Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Закуската сутрин - полезна или вредна?


Recommended Posts

Няма начин да закусвам в 7-8 сутринта, защото тогава са ми практиките. А те се правят на гладно. Закусвам обикновено към 10 сутринта, главно мюсли с кисело мляко. Без закуска не мога. Стомахът започва да ми стърже и дава неприятно усещане.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 40
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Без закуска не мога. Стомахът започва да ми стърже и дава неприятно усещане.

може да се избегне с пиене на гореща дестилирана или изворна вода

Линк към коментар
Share on other sites

Всичко си е спроед нагласите и навика на индивида.

Аз не закусвам, но от кофето ми става кофти в следобедните часове, защото го пия на гледно и ям късно...

Иначе понякога закуската си дава своите добри отражения, но то е според слечая и зависи от какво се състо, аз му казвам закуско обяд, защото ям по два пъти на ден.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Да посъбудя тази тема с нещо, което може и да ви шокира :P:D като начин на хранене :D.

Воинска диета

"Хранене само по веднъж на ден - възможно ли е това?

Воинската диета (т.нар. Warrior Diet) е нетрадиционен хранителен режим, който се обръща към вродените човешки инстинкти и се отличава със свободата, която предлага. Създателят на диетата г-н Ори Хофмеклер черпи идеите си от начина на хранене на древните римляни и гърци. Той отдава голяма част от впечатляващата физика на спартанците именно на този причудлив за днешните разбирания режим. Главният принцип е заложен в приемането на основното количество храна веднъж дневно, при това - вечер. Няма ограничения на количеството калории, нито на съдържанието на въглехидрати и мазнини."

Повече тук.

Линк към коментар
Share on other sites

Напомня за ислямските пост ( рамадан, рамазан).

Винаги съм смятала, че тяхната цел е организмът да привикне към екстремен режим, като например придвижване на бежанци във военни ситуации.

Като гледам как много хора, при това предимно на интелектуалния труд и предимно във високотехнологичните общества се хранят точно по този начин .... голяма война сме обявили на себе си.

(Чудих се какъв емотикон да сложа - да се смее ли, да плаче ли - изберете вие.)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Да посъбудя тази тема с нещо, което може и да ви шокира :P:D като начин на хранене :D .

Воинска диета

"Хранене само по веднъж на ден - възможно ли е това?

Воинската диета (т.нар. Warrior Diet) е нетрадиционен хранителен режим, който се обръща към вродените човешки инстинкти и се отличава със свободата, която предлага. Създателят на диетата г-н Ори Хофмеклер черпи идеите си от начина на хранене на древните римляни и гърци. Той отдава голяма част от впечатляващата физика на спартанците именно на този причудлив за днешните разбирания режим. Главният принцип е заложен в приемането на основното количество храна веднъж дневно, при това - вечер. Няма ограничения на количеството калории, нито на съдържанието на въглехидрати и мазнини."

Повече тук.

Това за едното хранене напълно го разбирам, все пак аз от 2 год. се храня само по веднъж на ден (по-горе съм обяснил).

Ама се храня на обяд, не вечер....

Приемайки храна в късния следобед или вечер постоянно (всеки ден или цял живот) това има своите отражения към съответното тяло. На даден човек може много да не му се отрази това или изобщо, на друг точно обратното. Но тук говоря само на физическо ниво. Но когато човек реши да развива и другите тела трябва много добре да се замисли кога да яде и какво.

Вечер преди лягане или няколко часа преди това, при прием на храна, в тялото постъпва енергия, която активизира ненужно мозъка, който по-принцип вече трябва да е в режим на заспиване и "привършване на деня". Оттам съня е много по-повърхностен (тук не става дума да се консумира алкохол или подобни субстанции), много хора трудно заспиват

или пък страшно трудно се събуждат на сутринта. При ненатоварен, възбуден от храната мозък, съня е много по дълбок, по-чист и т.н. Съответно пробуждането е лесно, а след ставане тялото е пълно с енергия. Не е необходимо да се събужда със стимулиращи напитки. Е, лесно ми е да го кажа това но ми трябваше доста време да го постигна. Но трябва човек да е доста упорит и най-вече да знае какво иска да постигне (в този живот).

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Хората са различни и ако от малки бъдат оставени да избират сами за тях проблем с храненето не съществува. Тук някъде видях написано как дете спира да се храни когато боледува - то си знае прекрасно как да се справи. А като големи може да почистят отвътре на всички нива и да си спомнят. Според мен е важно какви са целите им :-). Пращам линк към "Хранене с прана" на Джасмухин http://www.spiralata.net/kratko/articles.p...g=bg&pg=643

Линк към коментар
Share on other sites

Хората са различни и ако от малки бъдат оставени да избират сами за тях проблем с храненето не съществува. Тук някъде видях написано как дете спира да се храни когато боледува - то си знае прекрасно как да се справи. А като големи може да почистят отвътре на всички нива и да си спомнят. Според мен е важно какви са целите им :-). Пращам линк към "Хранене с прана" на Джасмухин http://www.spiralata.net/kratko/articles.p...g=bg&pg=643

Браво! Мерси за линка, дано много хора да го видят, прочетат и осъзнаят това! Дано!

Именно в храната се съдържа енергия, но тя далеч не е толкова чиста като светлината от Слънцето, например.

Линк към коментар
Share on other sites

Моят опит пък е, че закуската е полезна - около два чса след ставане ми се дояжда. След една хубава закуска можеш да забравиш за обяда и да си работиш свежо. Иначе когато обядваш обилно, умът ти не е бистър. Но след закуска това не се получава. А вечерята също не е за подминаване. Въобще - добро хапване и никакви диети! Когато се чувстваш добре, храната ти носи радост, имаш добър апетит и си обичаш тялото и себе си, храната е най-последното нещо, което може да мислиш. Ако тръгнеш да правиш диети, или им ставаш нещастен роб или постоянно се проваляш в напъните си да ги следваш. Аз лично ненавиждам диетите и предпочитам да слушам здравите си желания. То тялото само си знае кога, колко и какво да яде - никакви режими. преди време се бях фиксирал в диети и още си спомням тегобата от постоянната битка, която започва да се превръща в натрапчиво състояние с подлежащи тежки вини, страхове и комплекси, които влияят далеч по-силно психосоматично върху здравето от озорено спазваната диета. Може и да има хора, които с лекота спазват диети - да им се радват! Аз предпочитам да съм щастлив! И твърдя, че именно това чувство за щастие е решаващото за здравето, а не диетата!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ще започна с цитати от "Нова книга за здравето" на Петър Дънов."Засега един от начините на лекуване е съвременните хора да ядат малко...Многото ядене изтощава човешкия организъм"Според мен е правилно закуската да се пропуска,или да се консумират само плодове и сокове,в краен случай зеленчуци.Това е така,защото в периода 23-11 часа става прочистване на организма от токсични отлагания(23-1 е в сила жлъчният меридиан,1-3 чернодробен,3-5 бял дроб,5-7 дебело черво,7-9 стомах,9-11 далак).Храните ,с които се храним са замърсени и колкото и да внимаваме,все пак поемаме отрови.Трябва да се даде възможност на организма да се освободи от шлаките чрез пропускане на закуската.

Линк към коментар
Share on other sites

Според кого е правилно горното? Според моя личен опит незакусването сутрин поражда добра доза глад, която подобаващо се задоволява наобяд. А от това на человека му се доспива, което прави работата по-трудна, а усмивката слиза от лицето, както и блясъкът от очичките! След хапването сутрин това не се случва, а обядът е съвсем лек - просто нещо или никакъв. Което поддържа духа бодър през най-важното време от денонощието - това, в което се работи! Също толкова важно, спорд личния ми опит е вечерянето - при това доволно радващо веригата на удоволствието и коремчето! Това прави вечерта радостна, отделяните хормони спокойно-положителни, а цялото тяло здраво и радващо се на този кратък живот, който е абсурдно да бъде посветен на някакво си здравословно еди си какво си, което само по себе си премахва щастието от него, а по този начин го прави нездравословен. Защото, нама щастие - няма здраве! Какво стана с поговорката "Закуската си изяж сам, обяда раздели с приятеля си, а вечерята дай на врага си!"? Аз съм принципно съгласен с нея, опитът ми я потвърждава. Само с вечерята се разминава!

Знам, че има сума ти книги, твърдейки какво ли не! Чел съм доста от тях преди доста време. Повечето, дори 99% от тях не се потвърждават от науката - тя не стои зад хипотезите на авторите и! А извинете - без науката се връщаме в средновековието, където вярваме нещо, защото го вярваме, защото ни се иска, нагласяме си хипотезите според желанията си! Понастоящем този подход се подхранва като към подобни изкривявания се добавят полуситини и частично доказани научно хипотези, които особено ако са представени от учени с уклон към вяра в тезата, биват приемани безусловно! Н о тези учени също са хора с пристрастия! Сам добавка - всички дълголетници, които познавам, са все хора, които преди всичко мислят право, в хармония с вселенския пулс, чувстват весело, смирено, спокойно, толерантно и мъдро приемащо и поведенчески са релаксирани и спокойни. Може да са вегетарианци, може и да не са, някои правят по един ден седмично пост, но само това. Никаква комбинация на храните, която си е чист абсурд, никакви диети, които са насилие против собствената психика и тяло, никакви режими, но просто разчитане на собствения усет! Толкова! освен това робуването на някакво здравословно си е чист абсурд при положение, че пребивавайки в цялата тази вечност знаем, че имаме смешно кратък срок в това си състояние! А най-последното, което определя здарвето и продължителността на това пребиваване са диетите. Далеч по-важно е мисленето, иначе и диета с мазилка настъргана от стената върши работа като диета, все тая...

Линк към коментар
Share on other sites

Според кого е правилно горното? Според моя личен опит незакусването сутрин поражда добра доза глад, която подобаващо се задоволява наобяд. А от това на человека му се доспива, което прави работата по-трудна, а усмивката слиза от лицето, както и блясъкът от очичките! След хапването сутрин това не се случва, а обядът е съвсем лек - просто нещо или никакъв. Което поддържа духа бодър през най-важното време от денонощието - това, в което се работи! Също толкова важно, спорд личния ми опит е вечерянето - при това доволно радващо веригата на удоволствието и коремчето! Това прави вечерта радостна, отделяните хормони спокойно-положителни, а цялото тяло здраво и радващо се на този кратък живот, който е абсурдно да бъде посветен на някакво си здравословно еди си какво си, което само по себе си премахва щастието от него, а по този начин го прави нездравословен. Защото, нама щастие - няма здраве! Какво стана с поговорката "Закуската си изяж сам, обяда раздели с приятеля си, а вечерята дай на врага си!"? Аз съм принципно съгласен с нея, опитът ми я потвърждава. Само с вечерята се разминава!

Знам, че има сума ти книги, твърдейки какво ли не! Чел съм доста от тях преди доста време. Повечето, дори 99% от тях не се потвърждават от науката - тя не стои зад хипотезите на авторите и! А извинете - без науката се връщаме в средновековието, където вярваме нещо, защото го вярваме, защото ни се иска, нагласяме си хипотезите според желанията си! Понастоящем този подход се подхранва като към подобни изкривявания се добавят полуситини и частично доказани научно хипотези, които особено ако са представени от учени с уклон към вяра в тезата, биват приемани безусловно! Н о тези учени също са хора с пристрастия! Сам добавка - всички дълголетници, които познавам, са все хора, които преди всичко мислят право, в хармония с вселенския пулс, чувстват весело, смирено, спокойно, толерантно и мъдро приемащо и поведенчески са релаксирани и спокойни. Може да са вегетарианци, може и да не са, някои правят по един ден седмично пост, но само това. Никаква комбинация на храните, която си е чист абсурд, никакви диети, които са насилие против собствената психика и тяло, никакви режими, но просто разчитане на собствения усет! Толкова! освен това робуването на някакво здравословно си е чист абсурд при положение, че пребивавайки в цялата тази вечност знаем, че имаме смешно кратък срок в това си състояние! А най-последното, което определя здарвето и продължителността на това пребиваване са диетите. Далеч по-важно е мисленето, иначе и диета с мазилка настъргана от стената върши работа като диета, все тая...

Никога през живота си не съм закусвала!.Имам огромна енергия когато стомахът ми не е пълен!Храня се по-стабилно вечер.(В крайна сметка, всичко е до организъм!)Щом така се чувстваш добре,значи си избрал доброто за теб.Всеки е свободен да живее според разбиранията си!Аз споделих моите по отношение на закуската.(И аз не принадлежа към хората,които "издевателстват" над собствените си тяло и психика.Знам,че цигарите са вредни,но пуша!Обожавам кафето,но алкохл не мога да понасям!)Все пак има доста хора,които биха опитали хранене без закуска и част от тях ще се почувстват по-добре.Начинът на мислене определя храненето,но и начина на хранене определя мисленето.Целта на всички ни е една-да бъдем здрави и полезни за себе си и за другите до края.Така е,нали?!И не е важно колко ще живеем,а как ще живеем.По-добре да ядем,за да живеем,а не да живеем за да ядем!Изборът всеки го прави сам.

Линк към коментар
Share on other sites

Линк към коментар
Share on other sites

:) Аз съм от почитателите на закуската.

Полезна не знам дали е, но със сигурност не е вредна.

Тази сутрин например страдам ,заради късната вечеря снощи.

Опитвам се да ги избегна тези вечери ,след което се събуждам сутрин с тежък стомах и тежки очи,

но когато се събира семейството е трудничко да се отцепва човек.

Преценила съм си го за себе си вечерята ме натоварва много, чувствам се зле на сутринта.

Храна приета след 18 часа я чувствам три пъти повече, като количество.

Закуската се изразходва изцяло от организма, който е в движение през целия ден и има нужда от тази енергия и я усвоява пълноценно.До вечерта от нея няма и помен, докато един късен обяд или още повече вечеря..... мен ме натоварва много и то не говорим за обилна вечеря, а примерно разделно хранене.

Това за мен, познавам много хора ,които не закусват сутрин и си се чувстват добре по своя си начин.

Линк към коментар
Share on other sites

:) Явно, че всеки все в някаква степен фаворизира собствения си опит, колкото и да приема, че има и други варианти... Що се касае до науката, като бях малък на всяка опаковка захар пишеше "Захарта укрепва здравето, захарта дава сила", а сега именно здравните авторитети я изхвърлиха от детското хранене! Но още тогава имаше немалко хора, които я избягваха, тъй като бяха чели или чули за природолечението и опитът им го беше потвърдил. Важен е опитът да е по-широк, а не само върху себе си, иначе няма добросъвестен научен извод; също така е важно да се изследват и различни човешки групи, иначе щяхме да си останем на онези 140 г белтъци на ден,изчислени от един германски лекар преди 100 години (той просто изследвал по колко приемат средно германците, а не от колко има нужда организмът, сега науката препоръчва около 60). Та по-обширният опит, който се постараваме да тълкуваме от различни гледни точки, може да ни доведе по-близо до истината, отколкото тясното отстояване на крайна гледна точка или съвсемнеопределеното "всичко е индивидуално. Има си и общовалидни, и индивидуални моменти. Въз основа на първите, смятам, че в общия случай закуска трябва да има, но лека и подчертано витаминозна; обядът да бъде основното хранене, а вечерята - лека и ранна. Индивидуални моменти: при по-бавна обмяна и по-късна вечеря естествено закуската ще е бреме, обаче при бърза обмяна и ранна вечеря пропускането на закуската може да доведе до голямо изгладняване на обяд (Орлин!) и изобщо до дисбалансиране на менюто. При хипогликемия, язва и други болести се препоръчва хранене често и по малко; при натоварване на бъбреците обаче честият белтъчен прием (който се препоръчва например в зоновата диета) е недопустим, често могат да се употребяват само някои леки храни, а белтъчните помалко и не повече от 2 пъти на ден. И т.н. Колкото до това човек да яде каквото и колкото му се яде, без да мисли за диети - възможно е, но не е оптимално. Почти всички сериозно са извратили пирродните си инстинкти, по-точно извратили са им ги от детството. Ако се ги възвърнат, така че да могат аккто едно животно знае от коя трева и колко да пасе - ок. Ако не - въпрос на издръжливост. Особено ако човек се плъзга по най-малкото съпротивление и яде вече дори не точно каквото му се яде, а каквото е най-лесно да си купи от първото срещнато място (защото може някаква здравословно композирана салата или супа освен полезна да му бъде и вкусна, ама тя иска приготвяне...). Правилното хранене може обаче да се организира и без крайности от рода на броене на залците и избягване на 95% от храните - това просто е другата крайност. А иначе, елементарната грижа да количество, качество, разпределение и спокойна обстановка на масата си е нещо, което би следвало просто да си се подразбира, както човек спазва хигиенните изисквания за чистотата на тялото или както си въри работата според определени принципи, а не според случайните си хрумвания... Разбира се, не само диетолозите, но и психолозите биха станали (почти) излишни при една друга, хармонична и отрано правилно изграждана култура, обаче... нека се съобразяваме с настоящите реалности! :yinyang:
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

при отслабващи методи закуската е полезна(стига да е лека и свежа) от гледна точка на това че те засища за деня - иначе на обяд ще ти се яде двойна доза - а и организма се събужда и започва да преработва за изгаряне - плюс това за хората които работят така че нямат време за обедна почивка - накрая вечерта е още по-зле ако не си закусил

аз пък почнах да свалям килограми от похапване на малки нещица по 5-6 пъти на ден - количеството обаче е наполовина от нормалното дори и по-малко - свива се стомаха и става - така пък организма не спира да работи и да изгаря - точно както Милкана и аз се обърнах към този начин на хранене

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...