Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Хомеопатия и есенциите на д-р Бах


Диана Илиева

Recommended Posts

Здравейте!

Хомеопатията вече е позната на много хора.

Есенциите на д-р Бах като че ли се радват на много по-малка популярност (поне засега), но да не забравяме, че и са създадени почти 2 века по-късно.

Приготвянето на хомеопатични лекарства се различава от това на цветните есенции, но в същността си двете неща много си приличат (поне за мен :) ).

Ползвате ли ги?

Каква е разликата между тях според вас?

В какви случаи какво бихте предпочели?

Въобще споделете някакви ваши наблюдения за тези две интересни системи за лечение.

Линк към коментар
Share on other sites

Някои комбинират хомеопатия с есенции на Бах.

Какво мислите за този подход? Имате ли опит? Бихте ли споделили?

Линк към коментар
Share on other sites

Някои комбинират хомеопатия с есенции на Бах.

Какво мислите за този подход? Имате ли опит? Бихте ли споделили?

Да, наистина могат да се комбинират с хомеопатичните л-ва, тъй като въпреки че са леко разредени, есенциите на Бах де факто са билкови препарати.

Аз най-често използвам, и то с голям успех Rescue Remedy - Спешните капки, а също Oak, Pine, Cherry plum, etc.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

О, не бих казала, че са просто леко разредени билкови препарати.

Есенците на д-р Бах определено също се динамизират, макар и не точно като потенцирането при хомеопатията. Те също като хомеопатичните препарати представляват една информационна матрица.

За мен би било интересно и полезно да разгледаме например един по един препаратите, които се използват и при двете системи и да ги обсъдим - при какви показания се използват (еднакви или различни), различното потенциране на съответния хомеопат. препарат как се съотнася спрямо съответната Бахова есенция и др.п. въпроси.

Ще чакам да науча нещо повече и за съчетаването на двете терапии. А също така - в кои случаи се предпочита едната, а в кои другата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 weeks later...

...

Докато хомеопатията има много по-дълбинно и мощно лечебно действие и потенциал за справяне със сериозни емиционални и физически проблеми.

:3d_041:

Wiki3, интересно твърдение. Как стигна до него?

Аз все още умувам :) , кой от двата метода как действа, за какво е по-подходящ...

Предполагам знаеш, че Д-р Ричард Бах, освен традиционен лекар, е бил дълго време хомеопат, много добър при това. И все пак е решил да създаде нещо друго.

Линк към коментар
Share on other sites

Приемам тези есенции (метафорично) като вид енергийни коренчета, които се засаждат в характера и дават конкретни цветове (плодове, качества).

:3d_041:

...

Докато хомеопатията има много по-дълбинно и мощно лечебно действие и потенциал за справяне със сериозни емиционални и физически проблеми.

:3d_041:

Wiki3, интересно твърдение. Как стигна до него?

Аз все още умувам :) , кой от двата метода как действа, за какво е по-подходящ...

Предполагам знаеш, че Д-р Ричард Бах, освен традиционен лекар, е бил дълго време хомеопат, много добър при това. И все пак е решил да създаде нещо друго.

Здравей, и аз си задавах точно този въпрос.

Според мен с есенциите на Бах се дава възможност на всеки, които търси да намери. :)

Т.е. да дефинира проблем, да помисли, почете и с малко разум и интуиция да си избере нещо от неговите есенции, което и да е - все е от полза.

Ето затова има и универсална: "Спешна помощ" => дори да си далеч, да няма лекар, хомеопат, да може да се помогне поне малко.

Тези есенции не вредят, а само помагат.

Разбира се, за по-ефектично лечение, особено с тежки физически симптоми, трябва да се потърси професионален хомеопат.

Линк към коментар
Share on other sites

Амииии ... не съм много сигурна.

Понатрупах опит с есенциите на Бах. И мога да кажа, че не е точно така - в смисъл пак е много важно да се подбере нужната/ите есенции за конкретния човек и конкретния момент/етап, на който е човека. Иначе полза никаква.

Универсалните "спешни капки" или "Rescue remedy" са универсални (и пак не съвсем), просто защото са комбинация от 5 различни съставки, повлияващи най-често срещаните предпоставки за паника, страх, бягство от действителността, нестабилност ...

А защо според теб хомеопатичното лечение е по-ефективно - аз нямам обяснение за себе си.

Има и друго - и двете системи на лекуване действат не на физическо/материално ниво, а са енергоинформационни по своята същност, но са различни в подходите. Хомеопатията е на принципа подобното се лекува с подобно, а цветотерапията - да внесем липсващото/недостигащото или куцащото :) , ако мога така да се изразя.

Линк към коментар
Share on other sites

...А защо според теб хомеопатичното лечение е по-ефективно - аз нямам обяснение за себе си...

Далеч съм от мисълта да подценявам капките на Бах! Напротив, аз също ги използвам и предимството им е, че спокойно могат да се приемат успоредно с хомеопатичното лекарство, без да го антидотират.

Което пък е показателно за съществената им разлика на лечебно въздействие.

Ефекта от една капка хо л-во, може да действа с години, докато капките Бах трябва да се приемат по 4 пъти на ден, и когато спрем приема им, ефекта в повечето случаи отшумява. Така че, те по-скоро имат отличен палиативен ефект.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Аз лично смятам баховите капки за далеч по-действени. Най-малкото вече е проучена промяната на кристалната решетка на водата. Самото залагане на енергията става много по-директно, прави се пряко от терапевта - поне ако се приготвят от него, както би трябвало. Тоест залага се и неговата енергия плюс тази на цветята. и това става директно, без фантасмагорични люшкания и фи - разрядки, базиращи смисъла си на суеверия.

Принципът на хомеопатията си е супер - методите и обаче са меко казано измислени и почиващи на едната вяра. Не че вярата е излишна, напротив, важен елемент е от лечението, но все пак...

Линк към коментар
Share on other sites

Искам специално да благодаря на Диана Илиева за проявеното разбиране към мой проблем и съвета, който ми изпрати!Бих се съгласила и с мнението на Орлин Баев за есенциите, също мисля, че в основата на всяка терапия е вярата в метода, което да събуди силната психична енергия на пациента,за  да се излекува.На мен ми допадат естествените средства за лекуване, защото са с природен произход, не са обект на намеса на човека,  на химични реакции и т.н.Спомням си една моя позната преди двадесет и четири години се вайкаше, как ще изгния от толкова много лекарства, които употребявам!?Природата създава лекове и трябва най - разумно да се възползваме и от хомеопатията и от есенциите!

Линк към коментар
Share on other sites

Получих на Лични, много интересен въпрос:

Привет,

Имам въпрос по долното. Значи на съответната есенция на Бах би трябвало да има хомеопатично съответствие? Тоест есенция на Бах действа, докато се приема, докато в същото време за същите причини може да се намери хомеопатично лекарство, което да действа години. Значи може направо да се изгради съответствие есенция на Бах към хомеопатично лекарство?! Или не е така просто ?

Разликата е в парадигмата, философията на лечебното им действие. Докато хомеопатичното л-во действа на принципа на подобието:

"Simillia similibus curentur" = "Подобното подобното лекува"

и за "едно единствено хомеопатично лекарство"

и по такъв начин изправя жизнената сила пред собствения и проблем, давайки и същевременно огромен обем информация как да го реши. И то в една единствена капка,

то при капките на Бах, лечебното действие е облекчаващо, палиативно и... биохимично. И наистина, не случайно капките на Бах се пият и преглъщат по 4 - 5 пъти на ден, понякога в комбинация от няколко Бах есенции, преминават в стомашно чревния тракт, просмукват се в кръвта и тя ги разнася по органи и системи, където въздействат биохимично.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

O, Aлександър, извини ме, но не е така. Грешиш много за есенциите.

Бих ти предложила да направиш биохимичен анализ на някоя от есенциите в лаборатория и да кажеш по колко и от кои химически вещества са открили.

Разбирам, че си пристрастен към хомеопатията.

Но това не означава, че следва да принизяваме другите методи за лечение с всякаква недостоверна информация.

Нека напомня пак, че есенциите са създадени след хомеопатията и то именно от хомеопат, който е търсел нещо по-добро.

Аз харесвам и двата метода :feel happy:

Нещо повече - хомеопатията я познавам и ползвам от 12 години, а есенциите от 2. :)

И просто се чудех кой от двата лечебни метода за какво е по-приложим, кой, как и на какво ниво действа, колко дълготрайно и т.н., именно според различните им принципи и подходи.

Мога да кажа, от личен опит и проследяване, че при есенциите няма лечебни кризи (освен когато човекът за първи път приема есенциите и е по-емоционален, но това е на база на внушение, човекът просто се притеснява - какво е това, дето пие, как ли ще му подейства и т.н.) и действат много меко. Хората, приемали определена индивидуална смес, придобиват трайно преодоляване на конкретни физически и/или психически проблеми. Работата е там, че след като са отработили горния слой от проблеми, лъсва по-долния и за него вече е нужна съвсем различна индивидуална смес. Често новата индивидуална смес е от изцяло нови компоненти и рядко има повторение на 1 до 2 от старите. Тези повторения явно са за проблеми, които при конкретния човек са заложени/действат на няколко нива.

Линк към коментар
Share on other sites

Диана,

Моля те, не го приемай емоционално, изобщо не съм поставял въпроса хомеопатия или Бах. Пак повтарям, че и аз ги използвам и то доста успешно. :thumbsup:

Напротив, страшно много помагат, особено, когато не може да използваме хомеопатично л-во, в случаите когато не бива да повтаряме същото хо л-во, още по-малко да даваме друго хо л-во, когато жизнената сила на пациента е много слаба или има тежка сърдечна или друга патология. Тогава подходящите Бах есенции са незаменими.

...Мога да кажа, от личен опит и проследяване, че при есенциите няма лечебни кризи...

Абсолютно права си! И как да има, като не отговарят на първия хомеопатичен принцип, принципа на подобието. А това че се правят смески от тях и пак действат добре, показва че не "попадат под ударите" :D и на втория хомеопатичен закон за единственото хомеопатично л-во.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Александър, никак не бях емоционална. Опитвам се да дам точна и конкретна информация и за двете неща, а и да получа такава за себе си. Съвсем сериозно заявявам, че есенциите НЕ действат по биохимичен начин, както ти беше казал по-горе.

А хомеопатичните закони ... за мен лично нямат логично обяснение.

Напирмер, ако спазваме 2 закон, то ние може да си стоим като Буридановото магаре безкрайно дълго време, защото в колко случаи хомеопатът успява да предпише онова единствено точно за конкретния случай хо лекарство? Обаче, в крайна сметка е необходимо да се предприеме нещо, и се предписва някакво хо лекарство, което покрива около 90% от показателите поне и ... то пак действа добре на пациента, дори и да не изцяло, но в голяма степен успява да свърши работа. Защо е така?

Линк към коментар
Share on other sites

Александър, никак не бях емоционална. Опитвам се да дам точна и конкретна информация и за двете неща, а и да получа такава за себе си. Съвсем сериозно заявявам, че есенциите НЕ действат по биохимичен начин, както ти беше казал по-горе.

А хомеопатичните закони ... за мен лично нямат логично обяснение.

Напирмер, ако спазваме 2 закон, то ние може да си стоим като Буридановото магаре безкрайно дълго време, защото в колко случаи хомеопатът успява да предпише онова единствено точно за конкретния случай хо лекарство? Обаче, в крайна сметка е необходимо да се предприеме нещо, и се предписва някакво хо лекарство, което покрива около 90% от показателите поне и ... то пак действа добре на пациента, дори и да не изцяло, но в голяма степен успява да свърши работа. Защо е така?

Понякога, само логика не е достатъчна за да се обяснят явления... още по-малко метафори... и то с магаре... :)

Моят личен опит, показва следния пример: една единствена хомеопатична капка, с действие повече от 2 години. Но по принцип, горният закон се отнася за едно хо л-во за даден период от време, бил той - ден, седмица или месец.

Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

Мислех, че казусът с Буридановото магаре е класика (п.с. не е метафора! :D ).

Но нищо, явно на по-младото поколение не е известен.

Все пак - бягаш от директен отговор.

Иначе хубаво - имаме закони, те работят, ползвали сме ги и сме убедени. Но ... хубаво е и да имаме разбиране за тях - защо все пак са точно такива, защо работят. Само тогава ще можем да ги ползваме пълноценно и безопасно. Поне за мен така стоят нещата.

Линк към коментар
Share on other sites

...Обаче, в крайна сметка е необходимо да се предприеме нещо, и се предписва някакво хо лекарство, което покрива около 90% от показателите поне и ... то пак действа добре на пациента, дори и да не изцяло, но в голяма степен успява да свърши работа. Защо е така?...

Защото в хомеопатията няма точно лекарство, а най-близко подобие. Колкото по-близко, толкова по-добре. А най-близкото подобие се нарича симилимум - мечтата на всеки хомеопат и....... пациент, разбира се. :)

И, не е казано че ще е лесно. :huh:

Линк към коментар
Share on other sites

Мислех, че казусът с Буридановото магаре е класика (п.с. не е метафора! :D ).

Но нищо, явно на по-младото поколение не е известен.

Все пак - бягаш от директен отговор.

Иначе хубаво - имаме закони, те работят, ползвали сме ги и сме убедени. Но ... хубаво е и да имаме разбиране за тях - защо все пак са точно такива, защо работят. Само тогава ще можем да ги ползваме пълноценно и безопасно. Поне за мен така стоят нещата.

Разбира се, така е.

...хубаво е и да имаме разбиране за тях - защо все пак са точно такива, защо работят. Само тогава ще можем да ги ползваме пълноценно и безопасно. Поне за мен така стоят нещата.
... Диана, и за мен, и за нас, така, по този начин стоят нещата. :feel happy: Редактирано от Alexandar
Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Далеч съм от мисълта да подценявам капките на Бах! Напротив, аз също ги използвам и предимството им е, че спокойно могат да се приемат успоредно с хомеопатичното лекарство, без да го антидотират.

Което пък е показателно за съществената им разлика на лечебно въздействие.

 

Да се приемат успоредно означава ли, че могат да се приемат едновременно? И ако между приема на хомеопатичните и баховите капки трябва да има някаква минимална пауза, то колко приблизително би следвало да е тя?

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...