Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Смисъл на живота


Диана Илиева

Recommended Posts

Божидаре, на мен кога какво ми е просветнало си е моя работа и ти няма как да знаеш.

Просто тук се разсъждава за смисъла на живота, а това е една гледна точка

 

Да де, аз реално я подкрепих. Названието матрица е доста илюстративно, терминът Програмата също, но смисълът е подобен. 

 

И тук идва хитрото нещо - като се адаптираш към Програмата, може да излезеш от нея. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

Ако няма логика в живота, няма как да ти дам логичен отговор на въпроса "Тогава какво?" Всъщност, по-важно в живота е човек да знае какво иска.

 

Реалността е, че човек не може да знае какво иска преди нещото да се е случило. Всяко "знаене" е някакво планиране идващо от ума и съответно заблуда. 

 

Ако човек обича по отделно салата от домати и салата от краставици, нищо не му пречи да очаква да хареса и салата от смесени домати и краставици, а и също така да си прави каквито иска експерименти с други продукти. Нещо трябва да е съществувало - да, но човек може да съставя нови комбинации от вече съществуващи елементи и така да произвежда нови резултати.

Линк към коментар
Share on other sites

Ако човек обича салата от домати и обича да ползва смазочните масла на Шел, ще ли полее доматите с тези масла :)

 

Виждаш, че всякакви доводи от ума УЖ имат значение. Важно е животът какво ще ни представи, каквото и да си говорим тук. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Ако няма логика в живота, няма как да ти дам логичен отговор на въпроса "Тогава какво?" Всъщност, по-важно в живота е човек да знае какво иска.

Реалността е, че човек не може да знае какво иска преди нещото да се е случило. Всяко "знаене" е някакво планиране идващо от ума и съответно заблуда.

По интересно е положението , когато човек знае какво , желае да му се случи .

П.п. :) това предполага да познава малко повечко душата си , източника на желанията .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Това не са доводи на ума, а най-обикновено спекулиране с две различни значения на една и съща дума. Изказах най-обикновен факт, но ти предпочете спекулациите. Нито едно събитие на са случва два пъти по абсолютно идентичен начин. Винаги има нещо ново, нещо различно, което да го отличава от всичко случило се преди това. Каквото и подобие да има, никога няма еднаквост.

 

А смисълът на искането сам по себе си е това, което искаме, още да не се е случило. Иначе ако се е случило, е тъпо да го искаме. А това, че очакванията ни относно това, което искаме, са изградени върху минали събития, които са ни се случили е съвсем нормално. Но ние искаме да се случат определени нови събития, които да наподобяват старите, а не преповтаряне на това, което вече се е случило. То такова повтаряне е и невъзможно, както вече намекнах.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен би ми било интересно да видя как някой живее без да си прави планове. Най-малкото писането на горните постове, против правенето на планове е планирано, като отговор на моето мнение. Самото им съществуване оборва написаното в тях.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен би ми било интересно да видя как някой живее без да си прави планове. Най-малкото писането на горните постове, против правенето на планове е планирано, като отговор на моето мнение. Самото им съществуване оборва написаното в тях.

 

Ами това е реакция на твой пост. Всеки следващ е реакция. Не съм планирал нито предполагал, че ще си губя времето да ти отговарям на няколко поста днес. 

 

Хм, постът бил планиран. Доббре, сигурно мислиш, че и ходенето по малка нужда трябва да се планира, а по голяма направо трябва да се събират подписи...... ха ха ха :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, ето пример. Трябва да отидеш по работа в някой град, примерно в Мароко. Първо трябва да се поинтересуваш за полетите и цените на самолетните билети. Също и за нужните документи - визи или паспорти. Търсиш си хотел и си правиш резервация, съответно това е свързано с превод на пари. Има и още, но да не изброявам. Е как всичко това ще стане без планиране? По-очевиден пример няма как да дам. Какви глупости приказваш за събиране на подписи и т.н. - това не е планиране и да, такова се изисква и за най-малкото и рутинно действие, но поради това, че по-голямата част от действията извършваме автоматично и ни се струва, че няма планиране.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре де, ето пример. Трябва да отидеш по работа в някой град, примерно в Мароко. Първо трябва да се поинтересуваш за полетите и цените на самолетните билети. Също и за нужните документи - визи или паспорти. Търсиш си хотел и си правиш резервация, съответно това е свързано с превод на пари. Има и още, но да не изброявам. Е как всичко това ще стане без планиране? По-очевиден пример няма как да дам. Какви глупости приказваш за събиране на подписи и т.н. - това не е планиране и да, такова се изисква и за най-малкото и рутинно действие, но поради това, че по-голямата част от действията извършваме автоматично и ни се струва, че няма планиране.

 

Нямам нищо против планирането. Който иска да планира, дори всичко, ок. 

 

Ако ще ходиш в Мароко, ок, трябва да си набавиш нужните неща. Въпросът не е планирането на пътуването, а как си взел решението да идеш там. 

 

Ако ти вътрешно си готов за това и твоята вътрешна същност си е "поговорила" със Вселената и е привлякла това пътуване, то тя ще привлече и нещата, които са подробностите по него (билети, превод на пари и т.н.). 

 

Ако това пътуване просто не е за теб, а умът ти е взел решение, защото така трябва и т.н., то наистина трябва много да планираш и натискаш, защото ще имаш голяма съпротива от околния свят за това пътуване. 

 

А не ти казвам да не планираш. Но се вгледай, когато си взел едно решение и планираш изпълнението му, колко лесно е планирането и каква е съпротивата на околния свят към изпълнението му. 

 

Ако решението е от истинската ти същност, то съпротива от околния свят няма, реално не се нуждаеш от планиране, а същността ти ще те ръководи по последователните стъпки. 

 

Ще забележиш, че колкото повече нещото не е за теб, толкова повече усилия хвърляш в планирането. 

 

И тук да се върнем на смисъла на живота: кое е по-смислено? Да се борим с живота или да живеем живота?

Линк към коментар
Share on other sites

Исус Христос имаше ли съпротива или нямаше? Значи не е изпълнявал волята Божия или пък не е следвал вътрешната си същност?!

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Исус Христос имаше ли съпротива или нямаше? Значи не е изпълнявал волята Божия или пък не е следвал вътрешната си същност?!

 

Аз предлагам да не се е.....ме с библейските истории. 

 

Също аз лично няма как да се меря с Исус Христос. 

 

Предложих ти нещо съвсем практично като въобще не съм се опитвал да споря с теб. Дори само това, че си го прочел, малко ще те накара да видиш нещата с усилие и нещата с не чак толкова голямо усилие. Усилие винаги има. Въпросът е дали все пак Вселената ти позволява и дали ти е приятно да го вършиш. 

 

Пича е сложил началото на учение и религия, които са от най-силните сега в света. Мислиш ли, че е имал някаква особена съпротива за това грандиозно дело. А вземи ти по своя воля да направиш нещо такова....

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Говорите за различни неща . :)  Упорити в правото си :)

 

И ти си прав. Аз затова предложих практически метод и гледна точка за самонаблюдение, от който всеки може да извлече полза. Останалото са просто думи ::) 

Линк към коментар
Share on other sites

Казано е ясно: по плодовете ще ги познаете. Не е казано нищо за това какви усилия ще са необходими за да дойдат тези плодове, т.е. няма критерий основан на усилията. Дадох пример с Христос, но мога да дам още хиляди примери, когато нещата стават с много усилия. Някой път може да станат и с по-малко, но това не означава нищо, поне не и в контекста на разговора от последните мнения.

 

Това, че някое действие предизвиква съпротива от обкръжаващия свят, не може да е признак за неправилност на въпросното действие.

Линк към коментар
Share on other sites

ех, за пръв път чуваш нещо ново и си категорично против, защото не може да си нагодиш по твоите си уморазсъждения :) Лошо няма. Дал съм начин как да се провери това. Който го кефи или такава е кармата му, ще се възползва :) 

Линк към коментар
Share on other sites

Наскоро говорих с един мой близък човек за това, не че има какво да се каже и изговори, явно празнотата е огромна, защото няма с какво да се запълни. Разбира се, тя няма с какво да се запълни :)

Та той ми каза, ами и Лев Толстой това е мислел цял живот, но не го е измислил.

 

Успокоих се, доколкото може да не търсиш смисъл. По същият начин, по който едно цвете е необяснимо защо е жълто, червено или пъстро. Няма обяснение. Или поне ние не можем да видим с човешките си очи, не е нужно.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...