Jump to content
Порталът към съзнателен живот

За нуждата от Учител или Наставник


Иво

Recommended Posts

:)  Нищо чудно прокрастинацията , да се окаже човешки начин да не преживяваме реалността  .Толкова ни е харесало  това малко кътче . 

 

п.п.--има един единствен учител. И този учител се проявява вътре в теб. Дори и той греши, но това са грешки на нашето тълкуване,    До колкото съм разбрал ние се обединяваме около твърдението че -има един учител- една величина обединяваща множеството -нас- .Допуснем ли - -и той греши--(което може и да е вярно) , внасяме несигурността като основа .За това  приемаме , един безгрешен когото  трудно разбираме .

Времето на сляпата вяра отдавна свърши (Ню Ейдж глупости са това) Това е вярно само в смисъл  липса на вътрешно движение , разсъждение . Вярата винаги до някъде е сляпа .Но без нея ще знаем ли къде отиваме ?

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

 

:)       Учителите грешат и в това е прелестта на учението им. ??  (кой го казва , ученика ?)

 

Ами, например, чети Учителя и историите за Учителя. Ще видиш, че човекът дори учител си е човек.

 

Всичко е там. Той дори за гледането е казал разни неща, но е много по-толерантен от мене - казва, че просто от гледането няма смисъл. Аз май няма скоро да стана толкова толерантен като него, макар че толерантността дава голямо спокойствие....ех, ех.

 

Сега пак ще се заям

 

Ако учителите грешат, с какво основание се позоваваш на думите на Дънов, които според собственото ти твърдение, може да са погрешни?

Линк към коментар
Share on other sites

 

То вярно, че времето на сляпата вяра отмина, но ако се усъмниш дори и в една дума казана от някого, то по-добре да не го наричаш учител. Учителите не грешат. Не и в смисъла в който хората грешат и могат да разберат грешките им.

 

Както е казал Учителя, има един единствен учител. И този учител се проявява вътре в теб. Дори и той греши, но това са грешки на нашето тълкуване, ако тълкуваме. Всичко външно е илюзия. Ха, може да се окаже, че и т.н. учители са илюзия.

 

Ако допускаш, че учителите са илюзия, то изключваш и съществуването на същества, които вече в миналото са преминали през човешкия етап на еволюцията. Последното пък може би предполага, че не вярваш във възможността този етап изобщо да бъде преминат. Учителите не са хора, Христос не е човек, Буда не е човек. Били са, вече не са. Те нямат нужда от въплъщения във физическо тяло за развитието си. Дори нямат нужда от въплъщения в астрала или в низшия ментал.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря за преместените мнения.

 

Заблуда е, че е имало същества преминали "човешкия" етап на еволюцията и станали ангели или каквото там се смята, че са станали.

 

Братче, егати Ню Ейдж глупостите се шитняват по света.

 

Добре, има светии, има събудени, но не и цяла човешка порода минала към ангелите. А и хората няма как да станат ангели. Не е това нашата задача.

 

Ние ще преминаваме към следващите човешки нива, които ще ни се струват безкрайно странни, но ангели няма да станем!!!

 

Тези теории идващи главно от теософското обшество са си егати заблудата.....

Линк към коментар
Share on other sites

Недоволството е слабо налягане; мъчението е малко по-силно налягане; скръбта е по-голямо налягане от мъчението, а страданието е най-голямо налягане. Без тези налягания нищо не можете да придобиете. Без налягания нито един от вас не би дошъл тук. Аз благодаря, че имате недоволство, мъчнотии, скърби и страдания, за да дойдете тук. Без тях вие щяхте да се изпарите. Тогава как ще влезете в ангелския свят? И в ангелския свят има атмосферно налягане, но там то се определя от добродетелите. Колкото повече добродетели има, толкова по-голямо е налягането. Ангелът трябва да мине в архангел; архангелът – в още по-висока степен. Не мислете, че ангелът е най-високата степен на развитие. Под ангелска йерархия аз разбирам вечно развитие; вечно минаване от едно стъпало на друго. Това се разбира в широк смисъл на думата.

 

Обич и знание

Линк към коментар
Share on other sites

"Под ангелска йерархия аз разбирам вечно развитие; вечно минаване от едно стъпало на друго. Това се разбира в широк смисъл на думата"

 

Не и буквално ангели.

 

Ние е хубаво да разберем безмислието на религиозното тълкуване на нещата. Там, където е "мацнала" религията, все недоразумения стават.

Линк към коментар
Share on other sites

Ангелът трябва да мине в архангел; архангелът – в още по-висока степен. Не мислете, че ангелът е най-високата степен на развитие.

В това, което си извадил от цитата ясно е посочено, че изразът ангелска йерархия е използван в по-широк смисъл, т.е. като обобщение за всички йерархии. В тесен смисъл ангелите са само една от безброй многото духовни йерархии. И също така ясно е посочено, че човекът ще влезе в тази йерархия, а след това и в следващите.

Линк към коментар
Share on other sites

На много места е казано , че повторения в природата няма . Значи : очаква се да преминем на следващото ниво , от ,,мащаба" на сегашните ангели . Останалото са наши интерпретации .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

 

Вярата винаги до някъде е сляпа .Но без нея ще знаем ли къде отиваме ?

 

Когато кажем сляпа вяра, обикновено разбираме някаква външна, механическа връзка, която допуска съмнението.

"Каза им една притча: Може ли слепец да води слепеца? Няма ли да паднат и двамата в яма?" Лука 6:39

Обаче,в абсолютната вяра всяко съмнение е изключено. Абсолютната вяра предполага съзнателна, вътрешна връзка между ученик и Учител. Такава съзнателна,зътрешна връзка може да съществува само в любовта. Любовта създава хармонични отношения. Съмнението се явява като дисонанс и прекъсва тези отношения.

 

"Ученикът разбира Учителя си само тогава, когато е във връзка с него, когато се стреми към великата, необятна Любов. Когато ученикът намери Учителя си, и двамата стават слепи, както за своите погрешки, така и за погрешките на окръжаващите."

Необятната любов, Беинса Дуно

Линк към коментар
Share on other sites

Не е нищо. Знам каквото е нужно да знам. То и за неща свързани с нашата индивидуалност не можем да знаем сроковете, например хората обикновено не знаят деня и часа на смъртта си, но въпреки това знаят, че ще умрат. Знанието за сроковете е свещено. Особено за сроковете касаещи развитието на човечеството като цяло.

Линк към коментар
Share on other sites

Не е нищо. Знам каквото е нужно да знам. То и за неща свързани с нашата индивидуалност не можем да знаем сроковете, например хората обикновено не знаят деня и часа на смъртта си, но въпреки това знаят, че ще умрат. Знанието за сроковете е свещено. Особено за сроковете касаещи развитието на човечеството като цяло.

 

Именно де, като не знаеш всичко как знаеш, че знаеш?!

Линк към коментар
Share on other sites

Ами да ти кажа харесвам Библията, защото има много истини в нея. Там доста думи са казани и за гледачките. От личен опит мога да кажа, че са прави. Е, в днешно време няма клади, стремим се да помогнем на хората......уж.

 

Нямаш си понятие колко вреда носите, а?!

 

Да не би свишния да е написал Библията? Ти сам си полагаш главата между чука и наковалнята, не може някой да ти е крив вечно. 

И като заговорихме за Библия, според християнските отци и теософи, светът (целият възможно съществуващ Космос!) се е въртял около едничката Земя за цели 14 века... Ако бяха впрегнали цялата енергия около анатемосването и кладите, щяха да са със светлинни години напред. Всъщност, не е нужно да преживяваш във времето около 11 век, и днес светът ти може да е плосък. Като се стремиш да бъдеш обективен, не подлагай всяко чуто мнение на субективизация. 

Интересно, ама много ми е интересно да чуем за личния ти опит за съприкосновението със света на "гледачките". Кажи си :)

Редактирано от Димитрина_
Линк към коментар
Share on other sites

Димитрина не знам дали си усетила, че томахавките бяха заровени, а ти сега подновяваш един безмислен разговор. Ако толкова те интересува моя опит с "гледачките", кажи и питай на лични.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...