Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Мудрите


Recommended Posts

Ако сте се заглеждали в ръцете на по-възрастните хора, седнали по пейките, може да сте забелязали че ръцете им са в това положение:

37.jpg

За мен такива положения показват как природата сама ни учи, само трябва да умеем да я слушаме.

Това е мудрата:

КОСТЕНУРКА

ПРИЛОЖЕНИЕ: При безсилие, преумора, функционални нарушения на сърдечно-съдовата система. Дарява енергия, забавя стареенето.

ИЗПЪЛНЕНИЕ: Пръстите се сплитат. Палците се изправят и допират.

ДОЗИРОВКА: Без ограничения. При хронични състояния: 3 пъти

Изт.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

МУКУЛА

( Ръка-човка; ръка-лазер; регенерация)

49.png

ПРИЛОЖЕНИЕ: За обезболяване и енергизиране на органи. Дарява сила; намалява напрежението. Поставя се върху нараненото място или там, където има проблем. Подкрепя почистването на всяка мръсотия на всички нива.

ИЗПЪЛНЕНИЕ: Върховете на всички пръсти се събират в едно. Поставя се върху засегната част на тялото.

ДОЗИРОВКА: При необходимост, или 5 пъти дневно по 5 минути.

ЗАБЕЛЕЖКА: При хронични състояния ползвайте следната схема:

Бели дробове: Мудрата се поставя вляво и вдясно, на около 5 см под ключицата.

Стомах: Мудрата се поставя директно под гръдната кост.

Черен дроб и жлъчка: Лявата ръка се поставя върху долния край на гръдната кост. Дясната ръка минава 21 пъти по долния край на десните ребра, като че палим кибрит.

Далак и панкреас: Дясната ръка се поставя върху долния край на гръдната кост. Лявата ръка минава 21 пъти по долния край на левите ребра, като че палим кибрит.

Бъбреци: Пръстите на двете ръце се поставят на гърба, на 5 см над талията, от двете страни на гръбнака.

Черва: Пръстите на едната ръка се поставят върху пъпа. Отдясно наляво - обратно на часовниковата стрелка, се описва кръг, после още един, още един - движение по разширяваща се спирала от пъпа навън.

Изт.

Много мощна мудра. С бързо обезболяващо действие. Когато не ми стига енергията прилагам мудрата като поставям дясната ръка на мястото, където е необходимо, а лявата държа пред сърцето с дланта нагоре и прибрани пръсти. Така си "черя" от Вселената :). Хубаво е да сме обърнати на изток.

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Темата е интересна, но няма систематизиран и пълен списък на Мудрите, коя за какво е и как се прави.

Ето тук има пълна информация затова.

От известно време и аз се занимавам с изучаване на мудрите, но не в контекста на лечение на болести, а в качеството им на духовни знаци.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми е интересно това, че две мудри ми идват съвсем естествено и съм ги правил още преди да прочета за тях (и сега също ги правя когато изпитам необходимост). И двете са общи и не въздействат конкретно на никой физически орган, а по-скоро дават сила, концентрация, спокойствие и равновесие.

Линк към коментар
Share on other sites

На мен ми е интересно това, че две мудри ми идват съвсем естествено и съм ги правил още преди да прочета за тях (и сега също ги правя когато изпитам необходимост). И двете са общи и не въздействат конкретно на никой физически орган, а по-скоро дават сила, концентрация, спокойствие и равновесие.

Ами да, то именно тези мудри са интересни, защото концентрират мощна енергия.

На мен особено впечатление ми прави Кубера мудра, поради своите специфики. Свързвам я с 6 пентакли в Таро, напоследък правя паралелни с други духовни практики и виждам уникални сходства, а познанието ми още повече се обогатява. Символът намира различни начини да живее и да влияе, но си остава един и същ.

Мисля си, че е много важно мудрите да се изучават в конктекста на специфичния индийски танц, което е доста сложна задача, но пък си струва. Мудрите за мен са мистични знаци, дори ключове, които отварят вратите към вътрешния ни потенциал.

Линк към коментар
Share on other sites

Споед мене не може да се говори за излишна енергия. Има овладяна и неодвадяна енергия; такава в хаотично, неуравновесено и в уравновесено състояние. Енергията, която не успяваме да контролираме и използваме наричаме излишна, но тя всъщност не е такава.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е както го казваш, но изключено ли е да има излишък или пък недоимък на енергия?

Пример - Ако си имал тежък работен ден е естествено да си останал без капчица сила за разлика от сутринта когато си отпочинал и си пращял от енергия, примерно. Друг е въпроса как ще си я набавяме, канализираме и т.н. енергията.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Споед мене не може да се говори за излишна енергия. Има овладяна и неодвадяна енергия; такава в хаотично, неуравновесено и в уравновесено състояние. Енергията, която не успяваме да контролираме и използваме наричаме излишна, но тя всъщност не е такава.

Има енергия , която:

1. е на неправилно място в твърде голямо количество ( т. нар. от Учителя подпушвания)

2. е "замърсена" - с качества и вибрация, неподходящи за мястото и за човешкия здрав организъм.

Чрез мудрите тази енергия се поема от циркулиращата през тялото енергия и се разпределя равномерно. Как се постига пречистване - дали чрез изхвърляне или чрез промяна вътре в организма/ фините тела? И по двата начина.

Редактирано от късметче
Линк към коментар
Share on other sites

Така е както го казваш, но изключено ли е да има излишък или пък недоимък на енергия?

Пример - Ако си имал тежък работен ден е естествено да си останал без капчица сила за разлика от сутринта когато си отпочинал и си пращял от енергия, примерно. Друг е въпроса как ще си я набавяме, канализираме и т.н. енергията.

Недоимък може да имаме. Но с излишъкът нещата стоят по друг начин. Излишната енергия е тази, която е отвъд капацитета който можем да направляваме и проблемът е именно, че така енегията става хаотична, тъй като съзнанието ни не е в състояние да я напавлява. Въпросът в този случай е да запазим своето равновесие защото в противен случай енергията ще изкара нас от равновесие. Понеже темата е за мудрите, то може да си направим извода, че мудрите и при липса, и при излишък на енергия следва да са едни и същи, т.е. такива свързани с нашето собствено равновесие и концентация.

Линк към коментар
Share on other sites

По-горе говорех за Кубера мудра.

Наистина не съм предполагала какво въздействие има тя и колко е мощна.

Днес ми помогна да оцелея. Никога не бих го казала, но може да помогне и на други. Цялата работа е да се прави както трябва и трябва да има Сърце, което да понесе всичко.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Днес се загледах по - продължително в една икона у нас и забелязах, че май изобразеният на нея Христос прави мудра с дясната си ръка. Безименният му пръст е прилепен към палеца, а останалите му три пръста се намират над прилепналите безименен и палец.

Видях икона, на която са изобразени Богородица и Христос като бебе - на тази икона, Христос бебето пак прави същата мудра, каквато е показана на иконата, на която той е представен като възрастен.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Джамянг Кхиентсе Чьоки Ладрьо

5790918212_c9d2845b0b.jpg

Мудрата изобразява също и числото 9.

Согиал Ринпоче, заедно с Джамянг Кхиентсе

Picture+34.png

Мудрата изразява числото 8, като нещо, което е подкрепено от числото 9.

Иисус Христос често е изобразяван жестикулираш 7-цата, или едновременно 6-ца и 7-ца, в което се крие и до голяма степен същността на Учението.

В случая представен по-долу е изобразен жестикулирайки силата и тайната същност на 7-цата.

Pantokrator.jpg

Отделно тези мудри/жестове в Будизма в Хиндуизма и пр., имат допълнителни значения.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...