Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Призраци, духове, полтергайст


Recommended Posts

Архаична и донаучна, но не и лишена от любов, щом е оставено нещо като труд от нечий живот за поколенията. А поколенията да не губят време в заяждане, а да го оползотворят смислено, като потърсят общите моменти в наука и езотерика и ги осмислят чрез светлината на развиващата се наука тайните неща, духовете и вампирите, бабините дивотии.

Линк към коментар
Share on other sites

Брррррррррррррр,Силвия, нямам намерение да споря с теб или да се надприказваме.

Само ме остави свободно да си изкажа мнението и всичко ще бъде наред.

Ако се чувстваш засегната или несъгласна с него имаш пълната свобода да ме обвиняш,критикуваш , рецензираш.

Давай. Аз казах вече каквото имам да казвам.

Линк към коментар
Share on other sites

Специално по темата, Блаватска е казала повече от Дънов. Това е обяснимо, тъй като това е било необходимост през втората половина на 19 в., когато са възникнали множество спиритически движения и заедно с тях безброй спекулации по отношение на езотериката. Преследвала се е преди всичко популярността, а не действителното знание. Когато се говори за Блаватска, трябва да се знае в какви времена е живяла и с какво съпротивление е трябвало да се справи. По времето на Учителя Дънов нещата са различни. Съществували са подходящите условия да се задълбочат представите за духовното и да се обърне по-сериозно внимание на реалното развитие на човека и отношенията между хората. Духовете, космогонията, човешката еволюция и др. подобни са останали на заден план, като допълващи цялостната картина и основното внимание не е било насочено върху тях.

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото сърце и любовта в отношенията между хората са в основата на Духовната Еволюция ,на която сме подложени .

А не духовете и спиритическите учения, гонитбата на Мистичното и бездиханното .

Линк към коментар
Share on other sites

Специално по темата, Блаватска е казала повече от Дънов.

И не специално по темата - Блаватска е казала повече от Дънов, но е била безкрайно далеч от неговата дълбочина.

Искам да ви кажа нещо по повод книгите "лъвски скок". Може и да е добре да ги прочетете информативно, а освен споменатите, също и "Физика на вярата", "Торсионните полета", "Космическата матрица"... Ще видите как всички лежат на строго научни доказателства и в полу-удовлетворителна степен обясняват доста от т.нар. "духовни" явления, но... Както използват непоклатимия фундамент на емпиричната наука, така те самите, обяснявайки различни ТЕОРИИ, иначе уж доказани, просто си противоречат.

Линк към коментар
Share on other sites

Човешкото сърце и любовта в отношенията между хората са в основата на Духовната Еволюция ,на която сме подложени .

:thumbsup:

С това съм съгласна, но нима е лошо човек вървейки по Пътя, да не се оглежда все пак? :hmmmmm:

Какво лошо има да се интересуваш от това какво е дух, душа, елеметали, егрегори, духовни йерархии и т.н. И изобщо защо думата "Мистика" да бъде табу? :hmmmmm:

Прекланянето пред новите терминологии като квантовата механика, хиперпространството, паралелните многомерни Вселени, ортордонацията, лептонно-електромагнитната хипотеза, холографията и т.н. незнам защо ми напомня как при началните открития в областта на електричество, ентусиасти , разбрали-недоразбрали, какво е то, започват да обясняват едва ли всичко с него. Аналогичен феномен се наблюдава и сега. Мисля, че науката е прекрасен инструмент, но само за физическия свят и е глупаво така самонадеяно да отричаме Блаватска, д-р Рудолф Щайнер, Учителя – Петър Дънов, индийската философска школа и т.н. Както е тръгнало май някой ще отрече и Библията, тъй като там не се говори за квантова механика например. :P:dancing yes:

Между другото защо един от най-големите специалисти в гореизброените научни области, Стивън Хокинг, мисля че е атеист? :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Нима е лошо ,наистина ?

Никъде в постингите си не съм казала ,че е лошо .Или ,че науката трябва да има приоритет, защото видиш ли отричам езотериката.

Ако Бина имаш предвид някой друг ,то тогава обърни се поименно към него ,вместо да отричаш нещо ,което никога не съм казала.

Вече казах ,че според мен двете неща трябва да си сътрудничат и да бъдем способни да видим допирните точки. Това е , което казах аз.

Мистиката не е табу от Средновековието насам, така , че е абсурдна подобна мисъл.

"Както използват непоклатимия фундамент на емпиричната наука, така те самите, обяснявайки различни ТЕОРИИ, иначе уж доказани, просто си противоречат."-цитат Венцислав

Нормално е да има противоречия в различните научни теории, те се пишат и доказват от различни хора ,или група хора -учени , които вярват в различни неща.

Какво по - логично следствие от това. Но всички тези теории е много радостно , че най- после се появиха на бял свят, независимо от Блаватска , източната философия , Карлос Кастанеда или Розенкройцерите , Масоните ,спиритическите вярвания ит.н.

Съвременни хора , съвременно съзнание ,съвременна наука. Старото трябва да даде път на Новото. И да го подкрепи.

А противоречията раждат Новото.

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Не съм чел книги за духове, филми за духове...кой ли не е гледал...

На фино ниво съществуват множество "форми", включително и на починали хора, които не са преминали "отвъд", но съвсем неточно и неоснователно се наричат "души", които не са преминали в "светлината". Първо, най-често "остават" след смъртта си бездушните хора- това са хора, които са прекъснали окончателно връзката с душата си. Душата е "порция" Светлина, "облечена" във форма от енергийно естество, която е посредник между Монадата- Тя е като общ Светлинен съсъд, откойто се излъчва Светлина към определен брой души- тези души се наричат сродни, защото са родени от една Монада. Има определен брой Монади, различаващи се по светлинно-вибрационните характеристики на излъчваната оттях Светлина към съответните души.

"Образите", които се представят по филмите, да речем "Шепот от отвъдното" представляват "щампа" от его-свързана астрална проекция на съзнанието на нисшия аз, или по дпуг начин казано- това е "нисша душа", която не знае нищо повече от това, което е било личността на съответния човек. Тази форма се разлага така, както се разлага и физическото тяло, поради което непосредствено след смъртта е най-осезаема, плътна, и с отчетлива форма, и колкото повече напредва разлагането, толкова повече формата, плътността, осезаемостта и "паметта" й се намаляват, докато накрая остане еквивалент на това, което са костите- сянка на една личност. Подобни "непреминали" "проекции на личността" се срещат при внезапна смърт, при смърт съпроводена със жестокост, при самоубийство, или при съзнателна съпротива и неприемане на смъртта- това е функция на страха. "Неспокойно" починали са тези хора- и с право, защото нямат "нишка", която да ги води към Светлината- а светлината е Душата им. Поради това, че тези "призраци" нямат връзка със своята Душа, те в повечето случаи дори и не знаят, че са починали, не знаят нищо повече от това, което е знаела личността на човека, нямат връзка с миналото или бъдещето, времето за тях спира в една и съща ситуация- т.е. това е нещо като капан, който ние хората сами си създаваме, и сами попадаме в него. Поради това, тези "непреминали" "егн-та"- това напълно им подхожда, могат да се интегрират в енергийната система на други хора- живи естествено, стига в техния "обхват" да се навъртат такива хора, и някой от тези хора да имат "пукнатини", през които "непреминалите" да навлязат в тях. Естествено, ако им бъде оказана помощ, могат да намерят светлинната нишка, и да преминат "отвъд" , в Светлината- т.е. да се присъединят към Душата си- от там нататък следва съвсем съзнателна работа, най-съществената информация за съответния живот на починалия се записва, без данните за личността му- те остават свързани с ДНК, а тя пък остава тук, и след време от личността остават само костите. Съхранява се информацията за опита, за грешните ходове, за постиженията, и се сравняват с всичко натрупано до момента- от това се изхожда при избора на следващата инкарнация.

Иначе, под духове аз разбирам по-големи ил по-малки фрагменти на мисъл-форми- те нямат нищо общо с душа, имат функционираща мисловна програма, и ако трябва да ги оприлича на нещо- вирусите са най-подходящата форма. Има и форми, които представляват струпвания на огромно количество подобни "вируси", така че "размера" на тези духове може да бъде значителен. Те търсят единствено и само едно нещо- среда в която да се хранят и размножават- съществувмането им е паразитарно, и естествено, по-организираните форми са техни гостоприемници, в това число както животни, така и хора.

Има и такива духове, които са "създадени" точно така, както са създадени компютрите и софтуера, с който функционират- ако Бог е Творец на Душата, която е благословена да се плоди и множи, носейки в себе си семето на Протосветлината (розенкройцерите употребяват термин "праатом" от Божествената Светлина, което понятие е изключително точно, защото носи модела на Свещената "седмица" на Сътворението на Битието), то бездушните, а от там- без възможност за самовъзпроизвеждане- безтелесни нисши създания, са продукт на "нелицензирано" "битие"- има множество такива опити, които все някога биват допуснати да еволюират, но това зависи от Твореца. Тези нисши форми би трябвало да обитават своя "вселена", добре изолирана от тази, която познаваме..но не е така- има редица причини, поради които има "портали на злото"- те обаче не са оект на темата, и дори и да бяха, не бих си позволил да ги дискутирам.

Едно съществено нещо има значение- всички "образи" от огледалната диалектична вселена, които човек може да срещне- като видения, като "плачещи икони", като "Христос" или "Буда"- единствения белег, достатъчен за осъществяване на разликата между реалността и отражението е в това, че отразените образи се преживяват като външни спрямо човека, като образи отвън, при това- насочени към човешкото его.

Реалните образи не са извън човека, т.е. няма нищо общо с това, което гледаме по филмите. Човек се среща с ангели, с Учители, и т.н., но всичките му срещи с тези йерархични нива са истински единствено и само когато се преживеят "вътре" в самия човек, или както Йоан описва в посланията си "Изпитвайте духовете!" Онези духове, които изповядат, че Христос е дошъл в плът, са истински, а всички други, които не познават Христос по плът са отражения от огледалната сфера...В този смисъл спиритизмът е по-скоро атавистиченбелег, отколкото призднак на еволюиране и духовно развитие.

Духовното развитие и еволюцията започват в плътта- затова почти всички духовни учения наблягат на важността на това, че не е възможна еволюция и духовно развитие без физическо тяло.

Ето защо, личното ми мнение е свързано с това, че заниманията с подобни неща не само че не е полезно, но вредата му е огромна. Хилядолетия наред инкарнирани Учители прогонваха "нашествениците" в нашето битие, и наиситна свършиха основната част от тази задача- на първо място прекъснаха връзката между двете полукълба на мозъка ни, поляризираха съзнанието ни, прекъснаха "общата памет", и по този начин ограничиха духовете на нивото на отделбния човек, а от там нататък всеки знае митове, легенди, притчи, и т.н. примери от писанията, какви са били процедурите с "бесовете"...

Нищо добро не е последвало от подобни занимания, освен лично облагодетелстване- власт, богатства и....като цяло- всичко онова, което се съдържа в трите "стандартни" изкушения, с които Исус е намерил начин да се справи....но само като си помисля колко хора се захващат с окултизъм само поради его-угодни подбуди, независимо дали ще се издокарат с модерен хуманитарен тоалет, лъжепророчески одежди, и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Нима е лошо ,наистина ?

Никъде в постингите си не съм казала ,че е лошо .Или ,че науката трябва да има приоритет, защото видиш ли отричам езотериката.

Ако Бина имаш предвид някой друг ,то тогава обърни се поименно към него ,вместо да отричаш нещо ,което никога не съм казала.

Вече казах ,че според мен двете неща трябва да си сътрудничат и да бъдем способни да видим допирните точки. Това е , което казах аз.

Мистиката не е табу от Средновековието насам, така , че е абсурдна подобна мисъл.

"Както използват непоклатимия фундамент на емпиричната наука, така те самите, обяснявайки различни ТЕОРИИ, иначе уж доказани, просто си противоречат."-цитат Венцислав

Нормално е да има противоречия в различните научни теории, те се пишат и доказват от различни хора ,или група хора -учени , които вярват в различни неща.

Какво по - логично следствие от това. Но всички тези теории е много радостно , че най- после се появиха на бял свят, независимо от Блаватска , източната философия , Карлос Кастанеда или Розенкройцерите , Масоните ,спиритическите вярвания ит.н.

Съвременни хора , съвременно съзнание ,съвременна наука. Старото трябва да даде път на Новото. И да го подкрепи.

А противоречията раждат Новото.

Как различна вяра?

Нали понеже науката е едиствения им непоклатим фундамент те отричат всяко неемпирично познание. Само и едиствено физиката и нейната очевидност са тяхното оръжие (макар такива абсурди изводи да извличат понякога). Би ли трябвало тогава толкова да се раздалечават продуктите им, ако реално стоят на непоклатимата начуна основа? Явно има проблеми със състоятелността тази основа и различията във вярата не би трябвало да са от каквото и да е значение, точно за този вид познание. Е, кватновата физика тук има какво да каже, но тя е от същите, треперещи от страх пред истината деца на емпиризма. Истината не се достига в лабораторни условия.

Линк към коментар
Share on other sites

Нима е лошо ,наистина ?

Никъде в постингите си не съм казала ,че е лошо .Или ,че науката трябва да има приоритет, защото видиш ли отричам езотериката.

Ако Бина имаш предвид някой друг ,то тогава обърни се поименно към него ,вместо да отричаш нещо ,което никога не съм казала.

Здравей, Ина! :feel happy:

Извинявай ако съм те засегнала с думата “лошо”. Използвах я по-скоро като въпрос и то най-вече към себе си. Имах предвид написаното от теб:

Човешкото сърце и любовта в отношенията между хората са в основата на Духовната Еволюция ,на която сме подложени .

А не духовете и спиритическите учения, гонитбата на Мистичното и бездиханното .

Първата част от това, което си написала е в пълен синхрон с моите представи за задачите на човека, за Еволюцията и

т.н. :thumbsup:

Но “гонитбата на Мистичното “ ми е проблем. <_< От една страна е умът ми, който се интересува от всичко мистично, езотерично, астрал, елементали и ... да не ги изреждам, че съвсем ще падна в очите на някои от пишештите тук (най-вечу Венцислав). ;)

От друга страна има нещо в мен, не мога да го определя добре, може би като интуиция, :angel: нещо което ми забранява да се занимавам с тия същности. Като,че ли и на него се дължи подсъзнателният ми страх от всичко невидимо, който май ми е спирачка да не се задълбавам практически в общуването с “отвъдното”. Като, че ли Провидението ми е поставило някакъв ограничител, който ми пречи да се отпусна при медитация, но ме спира и при големите мераци на умът ми, да се вглежда в бездната. :dancing yes::hmmmmm:

Та затова пак повтарям използвах тази думичка. Беше май повече риторичен въпрос към мен. :rolleyes:

Много ми хареса поста на Кристиян – отговори на доста голяма част от въпросите ми. :thumbsup: Най-вече:

...Тези нисши форми би трябвало да обитават своя "вселена", добре изолирана от тази, която познаваме..но не е така- има редица причини, поради които има "портали на злото"- те обаче не са оект на темата, и дори и да бяха, не бих си позволил да ги дискутирам.

:thumbsup: :thumbsup:

Напълно съм съгласна. Май Ницше е прав , като казва, че “Ако дълго се взираш в бездната и бездната ще започне да се взира в теб”

Не съм съгласна само с противопоставянето на Новото и Старото. За уточнение:

Съвременни хора , съвременно съзнание ,съвременна наука. Старото трябва да даде път на Новото. И да го подкрепи.

А противоречията раждат Новото.

Противоречията, стига да не са антагонистични, ни доближават до Истината. Тя може да бъде намерена и в Старото и в Новото. :v::) В древните писания има много от Нея. Диалектическият материализъм вече направи грешката да противопостави “новите” научни открития на “старата” вяра и всички знаят какъв коктейл беше забъркан. При това с прекрасни намерения.

Затова съм съгласна с Венцислав:

Как различна вяра?

Нали понеже науката е едиствения им непоклатим фундамент те отричат всяко неемпирично познание. Само и едиствено физиката и нейната очевидност са тяхното оръжие (макар такива абсурди изводи да извличат понякога). Би ли трябвало тогава толкова да се раздалечават продуктите им, ако реално стоят на непоклатимата начуна основа? Явно има проблеми със състоятелността тази основа и различията във вярата не би трябвало да са от каквото и да е значение, точно за този вид познание. Е, кватновата физика тук има какво да каже, но тя е от същите, треперещи от страх пред истината деца на емпиризма. Истината не се достига в лабораторни условия.

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че

Старото трябва да даде път на Новото. И да го подкрепи. - Ина

съвсем не означава, че старото и новото се противопоставят. Напротив. Когато някой дава път на някого и го подкрепя, това означава,ч е той му дава най-доброто от себе си, предава му научените си уроци от грешките и самозаблудите си и му дава свободата да върви и се учи сам. Нали това правят и родителите.... Същото според мен казва и Бина:

Противоречията, стига да не са антагонистични, ни доближават до Истината. Тя може да бъде намерена и в Старото и в Новото. -Бина

Спокойно бих могла да сложа двете твърдения едно до друго - за мен те се допълват, не се противопоставят... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

icon12.gif Кристиян :feel happy:

Душата е "порция" Светлина, "облечена" във форма от енергийно естество, която е посредник между Монадата- Тя е като общ Светлинен съсъд, откойто се излъчва Светлина към определен брой души- тези души се наричат сродни, защото са родени от една Монада. Има определен брой Монади, различаващи се по светлинно-вибрационните характеристики на излъчваната оттях Светлина към съответните души.
:feel happy: :feel happy: icon12.gif

"непреминали" "проекции на личността" ... функция на страха. "Неспокойно" починали са тези хора- и с право, защото нямат "нишка", която да ги води към Светлината- а светлината е Душата им. ... Естествено, ако им бъде оказана помощ, могат да намерят светлинната нишка, и да преминат "отвъд" , в Светлината- т.е. да се присъединят към Душата си- от там нататък следва съвсем съзнателна работа
Много добре казано :thumbsup:

...духове аз разбирам по-големи ил по-малки фрагменти на мисъл-форми- те нямат нищо общо с душа, имат функционираща мисловна програма, и ако трябва да ги оприлича на нещо- вирусите са най-подходящата форма. Има и форми, които представляват струпвания на огромно количество подобни "вируси", така че "размера" на тези духове може да бъде значителен.
:thumbsup::3d_146:

"праатом" от Божествената Светлина, което понятие е изключително точно
:thumbsup2:

Едно съществено нещо има значение- ... отразените образи се преживяват като външни спрямо човека, като образи отвън, при това- насочени към човешкото его.

Реалните образи не са извън човека, т.е. няма нищо общо с това, което гледаме по филмите.

...истински единствено и само когато се преживеят "вътре" в самия човек, или както Йоан описва в посланията си "Изпитвайте духовете!"

:feel happy:

...В този смисъл спиритизмът е по-скоро атавистиченбелег, отколкото признак на еволюиране и духовно развитие.
:sorcerer: :sorcerer: :D

Духовното развитие и еволюцията започват в плътта- затова почти всички духовни учения наблягат на важността на това, че не е възможна еволюция и духовно развитие без физическо тяло.
:thumbsup1:

Ето защо, личното ми мнение е свързано с това, че заниманията с подобни неща не само че не е полезно, но вредата му е огромна. ...

Нищо добро не е последвало от подобни занимания, освен лично облагодетелстване- власт, богатства и....като цяло- всичко онова, което се съдържа в трите "стандартни" изкушения, с които Исус е намерил начин да се справи....но само като си помисля колко хора се захващат с окултизъм само поради его-угодни подбуди

Да, последствията са :thumb down: :thumb down: Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Кристиян ,аз нямам търпение да пиша толкова много,но съм съгласна с почти всичко написано от теб.

По- простия вариянт т.н. духове не ни носят нищо и с нищо не са ни полезни ,виж ние на тях в известен смисъл сме им полезни ,защото с действият и постъпките си им помагаме по бързо да се "осъзнаят" да излезнат от Света на Желанието и да продължат напред,преодолявайки "нещото",което ги е стопирало .

Към Бина :) ако позволиш ,не случайно,твоята интуиция те стопира в потапянето ти в мистичното.Ти вече си го преживяла най- вероятно и сега е време да преминеш на следващото стъпало или просто да си спомниш ,че си почнала да катериш това следващо стъпало.

А излизането от тялото на желанието е понякога мъчително и особено при "неразбиращите"е нормално Те да направят връзка с подходящия жив.И това понякога може да е доста болезнено за нищо не подозиращия жив.

А Дънов той просто ни подготвя за следващата стъпка ненужно е връщането и занимаването ни с обърканите души,духова или кой както иска така да ги нарича.По- важно е да се занимаваме със себе си ,а това става с осъзнаването и разбирането на живота ,за да не стигнем до положението на горните.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Кристиян

Ами очевидтното е това, че човек може да си живее добре и без духове...но след като те са започнали да се навъртат около човека и да го занимават със себе си...или ще му искат нещо, или дебнат подходяща възможност да си вземат...без да искат...

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_146: Хихихи, общуването с духове никак не е полезно , казва Кристиян и аз съм 100 % съгласна .

Аз единствено си позволявам да сънувам много често дядо ми , поне веднъж в месеца.

Или , когато има нещо важно да се случва , той си ме навестява.

Но нарочното търсене и даване на пространство за извява на духовете ,не ще доведе до добър край .

С моя котарак Феликс сме на едно и също мнение по въпроса. Така ,че за мен въпросът е приключен.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте. Темата ми допадна. Подкрепям мнението на Психотроник!

Искам да задам няколко въпроса към Бина:

1. Какво е "Мистика" според теб и защо смяташ, че тази тема е табу?;

2. Защо въприемаш мнението на Психотроник като "прекланяне" пред новото;

3. Защо смяташ, че Психотроник отрича: "Блаватска, д-р Рудолф Щайнер, Учителя – Петър Дънов, индийската философска школа и т.н.";

4. Какво за теб е Библията?;

5. Каква е разликата и сходството между науката, Учението и религията?

Венци, дай поне един пример за: "такива абсурди изводи да извличат понякога".

"Истината не се достига в лабораторни условия." - може би частично имаш право да го пишеш. Но, да си призная, запознавайки се с предишни твои твърдения, оставам с впечатлението, че си привърженик на философията. Иска ми се да напомня на участниците в този форум как се формира философското твърдение и уравнение: "Котката е бозайник. Кучето също е бозайник. Следователно кучето е котка". Правдоподобно, нали?! Но, е вярно от гледна точка на философията!

Хубаво би било наистина да се замислите над думите на Психотроник, защото в тях се крие повече Истина, отколкото първоначално сте открили.

Редактирано от Anaid
Линк към коментар
Share on other sites

Светът на “духовете” е интригуващ, но и опасен. Особено за хора, които не са запознати с научната парапсихология и психология, за тези, които черпят знанията си от остаряла преднаучна окултна теория и практика, от комерсиалната жълта булевардна езотерична преса. Архаична е и донаучната терминология на Елена Блаватска, д-р Рудолф Щайнер, Учителя – Петър Дънов и други светила на езотеричната наука - “нисш и висш астрал”, “акаша”, “карма”, “чакри” – това са индийски философско-физиологически понятия, които отдавна са обяснени от съвременната медицина и парапсихология. От много четене на мистична псевдонаука, любителят на спиритизма може да попадне в плен на зрителни, звукови и други халюцинации, псевдохалюцинации, мислообразни формирования и да стигне до шизофрения.

Така че, преди да се занимавате със света на “духовете”, се запознайте предварително с научните теории за квантовата механика, хиперпространството, паралелните многомерни Вселени, ортордонацията, лептонно-електромагнитната хипотеза, холографията, та тогава четете наукообразна фантасмагорична езотерика!

Това го пиша от свой личен житейски опит с паранормалното и като професионален парапсихолог.

Добре дошла, Анаид! :feel happy:

Позволих си да припомня поста на Психотроник, който направи впечатление и на мен.

Обръщам се с молба към автора да сподели тук опита, който има с паранормалното и като професионален парапсихолог, както и своите позиции за връзката между научните теории, които е изброил, с парапсихологията на 21 век.

Какво би ни предложил като източник на съвременна научна информация, за да не попълваме знанията и формираме представите си, четейки "наукообразна фантасмагорична езотерика".

Линк към коментар
Share on other sites

Искам да задам няколко въпроса към Бина:

1. Какво е "Мистика" според теб и защо смяташ, че тази тема е табу?;

2. Защо въприемаш мнението на Психотроник като "прекланяне" пред новото;

3. Защо смяташ, че Психотроник отрича: "Блаватска, д-р Рудолф Щайнер, Учителя – Петър Дънов, индийската философска школа и т.н.";

4. Какво за теб е Библията?;

5. Каква е разликата и сходството между науката, Учението и религията?

Здравей, Анаид! :feel happy:

Ще се опитам да отговоря на въпросите ти според възможностите си.

1.Не съм наясно с определението, за мен това е вяра в тайнственото,свръхестественото, изобщо нещо което е извън познатият ни материален свят. Не смятам, а питам дали е табу! Има разлика – прочети мненията ми по-внимателно. :dancing yes:

2. и 3.Отговорила съм вече. Не ми се задълбава повече по мнението на Психотроник, още повече, че той сигурно вече е забравил за него и дори не сметна за необходимо да отговори на въпроса ми. :dancing yes:

4.Нещо много важно и много сложно. :thumbsup:

5.Не мога да ти дам компетентен отговор, още повече не ми е ясно за кое Учение става дума. <_<

Участието ми във този форум цели да получа отговор на много неясни за мен въпроси, най-вече в тези области за които ме питаш. Все пак понякога не се сдържам и споделям за неща, които ме вълнуват.

Надявам се, че си ме разбрала? :sorcerer:

благодаря на Диди за съвета!

ако позволиш ,не случайно,твоята интуиция те стопира в потапянето ти в мистичното.Ти вече си го преживяла най- вероятно и сега е време да преминеш на следващото стъпало или просто да си спомниш ,че си почнала да катериш това следващо стъпало.
:feel happy:

наистина май трябва да премина на следващото стъпало и затова смятам да се въздържа от много приказки на тема призраци - не е здравословно. :hypocrite::rolleyes::whistling:

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Бина.

Благодаря ти за отговора. Макар, да си призная, очаквах нещо по-конкретно.

"Не мога да ти дам компетентен отговор, още повече не ми е ясно за кое Учение става дума.".

От моя гледна точка, има 3 Учения, които си заслужават коментар: Моисеевото, Христовото и това на Учителя - Петър Дънов.

Ще задам въпроса си по друг начин: кое е "Учението" за теб самата? Това, което лежи на принципа: "Око за око, зъб за зъб" или това, което приканва когато те ударят по едната буза, да объреш другата, за да те ударят и по-нея. Или това, което ни учи, че не трябва да усетим този удар?

Колкото до Библията, знаеш ли кога е писана тя, по-точно, колко години след кончината на историческата личност, наричана Христос? Казваш, че тя е нещо много важно, но да си призная, не разбирам кое й е толкова важното? Това е книгата с може би най-много противоречия!

Ще споделя своето виждане, но първо искам да прочета твоето. Много лесно би било да ти предоставя готовия "продукт", но сама пишеш: "Участието ми във този форум цели да получа отговор на много неясни за мен въпроси, най-вече в тези области за които ме питаш.", а това може да стане, с търсене на Истината и постоянство.

Ще се радвам, ако и другите участници изкажат мненията си.

Модераторска бележка: Моля пишете по темата и спазвайте дух на уважение и толерантност към другите участници!

Линк към коментар
Share on other sites

Анаид, научи се правиллно да задаваш въпроси. Има такава тема

Два от трите ти поста в този форум, съдържат скрита агресия. Ако ти се интересуваше наистина за мнението ми, щеше да се обърнеш към мен на Л.С. Още повече, че въпросите, които ми задаваш са първо вън от тази тема и второ са твърде лични, за да държиш така настоятелно да ти отговоря.

Все пак опитах се да задоволя любопитсвото ти, но вече нямам никакво намерение да продължавам диалога.

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявай, Бина, не съм искала да прозвуча агресивно!

Съжалявам, ако така си възприела въпросите ми.

Сметнах, че е удачно тук да продължи тази дискусия, още повече, че въпросите са провокирани от неща, които си писала по тази тема. И т.к. самата ти сподели, че сме тук за да се развиваме, смятах, че нямаш нищо продив да дискотираме открито.

Повярвай ми, не съм искала да те засегна и ти поднасям най-искрените си извинения.

Линк към коментар
Share on other sites

Защо въприемаш мнението на Психотроник като "прекланяне" пред новото

Хубаво би било наистина да се замислите над думите на Психотроник, защото в тях се крие повече Истина, отколкото първоначално сте открили.

:3d_146:

Извинявай, Бина, не съм искала да прозвуча агресивно!

Съжалявам...

:thumbsup::sorcerer:icon12.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявай, Бина, не съм искала да прозвуча агресивно!

Съжалявам, ако така си възприела въпросите ми.

Сметнах, че е удачно тук да продължи тази дискусия, още повече, че въпросите са провокирани от неща, които си писала по тази тема. И т.к. самата ти сподели, че сме тук за да се развиваме, смятах, че нямаш нищо продив да дискотираме открито.

Повярвай ми, не съм искала да те засегна и ти поднасям най-искрените си извинения.

o.k. :feel happy:

Извинявай и ти за по-острият ми тон. Но въпросът ти:

Колкото до Библията, знаеш ли кога е писана тя, по-точно, колко години след кончината на историческата личност, наричана Христос? Казваш, че тя е нещо много важно, но да си призная, не разбирам кое й е толкова важното? Това е книгата с може би най-много противоречия!

който би затруднил и богослов:3d_130: + жегата :3d_141: + майсторите в къщи :3d_013: = :3d_155:

:3d_046:

Линк към коментар
Share on other sites

Anaid, има интересна тема тук в раздел Езотерика: За Библията и нейната сила. Може би там ще намериш отговори на твоите въпроси и ако е важно за теб да продължиш разискванията по тях там :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...