Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Имуностимулатори - природни и алтернативни


Иво

Recommended Posts

Ася, допада ми това, което пишеш. Така е, здравето цена няма и е важно да се отнасяме към него с внимание и уважение. Начинът ни на хранене е пряко свързан и със здравето, както и начинът ни на мислене и този на живот.

Тази сутрин закусих тахън объркан с малко пчелен мед и си спомних детските години...Ето тази закуска е един добър Стимулатор.

Редактирано от Аделаида
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Около една година ползвах Цитросепт,

Здравей, Isobel,

Цитросепт не е имуностимулатор. На българския пазар има и Биоцитрин - това е същият екстракт от грейпфрут, за който говориш, но разфасован тук в БГ, и съответно с доста по-ниска цена. Споменаваш за предстоящо раждане. Желая ти да протече безпроблемно и да си имате едно здраво бебе. Приложението на екстактът от грейпфрут при бременни не е добре проучен. Затова не се препоръчва да се пие през бременността. Може, в случай че трябва да се прави избор между лечение с антибиотик и екстракта, тъй като самият екстракт е със силата на природен антибиотик. Но в случая трябва да се прави консултация със специалист - кое е най-доброто за майката и детето.

Много хора бъркат способността на екстракта от грейпфрут да унищожава патогени с повишаване на имунитета. Не, очиствайки организма, екстрактът му дава възможност сам да се справи. Затова напоследък все повече хора го използват като предпазно средство срещу гъбички, бактерии, вируси, паразити. Но е погрешно да се смята, че само пиенето на капките ще ни помогне. Трябва да се спазва и някакъв хранителен режим. Не можеш да се "чистиш" тъпчейки се с шоколад и кафе или ако цигарата не слиза от устата ти.

За съжаление, от имуностимулаторите, които се предлагат на пазара, повечето са на растения, които са характерни за Северна и Южна Америка. Какво да се прави - бизнес. Американците използват изключително много Ехинацея. Да, растението има лековити свойства и те не са открити днес, а са били известни и използвани от местните индиански племена. Но и тук има едно "но". Ехинацея не бива да се приема повече от 6 до 8 седмици. В американските сайтове, посветени на това растение бях чела, че ако искаме наистина да се възползваме от лечебните й свойства, на ден трябва да се приемат определен брой милиграми, съобразени с теглото и състоянието ни. Това в много малко брошури може да се прочете. Защото ако решим да приемаме точните милиграми ще установим, че излиза безкрайно скъпо. Затова се минава с някакво междинно количество, което може да помогне, но може и нищо да не стане. Всъщност, ако се прекали с употребата на Ехинацея се постига обратния ефект - тя започва да вреди на организма и имунитетът ни намалява. Подобно е положението и при Golden Seal и Cat's Claw - по-известен като Котешки нокът при нас. За Котешкия нокът се знае, че би могъл да предизвика отхвърляне на трансплантирани органи. Затова се упоменава, че в тези случаи не е желателно да се приема.

Редактирано от Ася_И
Линк към коментар
Share on other sites

Здравей Ася

В показанията за приложение на Цитросепт пише, че е "подходящ" за бременни и кърмачки, никъде не съм срещала информация за противното.

Възможно е да е с недоказан ефект по време на бременност; затова пък има доста лекари, които твърдят че антибиотиците по време на бременност са доказано безвредни и са безкрайно убедителни...

Аз спрях да пия Цитросепт, когато забременях, защото не можех да понасям вкуса,пък и той си беше свършил работата.

Биоцитрин не съм ползвала, макар че съм чувала за него.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ето един имуностимулант: Златен корен.

Най-хубавото на растението е, че се среща и в България. Аз съм привърженик на идеята, че това, което трябва да приемаме - било то плодове, зеленчуци, билки, Майката Природа ни го е дала. Затова го предпочитам пред Ехинацеята и някои други билки, характерни за Северна и Южна Америка, които също са с доказан ефект.

Приема се 2-3 пъти дневно, по 5-10 капки, ½ час преди хранене, в продължение на 10-20 дена. При проблеми с психиката се започва с 10 капки, 2-3 пъти на ден и постепенно се увеличава до 30-40 капки, 2-3 пъти дневно, в продължение на 1-2 месеца.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 10 months later...

"Орлови нокти или Женско клинавиче, или Астрагал стимулира почти всеки етап от дейността на имунната система. Той увеличава броя на стволовите клетки в костния мозък и лимфните тъкани и стимулира развитието им в активни имунни клетки, действащи из цялото тяло. Растението може да стимулира или „отключи” клетките на имунната система от състояние на покой, привеждайки ги в състояние на повишена активност."

Тук

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Заразата се плаши от извара, чушки, чесън и зехтин

Позволявам си да публикувам цялата статия:

"Страх ли ви е от свинския грип? Не се давайте на злокобната зараза! Да, ваксина все още няма. Но оръжие срещу "свинската aтака" има. Мощен имунитет - това е най-сигурната ви застраховка срещу смъртоносния вирус, предупреждават всички лекари. Ето как да се приведете себе си и децата в "пълна бойна готовност" срещу свинската зараза.

Сън, спокойствие, движение и силна храна - това са най-добрите оръжия срещу свинския грип, обяснява проф. Донка Байкова, зам.-председателят на Българското дружество по хранене и диететика. Отговорете на коварния АН1N1 с 9 незаменими аминокиселини, които ще ви направят устойчиви като скала, съветват специалистите. Най-лесно ще изплашите грипа с манджи, богати на протеини. Причината - клетките са създадени на белтъчна основа и тези храни подсилват обвивката им. И ни правят по-устойчиви на вирусите и бактериите, които ни атакуват през устата. "Злосторниците" започват да се размножават едва, след като проникнат в клетката, обясняват лекарите. И ако сме й издигнали здрави "стени", свинската зараза само ще мине покрай тях и безславно ще си замине, смятат специалистите. "Прасешкият вирус" ще ви остави на мира, ако наблягате на млякото, сиренето, кашкавала, месото, рибата, яйцата, дава примери проф. Байкова. Но истинският еликсир срещу грипа е изварата. Диетолозите казват, че тя е като балсам за черния дроб. Бедна е на сол и мазнини, но пък "бъка" от богата на аминокиселините метонин, цистин и холин, които "обезвреждат" отровите и отпадъчните съединения в организма.

Назаем от светофара

Витамините и минералите - това са другите "стражи" на организма по време на бушуващата зараза. Затова - яжте по 300 грама плодове и зеленчуци на ден, напомня проф. Байкова. Вместо хапче, "мушнете" чепка грозде, една ябълка, домат и чушка, дава пример диетологът. И най-добре извикайте светофара на помощ. Заложете на растителните видове в светофара - зелено, жълто-оранжево и червено, съветва специалистката. Да, силата им се крие именно в цветовете - багрите "издават" различните полезни вещества, които крият. Супероръжие срещу грипа например е шарената салата от картофи, червени чушки, лук и магданоз. Жълтите картофени парченца са богати на калий и други микроелементи и съдържат много витамин С. Червените резенчета чушки също съдържат много витамин С, но в тях има и каротеоиди (предшественици на витамин А), които подобряват зрението, кожата и лигавиците. Магданозът съдържа витамини от групата В, С и много съставки, които не само плашат заразата, но като бонус - вдигат и либидото. Лукът пък е пълен с фитонциди, които убиват микробите.

Зимната салата с поетичното име "Снежанка" обаче е най-безмилостният "страж" срещу свинския грип. Освен мляко, краставици и копър тя съдържа и естествения антибиотик - чесъна. Ако се поръси с орехи, пък става още по-полезна, защото се обогатява с цяла палитра витамини - A, E, B, P, C. Ореховата ядка съдържа и редица минерали - калий, натрий, фосфор, желязо, магнезий, калций и йод. 60% от орехчето са мазнини, но по-голямата част от тях са ненаситени, т.е. не съдържат холестерол. Освен това орехите са прекрасен източник на белтъчини, които може да заместят месото.

В никакъв случай не се лишавайте от мазнините, предупреждава проф. Байкова. Те са необходими за доброто усвояване на всички полезни елементи в храната. Тялото се нуждае дневно от 2 супени лъжици мазнина - те може да бъдат съчетание от слънчогледово олио, зехтин, царевично олио, соево масло. Лененото също е много полезно, защото съдържа полезните омега-3 мастни киселини, изтъква проф. Байкова. В сезона на смъртоносния грип на трапезата ви трябва да присъстват и зърнените храни, бобовите растения и соята.

Приберете лакомствата

Ако искате да застраховате децата си от опасната зараза, скрийте им лакомствата, предупреждават лекарите. Доказано е, че пълните със захар бонбони и шоколади намаляват жизнеността на белите кръвни телца. И нещо още по-коварно - сладките повишават киселинността в тялото и създават благоприятна среда за развитие на чуждите агенти. Затова не отстъпвайте на детските капризи. И сменете вафлите с плодове, колата и изкуствените сокчета - с чай с лимон. Цитрусовият плод е изключително ефективен срещу свинската зараза. Лимонът възстановява киселинното равновесие и засилва защитния отговор на организма. Слагайте го в чая на децата. И се старайте да давате на малчуганите поне по 3-4 чаши от топлата напитка на ден. Черният и зеленият чай, както и билковите екстракти, съдържат над 5000 полезни вещества, включително и антиоксиданти, казва проф. Донка Байкова. Най-добрата доза срещу свинската зараза е по чашка между всяко хранене, обяснява диетологът.

Сменете водката с вино

Пороците са пръв съюзник на свинската зараза. Факт - първата жертва на смъртоносния вирус у нас бе 30-годишен наркоман. Цигарите, дрогата и алкохолът буквално бомбардират имунитета, предупреждават лекарите. Затова да купонясвате с много водка в цигарен дим, в момента е като руска рулетка, не крият медиците. Алкохолът пръв ще ви саботира в битката със свинската зараза, предупреждават лекарите. Водката и ракията сриват имунитета за нула време. Виновен е етанолът, който потиска протеина TLR4. А точно той е отговорен за производството на така важните в момента за вас защитни цитокини. Резултатът - освен плячка на махмурлука ставате лесна жертва и на вируси и бактериални инфекции. Затова сменете водката с чаша червено вино на вечеря, съветват лекарите. "Питието на боговете" действа като антиоксидант. За жалост на страстните пушачи цигарите си нямат аналог. Но пък съдържат около 100 вредни вещества, които увреждат лигавицата на горните дихателни пътища. Това води до хронични кашлици, бронхити, синузити - които "примамват" свинския грип. Затова по-добре чакайте заразната вълна да отмине с чаша чай на дивана, отколкото да рискувате здравето си в някой шумен и задимен бар, съветват специалистите."

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Йодът, който се продава по аптеките не е полезен за пиене защото е на спиртна основа и съдържа 5% йодин и 2% калиев йодид.

Lugol's solution съдържа 5% йодин, 10 % калиев йодид и 85% вода. Може да се взема като добавка и е абсолютно безвреден стига да се спазва инструкцията за количеството което се приема.

Друго нещо което можем да направим е да купим витамин C под формата на Camu-camu на прах - най-богатият на натурален витамин C плод в света.

Или да пием витамин C в неговата много по-мека за организма форма като калциев аскорбат, магнезиев аскорбат, калиев аскорбат, натриев аскорбат или микс от всички тези. Това е витамин C във форма на соли, които не дразнят черният дроб и бъбреците. Те могат да се поръчат също по интернет - в ebay може да се намери всичко това с доставка до България.

За максимална защита чрез витамин C натуропатите препоръчват да се пие по 2 грама на ден през рисковите зимни дни, а не 100мг както предписват традиционните лекари. При усещане че се разболявате може да пиете 4 грама и да неутрализирате моментално вируса.

Освен това трябва да приемаме витамини B-комплекс - натуралната им форма е чрез бирена мая в по-големи количества;

Прах от шипки също е много полезен за витамини - продава се вече на дрогериите - пие се с хладка вода а не на чай за да се запазят витамините (витамин C над 40 градуса се разпада)

Също така да се увеличи калция - на аптеките се продават таблетки от червени водорасли Coxamin които са много богати на естествен калций, който е много по-усвоим от този в млякото;

В ebay може да купи и магнезиево олио (от мъртво море например) - това е натурален продукт, който се маже на кожата и осигурява добри количества магнезий за организма, а също може и да се пие вътрешно. Магнезият е изключително важен минерал, но доста дефицитен при съвременният начин на хранене.

Има и един интересен китайски плод засилващ много имунитета - шизандра - продава се на големият китайски магазин Лу в София - взема се по 3грама на ден - плодчетата се гълтат цели.

Допълнително най-мощната китайска гъба засилваща имунитета по отношение вируси е шийтаке. Различните китайски лечебни гъби засилват имунитета по различни параметри - някои усилват производството на макрофаги, други пък стимилират производството на Б-клетки, които правят антитела и Т-клетки, които атакуват болните клетки и т.н. Така гъбите действат в помощ на различни видове заболявания.

Но като цяло един японски специалист изследвал 30 години тези гъби поставя на първо място Reishi и Cordyceps като максимално укрепващи организма на всички нива, лекуващи вредните реакции от стреса, засилващи имунитета на всички нива и т.н

Ако обаче вече сте се разболяли тогава има един супер добър и уникален заместител на антибиотиците - това е екстракт от листа на маслина т.нар олеуропеин (oleuropein). Той е абсолютно безвреден и с много мощен ефект. Изследван е много и е доказано, че няма ниакакви странични ефекти дори и при много големи дози. Най-силният екстракт се прави от сушен сок от листа на маслина, който съдържа 20% олеуропеин. Всички знаем вредата от антибиотиците които ни предписват традиционните лекари. Така, че олеуроперина е една перфектна натурална алтернатива и в комбинация с витамин C в големи дози (4-5 грама) може да свърши чудеса.

А естествената алтернатива на аспирина е прах от кора на бяла върба.

Линк към коментар
Share on other sites

Йодът, който се продава по аптеките не е полезен за пиене защото е на спиртна основа и съдържа 5% йодин и 2% калиев йодид.

Lugol's solution съдържа 5% йодин, 10 % калиев йодид и 85% вода. Може да се взема като добавка и е абсолютно безвреден стига да се спазва инструкцията за количеството което се приема.

:hmmmmm: Йодът е същият и в луголовия разтвор, спиртът в такива малки дози не е проблемът, а самият концентриран йод. Само органичният йод (син йод или амилойодин) е различен, защото е свързан с нишестето и по-лесно се усвоява в този биологичен комплекс. Но пак зависи от дозировката. Има обаче две противопоказания даже ив тоя случай - алергия към йод и активна Базедова болест или горещи възли с нарушена връзка между щитовидната жлеза и хипофизата. Тогава всеки приет в повече йод (освен хомеопатичните дози, които могат да се ползват) напомпва жлезата, а няма облратен сигнал да се спре централното стимулиране и... :unsure:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

широкоспектърни имуностимулатори - ехинацея, кръвен здравец, сминдух, органично свързан цинк и колоидно сребро (сребърна вода).

Какви други природни и алтернативни имуностимулатори познавате?

Какъв опит имате с тях?

При какви случаи и колко често ги ползвате?

Зеления 4ай е сериозен имуностимулатор/ при редовна употреба/.Доказвал ми се е многокр. и в грипна епидемия :)

Линк към коментар
Share on other sites

Преди около 10 години се запознах с билката Котешки нокът /Cat's Claw/ и трябва да ви кажа, че това наистна е една изключителна билка! За мен това е една от най-добрите билки за имунната система! Тя действа комплексно и за много други болести и състояния. Вземал съм я дълго време в големи дози и се чувствах добре, докато постепенно започнах да се справям и без нея. И сега от време на време, при нужда я ползвам. Обикновено я комбинирам и с други билки, главно адаптогени и резултата е отличен!

Много материали съм изчел за нея и вече имам голям личен опит и ви казвам, че билката не е токсична и може да се вземат големи дози при нужда, но естествено че всичко опира до финансите. За сериозно лечение излиза скъпичко! Единствено трябва да се избягва от хора с трансплантирани органи!

Почти всички известни фирми в света, които се занимават с хранителни добавки я предлагат в своите продукти. Някъде е в чист вид, а най-често е в комбинация. И тук искам да ви кажа, че компанията "Нутрамедикс" разпространява чрез "Лечител" своите продукти от котешки нокът. Те са много добри като качество, но там рекламират много т.нар. "Саменто", което е добро също, но е изключително скъпо. И казват, че това било супер силен котешки нокът. Не се заблуждавайте! Това е просто една разновидност на котешкия нокът, която не съдържа т.н. ТОА - тетрациклични алкалоиди, която може би е по удачна в някои случаи, но изобщо не може да се говори за супер сила. Всъщност аз установих, че когато се касае за нервни и сърд. съдови заболявания е по-добре да се използва обикновен котешки нокът, защото съдържащите се в него ТОА действат добре на тези системи.

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Една моя колежка ходи зимата на солариум за повишаване на имунитета. Твърди, че от както ходи на солариум, почти не боледува. Аз също мисля, че може би има доза истина в това твърдение, но като цяло мисля , че солариумите са вредни за кожата. Някой ще сподели ли своето мнение по този въпрос?

Линк към коментар
Share on other sites

В солариум не стъпвам,строго ми е забранено от моята дерматоложка,според нея той е крайно вреден за кожата.Не съм запозната детайлно с какви лампи работят в солариумите,ако са кварцови,май съм чела някъде,че оказват положителен ефект на имунитета.

Линк към коментар
Share on other sites

Подкрепям напълно Тесаракт за полезното въздействие върху имунната система на котешкия нокът.

Преди около 10 години си мислех ,че ще стана жертва на някаква много добре организирана реклама. Но въпреки това ,реших да пробвам.Тогава в ''Лечител''имаше капсули /днес има и течно/.От тогава не съм боледувал тежко от грип /когато съм пил след началото на болестта / ,а ако пия капките навреме,болестта не се и развива.Пия през половин час ,на гладно ,по 20 капки ,четири пъти , разтворени в чаша изворна или минерална вода,когато усетя началото на болестта.За да се разтворят добре във водата, чакам поне една минута.Ако искате профилактично-по пет капки , до три пъти на ден. От същата верига магазини си купуваме и витамини на природна основа.Има и само витамин С /от ацерола/.Така, за около 70 лв .,се предпазваме поне от грип и простудни заболяввания.

Според мен ,едно традиционно лечение често може да излезе и по-скъпо.А и има странични вредни ефекти върху организма.Може и за някои да е скъпо ,но за мен е удачен избор.

Дано не е прозвучало като реклама.Исках само да помогна на някои ,които много бързо посягат към антибиотици и разни ''чудотворни'' прахчета.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Какви естествени имуностимулатори мога да давам на дете на 1г.?

Според мен за такова малко дете най-подходящи са хомеопатичните имуностимулатори.

подфоруми хомеопатия

Редактирано от Пламъче
Линк към коментар
Share on other sites

Какви естествени имуностимулатори мога да давам на дете на 1г.?

Според мен за такова малко дете най-подходящи са хомеопатичните имуностимулатори.

подфоруми хомеопатия

Пламъче, :thumbsup:

И за мен най-добрият Имуностимулатор е Хомеопатичният Симилимум. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Какви естествени имуностимулатори мога да давам на дете на 1г.?

Има едно детско сиропче от билки (вкл. котешки нокът), колоидно сребро, минерали ... казва се For Kids на ADMedicine. Може и за такова малко детенце също. Давала съм на моите деца, профилактично, като бяха по-малки всяка есен, доволна съм, здрави бяха, и в градината, и след това на училище, но чувам, че и след разболяване пак действа добре :thumbsup1:

Линк към коментар
Share on other sites

Една моя колежка ходи зимата на солариум за повишаване на имунитета. Твърди, че от както ходи на солариум, почти не боледува. Аз също мисля, че може би има доза истина в това твърдение, но като цяло мисля , че солариумите са вредни за кожата. Някой ще сподели ли своето мнение по този въпрос?

Солариумите са доказано карциногенни. Няма по-хубави лъчи от лъчите на нашето слънце (в умерено количество).

Освен това солариумите не са имуностимулатори, а един вид дезинфектант.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте.Ето какво намерих още за Петте тибетци на http://venikastelo.w...бетски-ритуала/ с видео.А тук може да се прочете и за едноименната книга и да си я изтеглите онлайн http://adyulgerov.blogspot.com/2010/07/blog-post_30.html .

Редактирано от Botio
Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 months later...

Една от основните причини за понижаване на имунитета е стресът. Всичко което води до неговото намаляване май ще се яви като имуностимулатор :3d_097: . Всякакъв вид приятни и разтоварващи занимания. Някой да познава щастлив и спокоен и в същотот време болен човек?

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не зная доколко е известен извлекът от една аюрведическа билка, наречен форсколин.

Общо взето го дават да е много полезен. Влияе на плеяда от процеси в организма.

Предполагам, се предлага в различни форми по аптеките.

Линк към коментар
Share on other sites

Една от основните причини за понижаване на имунитета е стресът. Всичко което води до неговото намаляване май ще се яви като имуностимулатор :3d_097: . Всякакъв вид приятни и разтоварващи занимания. Някой да познава щастлив и спокоен и в същотот време болен човек?

Напълно съм съгласна с теб - стресът стои в основата на всяко заболяване.

За да укрепи имунитета си, човек трябва да се научи да се бори със стреса.

За съжаление няма универсална рецепта срещу стрес и всеки трябва да търси своята чрез опитване на различни способи.

Линк към коментар
Share on other sites

Пламъче, ти току що откри универсалната рецепта за справяне със стреса, а тя е

всеки трябва да търси своята чрез опитване на различни способи.

Защото стрес е не просто - кавга, лош шеф или нещо емоционално. Стрес за организма е всичко непознато, дори "полезните" вещества, които започват с "Е" на все по-красивите етикети в магазините.

Стресът е важен за организма, просто трябва да бъде дозиран правилно и всичко ще е наред.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...