Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Алергии - природни и алтернативни методи за лечение


Recommended Posts

Алергии - природни и алтернативни методи за лечение

"Алергиите представляват една прекомерна (свръх) реакция на организма спрямо вещества, които се приемат от него като вредни, дори те да не са такива." (източник)

Какво представляват алергиите?

Как се лекуват?

Какви природни и алтернативни методи за лечение познавате?

Имате ли опит?

Какви са психичните причини за алергиите?

Връзки към интересни статии по въпроса в нета?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Относно психичните причини-

Много хора намразих и от много се отвратих, такива с които работя и живея.Четох нкъде , че човек трябва да си оправи отнощенията с хората за да оздравее. Дали се дължи на проблеми в общуването-не зная,но може би ако се опитам да направя живота си по-добър и по-красив, това ще ми помогне да се излекувам.Успех на всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Статията и линкът са много интересни – благодаря. :thumbsup:

И с риск да повторя (преразкажа) много от нещата в сайта, ето нещо и от мен:

Когато повечето хора мислят за алергията, те си представят течащ нос и зачервени очи, предизвикани от полените. В действителност алергиите може да се предизвикат от всяко едно вещество. Алергиите обхващат около 40% от населението, но не спират до тук. Имунната система на организма е активна от главата до пръстите на краката. Някои типове алергии водят до смущения в стомашно-чревния тракт, в други случаи може да предизвикат главоболие, загуба на обоняние, безсъние, умора. Може да се 'отключят' други състояния като сенна треска, екзема, обриви, астма, синузит, възпаление на ушите.

Първични са тези алергии, при които алергичната реакция настъпва от няколко минути до два часа след излагането на алергени. Реакцията към единичен причинител може да бъде огромна, а понякога животозастрашаваща. Вторичните алергии са резултат от непоносимост към храна или латентна хранителна алергия. Те много често се появяват, когато молекулите на преработената в стомаха храна попаднат в кръвта. Вторичните алергии се дължат на недостиг от стомашни сокове и слаби черва. Недостигът на стомашни сокове може да се дължи на атрофия на лигавицата на стомаха и червата, причинено от паразити, Кандида Албиканс, Хеликобактер Пилори или други микро-организми. Около 6% от децата и 4% от възрастните имат хранителни алергии.

Почти всяка храна може да провокира алергична реакция, като шест вида храни са причина за 90% от хранителните алергични реакции при децата: мляко, яйца, соя, фъстъци, пшеница и лешници. Следните храни са предпоставка за 90% от хранителните алергии при възрастните: ядки, риба, стриди и миди.

Най-честите симптоми включват стомашно-чревния тракт, като започват с подуване или сърбеж на устните, устата или гърлото. След като храната навлезе в стомаха може да се появи гадене, повръщане, диария или спазми. Често се срещат сърбеж, червени петна по кожата. В някои случаи може да се получи анафилактичен шок - изключително затруднено дишане, неритмична работа на сърцето, понижаване на кръвното налягане и, ако не се вземат необходимите мерки - дори смърт. Както споменахме, алергичните реакции към храната обикновено започват от няколко минути до няколко часа след приемането на 'забранената' храна. При много чувствителните хора самото помирисване на дразнещата храна може да предизвика алергична реакция. Дори ако ви целуне човек, който (за пример) е ял ядки, той може да предизвика реакция при свръх-чувствителните индивиди.

Много хора смятат, че термините 'хранителна алергия' и 'хранителна непоносимост' означават едно и също нещо, но не е така. Хранителната непоносимост е неблагоприятна реакция, предизвикана от храната, която не е свързана с имунната система. Непоносимост към лактозата е един пример за 'хранителна непоносимост'. Човек с непоносимост към лактозата има недостиг на ензим, необходим за преработването на млечната захар. Когато този човек консумира млечни продукти, симптомите са: газове, повръщане, диария, може да се появят и коремни болки.

Все още няма лекарства, които да лекуват хранителни алергии. Единственият начин за предпазване е като се избягват тези храни, които може да предизвикат реакция. Болшинството хора 'израстват' техните хранителни алергии, независимо,че алергиите към ядките, рибата и морските храни често се считат за продължителни. Епинефрина, наричан още адреналин, е лекарството, с което може да се контролира анафилактичната реакция.

За съжаление алергиите се срещат по-често при децата, отколкото при възрастните. Това означава, че едно дете имащо астма е много по-склонно да страда от алергии, отколкото един 30-годишен мъж, който има астма за първи път. След като знаем, че алергиите допринасят за развитието на астма, може би ще е възможно да сведем риска от развиване на астма, както и на алергия, чрез намаляване излагането на въздействието на алергени и други дразнители. Според Американската фондация за астма, един от основните причинители, който децата трябва да избягват, това е цигареният дим. Изследванията показват, че цигареният дим увеличава астматичните симптоми, забавя възстановяването и 'отключва' астмата при иначе здрави деца. Когато статистиката показва, че едно от всеки четири деца под петгодишна възраст има астма, много важно е родителите да разберат кои могат да бъдат причинителите и как да се избягват. Заедно с реакцията към домашния прах и полените, вирусните инфекции, особено в ранното детство, могат да станат причинител на астма, такъв ефект оказват и студеният въздух, изпаренията от дизеловите двигатели, хранителните консерванти (някои хранителни оцветители, сулфатите в туршиите, виното, промишлено сушените плодове, аспирина). Първата линия на защита срещу тези причинители е избягването им. Трябва да открием какво ни кара да кихаме и, ако е възможно, да стоим далеч от него. Преди да махнем домашния любимец от дома, да оставим градината без нито едно цвете, по-добре е да направим изследване за уточняване на нашия проблем. Независимо, че почти нищо не може да се направи, ако причинителят за алергията е замърсяването на въздуха, може да организираме повече почивка сред природата.

Няма известно лечение за астма и всяка година стотици хора умират от астматични атаки. Родителите трябва да знаят, че хриповете и затрудненото дишане са показатели за предстояща атака и да вземат мерки. Ако страдаме от астма или алергия и сме направили основно почистване на дома, изтупали сме килимите, изхвърлили сме химикалите, провеждаме специална диета, ходим сред природата и независимо от това продължаваме да имаме алергични и астматични пристъпи, то виновник за това е стресът.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Като общо укрепващо и превантивно при алергиите е действието на следната рецепта: Вземат се и се смесват 150 гр. стръкове от хвощ, 80 гр. стръкове от бяло подъбиче, 100 гр. стръкове от камшик и 30 гр. корени от дилянка. В половин литър вода се запарват две с.л. от сместа. След като запарката покисне 2 часа се рлецежда и се пие по 4 пъти на ден преди хранене.

При сенна храма помога смес от по 60 гр. стръкове от хвощ и камшик, листа от живовляк и цвят от роза. Две супени лъжици от нея се заливат 500 г. вряла вода и билките се варят в продължиние на 5 минути на тих огън. След изстиване отварата се працажда и от нея се пие по 4 пъти на ден преди основните хранения.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Моля, да ми кажете, има ли някакъв начин за лечение на слънчева алергия- хранителен режим, начини за пречистване, билкови рецепти и т.н.

Благодаря!

Сев

Линк към коментар
Share on other sites

  • 6 months later...

Калций - има едни ампулки калциум глюконикум. Можеш да си вземеш от тях. Помагат. Не калций на разтворими таблети.

Ако пиеш лекарства. Погледни страничните ефекти - някои като диуретиците, кордарона дават такива отражения. През лятото като се понатрупат в организма може да получаваш обриви само от това, че слънцето те е погледнало. И никакви масла не помагат.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Реших в тази тема да пиша,защото ми се струва най-подходяща.

Искам да питам....значи от години имам задух и немога да го премахна може би не е чак нещо толкова сериозно,но.....аз го определям лека форма на астма...ходила съм по десетки доктори,също и при д-р Тошков и сички ми казват,че е от килата....понеже съм с достна наднормено тегло ,е знам,че и т това се задушавам,но те в мество само да ми казват от какво ми е можеха да ми помогнат по някакъв начин.....като тичам се задушавам,което е разбираемо заради теглото ми...също от кола като пия....e,драстично съм я намалила,но странното ,е че и като си ходя бавно пак някой път получавам пристъп на задух......някой,ако е имал такова нещо или знае какво е да помага......че вече и аз незнам какво да правя.А и хиляди начини съм пробвала да отслабна,но се нестава....някой да даде съвети....мерси :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 years later...

Здравейте,

Чували ли сте за алергия към плодове и по-специално само към такива, които растат на дървета като сливи, ябълки, круши, праскови, кайсии и др. подобни?  Дъщеря ми изглежда да е развила такава алергия, и изследванията потвърждават. С други плодове като грозде, ягоди, малини, също към екзотичните плодове като банани, ананас, портокали, мандарини няма проблем.Започна откакто не живеем заедно. Получава червени петна по кожата и сърбеж по устните, а веднъж заради една праскова започна да й се подува гърлото и трябваше да отиде при лекар по спешност. Какви може да са причините и с какви средства може да се излекува? Досадно е все пак да не може да яде плодове. Забравих да добавя, че ако плодът е термично обработен, няма проблем - например компот или печена ябълка.

Линк към коментар
Share on other sites

Шом сте ходили на изследвания и те потвърждават, отговорът е ясен.

Но такава алергия наистина е рядко явление.

Какво ви препоръчват лекарите?

 

Аз бих приела положението и бих хранила детето с подходящи плодове или термично обработени.

На колко години е?

Често алергията е свързана с неприятно усещане. Когато ситуацията, педизвикала това усещане, се преработи психически, изчезва и алергията или силно намалява. Това се случва обикновено след пубертета или при голяма промяна в живота - местожителство, друга къща, друг начин на прекарване на ваканциите ...

Линк към коментар
Share on other sites

Започна откакто не живеем заедно.

 

И моята на времето започна, когато усетих, че семейният ми живот ще бъде тежък и една по една надеждите и представите ми за семейно щастие започнаха да угасват. Отначало беше сенна хрема, която не беше постоянна .... след 20 години семеен живот достигна до астма, която се провокираше от всяко опасение и усещане за несигурност и/или провал. Правили са ми всички възможни изследвания, познавах на свой гръб всички възможни лекарства, бях приела с примирение инхалатора, без който нямаше въздух.... 

Сега съм забравила всичко това ... но и вече не съм същият човек. Всъщност осъзнавам, че сега съм това, което съм си носила вътре в себе си винаги - алергиите ми по-скоро бяха причинени от "люспите", с които се приспособявах към изискванията на своите принципи и разбирания (тогава). 

Опитвала съм се да правя паралели в образен план с това, което ми причиняваше непоносимост (въздухът, който дишах - т.е. без каквото не мога да живея) - мисля, че си струва да опитате с "откъснат от дърво плод".... 

Линк към коментар
Share on other sites

Теодора, наистина, раздялата с родител е много сериозна промяна.

И не случайно детето развива непоносимост точно към това, което Вие смятате за най-важно и полезно - природосъобразния начин на живот. ( Позволих си да погледна профила Ви).

По- често има обаче и друго явление - детето боледува от това, което е проблем за родителя. Това е валидно особено за малките деца ( под 7 - 10 г.). Без да зная възрастта и други обстоятелства мога само да предполагам.

 

Обичайни да алергиите към чуждестранни плодове или ягоди, а тук случаят е точно обратен.

Вие четете много, а и отдавна сте в Портала - ще намерите отговора. Ако мога да съм полезна с още нещо - пишете тук или на лични.

Редактирано от Креми Стоилова (късметче)
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на всички за мненията. "Детето" е на 23 години. :-) Потърсих също така в Гугъл и ми излязоха две статии на тема увеличението на алергиите към плодове в последните няколко години. Освен психологическите причини мисля си също така и за използваната химия в селското стопанство.

Когато живеехме още заедно с дъщеря ми, при всяка раздяла от повече от една седмица (пътуване, ваканция) тя моментално хващаше хрема. Иначе почти не е боледувала в първите си 18 години. Откакто заживяхме в повечето време разделени, тя разви нещо като хипохондрия, за най-малкото нещо ходеше на лекар, ровеше в Интернет и ми разправяше едва ли не със самочувствието на патила и препатила за разни съществуващи и въображаеми болежки, все едно сме в пенсионерски клуб. Мисля, че се опитваше да ме впечатли, да ме накара да се страхувам за нея и да се върна да заживеем отново заедно. Сега вече свикна със самостоятелния живот и по-малко мисли за болести и лекари.

Редактирано от Теодора Андреева
Линк към коментар
Share on other sites

Забравих да отговоря, че лекарите й препоръчали десензибилизация, но тя не прие.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре е направила.

Тук - по темата - първото, което ми попадна: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=153872

 

Хремата при раздяла показва ясно, че имате силна връзка.

Лесно можете да проверите, дали проблемът е пръскането на плодовете с химикали, като опита НЕпръскани. Ако и от тях има алергия, причината е емоционално - мисловна.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...