Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Житен режим по време на кърмене. Може ли?


shivani

Recommended Posts

Shivani,благословено е майчинството .А кърменето на детето е най-красивата връзка ,която може да има между майката и малкото човече.

По твоя въпрос мисля следното.

Храната ,която се приема по време на житния режим е богата на всичко необходимо за организма на майката и на детето.Когато се провежда правилно няма причина да се мисли,че може да навреди на майката или детето.А правилното провеждане изисква подходяща мотивация и спокойна, ведра атмосфера наоколо,подкрепа и разбиране ,особено когато се прави за първи път.То е промяна за човека.Промяна в навици.А всяка промяна среща известна съпротива .В тоя смисъл помисли дали в твоя случай има подходящи условия за това начинание.

Обяснявам какво имам предвид.Ако някой от близките не приема това начинание например.Знаем всички какви традиции имаме у нас.Как всички си мислят,че трябва да се яде повече храна и в по-голямо количество -за двама.И как се надпреварват да предлагат всевъзможни вкуснотии.Твоят отказ от обща храна може да доведе до неразбиране,недоволство и т.н.Това винаги води до борба между хората и отрицателни емоции.А от подобни преживявания, нито майката ,нито детето имат нужда.Това би опорочило нещата,вместо да се постигне желания ефект.

Моят съвет е да помислиш и ако е налице и най-малкото неблагоприятно условие да се въздържиш засега.Житен режим се прави не само през месец февруари.Може да се прави целогодишно.Ако човек иска да постигне ефект сваляне на излишни килограми освен всичко друго,може да го прави по няколко дена след всяко пълнолуние.А такова има всеки месец.Сега щом си стигнала до тук и се интересуваш ,запознай се с материалите дадени ни в сайта за житния режим.Админ е извел някои в линкове и в тази тема.И се заслушай в себе си.Сама най-добре ще разбереш кога е дошъл момента да го направиш за първи път.

Поздрави.Светъл ден на всички.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря, Клаудия

за хубавия отговор!

Живея с детето си и татко му. И двамата не сме начинаещи в постене, гладуване и нямаме странични фактори, които да пречат.

Въпросът ми беше продиктуван от това, че и при житния режим се получава пречистване, от което отровите се отвеждат от организма. Исках да попитам за житния режим, тъй като сега през февруари ще го правя за първи път и искам да съм сигурна, че в кърмата няма да попаднат тези отпадни вещества, освободени от житния режим. А за житото ( и кълновете му ) и неговите свойства няма нужда да говорим - жива храна, изобилстваща от енергия и носеща информация за спокойствие, ефир, благоденствие и още много!

Благодаря, ще се опитам да направя сега житния режим. Усещам, че имам нужда и съм готова!

Линк към коментар
Share on other sites

Въпросът ми е дали е възможно да се спазва житен режим от майка, която кърми все още детето си?!

Житния режим може да не е особено подходящ за бременни и кърмещи жени, тъй като организмът в този период от живота на жената има нужда от пълноценно и балансирано хранене с всички хранителни групи, за да задоволи нуждите и на майката, и на бебето/детето. Особено, ако ще се прави за първи път, промяната може да е твърде драстична и да не понесе на всеки. Обичайния прием калории за некърмеща жена е средно около 1200 на ден. Смята се, че кърмещите жени имат необходимост от около 500 калории повече от нормалния си дневен прием. 100 гр. жито са 350 калории и въпреки, че обичайно се пие чай с мед и могат да се приемат орехи, това все още е много малко като стойност. Подобен хранителен режим може да се отрази със силно намаляване на лактацията. Не зная колко е голямо детето, но ако суче сравнително често има известна вероятност да не му достига млякото и да започне да суче още по-учестено, за да се опита да увеличи производството на мляко в майчиния организъм. Не случайно в повечето религии бременните, кърмещите жени и децата са освободени от всякъв вид постене или ограничаване на храните. Кърменето е един сравнително кратък период от живота ни, а време за пречистващи режими ще има достатъчно и след отбиването на детето. Ако все пак режима е от голямо значение за теб и възнамеряваш да го направиш, би могла да помислиш за по разширена диета (да добавиш пресни плодове и зеленчуци да речем, количеството на житото би могло да бъде малко повече и т.н.), която да приложиш за по-кратък период от време примерно 1-2 дни. :sorcerer:

Линк към коментар
Share on other sites

Предполагам, че има значение каква храна е употребявала жената досега. Също така, мисля че има значение и дали прави житния режим за пръв път. Още емоционалното й състояние и характера – например, дали е притеснителна. Сигурно могат да се добавят и други нещо, но ако дори само един от споменатите от мен фактори не кореспондират с практикуването на житен режим, той трябва да се отложи за след бременността.

Линк към коментар
Share on other sites

Попадам на различни мнения, затова искам и тук да се допитам?

Може ли да се направи житният режим, ако жената кърми?

Kолко голямо е бебето?

Колко килограма е?

Колко често се кърми?

С какво друго е захранено? Кога? По колко яде и пие?

Майката изтощена ли е от безсъние?

Има ли останали много кг. след раждането?

Има ли нужда да ги махне?

Има ли кой да се грижи за бебето, а тя да има възможност да почива повече?

Склонна ли е майката да направи съкратена версия (например 1-3 дни) на житния режим?

Според мен, ако детето е над 1 год. и е захранено, няма проблем.

Но ако е под 6-8 месеца, поне аз не бих направила житен режим.

Линк към коментар
Share on other sites

Житният режим правих точно преди година за първи път и беше едно от най-прекрасните изживявания в живота ми.

Сега имам бебе на 2 месеца, което расте и наддава добре. Единствено и само на кърма сме. От прочетеното дотук, обаче се убеждавам, че за момента не е добре за детето ми един такъв режим. Имам да свалям килограми, да, но не това е целта ми с режима.

Благодаря на всички изразили мнение по въпроса!

Редактирано от cantare
Линк към коментар
Share on other sites

Три години пропусках режима, заради кърменето на сина ми, но тази реших че евентуалните минуси са по-малко от плюсовете. Имам силна нужда от пречистване. Но малкия (е, не е никак малък вече, на 3г) суче относително малко и кратко, по 2-3 пъти дневно и понякога през нощта.

Редактирано от Елеонора
Линк към коментар
Share on other sites

Елеонора, детето вече не е толкова малко, а предвид възрастта и описаното от теб е възможно вече да сте в инволюция. Ако суче за кратко по малко, може и да пробваш с режима за по-кратко време и да видиш как ви понася и на двамата. :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 11 months later...

Здравейте. Имам следния въпрос към всички вас. Тази година реших да направя за първи път житния режим. Бях се решила твърдо да направя това за себе си, но изникна следния въпрос. Имам момиченце на година и 3 месеца. Все още я кърмя - сутрин и вечер. Предвид прочистването на организма по време на режима има ли опасност токсините, които ще бъдат изхвърлени да преминат в кърмата? Не е ли по удачно да го направя след като я отбия....или пък напротив - това ще се отрази добре и на малката :). Благодаря ви предварително. Дано намеря отговор.

Линк към коментар
Share on other sites

Отговорът ми е за Житен режим от десет дни.

Проблемите могат да бъдат следните:

- Намаляване на количеството на кърмата./от необходимите ти около 2000 kcal по време на режима ще ''приемаш ''1200-1500./

--Това е процес и на чистене и има известна опасност някои токсини да ''преминат'' в организма на детето чрез кърмата.

-Има и ''колебания'' в психиката /по-голяма чувствителност/.Те може да не са ярко изразени,но детето да ги усети.А то няма защитата на възрастния.

Част от тези проблеми могат да бъдат преодолени с малко по-голямо количество орехи и пчелен мед.

Моят отговор е да се въздържите от правене на Житния режим .Режими има всеки месец..Да сте живи и здрави и ти, и детето ти..Много по-важно е ,че кърмиш до тази възраст на детето.Не подлагай дори и на минимален риск качеството и количеството на кърменето. То е много важно средство за връзката помежду ви.

Но това е отговор на мъж..Може би някоя компетентна майка ще ти отговори по-добре.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Solej. Аз също мисля, че ще е по-добре на по-късен етап когато моята Яна вече не суче :). Да сме живи и здрави както казваш.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, радвам се, че се повдига тази тема, защото означава прилагане на житния режим от повече хора. :)

Не съм правила житен режим по време на кърмене.

Все пак като майка на 2 деца и като лечител с прана смятам, че "отровите" едва ли ще се задържат в млечните жлези повече, отколкото без режим. По-скоро обратно - и самите млечни жлези се пречистват.

Ако сега трябва да взема решение лично за себе си, бих пробвала един ден. Бих пила много вода. После бих постъпила според резултата от този ден. Спазването на режим цели 10 дни от кърмачка, особено ако й е за пръв път, ми се вижда ненужно и наистина може да намали кърмата.

Може да се правят пречистващи дни или просто да се следва здравословно хранене.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм със късметче, че малко рисково би било да има житен режим по време на кърменеЗдравословно хранене съчетано с някакво количество жито след всяко хранене би било по- добре.Не съм практикувала този вариант.Но невъзможни неща няма, при силна мотивация стават нещата .Въпрос на избори.:hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Почти всички знаят как може да се забележи процесът на физическо чистене по време на Житния режим/ дъх,тяло.../ Аз мисля,че той засяга и донякъде кърмата на майката.

Но по-важни са другите промени ,които тя преживява .Понякога дори се проявяват различни болестни състояния /дори и депресии/.Има и колебания на по-фино поле изразени чрез приемане,предаване...

Житният режим не е поредната обикновена диета....Затова нека бъдем по-внимателни ,когато може да бъде засегнато и дете.

Редактирано от solej
Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Здравейте, приятели! Тази година се опитах да направя житният режим, но не се справих. Все още кърмя. Кърмачето ми е на 2г и 9 месеца. Предполагам, че заради кърменето и въобще от общото изтощение по грижите за децата, не ми достигнаха сили.

Първият ден до обяд се чувствах прекрасно, след това дойде изтощението, умората и понеже децата не ме оставиха малко да си почина точно тогава , когато имах нужда , дойде и главоболието. Бях и доста по раздразнителна от обикновено.

На вторият ден главоболието ми мина, хапвах си жито, плодове и орехи, но се оказа, че съм си изяла житото и за вечеря нямам. А бях много гладна. С едното ми детенце бягахме из снега и правехме стъпки и като се върнахме пих кисело мляко и си препекох филийки.

Разбрах, че въпреки голямото ми желание няма да успея да направя 10 дневен житен режим. И реших да си приготвям жито и да закусвам , така поне закуската ми ще е в духа на Житния режим, пък и през деня, когато ми се прияде, да си хапвам.

Така, че аз ще чакам догодина. А пък дотогава си мисля, че веднъж седмично бих могла да се храня с жито , ябълки и орехи.

Редактирано от wonderful
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, приятели! Много благодаря на всички, които сте споделили опита си от житния режим. Аз лично за пръв път чувам за него, но постенето и вегатарианството не са ми чужди и много добре знам какво чудо правят те с тялото, духа, ума и душата на човек. За жалост, при мен така се стекоха обстоятелствата, че след период от почти 10 години без месо и ограничен прием на месо, отново започнах да използвам тази храна. Сега усещам, колко много съм се замърсила и заземила от това, но явно моят път минава през този урок.60.gif

Преди няколко месеца в живота ми настъпиха невероятни промени, кои прекрасни, кои - не толкова. Станах майка за първи път и това е най-прекрасното нещо в живота ми!!! Щастлива съм, че кърмя детето си и съм решила да го храня по този начин докогато имам кърма - независимо от приказките и съветите на някой "специалисти". Но аз лично също смятам, че житният режим не е много подходящ по време на кърмене, или ако детето е само на кърма (както е и моето дете), защото, наистина добре познавам вегетарианството и знам, че то не би могло да поддържа необходиният енергиен запас на организма на жената, който и трябва и за нея и за бебето. Затова аз лично ще оставя житният режим за времто, когато моето бебе мине на смесено хранене (кърмене и друга храна), или когато кърменето е само 2 или 3 хранения на ден.

На всички пожелавам щастие, успехи и без страх да минават през портатана на светлината, за да бъдат същества от светлина!!! :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Радвам се, че има с кой да споделя и моите преживявания с житния режим по време на кърмене. Дъщеря ми е на 1 год. и 8 месеца и все още се кърмим на "поискване". Реших тази година да направя режима и вече четвърти ден продължавам, но се появиха обриви около гърдите ми, това се дължи на изчистването, но се чудя дали да продължавам или да добавя някой друг плод за да не е толкова засилено изчистването. Благодаря за мнението.

Линк към коментар
Share on other sites

Някои наистина горят от нетърпение да се включат в правенето на Житния режим.Има и някои рискове за тези ,които кърмят -физически ,и психически.Проблемите могат да бъдат по-скрити /колебания на енергийно ниво/.

Но ,след като и правите режима ,и има малък физически проблем,увеличете малко количеството на орехите/заради калориите/ и хапнете повече плодове.

Ако направите по-голям компромис с тях /различни плодове/,съобразете се с алкално-киселинния си баланс.

Линк към коментар
Share on other sites

Ще споделя моят опит с кърменето и житния режим. Правя режима за 4-та поредна година. Много съм доволна от резултатите: подобрява ми се здравословното състояние, емоционалното също. Започнах да оценявам по-добре малките неща, например вкуса на хляба, възприятието ми е по-осъзнато.

Синът ми е буквално дете на житния режим, забременях 2010 веднага след режима, това мисля също е много важно. Не ям месо повече от 15 години. Тази година 2011 не съм имала колебания, дали да го правя. Вярвам, че и за него е полезно, както и за мен. Днес е ден осми и двамата сме в отлична форма, неговите бузи не са спаднали :) само аз загубих няколко килограма. Намирам се в отлично разположение на духа и ми е особено светло и радостно.

Пропуснах -сина ми е на почти 4 месеца/ 3м. 25 дни/ и е само на кърма.

В заключение: достигнах до следния извод. Житния режим е тежко изпитание за съвременния разглезен човек. Атакувани сме от всевъзможни храни, които са агресивни към нашите рецептори и нещата са вкусни но вредни. За да има успех това отлично начинание, наречено житен режим, са необходими:

1. Желание- за да започнеш;

2. Воля- за да продължиш;

3. Вяра- за да го завършиш.

:)

Има значение и подготовката/психическа и физичека/, както и отпостването. Целия Режим е всъщност 30 дни 10 дена подготовка, 10 дена отпостване.

Тогава аз постя- без млечни храни.

Така че, мили мами правете го ако се чувствате готови, а не защото сте чули че така се отслабва. Духовната страна на режима е еднакво важен, да има любов и радост, докато се прави. Хубаво е да почнем да слушаме повече себе си и по-малко другите!

Намасте

Линк към коментар
Share on other sites

Правенето на Житния режим по време на кърмене носи рискове.И не винаги те са само физически.

Но всеки сам може да вземе решение какво да прави.Ако има спокойствие,хармония и усилена духовна работа-може би рисковете ще намалеят.

Радвам се ,че някои цитират или поддържат мнението ми ,че Житният режим е с продължителност 30 дни/ подготовка,същинска част и захранване/

Линк към коментар
Share on other sites

Ще споделя моят опит с кърменето и житния режим. Правя режима за 4-та поредна година. Много съм доволна от резултатите: подобрява ми се здравословното състояние, емоционалното също. Започнах да оценявам по-добре малките неща, например вкуса на хляба, възприятието ми е по-осъзнато.

Синът ми е буквално дете на житния режим, забременях 2010 веднага след режима, това мисля също е много важно. Не ям месо повече от 15 години. Тази година 2011 не съм имала колебания, дали да го правя. Вярвам, че и за него е полезно, както и за мен. Днес е ден осми и двамата сме в отлична форма, неговите бузи не са спаднали :) само аз загубих няколко килограма. Намирам се в отлично разположение на духа и ми е особено светло и радостно.

Пропуснах -сина ми е на почти 4 месеца/ 3м. 25 дни/ и е само на кърма.

В заключение: достигнах до следния извод. Житния режим е тежко изпитание за съвременния разглезен човек. Атакувани сме от всевъзможни храни, които са агресивни към нашите рецептори и нещата са вкусни но вредни. За да има успех това отлично начинание, наречено житен режим, са необходими:

1. Желание- за да започнеш;

2. Воля- за да продължиш;

3. Вяра- за да го завършиш.

:)

Има значение и подготовката/психическа и физичека/, както и отпостването. Целия Режим е всъщност 30 дни 10 дена подготовка, 10 дена отпостване.

Тогава аз постя- без млечни храни.

Така че, мили мами правете го ако се чувствате готови, а не защото сте чули че така се отслабва. Духовната страна на режима е еднакво важен, да има любов и радост, докато се прави. Хубаво е да почнем да слушаме повече себе си и по-малко другите!

Намасте

Изказването ти е изключитлно вдъхновяващо и затова е и опасно. И ще обясня защо е така:

Сама казваш, че си вегетарианец от 15 години. Това е един достатъчен период, за да може тялото, което е най-плътната материя в троицата човек, да се нагоди към растителна храна.

Както аз вече сама споменах, аз също вегетарианствах един значителен период от моя живот. Знам много добре как реагира тялото на хранителни ограниченя и ако човек няма воля, наистина могат да се случат опасни неща с тялото. Но, когато жената кърми и ако тази жена не е спазвала до сега някакви хранителни ограничения, то тя само ще си навреди, защото - представете си, когато тя изпитва глад (а гладът на кърмачката е пословичен), дали може да се засити само с жито, ядки, мед, чай?! Затова, житен режим при кърмене да, само когато жената много години е вегетарианка. Защото при дългогодишното вегетарианство организмът не изпитва нужда от месо и зърнените храни са достатъчни.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...