Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Може ли да се добавят плодове към житния режим? А чай? Друго?


Иво

Recommended Posts

Може ли да се добавят плодове към житния режим?

Отварям тази тема, тъй като това е сравнително често задаван въпрос през годините.

Ето ги въпросите:

Доколко е възможно да се варира спрямо храната т.е. освен житото, което е основно в режима, ориентировъчно какво количество плодове може да си позволи човек на ден между отделните хранения? Отправям въпроса си така, защото при мен нормалното хранене е съпътствано с консумирането на много плодове - стигала съм и до 2-2,5-3 кг. на ден (това може и да не е "много" ).

Бих искал да задам и аз .. въпрос върху течащия вече много приятен житен режим:) Може ли за разнообразие някой ден, вместо ябълка с житото и меда да се хапне мандарина или портокал?

За първи път ще спазвам житен режим, затова се интересувам дали трябва стриктно да спазваме само - жито, орехи, ябълка и мед! Може ли да се пие чай, кафе, минерална вода? :dancing yes:

Извинявам се за малко странния въпрос, но по време на житния режим какво може да се пие? По-специално, може ли чай или само топла вода? Благодаря предварително.

Ако имате други въпроси, коментари или споделен опит по темата, моля пишете директно в темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Отговори от различни хора през годините:

Здравей Ек,

Доколкото аз знам схемата е такава:

- най-добре само сурово жито, оставена във вода от предната вечер (а според някои и малко по-дълго)

- ако не можем само на жито - добавяме ябълки, орехи и мед; ако имаме проблеми със зъбите варим житото

- ако това също е трудно биха могли да се добавят някакви плодове. Това вече е индивидуален въпрос, както каза Васко "прилагането ... винаги е индивидуално".

Вода, по възможност гореща, и чай аз пия на корем по време на режима. Повече вода по-добре. Организма се чисти. За кафе :hmmmmm: мисля, че кола, кафе и подобни не са добра идея. Ако си престрастена обаче и пиеш много кафе може би трябва консултация с диетолог, там вече не разбирам... пък и не пия кафе :)

Учителя е дал да се използва само накиснато жито по време на житния режим,но е позволил за братята и сестрите, който имат проблем със зъбите или стомаха дори леко да е сварено.Срещала съм само добавяне на 3 ябълки- храната за душата,3 лъжици мед и 9 ореха- храната за мозъка.Не съм срещала и в спомените на братята за други плодове.Но Иво е прав- всичко е индивидуално , зависи как усещаш нещата.Така се трупа опит и се преживяват нещата,стига да си буден.Още веднъж желая на всички светли житни дни изпълнени с духовни опитности! :thumbsup2:

важно е да се чувствате добре и всичко да става естествено

за пример - първият път когато го правих, вкл. повече плодове, така ми беше по лесно да издържа, а сега дойде времето да го направя, живот и здраве, мъничко по строго

Ако само на жито, няколко ябълки и няколко ореха ти е трудно, според мен можеш да си позволиш различни плодове. Аз поне така правя. В какво количество - ти решаваш. Мисля, че Лидия Ковачева беше писала плодовете да са до към 1кг на ден и да има много чай. Даже и да превишиш малко нормата, не мисля, че ще е голям проблем особено ако това ти е първи режим. По-нататък може да станеш по стриктна.

Поздрави и Успех,

Иво

До колкото знам, се пие само топла вода с лимон и аз лично го спазвам, защото много обичам именно топла вода с лимон. :rolleyes: Но, както виждаш, има и хора, които си позволяват чай, така че ти си решаваш.

А, за други плодове - винаги е имало различни мнения по тези въпроси, но според мен, е добре през тези 10 дни да ядеш само ябълки. Те си имат своето предназначение, дадено от Учителя. Дано да не греша, но ябълките са за сърцето, орехите - за мозъка, мед - за кръвта.

Мен не ме влече към чай или др. плодове, не чувствам и глад - даже напротив - и към житото нямам толкова апетит, колкото към ябълките ( за сърцето ;) ).

Благодаря за отговорите. Ще си взема още ябълки. Никак не ми омръзват, но ми беше интересно как стоят точно нещата. Гладът не е проблем, но яденето рано сутрин ме затруднява. Оказва се че 100 гр жито на ден било доста повече отколкото предполагах...

Благодаря ви отново за отговорите.:feel happy:

Здравейте! Светли и леки житни дни! :thumbsup:

Знае ли някой дали Учителя е дал да се употребява мед по време на житния режим, или това е добавено в практиката впоследствие, както ябълките и орехите?

Слънчево настроение!:D

По принцип всичко може :), важното е да не проявяваме насилие към самите себе си, макар че поне малко разумна воля е необходима!...

Всеки би трябвало да има смелостта да преценява сам за себе си - кое е подходящо и разумно и кое - не. Аз карам постепенно във всичко.

:) А житото разбира се, че е най – добрия вариант, заместителите са си заместители.

Пак нещо не ми стана ясно :D . Тези ябълки, орехи-по един път на ден ли се ядат, в смисъл-по ябълка сутрин, обед и вечер, и по 3 ореха :rolleyes: ? И още нещо- трябва ли да се яде нещо друго през това време? Защото аз съм 10 кила под нормата, да не говорим, че само хляб ям минимум по един на ден :lol: .

За ден трябва да се консумират 3 ябълки и 9 ореха + житото, т.е, за едно хранене - порцията жито, малко мед, 1 ябълка и 3 ореха. Трябва да се пие и много вода, по възможност гореща вода.

По начало не трябва да се яде друго по време на режима. Аз лично направих за първи път суровата версия - само жито - без ябълки, мед и орехи, но си е волево изпитание наистина. :)

Не зная каква е за теб нормата на човешкото тегло, но и аз не нося много килограми върху себе си, а нямах особени проблеми при този режим.

Със здраве!

Успех! :)

Трудно понасям монодиетите. Приличам по това на баба си по майчина линия. Не понасяме да ядем едно и също няколко пъти подред. Случвало ми се е дори да повръщам, извинете. Опитах да изхитря природата си, правейки различни комбинации между продуктите, но днес вече направо ми се гадеше. Не искам да намразя житото и останалите продукти. ... Мисля, че режимът ми се отрази добре дотук.

Преди няколко дена, една позната се учуди, като й казах, че съм пил чай миналата година и затова реших да попитам.

До колкото знам, Florestan, се пие само топла вода с лимон и аз лично го спазвам, защото много обичам именно топла вода с лимон. :rolleyes: Но, както виждаш, има и хора, които си позволяват чай, така че ти си решаваш.

Аз понякога включвам чай, който естествено също има билки, в житния си режим. Но това все пак е рядко. Може би е добре да се консултираш с специалист по билките по въпроса.

За първи път правих житен режим през лятото на 2007. Знам, че е най-добре през февруари, но имах голямо желание и нужда от промяна. Даже малко го измених :unsure: и вместо ябълки ядох праскови, защото бяха от градината и реших, че е по-добре да ям тях отколкото да си купувам ябълки. Ефектът беше невероятен...

И да си призная, по време на режимите пия слаб билков чай без мед, защото само с вода има по малка вероятност да го издържа.

Можете да добавете и своето мнение към темата.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

Благодаря за тази тема въпроси-отговори, много е полезна. Аз сега чета ли чета как сте спазвали житен режим през годините и правя планове кога да се включа.

Редактирано от krissi
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...