Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Пробуждането - дали е действие извън морала?!


B__

Recommended Posts

Първо искам да кажа, че действията извън морала не означават събуждане.

 

Много хора, вкл. такива занимаващи се с таро, си мислят, че като са извън морала, са събудени. Суета на грешката или грешка на суетата.

 

Също много хора си мислят, че като се пробудят, ще са извън морала. Голяма грешка. Може нито моралът им да се промени, нито тялото, нито светогледа. Свързваме събуждането с някаква грандиозна промяна. Е, не е така. Човек е стигнал до събуждане. Щом е стигнал, то всичко в него е подходящо и нищо не се нуждае от особена промяна, освен нормалната промяна на развитието.

 

В този смисъл бих искал да кажа: ВСЕКИ ОТ НАС Е ПРОБУДЕН ТОЧНО СЕГА. проблемът е да осъзнаем пробуждането.

 

А първата крачка към осъзнаването му е да спрем да мислим, че трябва да се развиваме и подобряваме.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

А първата крачка към осъзнаването му е да спрем да мислим, че трябва да се развиваме и подобряваме.

 

Е съвсем да спрем всякакво развиване и подобряване!?

Ми тогава например и тея сигурно да не се мъчат да подобряват и да вкарват такива нови неща!?

Даже защо да вадят и нови и по-стабилни windows операционни системи. Сега вместо с windows 7 можеше да съм още с windows xp и да го преинсталирам всяка година. С тоя windows 7 сега за 3 години вече даже и едно преинсталиране не ми се е налагало, а и не ползвам и никакви антивирусни даже.

Редактирано от Ashtoning
Линк към коментар
Share on other sites

Източните философи са били пестеливи на думи. Но когато са проговаряли, смисълът на казаното е без давност.
 
"Смелост, лишена от морални задръжки - това е най-голямото бедствие на света."
"Очите ни са винаги жадно отворени за външния свят и твърде рядко отворени към света вътре в нас."
 - Конфуций

 

Целият живот на човека за мен лично е едно пътуване с цел Пробуждане. От главата към сърцето. Което за всяка една душа е силно индивидуално.

 

Няма как да се спре цикълът на развитие. Всичко се променя, нищо не е същото, както е било преди. В природата има 3 етапа - еволюция, инволюция, а застоят е равен на смърт.

Линк към коментар
Share on other sites

Засега нищо не ка

 

Ако не осъзнаваме нещо, можем ли да твърдим, че сме пробудени?

п.п. Тарото беше много важно да се спомене

 

А защо пак си праскаме проекциите въху пробуждането?! То може да е и неосъзнаване. Ние ли решаваме какво е пробуждането?!

 

Да, трябваше да се спомене тарото, добре, че забеляза. Поне в този фосум тарото изглежда като необходима 96%-тна част от пробуждането.

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

и изучаването на писателя за манекенки Умберто Еко е много важно за пробуждането,

и философията и тълкуването на сънища

Който не е наясно с тях, ..............си остава заспал завинаги :3d_138:

Линк към коментар
Share on other sites

писателя за манекенки. Е уби мъ :) много добре го каза.

 

Ама той е и писател и за секретарки :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

А защо пак си праскаме проекциите въху пробуждането?! То може да е и неосъзнаване. Ние ли решаваме какво е пробуждането?!

Май да. За човека не е нормално будното състояние да се свързва с несъзнателност. Ако говорехме за камъни или за растения, тогава можеше да кажем друго. При човека степента на будност е пропорционална на степента на осъзнатост. Всъщност съзнанието е това, което е будно. Затова говорим за будност на съзнанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Дано отново не се завъртим в омагьосания кръг що е съзнателност. Макар и в името на този сайт да стои тази дума, тя може да има много различни, дори понякога противоположни тълкувания.

Под съзнателност, според мен, съвсем НЕ може да се подразбира изграждането на един лично свой свят - нещо като прочутото Прокрустово ложе - и налагането на установени лични мерки и понятия върху реалността. Човек е силно изкушен да го направи по мнооого причини. Най-важната - така работи основното му средство за комуникация и мислооформяне - езикът, както и останалите знакови системи, с които си служим. Ако това разбираме под съзнателност - то Божидар справедливо твърди, че пробуждането е обратно на него. 

 

Съзнателност, мисля, е по-скоро осъзнаването и признаването на единството на реално съществуващия свят и нашето лично място като част от тази система. И вместо ние да си правим наша и да натикваме света в нея, пробуждането подразбира обратното - непрекъснатото изучаване и максимално естествено приспособяване към Вселената. Тя от своя страна закономерно осигурява нашето развитие и израстване по своя естествен начин. Тогава излиза, че ние се пробуждаме веднъж, когато се раждаме и втори път, когато приемем върховенството на Вселената, в която сме се родили и вече съзнателно се движим по нейната "вълна". Което означава, че "трябва" пак има, но не идва от нашето лично аз. Развитие и подобряване пак има, но първото се осигурява от Вселената - майка, а второто е само резултат от "добрия слух и прецизното изпълнение" на Нейната воля. 

Линк към коментар
Share on other sites

 

А защо пак си праскаме проекциите въху пробуждането?! То може да е и неосъзнаване. Ние ли решаваме какво е пробуждането?!

,,,,,,, При човека степента на будност е пропорционална на степента на осъзнатост.,,,,,,,,

 

Мисля, че това е огромна заблуда. Инерция на мисленето. Пробуждането няма как да стане с осъзнатост след като огромната част от знанието е не-осъзната

 

Донка, много добре го каза. Бллагодаря, бе полезно за мен :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Огромната част от знанието е не-осъзната и осъзнаването й става в будно състояние на съзнанието. Можем ли съзнателно да привлечем нещо, което не познаваме? - Да. Човекът с неговото съзнание е като магнит. Той привлича от света около себе си неща сходни със своята настройка. В началото човекът може и да не знае какво точно ще привлече към себе си, но то ще отговаря на настройката на съзнанието му, а след като вече го е привлякъл няколко пъти, той вече може да го изучи и да го опознае. Както е казано: каквото посееш, това и ще пожънеш. Сеенето е за предпочитане да става в будност на съзнанието.

Линк към коментар
Share on other sites

Добре е да се научим да разграничаваме това, което е под прага на съзнанието от това, което е над прага на съзнанието. Много от нещата, които извършваме са автоматизирани в резултат от многократното им повторение в миналото. Те са под прага на съзнанието ни. Отивайки някъде, не е необходимо да мислим за това как да поставим десния крак след левия, на какво разстояние да го поставим, колко бързо да го направим и т.н. докато ходим. Но все пак посоката в която се движим се определя съзнателно и това е достатъчно. Когато говорим не е необходимо да се замисляме над произнасянето на всеки отделен звук, но все пак това, което казваме определяме съзнателно (поне би трябвало). Това, което е под прага на съзнанието, не е необходимо да привикваме на съзнателно равнище. Но това, че вече сме го автоматизирали, подпомага и улеснява съзнателните ни действия. Това, което сега извършваме несъзнателно, някога е било част от нашето будно съзнание, когато еволюционната необходимост го е изисквала.

 

С напредване на еволюцията всяко същество взема своето развитие във все по-голяма степен съзнателно в своите ръце. Нека не смесваме различните етапи. Хората вече могат да експериментират и ако следват някои основополагащи принципи, фатални грешки са изключени.

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

Кое е това, което oсъзнава?  

 

Това,което осъзнава е това,което е. Това,което не е, нама възможността да осъзнава. Нетовата роля е да бъде осъзнавано. Например, танцуващият е това, което е , а танцът е това,което не е. Бог е това,което е,а  човек е това,което не е.

Линк към коментар
Share on other sites

 

 

 

Кое е това, което oсъзнава?  

 

Това,което осъзнава е това,което е. Това,което не е, нама възможността да осъзнава. Нетовата роля е да бъде осъзнавано. Например, танцуващият е това, което е , а танцът е това,което не е. Бог е това,което е,а  човек е това,което не е.

 

 

 

О Боже, прости на Ню Ейдж глупостите, че са глупости, а и на техните последователи.

 

Ще ви го кажа директно. Нищо от това, което знаем, не води до осъзнаване!

Линк към коментар
Share on other sites

Осъзнаване на какво? Ето, ти изказваш твърдението, че нищо от това, което знаем, не води до осъзнаване. Но съгласно самото твърдение, то няма да доведе до осъзнаване на това, което то твърди. Защо тогава изказваш това твърдение?

Линк към коментар
Share on other sites

Станимир, on 09 Apr 2014 - 15:34, said:snapback.png

Ако не осъзнаваме нещо, можем ли да твърдим, че сме пробудени?

п.п. Тарото беше много важно да се спомене

 

Кое е това, което oсъзнава?  

 

 

Кое е това, което oсъзнава?  

 

Това,което осъзнава е това,което е. Това,което не е, няма възможността да осъзнава. Неговата роля е да бъде осъзнавано. Например, танцуващият е това, което е , а танцът е това,което не е. Бог е това,което е,а  човек е това,което не е.

 

 

Добре, а сега нека сама да отговоря на въпроса кое е това, което осъзнава? Съзнанието е това, което осъзнава. Съзнанието съзнава.

 

Важното е, че осъзнаваш и винаги ще има нещо, което да осъзнаваш. Маловажно е, че винаги ще има нещо, което няма да осъзнаваш. Дали осъзнаваш нещо, а друго не, не е важно, защото всичко е съзнание. J  Най-важното е да осъзнаваш самата способност - съзнанието. Това е ценното. Не е ценно какво осъзнаваш, а това, че осъзнаваш. Когато осъзнаеш съзнанието, тогава си пробуден и заради това моралът е ненужна добавка към основното. 

 

Фактът, че съзнанието осъзнава себе си е основен и най-важен. Будното съзнание не е пробудено съзнание, защото не е доказателство за съзнание съзнаващо себе си.

 

На въпроса какво е съзнанието няма отговор. Съзнанието е. И това е достатъчно. На въпроса кой съм аз няма отговор. Аз съм. И това е достатъчно. 

Редактирано от no_self
Линк към коментар
Share on other sites

 

  Най-важното е да осъзнаваш самата способност - съзнанието. 

 

На въпроса какво е съзнанието няма отговор. Съзнанието е. 

 

 

 

Тъй като тук се твърди, че е важно да осъзнаваш нещо,което е , нещо, което се определя като способност, но същевременно няма отговор за това, какво е това нещо,  нека все пак да се опитаме да намерим отговор на въпроса какво е съзнание  в словото на Учителя. Съзнанието-казва Учителя-може да се определи като склад на положителни сили в сърцето, в ума, в душата и в духа на човека.  Това означава  че съзнанието не само не е всичко, но то не е и самия човек, както твърдят мнозина философи. Съзнанието е само елемент от човека. Кой може да разполага с този елемент ? Този, Който е. Този, Който се разлива на малки рекички и вместо Той да ги управлява е оставил те сами да се управляват.

Линк към коментар
Share on other sites

Да royalrife, съзнанието на човека е извън човека, макар че човекът се ползва от него.

 

А от колко неща се ползваме, които са ни вредни. Почнах темата със съвсем ясна теза, която сега ще обясня :) Не можем да кажем, че пробуждането е извън морала, нито може да кажем, че пробуждането е във морала. Пробуждането няма нищо общо с морала, за него самото понятие морал е някакво осъзнаване, което осъзнаване НЕ води до събуждане.

 

И ето ви още една огромна Ню Едж заблуда - осъзнаването водело до събуждане, хе хе, дрън дрън . Ако искате с две думи да идентифицирате съвременното проявление на Дявола (ако го има), то го наречете спокойно Ню Ейдж култура.

 

Огромна заблуда е да се мисли, че събуждането е съзнателен процес. Равносилно на заблудата, че човек може да стигне до събуждане, че може да управлява процеса.

 

Събуждането става несъзнавано за човека. Защо несъзнавано ли? Ние не можем да осъзнаем силите, които ни събуждат, нито да ги управляваме. Не ние решаваме дали ще се събудим, а някой там ..... може би горе.......или долу, ако се събудим от т.н. тъмна страна.

 

Затова искам да подчертая, че всякакви илюзии за развитие, за постигане на по-добро състояние (хе хе) са си просто илюзии. Никой не може сам да развие нищо.....освен да надуе илюзиите си....ама и това не го прави сам :)

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Факт: нерядко по време на сън съм се осъзнавал, че сънувам и съм се събуждал, защото нещо в съня ми е било неприятно или пък съм оставал в съня си и всичко това по мое желание. Никой не е ръководил процеса отвън, нито съм чакал той да приключи естествено. За едно по-развито съзнание няма да е проблем да контролира аналогичните на съня процеси на по-високо равнище. Нека всъщност да проследим човешката еволюция. Ние не обикаляме цял ден като животните в търсене на храна и прекарвайки останалото време в сън. Правим и други неща, които ако се движехме само по течението и чакахме природата да ни ръководи, не би трябвало да правим. Ние вече сами си отглеждаме храната, след като сме запознати с начина по който можем да направим това, а не разчитаме на това, което расте в гората или в необработенише поля. Т.е. контролираме един процес, който уж не би трябвало да контролираме. И този процес на отглеждане и приготвяне на храната в следствие на човешката намеса е станал много по-различен и носи съвсем различни резултати отколкото ако не го контролирахме съзнателно.

Линк към коментар
Share on other sites

И ти си мислиш, че като ти изглежда, че контролираш нещо, наистина го контролираш....ти. Нали знаеш, че много неща ти изглеждат :)

Линк към коментар
Share on other sites

Няма и не може да има нито пробуждане, нито извисяване на съзнанието, нито осъзнаване, докато сме впримчени в собствените си ригидни стереотипи и не желаем да научим и възприемем нещо ново за нас, не само, а се и дразним от него и от тези, които се ползват от това знание.

Не виждам от кого другиго може да зависи посоката на нашето развитие освен от нас самите.

Редактирано от _Маги_
Линк към коментар
Share on other sites

 Да де, ама и ти си купуваш храната от магазина и си я готвиш, а не я пасеш от ливадата.

 

Е и, паса я от масата. Хе хе хе

 

Добре, обясни ми нещо. Защо си мислиш, че като купуваш храна от магазин и си я готвиш, това го наричаш контрол?! Може би по-голям контрол е да пасеш на ливадата :)

 

Това за контрола малко ми прилича на оня затворник, който решил, че ще пикае само в единия ъгъл на килията. Голям контрол.

 

Не, съвсем сериозни питам. Защо обявяваш, че в нещо имаш контрол. На какви критерии. Направил си си сутринта медитацията. И казваш това е контрол? Или загубен един час :) Но да, поне човек се занимава с нещо

Линк към коментар
Share on other sites

Първо, вменяваш ми лъжливи твърдения. Никъде не съм говорил за контрол - ти го правиш. Моето твърдение се отнася до съзнателността на действията ни и в частност възможността съзнателно да се движим по еволюционната пътека. Всъщност твърдението ми е, че вече това движение може да става само съзнателно и по никакъв друг начин. Ако волята на човек не е насочена към това да се развива духовно, той няма как да се развива духовно. Можело е до определен етап, който си мисля, че вече е преминат. Примерът с храненето трябваше да ти покаже, че съзнателното отношение към даден процес не е задължително да има отрицателни резултати.

 

Що се отнася до морала, то пробуждането е пряко свързано с познаване и почитане на принципите управляващи битието, които са единственото мерило за моралност и неморалност.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...