Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Христос, Христовият Дух


Орлин Баев

Recommended Posts

:) А защо да не ни ползват....даже само поради това си качество?

И всеки метод отначало е винаги относително ограничен... :smarty:

Не споменавай Името Ми НАПРАЗНО и споменавай Името Христово - винаги когато и както трябва ...нали са различни неща или Да ?! :hypocrite:

Както и човеците са били и винаги ще бъдат различни и разнообразни , но произлезли от Отца ! :angel:

:feel happy: МИР + ЛЮБОВ :feel happy: СВЕТЛИНА+ РАДОСТ :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

:v: Така е ! Добре! Мир и Любов да е ! Христос в нас и чрез нас !

:feel happy: Любов +Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

По въпроса "Как да Го наричаме?"

Той е известен с многото си имена. Някой запитвал ли се е обаче как Той иска да го наричаме, кое е предпочитаното от него име и дали за Него това има значение? И дали ни е дадено да знаем истинското му име. Може би нарочно има много имена, но звукосъчетанието, с което се идентифицира Неговата личност е табу. Значението Му, посланието Му, ролята Му сред нас е в Неговата универсалност - за да бъде близък на хората от различни култури, Той трябва да влезе при тях със съответния си облик /име/. Много по-лесно би било всички народи да Го наричат с едно име, но явно има защо това да не се е получило. Относно многото Му имена учените могат да напишат цели трудове, в които да търсят причините и обосновките за това или онова звучене. Накратко мога да спомена само, че когато се превежда от един език на друг, преводът се съобразява с изходния, но най-вече с приемния език. Това най- често става чисто фонетично /звуково/ и затова закономерно се появяват толкова различни варианти от един изходен модел: Иисус, Йежийш, Йежи, Джисъс, Хесус и т.н. Някои имена биват превеждани, за да остане понятен смисъла им. В европейските езици Христос не е преведено име, но в гръцки е преводно, на гръцки означава Спасител /и всъщност е нарицателно, а не собствено име, епитет към собственото му име/. Зависи от волята на преводачите и преписвачите. В нашия случай така се е наложил гръцкия превод, който обаче скрива от носителите на друг език значението и само звуково името е започнало да търпи промени, за да го срещаме като Христос, Крист, Кристус и т.н.

Той може да име много имена, но те не променят Неговата същност, тези имена влияят единствено на рецепцията на тази Същност. И под което име Го приемем, с него Той ще ни е близък. Когато Го споменаваме на английски да речем, никой българин не Го изрича на български, а в английския му вариант, нали:). Но това не Го прови за нас, българите, по-малко близък. Защото Той стига до нас не през ушите, а през сърцето.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ами хубаво - да го питаме - как? Мдитация, молитва - нали е висш принцип. Айн Соф Аур - безличен и вездесъщ - или не е - може би е по-личен откокото си мислим - може би е личност? Илиима различни нива на разбиране! Защо винаги сме държани на сляпо?

Според харвардските учени и теолози, изследователи на религиите и митовете на света - нещата стоят така:

" Митовете на всички народи по света са всъщност факти, история, а не измислици - това за което говорят Древните Гърци, е същото за което говорят древните Индийци, Египтяните, Юдеите, Централноамериканските индианци, Африканците - същите Богове (персонажи) и истории за тях под различни имена! Оказва се че Бог Отец е реална личност, че синовете му са фактически лица, че Бог отец съвсем не е много съвършен, затова и ние, създадените п подобието му(иМ) не сме никак съвършени ! Натрупана е огромна фактология, сравнена и изучена от учените(Сколарс) - доказателствата им са неопрожержими - пъзела все повече се запълва !

Оказва се че боговете са живяли сред хората, и сега живеят, но ни ръководят според съвременните обстоятелства. КОи от тях са добронамерени, кои злонамерени, кои безразлични, това е въпрос - можем ли да кажем че всички хора обичат кучетата? Някои ги мразят, други ги обичат, трети са безразлични. Ние сме за тях нещо като кучета - низши, смъртни,малки,слепи! Нещо се е объркало на тази планета - създало се е осъзнатото зло - дали е така на другите планети - знаем ли - почти нищо - затворени сме - затворници сме - на време, пространство, тела, нищо не знаем - знаят само Посветените - струва си да се бори човек за това ... какво друго ни остава!

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти не защото съм съгласна с всичко /някои неща са дори абсурдни за мене/, а за това, че поставяш въпроси и ме караш да се замисля! Благодаря за провокацията! :hmmmmm::blink::)

Линк към коментар
Share on other sites

Орлин, и за мен тая фактология и анализ са интересни...

И все пак мисля че тези който обичат кучетата, са по-силни и развити от тези които не ги. Съдя от аналогията с хората...

ПП: Сколарс учен от Харвард ли е? :blink::rolleyes:

Линк към коментар
Share on other sites

Сколар е учен на английски. Как да стигнем до знанието - нали незнанието е основа на страданието... с книги - добро начало - но директното познание, което се дава само в посвещение... е друго нещо!

Линк към коментар
Share on other sites

...а това, което ти си написал е точно обратното на познание...

Бог Отец... Интересно, ти кого наричаш така?! Оня, дето бяхме с него в една детска градина май... Вярно, лично мнение, ама нали поне ние трябва да си вярваме на мненията...

Линк към коментар
Share on other sites

Аз съм пълен невежа и не го крия, както и никакъв светец не съм, поне в примитивния ортодоксален завеян смисъл...

Бог Отец, Бог Чичо, Бог вуйчо, Бог баба, Бог Дядо с бяла брада, Бог тъща, Бог Зълва, Бог Балдъза - имаме избор в кой от тези прекрасни персонажи да спрем чудната си дълбока и много истинна зряща и обоснована вяра! Знаеш ли? Искам да вярвам в себе си! Не ми пука за религии - когато вярвам в себе си - и висшият свят ще вярва в мен и ще съм му нужен! Имам сърце, имам душа, живи са - имам жажда за знание - не мога да търпя ограничеността - за мен сляпата вяра е ограниченост! Вярвам в истината - не в калъпите за нея, направени за някой си - не съм този някой!

Линк към коментар
Share on other sites

Когато бягаш от една ограниченост много надалеч, отиваш в противоположната и ограниченост! Не сме фанатици със сляпа вяра... И тя вярно, че антропоморфната вяра не е сляпа, шото от познати образи се гради, гради и разгражда...

Линк към коментар
Share on other sites

Оказва се че боговете са живяли сред хората, и сега живеят, но ни ръководят според съвременните обстоятелства. КОи от тях са добронамерени, кои злонамерени, кои безразлични, това е въпрос - можем ли да кажем че всички хора обичат кучетата? Някои ги мразят, други ги обичат, трети са безразлични. Ние сме за тях нещо като кучета - низши, смъртни,малки,слепи!
Орлине, според мен боговете на които са се кланяли езичниците са изостанали духове и намат нищо общо с Бога/Първопричината/Творецът на Вселената.(Това си е лично мое мнение :) ). Нямам нищо против тях,те също са Божии творения,но си имат свой път,ние наш. Ние следваме Христовия Път. (Говоря за християните). Не отричам,че има и други водачи-Буда,Мохамед ...-за хората. За духовете не знам,но съм сигурна,че Бог няма да ги изостави.

Искам да вярвам в себе си! Не ми пука за религии - когато вярвам в себе си - и висшият свят ще вярва в мен и ще съм му нужен!

Кой висш свят имаш впредвид?На тези "богове" за които говолиш ли? :unsure:

В поста си към Шифърът на Леонардо казваш:

Не3 съм сигурен че вината е само в нас - смъртните дребни хора - колко можем да научим в малките си животи - ако не сме ръководени правилно от по-мъдрите си братя - може би в някои от тях се крие причината за всичките ни проблеми, за невежеството и животноподобността ни - може би отдавна е трябвало да сме много по-напред в еволюцията, но сме изкуствено задържани! Не говоря за висшите ангелски йерархии, но за определени същества, които отдавна ни контролират и манипулират най-брутално и умишлено ни държат в слепота... както и да е - какво мога да кажа аз - един смъртен притиснат под валяка на сили много по-мощни от мен...

Прегледах постовете ти,но не успях да разбера за какъв тип същества говориш.

Какво представляват и от къде черпиш информация за тях?

:hmmmmm::huh::(

Линк към коментар
Share on other sites

Многобожието е абсурд, противоречащ на елементарната логика. Бог Творец, Вечният, е Един, с различни проявления, с три Лица според християнското учение, но Един! Това е мистерия, която ние едва ли бихме разгадали докрай, понеже ни липсват ресурси за това.

Има същества по-силни от нас, но те не са богове , а просто други божии творения.

Дори си мисля, дали някои от тези същества, наричани богове, не са сътворени от големи групи хора, по-точно от техните мисли, подсилени с вярата им. Нещо като бог, сътворен от колективен дух. Както е с елементалите, но тук нещата са многократно усилени. На този принцип такива „богове” може да действат дори самостоятелно, понеже са "живи" структури, създадени и подхранвани с енергия от много хора за определени техни характеристики и действия. Често са свързани с недобре разбирани реални явления, които придават достоверност на съответния „бог”. Бог на вятъра, бог на луната, бог на … на-на-на-на, хей, на-на-на! С времето, когато вярата в тях отпада, тяхната сила също намалява, дори може да бъдат съвсем „умъртвени”, особено ако бъдат подложени на отхвърляне, присмех и отрицание.

Ако иска, човек може да си сътвори и собствен господ, в който да си вярва. Всъщност, така става на практика, че дори в едно изповедание хората вярват по различен начин, всеки по своему. Човек може и сам да си бъде господ, ако иска, има и такива крайни форми на самозабравяне, които са може би по-практични в живота от вярването, че ние сме просто като листа, носени от водата. В какъвто господ вярваме, по принцип такъв и получаваме.

Имаме някаква лична опитност, някакви контакти с духовния свят, които често разбираме погрешно, според информацията и моделите на мислене, заложени в умовете ни от разни учения. Тези учения често си противоречат и няма как всички да са верни. Ставаме жертва на заблуди, но това е част от развитието ни и няма защо да драматизираме прекалено това. Важно е човек винаги да оставя отворена врата за новите и различни неща, да не се затваря в някакви закостенели догмати.

Понякога си мисля, дали „мързелът” /според някои активисти/, оглеждането, разсъждението, въздържането и изчакването не са за предпочитане пред надъханото фанатично втурване в някаква духовна пътека, неистовото молене, проповядването на неща, които не са ясни всъщност, придружени с подтискане на разумната критичност… Искам да кажа, че количеството молитви, прочетени книги и добри дела според човешките представи не са непременно предимство, понеже не винаги това, което мислим за добро и право е наистина такова. Що поразии може да се натворят от неправилни „молитви” и лъжливи проповеди… Лично за мене е много важно когато правя нещо, да го правя с убеденост, с липса на вътрешно лицемерие и когато почувствам вътрешна готовност за него. Далеч съм от идеята, че няма начин да сбъркам при това. Внимавам никой да не ме контролира и да ми нарежда кога, как, какво и колко да се моля, да чета или пък нещо друго. Не се чувствам длъжна да отговарям на човешки претенции към мене. Малка съм, слаба съм, грешна съм, но кой човек ще се сложи господ над мене, да ме съди и ръководи?! Искам да се уча от другите, но без да губя свободата си.

Линк към коментар
Share on other sites

В конкретниятслучай тук не говоря за Божеството като висш абстракт - за това достатъчно е говорено - десетки гръцки философи са се лутали из мозъчните си лабиринти, за да стигнат в крайна сметка до задънена улица. А за Индия - там човек му трябват 10-на живота, за да обхване всичкото богатство на религиозно-философска мисъл. Основно там Божественото се разглежда като персонално или като имперсонално - теософията и адвейта веданта(а тя е върха на индийската фил. мисъл) са привърженици на имперсонализма например. Според мен товая деление е абсурдно - защото и двете твърдения съществуват едновременно и се взаимодопълват, а не се противопоставят!

А за многото религии, Латина - първо - не са чак толкова много, второ, съвсем изучаеми са, ако човек иска да го направи. Аз не съм никакъв специалист, но съм запознат с общите им положения, което ми дава картина за цялото - и мога да твърдя че всички без изключение говорят за едно и също - дори повече - това деление на монотеизъм и политеизъм е неприемливо за мен - в монотеистичните религии има Йерархия на светлината, Стълбица от Божества, но акцентът се слага на творецът на цялата тази жизнена битийна система, за който обаче не се знае нищо... Индуизмът например се смята за политеистична система, но в него се говори и за върховна божественост, също в три лица. Човешкото съзнание е склонно да разделя нещата, да мисли че малкото пространство на кръгозора на ума му е цялото знание. Знаете ли коко абсурдно е да се каже че някой е православен - другите кривославни ли са? Какво значи езичество - от къде идва това понятие - от същата християнска църква, която ползва същите езически ритуали, кланя се на същите богове, само че присвоила си някакъв лиценз за върховно знание ! Според християните индусите са езичници, будистите са езичници - да се смея ли, или да плача, или да се изумя на слепотата на такива твърдения?

Но,мисълта ми е че в горният си подтинг говоря за една по-конкретна космическа йерархия, по-напреднала цивилизация, която е взела голямо участие в нашето облагородяване - и твърдя че според насъбраният фактически материал именнона тези същества се кланят всички религии(Християнството не е изключение), като започнем от древна Шумерия, Вавилон, Акадия, Хитития, Месопотамия, Египет, Индия, Толтеките, и стигнем до съвременните системи като будизма, християнството, мюсюлманството и прочие... Христос и дванадесетте му ученици - Нибиру и дванадесетте тела в слънчевата ни система! Основният християнски символ - кръста - означава кръстопът, пресичане, преминаване - една планета премонала през необозрими космически пространства и се врязала в системата ни, причинила известни щети, подчинила обитателите на планетите и! Планетата на кръста - Нибиру - когато влезем в един Хр. храм - първото нещо което виждаме е точно това - кръг, планета около кръст ! Какво ли всъщност представлява символът на троицата във всичките религии - като изключим абстрактните тълкувания, които са истинни и добри, какво ли е на практика - някои казват че това е символ на родната слънчева система на Нибиру - Сириус - която има три слънца...кой знае! Знаят посветените, другите кланят глави - нали наведена глава сабя не я сече... Религите са един вид димна завеса и зад тази завеса са допускани малцина...

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

Дори си мисля, дали някои от тези същества, наричани богове, не са сътворени от големи групи хора, по-точно от техните мисли, подсилени с вярата им.

Аха! Хората както обикновенно си създават мисъл-форми... Като са насочени в МАЛКО по-висша от ежедневното ни съществуване сфера, мислите за нещо уж всемогъщо си създават астрална, или друга форма, която дори притежава живот, вдъхнат не от Първичният принцип на Живота, а от нас невежите... Вече бях демонстрирал едно недоволство преди време в призивите за общи молитви... Трябва да се работи върху насочеността им, тоест да си поизбистряме образа на Твореца. Естествено сме крайно ограничени в тези си възможности, но от полза е и нихилистичното подхождане... Който както може, но трябва да развиваме по възможност и абстрактно мислене, а най-важен е вътрешния храм. Можем да се обръщаме към тази част от Твореца, която си е в нас. То дори си е препоръчително... но всеки с нагласата и разбиранията си.

И пак казвам, повечето молитви са с неправилна насоченост и са ОПАСНИ! Едва ли на нас ни е възможно да извършим Абсолютна Молитва, но се стремим да се доближим до непосредствения контакт с Отца ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Венциславе, не съм много наясно с тези мисли-форми.Мисля,че ги наричаха егрегори? Но не е ли възможно една такава мисъл-форма да бъде добра?

Линк към коментар
Share on other sites

Извинявам се, че отговарям когато въпросът не е насочен към мене!

Мисля, че мисъл-формите може да са добри, но вероятността да се сбърка в нещо никак не е малка. Както най-правилният път е един, а грешните - много. Това не бива да ни отчайва, обаче. Трябва да се действа, но внимателно. Ще грешим, няма как да се избегне напълно това. Някъде Айнщайн беше казал: "Искам да знам Божиите мисли..."

Линк към коментар
Share on other sites

Може би и аз щях да кажа нещо подобно... Обаче нашите човешки определения за добро и зло са неподходящи за случая, аз съм използвал " Опасни " - поради грешна насоченост...

Линк към коментар
Share on other sites

Тогава като си представя в колко църкви,джамии,синагоги,будиски храмове и т.н., хора се молят.Излиза,че от техните молитви се получават разне мисъл-форми,които след това почват да правят бели. :o

Дано не съм ви разбрала правилно,защото в такъв случай думите на Христос,че където има двама души в негово име и той е там, според тази теория се обезсмислят. :huh::(:angry:

Линк към коментар
Share on other sites

Това, което написах, беше във връзка с многобожието. Бяха предположения за някои примерни ситуации, а не генерални изводи. Отнасяше се за молитви към фалшиви богове. Понякога и представите ни за истинския Бог са твърде изкривени и това се отразява на резултатите от духовния живот и молитвите.

Надеждата ми е жива, както и вярата ми. Иначе животът не би имал смисъл, а това не е така.

Бина, благодаря ти, че върна вниманието ни към христовата вяра, да я сравним с другите вероизповедания. Склонна съм по-лесно да приема вярванията, в които се изповядва един бог, по-трудно ми е с политеистичните. Наум си превеждам богове с духове и така съумявам да смеля донякъде поднесената ми информация.

[7:20]  И тъй, по плодовете им ще ги познаете.

[7:21]  Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец Небесен.

[7:22]  Мнозина ще Ми кажат в оня ден: Господи, Господи! не в Твое ли име пророкувахме? И не в Твое ли име бесове изгонвахме? И не в Твое ли име много чудеса правехме?

[7:23]  И тогава ще им кажа открито: никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие.

[20:45]  И когато целият народ слушаше, Той каза на учениците Си:

[20:46]  пазете се от книжниците, които обичат да ходят пременени и обичат поздрави по тържищата, предни седалища в синагогите и първи места по гощавките,

[20:47]  които изпояждат домовете на вдовиците и лицемерно дълго се молят; те ще получат по-тежка присъда.

[21:8]  А Той рече: пазете се, да се не прелъстите; защото мнозина ще дойдат в Мое име, говорейки, че съм Аз, и че времето приближи. Не ходете, прочее, подире им.

Това са няколко цитата, които според мене имат връзка с темата.

Линк към коментар
Share on other sites

Христовия Дух е и смелостта. Пълните с Неговия Дух не са от този свят. Те живеят тук, защото е забавно. Когато сме пълни с Духа, всичко материално е смешно. А който ни обича, получава веднага този Дух и постепенно губи желание за друго наслаждение и и той/тя става твърд в смелостта.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво казват Богомилите - че има Бог Отец, който заточил единият си син на нашата планета - този син когото човечеството ни нарича Сатан - защото се опълчил срещу Баща си. Продължават като казват че тази личност и неговата компания започнала да прави на планетата ни своеволия, да създава и пре4моделира човечеството, да ги учи да се размножават, което според бАЩА МУ не трябвало да бъде така. Така че Отецът решил да поправи положението и толкова възлюбил света че изпратил другият си син, за да поправи положението - човечеството ни го познава под името Христос(поне едно от многото му имена). Той обаче не успял да се справи с положението! И така - купонът тече - и ние течем заедно с него !

Интересното е че същите твърдения биват произнасяни и от съвременната наука - от изследователите на религиите от цял свят. Проверете книгите на Зекария Сичин, ако не вярвате! Аз съм склонен да допусна че голяма част от презентациите му са вярни - едно че така чувствам, второ - че той добре се аргументира с тонове факти!!! Интересно - поне за мен!!!

Не знам дали на космически план съществуват такива смешни игрички на добро и зло, но знам че ако човечеството ни не беше държано толкова на сляпо, можеше много по-активно да се справи със злото... само лично мнение. Може би именно тази Йерархия на тази същност(прогоненият син) все още ни ръководи - така ми се струва - чрез задкулисно правителство - финансови манипулации, икономически и политически маневри - тоест т.н. черна ложа!

Е, да са живи и здрави - един ден, като разширим съзнанието си, ще им бъдем благодарни за трудностите и пречките . А дотогава - нека пробваме да служим на истинската космическа йерархия - макар и да имаме наложен плътният воал на невежеството - наложен ни от същата тази "друга", тъмна ложа. Все пак вътрешните ни чувства не могат да бъдат спряни от нищо ... !!!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...