Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Правилата


LJ``

Recommended Posts

Нали не искате да ми кажете, че децата ви не измъчват животинки и не тормозят приятелчетата си само защото има такова правило или "закон Божи"? sad.gif

Може би вие не вярвате в способността на децата ви да разберат и излъчат Любовта??

Вярвам в природната интелигентност и мъдрост на децата.

Само че понякога се намесват "обществените фактори".

А те са много мощни, 3то и 5то ниво от Пирамидата на Маслов.

Когато някой иска да бъде приет като "равен от другите", "достоен", "смел",

"вече мъж" или респ. "жена".

И ако цената за това е нахално вирнатата цигара и присмеха н ад страдащите,

или дори лъжа, кражба, жестокост, и т.н. детето ще поиска в много от случаите да я плати.

Със съответните последствия върху неговата личност - загуба на цялостност, простота, любов към справедливостта и истинност.

"Робът на сетивата е с неспокоен ум и оценки непрекъснато в мъгла, прави грешка след грешка, падение след падение.

Спокойният мъдрец упражнява добро различаване във всички решения и действия, защото вътрешната му мъдрост е винаги едно с Всезнанието на Духа." Парамаханса Йогананда

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Вярвам в природната интелигентност и мъдрост на децата.

Само че понякога се намесват "обществените фактори"

Децата до определена възраст са наистина най-чистото нещо и при тях няма правила, има само обич. Но когато се итегрират в обществото, още в детската градина започват личностните прояви. Ако с децата се работи/контактува честно и безпристрастно те проявяват само добрите си заложби. Дори и любовта се възпитава. Защото ако средата е изпълнена със злоба и лицемерие, какво да очакваме от децата? Не са случайни първите седем години, каквото се запише в подсъзнанието, то ще се проявява в целия живот. Децата обичат да им се казва "Не!" Опитват, проверяват кое е разрешено и кое не. Не са ли правила? :feel happy:

Учат се по подражание докато не изработят своя вътрешен модел, докато не станат личности. Натрупват житейски опит докато правилата не се превърнат в просто любов. Но дали всички растат в подходяща среда? Знаеш ли, че съм плакала, когато някое дете ми каже :Искам ти да си ми майка.

Децата наблюдават и правят това, което ти правиш, а не това, което казваш

Когато мислеше, че не те гледам, видях как нахрани изгубено коте и научих, че е добре да си мил с животните. Когато мислеше, че не те гледам видях как направи любимата ми торта и научих, че малките неща могат да бъдат най-специалните неща в живота. Когато мислеше, че не те гледам, чух как каза една молитва и разбрах, че някъде има Бог, с когото винаги мога да говоря и се научих да вярвам в Господ. Когато мислеше, че не те гледам видях как се справяш с отговорностите си, дори когато не се чувстваш добре и научих, че би трябвало да бъда отговорен когато порасна. Когато мислеше, че не те гледам, научих най-много от уроците на живота, които трябва да знам, за да бъда един добър и творчески човек когато порасна...

Цитата не е пълен /от хомеопатичен вестник/
Линк към коментар
Share on other sites

Децата наблюдават и правят това, което ти правиш, а не това, което казваш

:thumbsup:

Да. Основната работа е върху себе си.

После да дадем истината добита с труд и страдания на децата си, честно и искрено.

Тогава може и да имаме някаква надежда за бъдещето.

Линк към коментар
Share on other sites

Духът е този, който е и който определя начина, протичането в съответната му проява. Той е по-високата октава на Закона. А не може човек да придобие познанието, но може да приеме в себе си Духа и да му бъде храм. Тогава той ще знае, всичко друго е спекулация, както и тези редове, излизащи от ограничеността на детския ми ум.

Линк към коментар
Share on other sites

Моята Любов може да заличи моите прегрешения! Никакви съмнения! И в дома ви ще има само приятели! Не говорете за Любовта докато не е във вас самите.

Разбираш Учителя си само тогава, когато си във връзка с тази любов

Б. Дуно

Но, за да достигна до тази любов все пак съм преминала през много правила. На някои съм се подчинявала, други съм нарушавала бунтарски /повечето/, но намерих себе си и това е най-важното. По някога ми се иска да прегърна всички деца, но всяко има своя път :feel happy::smarty:

Те носят я в себе си от Там,..

но с нея в този свят оставаш сам...

Линк към коментар
Share on other sites

Това ли те прави така нежелаеща да приемеш правила?

Или неверието ти в разума и ума като ненадеждни?

Виждал съм и друг начин на възпитателна работа освен двуличния. smile.gif

Когато се мисли заедно върху правилата и се разбира техния смисъл.

Работила съм по този начин много години - и над себе си, и съм "възпитавала".

С годините, обаче, започнах да забелязвам, че аз самата намерих пътя към себе си, намерих пътя към душите и умовете на учениците си, учениците и децата ми намериха пътя си не защото се съобразяваха с правилата, а въпреки това.

Нека всеки си спазва неговите правила колкото иска, приемам го и със, и без тези правила точно защото за мен и в мен няма правила. Имам само едно "правило":

"Обичай ближните си и света си, както обичаш себе си."

Нямам нужда от други. Това ми е достатъчно.

Напоследък забелязвам, че все повече хора около мен също нямат нужда от други правила... :D

Линк към коментар
Share on other sites

"За мен и в мен няма правила..., имам само едно ". :blink:

Няма или има?

Последно?

:lol:

Аз те разбирам, а ти разбираш ли се?

Е, що се разбираш, какво значение има всичко това?

:smarty::yinyang::smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

намерих пътя към себе си, намерих пътя към душите и умовете на учениците си, учениците и децата ми намериха пътя си не защото се съобразяваха с правилата, а въпреки това.

:):)

може би просто си стигнала до същността.

Тя се усеща с интуицията, не с ума.

Линк към коментар
Share on other sites

Същността ни разкрива Истината и обратното.

Достигналия края има ясен поглед над пътя и не го отрича.

Според мен разбира се. :) Но, какво знам аз – нищо.

Бог с нас.

Линк към коментар
Share on other sites

Правило... дали думата произлиза от правилно или от направа.

Правило, хехе, сещам се за хвърчило. Кой му дърпа въжето на туй хвърчило?

Само не ми казвайте, че не е човешкия ум този, който си реди правилата.

Онова, за което Донка говори не е никакво правило, ха, че то е извън правилата. И закон не е, май е над закона. Та, докато има правила и закони, ще си живеем в затвори, да.

Линк към коментар
Share on other sites

Цялото Битие е изградено от разумност, а тя е съставена от правила.

Ако следва Закона и Неговите правила, умът се превръща в РАЗУМ.

Вселената не е нищо друго, освен сбор от умствени процеси. - 91-164, стр. 16 (Великата Разумност - изд. 1949г., стр. 164)
Великият закон, който управлява Вселената, е разумен. - 120-34, стр. 32 (Беседи и упътвания от Учителя - 1921г., стр. 34)

Щом отправи своя вътрешен и външен поглед към природата, човек разбира, че съществува ВЕЛИКА РАЗУМНОСТ в света, че Космосът е изпълнен с Разумни, възвишени същества, подчинени на тази РАЗУМНОСТ. Той разбира, че светът е в ръцете на разумни същества. Следователно, каквото става вън и вътре в нас, нищо не е случайно. - 35-38, стр. 32 (Делата Божии - изд. 1942, стр. 38)
Служенето на разумното начало включва служенето на всички. - 181-33, стр. 32 (Новият ден - изд. 1941, стр. 33)

В целия свят има мрежа от разумни същества, които турят всичко в ред и порядък. - 122-26, стр. 33 (Беседи, обяснения и упътвания от Учителя - 1922г., стр. 26)
Светът е направен от разумни същества, които мислят правилно. - 136-56, стр. 33 (Ценното из книгата на великия живот - изд. 1932, стр. 56)

източник: Из словото на Учителя Беинса Дуно - "Аз Човекът"; 1994г.

Съставили: Трендафилка Балдевска, Ангел Ст. Кермедчиев

Библиотека Светлина в Пътя, книга първа, първо издание

Избрани мисли от словото на Учителя побрани в тази книга.

Не само чрез Моисей бе даден ЗАКОНА и не само Христос Го потвърди.

Но винаги ще съществуват такива, които да го отхвърлят или отричат.

Над Закона е само Бог, нищо друго.

Той е "измислил правилата на играта и Сам играе в нея". Сам "играе" със Себе Си.

АУМММ

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на модераторите за намесата. Много ще съм благодарна, ако има възможнос,т да се преместят тук и останалите постинги за правилата, защото те дават смисъл на постинга на Силвия Д.

Доколкото си спомням Христос ни даде един закон:

"Обичай ближния си така както обичаш себе си"

С този закон той отмени или по скоро замени Десетте божи заповеди. Като се замисля, ако обичаме другите същества и света си както обичаме себе си и Бог, наистина няма нужда от "подзаконови уредби". :) Не се сещам за по-висша разумност от Любовта и Свободата.

Линк към коментар
Share on other sites

Погледнете внимателно останалите десет и преценете дали тази новата заповед ги заменя.

Изход

34:28 И Моисей стоя там с Господа четиридесет дена и четиридесет нощи без да яде хляб, или да пие вода. И Господ написа на плочите думите на завета, Десетте Заповеди.

1. Аз съм Господ, Бог твой; да нямаш други богове освен Мене.

2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята и що е във водата под земята, не им се кланяй и не им служи.

3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.

4. Помни съботния ден*, за да го светиш; шест дена работи и върши в тях всичките си работи; а на седмият ден е събота на Господа, твоя Бог.

5. Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята.

6. Не убивай.

7. Не прелюбодействай.

8. Не кради.

9. Не лъжесвидетелствай против ближния си.

10. Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си; нито нивата му; нито роба му; нито робинята му, нито вола му, нито никакъв негов добитък – нещо, което е на ближния ти.

За християните още от апостолско време това е денят на Христовото Възкресение – неделя.

ОТ ИОАНА СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 13.

34. Нова заповед ви давам, да се любите един другиго; както Аз ви възлюбих, така и вие да се любите един другиго.

Нова заповед!

Христос не отменя, Той изпълнява и разяснява.

ОТ МАТЕЯ СВЕТО ЕВАНГЕЛИЕ

ГЛАВА 5.

17. Не мислете, че съм дошъл да наруша закона или пророците: не да наруша съм дошъл, а да изпълня.

Закона за не насилието и любовта не заменя останалите десет заповеди напълно. Особено първите три заповеди не насърчават свободата.

Да обичаш други богове?

Да обичаш кумирите?

Свободата да изговаряш Името Божие, когато и както ти е угодно?

Библията трябва да се чете внимателно, защото съществува огромен риск да бъде изкривено Словото в угода на ума.

АУМММ

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

:D И на правило и на направа корена е "прав", което е нещо като действителен, явен. Оттук може да се изходи към необходимостта на правила, но с възможност за такава само в изявения за нас свят, не и в скрития. Това е чисто формално тълкуване, което някой може да поиска да използва за основа, или антиоснова...
Линк към коментар
Share on other sites

правила ~ правя

Как? "с любов"

Тоест любовта е метод при прилагане.

засега в твоите постове Донка, намирам следното.

Ти си видяла че по правила не може да се работи с децата.

Когато си използвала правила стараейки се "да бъде както трябва"

резултатът е бил противоположен, никакъв или толкова малък

че не си е струвало усилията.

Това ти свързваш с мисълта че правилото е неадекватно на

реалните ситуации и като чуждо на тях е неприложимо.

Освен това този "аксиоматичен" начин способства за авторитарност и създава

допълнително натоварване за общуването. И когато "обучаващият" не

разбира и не практикува сам това което преподава,

какъв подтискащо унизителен процес е това за всички.

Затова вероятно ти се стремиш да действаш изхождайки от принципи,

като чувството на любов и уважение и те да те водят в ситуацията да

се намери заедно вярното решение.

Определено съм съгласен че такъв подход на възпитателя е правилен

и вероятно в определени случаи ще даде много големи резултати.

Кога - когато възпитателят е достигнал до истинското разбиране на себе си,

живота и предмета който предава.

Затова трябва да се отделя достатъчно време на дълбоко

осмисляне на духовните знания, например от Беинса Дъно, което

ще даде "опорната честота", вътрешните ориентири. Най важното е

възпитанието на себе си, искреността към себе си.

Забранявам ви да лъжете icon13.gif

Учителят Беинса Дъно

Знанието да е вярно знание, мъдростта - проверена в реалния живот.

Тогава можеш да има и надежда, че зрящият ще излекува слепите.

Тогава приемам твоя метод 100%

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:D Благодаря :)

Близо си този път, макар че отново правиш предположения. :D

Аз не ги правя.

Не възпитавам децата. Те нямат нужда от това, аз също. Те растат и създават своя свят. Аз раста заедно с тях - с всяко от тях.

Не преподавам предмет - просто съм до тях докато се учат сами. И аз научих толкова покрай тях!

Особено първите три заповеди не насърчават свободата.

Да, определено не я насърчават. Затова Христос ни даде нова заповед.

Ето например вариант за "еволюция " на първата:

1. Аз съм Господ, Бог твой; да нямаш други богове освен Мене.

дали рано или късно не довежда до

Няма други богове освен Моя Бог

дали рано или късно не довежда до

Който има друг бог освен Моя Бог е неверник

дали рано или късно не довежда до

Кланетата, Кладите, Кръстоносните войни, Джихада... в името на БОГ ?. :hmmmmm: (7 пъти се спомена БОГ.)

По закона на Христос:

Когато обичам ближния си както обичам себе си

това означава, че

Уважавам името на Бога на ближния си както уважавам името на моя

това означава, че

ние сме едно цяло - независимо с какво име го наричаме

това означава, че

не мога да направя от нищо кумир, защото няма такова нещо или някой, което да обичам повече от другите и на което да се подчинявам.

това означава, че

нямам нужда да споменавам името на Бог освен за да му благодаря за любовта в света си

:angel:

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

:D Благодаря :)

Близо си този път, макар че отново правиш предположения.  :D

Аз не ги правя.

Не възпитавам децата. Те нямат нужда от това, аз също. Те растат и създават своя свят. Аз раста заедно с тях - с всяко от тях.

Не преподавам предмет - просто съм до тях докато се учат сами. И аз научих толкова покрай тях!

Да, определено не я насърчават. Затова Христос ни даде нова заповед.

Ето например вариант за "еволюция " на първата:

1. Аз съм Господ, Бог  твой; да нямаш други богове  освен Мене.

дали рано или късно не довежда до

Няма други богове  освен Моя Бог

дали рано или късно не довежда до

Който има друг бог освен Моя Бог е неверник

дали рано или късно не довежда до

Кланетата, Кладите, Кръстоносните войни, Джихада... в името на БОГ  ?.  :hmmmmm:  (7 пъти се спомена БОГ.)

По закона на Христос:

Когато обичам ближния си както обичам себе си

това означава, че

Уважавам името на Бога на ближния си както уважавам името на моя

това означава, че

ние сме едно цяло - независимо с какво име го наричаме

това означава, че

не мога да направя от нищо кумир, защото няма такова нещо или някой, което да обичам повече от другите и на което да се подчинявам.

това означава, че

нямам нужда да споменавам името на Бог освен за да му благодаря за любовта в света си

:angel:

Донче, това не е ли твое предположение?

Предположение правил този или онзи, ами ти?

Други не го разбират така и затова са нужни всичките заповеди, за да донесат точност и правота.

А ти на коя основа разбра това, на основата на единайсетата заповед или на основата на всички взети заедно?

Христос не отрече десетте в Новия Завет. Не ги замени, нито ги отмени. Той не обедини десетте в една – своята. Не престъпи закона.

Но пък ти успя – поздравления. Събра цялата мъдрост в една заповед.

Хората или по-точно умовете им намират начини да нагласяват света според себе си.

Е, светът винаги доказва това, че е независим от човека.

Бъди здрава и разумна!

:smarty:

Редактирано от Синева
Линк към коментар
Share on other sites

вариант за "еволюция " на първата:

1. Аз съм Господ, Бог твой; да нямаш други богове освен Мене.

или корупция, фалшификация?

дали рано или късно не довежда до

Няма други богове освен Моя Бог

егото се включи <_< . Апотеозът: избраност и уникалност.

дали рано или късно не довежда до

Който има друг бог освен Моя Бог е неверник

егото е отново предприемчиво в търсене на превъзходство и състезателна преднина. Идея за духовно заробване: силно демонична.

Опасен капан за този тип его:власт-ориентирани + неособено интелигентни хора

дали рано или късно не довежда до

Кланетата, Кладите, Кръстоносните войни, Джихада... в името на БОГ ?

групов ефект, усилване на разрушителни инстинкти от най лош тип

работил с много неща, например комунизма и национал социализма

които не говорят за никаква Първа заповед между другото.

затова са нужни всичките заповеди, за да донесат точност и правота.

А ти на коя основа разбра това, на основата на единайсетата заповед или на основата на всички взети заедно?

Христос не отрече десетте в Новия Завет. Не ги замени, нито ги отмени.  :feel happy:

Той не обедини десетте в една – своята. Не престъпи закона.

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Между другото съм съгласен с тези разбирания на Донка, относно закона на Любовта и не насилието.

Но те се градят на всички останали заповеди, а не само на последната, защото нея всеки може да я изтълкува както му хареса.

Точно за това не е само една заповед, а са повече, защото всяка разяснява другите и им придава яснота.

Затова дойде и Христос, за да спре неправилното разбиране и тълкуване, т.е. кривенето на Истината. Дойде да ни покаже поведение и да обясни наново Словото.

При изкривяване, Бог изпраща Своите Синове, за да внесе правда чрез тях.

АУМММ

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте, приятели + благодаря за мненията + малко инфо по темата:

Правилата

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:D:feel happy:

Благодаря ти сестрице за "правилата на Любовта към ближния и себе си"

:angel:

Действат страхотно и безпогрешно :thumbsup: Проверени! Всичките до едно! :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:)

4. Помни съботния ден*, за да го светиш; шест дена работи и върши в тях всичките си работи; а на седмият ден е събота на Господа, твоя Бог.

тази заповед е безсмислена като превод + повод за много разделения / противоречи и едва ли е случайно + не е и общо валидна...хехе - например на полюсите няма разни там много дни - затуй там не важи.Туй между другото беше :)

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Тази заповед, както и другите не съдържа само външност, а и вътрешност. Опитай да взреш отвъд думите. Може би тогава... ще добие смисъл!?

Щом е там значи има нещо!?! :hmmmmm::D

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...