Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Чистотата


Ради

Recommended Posts

Знам, че чистотата е в мислите, постъпките. В това да не осъждаме. И в много други възвишени неща. Но не мислилте ли, че трябва да имаме чистота и в думите, които употребяваме, както и във всичко останало...? Съгласна съм с Диан:

....Ако и псувните се смятат за нормални в духовен и артистичен обмен, то няма смисъл да говорим повече за духовност и изкуство, поне аз не желая да губя време за този форум.

Трудно ми е да приема за нормално псувни, пък било и на друг език. Знам, че това е критика от моя страна. Не влагам никаква омраза в думите си. Просто споделям какво мисля. А за критиката - в темата на Божидар съм казала, че не съм против нея. Дори и да ми се върне. :)

Според Учителя, човек трябва да има и мекота в себе си, в говора....Не мога да намеря цитат в момента, но и не ми се търси. Всеки може да отвори беседите, а има и тема за мисли на Учителя за мекотата, както и за чистотата. Може да погледнете тази мисъл, поставена от Роси.

Линк към коментар
Share on other sites

Е, хайде, за чистия няма нищо нечисто.

За себе си само можем да определяме кое е чисто и кое не, и как да говорим, така мисля.

Линк към коментар
Share on other sites

shining_star и Мария, извинявайте ако съм засегнала някой с поста со по-горе. Просто споделих. Не съм осъждала. Нямам предвид конкретно Мария – оценявам високо нейната сърдечност и доброта. Готовността й винаги да помогне. :) Често и аз попадам в този капан на „твърди“ думи и след като съм ги употребила ми е трудно да ги върна назад, а ми се иска... виждайки ефекта, който са произвели.

Веднъж с една роднина коментирахме храните по магазините. Проблемът беше в замърсеността им с нитрати най вече, а и с други неща. Опитах се да й кажа същото, което е написала shining_star :“ за чистия няма нищо нечисто.“ Отговорът й беше – да, но не съм напреднала толкова духовно за да мога да преработя отровите.

Замислих се, че и с думите е така. Те са също като храната, но действат на едно по-високо и фино ниво. Не всеки може да ги преработи. Така, че не е желателно да пробваме до колко другите издържат и по това да определяме дали са добри или не. Дали са духовно чисти или не, щом не могат да преработят някои цинизми. Това е все едно да дадеш на един обикновен човек отрова за да провериш до колко е духовно чист и дали ще успее да я преработи. Ако не успее – значи не е чист. Не е достигнал съвършенство.

А ако е в началото на пътя...? И иска все пак да продължи?

Линк към коментар
Share on other sites

Ани, не се засягам, винаги съм с най-добри чувства към тебе.

Както ми каза един мой приятел, "...няма да те зачеркна само защото мислим различно по даден въпрос".

:3d_053: Поздравявам ви с това:

adi purusham = the source

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Напоследък ми се поставя сериозно този въпрос - не само и не просто за обмисляне... За прилагане, най-вече. 

И стигнала съм до изводи за себе си - чистотата е свързана с истината - тази, която е свободна от емоциите и ценностите на човешкото его. А те са като домашния прах - нормално е да се стелят непрекъснато, както е нормално и да се почистват редовно - внимателно и с любов. 

И още - вътрешната чистота е силно зависима от външната - но само ако осъзнаваме тази връзка и почистваме едновременно...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Когато човек се занимава изключително с погрешките на хората, той дохожда до състояние - да привлича към себе си астрални бактерии, които разстройват неговия организъм. Да се занимава човек с погрешките на хората, това значи, да се свързва с тях и да носи лошите влияния на тия погрешки. Всяка лоша мисъл, всяко лошо чувство привлича съответни низши същества. Затова и Христос е казал: „Дето е мършата, там са орлите." Лошите мисли и чувства, у човека, представят мърша, около която се събират орли, да се хранят. Ето защо, всички религиозни общества, пък и самото християнство, от най-стари времена още, е препоръчвало на хората чист живот. И досега, навсякъде се говори за хигиена на ума, на сърцето и на душата. Христос казва: „Пази окото си чисто, за да бъде чисто цялото ти тяло." Чистотата, това е хигиена на душата. Светостта, това е хигиена на душата. Чистотата, светостта е най-голямата хигиена, до която християнството е могло да достигне. Днес пък, когато говоря за любовта, аз имам предвид най-съвършената хигиена, която може да се препоръча на съвременния свят. Любовта, това е хигиена, това е висок идеал, към който човешката душа се стреми. Приложението на любовта в живота представя онова здравословно състояние на човешкия организъм, при което, човек може да изпълни своето предназначение. Не прилага ли любовта в живота си, човек не може да изпълни предназначението си, за което е дошъл на земята. За изявяването на една добра мисъл се изисква съответен материал. Без материал никаква форма не може да се създаде. Този материал се взима от любовта. Всяка мисъл представя същество, което слиза от невидимия свят. За да се изяви това същество, т.е., за да се материализира на физическия свят, то се нуждае от съответен материал. Като се облече в съответна за него материя, мисълта придобива форма и става годна за живот. Тази форма на мисълта се нуждае още и от съдържание. Така изявена, тя се възприема от ума на хората, които я прилагат в живота си. Като знаят това, хората трябва да създават красиви форми на мисълта, които да се пълнят с красиво съдържание. Това може да се постигне само с възвишената любов, която дава устойчивост на човешкия характер. Всяка мисъл, всяка идея живее толкова повече на земята, колкото е по-устойчива. Ако материята, от която е съставена идеята, не е устойчива, идеята не може да живее дълго време на земята. Ние виждаме, че от хиляди години насам, светът се пълни с идеи - едни изчезват, други се раждат, но малко са идеите, които съществуват от създаването на света досега. Истинска идея е тази, която преживява своя създател. Това са, тъй наречените, безсмъртни идеи. Към такива идеи човек трябва да се стреми.

Който_слуша_моите_думи

Линк към коментар
Share on other sites

  • 7 years later...
В 5.07.2005 г. at 13:12, Ради каза:

Здравейте, как разбирате и прилагате чистота в живота?

Колко е важна според вас? Общоприето е, че е абсолютна необходимост и първоначално условие за духовния път - иначе човек попада в лапитe на Dark Side of the Force..

Здравейте:),

Иване, радвам се, че ти харесва темата - за мен тя наистина е много важна.

Според мен, ако човек не се стреми към чистотата, не може да мисли и разсъждава - в истинския смисъл на думата. Неговия ум е в плен на неговите страсти и низши желания.

 

Въпроса е как постигаме и запазваме чистотата си в ежедневието? Тя е състояние, и човек трябва да е буден - да не я загуби, да не се изцапа с някоя мисъл, чувство или постъпка.

Затова според мен ние трябва да анализираме и изпитваме мислите и чувствата си, както и нашите действия. Трудна е така будност, но нали всички се стремим?

 

Молитвата, постът- също са средства за пречистване.

 

И тука една малка препратка към така нагорещената тема за вегетарианстово - месето е нечиста храна - то ни цапа.

Искам да добавя нещо поради това , че някои хора не виждат истинската стойност на вътрешната чистота . А чистотата , е право пропорционална на свободата . 

 

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...