Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Как се прави сирене и кашкавал? Сирищен ензим!


Guest Емил от Льонеберя

Recommended Posts

Малко встрани от темата... търсех видеото което гледах по BTV и в общи линии обясняваше, че в салама почти няма месо, а соли и водорасли. Статия.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Да, има си момент за всичко. Има моменти в които истината трябва да се каже такава каквато е без заобикалки, но има моменти в които последствията от това биха били катастрофални. Важно е човек да се опита да прецени последствията и да погледне на нещата от различен ъгъл преди да ги заяви, но аз съм сигурна, че намеренията на Емил не са били да психясва някого, доста често и на мен ми се е случвало да имам едно нещо в предвид, а то да излезе и да се разтълкува по съвсем различен начин и да добие смисъл който аз въобще не съм вложила в него, за това е добре, че се обсъждат и постепенно се изясняват тези неща.

Между другото част от разговора беше, нещо споменаваше, че дори и коралите се хранят...за лешоядите, мушиците и куп още примери.. И каза - ти представяш ли си ако ги нямаше всички тези същества, ако го нямаше това равновесие в природата, че цялото Земно кълбо щеше да е покрито с гниещи трупове. И аз и казах, ами да, един ден и ние, нашите тела ще станат за храна. Казва, за това по време на Християнските пости човек се смирява, благодари и се пречиства дори и от тези неща ( тук въобще не става въпрос за месото, а за всичко от такъв произход)Казахме си че дори и растенията се жертват и че всичко е част от цялото. Спомняте ли си дон Хуан как караше К. Кастанеда да говори на тревичките и да осъзнаие всичко това?

Човек постепенно осъзнава и надраства, нищо не бива да става на сила и с осъждение, защото както споменах ефектът е обратен. Но има моменти в които истината трябва да бъде изказана направо, въпрос на различаване е. Както казва Еклисиаст - има време за всичко.

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Доколкото съм запознат, в Библията има откъси свързани и с ядене на месо.

П.п.: Не че защитавам даден начин на хранене и в частност месоядството. Просто отбелязвам, че на някои места в Писанието, месоядството, като че ли то е подкрепено.

В Библията много неща са променяни в последствие от чревоугодниците-свещеници.

В Евангелието на есеите ,Исус е описан по много по-красив начин.Там той е и против убийството на животните и яденето на месото им,и против употребата на упойващи спиртни напитки.Но в Библията много неща не са споменати ,или са променени от Църквата и от нейните служители,които са обичали чревоугодничеството и пиенето..

Редактирано от Mel
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Нека да прецизираме нещата. Малко по-горе Ицо е писал, че "все нещо трябва да се яде" и "Каквото и да ядем, то е свързано с вреда за другите организми". За мен тези две мисли не са съвсем ясни.

Каква е вредата за едно достопочтено и самоуважаващо се орехово дърво, което е осигурило няколко кофи с орехи на хората и катеричките? Де факто и де юре тези орехи са предназначени за катеричките и за нас. Обикновено хората не консумират самите листа, нито пък клоните на дървото, така че вреда няма.

Също така и един доматен индивид - връзва няколко домата и като узреят, ни ги предоставя на вниманието, да ги консумираме, да разнесем неговите семена.

Дори пшеницата е изсъхнала и вече нежизнена към момента на узряване на житото, когато я жънем.

Каква вреда има тук за растителните организми?

Единствено марулята и зелката са онеправдани, понеже загиват в крехка младост вместо да изчакаме плодовете на техния труд.

...

Все нещо трябва да се яде - но човек има право на избор да избере какво желае да консумира. По сянката можем да разберем какво е дървото. Но и по дървото можем да познаем каква сянка ще хвърля то.

Истината е един невероятен двигател - и с тази тема, четейки случайно форума, виждайки, че липсва информация по този въпрос, аз поставям истината за млечните продукти по възможно най-емоционалния начин. Просто съм емоционален. Вие четете и имате възможност да се информирате и от тук нататък да направите своя избор. Човек има право на избор, има право на мнение.

Да не знае как стоят нещата, за да му е спокойно на главата, не е решение. Нито мелиоративна, нито палиативна мярка.

Истината прави човек свободен.

Друга истина са българските пенсионери и тяхното желание да бъдат болни и онеправдани. За отмъщение към младото поколение гласуват за отживели политици, които допълнително да прогонват младото поколение от страната. Кръгът се затваря. Интересно ми е защо с такъв голям мерак гласуват, при положение, че я избутат мандата, я - не. Но нека не се отклонявам.

Тези пенсионери имат право на избор също. Имат право да консумират свежи плодове и зеленчуци, но не са много тези от тях, които се възползват от това си право. Предпочитанията им са в друга тоналност.

...

Консумацията на месни продукти е въпрос на личен избор, както и каквато и да е друга консумация на други продукти. Всичко е личен избор. Дали някой тихо в час по математика ще каже, че 2+2 е равно на 4, или ще излезе гол на улицата и ще го изкрещи с пълна сила, истината си е истина. Не е задължително всичко в този живот да ни се поднася по възможно най-захаросания начин. От друга страна, ние сме в правото си да мислим аналитично.

...

Ако днешната тема е горчива, понеже съдържа един неподозиран факт за повечето четящи, аз бих ги попитал - Вие кое предпочитате - огорчението на днешния ден от разбирането на истината по отношение на млечните продукти, или предпочитате огорчението в края на живота си, когато разберете за съществуващата лъжа относно млечните продукти?

Аз предпочитам горчивата истина.

...

Истината е важна и е ценно да бъде споделена като информация, а това, че много хора изопачават нещата чрез болезнени емоции, драматизъм и се нахвърлят срещу този, който я споделя, не е ново. Нито в историята на този форум, нито в историята и на самото човечество. А всеки има право на избор, но изборът идва с наличието на знание, а не укриване и замазване.

Разбира се, че най-важното е да се храним с обич, благодарност и вероятно няма участник тук, който да не знае това и да не е запознат с думите на Христос, че най-важно е не това, което влиза в стомаха, а което излиза от сърцето.

Но това не е повод да отхвърляме истината и да обвиняваме този, който я споделя, само защото всички имаме различен начин на изразяване.

Така е, истината обаче е, че въпросният сирищен ензим се отнася в лабораториите и се обработва многократно с него се правят безброй опити и трансформации и така на финала в маята за сирене има всичко друго, но не и сирищен ензим \ за тази която се продава в магазините/. Сирената, които се продават по магазините, особено по- достъпните са със силно преработена мая за сирене т.е. химия. Е да в тях няма сирищен ензим, но какво друго има? Има ли смисъл да знаем и това?

Това придава техния ронлив вид, мекота и т.н. Аз лично не купувам такива сирена, защото знам какво има и в млякото с което се постига този вид на сирената и т.н.

В т.нар. млечни продукти т.е. сирене в което няма мляко също няма истинска мая за сирене нито сирищни ензими. Но има например палмово масло, също не бих си ги купила.

Мандраджиите, които правят сирена имат специални места от която се доставя маята за сирене, но според зависи от качеството което се търси на сиренето, те се правят по различен начин.

Меките сирена също са без сирищен ензим от типа на моцарелата и т.н.

В топеното сирене също няма сирищен ензим, какво има обаче? накрая ще се окаже, че е най- добре да си купим просто бяло саламурено сирене от поне 9.9лв за килограм.. и стигаме отново в начална позиция.

Освен това въпросният сирищен ензим няма никакво влияние в хранителния състав на сирената, неговите съотношения при разреждане са толкова големи, че ако търсим нещо животинско в сиренето поради наличието на сирищен ензим е направо смешно.

Колко многократно би могъл да бъде преработен един ензим, при положение, че той трябва да запази своята активност?

Ензимът си е ензим, не става на въглехидрат.

Доколкото разбирам от хомеопатия и от японските снежинки на проф. Емото, има силна вероятност сиренето да прилича на шкембе чорба повече, отколкото бихме предположили.

Взимаме стомахче, режем, добавяме вода. Добавяме мляко, чесън и оцет - и става шкембе чорба.

Взимаме стомахче, режем, добавяме вода, добавяме много мляко и става на сирене...

Моцарелата съдържа сирищен ензим, то си го пише на опаковката. Топеното сирене се прави от кашкавал, остава загадка дали той е истински, или гумен.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Чета ви...

Вместо разсъждения, ето един резултат от темата -

днес за пръв път бях доволна, че ям извара вместо сирене.

Линк към коментар
Share on other sites

А аз чакам млекаря в събота и ще ям сирене, направено по мой си начин.

Благодарна съм за истината, която беше изложена тук, наистина не подозирах такова нещо!

Баща ми има един мъдър съвет: "Може всичко да се каже, важно е как ще се каже".

Има значение какви думи ще се използват, защото, независимо от целта, те носят определен информационен заряд, който се усилва от енергиите на тези, които ги възприемат. Изпитали сме го много пъти. С каквато и цел да споменеш например думата "убийство", тя носи разрушителна сила в себе си. С обяснението "Целта оправдава средствата!" са направени много поразии. Човек, доколкото може, е добре да си дава сметка как думите му ще се отразят върху останалите. Това важи особено за писаното слово, защото остава много дълго и много хора имат достъп до него. Ние всички се учим на това и идеята не е да се обвиняваме, а да се учим един от друг. И да сме благодарни на приятелите си, че заедно помъдряваме.

Един безчувствен човек не може да бъде защитник на истината. Затова изпитвам дълбока симпатия към хората, които я отстояват със сърце и това е най-важното. Благодаря Ви, че Ви има!

Накрая искам да кажа само една дума:

Благост.

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Обаче започвам да се замислям защо авторът на темата упорито избягва коментар на истината за киселинния метод за обработка на млякото? Ако виждаме само едната половина от истината и отказваме право на другата половина, това пак истина ли ще е?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Оооо Емил :) В домът ми има пет орехови дървета и едното от тях ми е особено добър приятел. Тази сутрин когато се събудих незнайно защо беше с мисълта за него и за нещо прочетено във връзка с друидите. Що се отнася до истината и аз я предпочитам горчива като теб, но тя е и огън който може да изпепелява, така че само готовите т.е. посветените могат да се хвърлят в него, останалите по- добре да седят на почтено разстояние и да се топлят. Що се отнася до храните, винаги съм предпочитала по- простите от тях, така ми е навикнал организма и така се чувствам по- добре. Имало е моменти в които не сме имали достатъчно възможности за да си позволяваме луксове и храната ни в по- голямата си част е била от произведеното в градината. Като се замисля в колко много случаи съм предпочитала изварата пред сиренето и само в част от тях то е било е включено, така, че това някак се е регулирало естествено в процеса на живота ни. Имало е и моменти в които спокойно е могло да си позволим да си купим всичко което пожелаем и сме го правили само за да опитаме и изводът ни е че да, има всичко, но не се чувстваме добре и си се връщаме към обикновената храна с която сме свикнали. Дори и сега като ти пиша гледам какво има на масата - в една голяма купа ябълки и дюли, а на печката ошав :)). Ами, естествено е за нас, това е нашата ежедневна храна и със и без това познание, но хубаво е че си сверих часовника. Важен е обаче момента за останалите хора и какъв ефект ще произведе това върху тях. Някои ще се замислят и ще се постараят това да се промени, други ще приемат идеята с ентусиазъм и след два три дни ще я забравят и ще се върнат към стария си начин на живот, трети ще противодействат от цялата си душа и сърце на всичко това, някои ще изтерясат... И между всичко това грее Истината която, за едни е благодатна, а за други огън всепояждащ, за това е нужна Мъдрост и Любов- Смирение, за да има Божествено водителство, за да може тя да бъде представена по най- подходящия начин за всички видове съзнания. Благодаря!

Поздрав

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Съществуват аргументи за и против използването на различни видове мая и въобще на ферментацията за обработка на храни. Има хора, чието състояние драстично се подобрява, ако престанат да консумират такъв вид храни. Микроорганизмите, благодарение на които се извършват ферментационните процеси, не винаги са добри помощници, макар в процеса на жизнената си дейност да отделят някои полезни вещества. Те биха могли да нарушат баланса на стомашно-чревната флора, РН и да се намесят във вътрешния ни метаболизъм по много и непредвидими начини. Най-опасно е това, че те имат белтъчни съставки, които при множество хора се явяват алергени. Изявените или скрити алергии носят със себе си агресивни фактори, които засягат всички системи в организма и имат склонност да отключват още повече проблеми, т.е. да мултиплицират вредното си въздействие. Няма да се спирам на тях тук. Термичната обработка донякъде неутрализира алергените, но най-добре е те да се познават и избягват. Съществуват кръвни тестове за това, но по косвен начин много неща могат да се разберат с прилагането на диета, при която временно, поне за две седмици се изключват определени групи храни и съставки. Ако човек след такъв режим се почувства много по-добре и при консумирането на алергизираща го храна отново се почувства зле, сам ще се откаже от нея. Тук и примерът с православната християнка, която преминала към вегетариански режим на хранене. Дори заклет месоядец след 40 - 50 дни на постене да хапне или дори да помирише месо и ще си спомни що е отвращение. Ако някой не консумира известно време млечни продукти и след това се почувства зле от консумацията им, значи този човек е по-добре да ги избягва. Друг е въпросът, че непоносимостта може да не се дължи на млякото, а на други незнайни съставки в съответния продукт.

От множество грешки стигнах до следния извод: Ако подквасвам млякото при по-ниска температура, то става с по-нежна консистенция и не се отделя суроватка. Ако го подквасвам при по-висока температура, структурата му е по-груба, отделя се много повече суроватка. Такова мляко лесно се прецежда и е подходящо за направа на сирене, млечни кремове и салати. Ако го загрея допълнително, става на извара. При този метод се избягва дори използването на лимонтозу. Поначало се отнасям скептично към използването на бели прахчета от магазина в храната, защото не зная дали са с естествен произход. Все си мисля, че са се появили в някоя заводска лаборатория и са практически токсични за нашите клетки.

Линк към коментар
Share on other sites

Взимаме стомахче, режем, добавяме вода, добавяме много мляко и става на сирене...

Моцарелата съдържа сирищен ензим, то си го пише на опаковката. Топеното сирене се прави от кашкавал, остава загадка дали той е истински, или гумен.

Топеното сирене се прави от разваленото прясно мляко, което се е вкиснало или го оставят да се довкисне, хайде това да ти го кажа аз от първа мандраджийска ръка. :3d_146:В грешка си и за други неща, но изобщо не ми се обяснява.

Ето за такъв тип изказвания иде реч, в моите постове през цялото време.

Как пък не се бях сетила, че като махнем млякото от сиренето остава шкембе. За палмовото масло ясно, но шкембе това си е екстра. Но то като се разровим в Нейно Величество Информацията, отдавна си хапваме картофки с гени на колорадски бръмбари и домати с гени на риба и това не е тайна, а доказан и коментиран факт. И каква стана тя, аз си мисля, че ям шопска салата, а то било нещо средно между риба, шкембе и колорадски бръмбър :3d_077:

Да не говорим, че обичам черните хлябове с кълнове с това - онова, все здравословни екстри, а то при една съвсем случайна разговорка в мелницата се оказа, че имало вътре тоалетна хартия , ама то лошо няма, тя целулоза, стимулира перисталтиката и е в проверени и одобрени норми и това също е всеизвестен факт.

Пийваме си антибиотично прясно мляко, защото само него слагат в пликовете за прясно мляко, а то в киселото няма мляко, но то и това не е тайна всъщност.

В добавка си гарнираме някое и друго ястие с радиоактивни гъби, защото се оказа, че радиоактивните не ги изнасят, но пък тук те си имат пазар и то добър.

Всички пакетирани стоки са с консерванти и Е-та и то остана едно жито, ама скоро с този шистов газ и него ще опропастят.

И каква стана тя, понеже сме супер информирани си влизаме в маркетите с празна кошница и понеже много знаем, май ще трябва и да си излезем с празна, защото всичко в пакети е с добавки и оцветители, а всичко без пакети е с неясен произход.

И то на финала остана май едната риба, защото само тя още май е си е чист дар от морето.

Печена риба с орехи и студена вода, ако може филтрирана. :3d_146:

Нищо против информацията, но нещата придобиват комичен вид в един момент. Затова и един от първите ми постове тук започна с предложението, да не се ровим в производството на каквото и да е, защото има опасност хората с по лабилна психика да останат гладни дълго време. А от това никой няма полза и НЕ Е по- здравословно.

Леки пости!

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

Съвсем тихичко да кажа: и рибата не е чиста, тъпкана е с живак, нефтени продукти и какво ли още не...

Докато се преборим за по-чиста храна, от няма и къде ще прилагаме библейската мъдрост: "И да погълнеш нещо отровно, то никак няма да ти навреди". Особено ако имаш вяра. Ако нямаш - тежко ти!

Не бива да оставаме в ступор, както е характерно за нас, българите. Трябва да сме будни и дейни.

Благодаря, Емил, за темата!

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Не отричам киселинната обработка на млякото за получаване на сирене, просто за нея съм чувал само от бабите по селата.

Не сме я учили в училище и подозирам, че не намира приложение в хранително-вкусовата промишленост.

Ако намира приложение - прекрасно.

Основната идея на вегетарианството е да не се нанасят щети на организмите около нас.

Един домат дали има ген за квадратна форма или ген от риба, реално не е от такова значение, защото доматът не е получен в резултат на насилствени действия.

И за протокола да добавя, че генът от риба е просто един разгадан ген като последователност от бази, кодони, който никой не се занимава да извлича от риба. Синтезира се и се добавя.

Да, грозна работа, но няма убийство, няма насилие.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Редактирано.

Основната идея на вегетарианството е да не се нанасят щети на организмите около нас.
Стани слънцеядец.

Ако е вярно, че сиренето и млякото дето ги предлагат по магазините са тооолкова изкуствени и безполезни - какъв е изводът във връзка със здравето на хората ? Значи ли, че те си набавят нужния им калции само и единствено от сравнително евтините плодове и зеленчуци, дори без редовна или дори без никаква консумация на разни по - скъпи ядки ? То като се замисли човек, неща свързани с месо може да има къде ли не - та от всичко ли да се откажем. От това се откажеш, от онова се откажеш, ами айде само трици да ядем. Наскоро научих, че в любимите ми бирени фъстъци слагат бекон. Аз напоследък не си ги купувам, не толкова заради това откритие, колкото защото обикновените ми се струват по - полезни на фона на бирените. Но ако ме черпят с бирени, няма да откажа.

Кашу съм си купувал само веднъж, защото ми е скъпо (има и още по - скъпи ядки) : купих си от страх, защото усещах киселеене при различни зъби, видях една дупка в един от зъбите ми и си помислих, че съм получил поредните кариеси (понеже ми бяха открили 4 от началото на годината) - купуването му беше свързано и с други предприети от мен мерки във връзка с укрепване на зъбите ми . Слава богу, установи се, че нямам нови развалени зъби.

Някои неща просто са си по - евтини, достъпни, засищащи и може би същевременно имащи важна роля за здравето ни. Пък и тези ядки дето ги продават по - магазините са печени ( чух, че от това се губили полезните им свойства), осолявани са - което не е полезно. Което прави още по - трудна масовата им и редовна консумация. Телетата все пак ги убиват заради месото им. На второ място, евентуално за сирене и кашкавал. Едва ли някой ще тръгне да ги убива само заради сиренето и кашкавала. Много неща по един или друг начин може да са свързани с насилието над животни. Да речем, че едно пакетче еди какви си ядки струва 6 лв. - ами то за тия 6 лв. един човек ако купи съответните евтини продукти, би могъл да яде поне три дни, та и повече. А ядките ще ги опука за по - малко от час и след 6 часа пак ще е гладен. Няма лошо да се мисли за доброто на животните и подобряване на тяхното положение, но има хора, които повече ги е грижа за животните, отколкото за другите хора (да не говорим колко гладуващи има по света). Една вегетарианка веднъж ми каза, че повече я е жал за животните, отколкото за хората, понеже хората са си били виновни : те съзнавали нещата, не заслужавали толкова съчувствие, колкото заслужават животните. Значи ние хората сме по - виновни за нашите си страдания, отколкото животните за техните им ? Неправилно ми се струва да ти пука повече за животните, отколкото за хората.

Някой по - горе спомена, че за съжаление и едно време дядовците са правили сирене. Ами какво да ядат, особено в онези времена - трици ли да ядат ? Зимата не са могли да си купят пресни плодове и зеленчуци, а и като цяло изборът им на храни е бил по - малък от този на днешните хора. Като трябва да ядат, ще правят сирене. Пък и едно е да бачкаш на нивата от сутрин до вечер и да си гладен като вълк, друго е да си лихвар и да си клатиш краката.

И никак не ми допадат терористични заглавия от типа на първоначалното заглавие на темата - един от възможните резултати след прочитането на подобни заглавия е, че ако някой е бил против вегетарианството, може да стане още по - голям противник. Не че е лошо да се сподели и знае информацията, която е обект на настоящата дискусия. Няма лошо.

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

При млечно-киселата ферментация се променя структурата на белтъка от нарасналата киселинност. По-този начин млякото става много по-полезно, обогатява се с различни витамини и се избягва необходимостта от добавяне на друга киселина за коагулиране на белтъка с цел да се обработва по-нататък, да се отделя свързаната вода, да се пресова или вари (за кашкавал).

Много е важно подквасата, която използваме, да е с гарантиран произход и подходящ състав. В домашни условия всъщност не знаем какви точно млечно-кисели микроорганизми размножаваме.Използвала съм с успех капсули пробиотични продукти, каквито има много на пазара. Млякото се подквасва много добре с тях и е възможно готовото кисело мляко да се използва още няколко пъти за подкваса, преди да се промени съотношението на полезните щамове в него, а също и качеството му. С този метод се повишават полезността и трайността на крайния продукт без да се използват консерванти. Полезните бактерии противодействат развитието на патологични щамове. Ето я добрата алтернатива на сирището и киселините на прах от пакетчета.

При по-осезаеми проблеми или интензивна профилактика е добре да се приемат такива капсули и вътрешно.Когато стомашно-чревният тракт се насели с полезни бактерии, те продължават развитието си там. Отделят ензими, като по този начин помагат на хора с ензимна недостатъчност да усвояват по-добре храната. На хора с анемия, особено дългогодишни вегетарианци, доставят допълнително количество витамин В12. Ползите са наистина много и не мога да ги изброя всичките наведнъж.

Тук открих много интересна информация и статии за приложение на млечно-кисели продукти при различни проблеми.

Да не забравяме, че истинското кисело мляко и продуктите от него са много вкусни. Плодово мляко, салата "Снежанка"... Нямам търпение да дойде събота и да направя прясно сиренце!

:3d_017:

За веганите искам да добавя, че същите методи съм използвала за подквасване на соево мляко. Предполагам, че може да се експериментира с други ядки, семена и зърнени култури. Сусамово, бадемово, орехово, лешниково мляко... Мммм...

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Човек не си набавя калций от млечните продукти. Неусвоим е. Заради преработката.

Най-големият източник на калциеви соли за човешкия организъм е ... водата.

Линк към коментар
Share on other sites

Опитът ми казва друго. Във водата калцият не е органично свързан и се усвоява десетина пъти по-неефективно от органично свързания калций. Наистина млечните продукти може да се преработят така, че калцият да се окаже в неусвоима форма. В много от храните калцият е в голямо количество, може да се набавя в дори с вегански режим на хранене. Голяма част от веганите имат проблеми със зъбите и костите, независимо, че пият много вода. Набавянето на нужните хранителни вещества само от веганска храна се оказва истинско изкуство, защото не е без значение как се съчетават продуктите в рамките дори на едно хранене. За усвояването на калция от храната има много други съпътстващи фактори, като наличието например на вит Д, вит К, също редица микро- и макроелементи.

Редактирано от kuki
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Куки,

отвори специализираната литература по въпроса и ми покажи къде пише, че калцият се усвоява от млякото след неговата преработка в млечни продукти.

Личните ти впечатления не оспорвам, те затова са лични и затова са впечатления.

Фактите са си друго.

Да, резобрцията зависи от много фактори.

Не на последно място зависи и от дневния прием на тестваните вещества.

А и доста автори посочват като основна причина за остеопорозата точно... млечните продукти.

Парадокс, ама само на първо четене.

Редактирано от Емил от Льонеберя
Линк към коментар
Share on other sites

Имаш право, че не всеки усвоява добре млечните продукти, нещата са доста индивидуални. Не към всички млечни продукти се добавят разни химии, които да деакивират множество полезни вещества в тях. Киселото мляко и бялото саламурено сирене, ако се направят по класическата технология (млякото не се вари, а пастьоризира), в крайна сметка си остават "живи", както и преобладаващата част от техния състав. Важно е да се работи чисто и с минимум щети.

Моите познания не са академични, част от тях са научени в процеса на работата ми с хранителни продукти и добавки, част от тях от една чудесна книга, "Химия всеки ден", а част от тях - в домашната ми лаборатория в кухнята.

Убедила съм се многократно, че придобитите академични познания съвсем не са достатъчни и не изчерпват каквато и да е тематика, в живота и процеса на работа се научава много повече, стига човек да иска. Не бива да се плашим, а да търсим добри алтернативи на нещата, които не ни харесват или са дори вредни, както се посочи в тази тема. Радвам се на интереса и развитието, които тя има. Ако имам време, ще проверя това, което искаш с удоволствие.

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласен съм, че има хубави алтернативи на сиренето – и е добре, че това е така. И все пак, след като четох последните постове, у мен се появи един интересен въпрос – какво отношение трябва да имаме към самото сирене, знаейки тази информация? По-добре ли е да изчистим този въпрос или да си спестим разглеждането му? Все пак, струва ми се, че някой път е по-добре такива неща да се разгледат в детайли и така да се види точно къде е проблемът, отколкото да си каже човек “ми то и в сиренето даже има такъв ензим, то не остана нищо за ядене.” Пак казвам, хубаво е, че има алтернативи на сиренето, но това означава ли, че като отида някъде на гости и искат да ме черпят със сирене, трябва да им кажа, че предпочитам кисело мляко, защото съм вегетарианец? Такива и подобни разсъждения съм сложил по-долу. И тъй като съм съгласен, че това не винаги е най-добро за всеки, предупреждавам още от този първи параграф – хора, които предпочитат да не се занимават с подобни разсъждения, по-добре да не четат нататък. Но като цяло съм съгласен с Емил и с другите, че е по-добре да се знае истината, а също така мисля, че е по-добре да се разсъждава по нея.

Съгласен съм и с Диди, че е важно как се поднася информацията, но никой не е съвършен по отношение на начина, по който комуникира идеите си с другите - а е и въпрос доколко може да се говори за съвършенство в този аспект, след като различните хора имат нужда от различен начин, по който да им се представи информацията. Има хора, които няма да се дигнат да се занимават с определен проблем, докато няма нещо, което да ги панира достатъчно. Има също така и такива, които говорят силно емоционално за едно или друго, но стигат до там и след това не започват каквото и да е действие, а дори не се включват в действия, касаещи проблема, които са организирани от други хора. Има хора, които приемат нещата, които четат, възможно най-сериозно, като има опастност такива хора да предприемат едно или друго действие на базата на това, което са прочели, включително и на това, което то внушава или това, което излиза от прочетеното, че е състоянието на нещата. За такива хора е особено важно информацията да не бъда поднесена с излишна манипулативност, а също така и да бъде напълно точна, като трябва и да се обръща внимание на това какво означава тази информация за един или друг човек в една или друга позиция. От друга страна, да се спестява истината много често може да бъде път към самозатриването на една група хора, защото в крайна сметка рано или късно по отношение на определен проблем може да се стигне до там да се избира това дали да се върви по пътя на истината или по пътя на удобството - а удобството невинаги дава достатъчно. Особено валидно е това за сегашното общество - днес ако скриваме един от друг как стоят нещата, пречим на каквито и да е сили за промяна дори и да започнат да действат - защото как ще промениш нещо, което дори не искаш да признаеш? Говоря не за конкретната тема, а изобщо.

По отношение на конкретната тема, мисля, че при всяко положение е добре, че тя се появи, а също така и че всичко, изписано по нея не е излишно. Струва ми се, че различните гледни точки в този случай не са толкова несъвместими една с друга, както се е получавало преди.

За мен тази тема е интересна и защото отваря много въпроси - и ми се струва, че по-скоро няма да се помогне, ако не се разглеждат тези въпроси, а единствено може да се помогне, ако те се разгледат непредубедено, безпристрастно и обективно.

Колкото и да е неудобен например следният въпрос, това, че той не се разглежда не задължително означава, че той не навлиза в една или друга форма като обект на размишленията на този, който се запознава с темата - и в този смисъл разглеждането му на съзнателно ниво мисля, че не би навредило, а само би изчистило хора на мислите ни. Въпросът е следният - и той звучи неудобно, но когато неудобството произлиза от фактите, то няма как да бъде направено по-удобно, в крайна сметка - ако за сиренето се използва сирище, то тогава сиренето вегетариански продукт ли е? Точно това е като че ли най-неудобният въпрос - ето например аз ям сирене, но си мисля, че съм вегетарианец. Тук ми хрумва това, че причините човек да е вегетарианец може да бъдат различни и спрямо това поради какви причини човек е вегетарианец, той също би трябвало да има различно отношение по въпроса. На първо място идват чисто моралните причини - стремежът да не се навреди на живите същества около нас, като също така се прави разлика между смъртта на животното и смъртта на част от растението. След тези доводи идват известни принципи като това, че в Библията пише съответния цитат (има евреи, които са вегетарианци точно по тази причини, без да наблягат на факта, че се чувстват морално отговорни да запазят живота на животните), ахимса според индуската философия и т.н. Освен това идва и въпросът за енергийно подходящата храна за човека - растителната храна се визира като по-чиста. Недалеч от тези доводи идват и други доводи, като например енергийното зареждане - има енергетици, които не предпочитат растителна храна (но има лечители, които пият изключително и само мляко) - тук вече доводите може да са както алтруистични, така и дори понякога егоистични, например, съответният човек може да иска да покаже, че може нещо повече от други хора. Също така, има хора, които са вегетарианци просто защото не им е вкусно месото - познавам човек, който твърди, че това е единствената причина да бъде вегетарианец, на него не му е вкусна и рибата, но яде сирене и други продукти. Не на последно място, има хора, чието здравословно състояние ги принуждава да станат вегетарианци - такива хора не задължително имат позиция по другите въпроси, въпреки че вероятно с промяната на диетата си имат възможност да размишляват и в тези насоки. Та ето шест различни причини човек да бъде вегетарианец. Условно ще приема, че обичайният вегетарианец не е такъв само заради една от тези причини, а заради комбинация от тях, но също така има и случаи, в които нямаме комбинация от причини, и то такива случаи могат да се намерят за всяка една такава причина. Та ето че отговорът на въпроса за сиренето и кашкавала до някаква степен зависи от това какъв тип причини приема човек за основата на своето вегетарианство - въпреки че не винаги е удачно да се говори за типове причини - защото от друга страна двама човека може съзнателно да мислят, че са вегетарианци по различни причини, но практически да действат според един и същи импулс.

Пиша всичко това не за да направя темата още по-провокативна, притеснителна и неприятна за четене, а защото се надявам, че ако се види колко сложен е въпросът при разглеждането му, някои от негативните му последици могат всъщност да бъдат парирани. Неудобният въпрос за това вегетариански продукт ли е сиренето е свързан с това какво разбираме под вегетарианство - но това не е всичко. Въпросът е и какво разбираме под връзка между тези две неща. Конкретно, ако имаме "принципен" вегетарианец, като онези евреи, които съм споменал, излиза, че точно те не трябва да ядат сирене - и мисля, че при тях това е така, или поне при най-ортодоксалната група. Ако кажем, че вегетарианец е този, които яде само вегетариански продукти, но не и това, което се взима от тялото на животното, излиза, че сиренето и кашкавалът в по-голямата си част не са вегетариански продукти. Драстично звучи, но факт - не знам дали Емил де Льонебер :) е взел това от другаде или сам е стигнал до това заключение, но всъщност то е факт. Ако обаче не сме принципиални вегетарианци, а се грижим за здравето си, ядем вегетарианска храна, доколкото ни харесва, искаме да развием енергийте си или просто сме здравословното ни състояние ни заставя да сме вегетарианци, въпросът опира до това доколко слагаме сиренето в една или в друга категория - доколко консумацията ни удовлетворява. Тук трябва да се включи и въпросът доколко можем правилно да преценим нещата - защото една-две думи и може да ни стори, че в опаковката на сиренето се крият и кравички-джуджета. В крайна сметка най-трудно е положението с моралистите. От една страна, ако телето се ползва за друго, което не зависи от нас, то тогава излиза, че да се яде и да не се яде сирене е еднакво морално. Идва обаче неудобният въпрос не може ли да не се яде сирене, а то да се замени изобщо с кисело мляко, например, или да се правят само сирена без сирище - тогава все пак убийството на младите телета е ненужно, защото може те да се убият чак след години, когато ще имат и без това повече месо. За ядящите месо от чисто практична гледна точка няма разлика дали телето е младо или старо, ако вече имат някакви предпочитания, това си е егоизъм. И тук идва сериозният въпрос - не е ли напълно морално да се изизква да се прави сирене без сирищен ензим? Ако се прави сирене без този ензим и едновременно с това не се употребява месото на младите телета, което не е нужно, тогава те поне ще имат един по-дълъг живот, не е ли така? Друг е въпросът, че това дали се употребява това месо не зависи от вегетарианците, а от месоядящите. Ако вегетарианците се откажат от употребата на сирене със сирищен ензим, то месоядците пак може да употребяват такова. Друг е въпросът, че в крайна сметка ще бъде употребявано по-малко такова сирене - но доколко това ще намали броя на убитите млади животни зависи не само от количеството на сирене, а и от изборите на месоядците. Въпросът дали по-високата нужда от сирище е спомогнала за практиката да се яде месо от млади животни е малко като въпроса за кокошката и яйцето, въпреки че е логично, че ако изобщо се спре производството на сирене със сирище - което засега поне от гледна точка на месоядците не може да бъде добре обосновано - сигурно в един момент може да се очаква намалена консумация на млади животни - но това само изглежда близко до ума, без да е напълно сигурно, затова не се наемам с категорична оценка.

От енергетична гледна точка също има причина, поради която темата е трудна и неприятна, а именно - ако човек смята, че е вегетарианец и хармонизира енергията си така, че това се основава и на принципа на непоглъщане на части от тялото на животно, които са по-несъвършена храна, идва въпросът колко точно сирище се използва например за 1 кг сирене. Т.е. колко от това животно има все пак в сиренето? Емил по-горе пише, че от гледна точка на хомеопатията излиза, че това е един друг вид шкембе-чорба - т.е. чорба с шкембе в хомеопатична доза. Има ли основания да се мисли така?

От всички разглеждани въпроси става ясно и друго - те не могат да бъдат отговорени много добре, ако не се знаят известни факти, които само хора на по-високо духовно ниво или окултисти биха могли да знаят добре. Например - сирището оставя ли астрален (или там какъвто трябва да се води) отпечатък - аз лично бих предположил, че не е така, става въпрос за силно преработен ензим, все пак. От друга страна, има ли смисъл да се причинява следващо разделение по категории при видовете вегетарианци за сметка на това да се води борба за това да не се използва сирищен ензим, като тази борба поне за сега няма да има резултати предвид нагласите на невегетарианците. Не на последно място, въпрос е доколко категоризациите от подобен тип всъщност показват правилните съотношения между нещата, така, както те касаят духовните импулси, стоящи зад една или друга нагласа, каквато е вегатарианството?

Може би най-читавите въпроси, които могат да се зададат на този етап са - кашкавалите в "Слънце и луна" и тези на Harmonica правени ли са по "вегетарианска" рецепта? Също така - има ли смисъл да се говори за "вегетарианско" сирене, което да е различно от обикновеното?

Не на последно място, трябва да кажа, че така както не всеки месоядец може лесно (или дори трудно) да стане вегетарианец, така и не всеки вегетарианец може да стане веган, като освен това все още не може да се каже, че веганството е по-здравословно от вегетарианството - не мисля, че сега е времето, когато има смисъл да се спори и за това, а и най-малкото то не е точно така - има хора, които съвсем ще отпаднат, ако спрат млечните продукти. Така че идеята "след като и сиренето е толкова зле, да преминаваме нататък" мисля, че е по-добре да бъде заменена с въпроса "сиренето толкова ли е зле и ако е, то каква алтернатива трябва да се търси?", защото с първата възможност най-много броят на вегетарианците да се намали, а не да се увеличи, както може би някои се надяват.

Целта ми с този пост не е да отклоня темата от посоката, която е взела в последните постове, а също така не е и това да задам нови въпроси, които да изглеждат все по-отчайващи или сложни, а просто да представя сложността на проблема, така, както я виждам аз, ако той се разгледа в детайли.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Флорестан, както обикновено - страшно мнение си написал!

Човек съдържа в себе си истината - по рождение. Това е неговият "златен стандарт".

Дали ще станем по-вегетарианци, ако спрем млечните продукти, или просто спрем консумацията на сирена, си е спорен въпрос, точно колкото и дали един католик ще стане по-католик ако казва след вечеря "патер ностер" 50 пъти вместо 10. Въпрос на лична интерпретация и подбуди. Въпрос на лично себеусещане.

...

Когато човек знае как стоят нещата - може да си избере път и да поеме по него.

Но като не знае, мисли, че е хванал пътя... а всъщност стои на кръстопът.

...

Аз си спомням как като малък не исках да ходя на детска градина, понеже имаше една брутална лелка, която ме караше да пия топло прясно мляко, от което ми се повдигаше. Търсех закрилата на майка ми...По-късно разбрах, че майка ми е плащала за това мляко - и вместо да ме спаси от тази отровна жена, тя всъщност я е карала да ми го бута в устата!?

Кажете ми... как след такава случка да уважавам родителите си? Те щели да ми дадат възможност да направя избор като порасна... дали да съм вегетарианец, или да не съм... ама първо ще правя каквото те ми кажат!?

Свикнал съм с лъжата от най-ранна възраст, понеже моите родители /но не се притеснявайте, и вашите родители също/ лъжеха за всичко и всички - и най-вече - себе си. Да, това е нашият свят. Светът на лъжите.

Боже, колко мелодраматично звуча. Дали някой би ми повярвал, че съм козирог?

Линк към коментар
Share on other sites

Ко тий на зодията бре??? :P Около мен всички са козирози. Лъжеха да, ама от дете нещо убягва ли? И аз мразех до ходя на градина по такива и други причини. Всеки е по различен начин устроен и психически и физически и всеки по различен начин приема нещата и ги живее. Нямаш представа колко е весело да живеят на едно място риба и козирог. Такъв сблъсък на гледни точки, светоусещане и начин на живот е понякога, че обстановката се нажежава до бяло :))). Интересното е че до такава степен се познаваме вече с майка ми, че дори и мислите си четем. Понякога се учим една от друга, а друг път сме на коренно различни позиции. Общо взето въобще не ни е скучно :) и една без друга не можем :)

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Да, аз също смятам, че имаме вложен такъв "златен стандарт" и той е по-буден в децата.

Аз нямам спомен кога са се пречупили сетивата ми и съм прояла месо (нямам съзнателни бебешки спомени), но си спомням, че като дете, до...тийнейджърска възраст не понасях мляко, сирене и яйца. На мен също от прясното мляко ми се повдигаше и тайно го изсипвах в мивката. Най-забавно е, че майка ми е правела същото, но пък настояваше аз да го пия (това тя след години ми го сподели). Повдигаше ми се и от яйца - най-вече от жълтъка, но почти всяка сутрин ме караха да ям варено яйце - да порасна голяма. Е, не пораснах много, хахаха, нямам и 1.60 :))) Сиренето също не го харесвах, като имаше например мекици, аз само попивах от него солта, никога не го ядях. Е, всичко това се промени като станах тийнейджър, защото успяха да ми внушат, че е много важно и полезно да ги ям - всичко, без миризмата на прясното мляко (потушавах я с канела и мед в кафето).

Съвсем скоро, като научих за сирената, като сама си прочетох на етикетите, на всички десетки, от различни фирми и държави, до които стигнах и видях, че пише едно и също...и разбрах за този ензим...нещо в стомаха ми се обърна - буквално. Все едно се е въртяло по часовниковата стелка и спря и започна наобратно, май това е най-близко като сравнение.

Докосването до истината ме върна към това, което бях като дете.

Има с какво да се заместят, при това по вкусен и нескъп начин, а и най-важното е, че самото ми тяло ги отхвърли. Така се случи и с месото преди години.

Линк към коментар
Share on other sites

аз не обичам мляко, сирене и кашкавал от години. Изобщо никой не може да ми внуши колко е хубаво и полезно. Бляк. Спрях ги още преди да спра цигарите. На мен този ензим не ми действа гадно, самите продукти са ми неприятни. Искам да добавя, че когато спрях да ги внасям изобщо из нас се случи нещо интересно. Смятам, че е редно да го споделя. Излекува ми се синузита и спрях да боледувам от настинки и сополи, грип и такива от сорта. Вече около седем години не съм пила дори чай за настинка, няма нужда. Имало доказателства, не съм ги чела, че млякото създава слуз във кухините като синуси, бял дроб и други. А и зъбите, перди това когато го консумирах имах доста кариеси и развалени зъби. От както го спрях не ми се развалят зъбите, задържах едно интересно състояние непознато за мен до сега, вечно имах нужда от стоматолог. Не твърдя, че има връзка, но зная, че има общо. Изобщо това е измислица за зъбите, костите и т.н., аз не съм ги заменила с нещо кой знае какво полезно пък съм си супер без тях. Мляко може да пият децата до 2 години, след това не е редно. Ако иска да е здрав човек , ако не иска да пие.

Това за остеорозата ми е интерсно, на приятелка майката е кара да и купува тонове сирене, защото имала остеопороза.

Линк към коментар
Share on other sites

http://www.vbox7.com/play:451c18344a

Снощи гледах този репортаж по тв. и се запитах, ако сега някой напазарува хранителни продукти за тези хора и в покупката е включено това което обсъждаме в тази тема и то по време на християнски пости, дали Бог ще вмени на някого това за грях? Нека да погледнем на въпроса и от тази гледна точка. Дали тези хора биха отказали буца сирене и шоколад за детето си в този случай и дали биха се замислили за вредите и ползите от тези храни? Дали биха се задълбочили чак до такава степен в това което те съдържат? Замислих се и не ме разбирайте погрешно, никого не атакувам, просто в такава посока поеха мислите ми гледайки репортажа което се случи непосредствено след обсъждането по въпроса. Поздрави!

Редактирано от Eлф
Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Бог не се занимава да вменява на хората каквото и да било. Още повече - чувство на дълг, чувство за грях и прочее производни. Нали затова е свободната ни воля?

Тези хора са направили своя избор да живеят по този начин. Нека не забравяме това. Всеки живее по начин, който той сам е избрал.

Живеейки според разбиранията си, всеки носи отговорност за последствията - и никой друг.

Имах приятел, който беше на 40 години и беше изкарал живота си до този момент без нито един работен ден. Живееше с баща си, с част от неговата пенсия, която стигаше за хляб, домати и от време на време - саламче. Това беше един прав и здрав мъж. Но мързелив. Все успяваше да извади от десет дола вода, че нямало работа.

Друг приятел, на почти 40 години, се премести да живее във Франция при приятелката си, която я взеха там като лекар, с идеята да си намери работа като фотограф. С голямо самочувствие, с техника за десетина хиляди евро, които тя му е купила, но безработен... щрака си за хоби в хола. Това също е негов избор. Бог не се е намесвал да му прави живота черен. Можеше да си избере друга жена, можеше да започне друга работа /като трамплин към фотографската след време/, можеше много работи, ама не би.

Познавам друг, който се е вкарал във филма да работи като таксиметров шофьор, заради алчността на жена си, а не като графичен дизайнер, макар че това би било мечтата на живота му - защото нямало пари да завърши, а и като таксиметров шофьор изкарва доста достатъчно. Също е негов избор.

Ние правим един избор, отваряме една врата, а след това ни чакат още десетки врати, десетки избори, но те зависят от това каква врата сме отворили първоначално.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...