Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво е да си просветлен?


Иво

Recommended Posts

Според вас какво е да си просветлен?

Ако срещнете просветлен човек утре на улицата и си поговорите малко с него мислите ли, че ще разберете че той е такъв? Ако да - как?

Има ли степени на просветление?

Линк към коментар
Share on other sites

Как да се даде дефиниция на нещо, което няма форма и е извън всякакви концепции? Можеш само да Бъдеш Това.

И как може да има степени в просветлението? - Все едно да си малко буден.

Няма такова нещо, като "малко умрял" или "малко бременна". :lol:

Разликата между обикновен човек и просветлен е малка. И двамата са океана на Съзнанието, но непробудения не знае и се отъждествява с вълната и си мисли, че е отделена от океана. Като рибата, която плува в океана и казва :"Искам да пия".

А пробудения знае истинската си същност и гледната му точка е от океана на съзнанието.

:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

"Кога отстраниш изсред себе си ярема, престанеш да дигаш пръст и да говориш оскърбително, и отдадеш на гладния душата си и нахраниш душата на страдалеца-тогава твоята светлина ще изгрее в тъмнината, и мракът ти ще бъде като пладне; и Господ ще ти бъде винаги водач, и във време на суша ще насища душата ти и ще угои костите ти, и ти ще бъдеш като напоена с вода градина и като извор, чиито води никога не пресекват."

Книга на пророк Исайя - Глава 58

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте

Мисля, че въпросът на Иво за степените на просветление съвсем не е лишен от логика. Едва ли ще се намери трезвомислещ, който да твърди че се раждаме без "ярем" и просто си умеем да бъдем това, за което е писал пророк Исайя (благодаря на Дрона). За мен и един цял живот не стига понякога да се освободиш и постигнеш просветлението. По-скоро го усещам като път, по който трябва да си готов да вървиш въпреки всички изкушения.

Хареса ми образът с океана на съзнанието. Океанът е безкрайността и единството на съзнанието. Просветлението за мен е плавното сливане на вълната с океана. Не е случайна и думата: ПРОсветление, а не светлина.

Линк към коментар
Share on other sites

Миличко,

вълната никога не е била отделена от Океана.

Дълъг е роцесът преди да разбере, че тя винаги си е била океана.

Самото разбиране е един миг. Няма степени в разбирането.:)

Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм доколкото разбирането означава:

-усещам себе си като проекция на Океана

-приемам света около себе си (единиците в него) като проекция на Океана, а следователно и на самата мен

От този миг на разбиране - за мен това е първият проблясък - започва просветлението. Трябва да се уча да виждам Океана, да бъда Океанът в подробностите на материалния ми свят. Така разбирам пътя на просветлението. И знам, че често греша и ми е трудно, но трябва да вървя към светлината....

Линк към коментар
Share on other sites

Просветлението според мен не е интелектуалне процес; не е нещо, което да седнеш и да го постигнеш със силата на волята или със силата на желанието.

Учителя има един пасаж в една от първите рилски беседи посветен точно на това, но в момента не мога да го цитирам. Ще го потърся и тия дене ще се опитам да ви обърна внимание върху тези му думи.

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Персийският поет Руми казва:

“Всички надежди, желания, любов, привързаност, които хората хранят към различни неща – бащи, майки, приятели, рай, земя, палати, наука, произведения, храна, напитки, - светецът знае, че това са желания за Бог и че всички тези неща са було. Когато хората напуснат този свят и видят Бога без този воал, ще знаят, че всичко това е било було и прикритие, че обектът на тяхното желание в действителност е бил онова Едно Нещо.”

Просветлен-може би ако успееш да проумееш горното преди да напуснеш този свят. :)

Сев

Линк към коментар
Share on other sites

Обещаната препратака към Учителя:

"Който е духовен, той веднага разбира духовните работи. КОйто не е духовен, с часове може да му се говори и пка ще остане нещо тъмно в съзнанието му.

Под думата "духовен" човек разбираме, който живее в по-висок свят, в света на 4-те измерения.

...

За него нощ не съществува. и нощем той се движи в светлина. Човекът на четвъртото измерение не се нуждае от лампи, той всякога е в светлина"

1 Беседа от Учителя, държана на 17 август 1930 г в открития салон при II Рилско езеро.

стр. 16 от фототипното издание от 1993 на "Благословена между жените. Беседи от учителя. София 1930".

Линк към коментар
Share on other sites

Да, но просветлението не е интелектуален процес, но не е и само миг - изпратен отнякъде. То е стремеж и действие в нравствено самоусъвършенстване, до момента в който ще бъдеш готов, да ти се даде и знание.

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен знанието не се дава.

То е вид вибрация и когато станеш способен да резонираш спрамо някакво ниво.... ами по един естествен начин придобиваш каквото е достъпно на това ниво на вибрация.

И единствеонто което се изисква спазвайки определени не много сложни правила да се стремиш да издигаш вибрацията си....

ама всъщност и това си е интелектуален подход :)))

абе преживяване би трябвало да е

Линк към коментар
Share on other sites

"Човек е жив кръг, който постоянно се движи. От детинство до старост, човек постоянно се изменя. Точка не остава в него непроменена. Погледнеш се в огледалото, виждаш, че очите ти хлътнали, страните пребледнели, чудиш се какво става с тебе. След малко виждаш друга промяна. Въпреки това има нещо неизменно в човека. Кое е това, което не се изменя?"

(Лекция от Учителя, държана на 11 януари 1933 г., София, Изгрев)

Открийте го и ще станете просветлени.

Не интелектуално, като разсъждавате: знам, че това е духа, бога, висшият аз и т.н..

А като го откриете в себе си като своята вечна и неизменна същност.

Търсете и ще намерите! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Според мен знанието не се дава.

То е вид вибрация и когато станеш способен да резонираш спрамо някакво ниво.... ами по един естествен начин придобиваш каквото е достъпно на това ниво на вибрация.

И единствеонто което се изисква спазвайки определени не много сложни правила да се стремиш да издигаш вибрацията си....

ама всъщност и това си е интелектуален подход :)))

абе преживяване би трябвало да е

Не се дава? Абе доста си е сложно! Ключът е именно в дпазването на правилата, а те - някога някъде са определени. И когато ги спазваш, ти спазваш Неговата воля; и когато постигаш, ти постигаш Неговата воля...

Нищто не се получава даром! То може да бъде награда, която не ти се дава непосредствено, но е предопределена за този който я достигне. Действат закони, но не самовъзникнали, а сътворени. Чрез тях ти придобиваш самостоятелно знания и нравственост, но провидението го получаваш. Когато си достигнал нужното ниво - то ти се дава, без да има приносител отсреща, но ти се дава. То е награда...

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Как да се даде дефиниция на нещо, което няма форма и е извън всякакви концепции? Можеш само да Бъдеш Това.

И как може да има степени в просветлението? - Все едно да си малко буден.

Няма такова нещо, като "малко умрял" или "малко бременна". :lol:

Разликата между обикновен човек и просветлен е малка. И двамата са океана на Съзнанието, но непробудения не знае и се отъждествява с вълната и си мисли, че е отделена от океана. Като рибата, която плува в океана и казва :"Искам да пия".

А пробудения знае истинската си същност и гледната му точка е от океана на съзнанието.

:thumbsup:

ваня благодаря ти за думите - това което си написала а абсолютната истина - и този който знае, този който е - само той ще разбере това цялостно и тотално

казвам се стела и много ми се иска да попитам иво откъде му хрумна точно тази тема на разговор? може би от разговора си с някой на e-mail му?

ако е така все пак съм му благодарна, защото честно казано това наистина е нещо което си струва да се попита - за което му и благодаря...

то е същото като да попиташ: ако никога не си виждал исус на икона, не познаваш изображението му как ще го познаеш ако седне някой ден до теб?

за това трябва нещо повече...

което знаят само просветлените...

благодаря ви...

ваня, на теб най-вече ...

Линк към коментар
Share on other sites

ваня благодаря ти за думите - това което си написала а абсолютната истина - и този който знае, този който е - само той ще разбере това цялостно и тотално

казвам се стела и много ми се иска да попитам иво откъде му хрумна точно тази тема на разговор? може би от разговора си с някой на  e-mail му?

ако е така все пак съм му благодарна, защото честно казано това наистина е нещо което си струва да се попита - за което му и благодаря...

то е същото като да попиташ: ако никога не си виждал исус на икона, не познаваш изображението му как ще го познаеш ако седне някой ден до теб?

за това трябва нещо повече...

което знаят само просветлените...

благодаря ви...

ваня, на теб най-вече ...

това което ваня е писало е във връска с концепции на адвайта веданта - индийска школа!

в действителност даже Самадхи е на степени и не случайно някои Учители са ги описвали. Учителя също е давал степени в Пътя на Ученика.

Това че Бог е в нас не значи че той се проявява по еднакъв начин във всички, или че хората го проявяват по еднакъв начин!

Иначе дали щеше да има разлика между Учители и ученици...

Линк към коментар
Share on other sites

"Най-първо, ти може да не схващаш идеята за Бога, като цяло, понеже от туй гледище не можеш да видиш. Бога като цяло не може да видиш. Нашето зрение не е нагодено. Има тела в света, които не можем да видим, понеже са извън обсега на нашето зрение. Не попадат в областта, дето нашето зрение може да схване. Понеже Бог се проявява, във всички хора, отчасти се проявява. Тогава като видите един човек, вие трябва в него да знаете, да прегледате на кое место се проявява Бог. Не искам да ви казвам, то е наука. Двамата студенти като погледнах, на единият харесах задната част на главата, основа има. В него има съзнание, човек, който мисли, а пък другият, Господ в тази част на главата Го нямаше. Него като погледнах, видях, че при брадата се проявява. На единият горе в главата Бог се проявява, а на другия в брадата. Те са два различни характера. "

33 лекция на Общия окултен клас, XVII година,

държана от Учителя на 25 май 1938 г., сряда 5 ч. с.

София - Изгрев.

Линк към коментар
Share on other sites

"Най-първо, ти може да не схващаш идеята за Бога, като цяло, понеже от туй гледище не можеш да видиш. Бога като цяло не може да видиш. Нашето зрение не е нагодено. Има тела в света, които не можем да видим, понеже са извън обсега на нашето зрение. Не попадат в областта, дето нашето зрение може да схване. Понеже Бог се проявява, във всички хора, отчасти се проявява. Тогава като видите един човек, вие трябва в него да знаете, да прегледате на кое место се проявява Бог. Не искам да ви казвам, то е наука. Двамата студенти като погледнах, на единият харесах задната част на главата, основа има. В него има съзнание, човек, който мисли, а пък другият, Господ в тази част на главата Го нямаше. Него като погледнах, видях, че при брадата се проявява. На единият горе в главата Бог се проявява, а на другия в брадата. Те са два различни характера. "

    33 лекция на Общия окултен клас, XVII година,

    държана от Учителя на 25 май 1938 г., сряда 5 ч. с.

    София - Изгрев.

за пришълеца!

има ли значение с чия концепция е свързано това за което говори ваня?

дали е индийска или някоя друга няма никакво значение. единственото което има значение тук и трябва да има е значението което се крие в думите които тя написа и обясни по повод просветлението.

да, радвам се, че си написал точно от къде идва - от адвайта веданта/индийската школа/, но това само доказва, че си научил нещо което няма никакво покритие чрез опита ти. всеки от нас знае и учи през живота си разни неща, но съвсем друго е да ги преживееш и тогава да говориш за тях - ето това е опита. защото не е въпроса само да цитираш този или онзи учител. дори те самите не биха искали от теб да го правиш, а да вникнеш в думите и отвъд тях...

мога да изрецитирам библията и какво от това?...

това не означава, че я разбирам, нали?

Линк към коментар
Share on other sites

за пришълеца!

от адвайта веданта/индийската школа/, но това само доказва, че си научил нещо което...

Предполагам че не си запозната с моя опит с адвайта и Атма Дхарана.

Но едно нещо за размисъл - по Учителя "Свързвайте се с Бог отвътре и отвън, но не едновременно"

не е въпроса само в цитата, въпроса е в подхода, а аз техния подход не съм уверен че за мен или не само за мен че е единствено и най-подходящ.

Преди 5-6 хиляди години съзнанието на хората е били различно от сега, имало е други условия.

След събитието на Голгота Земята започва еволюционно (възходящо) развитие, Христос дава ново посвещение.

Бог е един, но дали ние сме единни и цялостни е друг въпрос, това е сериозен въпрос, според Учителя не трябва да оставяме нашата работа да я свърши Бог, а трябва сами да работим и да учим.

Между хората има разлики - това се дължи на различни опитности планети, прераждания, сили.

има Цяло и части на Цялото , които са свързани с различни закони.

Трябва да се работи.

Щото ако някой каже "Аз съм Безсмъртен Атман", "всичко и тук и сега" и после ако се и отрече материалния свят като мая, този човек дали не препятства своето развитие в наее време с такива идеи?

Въпроса е много сериозен а не само въпрос на изразни средства.

Линк към коментар
Share on other sites

това което ваня е писало е във връска с концепции на адвайта веданта - индийска школа!

в действителност даже Самадхи е на степени и не случайно някои Учители са ги описвали. Учителя също е давал степени в Пътя на Ученика.

Това че Бог е в нас не значи че той се проявява по еднакъв начин във всички, или че хората го проявяват по еднакъв начин!

Иначе дали щеше да има разлика между Учители и ученици...

Чудесна гледна точка, Пришелец...

Моето мнение е, че ако видим такъв човек на улицата непременно ще бъдем привлечени от неговият магнетизъм, но разбира се, само ако ние самите можем да го уловим, което значи да сме развили нашият собствен магнетизъм в гръбнака и мозъка.. Най-добро ще е разбирането ни за него, ако и ние самите сме като него.

Някои казват, че истинското "просветление" започва след като ученикът е овладял напълно автономните функции на тялото си, като дишане и сърцебиене, чрез контрол на праната захранваща органите и сетивата ни. Тъй като вече чувам упреците на феновете на практиката, за сметка на вербалната гимнастика, бързам да споделя и личното си преживяване: При концентрация на точката между очите и обръщането на езика нагоре към меката част на небцето или още пo-навътре докосвайки мъжеца или „малко езиче” се усеща доста увеличена активност на нервна енергия, перколираща в челото, продълговатия мозък, гръбнака, сърдечната област и също и в цялото тяло, която увлича ума в блажено опиянение, привличайки големи количества енергия към мозъка и епифизната жлеза – ключ към прекратяването на сърдечната дейност, активността на белите дробове и съответно към края на сетивното възприятие.

Да си просветлен, тогава би знечело, волево и безусловно да можеш да изтегляш праната от сетивата си, разширявайки съзнанието си до безкрай, идентифицирайки се със всичко и всички.

По повод на етапността и състояния като малко будна, малко бременна, или малко умрял, бих задал няколко въпроса: бременна ли си била преди да си го осъзнала? Бременна ли си, когато сънуваш, че не си. Какво ти гарантира финалността на сетивата и техния продукт – „материалния” свят .. и тн..

Естествено, че между всички полярности има безкраен диапазон от тяхната зависимост. А като, само наблюдаваш себе си в ежедневните си заетости, неизбежно ще се натъкнеш на явлението „степенност”, което със сигурност не изключва и „просветлението”.

С Обич ......

Линк към коментар
Share on other sites

Да си просветлен, тогава би знечело, волево и безусловно да можеш да изтегляш праната от сетивата си, разширявайки съзнанието си до безкрай, идентифицирайки се със всичко и всички.
Напълно съм съгласна :thumbsup2:

Мисля, че подобно нещо едва ли може да се дари - то е продукт на развитието на нашето съзнание до степен да се хармонизира с подсъзнанието ни - т.е. да осъзнаем божественото в себе си и себе си и материалния свят като проява на божественото.

Иска ми се, обаче да напомня един от въпросите на Иво при отварянето на темата:

Ако срещнете просветлен човек утре на улицата и си поговорите малко с него мислите ли, че ще разберете че той е такъв? Ако да - как?
Линк към коментар
Share on other sites

Говорим за светлина, а духовната светлина значи познание от първа ръка. Другото е духовна храна - познание от втора ръка. За да вървиш по пътя, едното не стига. Освен това - светлини и храни... Желая на всички да усещат и игнорират заблудите, макар да е трудно. Основно е изкореняването на антропоцентризма...

Линк към коментар
Share on other sites

Значи, въпросите са два.

1) Какво значи просветлен.

Според мен един просветлен човек би трябвало да вижда нещата такива, каквито са в действителност, истинно, в тяхната Простота. Защото този човек ВЕЧЕ е пронизан от Светлината и е в Светлината, в Разума. Това значи, че неговото мислене ще бъде различно от твоето. Че това, което ти го мислиш за невъзможно, за него ще е от просто по-просто. Което ти го мислиш за Чудо, за него ще е нещо най-банално. Сфера и паралелепипед с тъждествено равни обеми или повърхнина... и ред други подобни неща. Това всъщност е човекът, който е познал истината и тя го е направила тялом и духом СВОБОДЕН.

2) А как ще го познаеш, срещайки го на улицата?!

Не знам. Можеш да го познаеш, а можеш и да не го познаеш. Дори е възможно да го обидиш. Той не носи лампичка на челото си. Може би трябва да си малко като него или да вървиш по пътя КЪМ просветлението... По-горе бе споменато за вибрациите. Да, каквото и да се разбира под тези думи, именно вибрациите. За разлика от материалният свят, в духовния, света на просветлението, подобните неща се привличат.

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че познание от първа ръка може да се даде само на разум, който е готов за това, т.е. освободен от оковите на егото.

При това не е задължително, наистина, да има натрупано духовно познание. Познавам полуграмотни, но мъдри хора, които са запазили чиста интуицията си и с нейна помощ са успели да постигнат хармония в себе си и със света си.

От друга страна духовното познание е колкото необходимо на нас, съвременните "грамотни", толкова и носи опасност от изпадане в зависимост. Ако познанието от втора ръка "затрупа" интуицията ни вместо да я почисти и активира, пораженията върху нас самите и околните ще бъдат значително по-страшни. :hmmmmm:

Дори е възможно да го обидиш.

Ако този човек наистина е просветлен, е невъзможно да го обидиш. :) Нали той познава Истината, значи разбира твоята слепота и поведението ти по никакъв начин не може да го засегне.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...