Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Защо "почитай баща и майка" е преди "не убивай"


B__

Recommended Posts

Ами да, на различни явно,

да приемеш нечие решение, не означава да започнеш и да го уважаваш.

прочети пак какво означава думата "уважение"

Уважаваш нечие решение, когато си съгласен с него

 

Представи си един съвсем тривиален случай. Твоят мъж или приятел си намира друга жена и те изоставя. Особено и ако имаш деца. Това е неговото решение. Едва ли ти е харесало, особено в началото. Но след време ти го приемаш, не таиш злоба, омраза, огорчение и т.н. Приемаш решението му. Е, започна ли да уважаваш вече решението на мъжа си и самия него повече? Просто той ти става безразличен с времето. Ако ти започнеш да уважаваш решението на мъжа си да отиде при друга, то значи ти приемаш вътрешно и се съгласяваш, че ти си била непълноценна връзка за него. Така повече ли ти харесва? Ами уважавай си го тогава

 

Това ли ти е мъката, мвм, мъжът да не забегне с друга? Изведнъж забрави, че говорим за родителите. Наистина по-добре да не говориш повече.

Линк към коментар
Share on other sites

И ти ме вкарваш в твои си филми, като Божидар,

 

Не съм забравила, нарочно дадох друг съвсем стандартен пример,

за да покажа, че това, което се говори тук за приемането на решения не важи само за родителите,

ама вие и двамката го обръщате срещу мене,

 

Единият реши, че имам угризения, че съм лош родител

другият, че ме е страх от изневяра,

по  едно време ме изкарвахте сексуално неактивна или какво беше, ...карай да върви

Отдавна се научих да  приемам всякакви решения, без да ги уважавам, хехехехехехе

Линк към коментар
Share on other sites

Работата е там, мвм, че не сме на едно мнение с теб, което явно ти създава проблем. Имаш си своето мнение, не го натрапвай и не искай другите да ти доказват каквото и да било. Да приключим дотук.

Линк към коментар
Share on other sites

Кои са причините, които карат хората да бъдат недоволни едни от други и да търсят възможност да се отдалечат? – Неуважението и непочитанието. Всеки иска да бъде уважаван и да го ценят. Ако е учен, иска да го ценят заради учеността му; ако е стар, заради старостта му и т. н. По какво познавате, че хората се уважават? – По отстъпването на първото място, по ставането на крака един на друг и т. н. Ако някой млад седи на стол, като види, че стар човек влиза в стаята, младият веднага става от мястото си и предлага стола на стария. Обаче, някога и старият отстъпва мястото си на младия, особено ако е учен. Старият казва: Побеляла е главата и брадата ми, но нищо не струвам пред този млад и учен човек. Да отстъпиш мястото си на някого, това значи, да имаш уважение към този човек. Това е външната страна на уважението. Да уважаваш човека, това значи, да му отдадеш правото, което му се пада. Какво трябва да дава от себе си онзи, когото уважават? Ако ви питат, от кого се страхувате, ще кажете, че силният внушава страх. Значи, човек се страхува и отстъпва пред силата. Тогава, какво трябва да има човек, за да бъде уважаван? – Обич. Оттук вадим заключението, че между обичта и уважението има такава връзка, каквато между силата и страха. Човек уважава този, когото обича. На него може да служи, да помага. Щом не обича някого, нито му служи, нито го уважава. Каквото е отношението на човека към неговата мисъл, такова е и отношението на Бога към човека. Значи, Бог, т. е. Любовта, се отнася към човека така, както човек към своята мисъл. Само онзи може да бъде уважаван, който носи в себе си Божественото, т. е. мисълта.

Магическата пръчица

Линк към коментар
Share on other sites

Божидар Цендов-БожидарЗим, on 19 Mar 2014 - 20:24, said:snapback.png

 Всяко изоставено дете започва истински да живее, когато приеме решението на родителите си. Да, трябва да ги уважава, ако иска да има живот.

Да , това е смисъла на т.н. Божия заповед. Няма значение поведението на родителите .Той не е написал да ги обича , а по ниска степен касаеща само поведението .

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...