Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Келтският кръст


Деяна

Recommended Posts

Келтският кръст е най-разпространеният и може би най-старият метод за гледане с картите Таро. Тази подредба притежава няколко варианта и разликата обикновенно е в позиции 3-4-5-6. Има позиции в Келтския кръст на които трябва да се обърне по–голямо внимание. Това са 7-ма и 9-та позиция. Четвъртата карта са нашите желание, които крием и искаме да реализираме и ако направим връзка между 4-та позиция и 7-ма или 9-та ще разберем дали имаме този потенциал, страх ли ни е?!

9-та позиция е сходна на 4-та позиция и ако на 4-та позиция не признаваме все още нищо, то на 9-та би трябвало да посочва онова, което наистина осъзнаваме и разбираме, също така и онова, което очакваме, като резултат! Сходни са 4-та и 5-та, както и 3-та и 6-та позиция!

Може да се говори още много и смятам, че темата ще е полезна за всички, които се интересуват от по-подробен анализ на проблемите, с които се сблъскват!

В тази тема ви предлагам да обсъдим Келтският кръст и трудностите, които срещате в тълкуването и всичко, което ви вълнува относно тази подредба!

Вие сте smile.gif

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Амии аз ще започна с един въпрос за 9та позиция. Когато питам нещо за някой друг, тя неговите надежди/опасения/мотивация ли изразява или моето отношение? Или това се разбира на момента?

Линк към коментар
Share on other sites

Ами например когато питам за отношението на някого към дадена ситуация, тогава се зачудих за 9та позиция на няколко пъти. Не помня конкретно за какво ставаше дума, но формулировката е от сорта на "Как еди-кой-си възприема тази ситуация или тези отношения". В смисъл при такива въпроси попринцип 9та позиция се отнася за гледната точка на този, за когото питам, нали така? :)

Линк към коментар
Share on other sites

Lifetime помислих малко повече върху твоят въпрос и той малко ме подведе! Тези въпроси не са за Келтския кръст! Има си други подредби подходящи за такива въпроси.

И все пак ако използваш Келтският кръст за отношения и въпроса ти не е конкретен, правилният би бил- какво е довело до тази ситуация, къде тези отношения пречат и къде помагат, има ли външни фактори, а какви са вътрешните?

Никога не бива да се забравя едно, на която и карта да спрем вниманието си тя трябва да се сравни с първите три - сигнификатора и другите две пресечени на кръст! Тя заедно с тези три ще ни даде отговорът!

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

В Келтският кръст на позиция 3 за мен е това което е несъзнавано, скритото дълбоко (базата) ; 4- минали или отминаващи влияния; 5- осъзнатото и отношението ми към ситуациата; 6 скорошен резултат, развитие ; 9-позиция е както някой беше я определил "Дива", т.е изразява външни влияния и по-скоро е свръзка между останалите. Както каза Деяна при останалите позиций няма различия. Този вариант ми пасва най-добре.

Линк към коментар
Share on other sites

Деяна, чак сега ти видях отговора, още съм лаик по отношение на Келтския кръст, но после и на мен ми мина през ум, че може би такива въпроси не са особено подходящи. Обаче не мога да разбера какво имаш предвид под сигнификатор и пресечени на кръст (за първите три), мен първите две са ми пресечени на кръст, третата отговаря за съзнанието, за видимата част, четвъртата за интуицията (несъзнаваното) и така нататък, искам да кажа, ясно ми е, че има много и различни интерпретации, но ако можеш да ми обясниш къде поставяш сигнификатора, за да сложиш втора и трета позиция на кръст?

Въпросът може да ти се вижда глупав, но досега почти винаги тегля по три карти, а искам да науча и този метод, така че ще ми е интересно да ми обясниш :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Забелязали ли сте как понякога в тази подретба миналото на позиция 5 и бъдеще - 6 се изместват спрямо ситуацията, т.е може да даде и двете позиции в миналото спрямо другите карти и се показва, че и мин. и бъдещето вече са били.... просто бъдещето се явява по-близко събитие и интересното е, че номер 3 позиция най-често при мен показва най-добре какво ще стане или е станало в бъдеще според ситуацията и картите ако питам за миналото. Т.е. според мен картата на позиция 6 е по-слаба относно разкриване на бдещето от колкото номер 3 и понякога надеждите или страховете с които се назовава номер 9 са се случили или ще се случа, забелязвам един не дотам съвпад във времето при келтски кръст затова на мен най-добре ми е да гледам на гаданието с 42 карти (6 редици по 7 карти )наи добре разкриват но и там има разминаване особено ако този на който се гледа желае да разгърне повече от един аспект... Но при келтският кръст това не съм го забелязала от сега, дълго време се чудех и мислех, че си втълпявам и че всичко рано или късно ще се случи или се е случино и когато разбера истината по-късно нищо общо..

Редактирано от zverkinq
Линк към коментар
Share on other sites

:3d_152: Зверкиня, как става така, че се объркваш от 10 карти, а най-добре гледаш с 42?! Казус...

Извън темата за келтския кръст, 42 карти не е подредба, подходяща за Таро. Особено ако не можеш да разтълкуваш добре три например. От 42 карти не може да се види НИЩО. В Таро от изключителна важност са комбинациите, не знам как е възможно да се доловят и разтълкуват взаимодействията между толкова много позиции.

Относно келтския кръст, поне аз нямам такива наблюдения. Винаги е убийствено точен, нещо повече, ако редя на някакъв въпрос и след месец например попитам пак, картата, която е била на 6 позиция за близки събития, вече се е изместила на позиция 5. Хронологически всичко е точно.

Линк към коментар
Share on other sites

Лайфтайм е права! Аз много дълго редях по 42 карти и разбрах на скоро, че няма абсолютно никакъв смисъл. Още повече, че всичко непрекъснато се мени с малки изключения! Келтският кръст наистина е много точен и верен :) По-добре съсредоточи вниманието си към подредби с 3ри карти и Келтския кръст! :)

Линк към коментар
Share on other sites

Лайфтайм е права! Аз много дълго редях по 42 карти и разбрах на скоро, че няма абсолютно никакъв смисъл. Още повече, че всичко непрекъснато се мени с малки изключения! Келтският кръст наистина е много точен и верен :) По-добре съсредоточи вниманието си към подредби с 3ри карти и Келтския кръст! :)

при мен обаче винаги на подредба с 42 ми излизат едни и същи отговори и винаги е максимално точно редя тази подредба от 8 години, явно при всеки човек е различно, но щом не ви се е случвало при келтски така да се разбалансирват позициите или моят въпрос тогава е бил неадекватен или просто се получава понякога така , не при всеки е еднакво , смесването на идеи, чувства, знания, и мн други от човек на които се гледа влияе, ест всеки който умее да гледа би преценил, че вс е различен, не винаги едно гадание може да е абсолютно точно и смея да твърдя, че ако при мен куца келтски кръст и се обърквам то вие се обърквате от пределно ясни показате при подрдба с 42 картои елементарно е просто, не се менят положенията само при нея човек може да се обърка и от неадекватна и сложна комбинация и при 3 карти , в зависимост от това каква е сложността на въпроса, можете да излагате своите аргументи за това кой прав кой крив и кой как се обърква , но спецялно в една от темите възможно и в повече бях прочела мн внимателно публикуване от Мона, че на всеки излиза различно , всеки тълкува различно , при всеки картите са различни що се касае до нзачение и както се възприемат така е, бъпреки че и в това се съмнявам, всеки влияе на картите си , затова се получават обърквания. Явно съм вложила доста емоция ж определени въпроси, водеща до сложни и объркващи отговори, качества и действия принадлежащи не само на един човек , на повече, случки в минало и бъдеще и объркването е станало голямо. Ще извините за смущението, което ви налагам :: ) интересно е, че тук не забелязвам за първи път как когато има някой, който иска помощ му се показва превъзходство чрез омаловажаване на проблема му и с маниполативна реч, касаеща неспособността или по-точно целяща предизвикването и, ако сега си кажете "не е така" разгледайте си коментарите в "големи аркани", "малки аркани", когато човек търси помощ от вас е редно тя да се окаже не да се стимулира съмнението на питащия ви, би трябвало да можете да разясните положението и да го обясните адекватно по начин, по който човек да не ви възприема грешно, не изисквам отговор за себе си просто благодаря за вниманието , предполагам, че не само аз забелязвам начина по-който разяснявате въпроси.... Обърквам се от 10 карти а от 42 не ... би трябвало вие да помислите в/у това жсе пак аз съм тази която ви задава въпрос как е възможно това не вие към мен, на всеки му се отдава различна подредба и бих казала, че на Келтски кръст при наличието на малко карти както и при гаданието с три отговорите са толкова постни и семпли, няма пълнота, все едно съм си наляла чашка с вода и я гледам, няма дълбочина няма, има една конкретност б/у която не е удачно да се разсъждава и да се изгеради правилно мнение , да заради това са комбинациите, вярно е но те са прекалено малко, колкото е по-сложно толкова е по лесно за разбиране при мен, защото картите са в изобилие много, има какво да се види и събитията се описват с точност как са се състояли къде кога и прочие, сложничко си е така го обичам, затова се обърквам от прости подредби , а каква информация може да видаде подредба с 3 карти - за получаването толкова оскъдна информация изобщо не си струва и да се подредят карти явно семплотата е в кръвта ви , не ви виня всеки обича лесните и бързи начини :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: м/у др сега забелязах казаното от Диана за различните видова келтски кръст, чета в една тема точно сега не мога да се сетя , някой беше възроптал против един коментар на човек и беше писано , "и колко видове подредби на Келтски кръст познаваш?" ето явно някой се е постараз да поразбере малко повече по тази тема , това е ефикасно за форума благодаря за вниманието :):3d_074:

Редактирано от zverkinq
Линк към коментар
Share on other sites

Дълбочина няма в три карти, когато не можеш да гледаш. И никой не показва превъзходство, изразява се мнение, затова е форум. Колкото до това всеки да си тълкува картите различно - няма такъв филм. Таро си е Таро, като чужд език. В езика има различни начини на изразяване, но смисъла винаги е един и същ.

Иначе всеки си избира подредба, която смята за най-добра, ти задаваш въпрос, аз изразих мнение, че подобна подредба от толкова много карти е безсмислена. Колкото до Келтския кръст, винаги можеш да наредиш по една карта допълнително, за да ти стане по-ясен.

Мен ще ми е интересно да пуснеш в някоя от другите теми позициите на твоята подредба с въпрос и карти, за да видя как тълкуваш. Все пак е редно и останалите от форума да имаме наблюдение върху твоите способности, иначе разговора се превръща в излишен брътвеж.

Линк към коментар
Share on other sites

Първо съм ДЕяна и второ моля те ако може да пишеш цели думи, а не някакви измислени съкращения! Нали се стараем да се разбираме все пак!

интересно е, че тук не забелязвам за първи път как когато има някой, който иска помощ му се показва превъзходство чрез омаловажаване на проблема му и с маниполативна реч, касаеща неспособността или по-точно целяща предизвикването и, ако сега си кажете "не е така" разгледайте си коментарите в "големи аркани", "малки аркани",
Това е смешно. Тук никой не е длъжен на никой с нищо.

В подредбата от три карти няма нищо семпло! Това е абсурдно.Таро обаче е изкуство и Таро ИЗБИРА С КОИ ДА СЕ РАЗБИРА! Запомни го това. Таро има право на избор. Таро отмъщава на насилника си. Няма да го подмине и няма да го съжали. Помисли върху това. Жива душа, а не мъртва! Показател не е времето, а сърцето.

Не само ние се настроиваме на тази вълна, но и Таро се настроива на наша, за да разберем отговора по-добре. Това обаче става тогава когато Таро избира да се разбира с нас. Колкото по сухарски разбирания имаме за света, толкова по сухи отговори ще получаваме,защото аз и Таро сме едно.

Никога няма да подценя отговора на Таро! Никога!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако желаете да се поучаваме започвайте само не знам кой до сега не е възроптал потив това и кой не е видял точно това което ви обясних онзи ден, мн съм против LIFETIME относно това, че "Дълбочина няма в три карти, когато не можеш да гледаш. И никой не показва превъзходство, изразява се мнение, затова е форум. Колкото до това всеки да си тълкува картите различно - няма такъв филм. Таро си е Таро, като чужд език. В езика има различни начини на изразяване, но смисъла винаги е един и същ."

Ясно ми става до тук , кой какво и как може да гледа , това е отделна тема няма да я коментирам ако засягам някой моля да ме извини, това е смешното тук, именно това изречение по горе, и вашите безцелни поучения, не поучавайте защото вие ставате смешни, хората от вас искат помощ а не показ колко кой е по-разбиращ и как да поучаваме другите , хайде ще помоля да правите именно това нали ЗА ТОВА СТЕ ПО-РАЗБИРАЩИ ЗА ДА ОКАЗВАТЕ ПОМОЩ , а не безцелно да поучавате, без да отделите и 2 секунди за това за което ви питат не виждате че бие ставате смешни по този превзет начин, м/у другото КАРТИТЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ НИКООООООООГААААААААААААА НЕ ПОКАЗВАТ ЕДНО И СЪЪЪЪЪЩЩЩОООООО НИКОГААААААААААААА , запомнете го това...да премина и аз малко по уроците и никога няма и да го направят, на пълно съм съгласна тук с ДИана :) за това, че таро си имат собствено мнение и отмъщават когато са притискани, един вид показват във вид на една подигравка спрямо въпроса, че не бива да ги третираме като обикновен информатор за точни и конкретни данни , таро не е компютър и информацията която ни предават трябва да я уважаваме, в противен случай таро ни забиват с невероятни клишета и погрешна информация или разкриват отговори на други въпроси които за момента са ни касаели без да дават отговор на настоящият, хвърля се за един въпрос - дава ви се отговор , ако случаааайййно хвърлите пак падат ви се други , които поддържат същата тематика, о вече станем нахални започват да ни объркват, то се отговаря 1, 2 път 3, път и от там нататък просто трябва да спрем. При келтски кръст не се реди допълнителна карта а се слага последната като Сигнификатор, за да се разясни отгвора, всеки тълкува различно , една карта може да бъде жъзприета по 10 различни начина от всеки, има над 10 вариянта за тълкуването на всяка с различен смисъл за всяка сфера и за всяка сфера възможностите за тълкуване са поне 3 минимум..... разбирам изразяваш мнение, но беше някак остро надявам се да си ме извинила lifetime за това как съм възприела коментара ти предполагам, че е заради изразяването :) Не съм на мнение, че трябва да се пита веднъж за даден въпрос на дадена подредба, може да се пита до толкова доколкото таро може да понесе честотата на въпроса, ако нещо не е разбрано, те сякаш подреждат по семли и лесни карти що се касае до онази частица от предното тълкуване което не сме проумяли и не сме си разбрали, сякаш го прави по-лесно за разбиране, ако и тогава не се разбере, става това отмъщение за кеото ДИана говори.... тълкувала съм доста неща но на други хора не свой подредби, имала съм възможността да присъствам тук и преди , но отдавна не бях влизала, можеш да разгледаш lifetime ако желаеш спецялно към теб ще задам въпрос в определена подредба и ще го разтълкувам. Забелязвам напоследък, че някой карти описвани по един начин могат да се възприемат толнова многозначно както Крал чаши който описвах, открих, че това е прекрасен човек и предполагам, че никой не твърди обратното , но имаше и хора които го възприемат по друг начин като изневерник, да може и в праваи и при обърнато положение или да зависи от суседните карти, всеки ги възприема различно и ги тълкува различно в това няма спор.....

Линк към коментар
Share on other sites

И понеже ме посъветвахте тук да си задам въпроса, защото се отнася до Келтския кръст. Как го разбирате това струпване на пентакли, а специално за Дияна - въпроса е следния: Ще стоя ли дълго без работа ...? Ето ги тия пентакли навсякъде, за които споменах в другата тема.

1. 7 пент

2. 2 жезли

3. Принц пент

4. 10 пент

5. 9 пент

6. 3 чаши

7. 3 пент

8. 2 меч

9. 2 пент

10.6 пент

Аз в темата за малките аркани съм дала някакво тълкуване за себе си ... да не се повтарям из темите

Линк към коментар
Share on other sites

От дълго време си без работа. Отдавна чакаш. Опитваш се да бъдеш търпелива, но и нямаш особено голям избор в започването на нова работа. Нямаш много възможности. Имаш доста големи очаквания. Търсиш нещо, което напълно ще те удовлетворява, но ми се струва, че доста си вдигнала летвата според твоите възможности. Извини ме ако греша! Малко си несериозна ... 2 жезли, 3 чаши, 2 пентакли и непостоянна в търсенето. Очакваш някак си от някъде да ти падне работата в ръцете. Може и да разчиташ на някой близък той да те уреди. Ще имаш възможност за зпочване, но няма да почнеш скоро. Ниски са ми тези карти. Не са ми достатъчни, за да съм сигурна.

Ако имаше един Жрец на 10-та позиция както беше при мен преди да почна работа щеше да е друго!

Линк към коментар
Share on other sites

От скоро забелязвам промяна в отношението на един човек към мен. По-студен, отдръпнат, тих и не му се говори. Редих Келтски кръст за по- подробен отговор. Въпросът е защо този човек се държи по този начин с мен? Не бях виждала отдавна такова струпване на Големи Аркани :)

1. Императрица

2. 3 жезли

3. 5 меча (отгоре над 1-та карта)

4. Жрица

5. 10 чаши

6. Страшен съд :) къде без него

7. Краля чаши моя любимец :)

8. Смърт

9. Император

10 8 чаши

Интересно е за мен връзката между Страшния съд, Смъртта и 8 чаши. За мен тези карти Смърт и 8 чаши са най-тясно свързани. Те най-вероятно са в резултат от Страшния съд. За всеки случай е промяна, голяма за самия него. Външни обстоятелства, факти или събития променят него. Една промяна, която няма начин да бъде спряна. Няма да се размине. Преход през които всеки минава може би.

Другото на което се "засмях" беше Краля чаши. Типично за неговото поведение в момента. Въобще не можеш да го разбереш! Той си знае.

Не разбрах защо Императора е 9та карта, както и връзката между 1-ва и 4-та карта, т.е. Императрица и Жрица! Далеч съм от мисълта за две жени! Това ми звучи леко тъпо! Тази 5 меча също не я разбрах и каква е връзката с въпроса ми?

Когато свързах Жрицата със Страшния съд, не знам защо единственото, което си помислих е тайна, която ще бъде разкрита! Нямам идея обаче дали изобщо има някаква Таровска логика в това :)

Кажете вие какво мислите?

Редактирано от Деяна
Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте и от мен.Отдавна не съм писала тук.Мъча се да разгадая Келския кръст,но ми е доста трудничко.Въпросът ми е -каква е съдбата ни с един човек занапред ?

1-обесен

2-асо чаши

3-отшелник

4-смърт

5-5 пентакли

6-6 пентакли

7-император

8-5 чаши

9-4 меча

10-крал пентакли

Имало е голяма мъка,голям ужас,сякаш целия свят е бил против мен,бездомна любов,отхвърлена и недооценена,но съм имала достатъчно сили,търпение и воля да се справя с трудностите.Надявам се на нов смисъл на събитията,да се променя,да променя и начина си на живот,да затворя една врата и да отворя друга.Чувствала съм се безсилна и е нямало какво да направя със стария си проблем,който ми е причинявал притъпена болка,въпреки желанията ми и изблиците ми на емоции.Знам и разбирам,че е било нужно оттегляне за размисъл за да се намери правилния път.Искам да властвам,да планирам и организирам и осъществявам нещата,но сякаш някой се опитва да ме използва.Изгубената надежда все още ме крепи,страхувам се да не се затворя отново в себе си,да се скрия пак от света,да не се превърна в кон с капаци.В близко бъдеще ще има взаимно доверие и разбирателство,дар от небето,това което съм си мислила че ми се отказва и няма да получа идва при мен и ме прави щастлива.В по далечна перспектива-нещо ще бъде направено особенно ако е било обещано,ще има стабилност и надеждност в отношенията

Как мислите напипвам ли нещата?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей :) В началото на това, което си описала има верни неща според мен. Но няма надежда за тези отношения. 6 пентакли е защото ти се надяваш на чудо, но забележи от кого го искаш -Крал пентакли. Този човек е обърнал гръб и така ще остане. Виж си другите карти - Обесен, Смърт, 5 пентакли, 5 чаши ...

Редактирано от baby777
Линк към коментар
Share on other sites

Зверкиня, личните ти нападки ти ги пращам на... Сещаш се къде. Заедно с "много съм против тоя и оня", "ставате смешни" и "хайде ще помоля". Не си никоя да ми държиш такъв тон.

Иначе поста ти е абсурден, поне заеми позиция - учаща ли си или поучаваща, двете заедно не вървят.

И аз като ДЕяна няма какво да ти кажа, освен да ти пожелая успех.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Момичета помагайте,гледам,пуля се ,умувам и никак не го докарвам този Келстки кръст.Въпросът е какви са перспективите за възтановяване на връзката?

1.3П

2.ПажМ

3.4П

4.КралП

5.3Ч

6.Справедливост

7.5Ч

8.7Ж

9.8Ж

10.8П

Радост,приятелство,надявала съм се на сериозно отношение и това което е обещано ще се изпълни т.е. комуникация.Търся скритото,истината,информация,в абсолютна неяснота съм .Понякога съм егоист и това ми създава проблеми,стремя се правя всичко възможно да се докопам до човека.Разочарована съм ,нямам и стумул напоследък, ама наистина надеждата ме крепи.Има конкуренция,пречки,мъча се да пробия чужда територия.Надявам се и чакам комуникация,общуване.В бъдеще проблемът ще бъде разрешен,ще се оправдаят очакванията ми или нещата ще се повторят

Натаманих ли си ги както ми е угодно:3d_104:

Линк към коментар
Share on other sites

От твоя келтски кръст виси като тъжна картина - 5 чаши на седма позиция ... Ти искаш да се бориш, но вече не знаеш за какво. Тук центърът на тежестта е тя - 5 чаши. Ясни карти, ниски карти. Бих казала, карти от миналото. Те спират до седмата позиция, не си хърлила допълнителни карти за доизнясняване. От този келтски кръст ... щеше да е по-лесно само с 3 карти.

Понякога миналото и бъдещето се обръщат в Келтския кръст и затова някои са решили, че 5-та и 6-та позиция имат разменени места.

Просто това се случва и в живота, миналото ни става бъдеще, а бъдещето - забравено и изтласкано минало, затова има и различни системи на Келтския кръст.

За по-добра ориентировка, ако не си навътре в тази система на гледане, виж седмата карта - на седма позиция и я свържи с 3-та и с 9-та.

Наприемер, на седма позиция имаш 10 пентакли, на 3-та - над двойката сигнификатори: примерно 5 меча и на 9-та - Обесеният.

Направи така наречения троен възел в Таро и виж каква е веригата от значения; тя ще се повтаря и в другите тройки в Келтския кръст. Келтският кръст се състои от тройки кръстосани карти и е до 9, по принцип. Аз затова слагам и 12-та карта. Не използвам Келтски кръст от 10 карти, това не ми обяснява нищо и има незавършеност.

Редактирано от Мона
Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря ти Мона.А на кои позиции се слагат допълнителни карти?

Правило няма :)

Послушай интуицията си кои карти са ти проблемни или не можеш да схванеш точно посланието им. Не е нужно да слагаш допълнителни карти навсякъде, но понякога се налага. Някои карти изискват и дори две допълнителни карти, не една. Така, че действай смело, правила, повтарям, няма.

Линк към коментар
Share on other sites


×
×
  • Добави...