Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Съпътстващи практики по време на житния режим. Какви правите?


Иво

Recommended Posts

Съпътстващи практики по време на житния режим. Какви правите?

Ето няколко примерни, за които аз се сещам.

- чистене на дома, офиса, градината...(както чистя отвън, така да се изчисти и в мен)

- чистене в отношенията -> прошка, благодарност и т.н.

- събиране на средствата / храната, които не са използвани от режима за даряване на хора в нужда

- помагане на хора в нужда по време на режима

- събиране на семките от ябълките за по-късно посяване

- събиране на обелките от ябълките, черупките от орехите и след режима заравяне на чисто място

- чистота в чувствата -> положителна настройка към хората наоколо и живота като цяло; усмихване;

- светлина в мислите -> четене на текстове с възвишен характер; размишление върху Вечното и Непреходното

- обхода в постъпките -> постъпване така както искаме да постъпват и с нас

- по-интензивна духовна практика -> молитви, утвърждения / формули, музика и песни за тониране

- бавно дъвчене, по 100 пъти

- хранене с любов и благодарност

- пиене обилно на житена вода и гореща вода с мед / лимон; по възможност вземане на водата от чист извор

- слушане на хубава и хармоничка музика; гледане на хубави картини

- размисли върху житното зърно и неговата роля в живота на човечеството; житното зърно е емблема на човешката душа

- размисли върху добродетелите и тяхното приложение (например астрологични връзки)

- събиране с приятели, които правят режима; споделяне на трудностите, а също и радостта от обновяването

- повече разходки сред природата; връзка с природата; посрещане на изгреви, когато е възможно

- по възможност въздържане от храна след залез слънце

- краката да са винаги топли; да се пази тялото да не изстива рязко

- при всяко изпотяване, особено след пиене на горещата вода - да следва преобличане

- да не се ляга късно по време на режима, например след 22 ч

Още едно основна съпътстваща практика :) :

всичко е по свобода, никакво вътрешно насилие и външна показност и суета или ритуализиране

Моля споделете какви съпътстващи практики правите по време на житния режим?

Линк към коментар
Share on other sites

Две интересни практики, от тази година:

[quote name='Чебурашка' date='03 февруари 2010 - 01:22 '

timestamp='1265196158' post='105440']

При мен в последните години в такива дни (обикновено след втория-третия) се появяват желания за „чистене” – буквално на всичко. Сякаш всички натрупани потиснати чувства и желания набират енергия да излязат. Всичко, което съм натрупала през годината като излишества от предмети, вещи, дори и отношения, както и всичко, което съм недоизказала и потиснала като изява – сега просто напира да се прояви. И това желание сега е по-силно от мен и ако допреди тези дни съм го пренебрегвала или по някакви причини и съображения не съм му обръщала внимание – сега вече не мога (а май и не искам) да го спра.. Обяснявам си го с това, че това физическо прочистване, което става в тези дни – води до подчиняване на човешкото и физическото пред по-висшото и съкровено желание на Азът, който поема кормилото безпрепятствено и иска да освободи и прочисти и себе си...

Днес ме обхвана мания да чистя и да изхвърлям и досега напълних догоре почти два амбалажни чувала с всякакви „куклички и парцалки”, бележки и творения, събирана коса, нокти и дрехи.. С една приятелка (също „пироман” като мен ) имаме „хоби” на три-четири месеца да ходим на Караач-теке тук до нас и да си правим малък горски пожар от събраните излишества – и въпросните чували, заедно с нейните, които тя също подготвя тези дни, ще ни свършат добра работа...

Имам да „доизчиствам” и някои неща в отношенията си са някои хора. И се подготвям да им се обадя и да приведа в ред нещата и там.

и

[quote name='Моника13' date='03 февруари 2010 - 09:25 '

timestamp='1265225151' post='105496']

Тази година към обичайните формули реших да прибавя "Молитва за разрешаване въпросите на душата":

Господи, ние Ти благодарим за хубавия живот, който си ни дал. Благодарим Ти за този хубав свят , който си създал заради нас. Ние

искаме да живеем по новия начин, по закона на Любовта, която си внесъл в душите ни. Нека Твоята Светлина озари умовете ни и с тази Светлина да разрешим въпросите,които седят пред вратата на нашата душа.

Амин

и песента Махар Бену Аба.

Тази година посещавам и курса по Паневритмия, така че включвам и нейните песни, и четивата, свързани с нея.

:feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Още мнения, отново от други теми във форума за житния режим

... режимът върви много леко... Тук с усмивка искам да добавя, че ми се "прияжда" и от Словото няколко пъти дневно. Приискват ми се също молитви и добри дела. От всичко това се чувствам наистина добре!

Бъдете здрави във всяко отношение и Ви пожелавам ползотворен пост!

Учителят съветва по време на житния режим: "През тези дни станете слънчеви хора, бъдете винаги усмихнати и не допускайте в себе си никакви отрицателни мисли, чувства и постъпки."

Аз също спонтанно си припомних някои отношения за изчистване.

Друго при мен е чувствителността към излъчвания. Бях си определила да не говоря по моб. телефон повече от 1 минута. Обаче вчера не спазих и вечерта имах упорито, пронизващо главоболие точно в съответното слепоочие. Доста упорито. От което правя извод, че замърсените храни намаляват чувствителността, предпазваща ни от вредни влияния.Успех в пречистването!

Аз също спонтанно си припомних някои отношения за изчистване... Друго при мен е чувствителността към излъчвания. Бях си определила да не говоря по моб. телефон повече от 1 минута. Обаче вчера не спазих и вечерта имах упорито, пронизващо главоболие точно в съответното слепоочие. Доста упорито. От което правя извод, че замърсените храни намаляват чувствителността, предпазваща ни от вредни влияния.Успех в пречистването!

важно е да се чувствате добре и всичко да става естествено

... правя гимнастика и разходки на свеж въздух, пия мнооого вода - просто така съм свикнала - и се замислям по въпроса, с колко ли излишни неща се тъпча с нужда и без нужда в обичайното ежедневие...

Държа си торбичката с житото до касетофона и по цял ден му пускам да слуша хубава музика, а ако се покаже слънце (като вчера), го слагам на слънце. Мисля, че това му се отразява добре, както е с цветята.

По време на режимите установих, че за по-лекото изкарване има значение дали се намираш на чист въздух сред природата или в замърсения град. Ако си сред природата даже може да не усетиш, че си на житен режим.
Линк към коментар
Share on other sites

Съпътстващи практики, които приложих тази година:

- почистване и подреждане на работния ми компютър; чистене вкъщи и подреждане, каквото е по силите ми

- чистене и подреждане онлайн - доста работа

- изчистване на взаимоотношенията с някои хора, включително онлайн

- успях да отида веднъж на изгрев (за жалост само веднъж)

- краката ми изстиваха периодично (нещо с обувките проблем през зимата) и гледах да ги държа топли; няколко пъти по време на режима ги слагах в гореща вода

- гледах да държа тялото си топло, да не изстива; по време на режим се усилва чувствителността към студ; имах нужда от повече топлина

- гледах да се преобличам след всяко изпотяване, особено след пиене на гореща вода

- гледах да пия гореща вода с мед и лимон или само с лимон често

- не съм вземал жито след залез слънце с изключение на първия ден

- бавно дъвчене, но не винаги

- гледах да държа мисълта си концентрирана върху режима и житното зърно....

- работих върху търпението, ама има още много работа

- старах се да лягам по-рано и без това нуждата ми от качествен сън се повиши по време на режима

- някои дребни допълнителни практики...

Някой друг да сподели?

Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема, в началото на моя житен режим, ми даде идеи и аз да приложа някои неща,които не се бях сещала да правя преди.

-Да слушам музика от Учителя вечер преди сън.Установих,че това ме зарежда допълнително .

-Да се разхождам повече навън.Времето беше снежно и студено,но пък такъв бял и пухкав сняг не сме виждали от години.

-Направих грешката след четвъртия ден,окрилена от енергията ,която почувствувах като резултат, да допусна едно работохолишко напрежение и си платих с кратко неразположение.

Имам чудесен тонус и настроение вече три дни след края на режима.Дъщеря ми също се чувствува отлично .

Благодаря на всички,които са писали и писаха по темите.Човек се учи докато е жив от опита си.Мненията на другите хора са източник на идеи.Поне за мен беше така.

Поздрави

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...