Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Акашови записи


Надежда

Recommended Posts

.....

Който ви каже че в по време на живота си сега, в биологично тяло, е имал достъп до този архив, определено е объркал името на източника.

.....Дори и представа си нямаме какво обсъждаме в тази тема.

...

Като си нямаме представа как вадим изводи, че никой няма достъп :) хе хе

Линк към коментар
Share on other sites

.....Същото може да се пробва и с махало, като се използва снимка на "обекта" - съответно 100 снимки назад във времето, ако се намерят и задаване на въпроси свързани с "колко коли е имал" и т.н. - някви такива лесни.

Успех

Лесни?! верно многУ лесни :)

Линк към коментар
Share on other sites

Универсална Памет на Битието има.

Който ви каже че в по време на живота си сега, в биологично тяло, е имал достъп до този архив, определено е объркал името на източника.

Никой от нас няма достъп сега, освен в особени случай, и то само да направиш преглед на своето собствено минало от части.

Дори и представа си нямаме какво обсъждаме в тази тема.

Да се Обичаме един друг сега, за едно по-добро минало в бъдеще.

...

Като си нямаме представа как вадим изводи, че никой няма достъп :) хе хе

Каквото и повече да напиша по темата, няма да помогне за духовното ти израстване, дори може да се получи обратен ефект.

Търси в себе си.

Това беше последното което пиша тук.

Редактирано от ivail
Линк към коментар
Share on other sites

Универсална Памет на Битието има.

Който ви каже че в по време на живота си сега, в биологично тяло, е имал достъп до този архив, определено е объркал името на източника.

Никой от нас няма достъп сега, освен в особени случай, и то само да направиш преглед на своето собствено минало от части.

Дори и представа си нямаме какво обсъждаме в тази тема.

Да се Обичаме един друг сега, за едно по-добро минало в бъдеще.

Добре де, ние си се обичаме един друг, какво пречи успоредно с обичането да си говорим и за акашовите записи ;)

Приемам, че нямаме представа, какво обсъждаме.

Обаче ми е интересно, откъде и как може да се получи вярна представа за обсъжданата тема?

Познавах жена, която доста точно поглеждаше в чуждо минало (от къде знам, че е точно - получавали са се доказателства, включително по най-странен и по никакъв начин несвързани и невнушени: примерно трети човек, след години сънува нещо, което е свързано/потвърждава това, което тя е казала на някой друг) - как е ставало и от какъв източник е черпела?

Ако си достигнал до някаква истина, по-добре да я споделиш, отколкото да ни оставиш да тънем в невежество и да се заблуждаваме един друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Нека да вземем за пример психометрията. Тя не е толкова изключителна способност. Мнозина я притежават, а доколкото знам е една от най-лесните, които човек може при желание съвсем съзнателно да усвои. Това на практика е един вид четене от акаша. Ние, докосвайки се до даден предмет, получаваме информация за всичко, което се е случвало около този предмет. Това е така, защото всяко действие излъчва енергия, която оставя своя отпечатък върху всичко наоколо.

Строго погледнато акаша в източните учения е най-финото състояние на материята. Акаша е просто много фина материя. Всичко оставя своя отпечатък в пространството. Що се отнася до местоположението на акашовите записи, те са навсякъде. Те са една следа, която оставяме след себе си. Знаем от физиката и астрономията, че нито едно тяло не остава на едно и също място. Човек, дори и да стои неподвижен, то планетата ни се движи около оста си и около Слънцето, Слънцето около Галактическия Център, Галактиката около друг Център. Всичко съществуващо се движи по сложна спирала, дори и да ни изглежда относително неподвижно. Затова и местоположението на акашовите записи в пространството всъщност е по този път, който това за което записите се отнасят е изминало в пространството. Акашовите записи свързани със Земята например не са тук или там, а по цялата земна орбита, по целия път, който планетата е изминала от създаването си. Това са огромни разстояния в пространството, но всъщност във висшите светове физическите разстояния са без значение.

Линк към коментар
Share on other sites

1961 г. 196. (Авг. 25).

... в Надземния Свят губят своята пространствена отдалеченост, тъй като там всичко съществува тук и сега, т.е. там, където се намира регистриращото го съзнание. Затова скрижалите на Акаша са достъпни за този, чието съзнание е устремено към тях. Там всичко се движи от мисълта, даже и съзнанието, и където е мисълта, там е и то. Можем да бъдем приковани към филма на своя собствен живот или към отделни интересни моменти от него, но може да се устремим в изследването на филми, запечатали миналата история на своя народ или на планетата, или на слънчевата система. Историята на всички тях е запечатана в пространствените лъчи

Грани Агни Йоги, 1962 г.

Това е интересно.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

В "Живот след смъртта. Тежестта на доказателствата", Дийпак Чопра говори за Акаша не като за информационно поле, а в по - общо смисъл : ментална материя, цялата материя (енергия) във вселената.

Индуизъм [редактиране]

В Индуизма, Акаша означава основата и същността на всички неща в материалния свят; най-малкия физически елемент създаден от астралния свят. Това е един от "петте главни елемента" и неговата главна характеристика е звука. На хинди, значението на Акаша енебе.

В някои индийски философии, Акаша(или етера) се определя като петото вещество от физическата материя, което е основата от качеството на звука. Той е Единствената, Вечната и Всепроникваща физическа субстанция, която е неуловима.

И т.н.: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BA%D0%B0%D1%88%D0%B0

Редактирано от Христо
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 years later...

Изчетох цялата тема с Огромен интерес, жалко че сте прекратили дискусиите.

Забелязах 2 противоположности обаче :

 

Въпрос на вибрации...За да се работи с подобно нещо като Акаша, човек трябва да може да повишава своите вибрации многократно в сравнение с тези, които към момента се "придържа" човек такъв, какъвто е във физическия свят.
 

 

а после:

 

Чистата информация във Вселената има фин характер. По-фин от физическия свят и по-фин от астралния. Тъй като ние се явяваме част от цялото това Битие, за нас е естествено да усещаме и вибрацията на Акаша в себе си. Оттук има два варианта: 1) да си успокоим тялото и ума до момента, в който можем да почувстваме по-фините светове,

 

:hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Няма противоречие .Повишените вибрации в първото мнение е горе-долу фините светове във второто .

Цялата вселена е проява на различни вибрации  , както и човека . По време на медитация или молитва човек може да концентрира съзнанието си в по високите нива от това на физическото  и емоционалното си тела .

Разделението на човека на различни тела ( физическо , умствено и др.) , както и вселената на по груби и по фини светове е условно . То е само за по лесно обяснение и разглеждане .Всичко е  компактно , едно .

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Всички го правят и определено е по-безопасно за тях това, че не го осъзнават.

"Акашови записи" е едно мистифицирано наименование на нещо, което е нормална част от психичните процеси, както на хората в частност, така и на електромагнитните взаимодействия с планетата.

За всеки, който изпитва някакъв интерес по темата обаче, е крайно необходимо да има предвид, че информацията е нещо изключително пластично и се поддава на всякакъв вид въздействия (самите въздействия са информация и затова - пречупват, изкривяват, филтрират). Освен това самата възприемателна система на човека се явява вид ограничаващо въздействие. 

Онези, които имат непосредствено астрално възприятие, поради което се ползват от явен контакт с т.нар. Акашови записи, не са в състояние да осъзнаят колко опасно за тях е това. Прекалено обширна обаче би била обосновката... Казвам го - за едно наум.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, Благодаря за мнението :) , но не става ясно, на база личен опит и наблюдения ли говориш, или си прочел някъде за опасността, която описваш.

Искам някой да потвърди съществуването на тези записи т.е осъзнато да влиза, свързва се , сваля, чете и.т.н информация.

Линк към коментар
Share on other sites

Очевидно просто нямаш представа за какво говориш.

 

Тук, на Запад, някой много сериозно ни е подвел, като е решил да използва думичката "записи".

 

И да искаш, не можеш да излезеш от Акаша, и да искаш, не можеш да се "отвържеш".

Всичко е информация, в различни степени на сгъстеност.

В България някои удачно са използвали израза "природна памет". Но тя не е в библиотеката зад ъгъла и не е независима от протичащите психични процеси. Доста се доближава до съдържанието и терминът "колективно подсъзнание". Сега остава да питаш някой чете ли от там.

Линк към коментар
Share on other sites

Така е Дао, наистина нямам и понятие за какво иде реч. Гледах клипа с Боб Дийб публикуван по-назад в темата. А и въпросите ми са породени от това, което съм прочел в интернет за "Акашовите Записи". Някой ги описват, като "Библиотека". Нямам и грам опит в това, нито око е видяло, нито ръка е пипнала, нито съзнание е проумяло.Да това питам някой осъзнава ли че се намира в тези записи и има ли достъп до информация за минали събития на, които той не е бил свидетел ?

Редактирано от SvepT
Линк към коментар
Share on other sites

Когато се говори за акашови записи, първо трябва да сме наясно какво е акаша. Това не е някаква етерна или астрална материя, до която всеки ясновидец може да се докосне и да почерпи от там определена информация. Последното е относително лесно и не е задължително да изисква някаква висока степен на духовност или познания.

 

Акаша е пракрити - най-фината проявена материя. Акашовите записи са отпечатъци върху самата материя на най-финия план на нейното съществуване. Друга гледна точка е да си представим тези записи като следите, които материята оставя в пространството, но този възглед може да се окаже объркващ за мнозина. Тук под материя трябва да разбираме също мислите и чувствата. За да си представим акаша, то трябва да се абстрахираме от понятието разстояние, което за духа не съществува. Ето, например при раждането си като звезда, Слънцето е изпратило в пространството своите първи лъчи, които в момента се намират на милиони светлинни години от нас. И да се прочете този момент, може само като се почерпи информацията от въпросните лъчи. За духа това не е проблем, въпреки че те са на милиони светлинни години далеч.

 

За нас свободното четене от акаша е далечна мечта, но все пак ние можем частично да се докоснем до нея чрез своята интуиция. Можем разбира се да прибегнем и до ясновидството, но то не черпи информация от акаша, а от определени нива на астралния свят, където информацията е силно изкривена и непълна.

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Принципно си прав, Станимир, но е повече от ясно, че човекът пита за друго, както и че всички, които някога са говорили за "достъп" до Акаша не са имали това предвид. От гледна точка на нашата плоскост на съществуване, такава Акаша няма. А дори и за някого да е възможно осъщностяването с нея, то в никакъв случай не може да става въпрос за докосване, достъп или каквото друго се сетите. Нито пък този някой ще е сред нас.

Нещо, което обаче е по-важно - Първичната Акаша си има своето отражение в нашата планетарна. И едното е само изкривено отражение на другото. Ако ние се допрем до акаша, ще сме убедени, че това е Акаша. Няма критерий. И точно затова илюзията е непробиваема.

 

А ти се замисли за себе си, за коя акаша говориш.

Самият факт на психичната ни насоченост казва достатъчно, но...

Линк към коментар
Share on other sites

Учителя казал (четохй някъде), че има два вида Акашо ви записи - на астрално и надастрално ниво. Тези на астрално много често можели да са изопачени и лъжливи. А по-високо колко малко хора биха имали достъп.

 

Ченълинга е същата работа - съмнителна "истина"

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Гледам тук много теоретици спорят какво е акаша - или както и да се казва, това реално няма никакво значение, ако ти можеш да черпиш от този извор. Сам на себе можеш да бъдеш Трикстер, Маг, Смешник, каквито нито една съдба не може да предложи. 

Или можеш или не можеш. Деус екс махина е твое дело, никой не очаква друго от теб. 

 

Познавам малко хора, които имат досег с това, по-скоро само още един. И той като ме чете, ще се смее. 

Ала е част от живота на пчелите. 

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...
Цитат

 

Нещата, за ко­ито той не про­явя­ва един чув­с­т­вен интерес, лес­но из­бяг­ват от па­мет­та му. Така се случ­ва с нещата, ко­ито чо­век не мо­же да обикне, с ко­ито той не мо­же да се срас­не душевно. Напротив не­щата, с ко­ито той се срас­т­ва душевно, се за­паз­ват тол­ко­ва по­-доб­ре в не­го­ва­та памет. Ето за­що чо­век тряб­ва да се стре­ми да про­из­веж­да сис­те­ма­тич­но то­ва ду­шев­но срас­т­ва­не с не- щата.

Окултният уче­ник мо­же да има след­на­та опитност: да предположим, че има ед­на личност, ко­ято в ней­на­та младост, ко­га­то не е би­ла още за­поз­на­та с антропософията, че след про­чи­та­не­то на ня­кой ро­ман та­зи лич­ност не мо­же­ла да заб­ра­ви то­зи роман, че тя ви­на­ги мо­же­ла да го раз­ка­же отново. . По-късно, ко­га­то е вляз­ла в ан­т­ро­по­соф­с­ко­то развитие, тя про­чи­та от­но­во един роман. Обаче ко­га­то с ед­на кни­га пос­тъп­ва­ме така, че при че­те­не­то тя ста­ва мно­го цен­на за нас, ко­га­то след про­чи­та­не­то не­пос­ред­с­т­ве­но пов­та­ря­ме в се­бе си ней­но­то съдържание, но го пов­та­ря­ме не как­то то­ва се пра­ви обикновено, а я пре­кар­ва­ме през съз­на­ни­ето си от­зад напред, ка­то си пов­то­рим пър­во пос­лед­ни­те неща, а пос­лед­но първите, - ко­га­то по­ло­жим уси­лия да пре­кар­ва­ме през съз­на­ни­ето си вто­ри път осо­бе­ни подробности, ко­га­то се срас­т­ва­ме по то­зи на­чин с нещата, ко­га­то да­же взе­ма­ме пар­че хар­тия и си за­пи­шем крат­ки мисли, и ко­га­то се опи­та­ме да си за­да­дем въпроса: от коя стра­на мо­жеш да се ин­те­ре­су­ваш осо­бе­но мно­го от то­зи предмет? Тогава ще видим, че по то­зи на­чин раз­ви­ва­ме в се­бе си един друг вид памет.

Това не е съ­ща­та она­зи памет, ко­ято сме има­ли по-рано. Ние за­бе­ляз­ва­ме точ­но разликата, ко­га­то си слу­жим с нея. Когато си слу­жим с чо­веш­ка­та памет, то­га­ва по­ло­же­ни­ето е такова, че не­ща­та се явя­ват в на­ша­та ду­ша ка­то спомени; оба­че ко­га­то ка­то езо­те­рик или ан­т­ро­по­соф раз­ви­ем в се­бе си ед­на та­ка­ва памет, по­ло­же­ни­ето е ве­че такова, ка­то нещата, ко­ито сме пре­жи­вя­ли по то­зи начин, са ос­та­на­ли да съ­щес­т­ву­ват във вре- мето. Ние се на­уча­ва­ме да на­соч­ва­ме един вид пог­лед на­зад във вре­ме­то и по­ло­же­ни­ето е дейс­т­ви­тел­но такова, ка­то че гле­да­ме на­вън пре­жи­вя­ни­те неща; ще забележим, че не­ща­та ста­ват все по­ве­че и по­ве­че образ- ни, че па­мет­та ста­ва все по­ве­че и по­ве­че имагинативна, образна. Когато сме пос­тъ­пи­ли така, как­то то­ку­-що бе опи­са­но - да ре­чем с ед­на кни­га -, тогава, ако е не­об­хо­ди­мо да из­ви­ка­ме от­но­во в ду­ша­та си пре­жи­вя­ни­те неща, дос­та­тъч­но е са­мо да се спрем на нещо, ко­ето е свър­за­но с тях и пог­ле­дът ни се на­соч­ва вър­ху времето, вър­ху он­зи момент, в кой­то сме се за­ни­ма­ва­ли с книгата, ние ще ви­дим се­бе си, как че­тем кни­га­та сле­до­ва­тел­но то­га­ва ня­ма­ме един обик­но­вен спомен: пред нас зас­та­ва ця­ла­та картина, це­ли­ят образ.

Тогава ще мо­жем да забележим, че, до­ка­то по­-ра­но са­мо сме че­ли в кни- гата, се­га не­ща­та фак­ти­чес­ки из­ник­ват пред нас. Ние ги гле­да­ме ка­то в ед­но вре­ме­во отдалечение, па­мет­та се прев­ръ­ща в ед­но виж­да­не на об- рази, ко­ито сто­ят в ед­но вре­ме­во отдалечение. Това е ве­че имен­но на­й-пър­во­то начало, във все­ки слу­чай еле­мен­тар­но­то начало, но пос­те­пен­но­то уче­не за че­те­не в Акашовата Летопис:

 

Рудолф Щайнер, С. съч. 145

 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...