Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Силата на положителното мислене


Recommended Posts

Тази тема ми хрумна вчера, докато четях темата за силата на мисълта.Потърсих във форума и не открих нещото, което имам предвид, затова си позволявам да я предложа.

Не се съмнявам, че всички ни интересува как да подобрим живота си.Не се съмнявам, че всички в този форум се интересуват от мисленето.Не се съмнявам, че всеки е чел нещо за положителното мислене.Затова ви предлагам да споделим книги, филми или друга информация по въпроса. А ако някой може и иска да сподели житейски опит , още по-добре.

Наскоро си купих една книжка със същото заглавие.Авторът е Нормант Винсънт Пийл-висш служител на Колегиалната Реформирана Протестантска Холандска Църква на град Ню Йорк.Ако извадим от книгите цитатите от светото писание, тя ще си бъде една чисто психологическа литература.Може би такива трябва да бъдат истинските служители на църквата, не знам.Но аз се впечатлих от личните истории в книгата, които са едни доста срещани и в нашия живот в България, и от начина, по който са си помогнали хората в тях.

Предлагам ви цитат от книгата:

Вярвайте в себе си!Оценете по достойнство собствените си способности!Без скромна, но разумна увереност в собствените ви сили не можете да постигнете успехи и да бъдете щастливи.Успехът е възможен само ако твърдо вярвате в себе си.Чувството за малоценност и неспособност би убило вашите мечти, докато самоувереността би ги възкресила и довела до успешна реализация.

Ще се радвам, ако събудя интерес към положителното мислене, който очаквам да споделите. :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Учителят казва: "Няма да се борим с лошите качества на детето, но ще поощрим добрите. Не трябва да внушаваме на детето, че не е паметливо, защото каквото човек мисли, такъв и става. Сега на детето се проповядва все отрицателната страна. Майката казва на детето: Няма да лъжеш, няма да крадеш. Тогава детето казва: Я чакай да се опитам да видя, какво нещо е кражбата. По-рано то може да не е крало или лъгало. Майка му казва: Да не лъжеш. Тогава детето казва: Да опитам, какво нещо е лъжата. Или пък му се казва: Не трябва да мразиш. Като кажеш на детето: Не бъди груб или: Не трябва да мразиш, то казва: Чакай да го опитам."

.... Защото психологическият закон гласи: Всяко нещо, което е в съзнанието, отива в подсъзнанието на човека и ражда стремеж за осъществяване на тая идея или това желание във вид на постъпка. Тук вече въпросът е за мощната роля на подсъзнанието.

Ето защо, на детето трябва да се говори за положителни неща: за любовта, за доброто, за това, което е хубаво да се направи. Когато детето е грубо, да не работим за прякото премахване на грубостта, но чрез педагогични средства да увеличим мекотата. Тогава грубостта сама по себе си ще изчезне. Това значи да се работи с положителни, а не с отрицателни методи.

Боян Боев - Учителят за образованието

Тук е застъпен един основен принцип. Остава само да го приложим към себе си.

Между положителното и отрицателното мислене има една съществена разлика, а именно качеството на психичната енергия. Тя е която дава жизненост на мисълта и и осигурява възможност да се прояви според волята ни. Волята дава само началния импулс, а акумулирането и привеждането на психичната енергия в действие зависи от широтата и яснотата на съзнанието ни. Психичната енергия за менталния план е същото което е праната за физическия.

Доста по темата има написано в Знаците на агни йога (Агни йога - ІV). Мисля, че я има в "Спиралата".

Редактирано от Станимир
Линк към коментар
Share on other sites

Няколко подбрани мисли от Учителя на тема: Силата на положителното мислене

1) Забелязвам едно: научил съм ви много да говорите, но не съм ви научил да мислите. Идвате постоянно при мене, за да ми казвате какво аз съм казал. Решил съм да ви науча: не какво аз съм казал, но вие какво сте научили и приложили. (стр.54)

2) Христос не е христианин и аз не съм дъновист. И Христос, и аз проповядваме за Любовта и живеем в Любовта, в Бога. (стр.173)

3) Ако вие мълчите и не проповядвате това, което тук сте чули-недочули, разбрали-недоразбрали, Господ по-скоро ще спаси света. (стр.264)

"Учителят за себе си и за нас", съставител Лалка Кръстева, ISBN 954-8430-21-5

Линк към коментар
Share on other sites

Тази тема ми хрумна вчера, докато четях темата за силата на мисълта.Потърсих във форума и не открих нещото, което имам предвид, затова си позволявам да я предложа.

Не се съмнявам, че всички ни интересува как да подобрим живота си.Не се съмнявам, че всички в този форум се интересуват от мисленето.Не се съмнявам, че всеки е чел нещо за положителното мислене.Затова ви предлагам да споделим книги, филми или друга информация по въпроса. А ако някой може и иска да сподели житейски опит , още по-добре.

Наскоро си купих една книжка със същото заглавие.Авторът е Нормант Винсънт Пийл-висш служител на Колегиалната Реформирана Протестантска Холандска Църква на град Ню Йорк.Ако извадим от книгите цитатите от светото писание, тя ще си бъде една чисто психологическа литература.Може би такива трябва да бъдат истинските служители на църквата, не знам.Но аз се впечатлих от личните истории в книгата, които са едни доста срещани и в нашия живот в България, и от начина, по който са си помогнали хората в тях.

Предлагам ви цитат от книгата:

Вярвайте в себе си!Оценете по достойнство собствените си способности!Без скромна, но разумна увереност в собствените ви сили не можете да постигнете успехи и да бъдете щастливи.Успехът е възможен само ако твърдо вярвате в себе си.Чувството за малоценност и неспособност би убило вашите мечти, докато самоувереността би ги възкресила и довела до успешна реализация.

Ще се радвам, ако събудя интерес към положителното мислене, който очаквам да споделите. :thumbsup2:

Вярвам в слата на положителното мислене.Преди време, докато още учех, преди изпит винаги си представях, че съм взела изпита и излизам усмихната от кабинета на преподвателя.В 90 % от случаите това действа.Естествено човек трябва да положи малко труд и от себе си, а да не разчита само на мисленето.Ще ми е интересно да науча нещо повече за проектираното мислене и неговата сила.

Линк към коментар
Share on other sites

Хареса ми определението за мисленето,което е употребила tais- "проектирано".Да, много е важно какво си проектираме, какво си програмираме с мисленето.Преди да направи нещо, човек си го представя(проектира,програмира).Т. е. работи с въображаеми ситуации.Много е важно да си мисли положително за това,което ще се случи.Важно е даже как ще го формулира като вербален израз.Във формулировката да отсъства частицата "не".Например:"Искам да бъда здрав!", а не:"Не искам да боледувам!"При проектирането освен въображение се иска и емоционалност-да почувстваш своя успех, да му се порадваш така, сякаш е осъществен.А затова вече се иска и вяра.Да повярваш, че е действителност, че е истина.

Известният психолог Уилям Джеймс казва:"Вашата вяра в началото на едно колебливо начинание е единственото нещо(обърнете внимание-единственото нещо), което ви осигурява успех."Да се научим да вярваме е от първостепенна важност.Това е основният фактор за успеха на всяко начинание.Като очаквате най-доброто вие освобождавате магнетични сили в съзнанието си, които по закона на привличането, могат да извадят на показ най-доброто у вас.Учудващо е как постоянното очакване на най-доброто активира силите, които работят за неговата материализация.

Нека да използваме този закон-закона на привличането. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

да си мисли положително за това,което ще се случи

"Искам да бъда здрав!"...е истина.

...постоянното очакване на най-доброто активира силите, които работят за неговата материализация.

Нека да използваме този закон-закона на привличането. :feel happy:

Обичта е магнитът на доброто :):angel:

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: :thumbsup: Много ми харесва темата, много съм мислила, работила по нея покрай професията си... Много ми е полезно всичко, което научавам от хората, които споделят знанията и опита си тук! :feel happy:

Особено ми е бил интересен винаги аспектът, който се занимава с влиянието на позитивните езикови форми върху логиката, емоциите, отношението и поведението - не само моето собствено, но и на околните.

Смяната на изрази с отрицание с положителни изрази, за което споменава Роси, наистина променя тотално работата на ума и емоционалните ни реакции.

На мен ми се искаше да добавя и обратното - изпозването конструкции на частицата "не" за заместване на негативни определения. Например, ако вместо "нервен, хаотичен" за описание на поведение използваме "не е достатъчно спокоен и организиран", емоциите веднага превключват от недоволство на задоволство от перспективата "достатъчно спокоен и организиран" (Роси вече обясни защо). Умът също се пренастройва светкавично от търсене на средства да санкционира неприемливото поведение към търсене на начини да се постигне достатъчното за момента и човека спокойствие и организираност. Лично на мен това много ми е помагало винаги. След подобна "самообработка" винаги съм се изумявала колко силно влияние имат върху нас думите, езикът ни. И не само върху нас -промяната на нашето състояние предизвиква естествена реакция у околните.

Нещо подобно се случва и когато в разговор започна незабележимо да сменям негативните думи на събеседника с позитивни синонимни конструкции - "много и е трудно" сменям с " не и е лесно все още"; "много е буен" - с "много живо, енергично дете ..." и т.п.

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Донка за включването в темата и особено за примерите,които дава с позитивните езикови форми. :thumbsup2: И понеже си мисля,че наистина са много важни, и че човек може да започне от тях, променяйки своето мислене, ще си позволя още малко обяснения.

Измислете си положителна ,а не отрицателна фраза.Например, ако искате дадена среща да мине добре, не си повтаряйте:"Няма да претърпя провал на тази среща."....Не се знае защо, но мозъкът пропуска отрицанието и в резултат вие се настройвате да "претърпите провал"...Мозъкът се концентрира върху тези саморазрушителни образи, а не върху онова, което искате.

Джон Кехоу

Примерите, които дава Донка са точно такива, пропуска се "не "-то.Вселената различава само смисълът на думите, или даже по-точно образите, които й се поднасят с нашите мисли.Както казва един друг автор-Нийл Доналд Уолш: :thumbsup:

Първото, което би ти било полезно да разбереш за Вселената е, че никое обстоятелство не е "добро" или "лошо".То просто "е"......

И тъй, искаш ли живота ти да потръгне?Започни веднага да си го представяш такъв, какъвто искаш да бъде и влез в тази представа.Провери всяка мисъл, дума и действие, които не са в хармония с него.Отдръпни се от тях.

Мине ли ти през ума мисъл, която не съответства на най-висшата ти представа, веднага я замени с друга мисъл.Кажеш ли нещо, което не съответства на най-висшата ти идея, запомни вече никога да не го повтаряш.Сториш ли нещо, което не съответства на най-добрите ти намерения, вземи решение да си го направил за последен път.И ако можеш направи така,че да бъде добре и за друг, ако е бил въвлечен...

Второто, което е полезно да знаеш,е, че всички условия и обстоятелства са временни.Нищо не остава непроменено, нищо не стои неподвижно.По какъв начин ще се променят нещата, зависи само от теб.

Ние като магнит привличаме към себе си всичко, в което вярваме или мислим.Затова е добре да се замислим върху мислите си. :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Ние като магнит привличаме към себе си всичко, в което вярваме или мислим.Затова е добре да се замислим върху мислите си. :hmmmmm:
:thumbsup2:

искаш ли живота ти да потръгне?

Започни веднага да си го представяш такъв какъвто искаш да бъде влез в тази представа.Провери всяка мисъл, дума и действие...дали съответстват на ...

най-висшата ти представа... най-добрите ти намерения

Правилна мисъл. Искаме ли праскови, садим праскови.

Искаме ли добрини, правим добрини и мислим добро.

Искаме ли обич, даваме обич и хармония.

Който търси Бога, има божествен идеал и култивира божествени качества, отива при човек с познание на Бог.

Христос ще се спре някой път при вас в живота ви, когато сте обременени, отегчени, когато мислите, че вашият живот няма смисъл, не сте полезни, като че изкуството, което учите, няма цена; тогава Той ще се спре и ще посвири с вашата цигулка. Там е щастието – да чуеш един велик учител как свири, или да видиш един велик художник как рисува. Това учение трябва да учим – учението да благовеем пред Бога и да Му се подчиняваме, в което подчинение ще научим велики добродетели. От какво произлизат съвременните стълкновения между хората? От това, че хората са кисели, не са меки, нежни. Ако всички хора бяха меки, нежни, животът би бил щастлив – вътрешно и външно. Ако хората биха се взаимно почитали, ако имаха взаимна отстъпчивост, щеше да има велика хармония в живота.
Марта и Мария

Е, има филми показващи щастието като наслада от материални придобивки и удоволствия.

Но

...всички условия и обстоятелства са временни.Нищо не остава непроменено, нищо не стои неподвижно.
Дори живот изцяло обезпечен и проведен в пътувания и забави, ще трябва да свърши един ден. Тялото, този маскарад на духа - остарява и ще умре.

Лорд Буда даде благороден път за освобождение от страданията завинаги.

По какъв начин ще се променят нещата, зависи само от теб.

Има вечна цел към която да се стреми човек.

Гори огънят на мъдростта. В него изчезва всичко фалшиво и преходно.

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се за нещо,което много често ни пречи да мислим положително.Това е безпокойството, притеснението за какво ли не.Не познавам човек, който да не се притеснява за нещо, било за близките си, било за работата си, било даже за глобалните проблеми на планетата.Както казва един психиатър-доктор Смайли Блантън:"Безпокойството е чумата на века."Друг лекар казва, че хиляди хора са болни от "потиснато безпокойство".

На мен лично, често ми се случва да успокоявам свои близки.Причините, разбира се, за всеки са различни.Но начинът, по който се държат е много сходен- нервност и тревога се излъчва от тях.Аз също изпадам в подобни състояния понякога.

Много ще се радвам, ако си разменим някои прости практически "рецепти" за излизане от такова състояние. :thumbsup:

Сигурна съм, че ако преодолеем този вреден навик, ще можем по-добре да подреждаме мислите си, които ще стават все по-положителни.

Линк към коментар
Share on other sites

Сетих се за нещо,което много често ни пречи да мислим положително.Това е безпокойството, притеснението за какво ли не.Не познавам човек, който да не се притеснява за нещо, било за близките си, било за работата си, било даже за глобалните проблеми на планетата.... нервност и тревога се излъчва от тях.Аз също изпадам в подобни състояния понякога.

Много ще се радвам, ако си разменим някои прости практически "рецепти" за излизане от такова състояние. :thumbsup:

Доста хора имат този проблем.

Наблюдавайки процеса на мислене, можем да видим нещо подобно на точки на превключване в които се сменят насоката на мисълта и обектите на мислене.

В Радж йога методът за работа е наблюдение и запомняне на характерните точки на превключване и мисловните реакции в тях. После заменяме негативните реакции с конструктивни или висши такива.

Примерно пътувам в метро и вагонът се кандилка насам-натам. Мога да се раздразня опитвайки безуспешно да чета вестник (а това е и форма на неучтивост към другите пътуващи). Раздразнението се прехвърля върху околните. Неприятни спомени и асоциации завладяват ума и т.н...

Обратно, мога да избера да мисля че танцувам в блаженство от компанията на Бога.

Мислите ми се връщат към Бог така :) . Виждам другите хора по божествения начин - като Негови деца. Този момент е специален. Те са специални за мен...

Така елиминираме подобните на условни рефлекси негативни реакции на обремененото подсъзнание. Безпокойството ще си иде :)

Линк към коментар
Share on other sites

предлагам да споделим книги, филми или друга информация по въпроса. А ако някой може и иска да сподели житейски опит , още по-добре....

Ще се радвам, ако събудя интерес към положителното мислене, който очаквам да споделите.

:thumbsup2:

"Когато се изхарчи нервната енергия, идват всички болести... няма никакъв капитал.Да няма изтичане на нервна енергия. Ако си кажеш, "я го рразбера, я не" или "то моята се е свършила", по този начин нервната енергия изтича.

Винаги човек трябва да има напрежение [внимание] - да е напрегнат. Тогава енергията идва и разумно се изразходва...

Когато човек работи в коя и да е област и влага лични чувства, кръвта отива към личните чувства, а не към предните и горни мозъчни центрове които имат нужда. Тогава човек не може да напредва нито умствено, нито музикално и пр. Когато човек има висок стремеж, ... отива в предните и горни части на мозъка и развива неговите висши центрове. Обаче престане ли да работи в областта на високите стремежи, отива отзад и човек слиза да животински чувства - сърдене, каране, отмъщение, гняв. ..

Животът е най-хубавата музика. Мъчно се живее защото не знаем как..."

Будност на съзнанието на ученика, Акордиране на човешката душа, Архив на Боян Боев

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Благодаря на Валентин Петров за споделеното по темата! :thumbsup2:

Вярвам, че много от вас знаят интересни техники и имат практически опит в освобождаването от безпокойството и страха, защото това си е форма на страх. Виждам, че има много теми във форума с тая насоченост. Тези дни четох темата:"Натрапчиви мисли.Натрапчива невроза, има ли лек?"За мен, нещата се припокриват по смисъл, защото пак става дума за страха.

Може би няма да учудя никого, ако кажа, че тези форми на страх се "лекуват" с положително мислене.Зная, че това звучи много общо и даже за някои неразбираемо.Поне за мен беше в началото.Затова моля да споделим точно как всеки е преодолял страха си с положителни мисли.

Аз лично,работя с въображението си.Изпразвам съзнанието си от "отрицателни мисли"(така ги наричам).Тук е много важно да си вярвам.Когато се почувствам "празна", остава само да се "напълня" с хубави, положителни мисли.Като например, че всичко е наред, че съм спокойна и силна, че всичко, което ми се случва е за мое добро и т. н.

Преди това обаче е хубаво да осъзнаеш, че притеснението само пречи и че дори да се притесняваш, нищо не променяш с това към по-добро, а даже става по-зле.Може би това е най-важното, защото после всеки търси индивидуален път за справяне с проблема си и съм сигурна, че рано или късно го намира.

Мисълта за страха е най-могъщата сила от всички мисли, с едно изключение-мисълта за вярата. Вярата винаги преодолява страха. Вярата е силата, срещу която страхът не може да устои.Ако ден след ден изпълвате съзнанието си с вяра, няма да остане място за страха.

Нормант Винсънт Пийл

Да превърнеш безпокойството в оптимизъм си е направо изкуство. :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

Да изпитваш страх, безпокойство, тревога за бъдещето, означава, че нямаш достатъчно доверие и упование в Бога. Означава, че не си познал Неговата Любов. Всяка сутрин аз се настройвам на Божествен лад като си давам своеобразен обет, че всичките ми мисли, чувства, думи и дела ще бъдат в съответствие с Любовта, Която обединява всички неща в едно хармонично цяло. Дори е препоръчително човек да си води дневник, в който да отбелязва ситуациите, в които с мисъл, чувство, дума или постъпка се е отклонил от Закона на Любовта. По този начин се развива и будността на съзнание. А е истина, че животът е като огледало - ако му се зъбиш насреща и той ще ти се зъби, ако му се усмихваш и той ще ти се усмихва. Осъзнавайки това, човек трябва да бъде много внимателен във всичките си (и видими, и невидими) проявления, като държи в съзнанието си Единството на всичко съществуващо. Когато срещнеш някого по пътя си, мислено му кажи: "Бог да те благослови!". И животът ти ще се изпълва с благословение.

Линк към коментар
Share on other sites

Да изпитваш страх, безпокойство, тревога за бъдещето, означава, че нямаш достатъчно доверие и упование в Бога. Означава, че не си познал Неговата Любов. Всяка сутрин аз се настройвам на Божествен лад като си давам своеобразен обет, че всичките ми мисли, чувства, думи и дела ще бъдат в съответствие с Любовта, Която обединява всички неща в едно хармонично цяло. Дори е препоръчително човек да си води дневник, в който да отбелязва ситуациите, в които с мисъл, чувство, дума или постъпка се е отклонил от Закона на Любовта. По този начин се развива и будността на съзнание. А е истина, че животът е като огледало - ако му се зъбиш насреща и той ще ти се зъби, ако му се усмихваш и той ще ти се усмихва. Осъзнавайки това, човек трябва да бъде много внимателен във всичките си (и видими, и невидими) проявления, като държи в съзнанието си Единството на всичко съществуващо. Когато срещнеш някого по пътя си, мислено му кажи: "Бог да те благослови!". И животът ти ще се изпълва с благословение.

:thumbsup2:

Много си прав :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Когато срещнеш някого по пътя си, мислено му кажи: "Бог да те благослови!". И животът ти ще се изпълва с благословение.

:thumbsup2:

Много си прав :feel happy:

:thumbsup2: :thumbsup2: :feel happy:

онзи стих от Писанието, който казва: „Надпреварвайте се да си давате почит един на друг“. Ако почиташ другите, ще почитат и тебе. Като почиташ другите, ти развиваш едно благородно чувство.

Точността

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: и от мен...

Само че аз си водя дневник само за ситуациите, в които с мисъл и чувство, дума или постъпка съм следвала Закона на Любовта. Наистина е много полезен. Общото впечатление е, че винаги в такива случаи съм смирявала волята си или желанията си, своите лични критерии или правила; Това винаги е било свързано с тяхната съпротива под формата на негативна емоция, но винаги е била неутрализирана от вълната любов, която ме обвива, щом успея да ги смиря и да стана "прозрачна". После вече всичко, което правя или казвам като че ли не е съвсем под мой контрол - осъзнавам какво точно съм казала и съм направила с няколко секунди закъснение, а смисъла и целесъобразността му се откриват на ума ми доста след това. Резултатите винаги са надминавали и най-смелите ми представи и цели....

И това важи и за професията и за личните ми отношения с хората....

Според мен съхраняването в паметта на такива "уроци - прецеденти" и допитването до тях в подходящи ситуации също е пример за силата на положителното мислене... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: и от мен...

Само че аз си водя дневник само за ситуациите, в които с мисъл и чувство, дума или постъпка съм следвала Закона на Любовта. Наистина е много полезен. Общото впечатление е, че винаги в такива случаи съм смирявала волята си или желанията си, своите лични критерии или правила; Това винаги е било свързано с тяхната съпротива под формата на негативна емоция, но винаги е била неутрализирана от вълната любов, която ме обвива, щом успея да ги смиря и да стана "прозрачна".

:thumbsup2::feel happy:

"За да прояви човек Божествената Любов, изисква се да има една основа, а тя е смирението.

Само когато човек има смирение, Небето ще пусне през него Божествената Любов и той ще я прояви."

Акордиране на човешката душа, Архив на Боян Боев

icon12.gif

Редактирано от Валентин Петров
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup2: и от мен...

Само че аз си водя дневник само за ситуациите, в които с мисъл и чувство, дума или постъпка съм следвала Закона на Любовта. Наистина е много полезен. Общото впечатление е, че винаги в такива случаи съм смирявала волята си или желанията си, своите лични критерии или правила; Това винаги е било свързано с тяхната съпротива под формата на негативна емоция, но винаги е била неутрализирана от вълната любов, която ме обвива, щом успея да ги смиря и да стана "прозрачна". После вече всичко, което правя или казвам като че ли не е съвсем под мой контрол - осъзнавам какво точно съм казала и съм направила с няколко секунди закъснение, а смисъла и целесъобразността му се откриват на ума ми доста след това. Резултатите винаги са надминавали и най-смелите ми представи и цели....

И това важи и за професията и за личните ми отношения с хората....

Според мен съхраняването в паметта на такива "уроци - прецеденти" и допитването до тях в подходящи ситуации също е пример за силата на положителното мислене... :thumbsup:

Възможно е, щом го твърдиш, макар че от моя гледна точка (без да се абсолютизира!) такъв подход определено крие опасности, защото може да доведе до фарисейщина, до духовна прелест, до напомпване на егото, до развиване на прекомерна любов към себе си (а и без това повечето хора като че ли страдат от подобен нарцисизъм или самовлюбеност). Та се питам дали методът, който предлагаш, "вместо да изпише вежди, няма да извади очи"? Аз лично споделям народната мъдрост: "Направи добро, а след това го забрави!"

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина има такава опасност - ако се помни "направеното от мен добро" - т.е. акцентът на запомненото пада върху "аз направих добро", "аз знам как се прави добро", "аз мога и трябва да кажа на другите как да правят добро", .... другите не могат да правят добро както го правя аз"....

Затова на мен ми е полезно преди всичко да помня и записвам как съм смирила егото си, как съм станала прозразчна.... Както споменах и в стария си пост - направеното добро не го усещам и не смятам че го правя аз - то някак само си става след като успея да смиря желанието си да "направя добро" по моя начин...

Така че бих допълнила малко мъдростта "Направи каквото Бог иска от теб (не каквото ти или друг смята за добро) - то винаги ще е за добро (защото Бог го прави, не аз)."

Линк към коментар
Share on other sites

Отрицателните неща са от хората, а положителните – от Бога. Обаче Бог превръща всичко отрицателно в положително, в добро. Той превръща сиромашията в богатство, невежеството – в знание. Ако искате да бъдете силни, да не се спъвате в живота си, дръжте в ума си положителни мисли за Бога. Желанието на Бога е да бъдем здрави, умни, силни. Не мислите ли така, каквото и да спечелите, ще го изгубите. Ако сте здрави, ще изгубите здравето си; ако сте богати, ще изгубите богатството си."Източник: Живата реч, Здраво мислене.
Благодаря на Таня, която е цитирала този откъс в темата "Библията"! :thumbsup:

През един обикновен ден в ума на обикновения човек преминават около 60 000 мисли. Но най-удивителното е, че деветдесет и пет процента от тези мисли са същите, които са си мислили и предния ден. Това е тиранията на занемарения ум. Хората, които си мислят едни и същи мисли всеки ден, предимно негативни, са развили лоши умствени навици. Вместо да се съсредоточат върху хубавите неща в живота си и да потърсят начин да ги направят още по-хубави, те остават пленници на миналото си. Някои се тревожат за провалили се връзки или за финансови проблени. Други се терзаят от спомени за недотам идеалното си детство. Трети се измъчват от още по-дребни неща - колко груба е била продавачката в магазина или колко злонамерено им се е сторило подхвърленото от някой колега. Хората, които използват ума си по този начин, позволяват на тревогата да им открадне жизнената сила. Те блокират огромния потенциал на ума си да прави чудеса и да внесе в живота им всичко, което искат емоционално, физически и дори духовно. Тези хора никога не разбират, че управлението на ума е най-важната част от управлението на живота.

Източник -карта на Мъдростта, която изтеглих

А за този цитат благодаря на Лагорда!(пак от темата "Библията") :thumbsup:

Намирам за подходящо да ги ползваме и тук. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Желая ви още тази сутрин да постъпите с недоволството според закона на любовта-да му кажете, че е седнало на чужд стол и да му дадете неговия. Мястото, на което седи, е почетно, то е определено за доволството. Досега недоволството и неблагодарността са били господари в човешкия живот; отсега нататък те ще станат слуги, а доволството и благодарността-господари. Това не значи, че трябва да хванете неблагодарността и да я разтърсите. Ако постъпите така, това значи, че вие я прилагате. Напротив, ще благодарите на неблагодарността, че ви е дала ценни уроци в живота и ще постъпите с нея по закона на благодарността. Как трябва да се постъпва? Много примери има за това, но ако човек не е готов вътрешно да се справи с недоволството и с неблагодарността си, примерите не могат да го ползват.

Петър Дънов

И от мен да има цитат днес. :3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

Като си повтаряме често положителните твърдения ние свеикваме с тях.Тя стават навик.Тогава всичко става толкова лесно,но в началото се изисква съсредоточаване и улавяне на мислълта.

Благодаря за хубавата тема.Страшно много ми помогна.Поздрави и целувки за всички положително мислещи сладурчета от форума:)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Следователно първото нещо: ще примирите всичките противоречия в себе си! Аз ви казвам великата истина: Не мислете зло в себе си! Всичко в света е добро. Като казвам „всичко“, разбирам вътре всичко е добро. Не мислете за външните проявления на живота. Учете се от Природата и вижте как някой път тя изказва най-хубавите неща с най-нечистата материя.

..........

Няма по-грубо нещо от съмнението! Най-голямата грубост в света, това е съмнението. Най-голямата подлост в света, това е лицемерието! Няма по-голяма подлост от лицемерието и по-голяма грубост от съмнението! Тия два гряха аз ви забранявам абсолютно да ги имате. Не позволявам да си служите с тях! Разсъждавайте, но да се съмнявате, да лицемерите, ни помен да няма! Тъй е писано! Няма нищо по-жестоко от това да се съмнявате! Нали ние ще се приближаваме към една наука на опитите, а не тъй, както вие си мислите.

...........

Сега ви казвам кои са отрицателните черти, за да ги избягвате. Защо не трябва да ги имате? С вашето съмнение и с вашето лицемерие вие отблъсквате всички ония творчески сили на Природата, които ще ви помогнат. Вие сами себе се опропастявате. Нищо повече!

...........

И тъй, да няма никакво лицемерие! Всякога можем да бъдем в контакт с туй, от което имаме нужда. Сега ние ще имаме нужда за съграждането на нашия ум, за съграждането на нашето сърце и за съграждането и развитието на нашата воля. Тия неща са необходими в градежа на нашия живот още сега, още днес.

Петър Дънов-"Смисълът на противоречието" :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Приятели, ще си пизволя да дам един пример от моя живот за силата на положителното мислене. Имах период, когато бях модел на студентите от специалността "Изобразително изкуство". Дойде време за изпит. Те се притесняваха много, защото е по - трудно да се рисува млад модел, отколкото стар. Реших да направя опит и същевременно да им помогна. Докато ме рисуваха, спирах мисълта си върху всеки един от тях. Обливах го с любов и се молех мислено да бъде благословен, както и трудът му. Когато приключи изпитът, студентите бяха изненадани, удивени от добрите работи, които се получиха, както и от необичайно високите оценки. След седмица позирах на същите студенти за друг техен изпит, но за да направя съпоставка, този път не им съдействах мислено, а просто си седях. Получените резултати бяха значително по - ниски. Този метод го практикувам успешно и с моите ученици, когато правят писмена работа, а и при устно изпитване. Убеден съм, че ако един учител се моли за своите ученици, не общо, а поименно, визуализирайки техните образи и обливайки ги с любов, положителните резултати няма да закъснеят, особено и ако учениците се молят за своя учител!

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...