Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Амин - какво означава думата?


Иво

Recommended Posts

Здравейте,

След молитва се казва "Амин".

Изглежда, че думата е близка с думите: Ом, Ум, Аум, Аумен, Омен, Амен.

В древен Вавилон с думата "омен" се е означавало специфична звездна конфигурация, която се е смялата за предвестник на дадено събитие. В приблизителен превод "омен" означава: това, което има да стане.

Друга връзка, която ми хрумва е, че на френски "ам", първите две букви от "Амин" означава - душа.

Имате ли представа какво означава думата "Амин"?

От къде е произлязла?

На какъв език е?

От къде идва силата и?

Защо след молитва се казва "Амин"?

Поздрави,

Иво

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Отговори 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

АМИН - Истина! Тъй да бъде! Да бъде! от гръцки, до амина= навеки, за вечни времена.

Означава още" сигурно, непременно, вярно" от основното значение " да бъдеш твърд, сигурен, достоен за доверие".

В Стария/Вехтия Завет тази дума се използва при приемане на някаква клетва и нейните последствия.(Втрорзак.27:15 и сл.) и като отклик на боголужение( Пс.41:13;СИ - Пс.40:14).Във времето на Новия Завет се използва редовно в края намолитви( !Кор.14:16).Твърдението на Иисус:" Истина, истина (амин) ви казвам" придава на думите Му особена сила, а в Откровение 13:14 Той е наречен"Амин".

Любов+Светлина+Мир+Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

АМИН - Истина! Тъй да бъде!  Да бъде! от гръцки, до амина= навеки, за вечни времена.

Означава още" сигурно, непременно, вярно" от основното значение " да бъдеш твърд, сигурен, достоен за доверие".

В Стария/Вехтия Завет тази дума се използва при приемане на някаква клетва и нейните последствия.(Втрорзак.27:15 и сл.) и като отклик на боголужение( Пс.41:13;СИ - Пс.40:14).Във времето на Новия Завет се използва редовно в края намолитви( !Кор.14:16).Твърдението на Иисус:" Истина, истина (амин) ви казвам" придава на думите Му особена сила, а в Откровение 13:14 Той е наречен"Амин".

Любов+Светлина+Мир+Радост

Точно така е! Браво, Благост! :)

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Думата " АМЕН"

Незнам дали няма да звучи като повтаряне,но найстина думат "АМЕН" се среща и в езика на древните рома

там е обяснено че когато са се обръщали към Бог,чрез молитва , те са посочвали себеси като получатели на това което са поискали от Бог

много важно и от голямо значение е това което ще кажа,че в езика на древните рома не съществува думата "ТЕ",тъй като освен тях,други подобни е нямало в това време

местоимения;

аз-----ме

ти-----ту

той----во

то-----вов

тя-----вой

ние-------"АМЕН"

вие--------туме-----(ту= ти+ме=аз,прави "НИЕ",тъй като думата автоматически се отнася пак за мен и теб,

тоес пак се посочват първите ТУ и МЕ, и по този начин се доказва че освен тях е нямало други хора в космоса създадени от Бог, до това време

те--------во( тук пак няма "ТЕ", защото ВО е равно на той)

та мисълта ми беше,че когато един човек иска и си пожелава всичко хубаво го иска за всички нас-"АМЕН", а когато е за лошо или проклинаш не употребяваш тази дума а посочваш човека срещу теб и заклинанието е посочено към него

молитвата която ние отправяме към БОГ,никога не е само за един човек, и доброто което искаме ,като здраве,успех,щастие,любов от Бог ,СЕ ИСКА ЗА ВСИЧКИ ХОРА,за нас което е равно на "АМЕН"

със сигурност неможах даго обясня както трябва,но надявам се има такива който ще могат даси го обяснят по свой разбираем начин

лично за мен,това доказва каква е била любовта един към друг при древните рома,

един човек се моли за всичките да е добро, а не само за себеси

такъв е бил техния закон

надявам се един ден и при нас съвременните човеци така да стане

Линк към коментар
Share on other sites

Думата " АМЕН"

Незнам дали няма да звучи като повтаряне,но найстина думат "АМЕН"  се среща и в езика на древните рома

там е обяснено че когато са се обръщали към Бог,чрез молитва , те са посочвали себеси като получатели на това което са поискали от Бог

много важно и от голямо значение е това което ще кажа,че в езика на древните рома не съществува думата "ТЕ",тъй като освен тях,други подобни е нямало в това време

местоимения;

аз-----ме

ти-----ту

той----во

то-----вов

тя-----вой

ние-------"АМЕН"

вие--------туме-----(ту= ти+ме=аз,прави "НИЕ",тъй като думата автоматически се отнася пак за мен и теб,

тоес пак се посочват първите ТУ и МЕ, и по този начин се доказва че освен тях е нямало други хора в космоса създадени от Бог, до това време

те--------во( тук пак няма "ТЕ", защото ВО е равно на той)

та мисълта ми беше,че когато един човек иска и си пожелава всичко хубаво го иска за всички  нас-"АМЕН", а когато е за лошо или проклинаш не употребяваш тази дума а посочваш човека срещу теб и заклинанието е посочено към него

молитвата която ние отправяме към БОГ,никога не е само за един човек, и доброто което искаме ,като здраве,успех,щастие,любов от Бог ,СЕ ИСКА ЗА ВСИЧКИ ХОРА,за нас което е равно на "АМЕН"

със сигурност неможах даго обясня както трябва,но надявам се  има такива който ще могат даси го обяснят по свой  разбираем начин

лично за мен,това доказва каква е била любовта един към друг при древните рома,

един човек се моли за всичките да е добро, а не само за себеси

такъв е бил техния закон

надявам се един ден и при нас съвременните човеци така да стане

:thumbsup2:

Верно е!

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Амин е юдейската интерпретация на Амон. От юдеите е навлязло и при християнството, което е нищо друго освен клон на юдеизма. Според някои авторимонотеизмът възниква за пръв път в Египет, където е просъществувал за кратко. По време на неговото възникване е станало и преселението на евреите, както и налагането им на монотеизма от египтянина Моше (Мосе по египетски спелинг). За разлика от политеизма, който далеч по-пълно се доближава до езотеризма, монотеизмът се основава на нищо друго, освен на позоваването ипоклонението на свръх аза, тоест на изтлакания едипов комплекс! Добри психолози, древните са въвели тази уловка за по-качествен контрол над масите! Има какво да се пише по това, но едва ли в 1.28 през нощта! ;)

Линк към коментар
Share on other sites

Амин - за нас - Стремежът към еволюцията на Духа.

Искаме от Бог да ни повдигне Духовно и забележете - за нас!

И така се запазва, това Бог Съм да повдига Себе си.

С изразяването на думата Амин изразяваш съгласието и намерението си за ОБЩОТО Добро.

И с това се разбира, че и египетския език и еврейския език са след този език Другия без Писменост. Писмеността променя Словото!

:smarty:

Линк към коментар
Share on other sites

Амин е юдейската интерпретация на Амон. От юдеите е навлязло и при християнството, което е нищо друго освен клон на юдеизма. Според някои авторимонотеизмът възниква за пръв път в Египет, където е просъществувал за кратко. По време на неговото възникване е станало и преселението на евреите, както и налагането им на монотеизма от египтянина Моше (Мосе по египетски спелинг). За разлика от политеизма, който далеч по-пълно се доближава до езотеризма, монотеизмът се основава на нищо друго, освен на позоваването  ипоклонението на свръх аза, тоест на изтлакания едипов комплекс! Добри психолози, древните са въвели тази уловка за по-качествен контрол над масите! Има какво да се пише по това, но едва ли в 1.28 през нощта! ;)

а, кой всъщтност са били египтени те ?

Линк към коментар
Share on other sites

Истинските Египтяни, а не техните наследници живели след тях, та и до днес в Египет.

Хубав въпрос!

Да видим, кой какъв отговор ще даде.

;)

Здраве ти Желая!

Амен!

Линк към коментар
Share on other sites

Ако приложим гематрията, като "дисциплина" от кабала по отношение на АМИН, ще установим следното:

Думата се изписва като следните еврейски букви- Алеф Мем Нун

Алеф- първата буква на Адонай, Господ

Мем- първата буква на Мелек, Цар

Нун- първата буква на Амон, Предан

Така че се получава интерпретация в смисъла на "Господи, Праведен Цар"

Поставяне в края на обръщението ни към Бог, тази абревиатура е особен род призив на Божественото, в който призив "резюмирано" се "активира" Божествената Сила, и в тази насока Амин е приемано като нещои, чийто смисъл е "Да бъде", "Да може да стане така" "Така да е"

Гематрията ни показва числовия израз на тази дума:

Алеф- 1

Мем - 40 = 91

Нун- 50

В Сефер Сефирот има голям брой други староеврейски имена, чиято стойност е същата, като по различни методики и начини се установява пряката връзка между тях. Например Малка- Мем Алеф Каф Алеф- дева, или бъдеща съпруга; Ехлон- Алеф Йод Ламед Нун- означава дърво; Ефод- Алеф Фе Далет- означава носена от свещеника цветна дреха, нараменник.

Освен това, 91 е 10, което представлява 10 Сефирот, Малкут- Царството, като последна от Божиите еманации, последната брънка от веригата на числата, а чрез премахване на нулата, следва друга, нова редица от числа и идеи, така Творението е нещо, което има много измерения.

"...защото ТВое е Царството, и Силата и Славата... Амин" Царството- Малкут е 10 сефирот, Силата-Гебура е 5 сефирот, славата-Ход е 8 сефирот, и тяхвана стойност като Цяло е 21- Това е Светът от Големите Аркани в Таро, и отразява Пътя от Дървото на Живота между сефирот 9-Йесод- Основа, и сефирот 10-Малкут- Царство, а Амин е 91, което утвържада именно този път, от 9, към 10, но понеже няма лимитиране, Царството е както 10, така и 1, за това което ще е под него, защото Дървото на Живота е структура, която е безкрайно голяма и безкрайно малка, за пример Слънчевата система е Дървото на Живота, тъй както един атом е примерно копияа на Слънчевата система, а межгду слънчевата система и атома има множество поредици от 1 до 10....

Няма голямо значение дали ще се произнесе и напише като Амин, или като Амен, защото в писанието това не променя нито броя, нито стойността на буквите.

Мем е 40, и означава Вода, Мем е и една от трите букви-майки в еврейската азбука, Алеф означава Вол, а Нун означава риба, и в този аспект самата дума Амин може да се приеме като ВолВодаРиба, и тук това означава и следното- Начало, Душа, Светлина.

Адам- Алеф Далет Мем, означава- Начало,Врата, Душа, и съответните стойности на на буквите са 1, 4, 40- което прави 45, или 9, което ще рече че Адам е завършен, съвършен, и безсмъртен, защото 40 като число и като буква- мем, съдържа в себе си неограниченото и бЕзкрайното, Живота на Душата е безсмъртен, далет-4, е Врата, през която може да влезе 1-Алеф, или началото...

Затова по-късно Бог ограничава (лимитира) живота на човека, прави го смъртен, ограничен в живота, чрез Ной- Нун Йод, Нун е риба, която плува, и в таро на Нун съответства аркан ХІІІ- Смъртта, който зодиакално се свързва със скорпион, а Йод има стойност 10, и означава пръст, свързва се с ІХ Аркан- Отшелникът, и зодиакален знак Дева, от където следва че Ной е риба, преминала към живот на сушата, благодарение на своята чистота и вътрешно просветление, и Ной е всъщност първия представител на хората с физически тела- до тогава животът е бил пак с тела, но предназначение да живеят във водата на Мем...а Мем- като буква-майка означава и Душата- нали завършва така името на Адам, и в този смисъл представлява Душата като Вселенски принцип, и тук вече това което Астромидел пише, е съвместимо с това ниво. Затова и завета между Ной и Бог е свързан с Дъгата- Слънцето е Светлината, която представлява Божественото Излъчване, а самата дъга е символ на Водата, но онази вода, която е Душата, и която е останала в Астралния Свят, и затова от гледна точка на човека, това е неговата аура- и човешката аура си е една Дъга, която толкова по-ярко грее, колкото по-чиста е неговата Душа, или капчиците дъжд в небето (а небето е финото в човеща, всичките му фини тела, невидими за окото на материално равнище),и тук, в края на молитвата Амин може да означава и това, че човекнапомня на Бог за завета с Ной, завета на Дъгата, така че в края на молитвата, и човек, и Бог да погледнат към небето, за да си припомнят този завет...

Рома не познават живота като физическо тяло, и е твърде вероятно Амин/Амен при тях да отразява онова, което е било човечеството в доноевия период.

Малко надалече отидох от Амин, но има много аспекти, в които може да се разглежда, и те имат значение само тогава, коагто човек осъзнава значенията им на съответното ниво, в което те имат своето значение на проявление.

Добро утро на всички! :)

Редактирано от Кристиян
Линк към коментар
Share on other sites

Според някои авторимонотеизмът възниква за пръв път в Египет, където е просъществувал за кратко.
Всъщност, според повечето. Бащата на Тутанкамон, Аменхотеп ІV въвежда култа към единия бог Атон. Дори първоначалното име на сина му е било ТутанхАтон, а сам той приема името ЕхнАтон. За жалост не успява трайно да се пребори с жречиците на политеизма...

Това, за новата история на човечеството, а обективно монотеизма е съществувал винаги, много преди Египет и т.н.

Линк към коментар
Share on other sites

Амин! Не зная от къде произлиза, но има заряд, като стена срещу злото. Доколкото знам я има в много езици. Може би е част от онзи, загубеният език. Амин- Да бъде!

Не знам защо но имам асоциация с прабългарин на кон :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

А може би ОМ освен изначална вибрация да означава и реално име на реално същество? Индийският пантеон е пълен с такива божества - според проучванията на най-напредничавите изследователи, освен психоаналитичното разбиране на същността на понятията за божествата, зад които се крият сили от топиката на собствената психика и съответстващите им нива на вибрация, става дума и за актуални действащи фигури, членове на по-напреднала от нашата цивилизация, която си взаимодейства с нашето човечество!

Ом. Амин, Амен, Амон ... Може би това е един и същ персонаж? Предполагам също, че прабългарското Танг Ра е еквивалент на египетското Амон Ра.

Линк към коментар
Share on other sites

Ом. Амин, Амен, Амон ... Може би това е един и същ персонаж? Предполагам също, че прабългарското Танг Ра е еквивалент на египетското Амон Ра.

Да всички тези названия са едно и също нещо. На курсовете по йога Изкуството на живота учителите споменават точно това. Ние приемаме Ом като изначална вибрация, не я асоциираме с никакво същество или божество.

Линк към коментар
Share on other sites

Амин е юдейската интерпретация на Амон. От юдеите е навлязло и при християнството, което е нищо друго освен клон на юдеизма. Според някои авторимонотhttp://www.beinsadouno.com/board/index.php?act=Post&CODE=02&f=65&t=474&qpid=19888еизмът възниква за пръв път в Египет, където е просъществувал за кратко. По време на неговото възникване е станало и преселението на евреите, както и налагането им на монотеизма от египтянина Моше (Мосе по египетски спелинг). За разлика от политеизма, който далеч по-пълно се доближава до езотеризма, монотеизмът се основава на нищо друго, освен на позоваването  ипоклонението на свръх аза, тоест на изтлакания едипов комплекс! Добри психолози, древните са въвели тази уловка за по-качествен контрол над масите! Има какво да се пише по това, но едва ли в 1.28 през нощта! ;)

Мисля,че всички от нас са в течение на нещата и що годе добре запознати с историята и миналото на арииската цивилизация

всички ,сегашни съвременни човеци са родени от арииската цивилизация

зада говорим за предишни цивилизации е трудно и доста щесе оспори тази тема но можем да проследим родените народи от ариската цивилизация като се вземе в предвид първите родени, и тези същите кой раждат след себеси,

от както свят светува има религия и ще я има,защото религията е един вид регулатор на планетата земя

именно религията ако я няма от много отдавна човечеството дасе беше унищожило

но,да се върнем на темата "АМИН"

във всички езици на народите съществува тази прословута дума"АМИН"

ако съумеем да подредим по ред на номерата на народите пройзлезли от предишни цивилизации,то със сигурност ще намерим на кой език се дава най точно обяснение на думата "АМИН" и така лесно ще стигнем до истината

предлагам всичси цивилизации да посочим,като;

атланти,лемуриици,май,инки,ацтеки,индиици,к

итайци,египтени,евреи,гърци,римлени,прабъл

Линк към коментар
Share on other sites

А може би ОМ освен изначална вибрация да означава и реално име на реално същество?

става дума и за актуални действащи фигури, членове на по-напреднала от нашата цивилизация, която си взаимодейства с нашето човечество!

   Ом. Амин, Амен, Амон ... Може би това е един и същ персонаж? Предполагам също, че прабългарското Танг Ра е еквивалент на египетското Амон Ра.

:thumbsup:

Аменхотеп или Амонхотеп (еврейски еквивалент Аминадаб или Аминадав) означава " Угоден на Амон, Амен ". Аменхотеп IV ( според някои изследователи е с еврейски произход ) не приема египетския политеизъм и многото идоли и въвежда идеята за единствен и всемогъщ бог Атон, който нямал образ.

Атон ( еврейски вариант Адон, финикийски Адонаи ) означава " Господар " и измества дотогавашния култов върховен египетски бог Амон (Амен) и Бога на Слънцето Ра или Ре, а Аменхотеп се преименува на Ехнатон ( слуга на Атон ). Поради заплаха от въоръжено възстание от страна на привържениците на политеизма в Египет, Ехнатон абдикира и заедно със своите последователи се упътва към отдавна изоставената от дедите си земя. За своите привърженици Ехнатон си останал законен владетел на трона - Моше, Мосис, Месес, Мойсей, което означава Месия = Наследник.

Излиза, че Атон/Адонаи измества Амен/Амон.

За Тангра и аз имам подобни идеи.

Пропуснах да кажа, че " Омми " на арабски език означава Майка.

Редактирано от Силвия СД
Линк към коментар
Share on other sites

А може би ОМ освен изначална вибрация да означава и реално име на реално същество?

:) даа, древна енергия е това, чрез която Бог влиза и работи в нас + знае ли някой как точно се произнася на еврейски АМИН...нещо като О Вей или не съвсем.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Аменхотеп или Амонхотеп (еврейски еквивалент Аминадаб или Аминадав)  означава " Угоден на Амон, Амен ". Аменхотеп IV ( според някои изследователи е с еврейски произход ) не приема египетския политеизъм и многото идоли и въвежда идеята за единствен и всемогъщ бог Атон, който нямал образ.

Атон ( еврейски вариант Адон, финикийски Адонаи ) означава " Господар " и измества дотогавашния култов върховен египетски бог Амон (Амен) и Бога на Слънцето Ра или Ре, а Аменхотеп се преименува на Ехнатон ( слуга на Атон ). Поради заплаха от въоръжено възстание от страна на привържениците на политеизма в Египет, Ехнатон абдикира и заедно със своите последователи се упътва към отдавна изоставената от  дедите си земя. За своите привърженици Ехнатон си останал законен владетел на трона - Моше, Мосис, Месес, Мойсей, което означава Месия = Наследник.

Излиза, че Атон/Адонаи измества Амен/Амон.

За Тангра и аз имам подобни идеи.

Пропуснах да кажа, че " Омми " на арабски език означава Майка.

АМЕНХОТЕП = АМЕН + ХОТЕП

ХОТЕП на египетски означава ПОКОЙ ...дълбинен ПОКОЙ - състояние на ИзНачалност, в което състояние Духът дава три неща : СвещеноЗнание / Мъдрост - Постигане на реален Дълбинен Покой, който надМинава СвещеноЗнанието и третото...състояние, което е отвъд Покоя.

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от Благост
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...