Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Общото и ценното между различните учения и религии


Guest Лагорда

Recommended Posts

Никъде няма конкретна тема за общите и цените зрънца между различните учения.

Също така не е лошо да се видят и ''различията'' естествено без да се противопоставят.

Редактирано от Лагорда
Линк към коментар
Share on other sites

Лагорда благодаря за бързата реакция , но все пак за такава тема е нужно доста познание

и труд ученията са толкова много едва ли има човек във форума който да е запознат със всички :))

Можеби с общи усиля разумност ще се синтезира ценното .

Линк към коментар
Share on other sites

Някъде бях чела, че трябва да се уважава начина по който другия се покланя на Бога. Бог гледа на сърцето на човека, а не каква религия изповядва. В Библията пише:""Но иде час, и сега е, когато истинските поклонници ще се покланят на Отца с дух и истина; защото такива иска Отец да бъдат поклонниците Му.space.gif Бог е дух; и ония, които Му се покланят, с дух и истина трябва да се покланят." - Йоан 4:23-24

Аз вярвам, че Бог има велик план, за всяка душа и че всеки е привлечен в учението/религията която е точно за него. Всяка душа е Божествена и има свой път на развитие. За себе си мога да кажа, че винаги съм общувала с различни хора от различни клонове на християнството, мюсюлмани, окултисти и т.н..., и винаги с интерес съм искала да науча по какъв начин вярват, как се покланят, какви са ритуалите им... намирала съм много сходства между себе си и тях, провеждала съм дълги разговори...

Вярвам, че при Бога не се отива с етикетче - християнин, мюсюлманин, будист и т.н., а като човек на Истината. Когато искрено търсиш Истината и я следваш с цялото си сърце, тя ще ти разкрива Божественото навсякъде. Поздрави!

Лагорда благодаря за бързата реакция , но все пак за такава тема е нужно доста познание

и труд ученията са толкова много едва ли има човек във форума който да е запознат със всички
:)
)

Можеби с общи усиля разумност ще се синтезира ценното .

Важното е че започнахме
:thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Ех че хубава тема :feel happy:

Заедно можем повече и ако всекиго напише по нещичко "от себе си" ще стигнем до някъде...важното е че сложихме началото :thumbsup2:

Някъде бях чела, че трябва да се уважава начина по който другия се покланя на Бога. Бог гледа на сърцето на човека, а не каква религия изповядва. В Библията пише:""Но иде час, и сега е, когато истинските поклонници ще се покланят на Отца с дух и истина; защото такива иска Отец да бъдат поклонниците Му.space.gif Бог е дух; и ония, които Му се покланят, с дух и истина трябва да се покланят." - Йоан 4:23-24

Аз вярвам, че Бог има велик план, за всяка душа и че всеки е привлечен в учението/религията която е точно за него. Всяка душа е Божествена и има свой път на развитие. За себе си мога да кажа, че винаги съм общувала с различни хора от различни клонове на християнството, мюсюлмани, окултисти и т.н..., и винаги с интерес съм искала да науча по какъв начин вярват, как се покланят, какви са ритуалите им... намирала съм много сходства между себе си и тях, провеждала съм дълги разговори...

Вярвам, че при Бога не се отива с етикетче - християнин, мюсюлманин, будист и т.н., а като човек на Истината. Когато искрено търсиш Истината и я следваш с цялото си сърце, тя ще ти разкрива Божественото навсякъде. Поздрави!

Лагорда благодаря за бързата реакция , но все пак за такава тема е нужно доста познание

и труд ученията са толкова много едва ли има човек във форума който да е запознат със всички
:)
)

Можеби с общи усиля разумност ще се синтезира ценното .

Важното е че започнахме
:thumbsup:

и се разтопих :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня: Сърцето ми вече е способно да приеме всякаква форма - то е пасище за газели и манастир за християнски монаси, храм за идоли и Кааба за поклонниците, на Тората скрижалите и Корана. Аз изповядвам религията на Любовта, който и път да поемат камилите й. Любовта е моята религия и моята вяра. Ибн Араби
- 02.05.07г. Имам навика да събирам нещата които ме докосват дълбоко :)
Линк към коментар
Share on other sites

Общото между всички учения и религии е любовта.

Макар и религиите да са забравили...

Сърцето ми вече е способно да приеме всякаква форма - то е пасище за газели и манастир за християнски монаси, храм за идоли и Кааба за поклонниците, на Тората скрижалите и Корана. Аз изповядвам религията на Любовта, който и път да поемат камилите й. Любовта е моята религия и моята вяра.

/Ибн Араби/

Редактирано от infinity1305
Линк към коментар
Share on other sites

Общото между всички учения и религии е любовта.

Макар и религиите да са забравили...

Сърцето ми вече е способно да приеме всякаква форма - то е пасище за газели и манастир за християнски монаси, храм за идоли и Кааба за поклонниците, на Тората скрижалите и Корана. Аз изповядвам религията на Любовта, който и път да поемат камилите й. Любовта е моята религия и моята вяра.

/Ибн Араби/

:thumbsup2: Браво Инфи!

Делфинчето

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен има много учения, но само едно истинско. За съжаление това едно-единствено Учение не може да се напише и вербализира. В това ниво на съзнание няма как, а и затова е всеобщото лутане и налучкване. В по-високите нива на съзнание няма никакви учения - такива не са необходими. Това единствено Учение е нещо като работно поле за трансформация на човека с цел - спасение (който го желае). Полето е инструмент, чрез който работят разумни Сили, които може да се идентифицират с Братството. Братството е тази част от човечеството, която е избегнала инволюцията и е запазило първоначалния си Божествен вид. Това Поле-учение няма нищо общо с различните духовни практики и магически методи сътворени от нашата цивилизация, както и с познатите ни религии. Всъщност религиите са сбор от обезсилени думи, които не помагат на този който желае спасение. Учителя не е създал ново учение. Според мен той е част от работното Поле и си е имал мисия, за която не мога да кажа нищо.

Линк към коментар
Share on other sites

Виктор, аз мисля, че ученията и религиите са само средство човек да тръгне от някъде. Да започне да търси, да се обърне към себе си. Открил веднъж сърцето си, той разбира кое е истинно за него. За всеки един пътя е различен, и за всеки един е индивидуален.

Линк към коментар
Share on other sites

Само постигналия съвършенството няма нужда да учи. Но за мене абсолютното съвършенство не може да бъде постигнато, така че...

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_046: Всичко е толкова еднакво. Наскоро четох Кабала, на Папюс, в книжките на П. Коелю, на Мигел Руис, Алис Бейли и т.н. откривам едно и също, казано по различни начини... Много общи неща има с с беседите на Учителя...

Не съм запозната с Корана, но познавам прекрасни хора, изповядващи тази религия. Вътрешният ни свят, добротата ако щете ни свързва в Едно. Кристиян в някоя от темите беше казал нещо много хубаво от сорта-че се изкачваме по една планина, но когато наближим върха, виждаме, че сме се устремили към една цел... :feel happy:

Виктор, Учителя е директна връзка, която Бог ни е пратил, за да ни помага Бялото братство. Защото е факт, че тези религии и учения, които са ни давани през годините, ние хората, все изкривяваме, но все пак са добра основа и някакво начало.... :hypocrite:

Линк към коментар
Share on other sites

:3d_046: Всичко е толкова еднакво. Наскоро четох Кабала, на Папюс, в книжките на П. Коелю, на Мигел Руис, Алис Бейли и т.н. откривам едно и също, казано по различни начини... Много общи неща има с с беседите на Учителя...

Не съм запозната с Корана, но познавам прекрасни хора, изповядващи тази религия. Вътрешният ни свят, добротата ако щете ни свързва в Едно. Кристиян в някоя от темите беше казал нещо много хубаво от сорта-че се изкачваме по една планина, но когато наближим върха, виждаме, че сме се устремили към една цел... :feel happy:

Виктор, Учителя е директна връзка, която Бог ни е пратил, за да ни помага Бялото братство. Защото е факт, че тези религии и учения, които са ни давани през годините, ние хората, все изкривяваме, но все пак са добра основа и някакво начало.... :hypocrite:

хубаво си го написала :thumbsup2:

:feel happy::3d_053::feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че превръщането на едно учение в догма, което и да е то, или приемането му за Най-!, не е добра идея. Всеки има свободата сам да избере пътя си и не би трябвало да съдим и преценяваме... Все пак Бог има план за всеки от нас... :dancing yes::wub:

Линк към коментар
Share on other sites

7. Лесно е да изречеш: "Прави това и онова". Мъчно е да помогнеш.

8. Първото ми слово, братя мои: "Ако не помогнете, не ще ви помогнат."

"Растете като помагате на другите, оплодявайте жената във вас, синове на Неплодието. Множете се в излияния на Милостта и разливане на Благодат!"

9. Не се излага Пътя в имена и догми. Не е спасила догмата никого още.

10. Не търсете правила и не възхвалявайте продавачите на норми. Лесно се говори, мъчно се пояснява.

11. Aз излагам само как се върви, вие сами знаете къде.

12. Само два стадия има: Този, що търси Пътя и този, що живее Пътя. Единият се казва Послушник, а другият - Ученик на Пътя. Единият слуша, а другият - изпълнява.

13. Но слушане без изпълнение е мъртво. И изпълнение, неподчинено на Слушане, не дава плод.

Книга първа на Богомилите-за качествата

:3d_015:

Линк към коментар
Share on other sites

Виктор, аз мисля, че ученията и религиите са само средство човек да тръгне от някъде. Да започне да търси, да се обърне към себе си. Открил веднъж сърцето си, той разбира кое е истинно за него. За всеки един пътя е различен, и за всеки един е индивидуален.

Да! Все от някъде трябва да се тръгне. Но пътищата се стесняват и стават една тънка нишка. :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Общото между различните учения и религии и съответно ценното в тях е нравствеността. Може би това е, което ги свързва и което би могло да обедини хората с различни религиозни вярвания. :feel happy:

Чудесна тема! :thumbsup2:

Линк към коментар
Share on other sites

Бих казал, по-широкообхватната теза за нравствеността, разбирането, че тя има измерения вън от всекидневните причинноследствени връзки. Защото иначе си има и светски хуманизъм...

Линк към коментар
Share on other sites

"Учението е добро, когато е в достойни ръце" - това съм го споменавал и в други теми, но май тука му е най-точното място.

Линк към коментар
Share on other sites

Какво е общото ли - много просто.

Всички те ни предлагат утеха, дали за този или за онзи свят, все едно. Опитват се да ни обясняват живота (къде елементарно, къде философски обременяващо), поднасят ни едва ли не готови истина за нашия живот и за нашия свят, а някои дори и пренасят отговорността ни за днешните дела за УТРЕ. Няма как и да е иначе - измислени от хора за хора...

Мисля, че имаше една прекрасна тема в портала - Езотерична психология, това е ценното на всички т. нар. религии (каква противна дума) и духовни общности (по-добрата дума).

Аз си мечтая за свят без религии, без папи, без каквито и да са били религиозни водачи.

Мечтая си за интелектуално независим свят.

Линк към коментар
Share on other sites

Аз си мечтая за свят без религии, без папи, без каквито и да са били религиозни водачи.

Мечтая си за интелектуално независим свят.

:thumbsup:

Само слабите духом имат нужда от пастири, а също и от необходимостта да прехвърлят отговорността за живота си на някой друг.

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна мисъл за деня: Сърцето ми вече е способно да приеме всякаква форма - то е пасище за газели и манастир за християнски монаси, храм за идоли и Кааба за поклонниците, на Тората скрижалите и Корана. Аз изповядвам религията на Любовта, който и път да поемат камилите й. Любовта е моята религия и моята вяра.
Ибн Араби
- 02.05.07г.

:3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Бих казал, по-широкообхватната теза за нравствеността, разбирането, че тя има измерения вън от всекидневните причинноследствени връзки. Защото иначе си има и светски хуманизъм...

:thumbsup2:

Никой не е в състояние да измени законите на Божествения свят... И тъй, разграничавайте добре нещата и поставете всяка работа на своето място: физическата – за физическия свят, астралната – за астралния, умствената – за умствения. След това качете се в причинния свят, да видите причините на всичко, което става на Земята. Разберете ли причините на нещата, ще се освободите от всички противоречия. В причинния свят всяко нещо е на мястото си. Обаче, ако разглеждате Божествения свят от физическо гледище, със законите на физическия свят, вие няма да имате ясна представа за него. Моралният свят не може да се разглежда нито чрез законите на физическия свят, нито чрез законите на астралния свят, нито чрез законите на умствения свят. Физическият, астралният и умственият свят са относителни светове – светове на Доброто и злото.

Петър Дънов :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...