Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Цитати и лични мнения във форумите


Таня

Recommended Posts

:)

Здравейте приятели,

Пример е какво е да си подвластен на чувствата си , как се освобождаваш споделяйки ги и как се разпространяват излишно отрицателно сред другите.

А отговарянето с цитати е страх от мислене със собствената глава и измъкване когато си поставен на тясно. Познато ми е.

Поставям темата за черногледството, тъй като бях обвинена на няколко пъти, че използвам цитати, за да избягам и не кажа собственото си мнение.

Собственото си мнение съм изказвала много пъти и то доста директно.

Не мога да разбера само причината защо в повечето случаи съм разбирана погрешно. В кого е причината?

В мен самата или вие си имате предварително изградено мнение и не можете да го промените.

Използването на цитати е свързано с моите лични преживявания.

Все пак не съм във Христова възраст и много от истините съм ги изпитала на собствения си гръб.

Причината, за да не се чувствам така свободно и да разказвам "случки от живота си" е именно липсата на "прозорливост".

Когато влязох във Форума не притежавах тази "прозорливост" ...

Все пак, когато се скриеш зад някой псевдоним е много лесно да изказваш мнението си, нали? :D

Все пак ви благодаря за вашите лични мнения, които изказвате "открито".

Те са ми били винаги много полезни.

В тях съм се оглеждала и съм се старала да израствам духовно.

Независимо как приемате цитатите, които помествам, те са насочени към тези, които разчитат единствено на собственото си мнение и не се съобразяват с никого другиго.

Свидетел съм на случки от живота на иначе "духовно извисини хора", които не могат да си простят ,че единия е достигнал до по-различни духовни истини от другия.

Можете ли да ми отговорите защо всички се криете зад псевдонимите си. Толкова ли е страшно да изкажеш личното си мнение право в очите?

Ако съм била твърде директна, моля за извинение.

Бъдете здрави!

Таня

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравей Таня !

Пиши един който не се е скрил зад псевдоним. Е..от начало исках - признавам си. Но винаги съм изказвал личното си мнение.

Лично на мене ми е много неприятно когато хората откровенно се страхуват да си кажат мнението. Може би имат някакво основание...:))))

Иван - без псевдоними.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей, Таня!

Няма значение какво име използваме-псевдоним, или не!

Тук става дума за собствено мнение-по темата, която се разглежда! Отговор на въпрос с цитат не е лично мнение! (Така мисля)

Izgrev :D

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Здравей Иване,

Радвам се, че не се криеш зад псевдоним.

Мнението ми относно цитатите е,че те ни дават проверени истини.

Когато използвам цитат от Учителя Беинса Дуно или от някой друг автор, то е защото ги смятам за по- големи авторитети от себе си, а освен това съм проверила истинността на това, което пишат чрез преживяванията си.

Ако действително ви затруднявам с прочитането им и най- вече с тълкуването им, моля да ме извините и ако можете да ми простите.

Ако се страхувате, че можете да бъдете манипулирани от тях, по- добре ни ги четете.

Но според мен и собственото ни мнение е вид манипулация. :hypocrite:

Прави сте в това отношение, че едно нещо докато не се изживее, не може и да се осъзнае.

Теориите са си теории, а мъдростта идва от опита.

Всичко друго е фантастика.

Но за фантастиката се изисква талант.

"...хората откровенно се страхуват да си кажат мнението.

Може би имат някакво основание..."

"Основанието" ми е,че съм преминала възрастта на фантазирането, а и в наталната ми карта Нептун е в съвпад със Сатурн и то във Везни, където Сатурн екзалтира. :feel happy: Навярно съм си го заслужила...

Но може би е време да кажа:"Сама дойдох, сама ще си отида"- беше от някакво стихотворение, но не си спомням кое е.

Ще си помисля :hmmmmm:

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина недоумявам. Постингите на Таня не се състоят само от цитати. Те са приложени като аргументи, бих казала достатъчно силни, към личната й позиция. Няма лошо да се споделят богатства от световното духовно наследство, напротив - това са ценни подаръци за мене, всъщност за всеки, който иска да ги оцени.

Таня, и аз съм била огорчавана, мислила съм си да се махна оттук, но не мога. Чувствам се приобщена към това общество. Ти също си част от нас. Зарадвах се, когато се появи и ще ме заболи, ако си отидеш. Всъщност зная, че няма да го направиш, няма да тръгнеш срещу копнежа на душата си. Имаш приятели, братя и сестри тук, които те обичат. Дори и тези, за които си мислиш в момента, че не е така. С тях ще се обичате и цените особено много!

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Едва ли някой намира нещо лошо в цитатите!

Те са отлично средство да подкрепиш мисълта си, позицията си, кредото си....

Цитати използват всички интелигентни хора! Цитират се общоприети авторитети в подкрепа на развиваната теза, или мисъл!

Но често се получава неприятен ефект при прекомерното използване на "авторитети"! Може да се получи например следното внушение...

Когато използвам цитат от Учителя Беинса Дуно или от някой друг автор, то е защото ги смятам за по- големи авторитети от себе си,

....." а кои сте вие, та няма да зачитате думите на "Едикойси"?.......

И това си мисля, че може да бъде едно голямо манипулиране...дори и неволно и с най-добри намерения!

Линк към коментар
Share on other sites

Изгрев, смятам, че сега те разбрах по-добре. Не мисля, че има опасност от култ към нечий авторитет и подтискане на индивидуалната свобода на мислене. Аз лично използвам цитати в различните ситуации с различна цел, не винаги за да подкрепя позицията си. Понякога просто нещата са казани далеч по-добре, отколкото аз бих могла да ги представя. Всичко подлагам на критична преценка, доколкото ми е възможно. Авторитетите са си авторитети. Някои от тях са били направо гении за времето си, но след време техните идеи са били отчасти надраснати. Има и вечни неща, вечни идеи. Не се слагам равна или по-горе от хора, които са по-мъдри от мене. Използването на цитати обикновено не е с цел да се представи и издига в култ някоя личност, а просто да се представи или подкрепи конкретна идея.

Учителят Беинса Дуно заслужава да се уважава според мене. Дори да не приемаме и разбираме думите му изцяло, достатъчно е това, ако ни карат да се замислим. Все нещо ще прихванем.

Правилните въпроси понякога са по-ценни от готовите отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

Наистина недоумявам. Постингите на Таня не се състоят само от цитати. Те са приложени като аргументи, бих казала достатъчно силни, към личната й позиция. Няма лошо да се споделят богатства от световното духовно наследство, напротив - това са ценни подаръци за мене, всъщност за всеки, който иска да ги оцени.

Таня, и аз съм била огорчавана, мислила съм си да се махна оттук, но не мога. Чувствам се приобщена към това общество. Ти също си част от нас. Зарадвах се, когато се появи и ще ме заболи, ако си отидеш. Всъщност зная, че няма да го направиш, няма да тръгнеш срещу копнежа на душата си. Имаш приятели, братя и сестри тук, които те обичат. Дори и тези, за които си мислиш в момента, че не е така. С тях ще се обичате и цените особено много!

Когато използвам цитат от Учителя Беинса Дуно или от някой друг автор, то е защото ги смятам за по- големи авторитети от себе си,

Имах предвид само себе си.

....." а кои сте вие, та няма да зачитате думите на "Едикойси"?.......

А това не са мои думи.

И това си мисля, че може да бъде едно голямо манипулиране...дори и неволно и с най-добри намерения!

Има и вечни неща, вечни идеи. Не се слагам равна или по-горе от хора, които са по-мъдри от мене.  Използването на цитати обикновено не е с цел да се представи и издига в култ някоя личност, а просто да се представи или подкрепи конкретна идея.

Учителят Беинса Дуно заслужава да се уважава според мене. Дори да не приемаме и разбираме думите му изцяло, достатъчно е това, ако ни карат да се замислим. Все нещо ще прихванем.

Правилните въпроси понякога са по-ценни от готовите отговори.

Линк към коментар
Share on other sites

Има нещо таквоз, че лични мнения няма. Дали ще цитираш някой "авторитет" или "ти" докато си в правилното настроение ще са изкажиш, се тая.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравейте приятели,

На 17.07.07 /на рождения ден на дъщеря ми/ почина баща ми.

Потърсих темата за "Смъртта и отношението ни към нея", за да напиша собственото си мнение и се натъкнах на тази тема.

Днес прочетох един много хубав цитат от Лао Дзъ, затова искам и на вас да го предложа.

"Аз правя добро на добрия,

на лошия също правя добро.

Това е то доброта,

произтичаща от Добродетелта.

Аз вярвам на искрения,

на неискрения също вярвам.

Това е то вяра,

произтичаща от Добродетелта."

Линк към коментар
Share on other sites

:)

Използването на цитати е свързано с моите лични преживявания.

:thumbsup::feel happy:

Когато използвам цитат от Учителя Беинса Дуно или от някой друг автор, то е защото ги смятам за по- големи авторитети от себе си, а освен това съм проверила истинността на това, което пишат чрез преживяванията си.

Да, така е и при мен, много често се случва да достигна до нещо сама, а след това да отворя някоя книга и това, за което съм мислила да се потвърди. Бог, винаги потвърждава Словото си! Ако нещо е от Духа то се потвърждава по един или друг начин, затова и аз използвам много цитати, защото повечето неща съм ги преживяла, пък и кой може да го каже по- добре от Духа??? На Него (Духа) нито някой може нещо да прибави, нито да отнеме.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте приятели,

На 17.07.07 /на рождения ден на дъщеря ми/ почина баща ми.

Нека душата премине успешно тъмната зона и бъде освободен.

rozesgardenqf2.jpg

"Аз правя добро на добрия,

на лошия също правя добро.

Това е то доброта,

произтичаща от Добродетелта.

Аз вярвам на искрения,

на неискрения също вярвам.

Това е то вяра,

произтичаща от Добродетелта."

icon12.gif

svetabogoroditzaml4.jpg

Линк към коментар
Share on other sites

Аз също обичам да цитирам ,било някой автор,било някой "колега" от форума.И какво лошо има в това?Та не показвам ли единомислие с тези хора по този начин?Не изказвам ли личното си мнение,убеждение по този начин?

Например емоцията,която трудно се изказва с прозаични изречения,звучи много добре в стихове.Може ли всеки да напише стих?Аз лично не мога.Да не ползвам ли стихове тогава?

Оригинална идея,лично мнение,което да не се покрива с нищо,написано от друг, не знам дали изобщо има.По-скоро всеки преоткрива нещата за себе си. Знанието си съществува,просто подбираш това,което ти допада в момента.Може би във връзка с преживените от теб самия неща,може би защото са близки до сърцето ти.

За мен по-важно е аз да съм успяла да се изкажа, аз да се чувствам удовлетворена.Знам,че никой няма да го прочете повече пъти от мен това ,дето съм го написала.И никой няма да му се радва колкото мен и да мисли върху изказването ми повече пъти от мен,пък било то и в кавички.

Важен е смисълът,който съм открила,значението в думите,дето ги цитирам,не дали ще го кажа с мои думи. :3d_020:

Линк към коментар
Share on other sites

Важен е смисълът,който съм открила,значението в думите,дето ги цитирам,не дали ще го кажа с мои думи. :3d_020:

:thumbsup::thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

Благодарение на цитатите научавам толкова много неща и то в толкова синтезиран вид и за така кратко време, че само мога да благодаря на всички публикували цитати .

Има и противоположната тендеция , безпочвени твърдения , които обаче са толкова дебело подчертани и тенденциозни , някак пресилено авторитарни , че се чудиш как пък този човек се взима толкова насериозно , не е ли по - добре да седне да прочете малко книги и тогава да дава такива крайни мнения.

Така , че тези които твърдят , че им пречат цитатите , просто не искат да приемат за фактор ,вече утвърдените Учители и истинската мъдрост.

Когато искам да подчертая някакъв абзац от мисли, да бъда конкретна във въпроса си или споделянето с някой съфорумец използвам цитирането на неговите думи ,като подчертавам кое точно ме е заинтригувало или провокирало.

За цитатите съм ,спестяват ми време усилия ,дават ми конкретност в дадена насока !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Едно много разпространено явление на този форум е, че много хора рядко, ако изобщо, споделят лично мнение, а вместо това публикувт едни дълги цитати, в отговор на които някой публикува друг цитат и така... върви "общуването". Има си теми, които са предназначени само за събирането на цитати по теми - в тези теми разбирам тази дейност и ги чета само, ако искам да разбера какво е казвал Дънов по определени въпроси. В другите теми обаче видя ли някой че е "пльоснал" един дълъг цитат, без грам собствено мнение и анализ, просто не чета. За мен това не е общуване, но е донякъде и неискреност и неуважение към другите. Човекът не иска да каже какво мисли (а може би и не му се мисли), а пейства един цитат, другите да четат и да мъдрят (ако си нямат друга работа). В същото време думите не са негови и той не поема отговорност за тях. Не че се опитвам да спра тези хора в тази им дейност, просто исках да съобщя, че това нещо ми прави неприятно впечатление и е нещо силно разпространено на този форум. Аз лично, ако по определена тема нямам какво да кажа, просто чета. Понякога цитирам, но рядко, ако изобщо, оставям цитатите да говорят за себе си. Вярно, по Бай Тошово време беше доста разпространено да се кърпи цитат оттук-цитат оттам и нула собствено мнение, но нали е отминало вече това време?

П.П. Поради този стил на общуване, форумът понякога ми прилича на кръжок по научен комунизъм. Цитираме светилата и не мислим.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

Има и такъв момент, но понякога човек цитира защото просто няма какво да добави или защото иска да сподели нещо което го е развълнувало, докоснало дълбоко и когато има дълбока предварителна опитност т.е. осъзнал е нещо, преживял го е и думите са дошли като доказтелство, че опитността му е истинна и че е в права посока. Според случая може да сподели този свой опит, но много често хората се притесняват да се отпуснат предвид враждебната обстановка и нажеженото положение понякога и затова предпочитат почвата под краката им да остане твърда. Понякога си идва точното Слово на точното място и то носи своя изключителен заряд в сравнение на който всяка дума звучи празна, ненамясто и висяща в безвъздушното пространство. Не ти ли е направило впечатление, че когато думите носят такъв заряд хората ги чуват/прочитат независимо колко дълъг е поста и независимо дали е цитат, лично мнение или лично мнение подкрепено с цитат и обратно, кръпките са си кръпки независимо от всичко... Поздрави, темата е добра и на място смятам, въпреки че много пъти този въпрос се е обсъждал в не една тема. Добре е да се съберат мненията по този въпрос.

П.П. Общо взето нещата си личат.

Редактирано от Fut
Линк към коментар
Share on other sites

Има случаи, в които цитатът е достатъчно точно подбран, не е много дълъг и е ясно на всички какво цели публикуващия го с него. Преобладават случаите, където е пейстнато нещо безкрайно, което да се чудиш що трябва да рече - авторът му се е скрил зад него. Това е и мързел. Вместо да мислим и да пишем със свои думи, вземаме наготово и го пльосваме на другите - да се оправят. Ако някой иска да насочва към цели беседи, може да публикува линк. Това тук не е библиотека. И напоследък съм почитател на краткостта.

П.П. Далеч съм от мисълта да казвам на хората какво трябва да правят, но това е мнението ми.

Редактирано от azbuki
Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup: Напълно съм съгласна съм с теб. В редки случаи аз също съм си позволявала много дълги цитати, но то е защото съм имала нещо в предвид и съм била будна за намерението си, но това не бива да се превръща в система. Иначе, пак ще се повторя, напълно съм съгласна с цялото ти мнение :thumbsup: . Въпреки че никой не е застрахован от грешки, но пък се и учим на будност и на безупречност по този начин:). Отговарям за себе си, защото само за своите действия и намерения нося отговорност.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

Иначе що се отнася до цитатите - и аз мисля като теб. Предпочитам по-скромното и дори недодялано изказване, но лично, бликащо от самия човек, а не цитат, макар и блестящ и много на място, но изказан от някой друг.

А аз въобще не смятам така. :) Понякога написаното от някой друг е толкова хубаво и добре казано, че да се опитваме да го кажем със свои думи е умаляване. Виждал съм доста хора, които се кичат с оригиналности, приписвайки ги за свои. Според мен е дълбоко уважение и смирение да цитираш текст и да посочиш автора. icon12.gif

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Да, braman, прав си, когато е ... понякога. И аз се радвам тогава и благодаря на този, който така подходящо ни е предоставил една частица мъдрост, до която той се е докоснал. Когато обаче това е практика, изгубвам усещане за човека, това вече не е нормално общуване ... Е, поне за мен.

Редактирано от Диана Илиева
Линк към коментар
Share on other sites

А аз въобще не смятам така. :) Понякога написаното от някой друг е толкова хубаво и добре казано, че да се опитваме да го кажем със свои думи е умаляване. Виждал съм доста хора, които се кичат с оригиналности, приписвайки ги за свои...

braman, когато търсиш, намираш думи, които идват от копнежа ти за търсене.

На мен тези думи-цитати ми говорят слабо, аз искам да чуя твоята истина,

пречупената светлина през твоята призма

:)

п.п. изживяната опитност. всичко друго е всуе ...

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

  Мислил съм си за цитирането, че може да се разглежда като желание да се настроиш с вибрацията на словото и източника от, който произлиза. Така, че отвращение, възможно е да бъде шумов сигнал. Бута се във вълните, без никой да го търси. Във радиопредавателите има и филтри, които изрязват шумовете и оставят само основното трептение. Защото на слушателите им носи наслада и радост, да не слушат едновременно Бочели и Радка пиратка. 

Линк към коментар
Share on other sites

  Във радиопредавателите има и филтри...

така е - има, и аз ежедневно ги използвам :)

но когато чуя, нещо различно от от общият шум ...

и когато после се надигне вълната

се показвам.

донякъде е лично :)

като отстояване

п.п. съжалявам за спама, не участвам повече тук

Редактирано от Еси
Линк към коментар
Share on other sites

Преди време много лошо впечатление ми правеха евангелистите как цитират Библията - подробно - глава, стих и т.н. Смятах ги за "кухи лейки", наизустили изреченията, без да ги разбират, без никакво творчество и собствено разбиране. Но не съм виждал нещо друго - голямата любов у някои по отношение на тези текстове.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...