Jump to content
Порталът към съзнателен живот

panichesko raztroistvo i agarofobia


rak80

Recommended Posts

Zdraveite!

Parvo iskam da se izvinia che ne pisha na kirilica, no jiveia v Ispania i niamam.

Mnogo bix se radvala da mi dadete savet, za6toto gubia nadejda che tezi problemi shte svarshat niakoga zavinagi.

Prez 1988 pretarpiax katastrofa i biax sas satresenie na mozaka i s mnogo ojulvania po liceto.

Opravix se i kandidatstvax v Universiteta v Svishtof kadeto biax prieta, no godina sled tova zapòchanaxa svetovarteji i glavobolie.

Biaxa mi napraveni skeneri i drugi izsledvania koito ne pokazaxa nishto obezpokoiavashto vsashtnost smeniax lekarite koito mi predpisvaxa razlichni lekarstva kato rivotril i drugi bez promiana v sastoianieto mi. V edin moment izpitvax strax da izlizam sama, da patuvam, da stoia sama che moje da mi stane zle, da pripadna i kakvo li oshte ne. Tova preobarna celiat mi jivot za dosta vreme, za sajalenie nikoi ot nevrolozite ne me posavetva da potarsia psihiatar ili psiholog. Popadnax sled godini lutane pri edna nevrolojka i tia me izprati pri psihiatar. Toi mi predpisa anafranil i xanax pix gi niakade 8 meseca i problemite mi svarshixa,veche se chuvstvax dobre. Doidox da jiveia i rabotia v Ispania, godini okolo 6 biax dobre po otnochenie na panik atakite i straxa, no predi 2 godini vsi4ko zapochna otnachalo, bez da namiram prichinata. Otidox na lekar i mi izpisaxa antidepresant koito pix okolo godina i niakolko meseca, chuvstvaiki se dobre s preporakata na lekarkata go spriax, ot togava minaxa niakolko meseca i pak sam v sashtoto polojenie.

Panik ataki, strax do poluda, strax ot vsichko, da ne poludeia, strax ot straxa, ot patuvania, ot pripadak ot vsichko. Potarsix pomo6t otnovo i lekarkata mi mi preporacha yoga i fitnes, i v sashtoto vreme me izprati na psihiatar.

Spriateliat mi jiveem zaedno ot 6 meseca i iskame da imame dete i ot skoro pravim opiti. Az vinagi sam iskala da imam dete, no tova niakak me plashi dali shte se spravia ,kakvo e da si bremenna i strax koito veche mislia che imam ot vsichko. Az sam chovek koito obicha da patuva i sam aktivna, no sega me e strax da patuvam i kadeto i da otida tarsia da vidia bolnica i kolkoto poveche se otdalechavam ot vkashti i sam sama tolkova po- zle.

PAnicheskite mi ataki zapochnaxa mnogo predi da sreshtna choveka do men, predi da iskame dete.

Vinagi predi da zapochat panicheskite ataki toest porochniat krug predi tova imam svetovartej,tova e ne6toto koeto me sriva totalno. Prez vremeto kogato biax bez p.a. niamax svetovartej, v momenta v koito otnovo zapo4na svetovarteja se poiavaiavat straxa, agrofobiata i vsi4ko drugo.

Xodia na yoga no kogato legna za meditacia i relaxacia use6tam kak v glavata mi naxluva kruv tova se poluchava ot stoikata pri men za6toto imam problemi shiinite preshleni koeto vodi do svetovarteja i se poluchava edno zamaivane. Sled zamaivaneto vednaga idva panikata i straxa, iskam da izbiagam i nikoga pove4e da ne otida na yoga ili kadeto i da e, da se zatvoria vka6ti. No i dnes biax na yoga i sa6toto se slu4i no se opitvam da se boria. Ot 2 dni pia antidepresanti na koito o6te ne use6tam efecta. Psihiatarat kaza che kogato se sprat xapchetata vsichko pochva ot nachalo.

Iskam da sam dobre, kakto predi, da patuvam da izlizam. Sega dori nemoga da rabotia normalno.

Kogato biax dobre bez tezi problemi poglejdaiki nazad se chudex kak ne sam mogla da se spravia, no sega pak sam v sa6toto polojenie i me e strax che ot tova ne moje6 da se ottarvesh zavinagi.

Molia pomognete mi i ako mijete mi daide savet.

Sega ne pravim opiti za zabremeniavane zashtoto psihiatara ne iska dokato pia xapcheta da zabremeneia.

Strax me e ot vsichko.

Kolko vreme 6te prodalji tova, opitvam se da se boria naistina s nego, cheta foruma tuk, chela sam i mnogo knigi na Luis Hey, na Osho, viarvam v polojitelnite otvarjdenia no niakak kogato sam v tova polojenie vsichko se promenia i stava neposilno za men.

Blagodaria

Badete zdravi

Линк към коментар
Share on other sites

Нямате нужда от сили, за да правите медитация! Тя прави вас! Когато и позволите да обхване страха, тогава той я захранва и е добре дошъл! Пиша ви това, защото сте чела за медитацията!

Сама виждате, че от 22 години се въртите в порочен кръг на бягане от страха чрез прием на антидепресанти. В Испания има наистина добри психотерапевти. Отделила сте 22 години, за да захранвате страха си чрез борбата и бягството от него. Сега можете да отделите колкото е нужно, за да промените мисленето, чувстването и телесните си реакции, да се поразтършувате с терапевта в живота и душата ви, да промените някои от посоките и целите си, да се отърсите от ненужните товари! Направете го! Не казвайте, че психотерапията е скъпа! Ако конвертирате емоционалните си тегоби през тези 22г. в количество енергия, а тази енергия си представите, че влагате в обичана работа, ще видите, че вече сте загубила поне 200 000 евро (примерно), борейки се със страховете си! Продължавайте с йогата, комбинация от ащанга/хатха, медитация и пауър йога, която ще стапя адреналина ви. Но потърсете и помощта на психотерапевт! Поинтересувайте се кой във вашия регион наистина успява да помага на хора във вашето състояние, допитайте се до вече справили се с негова помощ бивши негови пациенти и изберете терапевта си! Доверете му се и започнете работа по щастието си сега или скоро!

Линк към коментар
Share on other sites

Zraveite otnov.

Blagodaria za saveta, no bix iskala da Vi popitam kakvo bix mogla da napravia sama kogato mi se sluchvat panik atakite. V momenti kogato mi se sluchva tova bezpokoistvo se chuvstvam niakak izgubena, dezorientirana, vsiakash se okazvam na niakakvo nepoznato misto a vsashnost e ulica po koiato minavam vseki den i poznavam dobre, tova ot panicheskoto raztroistvo li e sashto?

V momenta poseshtavam psihiatar koito smiatam che e i psiholog, koito mi kaza che osven antidepresantite iska da napravi i psihoterapia zashtoto spored nego sled kato spra hapchetata vsichko zapochva otnovo i e nujna psihoterapia, koiato sam poseshtavala 2 pati toest 1 pat sedmichno.

Bix dala vsiakakvi sredstva i sili koito bixa mi pomognali da se spravia niakak s tozi problem.

Mnogo shte sam Vi blagodarna ako me posavetvate kakvo bix mogla da pravia i sama prez tova vreme?

Xodeiki na yoga i praveiki uprajneniata poniakoga mi se zaviva sviat i poluchavam svetovartej a ottam i avtomatichno panik ataka posledvana ot jelanie za biagstvo i spirane na yogata.

Do momenta uspaivam no naistina tova mi predizvikva panik ataki i neznam kak da se spravia sama.

Mnogo blagodaria

Jelaia Vi praiten den

Линк към коментар
Share on other sites

Прочетете другите теми за паник атаки тук! Случаят ви е подобен на някои от тях! осмислете отговорите и прилагайте наученото систематично и целенасочено!

Най-важното, обикнете страха си! Обикнете замайването, обикнете симптомите и напрежението! Отпуснете се в потока на адреналина, нека ви хареса! Отначал осамо го възнамерете, искайте това харесване да се случи! Не след дълго ще стане реалност! Това възнамеряване ще се слее с приемащото отношение на свободния от оценки медитативен ум!

Още: отидете в луна парка и цял ден се въртете по въртележките, по екстремните влакчета и люлки! Когато там изпитвате страх и се замаете, отпуснете се в ставащото с благодарност, обич и релаксирано приемане ! Прочетете за дереализацията! Сравнете я със състоянията, изпитвани от йогите при дишане и оттегляне на сетовата от света! Вижте я като духовно преживяване, оценете я високо и и се наслаждавайте! Тя наистина е нещо абсолютно неутрално и вие сама решавате за какво да я приемете! Радвайте и се!

Прочетете психологическа литература! Запитайте се какво в психиката ви причинява тези симптоми във вас? Доверете се на терапевта си и упорствайте с методите, които той ви даде! Осъзнайте психиката си с помощта на анализа му и така познавайки се, започнете работа по баланса си! психиатърът ви звучи доста трезво! Все пак, питайте го какви школи по психотерапия владее!

Умишлено ви пиша по-общо и кратко, защото въпросите и преживяванията ви се преповтарят с доста други в този форум, както сама ще се уверите!

Бъдете здрава!

Линк към коментар
Share on other sites

Orlin, blagodaria ti mnogo

Prochetox tvoite statii taka da gi nareka i sa napisani na mnogo dostapen ezik, koeto uspokoiava i mi dava razbirane.

Nai-trudnoto za men e da go priema i obikna tozi strax, vapreki 4e ne se samniavam v pravotata ti. No v momentite kogato tova mi se slu4i i se chuvstvam izgubena na ulicata, vsi4ko mi e nepoznato, imam chuvstvoto che poludiavam i togava idva ujasat i vaprosa koga vsichko 6te svar6i. Ne se samniavam che priemaneto i obikvaneto na straxa, panikata, i celiat ujas shte pomognat za spravianeto na problema no az niakak si izklu4vam totalno i v glavata mi naxluvat vsiakakvi misli i niakoi dosta stranni ot snoshti, che moga si posegna na sebe si i v sashototo vreme minavaiki tazi misal me obvzemashe oshte po goliama panika.

Chetox dosta ot neshtata napisani tuk i znam che ima i drugi xora s blizki do moite problemi i izjiviavania, no ako razreshish prosto iskax da popitam za men i da chuia mnenieto ti.

Naistina sam sigurna che imam niakakav problem ili moje bi sa poveche na podsaznatelno nivo i niakade neshto se slu4va v men i az ne go razbiram, no tezi p.a. i tazi agarofobia mi kostvat mnogo naistina. Ciala nocht nemojax da spia i imax neznam kolko panik ataki i prez cialoto vreme se opitvax da se relaxiram s dishane , no mislite vsikakvi, nesvarzani i xiliadi na broi ne spiraxa koeto me podludiava6e i nai- veche tazi che se vijdax kak moga da si posegna a ne iskam. Tova me vludiavashe i pla6e6e. Az iskam da jiveia i imam maj do sebe si kogoto obicham i se razbirame. Niamam prichina pone na saznatelno nivo da ne iskam da jiveia. Orlin edin vapros ako razreshish - vazmojno li ot antidepresantite koito zapochnax predi niakolko dni da mi vliaiat otnosno tova za posiaganeto kam sebe si. Ne sam go pravila i neiskam da go pravia, no tazi misal ne me ostavi na mira cialata nocht.

Iskrenno ti blagodaria ot vse sarce

Badi zdrav

Линк към коментар
Share on other sites

V momentite kogato tova mi se slu4i i se chuvstvam izgubena na ulicata, vsi4ko mi e nepoznato, imam chuvstvoto che poludiavam i togava idva ujasat i vaprosa koga vsichko 6te svar6i.

Запитай се, 'Какво значи за мен непознатото?" - може би страх от липса на контрол. Контролиращо 'нащрек', което компенсира други твои "подводни" страхове. Какви са тези страхове и вярвания, мога само да предполагам. Не познавам нито невербалното ти поведение, нито ранните ти години, нито сме се спускали в подсъзнанието ти директно с хипноза или когнитивни техники... Не съм и ясновидец :) . Обикновено при хората с п.а. зад външното им контролиращо поведение стои или емоционална недиференцираност или несигурна привързаност. В тези само две понятия могат да се включат и варират множество съдържания и нюанси... Разбираш ли, психотерапията работи през себепознанието, през разширяване на съзнанието, поглед "отгоре", осзъзнаване на собствените психични движения с помощт ана метакогницията (самосъзнанието). Иначе се работи на сляпо. Възможно е нещо в подсъзнанието ти да е много доволно от преживяванията ти - те да го задоволяват чудесно чрез психо и социо динамиката ти - вторична полза, която по правило е изтласкана, невиждана от човека, дисоциирана - както и да ти звучи това! ... Страхът от полудяване също е свързан със страха от пускане от контрола и страх от провала зад него, но и със страха от отхвърляне от хората.

Ne se samniavam che priemaneto i obikvaneto na straxa, panikata, i celiat ujas shte pomognat za spravianeto na problema

Ето за това има психотерапевти! терапевтът те мотивира, кара те да осъзнаваш, помага програмирането на желаната умствена нагласа по любящо приемане - чрез хипнотерапия, когнитивно реструктуриране, поведенчески техники и т.н. - според личността ти!

no az niakak si izklu4vam totalno i v glavata mi naxluvat vsiakakvi misli i niakoi dosta stranni ot snoshti, che moga si posegna na sebe si i v sashototo vreme minavaiki tazi misal me obvzemashe oshte po goliama panika.

Ето с тези мисли се работи в психотерапията. Работи се по час на ден с когнитивно реструктуриране - тов ае рационален метод, който обаче когато се ползва упорито и постоянно от човека в продължение на определено време, залага нова нагласа на ума ти! Прави се извън моментите на паника, но след месец или два нагласата, придобита от ползването му, навлиза в моментите на преживяване на паника! тази нагласа се придобива освен тов аи с едно добро познаване работата на ума ти - знаене, че раждането на такива мисли е абсолютно нормална и добра работа на подсъзнанието - тя е защитна и няма нищо общо с реалното им случване. Мислите са изцяло субективни. Отношението на приемане се постига и чрез предизвикване на страха във все по-големи порции и трениране на медитативното реазтворен приемане по време на случването му! Съзерцанието не се прави само когато си спокойна! Не - то се захранва от тревогата ти, засмуква я в себе си! Засега, преди сесиите с терапевта си, приеми, че случващото се е просто некомфортно, но в никакъв случай не и ужасно! Защото действително е така, нали така!

Naistina sam sigurna che imam niakakav problem ili moje bi sa poveche na podsaznatelno nivo i niakade neshto se slu4va v men i az ne go razbiram, no tezi p.a. i tazi agarofobia mi kostvat mnogo naistina.

Тези несъзнавани движения се проследяват от терапевта - те с авътреличностови, но взаимодействат междуличностово, в дадени сфери от социалния ти живот, любовния и ментален живот, професионалния, семейния и т.н. Колкото и да има общи елементи в дадено пси разстройство, ти си личност и имаш пероснална уникалност, която се изследва от психотерапевта ти!

Orlin edin vapros ako razreshish - vazmojno li ot antidepresantite koito zapochnax predi niakolko dni da mi vliaiat otnosno tova za posiaganeto kam sebe si. Ne sam go pravila i neiskam da go pravia, no tazi misal ne me ostavi na mira cialata nocht.

Iskrenno ti blagodaria ot vse sarce

Badi zdrav

В началото антидепресантите е възможно да дават известни неприятни ефекти. Но не те раждат въпросните ти мисли! Както казах, те са най-нормална работа на подсъзнанието ти и всъщност са един зов за живот и щастие, но предаден през езика на подсъзнанието ти! Виж ги като такива, наблюдавай ги спокойно, усмихвай им се - когато познаваш механизма им и не ги гониш, ти спираш да ги захранваш и те се разтварят лесно. А когато идват пак, адекватното ти разбиращо отношение ти към тях отново ги стапя, а те вече нямат същата сила!

Бъди щастлива и мъдра!

Орлин :)

Линк към коментар
Share on other sites

Orlin mnogo ti blagodaria.

Shte Vi pisha po natam zashtoto v momenta edinstvenoto koeto pravim v terapiata e zadavani vaprosi ot lekariat kam men za men i jivota mi, neznam kakvo sledva i dali izobshto shte vkluchi izbroenite ot teb neshta kato taxniki i metodi.

Blagodaria i mnogo shtastie na vsichki i uspexi

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Бих искал да си изясня, когато те обхване паниката от какво основно те е страх:

-от това,че ще умреш

-от това,че си безпомощна и хората ще си кажат нещо лошо по отношения на теб

-от това,че си болна от някаква тежка болест и не знаеш каво става с теб

-от това,че ще полудееш

Отговора на този въпрос е много важен и в голяма степен определя най-ефективният подход за справяне с проблема.

Линк към коментар
Share on other sites

Zdraveite :)

Mislia che nai-vecge me e strax ot tova che shte poludeia i shte stana neadekvatna i luda bez da znam kakvo pravia i kakvo govoria, mnogo me e strax ot svetovartejite vsa6tnost te do goliama stepen mi otluchvat vsi4ko drugo, strax da ne padna da ne se izloja pred xorata.

Az se chuvstvam mnogo zle kogato niakoi misli neshto losho za men ili sme skarani ili mi e sardit. Strax me e ot sebe si poniakoga( mojebi tova che shte poludeia i ne razchitam na sebe si) strax me e ot mislite mi na momenti koito ot dva ili tri dni sa niakak stranni tova da si posegna a vsa6toto vreme iskam da jiveia da sam dobre da organiziram vakanciii i da patuvam. Vinagi sam iskala da imam dete no me e strax ot tova sa6to, niakak ne viarvam na sebe si, kak shte se spravia, she uspeia li , shte bada li zdrava i sposobna.

Doktor Parvanov ot zadadeniat Vi vapros mislia che nai -veche ot vtoroto i poludiavaneto.

Vapreki 4e kogato sam v sastoianie na panik ataki, imam chuvstvoto che sam drug chovek, 4e ne sam az i me e strax ot vsichko i realniat sviat i neshta mi izglejdat stranii , chujdi i strashni. Kogato ne sam v takav period za6toto okolo 6 godini biax bez nego p.r se chuvstvax dobre, patuvax i se chuvstvax samostoiatelna togava niamam tezi oplakvania koito izbroix po-gore.

Blagodaria Vi za otdelenoto vnimanie.

Priaten den

Линк към коментар
Share on other sites

Здравей!

Искам да си изясня картината и по тази причина имам още въпроси:

1. Казваш - Попаднах след години лутане при една невроложка и тя ме изпрати при психиатър.

Ти пишеш, че катастрофата е била 88 г. Оплакванията са започнали 89 г, така ли е? Колко години е било това лутане?

2. Имало ли е в дома ти - майка, баща, баба или дядо, които да са по- хипохондрични или направо болни -става дума за периода преди появата на оплакванията ти ?

3 Родителите ти разделени ли са били през това време или не?

4. По време на следването си къде си живяла - при родителите или сама?

5.Сезонът, в който започна световъртежа?

Линк към коментар
Share on other sites

Zdraveite otnovo,

Iskam da se izviania za gre6kata si zna4i katastrofata be6e prez 1998 v sofia, togava sam na 18 god.

Godina sled tova zapo4na svetovartea i xodene po bolnici 4 godini- rivotril i drugi nai-razli4ni lekarstva za orosiavane na mozaka.

Prez 2003 g posetix psihiatar koito mi kaza 4e imam straxova nevroza i agarofobia -togava. Kam nego me naso4i nevrolojka za koeto sam mnogo blagodarna.

Pix Anafranil i xanax blizo godina i vsi4ko priklu4i toest problemite mi koito imax i spriax lekarstvata.

Na4aloto na 2004 god zaminax za ispania i do dnes jiveia tuk . Niakade 5-6 god nimax oplakvania ot tozi rod do momenta v koito zapo4naxa svetovarteji i prilo6avane, zapo4nax da se panikiosvam kakvo mi ima i dali vsi4ko ne zapo4va ot na4alo imaiki vredvid opita ko6maren( strax ot vsi4ko , da stoia sama , da patuvam , nemojex da jiveia normalno. 1999 me priexa da u4a v sfi6tof no s mnogo usilia izkarax 2 god sledvane v universiteta. NEmojex da patuvam, da bada sama i imax postoiani ataki , jiveex v ujas.

Sled 5-6 god v ispania normalno sa6testvuvane sled zapo4vane na svetovarteji i prilo6avane vsi4ko po4na otna4alo predi 2 god. Togava otidox pri lichniat lekar i mi dade antodepresanti koito pix okolo godina. Predi niakolko meseca gi spriax i sega zapo4na vsi4ko otna4alo -strax ,i vsi4ko drugo. Otidox pak do lekarkata i tia tozi pat me izprati na psihiatar -ve4e xodia 3 sedmici.Psihiatara mi izpisa antidepresanti i kaza 4e iska da mi provede terapia toi. V momenta xodia vednaj na sedmica okolo 1 4as trae terapiata samo govrim toest me razpitva za jivota mi osnovno. (Vsi4ko tova vliza kam osigurovkata mi taka 4e niama ni6to ob6to s terapiata i otno6enieto mu.)

Po povod sledvaneto v universiteta be6e zado4no i dokato niamx problemmite xodix s jelanie , v posledstvie vinagi idvaa6e niakoi s men -maika mi nai-4esto.

Prez cialoto vreme jiveia s maika mi i brat mi. Roditelite sa mi razvedeni kogato biaz na 6 godinki . ot ve4e 20 god maika mi jivee s drug maj koito e kato moi ba6ta i ni e otgledal s brat mi .

Bix iskala da se priklu4i s tezi problemi MOLIA VI AKO MOJE POMOGNETE MI. ISKAM DA PATUVAM I PRAVIA VSI4KI NE6TA KOITO OBI4AM ISKAM DA SAM NEZAVISIMA I KATO XODIA NAVAN I PRAVIA NE6TA DA NE SE SKOVAVAM DA NE SE 4UVSTVAM STRANNA, VSE E DNO SE GLEDAM OTSTRANI I NE SE POZNAVAM. KATO IZLIAZA NA ULICATA SE 4UVSTVAM KATO IZGUBENA VSE EDNO NEZNAM KADE SE NAMIRAM I VSI4KO ME PLA6I VSE EDNO PADAM OT NIAKADE OT 4UJDO MIASTO.

MOLIA POMOGNETE

SAJALIAVAM AKO V NA4ALOTO ILI SEGA NE SAM SE IZRAZILA PRAVILNO ZA DA ME RAZBERETE.

BLAGODARIA NA VSI4KI

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте отново

Искам да споделя с Вас поредното си посещение при психиатъра, което беше вчера. Срещата ни беше около 40 мин както обикновенно, аз споделих че вече 10 дни сам на антидепресанти които още не са подействали, но се чувствам ужасно защото това чувство че се наблюдавам отстани , че не съм аз, че всичко ми е странно и непознато плюс паник атаките и агарофобята ме подлудявам и с всеки излминал момент мисля че полудявам все повече и повече и се отчайвай че няма да изляза от това положение. Когато попитах лекара колко време ще пя хапчетата ми каза че незнае можеби около година. Попитах го дали ще се приключи с този проблем защото се чувствам отчаяна той ми каза че ще се опитаме, и че е работил с хора в моето положение които са се оправили. На въпроса ми как ще протича терапията ми каза в разговори за живота ми.

Моля Ви да ме посъветвате и да ми дадете някакви алтернативи за лечение или какво мога аз да правя. ДАли да се пренахоча и към друг лекар или как да се справя с тези оплаквания дереализация или както се казва(прощете за невежеството). искам колкото може по-бързо да спра лекарствата и да се оправя.Ако може Вие да ми помогнете по някакъв начин какъвто и да е той Моля Ви кажете ми.

Лек ден на всички

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте,

Ще се опитам на базата на горните сведения да предположа какво се е случило (разбира се, при повече информация бих бил и по-точен).

Започваме от първия симптом – световъртежа. Според авторката от него е започнало всичко. На възраст 18 години най-честите причини за това са две:

  • Ниско кръвно налягане. По тази причина питах за сезона. Много често през лятото кръвното налягане пада рязко и това води до световъртеж. Това не е трайно състояние, може да продължи от няколко минути до половин- един час. Възможно е след понижаването на кръвното налягане, то след това компенсаторно леко да се повиши. Всъщност най-често ПР започва през лятото и точно страхът от тези прилошавания прави паническите кризи. За съжаление авторката не отговори на този въпрос.
  • Остър или хроничен стрес – адреналинът и кортизолът блокират част от невронните връзки, което при някои хора води до субективното усещане за „виене на свят”. Реално вестибуларният апарат не е засегнат, няма силно залитане или падане на земята, но страхът, това да стане, е голям и сам по себе си поддържа „виенето на свят” чрез отделянето на все повече адреналин и кортизол.

Жената споменава за катастрофа година, преди да започнат оплакванията. Самата катастрофа не може да се разглежда като причина за паническите кризи – много е дълъг срока за това. Но несъмнено е прибавил капките адреналин в развитието на ПР. Според мен по-голямо значение имат напрежението около кандидат - студентските изпити и следването. От там са дошли първите оплаквания . За съжаление, късното разбиране, че това е психологичен проблем, изиграва съществено значение за положението днес. Първият възлов момент е – няколкото години ходене по болници. Няма здрав човек, който 3-4 години да не се чувства добре, да ходи по болници, да си прави изследвания и да се лекува и то без резултат, без да развие хипохондрия. Няма как през съзнанието ти да не преминава мисълта за всички тежки заболявания, а отхвърлянето им от изследванията вместо да те успокои, да те напряга още повече. Защото все пак не можеш да разбереш какво ти е. И тогава неврологът я насочва към психиатър. Той прави това, което никой до сега не е направил - поставя диагноза. Идва облекчението – момичето знае какво има. Има психично заболяване и то си има име „страхова невроза”.

След 4 години лутане, всичко е ясно- тя е психично болно, казано по народному – луда или поне полудяваща.

Това е втория възлов момент. Психиатърът не е обяснил, или поне не го е направил убедително, че диагнозата страхова невроза (ПР) означава, че всичко в мозъка е наред. Трябвало е да обясни, че това няма нищо общо с истинските психитрични заболявания: БАР, шизофрения и т.н. Ако го беше направил, нещата нямаше да са такива. Изписал е терапия, с което я е убедил, че е психично болна и като ги пие, ще и мине. Анафранилът е стар антидепресант, той наистина блокира мозъка и премахва част от симптомите. След 8 месеца момичето спира лекарствата и е добре. Само че вече знае едно: има психично заболяване… Животът си тече, то дори е забравило за тези години. Докато един ден под влияние на малко повече стрес, умора или ниско кръвно, се пуска отново световъртежа. Той веднага изважда и спомена „ аз имам психично заболяване, може да полудея”, изръсва адреналина и цялата минала симптоматика. Идва втория цикъл. Отново лекари, лекарства и никакво разясняване на състоянието – т. е. всичко е една силно стресова реакция която се поддържа най – вече от убеждението, че може да развие психично заболяване.

„. В моменти когато ми се случва това безпокойство се чувствам някак изгубена, дезориентирана, всякаш се оказвам на някакво непознато мисто а всъщност е улица по която минавам всеки ден и познавам добре, това от паническото разтройство ли е също? „

На психиартичен език това усещане се нарича дереализация. Но неговата честота сред хората, особено сред младежите е до към 70% и НЕ Е сигнификантен белег за психична болест.

Трябвало е да обясни на тази жена, че това, което усеща, е обичайно усещане, когато част от невроните в мозъка блокират и не означава нищо повече. Дори някои хора съзнателно търсят това усещане. Преди години работих със сноубордисти. Оказа се, че една част от тях използват халюциногенни гъби или други леки наркотици, търсейки тези усещания. Доста хора, медитирайки, също ги получават и им се наслаждават. Това са неща, които е трябвало да се обяснят подробно още от първия психиатър, но и следващите не са го направили.

Какво трябва да се направи в момента?

1. Медикаментите трябва да се продължат - страхът е много ескалирал и вече има натрапливи мисли. Нещата не биха могли да се овладеят само с психотерапия.

2. Да се продължи с йогата. Проведена с опитен инструктор, тя успокоява. По време на медитация леко намалява кръвотокът в тази част от мозъка, която определя границите на тялото по отношение на заобикалящата среда. Може да има лек световъртеж, загуба за усещането за собствено тегло, но това са неща, от които човек не бива да се бои..

3. Психотерапия – в случая целта е ясна - тя трябва да доведе до трайното убеждение на съзнателно и подсъзнателно ниво, че страхът си е страх и между него и полудяването(шизофрения) няма нищо общо. Когато това убеждение се премахне, жената няма да гледа на световъртежа, дереализацията и другите симптоми като признак за психично заболяване – ще знае, че те са признак на обикновен стрес, в резултат на което паник атаките няма да се развиват и проблемът ще се реши трайно. Това не става с убеждаването, което се използва при обикновения разговор. Има специфични подходи и психотерапевтични техники. Да го направи е ангажимент на лекаря, който посещава сега.

И един съвет към всички, които вече са започнали психотерапия!

Спрете да влизате във психологични форуми, да пишете или четете! Всеки терапевт има собствен система на работа, собствен план за работа и нещата са много индивидуални. От тази позиция дори консултацията в този сайт може да попречи на ефективостта на психотерапията Ви. Ще дам пример: един от подходите, които използва Орлин е да накара човека да приема и обича страха си. Това е само един от десетките подходи. Представете си, че психотерапевта на rak80 не ползва този подход. Отивайки при него rak80 ще очаква той да я учи да приема и обича страха си. Само че психотерапевтът няма да го прави, защото ползва друг подход и тогава нейното очакване ще я накара да загуби доверието си в него и терапията трудно ще успее. Скоро писах тук как едно момиче в края на терапията си при мен сподели, колко объркана е била от това, че не съм я питал нищо за миналото, нещо, което не ми беше необходимо в случая. . По тази причина започне ли се психотерапия, всяко влизане в психологични форуми и консултации с други специалисти трябва да бъдат спрени. Това, което съветвам е, преди започването на терапията да има приблизителен план, с който терапевтът да ви запознае, приблизителни срокове и периодично оценяване на ефективността. Например ако ви каже, че терапията ще продължи 6 месеца, непременно трябва поне на третия месец да се направи анализ на резултат и прогреса. За 50% от обявения срок, напредъкът трябва да е поне 30%, а към 6-ия месец трябва да е 75%(за съжаление процесът върви не винаги така, както на нас ни се иска, но колкото по-опитен е терапевта, толкова е по-точни са предвижданията му)

Забележка: възможно е при нова информация хипотезата ми да се промени, но от написаното не виждам друго обяснение на състоянието и.

ПП rak80, моят пост беше написан днес, преди да прочета последния Ви пост.

Както виждате, част от моите разбирания не съвпадат с разбиранията на вашия психотерапевт. По тази причина аз съм до тук, за да не ви объркам. Определете си един разумен срок и ако прецените, че нещата не вървят, може би ще трябва да смените психотерапевта си.

Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

ЗДРАВЕЙТЕ

Исках да Ви попитам дали може да се провежда терапия on- лайн и всички тези методи които изброява Орлин? Бих искала да реша проблема си възможно най-бързо и взимането на антидепресанти ме удволетворява много след като има и други начини. Тъй като аз съм в Испания възможно ли е провеждането на терапия on-лайн? Доста отчайващо звучи психиатърат ми като го попитах колко време ще отнеме терапията и дали ще се оправя веднъж завинаги той ми каза ми ше се опитаме- каквото и да оцначава това.

Затова се нуждая от Вашата помощ.

Благодаря и приятен ден на всички

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

По-горе д-р Първанов ви обясни как стоят нещата в психотерапията! Наистина всеки си има свои си методи и подход. Много терапевти предлагат консултаци през интернет и ако искате, можете да намерите такъв. Но, не мислите ли, че ще се объркате малко, ако двама терапевти целейки едно и също, ви водят различно?! Прочетете внимателно мнението на Тодор Първанов от по-горе и се вслушайте в него!

Успехи!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

здравейте,

аз също страдах от такива атаки,това което сте описала е абсолиутно като това което аз преживявах.трябва да спрете да мислите за тези атаки.след като прочетох сумати материал,разбрах че единствения ми начин да се оправя ако искам да живея е да приема тези атаки че не са нищо лошо.мн ми помогнаха мислите който си повтарях когато почваха атаките,че освен да падна на земята какво друго ще се случи.и така започнаха да стават по слаби атаките.не са изчезнали напълно но не са такива плашешти,че все едно еи сега ще умра.пиша това за да те успокоя някак.не се страхувай от тях,мисля че се засилват мн повече когато мислиш за тях,и по точно страха идва от самия страх.

Успех

Линк към коментар
Share on other sites

×
×
  • Добави...