Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Какво бихте променили в света


vorfax

Recommended Posts

:) Това което описваш е един от най - често срещаните психологични защити или т.н. защитен механизъм на подсъзнанието.  Не  е прошка.

Чрез този тип защита, човек бяга от света и от  себе си. Изолирайки се в своя си свят на комфорт. Илюзорно дава уж свободата на другите да бъдат такива каквито са, но всъщност ги игнорира, за да защити собствените си вярвания. Това не е съпричастност, разбиране или емпатия, някои от качествата така необходими за доброто общуване и прошката съответно.

Игнорирането е агресия, тиха, често преминаваща в автоагресия.

Разбирането на света през очите на другия, не означава да го промениш, а  променя отношението към дадения човек и му дава благоприятна среда да промени нещо, с което не може да се справи, да го промени, така че да му е приятно. Съответно и на разбиращия действа по същия начин. Разбира се, имам предвид за близки и важни за нас отношения, а не за всеки срещнат. 

Линк към коментар
Share on other sites

 

Игнорирането е агресия, тиха, често преминаваща в автоагресия.

 

Това не е вярно, независимо какво пише във вашите книжки по психология и прочие психо....

Линк към коментар
Share on other sites

:)  Добре.

Само ще допълня, че зад всяко агресивно поведение, стои от една страна страха, а от друга жизнената енергия. Всъщност те са свързани. Затова и следствието от една размяна, за която говорих по - горе, ще бъде различно за различните хора.

Редактирано от didi_ts
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mvm------------Можеш да простиш само ако видиш подбудите на другия.Ако го приравниш на себе си ,практически .Най често той е правел добро  по своя си начин.Или е действал механично  защитавайки някаква кауза.Опиташ ли се да го забравиш,си го сложил в списъка ,,опасни предмети".Подсъзнанието ни е пълно с такива  случки,които влачим с нас като ненужен товар.За това са ни казали ,,прости" ,за да се освободиш.                

Публикувано: 03 юли 2013 - 10:10

Иска ми се, да мога да спра света за момент и само за ден, да поставя всеки в тялото и мисълта на най - големия му враг, на човека, който не понася, на онзи който го дразни. Връщайки нещата на местата им, мисля че нищо вече няма да е същото.              Бог осъществява тази идея . Нали за това е  прераждането .Натрупвайки опит растем .А моя опит е че това е много ефикасно упражнение , с на пръв поглед ,зашеметяващи резултати.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Ясно е, че всеки иска един по-добър свят, да няма войни, всички да са нахранени, да няма престъпност, да тържествува правдата и любовта. Някой има ли идеи как точно да постигне това.

Ако имахте влиянието да променяте законодателството, да градите или разрушавате, какво бихте направили за света?

До тук, повечето се спират на първата част ,от въпроса.За това ще обърна внимание на втората , като го променя малко,за да съм по искрен.Какво трябва да направим за света?А какво можем да правим?До като сме по единично-нищо, на света.Можем само себе си да променяме.И как по точно?Трябва само да разберем какво , света иска от нас,и да го направим.За това сутрин казваме ,,дай ни хляба наш насъщен ".А после , ние да дадем най доброто от себе си,без остатък,без задръжки....Когато  някога успея с това,забелязвам ,че без да го мисля, света е станал по хубав....Недейте да мислите че се отказвам от борбата с престъпността и всичките други конкретни действия.Това не може да бъде.Нали моите деца ще живеят тук.Въпросът е импулса да дойде от вътре.Всеки един ,на мястото което заема,има конкретна задача да решава .Тя е само негова .За това  трябва да я изпълни безотказно.Да не гледа  другите  изостават ли къде са ,как са.Като не свърша днешната задача .Утре пак по-мързелувам?Значи не приготвям условията за следващия ден.Задържам не само себе си ,а и тези около мен.

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

 

 

Игнорирането е агресия, тиха, често преминаваща в автоагресия.

 

Това не е вярно, независимо какво пише във вашите книжки по психология и прочие психо....

 

 

Игнорирането е най-яката агресия. Независимо какво пише в ума ти..... 

 

Иначе казано, ти си мислиш, че е готино да презираш. Уж игнориране. Но презирането е най-голямата злоба. 

Редактирано от Божидар Цендов-БожидарЗим
Линк към коментар
Share on other sites

Съгласна съм с Божидар. Игнорирането е една от най-висшите форми на агресия, или по-общо казано на отрицателно отношение, и има дори веществени доказателства за това в самата природа: показано е в оня документален филм за водата (с един ориз, който беше игнориран, той изглеждаше по-ужасно дори от кълновете, които бяха обиждани, като част от експеримента) и в книгата на Емото (водата, която упорито беше игнорирана, на снимката е напълно неорганизирана, без каквато и да е структура). Със сигурност има стотици други примери.

 

Все пак, сигурно е добре да правим разграничение между неестествени (неживи) и естествени (живи) неща - да игнорираш някакви вредни прояви и явления има смисъл, но да игнорираш живо същество явно е все едно да му откажеш правото на енергия за живот. 

Линк към коментар
Share on other sites

Иска ми се, да мога да спра света за момент и само за ден, да поставя всеки в тялото и мисълта на най - големия му враг, на човека, който не понася, на онзи който го дразни. Връщайки нещата на местата им, мисля че нищо вече няма да е същото.

Искаш да помогнеш на хората да разберат света.Да им покажеш,къде се крие любовта ,да я видят зад другите емоции .Защото  любовта е причината за нашето съществуване .Ние не можем да я променим ,само я пропускаме през нас.Имаме право с нашия филтър ,емоциите,да влияем .Най вече на собствения си живот.Защото всеки получава нужното директно от източника.Защо мразим някого?Защо  нямаме емоции към непознат?Причината е егото и неговите илюзии,които можем да контролираме,съзнателно.       

#23 icon_share.png Станимир

 

Публикувано: 03 юли 2013 - 19:06

Мисля си, че ефектът ще е доста кратковременен при повечето хора. При една част може би ще има сериозен ефект, но също толкова според мен ще са и хората, които ще изпитат още по-негативно отношение към човека в чието съзнание (мисли) са влезли.

    Да,защото  ще види себе си през други очи, от страни . Това никога не е ласкателно. Само ,поучително                                                                                                                                                                                        

Редактирано от АлександърТ.А.
Линк към коментар
Share on other sites

Божидар и Преслава

като не ме познавате, не си правете някакви си свои си заключения, 

като може би изхождате от себе си

Аз не съм вас, не съм като вас !!!

 

особено към Божидар

отново изопачаваш, без да си разбрал, и преразказваш през своя мироглед

аман от тебе, да ти кажа честно

като не ме разбираш, по-добре не ме коментирай, защото винаги, ама винаги грешиш в анализите си

 

и как ти хрумна, че игнорирането е презиране, ? м? Ами не е

поне за мене не е...за тебе незнам и не ме интересува

Редактирано от mvm
Линк към коментар
Share on other sites

mvm, не се ядосвай, разбира се, че игнорирането не е непременно презиране. Наистина всеки коментира от собствената си камбанария, затова не вземай нещата присърце. Самата ти също така директно заявяваш мнението си и макар че категоричните ти коментари в болшинството случаи не са насочени пряко към събеседника, на практика пак така се получава - примерно като кажеш, че нещо е изключително глупаво, то какво да разбира човекът, който се е изказал за въпросното нещо преди това? Ами нищо друго, освен че ти му казваш, колко глупаво прави/говори.

Така че спокойно :feel happy:

Според моите разбирания Преслава се е изразила много точно: "да игнорираш живо същество явно е все едно да му откажеш правото на енергия за живот. " Колкото и странно да звучи, мразейки, борейки се и т.н. срещу нещо, ние му наливаме вода в мелницата или по-точно - захранваме го с енергията си. И обратно. Сега, при негативния вариант наистина енергията е не много благотворна, но все пак е енергия, докато иначе - нищо!

 

P.S.Точно затова става въпрос и в диалога ни с Viva Caselli в другата тема за Геройството. Не знам защо винаги 2-3 теми, в които съм решила да кажа нещо, все се преплитат като тематика/постановка/позиция. Той не иска да повярва, че борейки се активно срещу 'нещо', ние в някакво отношение му помагаме да съществува. Напротив, ако съсредоточим усилия да развиваме нещо друго на негово място и съзнателно игнорираме това 'нещо', то тогава има много по-големи шансове да се отървем от него.

Линк към коментар
Share on other sites

mvm, не знам какво те кара да реагираш, както си реагирала, но всъщност аз дори не съм прочела какво ти си писала и как се е развивал разговорът до момента, в който се включих - просто в случая съм съгласна с едно твърдение, изказано от Божидар, единствено него видях и него коментирах. И точно, както ти казваш, всичко, което съм написала, няма абсолютно нищо общо с теб - нито като намерение, нито като резултат. 

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...