Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Паническо разстройство и усещане за буца в гърлото.


Recommended Posts

Здравейте! На 19 год.съм и от 4 години страдам от ПР. Всичко започна със силен задух,световъртеж,топли вълни.След 1година ходене по лекари,посетих психиатър,който ми изписа Золофт и Лексотан. Световъртежа-справих се с него,е на моменти пак започва,но най-трудното и гадното е тоя задух,който ме измъчва вече цели 4 години.При нужда пия Лексотан.Но как да се справя с усещането за буца в гърлото? Когато започна да се храня или да пия нещо,особено когато съм пред хора  не мога да преглътна и оттам започва паника.Моля ви за съвет,защото не мога да ходя на заведения,пицарии и каквото се сетите,а е страшно кофти. Колегите от университета ме викат с тях на кафе или на обяд ,а аз все отказвам,защото знам какво ще се случи.... Моля ви за помощ! Има ли начин за справяне с това ужасно усещане? :(
Благодаря предварително!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Здравей. Разбирам те какво ти е, защото и аз съм в същото положение, но от скоро. Световъртежа го преборих, и буцата почти не я усещам. Начинът е да се абстрахираш, трудно е, но осъзнай, че нито ще се задавиш, нито нищо. Инъче и мен много ме мъчи този задух. Аз съм всеки ден, и то по цял ден така. А ти постоянно ли си със задух?

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте! На 19 год.съм и от 4 години страдам от ПР. Всичко започна със силен задух,световъртеж,топли вълни.След 1година ходене по лекари,посетих психиатър,който ми изписа Золофт и Лексотан. Световъртежа-справих се с него,е на моменти пак започва,но най-трудното и гадното е тоя задух,който ме измъчва вече цели 4 години.При нужда пия Лексотан.Но как да се справя с усещането за буца в гърлото? Когато започна да се храня или да пия нещо,особено когато съм пред хора  не мога да преглътна и оттам започва паника.Моля ви за съвет,защото не мога да ходя на заведения,пицарии и каквото се сетите,а е страшно кофти. Колегите от университета ме викат с тях на кафе или на обяд ,а аз все отказвам,защото знам какво ще се случи.... Моля ви за помощ! Има ли начин за справяне с това ужасно усещане? :(

Благодаря предварително!

Има, разбира се, но не при лекарите и психиатър ще го научиш.

Важно е преди всичко да знаеш, че чувството за задушаване е мним симптом, т.е. нереален. Дори и да искаш, опитай, не можеш да се задушиш.  Той е следствие на цялата реакция на страх, която се отключва в тялото ти. То е запаметило дадена ситуация, в която да се активира и го прави.

По точно не страха , а твоя мозък пуска целия този механизъм.

Една добра практика е дишането 3 - 6- 3. както и разсейването, и най - вече убеждението, че това е само чувство,  а не реален симптом.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...