Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Неделен Клас


Recommended Posts

"Ето човекът"? За да се удостои човек с това име, трябва да съдържа в себе си четири неща: да е богат, да е силен, да има знания, да има добродетели.
Здравейте,

Предлагам да помислим заедно върху беседата "Ето Човекът". Всеки да сподели какво го е впечетлило, какво ценно е намерил, как го е разбрал и съответно как е приложил това в живота си. Ако ви харесва идеята, може да направим и редовни виртуални сбирки-обсъждане. Всяка неделя четем по една беседа (има ги някъде в нета мисля) и после заедно разсъждаваме.

Нека да направим малък опит с първата беседа.

Малко инфо за незапознатите (източник: ТУК):

През 1914г.(4, 14) започва публичното изнасяне и документиране на така наречения цикъл Неделни беседи. Те продължават около час и обикновено започват в 10 часа сутринта в неделя.... Беседите обикновено започват с определен стих или стихове от Библията и продължават с тълкуване, давайки отговор на актуални човешки проблеми...Особено важна е “Ето Човекът!”, която е представена на 16 март 1914г. и с която символично се слага началото на Ерата на Водолея[5] С нея започва цикъл серии от 6 тома наречени “Сила и Живот”. В тях се съдържат основите на Новото Учение.
Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 year later...

Публикувано на Apr 11 2004, 11:33

Предлагам да помислим заедно върху беседата "Ето Човекът". Всеки да сподели какво го е впечетлило, какво ценно е намерил, как го е разбрал и съответно как е приложил това в живота си. Ако ви харесва идеята, може да направим и редовни виртуални сбирки-обсъждане. Всяка неделя четем по една беседа (има ги някъде в нета мисля) и после заедно разсъждаваме.

Нека да направим малък опит с първата беседа.

Иво, започваме опита...след една година отлежаване....но по - добре по - късно, отколкото още по - късно или никога....

Под думата "човекъ" или "человекъ" на български език се разбира същество, което живее цял век. Обаче в първообразния език, в езика, на който е написана тази фраза, "човекъ" има друго значение - значи Исус, Човекът, който иде на земята, Братът на страдащите. Какво трябва да разбираме под тези думи? Могат ли, като излезем ние пред света, да кажат хората за нас: "Ето човекът"? За да се удостои човек с това име, трябва да съдържа в себе си четири неща: да е богат, да е силен, да има знания, да има добродетели. Ама ще кажете: "Какво търси тук богатството?" - Богатството е почвата, условията, при които може да се развива човек; то е почвата в която се развива Силата. Последната пък внася Топлина и Светлина, които въздействат на растенето, на развитието. Като дойдем до Знанието, то е методът, чрез който трябва да се разбира и регулира нашият живот. Добродетелта пък е целта, към която трябва да се стремим.
от беседата " Ето Човекът "

Това е една от многото ключови беседи от Словото на Учителя. Когато преди време я прочетох и...препрочитах - осъзнах , че искам да съм Добра + Разумна + Силна + Богата и си го поисках...молех се да съм... Добра + Разумна + Силна + Богата......поставих си го като спокойна цел...работейки с много любов и постоянство ( когато се сетех или когато животът ме подсещаше, пък и непрекъснато започнаха да ми се "предоставят " ситуации , за да съм такава....ставаш зрящ/различаващ...не че преди не ги е имало тези ситуации...но осъзнаването се случваше много бързо...и после в един момент молитвата ми съвсем естествено се промени със следната мисъл...защото вече го живеех и прилагах....

АЗ СЪМ .... ДОБРА + РАЗУМНА + СИЛНА + БОГАТА ...после - след време , добавих... израза... и В ТРИТЕ СВЯТА.... ( физическия , на чувствата и на идеите/мислите), после започнах да го ПИША и ПОЖЕЛАВАМ и на другите ...по следния начин....

ДОБЪР/ДОБРА + РАЗУМЕН/РАЗУМНА+СИЛЕН/СИЛНА+БОГАТ/БОГАТА И В ТРИТЕ СВЯТА ВИНАГИ БЪДИ И БОГ ДА ТЕ БЛАГОСЛОВИ !!!АМИН

Пожелавам го на всички съПорталци - ние можем да бъдем и сме...Добри + Разумни+Силни + Богати! Амин

Линк към коментар
Share on other sites

  • 8 months later...

Какво е човек, человек? На руски се чува чела век. Чела на санскрит е Ученик, век си е век, на български - моят мозък го интерпретира така: Ученик във времето и пространството!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...
Гост
Тази тема е затворена за писане.
×
×
  • Добави...