Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Скицата , линеарна приказка от графични стойности


Inatari

Recommended Posts

Под думата скица във визуалните изкуства се разбира бърза рисунка , емоционална картина , която да носи настроението на рисуването на един дъх . Тук няма да откриете етапно изграждане или последователност , а по - скоро емоция , красота на линеарната естетика , работа с пластиката на петното в графичните стойности , но такава , че да се постига максмум ефект с еднократно движение .

За всеки художник скицата е много важна ,правенето на скици е задължително , ако иска да си подържа формата .

За да не се получава така нареченото "съпротивление на материала" ,художникът трябва да прави тези бързи емоционални рисунки , които да държат в напрежение ръката и ума му , да продължава да търси и изобразява .

Тук ще поместя няколко интересни скици , моливни рисунки .

Но виновна за темата е pchelica , чийто сайт разгледах и определено много харесах нейните линеарни рисунки . :3d_025:

arm_sketches.jpg

feb_pinup_rough2.jpg

YoungScarSketches.jpg

sketch_hour.jpg

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Тези рисунки ме впечатляват много,не само със стойността си като художествена изява на ръцете-медиуми на художника.Появата на продукт,който директо разкрива движението на една красива мисъл, дава сила и живот.Най-малкия ми син обича най-много да рисува,или както той казва-"да оцветява".Изживява си рисунките,говори им,оживява ги.Така той си моделира живота,света в който живее и иска да живее.Скицира го и след това го следва.

Мисля,че всеки трябва да отделя време да прави скици,да дава свобода на китката и пръстите си,да даде воля на цветовете да танцуват изпод пръстите му.Не е важно какаво ще"излезе",то вече се е появило и проявило.

Ние отвикваме не само да рисуваме,което вече си го смятаме едва ли не за лукс,но и да пишем,забравяме ръкописа,пишем на латиница,натискаме копчета и играем с "мишки",чийто опашки стоят някъде завряни в някакви метални кутии.

Движението на молива и четката от ръцете си сме позабравили. Припомням си и аз детството,когато нямах други цветни моливи освен един двуцветен,едната половина червена,а другата синя.И това бяха едни от щастливите ми мигове, да рисувам с двата цвята,след като се върна мокър,задъхан и кален от Тунджата.Сигурно съм бил голяма "скица",но пък още са ми пред очите -размера на блокчето,формата на главите и ръцете на закръглените човечета,които обичах да рисувам,движенията им,даже размера на молива не забравям.Всичко стои в мен, думите с които съм започвал дадена рисунка.също.Обичах да ги рисувам как си говорят и играят.Още оттогава съм търсил връзката между танца и рисунката,да рисуваш като танцуваш. Затова обожавам и Паневритмията,може би е било заложено още в синьо-червените ми танци по грапавия бял полукартон.

Скицата е спонтанна изява на Аз-а,огледало на отразения полъх на радост,идваща дълбоко из душите ни.

Линк към коментар
Share on other sites

Дамян :thumbsup2: ,много правилно усещаш какво представлява скицата ,емоцията в изкуството и забавлението от играта на ума с линията .

Ето няколко неща ,за които имам разрешението на pchelica , да поместя тук, в тази тема .

005731872.jpg

005731874.jpg

005731875.jpg

005731877.jpg

005731878.jpg

005731885.jpg

005731886.jpg

Определено, много хубава, жива линия ,имаш ,Дени !

Редактирано от Ина Трифонова
Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...