Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Да си баща


Recommended Posts

Темите за майките и децата са много и това е естествено. Защото връзката майка дете е най-силна. Но не по-малко значение има и таткото. Нека видим какво се крие в неговото сърце. Какви се трепетите и чувствата при новината, че ще ставате бащи. При първите думи на детето, при първите му крачки. Какво виждат майките в бащите. Защото мъжът до нея не е вече само мъж, а нещо повече той е бъдещ баща. Или вече е.

Очакването да станеш баща. В очакване на новороденото дете. Как се чувствата бъдещине татковци. Как примет новината, ролята и грижине около детето, как се отнасят към бременноста на своята половинка? Трудно ли се приема бременноста на майката от бъдещия татко или с много любов? Страха и любовта преплитат ли се заедно.

Какво е да си баща, как се поема отговорността да си вече татко и да имаш мъничко детенце за което да се грижиш?

Какво е да си баща на пораснали деца?

Помагат ли татковците на майките или прехвърлят цялата отговорност върху тях? Как детето промени живато ви?

И въобще нека всеки татко или бъдещ родител, ако има желание да сподели своя опит тук. :3d_128:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Моля да ми простят мъжете и бащите тук, че сме забравили тази тема. Благодаря за тактичните напомняния в темата за майката. :D

Много хубави въпроси е задала Аделаида... :thumbsup:

Бащинството - съвсем човешкото - винаги е предизвиквало уважението и възхищението ми. То е било висшата форма на проявяване на мъжествеността в един мъж. Осъзнавам, че ролята на бащата съвсем не е толкова проста и ограничена, както може би се струва на някого, особено на някои от нас - жените. Ние сме склонни да имаме определени очаквания и дори претенции, които мъжете съвсем не смятат за бащинство.

Истината, до която ме доведе животът ми и перипетиите, през които ме преведе - слава богу с щастлив край за всички - на мъжете е много по-трудно, отколкото на жените... Често жените усложняват още повече тази роля....

И все пак, оставайки си жена и майка в този живот, не бих могла да говоря за бащинството така, както могат да го направят бащите тук.

И на мен ще ми е интересно да споделите своите опитности, които са ви карали да се чувствате бащи, вашите успехи, добри плодове, а защо не и грешки, които сте осъзнали и поправили. Или спомените и впечатленията ви за личността и ролята на вашите бащи в израстването и оформянето ви като личности? Или на бащите на децата ви?

Какви са приоритетите на един баща и как бащата вижда света на своето семейство и своята роля в отглеждането на децата и тяхното "отбиване'?

Кога майката и бащата се превръщат в съперници? Какво е необходимо, за да бъдат сътрудници?

Редактирано от Донка
Линк към коментар
Share on other sites

Да, обаче и тук, както и в темата за Мъжете, е видно, че мъжете пасуват.

Единствените пишещи са жените, а мъжете се спотайват сякаш са пас и нищо не ги касае по темата...

Хм, интересното е, че се развихрят обикновенно когато бъде засегнато мъжкото им его за това дали са добри и истински мъже, дали са добри и отговорни бащи, синове, съпрузи, любовници и прочее...и чак тогава вече започват да имат мнение по темата.

Е, ще почакаме някой все пак да се произкаже по темата ако има мнение. Защото ние сме майки, бъдещи, или настоящи и можем да имаме само мнение като наблюдатели какво е да си баща, а не като пряки участници.

Линк към коментар
Share on other sites

Както и при жените майки така и за мъжете бащи също може да се каже, че при всеки е индивидуално.

Виждам аз как се иска мнение на мъже бащи, защото имаме бъдеща майка, търсеща мнение по въпроса. Но каквото и мнение да се изкаже, то може да повлияе положително или отрицателно на бъдещите майки какво може би да очакват от бъдещите си съпрузи.

Точно това е ТАЙНАТА на живота - да преживяваме. Да изживяваме изборите си. Повлияваме ли се от чужди мнения, то тогава тези избори вече не са наши.

А иначе да си баща е най-прекрасното нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

:thumbsup:

Точно това е ТАЙНАТА на живота - да преживяваме. Да изживяваме изборите си. Повлияваме ли се от чужди мнения, то тогава тези избори вече не са наши.

А иначе да си баща е най-прекрасното нещо.

Точно за това е темата - за преживяните от бащите прекрасни моменти, за опитностите им - индивидуалните, за света на семейството през очите на всеки поотделно.

Няма добри и лоши, правилни или неправилни - ние всички сме различни и се учим един от друг... и опознаваме божествените искрици, заложени във всеки от нас.

В темата за майката ми прави впечатление ревността, която изпитват някои мъже, подозирайки майката в изземване на някакъв контрол и собственост над детето - по право техни, в избутването на бащите и подсъзнателното им елиминиране. Мисля си, че причината е в недостатъчно изяснениете ни роли и уроци, които имаме да учим - едните в ролята на бащи, другите - на майки в този живот. Бащата, който добре знае своята роля и място в семейството си, добре разбира, че майката не може да я изземе, дори и да има претенциите... Същото важи и за майката.

Друг е въпросът доколко го разбира жената - майка - и това е също строго индивидуално...

Личната ми карма включваше издигане в култ на бащата в семейството - до степен на подмяна на Бащата - Бог, с мъжа-човек. Сега си давам сметка, че съм огъвала и подчинявала Божиите заповеди - инстинктите си на майка - на егото на мъжа-баща дълги години. Подсъзнателно съм у прехвърлила и отговорността и вярата и безусловността на любовта, която може да прояви само Бог. Съвсем сериозно смятах децата, които родих за негови - на човека-баща, дори не ги смятах за мои... Е, завърши катастрофално, но ми беше добър урок и почистването беше болезнено, но кардинално... Сега всичко си е по местата и всички са свободни и щастливи...

Какви уроци научихте и учите вие, бащите - за бащинството?

Линк към коментар
Share on other sites

И за тази тема благодаря!Мисля,че осъзнаването ни като резултат от двете половини на човечеството – мъжът и жената,бащата и майката,е възлов момент в цялостното ни развитие,от това зависи формирането ни като родители и възпитатели на собствените ни деца,развиването на нашите,а и на техните души,така че настъпилата криза,духовен упадък да бъде преодолян и животът на планетата ни - спасен.Защо бащата(мъжът) наистина е толкова далеч от децата си,защо се страхува да поеме отговорността,защо не намира време да изслуша детските вълнения,които може би са били и негови в миналото?Защо най-често предпочита да отговори на нечий детски въпрос с раздразнение,и с „нямам време”,или с „нямам пари”?Защо първоначално заложеното в него „даване”,"желание да напълни", сега се е изродило само в очакване за получаване?

Да, обаче и тук, както и в темата за Мъжете, е видно, че мъжете пасуват.

Единствените пишещи са жените, а мъжете се спотайват сякаш са пас и нищо не ги касае по темата...

Хм, интересното е, че се развихрят обикновенно когато бъде засегнато мъжкото им его за това дали са добри и истински мъже, дали са добри и отговорни бащи, синове, съпрузи, любовници и прочее...и чак тогава вече започват да имат мнение по темата.

Ето това и на мен не ми дава мира,Аделаида!След като години наред се опитвам да изпълнявам ролята на родител с двуполова принадлежност,което, вече казах в темата за майката,е неосъществимо,се развихрят бурни обвинения срещу мен само,когато отправя въпроса „добре де,защо е така и до кога?”(макар че,според времевото измерение,в което живеем,вече въпросът „до кога”е загубил смисъл,вече няма „за кога”...).Обвиненията са свързани с това,че аз „натискам”за проява на отношение на бащата към едно от собствените му деца.Да си призная честно,понякога даже се свивам от болка и започвам да се самообвинявам,че наистина съм причинила това на детето си – лишила съм го от баща,защото прекалено много съм искала да го има...Как ви се струва това?Възможно ли е да има подобно нещо или аз полудявам?!

Наистина много ми се иска да прочета отговори поне на някои от въпросите,които тук се задават,от бащи – настоящи или бъдещи...Мисля,че ролята на майката във възпитанието на бъдещия баща е от особено значение,но не по-малка е и тази на бащата,както и личният му пример – и в отношението му с майката,и в отношението му с детето(сина).От това,което съм наблюдавала до сега,въпреки че нямам син,мога да кажа,че майките,които постъпват със синовете си,като Донка,мнение 10,се броят на пръсти.Повечето разбират собствената си роля в „слугуване”и задоволяване на всякакви капризи на синовете си,което в крайна сметка ги превръща в лентяи,страхливци,в хора,които търсейки лесен начин на борба с житейските ситуации,са склонни да лъжат и постъпват неморално,а така също и да не могат да понесат тежестта на бащинското бреме.

В същото време съм свидетел,че има и такива,които се справят блестящо,макар и да не са болшинство.Искрено се надявам,че е дошло времето,когато тези бащи ще започнат да се увеличават!

Редактирано от Моника13
Линк към коментар
Share on other sites

Моника,

Не трябва да обвиняваш себе си за това което се случва.

Има хора, които не стават за родители - и мъже, и жени. Не мисля, че нещо може да ги промени.

За съжаление напоследък все по-често чувам израза "той ми е само биологичен баща". Не хвърлям камъни в градината на мъжете и се надявам да бъда разбрана правилно. Но всяко едно дете, на което единия родител нехае за него си задава въпроса: "защо тате/мама не ме обича?". Няма как да разберат, че просто тате или мама не желае да носи отговорност за някой друг, освен себе си.

За съжаление напоследък все по-често на жените им се налага да бъдат и майка и баща. Но може би това са уроците, които трябва да получим? И бащите, и майките и децата.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави...