Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Лятна духовна школа на Рила - 2008


Recommended Posts

Лятна духовна школа на Рила - 2008

Дайте инфо за тази година...

Поздрави

--------------------------

Администраторска бележка:

Записването за транспорт от 29 юли до 9 август в Издателство Бяло Братство, тел. 963 43 13, Вяра Стефанова 0897 847 643.

От 9 до 17 август записването ще става при Дафинка Георгиева, 02 870 39 69 и 0898 515 892, от 9 – 11 и от 19 – 21 ч.

Повече информация по-долу в темата: ТУК

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Отговори 38
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Да започнем тогава с актуалните дългосрочни прогнози за времето през август. :)

Те обаче на този етап никак не са оптимистични с оглед пребиваване във високата планина. :( Има сериозни основания да се очаква сега сух и горещ юли, а след това рязка промяна в хладен и влажен август. Нещо повече, в линка се споменава дори "Има повишена вероятност за създаване на атмосферни условия за няколкодневни обилни и продължителни валежи в големи части от България". Е, това е добре с оглед напълване на водоизточниците, както стана миналата година от същата трайна валежна обстановка.

http://info.meteo.bg/season1/Summer08Forecast_25062008.pdf

Линк към коментар
Share on other sites

Сори, писах за впечатленията си относно времето, пък това че никой друг нищо друго не е писал - кой виновен? :):rolleyes:

Е, хайде да напиша. Конете тази година щели да струват 25 лв, така че най-изгодно изглежда качване с уазка до новата хижа, а оттам с по-стегнат и лек багаж ходом до лагера. :) Ако се качвам мисля да е със съвсем лек багаж, и без това няма да съм задълго, така че да го нося между двете хижи, няма да се оставя да ме изнудват конярите. Шуменската група ще бъде дежурна на 13 август и ще ви гощава с леща на обяд, а сутринта с жито за закуска. Други подробности не знам засега.

Линк към коментар
Share on other sites

Сори, писах за впечатленията си относно времето, пък това че никой друг нищо друго не е писал - кой виновен? :):rolleyes:

Е, хайде да напиша. Конете тази година щели да струват 25 лв, така че най-изгодно изглежда качване с уазка до новата хижа, а оттам с по-стегнат и лек багаж ходом до лагера. :) Ако се качвам мисля да е със съвсем лек багаж, и без това няма да съм задълго, така че да го нося между двете хижи, няма да се оставя да ме изнудват конярите. Шуменската група ще бъде дежурна на 13 август и ще ви гощава с леща на обяд, а сутринта с жито за закуска. Други подробности не знам засега.

А каква ще бъде цената с уазката. Знае ли някой? :3d_053:

Линк към коментар
Share on other sites

Уазките струваха 5 лв в предходните години, за да те качат от Пионерска до х. Рилски езера. И сега няма да е много по-скъпо. Конете са монополисти и затова поскъпват безбожно, докато при уазките не е така. Сигурно ще бъде разпространена цялостна подробна информация но все още е рано.

Линк към коментар
Share on other sites

Уазките струваха 5 лв в предходните години, за да те качат от Пионерска до х. Рилски езера. И сега няма да е много по-скъпо. Конете са монополисти и затова поскъпват безбожно, докато при уазките не е така. Сигурно ще бъде разпространена цялостна подробна информация но все още е рано.

:3d_099:

Линк към коментар
Share on other sites

Тези,които нямат опит в лагеруването край Седемте рилски езера , могат да получат подробна информация в сайта http://www.bratstvoto.net /традиции/ и в неговия форум /събори/.Може би организацията ще е подобна на Рила 2007.

Конкретна информация за Рила 2008 / за превоз ,такси ,лагеруване и др./ ще има най-вероятно между 20 и 30 юли.Тя ще бъде изпратена до Братските групи с помощта на интернет.След това можете да я видите в двата форума / http://beinsadouno.com и http://www.bratstvoto.net /

Според мен цената може би ще е на курс и ще е най-много до десет лева за един човек .Нямам представа колко багаж може да се качва и как ще се таксува допълнителният/свъхбагажът/.Преди години се определяше цената на целия курс и можеше да се вози дори един човек с огромния си по количество,а понякога и по обем, багаж.Стига да се съгласи да плати цената за превоза.Неприятното е ,че багажът ще бъде стоварен на около един час път от лагера/край по-голямата и по-нова хижа/.Трябва да се организира пренасянето му, а понякога това е трудно за пенсионери ,жени ,болни и др.Макар че има и добри хора ,които помагат.Стига да не са заети с игра на паневритмия ,дълбоки размишления ,разходки...Затова е най-добре качването да става по групи , в които да има и по-силни мъже ,които могат и са съгласни да пренесат багажа на цялата група.

От съществено значение е и часът ,в който групата трябва да е пристигнала около хижа ПИОНЕРСКА.За предпочитане е това да е станало до 12 часа , за да има време за качване до новата хижа ,пренасяне на багажа , построяване на палатките идр.

Редактирано от Иво
Линк към коментар
Share on other sites

ИНФОРМАЦИЯ

ЗА РИЛА

Лятната Духовна Школа

ще бъде открита от 1 август

Записването за транспорт от 29 юли до 9 август

в Издателство Бяло Братство, тел. 963 43 13

Вяра Стефанова 0897 847 643

Цената на микробусите е 11 лв. от Братския център

12 лв. от ЖП и Автогарата в София до х. “Пионерска”

Цената на кон от х. Пионерска до лагера е 30! лв.

от Новата хижа до лагера цената на кон е 15 ??? лв.

Регистрацията в лагера е 8 лв. (За деца до 16 г. не се плаща)

От 9 до 17 август записването ще става при Дафинка Георгиева, 02 870 39 69 и 0898 515 892

от 9 – 11 и от 19 – 21 ч.

Комисия за Рила

Линк към коментар
Share on other sites

Благодаря на Иво за полезната информация!

Пишете кой кога смята да се качва в лагера. Аз смятам да се кача на 14 август. Ще пътувам индивидуално (вариантът с група с кола отпадна) с влак и ще се надявам в същия ден да има автобус от ЖП гарата в София. Вероятността времето да създаде проблеми остава, все по-усилено в метеорологичните среди се говори за аналог на това лято с лятото на 1997 г. по силата на 11-годишния Слънчев цикъл. А лятото на 1997 г. от края на юли нататък беше влошено-хладно, и валежно. Индикациите са за същото, но дано не се осъществят. Първата индикация е започващото утре влошаване на времето, което съвпада с влошаването около 25 юли 1997 г. Но все пак е лято и дано се отвори приемливо време през август.

Линк към коментар
Share on other sites

Да не ви уплаших с тези прогнози :huh: Щом аз отивам значи няма да е много лошо. :) За последните 3 години имам средно по 10 дни престой на Рила и през това време най-лошото е било непрогледна мъгла максимум за 2 дни. Нямало е дори 1 изцяло дъждовен ден, само 2-3 пъти е имало превалявания и то през нощта, когато всички спят :rolleyes: и то само през 2005 г., 2006 и 2007 г. нямаше ни един дъждовен ден докато бях там.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте!

:wub:

Аз ще се качвам на 2-ри август и ще остана за около седмица. Искам да ви предупредя, че за пътуването до х.Пионерска става само с предварително записване, защото има вероятност местата да са запълнени. Тази година от ръководителите на братството са решили багажа да се превозва с хеликоптер до старата хижа, защото върху конярите се упражнява рекет и затова са увеличили цените. Но за превоза с хеликоптер пак е необходима предварителна заявка и максимално редуциране на багажа.

Линк към коментар
Share on other sites

Любезни братя и сестри,

Във връзка с организацията на ЛДШ Рила, искаме да ви уведомим за някои промени в транспортирането на багажа и обстоятелствата, поради които те се случиха.

На 20-ти юли замина работната група по маршрута, определен от МОСВ. Багажът (около 2 тона) беше свален в района на х. Пионерска. Уговорената цена от Долната лифтена станция до х. Седемте езера (Старата хижа) беше по 16 лв. за кон и от х. Рилски езера (Новата) до Старата хижа по 10 лв. В момента на товаренето на багажа конярите са поискали по 30 лв. до лагера и по 20 лв. от Новата до Старата хижа, като са обявили, че това ще бъде цената за това лято, въпреки предварителната уговорка. Такова изнудване е неприемливо за Братството и затова потърсихме други варианти.

Нает е хеликоптер, който ще превози в началото на август част от най-тежкия багаж за да може всеки да пренасе останалото сам. Пълна информация за полетите ще получите в Братското издателство на тел. 02/963 4313 до 30.07.2008.

Молим всички братя и сестри да ограничат по възможност багажа си, като вземат само най-необходимото. Предвид така създателите се обстоятелства, молим всички за по-добра организация и взаимно подпомагане при пренасянето на багажа.

Препоръчваме коне да се използват само в краен случай!

Комисия Рила

източник: имейл бюлетин от 28.07.2008, www.bialobratstvo.info

Линк към коментар
Share on other sites

Ценна информация! В такъв случай уазките/джипките ще бъдат ли достатъчно от х. Пионерска за да ни качват заедно с багажа поне до х. Рилски езера? Иначе е правилно, не могат да изнудват така.

Линк към коментар
Share on other sites

Изнудването от страна на конярите е наистина неприятно. Те се възползват от многото хора, искащи да се качат до езерата и надуват цените, знаейки че има доста хора които или са принудени да ползват коне или пък просто няма да знаят до последния момент.

Така че идеята за хеликоптер, или всякакъв друг алтернативен транспорт я приветствам.

От поста на Иво, обаче не се разбира дали хелихоптера ще пренася багажа само за кухнята и общия багаж, или може да се наеме и от отелни братски групи! И ако може, при какви условия?

Линк към коментар
Share on other sites

Мисля, че ако човек вземе само най-необходимото, ще може да го пренесе на ръка от новата до старата хижа. Всеки случай така ще пробвам. Нямам самар, но в една обикновена раница, един сак за през рамо и една сезалова чанта за обемистите, но не тежки неща(която ще довлека все някак с почивки) ще вместя всичко най-необходимо. Важно е да има информация за превоза от х. Пионерска до х. Рилски езера, дали е осигурен, засега такава информация не намерих.

Редактирано от Максим
Линк към коментар
Share on other sites

Така че идеята за хеликоптер, или всякакъв друг алтернативен транспорт я приветствам.

От поста на Иво, обаче не се разбира дали хелихоптера ще пренася багажа само за кухнята и общия багаж, или може да се наеме и от отелни братски групи! И ако може, при какви условия?

Доколкото разбрах може да се ползва и от различни братски групи. Информацията и обстановката постоянно се менят обаче и е най-добре, да звъннете на дадения телефон за най-актуална възможно информация.

Линк към коментар
Share on other sites

Здравейте, обръщам се към пловдивската група, с молба някой ако може да ми изпрати телефона или някакъв интернет адрес на Дияна Китина(?) пак от Пловдив. Много ви благодаря!

Линк към коментар
Share on other sites

Според последните прогнози перспективите са за хубаво време поне до 15 август. Това е срока, до който в момента има прогностични карти. В тези карти няма нищо тревожно-времето ще бъде общо взето сухо и топло. Леко захлаждане с усилване на вятъра ще има на 5-6 август, но почти без валеж и бързо ще се затопли отново. Така че който сега се качва в планината ще уцели хубаво време. :)

Линк към коментар
Share on other sites

Информацията за времето е много важна.Особено за тези ,които нямат опит в лагеруването в планината.Не е никак лесно да си там през дългите дъждовни периоди.Много от нас са изнежени от съвременните домашни условия и не се чустват добре при ''всичките условия на живота''.В http://www.bratstvoto.net /традиции/ има списък на необходимите вещи ,които трябва да носите , за да не бъдете неприятно изненадани.Макар че можете да имате късмет и някой от близките палатки да ви помагне с ''резерва''си.

Линк към коментар
Share on other sites

Още четири обновления на прогностичните карти на световните меторологични центрове потвърждават слънчевото, сухо и топло време за България от 1 до 13 август. Но за 14 август дават захлаждане и дъжд, точно денят в който смятам да се качвам... :31: Явно планината е решила да не ме пусне лесно тази година. Но този вариант може да отпадне, само го има като някаква вероятност на този етап, защото е далеч. От утре няма да мога да правя мониторинг на прогнозите, понеже напускам града, отивайки в друга, по-ниска планина до 12 август...за аклиматизация :) , в място леко пооткъснато от цивилизацията, но толкова красиво.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...