Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Първични основни Божествени Закони


Благост

Recommended Posts

Първични основни Божествени закони

Всичко в човешкия живот бива условно,

т.е.всичко се сбъдва при точно определени условия,

а всички видове условия се придобиват само от Божествената Любов,

защото тя е господар на всичко в света.

Всичко в човешкия живот е непрестанно променливо,

а всички правилни и благотворни промени стават

само чрез Божествената Мъдрост,

защото само тя движи всичко във Вселената и образува нови съотношения.

Всичко в човешкия живот е гранично,

т.е. става при точно определени граници по време, място и сила,

а всички видове граници се определят от Божествената Истина.

Всичко в човешкия живот е временно,

т.е. става в точно определено време,

а всяко време се определя от Божествената Правда.

Всичко в човешкия живот е относително,

т.е. става при установени отношения между нещата,

а всяко правилно и благодатно отношение се образува от Доброто.

Божествената Любов определя всяко количество.

Божествената Мъдрост определя всяко качество.

Божествената Истина определя силата на всяко нещо.

Божествената Правда определя трайността на всяко нещо.

Божественото Добро определя плодотворността на всяко нещо.

Линк към коментар
Share on other sites

  • Отговори 32
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Здравейте, приятели ! Хармонията да е в нас и около нас през пролетта!

С пожелание да помислим за пролетно подреждане на темите във форума!

Можем да започнем с Любовта + Мъдростта + Истината + Правдата + Добродетелта ! Толкова много чудесни неща има споделени тук във форума по безкрайно важни и интересни теми....всички ние знаем цената на всяка минутка ! ( от стихотворението на Р.Киплинг - има го някъде из темите в портала и на български и на английски - то ми даде ускорение за предложението за пролетното подреждане )

За да е по - бързо и по - лесно за всички нас и за екипа на портала!

Любов + Светлина +Мир + Радост

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Здравейте! Продължавам с Любовта + Мъдростта + Истината + Правдата +Добродетелта !

Споделям с вас много обични ми формулки/мисли, дадени ни от Учителя за размишление + осъзнаване и приложение :

  В ЖИВОТА :

ДОБРОДЕТЕЛТА - НОСИ !

ПРАВДАТА - РЪКОВОДИ!

ЛЮБОВТА - УТЕШАВА !

МЪДРОСТТА - ВЪЗПИТАВА!

ИСТИНАТА - ПРОСВЕТЛЯВА !

Аз ходя в Пътя на ЛЮБОВТА , която е подкрепена с МЪДРОСТТА ,

озарена от ИСТИНАТА, измерена с мярката на ПРАВДАТА и основана върху ДОБРОДЕТЕЛТА !

и ЗАПОВЕДТА НА УЧИТЕЛЯ :

Обичай съвършения Път на ИСТИНАТА и ЖИВОТА.

Постави

ДОБРОТО за основа на дома си ,

ПРАВДАТА  за мерило ,

ЛЮБОВТА  за украшение,

МЪДРОСТТА за ограда и

ИСТИНАТА  за светило.

Само тогава ще Ме познаеш и Аз ще ти се изявя .

Ако имате други познати ви и опитани от вас молитви, мисли или формули, свързани именно с

ЛЮБОВТА+ МЪДРОСТТА+ИСТИНАТА+ПРАВДАТА+ДОБРОДЕТЕЛТА ,

ще се радвам да работим заедно по този път . Благодаря на всички ви!

Любов + Светлина +Мир + Радост !

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

:v: Здравейте, всички!

Продължавам да си пиша сама...то си ми е относително познато състояние... :1eye::dancing yes::rolleyes:

Цветовете са с нас , окол нас, в нас , през нас и чрез нас :

Истината - синия, Живота - червения, Доброто - зеления , Правдата - портокаления, Любовта - розовия, Мъдростта - жълтия...

.

Обичай съвършения Път на ИСТИНАТА и ЖИВОТА.

Постави

ДОБРОТО за основа на дома си ,

ПРАВДАТА  за мерило ,

ЛЮБОВТА  за украшение,

МЪДРОСТТА за ограда и

ИСТИНАТА  за светило.

Само тогава ще Ме познаеш и Аз ще ти се изявя .

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Паралела с цветовете винаги ми е любим.

Например зеленото е Доброто. Зеленото управлява и богатството.

Т.е истински богат е добрият човек.

Ще си позволя един цитат от Словото на Учителя в тази връзка :

"Сегашните хора страдат от неразбиране на нещата. Като са изопачили мисълта си, те са вложили в живота си такива разбирания, от които сами се спъват. След като са пренебрегнали доброто в себе си, хората са започнали да се стремят към богатство, сила, знание, с единствената цел да спечелят уважението на окръжаващите. Това е неразбиране на нещата. Външното богатство, сила и знание не могат да заместят доброто. Външните неща внасят натрупване в човека, но всяка материя, която се трупа върху човека, по-скоро е тежест, отколкото някакво благо. Ако човек е само външно богат, а не и вътрешно, той не може да се нарече добър. Добротата подразбира вътрешно богатство. Добрият човек може да бъде богат, но богатият не може всякога да бъде добър. Добрият човек има условия да бъде и учен, и силен, и богат, но богатият не може да разчита на тия условия. Има случаи, когато богатият, силният, ученият човек може да бъде и добър, но това са щастливи съвпадения. Обаче добрият човек всякога има условия да придобие и богатство, и сила, и знание. От него зависи да постигне всичко, което желае."

Предлагам тук да продалжим за принципите и цветовете, а за богатстовото - във форум богатство :P:D

Линк към коментар
Share on other sites

Законите са много дълбоки по смисъл.И в съвсем нетрадиционна посока на мислене.Не бях я виждал тази тема. Благодаря и да попитам :

Защо Правдата е портокалова( оранжева!) , а Любовта - розова? :1eye:

Любов+Светлина+Мир+Радост :angel:

Линк към коментар
Share on other sites

"Ахроматичност" - означава безцветност, то пък е синоним на невидим. Бог е невидим за сетивата ни като техен Създател. Но когато Божествените сили се пречупват при слизането в световете се оцветяват като през призма и предубивайки цвят стават видими за нас. За това са видими само Божествените проявления.

Божествената любов е безцветна, но съдържаща всичко в себе си.

Линк към коментар
Share on other sites

:v: Здравейте, приятели!

Ахроматичност" - означава безцветност, то пък е синоним на невидим. Бог е невидим за сетивата ни като техен Създател. Но когато Божествените сили се пречупват при слизането в световете се оцветяват като през призма и предубивайки цвят стават видими за нас. За това са видими само Божествените проявления.

Божествената любов е безцветна, но съдържаща всичко в себе си.

Иване, отлично казано!

Безцветна= невидима, но Осезаема, съдържаща всичко в себе си ( когат се проявява - се оцветява! и Безусловна !....Благодаря!

Любов+Светлина+Мир+Радост! :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 months later...

:v: Здравейте !

И аз не знам защо именно Правдата е портокалена , а Любовта - розова?Някой има ли идея? :sorcerer:

:feel happy: Любов+Светлина+Мир+Радост :feel happy:

:v: ПроСветна ми :1eye:

Любовта е в розово :) защото сърдечната чакра вибрира в пастелно розово...розовото= червеничко + беличко :rolleyes: , т.е. коренната чакра и теменната чакра :1eye: при асоциация със седемте лъча... мисля, че комбинацията е четвърти лъч /коренната чакра - Хармония и първи лъч / теменната чакра Божията Воля :rolleyes: Има ли други идеи :v:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Има има. Една - Любовта не е от сърцето родена.

Втора - Червено от горна октава - цветът след видимото виолетово, почти циклам... Не е розово, но не е ли твоето розово?

Линк към коментар
Share on other sites

  • 1 month later...

:v: Май е така :) и за розовото позна :thumbsup: Вътре в нас да сияе Пентаграма!

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

Публикувам едно есе за Свободата, което току що написах. Доста е материалистично, защото такова ми го искат. Бъдете здрави! :)

Лични Размисли за Свободата

Бъдете здрави!

Линк към коментар
Share on other sites

А какво ще кажеш за свободата от Съдника и Жертвата в съзнанието ни? (Дон Мигел Руис)

Лично аз се усетих истински свободна, когато успях да преодолея зависимостта от човешките ценности, т.е. престанах да страдам:

когато светът около мен не съвпадаше с модела ми за добро,

когато губех нещо, което обичах и смятах за ценно,

когато значимите за мен хора не одобряваха поведението и личността ми....

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Донка,

получаваш благодарности и ръкопляскания от тези които те разбрахме.

Само, че лекичко да изясним термините, за да стане още по-ясно.

Значи говориш за зависимоста от човешките ценности, но онези ...хорските, които са възникнали в резултат от развитието на дадената социална система, нали? Иначе Човешките ценности са неотменими от социалната система и са вечни, нали ? Разликата е само в размера на буквата "Ч" , но съдържанието е много различно...:))) Защото Човешките с голяма"Ч" са вечни и надживяват всеки един обществен строй заедно с глупостите му. Да съгласен съм това е свободата. Блажен е който я постигне .

Е, според мене. .... :thumbsup:

Линк към коментар
Share on other sites

:D

Благодаря :feel happy: (макар че вече не съм зависима и от одобрението и ръкопляскането - просто ми е хубаво, че съм срещнала сродни души :feel happy: , но нямам нужда от това :feel happy: )

Колкото до Човешките ценности - аз си я наричам Божествена "ценност" и за мен тя е една - Любовта. :angel: Ако нея я няма, мисля че не може да има нито Истина, нито Добро, нито Щастие нито....

Линк към коментар
Share on other sites

...и Вяра, но в по-висша форма - те трябва да вървят ръка за ръка с Любовта - така е било още при сътворението на Човека, така ще бъде след Възраждането му! В процеса на инволюция Те първо са се разделили, а след това лишени една от друга са изхабили същността си в материята и Егото, но поне ни е ясен сега Пътя на Завръщането на Блудния син...

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте, приятели! Орили, есето ще го отчетеш, по дължина става :1eye:

Мисля си, че ние си я имаме съвършената вътрешна СВОБОДА , само дето тя май ни е дадена да работим свободно с ДОБРОДЕТЕЛТА.

Мисля си още дали Пътя на Завръщането на Блудния син и Пътя на Истината и Божествения живот са едно и също нещо :sleeping:

В Божествения план е аз да раста в Добродетелта.

В Божествения план е аз да възраствам в Божията Правда.

В Божествения план е аз да живея в Божията Истина.

В Божествения план е аз да цъфтя в Божията Мъдрост.

В Божествения план е аз да узрея в Божията Любов.

Следователно аз съм  в Пътя на Истината и Божествения Живот. Туй право никой не може да ми отнеме. То е мое собствено право. Дето е Бог, там съм и аз.

Да раста , да възраствам, да живея, да цъфтя и да узрея. Раста, Възраствам, Живея, Цъфтя, Узрея...душата ни знае тези глаголи...

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

:) Здравейте, приятели! Здравей, Венци!

Добре :thumbsup1: да приемем, че това е така – не сме в Първоначалния План, ами сме в алтернативен Божествен план. Е, и ?! Какво от това?

Било каквото било, май всичко е било за добро!

Нали купонът си е текъл, тече и ще тече :thumbsup2: Вселенския купон :P

Първоначалният план нали е бил и той Божествен?

Първоначалния не сме го сбъркали ний ( аз , ти , той...) :) обаче следствието е, че слизайки в гъстата материя сме загубили възможността да си да бъдем светлина , загубили сме връзката си с Отца ( мигновеното чисто „мислене”, яснознаенето на Божията Воля ), втвърдили сме се до днешното тленно тяло( очите единствено са ни останали от тогаз), затова сега положението е който има чист и силен стремеж му се съдейства, за да съумее да извърви / издържи процесите.

Важното е, че сме в Божествения план или има други идеи :smarty:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Тоя уникално красив цитат залепна към тая тема (особено първия постинг :king::sorcerer: )... викам, и аз веднъж да цитирам нещо :)

"Докато няма светлина, човек не може да намери пътя, не може да има никакви постижения. Той трябва да има Любовта в себе си като път; Мъдростта - като постижение, а Истината - за реализиране, чрез нея той може да придобие исканата свобода. Който се усеща слаб, той трябва да търси Любовта като път в живота си, Мъдростта за постижение на желанията си, а Истината като условие за реализиране на нещата." (Беинса Дуно)

Ценна мисъл на деня

:v:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

:feel happy: Работейки + размишлявайки по темата Факти - Закони - Принципи и за Познаването + Различаването + Приложението на Законите , наскоро чета в беседата " Основни закони" , държана от Учителя на 24 август 1925 в горницата по време на събора във В.Търново пред ръководителите и други братя следното :

Учителя казваза :

[У всички хора има един вътрешен егоизъм но вие трябва да обръщате и на другите толкова внимание, колкото и на себе си. Трябва да знаете, че хората, които идват при вас са от разни категории. Те са като животни: един е като вълка, друг като лисица, трети като змията, четвърти като гълъба и пр. за да ги задоволите, вие трябва да им дадете от онова, от което имат нужда. На вълка трябва да дадете една овца. Но ще кажете:"Имам ли право аз да давам овца на вълка?" :rolleyes: Вие как постъпвате в такъв случай? Ще кажете: " Нямам право!" Теоритически казвате, че нямате право, но фактически го вършитте - давате овцата. После друг пример.Аз искам да възпроизведа една ябълка и посаждам няколко семки от нея. Вие ще кажете: "Защо да загинат тия семки в земята?" Аз пък ви казвам: Ако една семка от посетите в земята поникне, тя компенсира жертвата на ябълката.

В този пример аз изнасям само мъчнотиите.Вълкът, това са мъчнотиите в света. Всъщност вълкът не може да изяде овцата в природата, зашото в Природата съществува ЕДИН ЗАКОН, че туй което се яде , то повече се размножава. Ако вълците се бяха отказали да ядат овцете, овцете щяха да намаляват.

Значи, докато съществуват Мъчнотиите и Страданията, ЗНАНИЕТО се увеличава на Земята. Вземете за пример и тази война, която стана. Тя причини много вреди, но ползата от нея е грамадна. Страданията в този живот ви причиняват много болки, но те са неободими за бъдещия ви живот - те ще ви донесат блага.Павел казва: Днещните страдания не могат да се сравнят с бъдещите блага.

Всеки от вас трябва да има правилни отношения към Живата Природа, т.е. към Бога.

Те трябва да бъдат напълно естествени, а не преилени. И тогава ще имате вътрешна свобода и вътрешен мир. Но ако не сте добилитази вътрешна свобода и този вътрешен мир, това дане ви обезсърчава. Защото и мирът е на степени.

И тъй, благото, което искате от Бога, е ви седаде, но кога? Само когато имате вяра и търпение.Вярата може да се придобие отвън., но вие имате нужда от търпение. Тогаз от вас търпение, а от мен вярата. Аз търпение не мога да ви дам, но вяра мога да ви дам.

Питате ме: "Кога ще бъде това?" - Вие сте нетърпеливи. Трябвада турите в умовете си тази мисъл : Дали сега ще бъде, или след един милион години, не е важно, защото един милион години могат да се съберат в една минута.

Да допуснем, е аз имам желание да ви дам една круша, но вие ме нахуквате и аз скривам крушата. Втори път искам да ви я дам, но вие пак ме нахуквате и аз пак я скривам...Значи, за да получите крушата, не хукайте. Вие сте причината, дето не ви давам крушата. Благост и Търпение трябва да имате. Не трябва да ми напомняте постоянно за крушата, защото ако ми напомняте за нея, аз ще я туря в торбата.

:sleeping: Размишлявам сега за символите на бижутера + гостилничаря + за вътрешния егоизъм + за ЗАКОНА,

че туй което се яде, то повече се размножава
и ви моля да ми подскажете някои други примери за доподтвърждението + доосмислянето му :sorcerer: още и въпрос относно " хукането и крушата " възникна, но не мога да продължа...засега.

Учителят мисъл една им дава :

Днешният ден изгря заради мен, днес почувствах какво значи човек да бъде роден от Божествения Дух
и им пожелава:

В този събор аз бих желал да изгрее вашият ден .Това е първото нещо. Второто е да ви се даде крушата

Даааа верно е ... Знанието + Осъзнаването растат и все повече Любов + Хармония ще има :thumbsup2:

:feel happy: Любов + Светлина + Мир + Радост :feel happy:

Редактирано от admin
Линк към коментар
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Здравейте, първичните закони са основата върху която е изградена и функционира вселената. Тези закони са три: любовта, мъдростта и свободата както ги посочва Учителя. Любовта е закона на съзиданието. Бог е любов, той е съзидателен, затова и вселената е изградена от любовта. Любовта в материалната вселена е състоянието на хармония между двете противоположности - мъжкото и женското начало. Само при наличието на такава хармония е възможна появата на живота, които е продукт на всемирната любов. Мъдростта е закона на познанието които дава възможност на всеки и всичко във вселената да се самоопредели, опознае и осъзнае своето място и значение в божественият план. Свободата е закона на развитието който дава равни права на всеки и всичко във вселената да се развива в избраната от него посока. Но нито един от трите закона не може да съществува самостоятелно без другите два. Те съществуват в триединство. Нека си представим че сме разчупили на три части една монета от 1 лев. Може ли едното парче от монетата да има стойност 33,3 стотинки? Не, защото без останалите то няма никаква стойност, но трите заедно имат стойност от 1 лев. По този начин стоят нещата и в любовта към която се стремим всички. Не е възможно да има истинска любов без свобода и без мъдрост с която да прощаваме грешките на човека когото обичаме. Така е защото човека е точно копие на вселената и за него важат с пълна сила трите основни закона на вселената.

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...