Прехвърляне към съдържание

Снимка
- - - - -

Хомеопатия и есенциите на д-р Бах

• Please log in to reply
19 мнения в тази тема

#1 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 19 декември 2009 - 22:27

Здравейте!
Хомеопатията вече е позната на много хора.
Есенциите на д-р Бах като че ли се радват на много по-малка популярност (поне засега), но да не забравяме, че и са създадени почти 2 века по-късно.
Приготвянето на хомеопатични лекарства се различава от това на цветните есенции, но в същността си двете неща много си приличат (поне за мен :) ).
Ползвате ли ги?
Каква е разликата между тях според вас?
В какви случаи какво бихте предпочели?
Въобще споделете някакви ваши наблюдения за тези две интересни системи за лечение.
  • 0
Нещата следват своя ход ... А ние? Разбираме ли ги поне?

#2 Иво

Иво

Администратор

• Администратор
  • ПипПипПипПипПип
  • 2359 Мнения:

Публикувано: 19 декември 2009 - 22:51

Някои комбинират хомеопатия с есенции на Бах.
Какво мислите за този подход? Имате ли опит? Бихте ли споделили?
  • 0

Съществува мрежа от енергия, течаща през всички живи същества.

Благоденствието на този свят... е навсякъде около нас.

из филмът "Аvatar"

#3 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 20 декември 2009 - 08:53

Някои комбинират хомеопатия с есенции на Бах.
Какво мислите за този подход? Имате ли опит? Бихте ли споделили?

Да, наистина могат да се комбинират с хомеопатичните л-ва, тъй като въпреки че са леко разредени, есенциите на Бах де факто са билкови препарати.
Аз най-често използвам, и то с голям успех Rescue Remedy - Спешните капки, а също Oak, Pine, Cherry plum, etc.

Мнението беше редактирано от Alexandar: 20 декември 2009 - 09:02

• 0
§9 "В здраво състояние духовната (самоуправляема) жизнена сила, този двигател, одухотворяващ материалното тяло (организма), властва неограничено и поддържа всички негови компоненти във възхитителен, хармоничен жив порядък както по отношение на усещанията, така и по отношение на функциите, тъй че нашият вечен, надарен с разсъдък дух може свободно да се разпорежда с този жив, здрав инструмент, за да постигне по-висшите цели на нашето съществуване.” Органон на лечебното изкуство" Самуел Ханеман

#4 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 20 декември 2009 - 12:00

О, не бих казала, че са просто леко разредени билкови препарати.
Есенците на д-р Бах определено също се динамизират, макар и не точно като потенцирането при хомеопатията. Те също като хомеопатичните препарати представляват една информационна матрица.

За мен би било интересно и полезно да разгледаме например един по един препаратите, които се използват и при двете системи и да ги обсъдим - при какви показания се използват (еднакви или различни), различното потенциране на съответния хомеопат. препарат как се съотнася спрямо съответната Бахова есенция и др.п. въпроси.

Ще чакам да науча нещо повече и за съчетаването на двете терапии. А също така - в кои случаи се предпочита едната, а в кои другата.
  • 0

#5 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 13 януари 2010 - 12:06

...
Докато хомеопатията има много по-дълбинно и мощно лечебно действие и потенциал за справяне със сериозни емиционални и физически проблеми.

:3d_041:

Wiki3, интересно твърдение. Как стигна до него?
Аз все още умувам :) , кой от двата метода как действа, за какво е по-подходящ...
Предполагам знаеш, че Д-р Ричард Бах, освен традиционен лекар, е бил дълго време хомеопат, много добър при това. И все пак е решил да създаде нещо друго.
  • 0

#6 Дъгата

Дъгата

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 1493 Мнения:

Публикувано: 15 януари 2010 - 11:03

Приемам тези есенции (метафорично) като вид енергийни коренчета, които се засаждат в характера и дават конкретни цветове (плодове, качества).

...
Докато хомеопатията има много по-дълбинно и мощно лечебно действие и потенциал за справяне със сериозни емиционални и физически проблеми.

Wiki3, интересно твърдение. Как стигна до него?
Аз все още умувам :) , кой от двата метода как действа, за какво е по-подходящ...
Предполагам знаеш, че Д-р Ричард Бах, освен традиционен лекар, е бил дълго време хомеопат, много добър при това. И все пак е решил да създаде нещо друго.

Здравей, и аз си задавах точно този въпрос.
Според мен с есенциите на Бах се дава възможност на всеки, които търси да намери. :)
Т.е. да дефинира проблем, да помисли, почете и с малко разум и интуиция да си избере нещо от неговите есенции, което и да е - все е от полза.

Ето затова има и универсална: "Спешна помощ" => дори да си далеч, да няма лекар, хомеопат, да може да се помогне поне малко.

Тези есенции не вредят, а само помагат.
Разбира се, за по-ефектично лечение, особено с тежки физически симптоми, трябва да се потърси професионален хомеопат.

• 0
"Искайте и ще ви се даде; търсете и ще намерите; хлопайте и ще ви се отвори." Матей 7:7

#7 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 15 януари 2010 - 20:16

Амииии ... не съм много сигурна.

Понатрупах опит с есенциите на Бах. И мога да кажа, че не е точно така - в смисъл пак е много важно да се подбере нужната/ите есенции за конкретния човек и конкретния момент/етап, на който е човека. Иначе полза никаква.

Универсалните "спешни капки" или "Rescue remedy" са универсални (и пак не съвсем), просто защото са комбинация от 5 различни съставки, повлияващи най-често срещаните предпоставки за паника, страх, бягство от действителността, нестабилност ...

А защо според теб хомеопатичното лечение е по-ефективно - аз нямам обяснение за себе си.

Има и друго - и двете системи на лекуване действат не на физическо/материално ниво, а са енергоинформационни по своята същност, но са различни в подходите. Хомеопатията е на принципа подобното се лекува с подобно, а цветотерапията - да внесем липсващото/недостигащото или куцащото :) , ако мога така да се изразя.
  • 0

#8 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 08:42

...А защо според теб хомеопатичното лечение е по-ефективно - аз нямам обяснение за себе си...

Далеч съм от мисълта да подценявам капките на Бах! Напротив, аз също ги използвам и предимството им е, че спокойно могат да се приемат успоредно с хомеопатичното лекарство, без да го антидотират.
Което пък е показателно за съществената им разлика на лечебно въздействие.

Ефекта от една капка хо л-во, може да действа с години, докато капките Бах трябва да се приемат по 4 пъти на ден, и когато спрем приема им, ефекта в повечето случаи отшумява. Така че, те по-скоро имат отличен палиативен ефект.

Мнението беше редактирано от Alexandar: 16 януари 2010 - 08:43

• 0
§9 "В здраво състояние духовната (самоуправляема) жизнена сила, този двигател, одухотворяващ материалното тяло (организма), властва неограничено и поддържа всички негови компоненти във възхитителен, хармоничен жив порядък както по отношение на усещанията, така и по отношение на функциите, тъй че нашият вечен, надарен с разсъдък дух може свободно да се разпорежда с този жив, здрав инструмент, за да постигне по-висшите цели на нашето съществуване.” Органон на лечебното изкуство" Самуел Ханеман

#9 Орлин Баев

Орлин Баев

Приятел на Портала

• Психотерапевти
  • ПипПипПипПипПип
  • 3861 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 14:16

Аз лично смятам баховите капки за далеч по-действени. Най-малкото вече е проучена промяната на кристалната решетка на водата. Самото залагане на енергията става много по-директно, прави се пряко от терапевта - поне ако се приготвят от него, както би трябвало. Тоест залага се и неговата енергия плюс тази на цветята. и това става директно, без фантасмагорични люшкания и фи - разрядки, базиращи смисъла си на суеверия.

Принципът на хомеопатията си е супер - методите и обаче са меко казано измислени и почиващи на едната вяра. Не че вярата е излишна, напротив, важен елемент е от лечението, но все пак...
  • 0

Любовта подмладява човека и го прави безсмъртен! Любовта внася в човека всички възможности за постижения! Беинса Дуно

#10 Гост_pavletA_*

Гост_pavletA_*
  • Гости

Публикувано: 16 януари 2010 - 14:42

Искам специално да благодаря на Диана Илиева за проявеното разбиране към мой проблем и съвета, който ми изпрати!Бих се съгласила и с мнението на Орлин Баев за есенциите, също мисля, че в основата на всяка терапия е вярата в метода, което да събуди силната психична енергия на пациента,за  да се излекува.На мен ми допадат естествените средства за лекуване, защото са с природен произход, не са обект на намеса на човека,  на химични реакции и т.н.Спомням си една моя позната преди двадесет и четири години се вайкаше, как ще изгния от толкова много лекарства, които употребявам!?Природата създава лекове и трябва най - разумно да се възползваме и от хомеопатията и от есенциите!
  • 0

#11 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 14:44

Получих на Лични, много интересен въпрос:

Привет,

Имам въпрос по долното. Значи на съответната есенция на Бах би трябвало да има хомеопатично съответствие? Тоест есенция на Бах действа, докато се приема, докато в същото време за същите причини може да се намери хомеопатично лекарство, което да действа години. Значи може направо да се изгради съответствие есенция на Бах към хомеопатично лекарство?! Или не е така просто ?

Разликата е в парадигмата, философията на лечебното им действие. Докато хомеопатичното л-во действа на принципа на подобието:

"Simillia similibus curentur" = "Подобното подобното лекува"

и за "едно единствено хомеопатично лекарство"

и по такъв начин изправя жизнената сила пред собствения и проблем, давайки и същевременно огромен обем информация как да го реши. И то в една единствена капка,

то при капките на Бах, лечебното действие е облекчаващо, палиативно и... биохимично. И наистина, не случайно капките на Бах се пият и преглъщат по 4 - 5 пъти на ден, понякога в комбинация от няколко Бах есенции, преминават в стомашно чревния тракт, просмукват се в кръвта и тя ги разнася по органи и системи, където въздействат биохимично.

Мнението беше редактирано от Alexandar: 16 януари 2010 - 14:46

• 0

#12 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 15:14

O, Aлександър, извини ме, но не е така. Грешиш много за есенциите.
Бих ти предложила да направиш биохимичен анализ на някоя от есенциите в лаборатория и да кажеш по колко и от кои химически вещества са открили.
Разбирам, че си пристрастен към хомеопатията.
Но това не означава, че следва да принизяваме другите методи за лечение с всякаква недостоверна информация.
Нека напомня пак, че есенциите са създадени след хомеопатията и то именно от хомеопат, който е търсел нещо по-добро.
Аз харесвам и двата метода :feel happy:
Нещо повече - хомеопатията я познавам и ползвам от 12 години, а есенциите от 2. :)
И просто се чудех кой от двата лечебни метода за какво е по-приложим, кой, как и на какво ниво действа, колко дълготрайно и т.н., именно според различните им принципи и подходи.

Мога да кажа, от личен опит и проследяване, че при есенциите няма лечебни кризи (освен когато човекът за първи път приема есенциите и е по-емоционален, но това е на база на внушение, човекът просто се притеснява - какво е това, дето пие, как ли ще му подейства и т.н.) и действат много меко. Хората, приемали определена индивидуална смес, придобиват трайно преодоляване на конкретни физически и/или психически проблеми. Работата е там, че след като са отработили горния слой от проблеми, лъсва по-долния и за него вече е нужна съвсем различна индивидуална смес. Често новата индивидуална смес е от изцяло нови компоненти и рядко има повторение на 1 до 2 от старите. Тези повторения явно са за проблеми, които при конкретния човек са заложени/действат на няколко нива.
  • 0

#13 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 15:36

Диана,

Моля те, не го приемай емоционално, изобщо не съм поставял въпроса хомеопатия или Бах. Пак повтарям, че и аз ги използвам и то доста успешно. :thumbsup:
Напротив, страшно много помагат, особено, когато не може да използваме хомеопатично л-во, в случаите когато не бива да повтаряме същото хо л-во, още по-малко да даваме друго хо л-во, когато жизнената сила на пациента е много слаба или има тежка сърдечна или друга патология. Тогава подходящите Бах есенции са незаменими.

...Мога да кажа, от личен опит и проследяване, че при есенциите няма лечебни кризи...

Абсолютно права си! И как да има, като не отговарят на първия хомеопатичен принцип, принципа на подобието. А това че се правят смески от тях и пак действат добре, показва че не "попадат под ударите" :D и на втория хомеопатичен закон за единственото хомеопатично л-во.

Мнението беше редактирано от Alexandar: 16 януари 2010 - 15:37

• 0

#14 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 16:05

Александър, никак не бях емоционална. Опитвам се да дам точна и конкретна информация и за двете неща, а и да получа такава за себе си. Съвсем сериозно заявявам, че есенциите НЕ действат по биохимичен начин, както ти беше казал по-горе.

А хомеопатичните закони ... за мен лично нямат логично обяснение.
Напирмер, ако спазваме 2 закон, то ние може да си стоим като Буридановото магаре безкрайно дълго време, защото в колко случаи хомеопатът успява да предпише онова единствено точно за конкретния случай хо лекарство? Обаче, в крайна сметка е необходимо да се предприеме нещо, и се предписва някакво хо лекарство, което покрива около 90% от показателите поне и ... то пак действа добре на пациента, дори и да не изцяло, но в голяма степен успява да свърши работа. Защо е така?
  • 0

#15 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 16:29

Александър, никак не бях емоционална. Опитвам се да дам точна и конкретна информация и за двете неща, а и да получа такава за себе си. Съвсем сериозно заявявам, че есенциите НЕ действат по биохимичен начин, както ти беше казал по-горе.

А хомеопатичните закони ... за мен лично нямат логично обяснение.
Напирмер, ако спазваме 2 закон, то ние може да си стоим като Буридановото магаре безкрайно дълго време, защото в колко случаи хомеопатът успява да предпише онова единствено точно за конкретния случай хо лекарство? Обаче, в крайна сметка е необходимо да се предприеме нещо, и се предписва някакво хо лекарство, което покрива около 90% от показателите поне и ... то пак действа добре на пациента, дори и да не изцяло, но в голяма степен успява да свърши работа. Защо е така?

Понякога, само логика не е достатъчна за да се обяснят явления... още по-малко метафори... и то с магаре... :)

Моят личен опит, показва следния пример: една единствена хомеопатична капка, с действие повече от 2 години.
Но по принцип, горният закон се отнася за едно хо л-во за даден период от време, бил той - ден, седмица или месец.

Мнението беше редактирано от Alexandar: 16 януари 2010 - 16:30

• 0

#16 Диана Илиева

Диана Илиева

Приятел на Портала

• Участници
  • ПипПипПипПипПип
  • 4367 Мнения:

Публикувано: 16 януари 2010 - 17:34

Мислех, че казусът с Буридановото магаре е класика (п.с. не е метафора! :D ).
Но нищо, явно на по-младото поколение не е известен.

Все пак - бягаш от директен отговор.
Иначе хубаво - имаме закони, те работят, ползвали сме ги и сме убедени. Но ... хубаво е и да имаме разбиране за тях - защо все пак са точно такива, защо работят. Само тогава ще можем да ги ползваме пълноценно и безопасно. Поне за мен така стоят нещата.
  • 0

#17 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 17 януари 2010 - 00:57

...Обаче, в крайна сметка е необходимо да се предприеме нещо, и се предписва някакво хо лекарство, което покрива около 90% от показателите поне и ... то пак действа добре на пациента, дори и да не изцяло, но в голяма степен успява да свърши работа. Защо е така?...

Защото в хомеопатията няма точно лекарство, а най-близко подобие. Колкото по-близко, толкова по-добре. А най-близкото подобие се нарича симилимум - мечтата на всеки хомеопат и....... пациент, разбира се
. :)

И, не е казано че ще е лесно. :huh:
  • 0

#18 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 17 януари 2010 - 21:01

Мислех, че казусът с Буридановото магаре е класика (п.с. не е метафора! :D ).
Но нищо, явно на по-младото поколение не е известен.

Все пак - бягаш от директен отговор.
Иначе хубаво - имаме закони, те работят, ползвали сме ги и сме убедени. Но ... хубаво е и да имаме разбиране за тях - защо все пак са точно такива, защо работят. Само тогава ще можем да ги ползваме пълноценно и безопасно. Поне за мен така стоят нещата.

Разбира се, така е.

...хубаво е и да имаме разбиране за тях - защо все пак са точно такива, защо работят. Само тогава ще можем да ги ползваме пълноценно и безопасно. Поне за мен така стоят нещата.

... Диана, и за мен, и за нас, така, по този начин стоят нещата. :feel happy:

Мнението беше редактирано от Alexandar: 17 януари 2010 - 21:03

• 0

#19 Донка

Донка

Приятел на Портала

• Глобални Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 6091 Мнения:

Публикувано: 04 февруари 2014 - 22:36

Далеч съм от мисълта да подценявам капките на Бах! Напротив, аз също ги използвам и предимството им е, че спокойно могат да се приемат успоредно с хомеопатичното лекарство, без да го антидотират.
Което пък е показателно за съществената им разлика на лечебно въздействие.

Да се приемат успоредно означава ли, че могат да се приемат едновременно? И ако между приема на хомеопатичните и баховите капки трябва да има някаква минимална пауза, то колко приблизително би следвало да е тя?

• 0

Ученикът трябва да има сърце, чисто като кристал, ум, светъл като Слънцето, душа, обширна като Вселената, дух, мощен като Бога и едно с Бога! 

#20 Alexander

Alexander

Класически хомеопат

• Модератори
  • ПипПипПипПипПип
  • 1707 Мнения:

Публикувано: 05 февруари 2014 - 00:13

Успоредно, да се разбира в един и същ ден, но не по едно и също време. Трябва да има разлика от поне 2 часа.

• 0

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители