Jump to content
Порталът към съзнателен живот

Затлъстяването


Recommended Posts

"За да се освободи от тлъстините си,човек трябва да има естествени мисли,чувства и желания.Всичко пресилено,всичко неестествено,води до затлъстяване."

Това са думи на Учителя.

Напоследък за затлъстяването се говори и пише много.Предлагат се всякакви чудодейни диети,препарати и интервенции.Резултатът в повечето случаи е временен,защото не е премахната причината.

Кои според вас мисли,чувства и желания могат да доведат до затлъстяване?

Според Луиз Хей страхът,гнева и нежеланието да се прости са причини за затлъстяването.

Аз мисля,че и алчността също води до затлъстяване.

Линк към коментар
Share on other sites

Още причини - депресията.

Която всъщност е липса на любов ( или невиждане на любовта наоколо).

Все по-изкуствените храни.

Вчера четох в един вестник препоръка:

не яжте храни, които са били непознати на вашите прабаби.

Това не изчерпва всичко, но може да е добра отправна точка.

Линк към коментар
Share on other sites

"Свръхтеглото е един вид защита срещу тези, които искат прекалено много от теб, защото ти знаеш, че ти е трудно да отказваш и проявяваш склонност да поемаш всичко на свой гръб.

Възможно е също така да си човек, който често се чувства хванат между двама души и трябва да се бориш, за да направиш щастливи хората и от двете си страни.

Често се случва и даден човек да качи килограми, за да не бъде повече привлекателен за другия пол от страх с него да не злоупотребят.

Пълният човек всъщност не осъзнава, че има нужда от закрила."

Лиз Бурбо - кн. "Твоето тяло казва: Обичай се!"

Линк към коментар
Share on other sites

При лекуване на затлъстяването първо трябва да се промени мисловния модел.След това се преминава постелпенно към вегетариански режим на хранене, съчетан с разумно физическо натоварване.

Може да се използва и методът на Лидия Ковачева,като чаевете са от подходящи за проблема билки.

Линк към коментар
Share on other sites

Сериозен проблем, наистина, аз се убедих в силата на хомеопатията, лекарите не ми помогнаха, но природата успя.

Радвам се за теб!:)

Би ли споделила опита си(ако имаш желание!) ?

Линк към коментар
Share on other sites

За съжаление е видимо вече, че все повече деца и подрастващи са с доста наднормено тегло и имат проблеми с килата, т.е. направо си имат затлъстяване. Същото се наблюдава и при по - възрастните. Това е проблем на обществото в което живеем, в сравнение с по - младите, аз и моите познати от моята възраст сме едно като джуджутя и второ като топлийки. Проблема е в храната, която се приема от децатау защото всякакви чипсове, снаксове, пуканки, консерви, колбаси, коли и други безалкохолни, дъвки, бонбони и прочеее съдържат - глутамати, какви ли не подобрители, аспартам, соя и всякакви ГМО, които увреждат сериозно жлезите. А увредени вече един път жлезите, те трудно са справят в последствие с преработването на храната и целия процес в организма е объркан. Да не говорим, че все по-малко можеш да видиш спортуващи хора или ходещи пеша и просто движещи се под една или друга форма, а това също има значение. Също се приема и в големи количества алкохол, от който знаем се пълнее също-до време. И въобще има начин да подобри теглото си и с балансирано хранене и чрез някакъв вид движение или любим спорт, а защо не и чрез туризъм. Стига да искаме!3d_151.gif

Линк към коментар
Share on other sites

Хомеопатията разглежда, като една от причините за затлъстяване, защитна реакция на Жизнената ни сила, срещу усещането за враждебност на заобикалящата среда.

Линк към коментар
Share on other sites

Да, това определено го има, усещала съм го и от собствен опит, въпреки че по принцип съм слаба - когато човек се чувства притеснен, несигурен за известен период от време и ... качва няколко килца отгоре smile.gif

Но затлъстяването ... това вече е друга работа. Но пък възможно е просто човека да се чувства несигурен и уязвим през цялото време.

От моите наблюдения върху хората съм стигнала до този извод - наднормено тегло имат хората, които по някаква причина не се чувстват достатъчно на ниво: добри, силни, компетентни, ... въобще еди какви си. И това, което напомни Чебурашка, че повечето от тях се чувстват притиснати от необходимостта да ощастливят и да балансират между двама човека, обикновено техни близки, хора, на които държат, а които искат различни, често противоположни неща от тях; дори тези двамата могат да са в конфликт един с друг...

Това са много съществени неща, модели, в които, ако някой се разпознае, да има обяснение, защо така се получава и евентуално разбирането за нещата да му послужи за план за действие. Успех!

Линк към коментар
Share on other sites

Най-обременяващ фактор е наследствения, а най-големи грешки правят родители, баби и дядовци, които прехранват децата, решавайки вместо тях, от колко храна имат нужда и колко им е приятна или неприятна?!...

Не осъзнавайки, че в тази възраст се определя броя на полимастните клетки, които после никакви дебелариуми не могат да премахнат!

Линк към коментар
Share on other sites

  • 9 months later...

Внимание - епидемия от затлъстяване!

0000105397-article2.jpgСнимка: Getty Images/Guliver Photos

Затлъстяването води в отделни случаи до невероятни метаморфози на тялото. Big Bloomers Company, която произвежда най-голямото бельо, е получила поръчка за бельо с още по-голям размер – за жени с талия 2,7 метра, пише „Дейли мейл“.

Фирмата, основана от Даян и Лора Манеринг, които са майка и дъщеря, е направила в началото на тази година уникално бельо за жени с тегло 222 килограма, чийто размер може да се определи като XXXXXXXXL.

След това компанията започнала да получава поръчки от всички краища на света за изработване на големи размери бельо. Това нагледно показва мащабите и сериозността на епидемията от затлъстяване.

Откликвайки на желанията на клиентите си, жените ушили бельо размер XXXXXXXXXXXXXXXL за жени с тегло 286 килограма и талия над 2 метра.

Особено голямо е търсенето на подобно бельо в Нова Зеландия, Франция и Австралия, но доставки се правят по цял свят.

Изт.

:(Горната информация щеше да предизвиква смях,ако не беше истина.

Затлъстяването в световен мащаб приема все по-сериозни размери заедно със заболяванията които го съпровождат.

Тревожен е и факта,че наред с кампаниите за здравословно хранене и природосъобразен живот върви агресивна реклама на хранителни продукти които карат организма усилено да трупа полимастни клетки от най-ранна възраст.

Линк към коментар
Share on other sites

Свръхконсумация на храни,и то преобладаващо пълни с химия и ГМО-това са

празни калории в огромни количества,които организма не разпознава като хранителни вещества и ги складира,

за да ги изхвърли,когато получи почивка.Почивка обаче не му се дава....

И това в комбинация със Заседнал живот без движение в мегаполисите.

:3d_146:

Линк към коментар
Share on other sites

  • 4 months later...

Макар и да се включвам малко късно в темата, наистина затлъстяването е нещо, от което можем да се отърсим чрез силата на волята, но наистина трябва да го искаме. А тази снимка и данните за 2,7 м. талийна обиколка и телесно тегло 222 кг. ми идват в повече .

Линк към коментар
Share on other sites

  • 3 months later...

Увеличената талия топи мозъка

Пушенето и диабетът също вредят на работата му

96_31_963169_1312289469.jpg Пушенето, диабетът и наднорменото тегло на средна възраст буквално карат мозъка да се свива, показа изследване на американски специалисти. В резултат след 10 години могат да започнат и сериозни проблеми.

Високото кръвно кара сивото вещество да работи хиперактивно и образува зони сповреда. Според учените извеждането на тези фактори като рискови за развитието на деменция може да помогне за по-добри скринигови програми и да накара хората да променят начина си на живот, преди да е станало късно.

Авторът на изследването Чарлс Декарли от Калифорнийския университет изследвал състоянието на 1352 доброволци, при които не е диагностицирана деменция. Средната им възраст била 54 години. Използвайки ядреномагнитен резонанс, експертът сканирал мозъците им в продължение на 10 години.

Оказало се, че при хората с високо кръвно мозъчните поражения се развивали по-бързо. При тях били по-слаби резултатите и на тестовете за вземане на решение и планиране. А при хората с диабет по-бързо се съкращавал обемът на хипокампуса, необходим за нормалната работа на паметта.

Изт.:

http://meddaily.ru/article/02aug2011/taliya

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Знаем, че в червата има два сплита - Ауербахов и Майснеров - които са си почти като отделни малки мозъчета. Не съм броил колко неврона съдържат, но по спомен броят на невроните е съизмерим с броя на невроните на кората на теленцефалона. То ест - голям.

Е, при затлъстелите хора просто се случва така, че са взели да мислят с тези мозъчета /или както казва приятелката ми за котарака - "мисли с коремчето си"/

вместо с онзи мозък, който се намира между ушите им.

Обещавам средата на септември да пусна обзорна тема за диабета и затлъстяването.

Линк към коментар
Share on other sites

Всъщност човек мисли с две неща. С мозъка и с храносмилателната система. Когато храносмилателната система е претоварена, мисленето се затруднява.

Не се шегувам. Храносмилателната система също участва в мисленето, а има и основна рола за обработката на постъпващата в организма информация.

Не случайно Учителя казва, че първата стъпка за ученика е правилното хранене. Това, за изненада на мнозина не е точно призив към вегетарианство, а за осъзнаване на процеса на хранене, подбор на храните и пълноценно усвояване на постъпващата информация.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Човек мисли с повече от две неща.

Може да мисли със стомаха си.

Може да мисли със сърцето си.

Може да мисли с обвивките на мозъка си.

Може да мисли с архаичните структури на мозъка.

Може да мисли с кората на крайния мозък.

Може да мисли с целия мозък.

Плексус целиакус е съставен от няколко под-плексусчета и отговаря за инервацията на органите от храносмилателната система. Там си е плеяда от плексуси.

Сърдечният мозък е съвкупността от всички неврони около сърцето, както и възелчетата, които инервират сърцето - плексус кардиакус, който се намира в основата на сърцето. В сърцето има допълнителни нервни структури, които го инервират /автономност на сърцето/ - възел на Ашоф-Тавара, възел на Кейт-Флак - който дава нормалният синусов ритъм на сърцето, тоест това е естественият пейсмейкър/, и влакната на Пункиние.

Обвивките на мозъка са ясни - дура матер, пиа матер и арахноидеа. Дура матер е захваната за черепа, арахноидеята е обвивката с кръвоносните съдове, нещо като тънка обвивка, която се бели като обелка на сварен картоф.

Архаичните структури на мозъка са продълговат мозък, мозъчен ствол, и т.н. до краен мозък /теленцефалон - който не присъства при по-глупавите животни, а при други няма гънки - хаха - таралежът, горкият, няма гънки на мозъчето си - гладко като бебешко дупенце/.

Какво е имал предвид У., казвайки че човек може да мисли с външната част на мозъка си, с кората - при положение, че вътрешната е главно от нервни влакна... не мога да разгадая. Явно и те имат голямо значение. Не само телата на невроните.

Толкова мога да ви разкажа. Ако някой може повече, бих се радвал да допълни.

Линк към коментар
Share on other sites

.......

Какво е имал предвид У., казвайки че човек може да мисли с външната част на мозъка си, с кората - при положение, че вътрешната е главно от нервни влакна... не мога да разгадая. Явно и те имат голямо значение. Не само телата на невроните.

....

Мозъкът е посредник. Мисленето на човека става около главата му, на до 50 сантиметра от нея. Затова Учителя казва, че човек мисли с външната част на мозъка си.

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

То е хубаво, че човек мисли с нещо, което не му е в тялото, но аз имах предвид коя структура от тялото е отговорна за процесите на физическо ниво.

Не е възможно да има процес в някои от по-висшите тела на човек, без да има отражение на физическо ниво.

Но, признавам, синаптичната интеграция и пластичност са ми слабо място. Точно колкото една котка разбира от готвене...

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Едно време бях в шок като видях колко много тлъст народ пълзи по улиците на България. Неясно ми беше защо, все още ми е неясно. Храненето е някаква част от цялата картинка, която допълва нещата. Много се жалват, че имали забавен метаболизъм, а реално погледнато само със ставането от стола метаболизма се засилва с 40%, хаха. Липса на култура на храненето?

Линк към коментар
Share on other sites

Едно време бях в шок като видях колко много тлъст народ пълзи по улиците на България. Неясно ми беше защо, все още ми е неясно. Храненето е някаква част от цялата картинка, която допълва нещата. Много се жалват, че имали забавен метаболизъм, а реално погледнато само със ставането от стола метаболизма се засилва с 40%, хаха. Липса на култура на храненето?

Не се чуди, обясниха го хората по-горе. :) Човек ако иска да се запази от автомобилни инциденти, какво прави? Купува си кола с въздушни възглавници. Тлъстинките са нашите въздушни възглавници. Принципът е същия. Докато средата в която обитаваме е несигурна и стресова, българите ще тресем сланинки. ;)

Сега, въпросът с ГМО, захарта и всички боклуци, които се слагат в храната, само катализират процеса до рекордни висини.

Редактирано от Канел
Линк към коментар
Share on other sites

Едно време бях в шок като видях колко много тлъст народ пълзи по улиците на България. Неясно ми беше защо, все още ми е неясно. Храненето е някаква част от цялата картинка, която допълва нещата. Много се жалват, че имали забавен метаболизъм, а реално погледнато само със ставането от стола метаболизма се засилва с 40%, хаха. Липса на култура на храненето?

Не се чуди, обясниха го хората по-горе. :) Човек ако иска да се запази от автомобилни инциденти, какво прави? Купува си кола с въздушни възглавници. Тлъстинките са нашите въздушни възглавници. Принципът е същия. Докато средата в която обитаваме е несигурна и стресова, българите ще тресем сланинки. ;)

Сега, въпросът с ГМО, захарта и всички боклуци, които се слагат в храната, само катализират процеса до рекордни висини.

По-скоро, докато се научим да приемаме стреса нормално. Няма как без стрес. Управлението му е важно. И разбирането на Божията Воля

Линк към коментар
Share on other sites

Според мен, въпроса със затлъстяването е твърде комплексен за да се правят генерални заключения. Мойте наблюдения показват, че най-голямо значение има наследствената предразположеност към затлъстяване. Всички останали фактори, са с различна степен на значение, след наследствения. Съгласен съм, че немалка част от пълните хора, са хора с комплекси, емоционални проблеми и т.н. Но то по тая логика излиза, че слабите хора са най-добре психически, което определено не е вярно. Голямо значение има и възпитанието, и културата на хранене. Ми отидете в един голям супермаркет и вижте какво купуват преобладаващата част от хората - колбаси, мазни сирена, мляко с 3,6% масленост, хляб, сладки неща,свинско и т.н. Липсата на движение също е изключително важен фактор.

Линк към коментар
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest Емил от Льонеберя

Този следобед нещо се разрових във википедията, от нездраво женско любопитство...

Счита се, че затлъстяването е предпоставка за различни заболявания, особено за диабет тип 2, сънна апнея, рак, остеоартрит.

Затлъстяването се причинява от комбинация от алиментарно прехранване, липса на физическа активност, генетична предразположеност, ендокринни смущения, лекарства и психологични проблеми. Последните проблеми се потвърждават с наблюдението, че някои дебели хора консумират ограничено количество храна и в същото време увеличават своето тегло.

Знаем, че е важен хранителният режим, да намалим некачествените въглехидрати /по-правилно би било или карбохидрати или въглеводи, но не комбинация от латински и славянски - както и обратната комбинация - карбоводи - също звучи глупаво/, в някои случаи, знаете, се пристъпва до хирургическа намеса - поставяне на пръстен, който ограничава силно възможностите за преяждане.

...

До тук нищо интересно, затова карам накратно...

...

Лептин и грелин са два хормона с пептидна природа, за които се смята, че влияят на апетита.

Грелинът е първият кандидат за "хормон на глада". Синтезира се от клетките на стомашната лигавица в дънната част на стомаха. Неговата концентрация е висока преди хранене /създава чувство на глад/. При поемане на достатъчно храна, неговите нива спадат и човек усеща ситост.

Този хормон е тясно свързан с инсулиновата секреция, както и с волт-зависимите калиеви канали, които са отговорни индиректно за инсулиновата секреция. Но нека не се разсейвам, а карам по текста на википедия...

Лептинът се синтезира от клетките на мастната тъкан, контролира апетита - колкото повече е мастната тъкан в един организъм, толкова повече лептин се образува - който се явява "хормон на отслабването" - има създадени мишки, при които този хормон не се образува и те затлъстяват неимоверно много.

Всъщност, бихме били в грешка да мислим, че ако инжектираме лептин на дебеланчовците, те ще отслабнат - понеже те са развили резистентност на действието му - и самите те имат високи дози на лептин в организма си. Но има и такива, които се повлияват положително от такава терапия.

Лептинът и грелинът влияят и на мозъка - влияят на хипоталамуса, структура на мозъка, която отговаря за хранителния режим и количеството на поетата храна, както и за енергийния баланс.

В САЩ се харчат между 40 млрд долара годишно и 100 млрд долара годишно за лекарствени средства, намаляващи теглото, като за 1998 година точните цифри са 78.5 млрд или 9.1% от разходите за здравеопазване.

Със своите 9.1% затлъстяването се нарежда в ТОП 5.

частичен източник: http://en.wikipedia.org/wiki/Obesity

Линк към коментар
Share on other sites

Guest Емил от Льонеберя

Малко индиректна е връзката между затлъстяването и растежния хормон...обаче само на пръв поглед...

...

Растежният хормон е пептид, който стимулира растежа, клетъчното "възпроизвеждане" и регенериране при животни и човек. Секретира се от предния дял на хипофизата, от соматотрофните клетки и се нарича соматотропин. Съществува и соматропин, който представлява рекомбинантен хормон.

Предписва се от лекарите при деца и възрастни - при недостиг.

Дотук нищо интересно.

Ролята му на анаболен агент /кара организмът да трупа маса/ е намерила приложение при спортистите още преди 30 години - допинг. До преди 10 години тестовете не са можели да го хванат, хихи.

Намира приложение в скотовъдството - за по-висока ефективност в индустриалното животновъдство - в САЩ се използва бовинен соматотропин при млечни крави за увеличаване на млеконадоя. И тук една добра новина - разрешено е вече да се напише на етикета дали млякото е от крави, третирани с хормона, или - не.

Обаче аз се чудя едно нещо - нима няма връзка с "набъбналия" размер на повечето американци!? Естествено, причините са много, но една малка причинка за тяхното здравословно състояние е и млякото, което консумират.

В по-горното мнение написах, че грелинът е хормонът на глада - но той активира едни рецептори, които са отговорни за секрецията на растежен хормон...който е отговорен за процесите на натрупване...и по-конкретно - увеличаване на мускулната маса, увеличаване на костната плътност, и други.

Наблюдавано е при пациенти, на които са им били назначени инжекции със соматотропин подуване на ставите, болки в ставите, различни симптоми, но и не на последно място - увеличен риск от ... диабет!? Логично. И дори може да бъде етиологичен фактор за лимфома на Ходжкин.

И техническата подробност, че до скоро този хормон се е извличал от труповете на закланите животни, като зачестилите случаи на синдрома на Кройцфелд-Якобс са довели до разработването на синтетичен соматотропин.

Признавам, че трябва да проуча защо в Щатите е разрешено да се третират млечни крави, но не и да се третират говеда за месо с този хормон. Явно вторият вариант е доста по-зловреден!? Правени са опити да се убедят властите да разрешат употребата му при прасета, но неуспешни.

Това го написах, просто за да свържем нещата по оста "Ендокринна система - Затлъстяване - Нервна система".

частичен източник : http://en.wikipedia.org/wiki/Growth_hormone

Линк към коментар
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Гост
Отговори в тази тема...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Добави...