Jump to content
Порталът към съзнателен живот

mountain77

Участници
  • Общо Съдържание

    10
  • Дата на Регистрация

  • Последно Посещение

Мнения добавени от mountain77

  1. Много благодаря Буболече!

    И лекарката каза че може да направя житния режим без да навредя на бебчето което нося.

    Така че ще опитам пък дано издържа без кафе.Това най много ме притеснява.

    До скоро писане :3d_046:

  2. Здравейте хора!

    Може ли да сменим темата?Погледнете какво хубаво време се е отворило навън!

    Някой спомня ли си за какво точно възникна цялата олелия в тази тема?

    Ще ми се да споделя с всъчки нещо което да породи приятни емоций във всички който четът, но не се сещам какво. Затова ето ви едно стихче:

    Сърце

    Туп-туп, туп-туп.

    Часовник отмерващ

    човешки живот.

    Туп-туп, туп-туп.

    Веднъж във раван,

    веднъж във галоп.

    Туп-туп, туп-туп.

    Посоката вярна

    през времето следва.

    Туп-туп, туп-туп.

    Целта си финална

    стремежно преследва.

    Туп-туп, туп-туп.

    В лава топено,

    калено във мраз.

    Туп-туп, туп-туп.

    С огън горено,

    браздено с елмаз.

    Туп-туп, туп-туп.

    дори да сгреши,

    назад не поглежда.

    Туп-туп, туп-туп.

    През радост и болка

    само ни превежда.

    Туп-туп, туп-туп.

    Туп-туп...

    Туп...

    ...

    ---

    Само да подчертая че не съм го писала аз.

    Намерих го в нета и ми хареса.

  3. Здравейте!

    Представям ви малко информация за едно от Е-тата.Смятам че ще я оцените.Това което пише по-долу е преведено от мои приятели от немски:

    E 621 – натриев глутамат

    Всички кубчета-бульони и смесите от подправки съдържат Е 621- натриев глутамат.

    Слънчевият прах.

    Диетолозите го нареждат сред лидерите на подправките.

    На цвят натриевият глутамат е бял или леко жълт. Прилича на сол или захар. Няма нито вкус, нито мирис, но притежава особеното свойство да усилва своеобразния вкус на всяко ядене. Бързо се разтваря във вода.

    Използва се за обогатяване на естествения вкус и за апетитен аромат на яденето.

    Най-често се слага в ястия с месо, птици, морски деликатеси и полуфабрикати.

    По-малко се използва при ястия с гъби и в сладкиши.

    За вегетарианците и за тези, които са принудени да изхвърлят от менюто си солта, подправката е незаменима.

    Яденето придобива вкус на месо, на риба, на пиле. Соевите продукти също получават този аромат.

    Вреден ли е за организма?

    Според диетолозите няма защо да се страхуваме от натриевия глутамат. Тази хранителна добавка дори съществувала и в нашия организъм.

    Е 621 се образува от глутаминова киселина, която на практика е в състава на всички белтъци. Натриевият глутамат се среща в свободен вид в естествените продукти, макар и в малки количества. Следователно, съставката не е чужда на човешката природа.

    Без преувеличение може да се каже, че натриевият глутамат не е вреден за организма.

    Препоръчителна доза.

    На 1 кг продукт или на 1 л течност се добавя 1-1,5 г прах. Това в приблизително четвърт - или една трета чаена лъжичка.

    Що се отнася до децата, продуктите за тях не съдържат натриев глутамат, а и никакви други хранителни добавки.

    Диетолозите смятат, че малчуганите е по-добре да минат без подправки, а учениците да не превишават дозата от 0,5 грама.

    Бульон

    Много време мина докато се науча да правя вкусни супи, така както ги правеше баба, да са гъсти, хранителни, ароматни, вксуни. В началото започнах с готовите супи на Maggi, ставаше бързо. И днес обичаме зеленчуковите крем супи или супа буквички на Maggi. Времето ме научи да правя вкусни зеленчукови супи или супа от малко варено пилешко месо. Топлата супа е идеална за менютa през зимата, добро начало за обеда. И тук се сещам за една мисъл от книгите по йога: течните храни трябва да се дъвчат, а твърдите да се пият. Извода яжте бавно вашата супа с температура, която можете да понесете, горещата супа може само да ви изгори.

    Ползата от топлата супа

    е известна отдавна на хората и специалистите. Ненапразно горещият бульон се смята за едно от най-добрите средства за възстановяване на силите след болест или тежка операция. Изследвания показват, че бульонът съдържа много полезни витамини и микроелементи.

    Пилешкият бульон

    например облекчава протичането на простудните заболявания благодарение на съдържащия се в него фермент лизоцим. Той потиска активността на бактериите и вирусите.

    Пилешка супа за душата пази от настинки

    Освен това всеки бульон, а не само пилешкият, способства за намаляване на лепкавостта на кръвта и я разрежда, т.е. възпрепятства образуването на тромби.

    Бульонът е особено богат на фосфор, магнезий и цинк. Той съдържа и много витамини особено от група В.

    Магнезият отговаря за работата на нервните клетки, помага да се справим с умората, намалява раздразнителността, подобрява паметта.

    Фосфорът укрепва мускулите, костите и зъбите.

    За укрепването на костите е необходим и цинк, който помага за бързото зарастване на раните и е особено полезен за работата на мозъка при възрастните хора.

    Съдържанието на витамини от групата В повишава съпротивляемостта на организма при стреса и помага за стабилизирането на нивото на захар в кръвта. Витамините от група В оказват благотворно влияние на нервната и храносмилателната система

    Тази подправка най-много се използва в източната кухня - в Япония и Тайланд. Там дозата превишава шест пъти европейската.

    Алергии.

    Някои хора реагират остро на тази добавка - обриват се, повръщат, имат световъртеж, чувстват слабост. Този ефект не доказва вредата на натриевия глутамат.

    Ние не отричаме цитрусовите плодове или шоколада, защото предизвикват алергии у мнозина. Алергичните просто трябва да изключат добавката от храната си и да внимават какво пише върху етикетите.

    Е 621 може да бъде обозначена и като мононатриева сол на глутаминовата киселина, глутаминат на натрия или със съкращението MSG.

    Ето о друго мнение повъпроса за Е 621:

    Натриев глутамат – разрушител на мозъка ;

    Отрова за нервите в заведенията за обществено хранене

      Оспорваното вещество натриев глутамат все още се използва в многобройни готови хранителни стоки и ароматизатори като т.н. “подобрители на вкуса”, въпреки че тук става въпрос за един от най-тежките, легално допуснати разрушители на мозъка, който по тази причина отдавна е забранен в Швеция.

    Подобрителите на вкуса не са подправки, а вещества,  които независимо от аромата на даден хранителен продукт симулират изкуствено чувство за глад в мозъка, за да направят възможно пласирането на негодни (развалени) хранителни продукти. Тъй като различните употребяеми лутамати ( натриев глутамат, калиев глутамат, калциев глутамат и глутаминова киселина) имат почти идентично действие, в текста по-долу ще става въпрос за този глутамат.

    От неврологична гледна точка глутаматът е наркотик. Това е предизвикващо зависимост аминокиселинно съединение, което преминава в кръвта през лигавиците и от там достига директно до мозъка,  тъй като твърде малките молекули на глутамата преодоляват отчасти безпроблемно предпазната решетка от кръвоносни съдове на мозъка.

            Глутаматите получават допълнително                                                                                        по един атом от алкален елемент  на всяка двойна връзка на кислорода

      Глутаминна киселина

    За разлика от известните наркотични вещества, глутаматът не предизвиква предимно “high”, а произвежда изкуствено апетит, при което нарушава функцията на главния мозък. Освен елементарните функции на  тялото главният мозък (лимбичната система)  регулира възприятието на чувствата, а от там и на глада. Чрез смущенията глутаматът предизвиква изблик на потене и стресови въздействия като  болки в стомаха, високо кръвно налягане и сърцебиене. При по-чувствителни хора често води до мигрена. Сетивното възприятие е значително ограничено, способността за запаметяване и общата способност за концентрация се понижават в продължение на няколко часа след приемането на глутамат. При хора с алергии глутаматът може да предизвика епилептични кризи или дори да доведе до незабавна смърт поради дихателни увреждания.

    При опити с животни глутаматът довежда до тежки мозъчни увреждания; когато се поставя  в храната на бременни плъхове в дози както е обичайно при  картофен чипс или готови супи, ембрионът в тялото на майката не може да развие напълно  функционално годна нервна система. Новородените вероятно не биха могли да останат живи в природата. Също и при възрастни животни възникват забележими мозъчни промени. И най-тежките мозъчни увреждания не възникват поради това, че липсата на кислород разрушава много мозъчни клетки; малкото разрушени по този начин клетки освобождават големи количества глутамат, който всъщност предизвиква основното разрушение.

    Хранителната промишленост не обръща внимание на това и вероятно чрез щедри  парични дарения постига да не се получават скандали от малкото публикации във вестниците против глутаматите. Използването на такива “подобрители на вкуса” носи милиарди; ако например изведнаж може да се възприеме истинският вкус на супа от аспержи в пликче, то тогава повечето хора няма да  възприемат аромата на солената брашнена каша като годен за ядене.

    Така както един полуразложен прегазен от колите гълъб би бил изяден без колебание от един гладуващ, така и “подобрителите на вкуса” правят “консумацията” на клиентите независима от аромата на  закупените продукти, като претъпяват (упояват) вкусовите сетива  и предизвикват физическа зависимост.

    И в студентския стол на ТУ-Хамбург почти всички супи, сосове, дресинги, панета,маринати и продукти от кайма изкуствено са обогатени с тези опасни вещества.

    През 1954 г. химици от хранителната промишленост парадоксално твърдят, че “само една капчица от това нещо” (глутаминова киселина) би способствала за “покачване на духовния потенциал”, тъй като това вещество “така естествено” се среща в нашия мозък и поради това би било логично да го подаваме изкуствено в определени количества.

    Така глутамат разрушава твоя мозък...

    Контактните кръгове на нашия мозък са изградени от нервни клетки – неврони. Сигналите се придвижват като електрически импулси  по нервните пътища. На местата, където се свързват такива нервни пътища се намират синапсите. Когато един сигнал достигне синапса, тогава се пренасят няколко молекули от веществото пренасящо данните или т.н. невротрансмитър, който включва електричен сигнал в срещуположния неврон, в случай, че същият не е включен от други невротрансмитери на “деактивиране”. Един от тези невротрансмитери е глутаминовата киселина. За да могат да пренасят електрическите сигнали, невроните произвеждат напрежение в клетките от прибл. 70 mV, като използват заредени иони от калий и натрий подобно на батерия. Нервният път има формата на фина тръбичка, образуван от нервната мембрана; вътре отрицателен, отвън положителен заряд. За да бъде пренесен сигнал се отварят шлюзове с големина на молекула, които освобождават навън положителни калциеви иони, така че на това място се получава смяна на поляритета. Управлявана от електрически полета, смяната на полюса отваря следващите ионни врати, така че сигналът може да се разпространява напред.

    За съжаление сега виждам че втората статия не е преведена до край, за което се извинявам.

    Да ви кажа честно аз съм съгласна с второто мнение.И се опитвам да избягвам продукти садържащи Е621, но ми е трудно защото не съм вегетарианка.

    Надявам се информацията да ви е от полза макар и не пълна.

  4. Не съм веща по въпроса но според мен повече от една чаша силно кафе на ден е вредно да се пие.Освен това съм усетила елемент на пристрастяване.Колкото повече пиеш толкова повече ти се пие, до момента в който не усетиш че имаш сърцебиене.

    Аз от една година не пия кафе
    :thumbsup1::thumbsup1::thumbsup1:

    И до сега (вече 13-14 години) не пия нито кафе, нито кола, нито черен чай.
    :thumbsup2::thumbsup2::thumbsup2:

    Хора направо ви "завиждам" ;)

    Бих искала и аз да мога без кафе, но за съжаление не мога без чаша кафе сутрин. :(

    Не знам защо сме превърнали пиенето на кафе в ритуал?!

    Щеше да е хубаво ако пиехме билов чай сутрин. :)

  5. Мечтая си за простички неща:

    за дом, семейство и деца!

    За слънчева градина във която

    да тича бодро детско "ято" :harhar:

    Мечтая си за хубави неща

    за мир,любов,за светлина,

    спокойни да сме за света,

    за свойте братя подуша. :harhar:

    :angel::angel::angel:

  6. Много благодаря!

    Така като чета информацията която сте подали започвам да си задавам въпроси.И като човек който винаги пита преди да действа отново ще задам няколко въпроса:

    Следващото новолуние при което луната се придвижва от Водолей към Рибби е на 17 февруари т.е. утре,може ли да започна житен режим от утре?

    Новолунието през март е на 19-ти но тогава не знам то кой в кой знак преминава луната.На 19-ти ли трябва да започна за по-добър резултат?

    19-ти е понеделник и това ще допринесе за:"Ако Житният режим започне в понеделник, човек ще се свърже с развитието на своята душа, ще възприеме любовта в сърцето си и ще пречисти всичко около себе си. Ще завърши в сряда - денят на Природата, с която човек трябва да се свърже. " От което имам нужда, но не знам дали правилно съм разбрала че житния режим през март се почва на новолуние.

    Хора извинявам се за глупавите си въпроси, но когато правя нещо искам да е изпипано и хубаво.

    Отново ви благодаря за подкрепата!

  7. Здравейте! На скоро разбрах от приятели, че през февруари се прави пречистваща житна диета.В търсене на повече информация по въпроса попаднах тук(в този форум).Много се радвам че има такова място където хора с близки интереси да обменят опит.

    Бих искала да попитам освен през февруари през кой друг месец може да се прави житната диета?

    Някъде прочетох че може да се прави и през март, но не знам дали е така и кога точно трябва да се започне за да е ефикасна и за душата, а не само за тялото?

    Моля за повече информация по въпроса.

  8. Здравейте всички!От скоро разглеждам форума и темите в него.Всички са много интересни.Сега искам и аз да се включа в дискусията за смъртта."Смъртта е занимание самотно!"-както е казал Рей Бредбъри. :harhar::harhar:

    За смъртта всеки е мислил, и си е представял определени неща,но когато я срещне всичко се променя.Най- лошо е когато загубим близък човек, защото е лесно да мислим за собствената си смърт, но не знаем как да пуснем душите на близките си чието време е дошло.

    Може би е така защото не сме се научили да обичаме.Според мен ако човек открие Любовта в себе си(онази красивата, освобождаващата, ангелската Любов) ще спре да се страхува от смъртта, ще престане да вижда онази черната с косата на всеки ъгъл.Не знам дали сте анализирали поведението си при изпращане на близък в последния му път.Но картинката е интересна.Ще си позволя да ви разкажа нещо лично.

    Последното погребение на което бях беше през 1992 година или някъде по това време.Тогава съм била на тринадесет години, но гледах на нещата по особен начин.И аз като всички плаках, но не защото баба ми си е отишла от този свят а защото повече няма да видя усмивката и, няма да ни посрещне на коледа с домашна вита баница и тям подобни неща.С други думи беше ми тъжно не за баба ми като човек а за онова което ми е давала.Това го установих след години.

    На самото погребение не пожелах да се сбигувам с тленните останки.Роднините бяха шокирани от моето изказване:"Няма да целуна това тяло за сбогом, защото това не е моята баба!Баба ми е вече далече от тук."

    Тогава не осъзнавах какво точно казвам просто ми се изплъзна.Дойде ми отвътре както се казва.От този момент нататък започнах сериозно да мисля:"Защо съществува смъртта?Кой я е измислил?Мога ли да си тръгна от този свят когато реша?Какво ме спира да не го направя?"

    Напоследък си мисля и за това дали мога да оставя родителите си,когато имдойде времето да напуснат този свят?

    Ще имам ли сили да кажа:

    Прости, Прощавай, отвъд заминавай и там ще се срещнем когато е речено.

    Или въпреки всичко което знам и мисля за смъртта ще ги оплаквам така както те самите са оплаквали своите родители.

    АЗ лично съм готова за онзи момент в който ще усетя лекото потупване по лявото рамо и ще чуя в главата си:Хайде време е да дойдеш отвъд, тук вече няма какво да правиш.Тази форма не ти приляга.Ела да ти "ушием нова дреха".

    Без жал ще стана от тялото си и ще тръгна.

    Но това не значи че не ме е страх от смъртта.

    Страх ме е от смъртта на любимите хора, може би защото още не съм се научила да Обичам по правилния начин.

    Вие как мислите? Възможно ли е да изпратим любим човек отвъд с песни и танци(както е правилно)?

    Опа аз май малко се поувлякох.Та исках да кажа че за мен смъртта е необходимост път към живота, така както живота е път към смъртта.И тази последователност не е просто кръг по който се движим а спирала на човешкото израстване.Спирала на израстване на душата.Пътя по който се стига до отца. :angel::hypocrite:

×
×
  • Добави...