от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 8 / 2001 г.

КРИСТАЛИТЕ

Учителя

Скъпоценните камъни

Всички форми и видове на материята които съществуват на Земята, са кондензирана духовна енергия. Тази духовна енергия изтича от великите същества на космоса. Различните видове духовна енергия произтичат от различните йерархии на духовните същества. Скъпоценните камъни, като най-висша форма ма материята, са кондензирана висша духовна енергия и според естеството си, те произлизат от различните йерархии на космоса.

Скъпоценните камъни са носители на възходящи творчески енергии и служат като естествени трансформатори на низши желания. "Свещени думи на Учителя", т. 2. стр. 123, изд. Всемир, 1994 г.

Кристалите

Това ся души, които сега тръгват от Божествения свят към земята. Растенията са души, които са достигнали умствения свят. Тяхното съзнание е в умствения свят, а на земята имат подсъзнание. В животните самосъзнанието е в астралния свят. На земята те имат съзнание, движат се, чувстват болка, страсти, радост. У човека съзнанието е на земята, самосъзнанието също. Той осъзнава всичко, изследва всички причини, избира сам своя път. С човека започва процесът на еволюцията. Пра възлизането на душите като човеци им съдействат кристалите, растенията. животните. "Свещени думи на Учителя" т 2, стр. 209.

Красотата на скъпоценните камъни е впечатлявала човека от незапомнени времена. Във всички култури и общества скъпоценните камъни са заемали особено почитано място и са били не само белег на благополучие, но се е вярвало, че придават определени качества на собственика си, че му осигуряват защита и благословение.

Използването на кристали и скъпоценни камъни за лечение датира вероятно от времето на Атлантида. Окултните източници твърдят, че там това изкуство е било развито до съвършенство. Кристалите са били използвани също и за предавател и приемател на енергия. В арабската и древната източна медицина лечебният ефект на кристалите е бил също добре познат.

Известно е, че в Европа това знание е било възродено от тайното братство на розенкройцерите, които са били най-добрите алхимици и лечители на Средновековието. Има основания обаче да се предполага, че предшестващото ги духовно течение на богомилите също е притежавало такова знание, идващо непосредствено от Атлантида. Текстовете, част от които публикувахме в предишните броеве на списанието, навеждат на тази мисъл.

Дванадесет скъпоценни камъка заемат специално място в Библията, често ги наричат „сакрални камъни" поради това, че символизират дванадесетте основи на Небесния Ерусалим, отговарят на дванадесетте израилеви племена, на дванадесетте апостоли на Христа, на дванадесетте зодиакални знака и съответно на дванадестте часа от денонощието. Те се изброяват два пъти в Библията. Един път във връзка с нагръдника на първосвещеника Авраам, изработен според указанието, което Господ е дал на Мойсей, и чието описание е изключително подробно. Върху всеки камък е написано името на едно от из- раилевите племена. Библейският текст твърди, че указанията за изработката на нагръдника са дадени на Мойсей от Господа, те заемат почти цялата 28 глава от „Изход".

28:... 16. (Той трябва) да бъде четириъгълен, двоен, педя дълъг и педя широк.;

17. И нареди на него четири реда изработени камъни; наред: рубин, топаз, изумруд — това е първи ред;

18. втори ред: карбункул, сапфир и елмаз;

19. трети ред: опал, ахат и аметист;

20. четвърти ред: хрисолит, оникс и яспис; те трябва да се вложат в златни гнезда.

(Библия, изд. на Св. Синод на Българската църква, 1982 г.) Вторият път дванадесетте камъка се изброяват в „Откровението на Йоан" като основи, върху които е изграден Небесният Ерусалим. Откровение, 21:10: ,,...и ми показа големия град, светия Йерусалим, който слизаше от небето - от Бога ...19—20. Стените на града имаха дванайсет основи, а върху тях - имената на дванадесетте апостоли на Агнеца... Основите на градските стени бяха украсени с всякакви драгоценни камъни: първата основа - яспис, втората — сапфир, третата — халкидон (халцедон), четвъртата - смарагд (изумруд), петата — сардоникс, шестата — сардий (сар- дер), седмата — хризолит, осмата — берил, деветата - топаз, десетата — хризопраз. Единайсетата - хиацинт, дванайсетата - аметист."

Изброените камъни обаче се различават от тези на нагръдника. Трудността в идентифицирането на камъните идва от това, че древните са ги наименували според цвета им с имена, различаващи се от днешните минералогични класификации. Такова например е объркването по отношение още на първия от тях - сардер, който е бил червен камък и е популярен сега като червената разновидност на хиацинта - карнеол. Под името карбункул или антракс също се подразбира някакъв вид камък с тъмночервен цвят, „на тлеещ въглен" - изследователите предполагат гранат.

Диамантът не фигурира в по-ранните източници и е добавен по-късно в някои описания на нагръдника.

Според някои еврейски източници („Тора" от I хил. преди P. X.) дванадесетте камъка имат следните названия с кореспондиращо название на племе и характерен цвят. (Табл. 1)

В най-ранната старогръцка версия на Библията намираме следните указания за минералните видове в пекторала на първосвещенника:

1 .сардер

2. топаз

3. смарагд

4. антракс

5. сапфир

6. яспис

7. лигур

8. ахат

9. аметист

10. хризолит

11. берил

12. оникс

В Симеоновия сборник от 10 век (по Светославовия препис от 1073 г.) изписването на дванадесетте сакрални минерала от пекторала на първожреца е както следва:

1. саридон

2. пазнон

3. змарагдъ

4. антраксь

5. сапфиръ

6. иасписъ

7. оуакинфъ

8. ахатис

9. амефусакий

10. хрусолифъ

11. виролулионъ

12. онухион

Връзката между дванадесетте скъпоценни камъка, дванадесетте зодиакални знака и израилевите племена според източник, отнасян към тайните книги на богомилите:

Printsipi 9.PNG

167. Книга за домовете разглежда 12-те зодиакални дома в техния митичен и алхимичен образ. Пълни с прелест са разказите за раждането на Исус (Слънцето) и на шестте му сестри (планетните кръгове).

168. Той бива воден на Голгота като на празник — от 12 града му пращат дарове. Но когато го приковават към кръста, той се мъчи в продължение на 12 часа, а когато умира, духът му посещава 12""е кръга на Ада.

169. Това тройно шествие на Слънцето през Зодиака е разказано с една велика умисъл: да се предадат на българската легенда отсен- ките на първите гностически митове. Адът по разпределение наподобява голяма човешка фигура.

170. Първият кръг (Овен) е Талет, жертвата, Агнец, заклан върху равноденствения кръст. Там е главата на Великия Човек, коляното на Вениамин, който държи вълк, негов знак е Аметистът.

171. Вторият кръг (Телец) е Шар, плодородието, Девата на любовта с рога на главата, яздеща апис. Там е шията на Човека, племето на Исакар, държащ покорен осел; негов знак е Ахатът.

172. Третият кръг (Близнаци) е Теомим, съюзът - двамата близнаци, избили оскърби- телите. Там са ръцете на Човека, племената на Симон и Леви, държащи меч и брадва. Негов знак е Берилът.

173. Четвъртият кръг (Рак) е Сартан, привързаностите - рак на гърдите на Изис. Там е коремът на Човека, племето на Забулон, държащ кораб. Негов знак е Изумрудът.

174. Петият кръг (Лъв) е Ариел, силата - разярен лъв, заравящ земните семена. Там е сърцето на Човека, коляното на Юда, държащ лъва и магичен скиптър. Негов знак е Рубинът.

175. Шестият кръг (Дева) е Ветулех, чистотата, момиче с клас. Там е слънчевият възел на Човека, коляното на Апора, държащ тайна. Негов знак е Ясмитът (вероятно грешка при преписването - става въпрос за яспис (б. ред).

176. Седмият кръг (Везни) е Мознаим, правдата, жена с вързани очи. Там са бедрата на Човека, коляното на Дан, държащ скрижа- ли и книгата на Енох. Негов знак е Брилянтът.

177. Осмият кръг (Скорпион) е Акреб, изпитанието, змията на дървото. Там са половите органи на Човека, коляното на Гад, държащ въже и бич. Негов знак е Топазът.

178. Деветият кръг (Стрелец) е Кещат, отплатата, Кентавър с опънат лък. Там са слабините на Човека, коляното на Йосиф, държащ лък и кожа от сърна. Негов знак е Карбункулът.

179. Десетият кръг (Козирог) е Геди, грехът (Тайната), козел с рана на гърлото. Там са колената на Човека, племето на Нефталим, държащ сърна и свирка. Негов знак е Оникс/<b>.

180. Единадесетият кръг <b> (Водолей) е Дели, съдът, урна с вода. Там са прасците на Човека, коляното на Рувим, държащ амфора. Негов знак е Сапфирът.

181. Дванадесетият кръг (Риби) е Догим, потопът, две риби. Там са стъпалата на Човека, колената на Ефраим и Манасий, приемащи кръщение. Негов знак е Хризолитът.

Както се вижда, въпросът за дванадесетте камъка, който е занимавал мистиците и изследователите от древността до днес, остава отворен

Материалът е подготвен по книгите: Костов, Р. „Митологична гемология", изд. Наука и изкуство 1993 г.

Костов, Р. ,Дванадесетте скъпоценни библейски камъка", изд. Интергеоресурс 1994 г.,

Христова, Елена, „Скъпоценни камъни, зодии и легенди", изд. Кибела, 1999