от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно бр. 21 / 2009 г.

Мерки за опазване на горите

Канада ще създаде една от „най-добрите естествени защити срещу промените в климата", писа британският в. „Гардиън". За целта властите са поставили под специална защита малко над 1 млн. кв. км . иглолистни гори, мочурища и торфища. На територията, повече от два пъти по- голяма от тази на американския щат Калифорния, ще бъдат забранени дърводобива, минната промишленост, проучването на петролните залежи и добива на нефт. По този начин канадската тайга ще продължава да действа като естествен склад на въглероден диоксид.

Подобен мащабен консервационен проект не е характерен за Канада, чието правителство често е обвинявано, че се опитва да саботира климатичните преговори, коментира вестникът. Отказът на управляващите да се ангажират с по- големи цели за намаляване на парниковите емисии и разработването на залежите на битумни пясъци предизвикват недоволство и протести от страна на редица екологични организации.

Правителството ще осигури 10 млн. щатски долара за подпомагане на местното население в източната част на канадската провинция Манитоба. 43,7 хил. кв. км. от провинцията ще бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО за световно природно наследство.

Според доклад на Международната кампания за опазване на северните гори, разнообразната смес от гори (тайга), мочурища и тундра, е с по-голям капацитет за съхранение на въглеродни емисии, отколкото учените са смятали досега. Резултатите от доклада показват, че тайгата абсорбира повече от 22% от въглеродния диоксид, съхраняван на земната повърхност.

Ниските температури и бавният процес на разлагане на органичната материя позволяват натрупването на органична почва и торф. Почвата под вечно зелената гора съхранява двойно повече въглероден диоксид на квадратен метър в сравнение с тропическите гори в Амазония.

По данни от проучване на Грийнпийс около 5,26 млн. кв. км. гори в Канада (повече от половината от територията на страната) складират парникови газове, които се равняват на произведените през последните 27 години световни емисии. Учените предупреждават, че унищожаването на тези гори може да се сравни с действието на „въглеродна бомба" заради внезапното освобождаване на парникови газове.

Национална кампания за опазване на горите в България

Промяна в законодателството, осъзнаване на другите ползи от горите освен дървесината, въвеждане на серти- фикация за всички дървесни продукти са сред приоритетите на кампанията.

Според 73,6% от българите изсичането и унищожаването на горите е най-сериозният проблем на българската природа и околна среда. 77,3% пък заявяват, че държавата не прави достатъчно за опазването на българските гори от изчезване.

В отговор на тази статистика на 13 октомври 2009 г. официално стартира кампания за опазване на българските гори. Тя е инициирана от международната природозащитна организация WWF в България.

Като част от кампанията започва национална петиция, която ще бъде внесена в Народното събрание и Министерския съвет. Петицията ще настоява за промени в Закона за горите, които да ограничават корупцията и незаконните сечи, за сертифициране на горите в България по международната система FSC, приета в над 90 държави, за опазване на най-старите естествени гори, които сега не са защитени.

Не на последно място кампанията има за цел да промени нагласите, че гората е само източник на дървесина, след като тя опазва водата, която пием, пречиства въздуха, спира ерозията и свлачищата, дава убежище на 43 световно застрашени вида растения и животни, ограничава промените в климата, а също така е източник на вода, въздух, дом за много редки растения и животни и място за отдих и почивка.

Всеки желаещ да се включи в петицията може да го направи в интернет на www.wwf.bg

В следващите две седмици подписи за петицията ще се събират и на хартия на няколко места в центъра на София.

Основните канали, които ще бъдат използвани за популяризиране на кампанията, са телевизия, радио, билбордове и интернет, както и различни нестандартни активности, които привличат вниманието върху проблема с българските гори. Музиката, използвана за озвучаване на телевизионните клипове и радио спотове, е композирана от проф. Виктор Чучков и безвъзмездно предоставена за кампанията.

Основната идея, залегнала във визиите на кампанията, е фактът, че по географски данни гората заема 1/3 от територията на България, което е отразено и в националния ни флаг. Съгласно статистическите данни обаче поради изсичане гората изчезва със скорост от 10 куб. м. в минута, което може да доведе и до промяна на един от националните ни символи.

От интернет