от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Беседи

Книги с беседи

СЪБОРНО СЛОВО

Работна среда на електронния архив

I Младежки събор

7 ч. с. 3 юли.

Окултизъм и наука

(Б. Боев)

Окултният ученик трябва да изучава днешните официални науки. Те са науки предимно за физическия свят, а последният не е ли Божествен, като невидимия свят? За да разберем окултизма, най-доброто и необходимо подготовление е изучаване науките, отнасящи се до физическия свят. Днешната духовна криза е двойна: в ума и в сърцето. Тази криза в ума е изразена, като борба между науката и религията, а в сърцето - като откъсване на човека, изгубване връзките му с цялото. Само окултизмът днес е в състояние да хвърли мост между науката и религията, и по този начин да спомогне за възтържествуването на религиозното животоразбиране. Окултизмът е естествознание. Той представя продължение на естествознанието в невидимата област. Окултизмът не е основан нито на сляпа вяра, нито на философски спекулации. Методите му са: опит и наблюдение.

Когато човешкият ум стана по-самостоен в епохата на хуманизма, възбуди се интерес към изучаване на природата. След откритието на Коперник, след създаването Кант-Лапласовата теория за произхода на слънчевата система, и особено след еволюционната теория на Ламарк и Дарвин, още по-ясно се изтъкна, че тези три учения противоречат на Библията. С развитието на психофизиологията се откри голяма зависимост между нервната система и душевния живот. Следователно, можеше да се предположи, че душевните способности имат корена си в мозъка. Намериха се и други противоречия, напр. чудесата на Ветхия и Новия Завет, който днешната наука смята за нарушение на природните закони. Но, всички тези противоречия са само привидни. Теорията на Коперника не представлява никакво противоречие. Къде в религиозните книги е писано, че слънцето се върти около земята? Също и Кант-Лапласовата теория не противоречи на спиритуалистичния мироглед. Даже в индийските религиозни книги се говори за манвантарите, които са прераждания на слънчевата система. Окултистите не само са знаели за произхода на слънчевата система от мъглявина, но са знаели какво е имало и преди тая мъглявина. Също е и с еволюционната теория. И психофизиологията също не може да противоречи. Нервната система е инструмент за проява на известни сили на съзнанието във физическия свят.

Разказът за сътворението на Адам е абсурден само на пръв поглед, но той става твърде дълбок, като се разгледа от окултно гледище. Същото е и с разказите на Ной и Йон.

Ако разгледаме отношението между окултизма и разните науки, ще видим, че няма никакво противоречие. Нещо повече: проблемите в разните науки могат да намерят своето истинско разрешение само в окултизма. Напр. днешната биология не може да обясни наследствеността. Има няколко теории за това, но всяка от тях противоречи на фактите. Само окултизмът може да обясни наследяването на придобитите признаци, но не е тук мястото да се спирам на този въпрос. Днешната биология чрез много факти идва до приемане на етерното тяло (опитите на Харрисън, Колиско и др.)

Сега, нещо за еволюционните фактори. Окултизмът дава известно значение на подбора и на взаимопомощта, като фактори на еволюцията, но главно място дава на вътрешния фактор, което се доказва, между другото, напр. с опитите на Волф върху окото на тритона. Спаредъ най-последните данни на физиката, материята е кондензирана енергия, и това пак потвърждава една отдавна известна окултна истина.

Отношението на окултизма към психологията. Нито психо-аналитичната теория на Фройд, нито други психологични теории могат да обяснят известни психични явления. Нещо повече: известни области на психологията направо водят към окултизма. Напр. хипнотизмът, особено в своите дълбоки фази, доказва известни окултни истини: съществуването на аурата, реалността на ясновидството и пр. В тази област най-много са работили Дьо Роша и Дюрвил, френски изследователи. Окултизмът хвърля светлина още и върху следните науки: геологията, филологията, етиката, историята, социологията и другите науки. Във всички науки се влива една нова, духовна струя. Същото става и с изкуствата. Всичко това доказва, че наближава епохата на една духовна култура, на едно велико духовно събуждане на човечеството.