от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Беседи

Книги с беседи

СЪБОРНО СЛОВО

Работна среда на електронния архив

I Младежки събор

11 ч. с.

Разисквания върху рефератите

Г. Томалевски. Комуните, като нова форма на братски живот, мимоходом разрешават в себе си социалния въпрос. Във формулата на производството, капиталът се заместя със съзнателно комунизирания братски труд. Да се помага за закрепването тая нова форма, като необходима за прилагането новото учение.

А. Попов. Аз искам да обърна внимание на ученика, като фактор в живота. Не е важно през какви философски школи ще мине ученика, и какви философски знания ще добие, но важно е, какъв трябва да бъде в живота. Ученикът трябва да покаже на света новото, като го прилага на всяка стъпка в живота си.

Н. Каишев. Задачата на този събор не е да се откъсваме от нашите стари братя, а само да се откажем от някои техни стари възгледи.

Друга наша задача е да следваме неотклонно пътя на Белите Братя.

Опитите, които ще правим върху братските общежития да нямат характер на многочислени комуни, а да се сгрупирваме в малки групи, които да си хармонират, защото не е в количеството, а в качеството на хората. И трябва да знаем, че не сме ние, които ще образуваме комуни, а Учителя ще направи такива.

С. Джуджев. Тия комуни трябва да имат пред вид положението на селянина днес. Той е много неграмотен, има нужда от хора, които да му дадат знания, и на които той да се опре с доверие. Да се работи върху него, за да създадем един образцов селянин. За доставяне необходимата духовна храна, трябва да се съставят специални песни и приказки, чрезъ които да се прокарват известни окултни истини.

Г. Марков. Човек в развитието на своето съзнание минава през три състояния: 1. През кометното, когато той представя една скитаща звезда, и се движи от система в система; 2. Когато съзнанието се движи по елипса, в която има два фокуса; единият представя неговата личност, другият представя Бога; 3. Когато той влезе в съзнанието на ученичеството, започва да се движи в кръг около един център, който е неговият Учител.

П. Пампоров. Ние сме на парахода в океана, и той гори. Предстоят ни два пътя: или да хвърлим всичкия си товар, да скочим от парахода, и който може да плува, да се спаси, или да останем на парахода и да изгорим. Време е да се спасяваме! Сега Духът иде, и тропа на всяка душа, а най-вече върху душите на младите. Няма време за отлагане. Трябва да пристъпим към работа, към опити!

С. Симеонов. Този събор е повече за опознаване и изказване мнения върху въпроси назрели и готови за приложение. Особено усилено трябва да се заработи върху комуните.

Г. Тахчиев. От нас се изисква абсолютна чистота, но затова трябват и абсолютни условия.

Комуналният живот се явява, като най-добро условие за постигане на всичко това, което новото учение ни налага.

П. Георгиев. По въпроса за комуналния живот мога да кажа следното: всеки, който влезе в комуна, трябва да олицетворява любовта в себе си. Комуната не е средство за осигуряване, и който влиза с такава цел, ще бъде вън от нея.