от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

ЕЛЕКТРОННА БИБЛИОТЕКА

Статии, посветени на Учителя и Учението

Статии от списание Житно зърно

сп. Житно зърно година ХХIII бр. 8 / 2001 г.

ХИЛДЕГАРД ФОН БИНГЕН ЗА КРИСТАЛИТЕ

Из книгата „ЛЕЧЕБНАТА СИЛА НА СКЪПОЦЕННИТЕ КАМЪНИ", изд. Интергеоресурс, 1993 г.

Предлагаме ви една гледна точка, която прониква зад студената стена на скъпоценните камъни и открива пулсиращия в тях живот - тази на Света Хилдегард от Бинген, прочута с ясновидските си и лечителски способности.

АМЕТИСТ

Аметистът расте, когато около слънцето има кръг, подобен на пръстен. Това е предизвестие за някаква промяна в одеждите на Господа...

Той е топъл и огнен, но и малко въздушен, защото по времето, когато има кръг около слънцето, въздухът е леко прохладен.

Ако човек има петна по лицето, нека сгорещи вода над огъня и подържи камъка над нея, за да се смесят изпаренията му с водата. После да сложи камъка в тази вода и измие лицето си с нея. Ако го прави често, кожата на лицето му ще стане нежна и ще придобие хубав цвят.

АХАТ

Ахатът произлиза от пясъка на морето, което се простира от изток на юг. Той е топъл и огнен. Въпреки това силата му идва повече от въздуха и водата, отколкото от огъня.

Ако някой носи този камък със себе си, нека го държи върху голата кожа, за да се стопли. Естествената му сила ще придаде сръчност и благоразумие на този човек, а словата му ще бъдат умни, защото ахатът се ражда от огън, въздух и вода.

.. .някои скъпоценни камъни, сложени върху кожата, дават на човека здраве и разум. Който има епилепсия или е лунатик, трябва винаги да носи ахат, който се допира върху кожата му, и ще се почувства по-добре.

БЕРИЛ

Берилът е топъл. Той расте от пяната на водата всеки ден между третия и обедния час, когато тя е силно нагрята от слънцето. Силата му идва повече от въздуха и водата, отколкото от огъня, въпреки това той е и малко огнен.

Който носи камъка със себе си и често го държи в ръка, трудно влиза в разпри с други хора, той не е свадлив, а остава спокоен.

ДИАМАНТ

Диамантът е топъл. Той се ражда в определени планини на юг... от тези скали понякога се чува туптящ грохот, сякаш бие голямо и силно сърце. Тъй като диамантът, още преди да е станал голям, е силен и твърд, скалите в тези планини се разцепват на местата, където има диамант, и той, подобно на чакъла, пада във водата.

Силата му е толкова голяма, и от такъв характер, че превъзмогва лошотията и злото.

Дяволът е враг на този камък, защото не се подчинява на силата му.

КАРБУНКУЛ

Карбункулът расте при лунно затъмнение. Ако нещо му е противно, се стреми да изчезва. Поради това той понякога изглежда тъмен, тогава по Божията повеля предрича глад, чума или промени в правителството. В такъв случай слънцето поставя езика си 8 устата на луната, за да я събуди от смъртта, тъй като вече е мъртва. В този час се създава карбункулът. Затова блясъкът му идва от огъня на слънцето по времето, когато кара луната да пълнее, така, че да свети повече през нощта.

Така този камък прогонва много различни болести от човека и ги побеждава.

С карбункул или антракс вероятно е бил обозначаван гранат (в някои източници - или рубин).

ОНИКС

Ониксът е топъл. Той расте към третия час на деня при гъсти облаци, когато слънцето грее силно, а облаците го замъгляват, така че то да не може да пробие през водните маси. Той не съдържа много огнена жар, затова пък притежава топлината на въздуха. Произхода си дължи на слънцето, а втвърдяването си на различните облаци. Поради това той е ефикасно средство против болести, които идват от въздуха.

Който има болно сърце или бодежи в страните, трябва да стопля оникс в ръцете или с тялото си.

Ако човек страда от депресии, трябва да гледа оникс съсредоточено, а после да го слага в устата. Депресията ще изчезне. 

САПфИР

Сапфирът е топъл. Той расте по обяд, когато слънцето вече е толкова силно, че поради жегата въздухът е почти неподвижен. Заради преголямата горещина лъчите на слънцето проникват по-слабо през въздуха, а блясъкът му не се вижда така добре, както когато въздухът е по-хладен. По тази причина сапфирът е мътен, той е по-скоро огнен, а не прилича на въздуха и водата.

Той олицетворява безрезервната любов към мъдростта.

СМАРАГД

Смарагдът расте в ранно утро, т.е. при изгрев слънце, когато слънцето набира сили и започва своята обиколка. По това време зелената трева по земята е особено свежа, защото въздухът е още прохладен, но слънцето е вече топло. Тогава растенията всмукват свежестта така жадно, както агнето млякото, тъй че топлината на деня едва стига, за да стопля и подхранва тази свежест през целия ден така, че да действа оплождащо и да роди плодове. Поради това смарагдът е добро средство против всички недъзи и болести, защото се ражда от слънцето, а веществото му произлиза от чистия въздух.

САРДОНИКС

Сардониксът е топъл. Той расте всеки ден от края на шестия до малко след началото на деветия час. Слънцето го стопля тъкмо тогава, когато свети най-ясно, защото по това време въздухът вече леко се захлажда. Затова сардониксът съдържа повече от огъня, отколкото от въздуха и водата. По природа притежава голяма сила и укрепва петте сетива на човека. Той може да ги лекува, защото се ражда, когато слънчевата светлина не е потъмнена от нищо.

Сардониксът е халцедон с кафяви и бели цветове - б.ред.

САРДЕР

Сардерът расте следобед при силни дъждове, през есента, когато шумата на широколистните дървета започва да увяхва. Защото тогава слънцето все още грее силно, а въздухът е прохладен и слънцето го топли с червения си цвят. Затова самият той, под влиянието на въздуха и водата, е чист и добре темпериран с блага и мека топлина. Силата му предотвратява ужасните епидемии.

Ако човек вследствие на една или друга епидемия има толкова силно главоболие, че е на ръба да полудее от него, нека завързва на главата си сардер... и казва: „Както Бог низвергна първия измежду ангелите в пропастта, тъй нека освободи теб - X... от тази лудост и ти даде отново ясен разум"

Сардий, сард или сардер обозначава ръждивочервен, кафяв или червеникав халцедон. Червната разновидност на халцедона е позната като карнеол. - б. ред.

ТОПАЗ

Топазът расте към деветия час на деня в слънчевия пек, и то дори малко преди деветия час, тогава слънцето поради дневната горещина и движението на въздуха е съвършено чисто и твърде знойно. Той съдържа съвсем малко от въздуха и водата. Камъкът е бистър. Цветът му е повече златист, отколкото жълт.

Топазът се съпротивлява на горещини и отрови, т. е. на отравяния и вражди. Той не ги търпи, както морето не търпи замърсявания. Защото ако има отрова в хляба, месото, рибата или други храни, или пък във водата, виното и др, напитки и ако наблизо има топаз, от него веднага започва да се вдига пара.

ХАЛЦЕДОН

Халцедонът расте след спускането на мрака, когато слънцето почти се е скрило, но въздухът все още е топъл. Затова той черпи топлината си повече от въздуха, отколкото от слънцето. Той има благотворни сили. Нека човек го носи така, че да се докосва до кожата му и то върху една от големите вени на тялото. По този начин камъкът предпазва човека от болести и го прави много устойчив против изблици на ярост. Който иска речта му да е спокойна и разсъдлива и да говори разумно, нека държи халцедон в ръката си и го стопля с дъха си така, че да овлажнее...

Халцедонът има много разновидности — халцедон (бледосив, сив, млечносин), сардер (кафяв, ръждив, тъмночервен), карнеол (червен, червено-оранжев), хризопраз (зелен) - б. ред.

ХИАЦИНТ

Хиацинтът се ражда в първите часове на деня от огъня, тогава, когато въздухът е умерено топъл. Той е повече въздухоподобен, отколкото огнен. Затова си взаимодейства с въздуха и понякога изравнява собствената си температура с тази на въздуха. Но въпреки това е и огнен, защото произлиза от огъня.

При очни болести - да държи хиацинт срещу слънцето. Камъкът веднага ще си спомни, че произхожда от огъня и бързо ще се стопли. Тогава трябва да се навлажни с малко слюнка и бързо се слага върху очите, за да се загреят. Ако това действие се повтаря често, очите отново ще станат ясни и здрави.

Хиацинтът е червен до кафяв прозрачен шпинел, известен още като якинт, лал, лигурий - 6. ред.

ХРИЗОПРАЗ

Хризопразът расте в часа, когато слънцето окончателно е залязло. Тогава въздухът и водата са по-мътни и по-зеленикави от обикновено. Затова този камък развива силата си нощем, когато луната свети най-силно... но още не е пълна, а се вижда само наполовина.

Ако някой в някоя част на тялото си страда от подагра, нека слага хризопраз на болното място и подаграта ще изчезне. Ако някой много се гневи, камъкът трябва да се допира до гръкляна му докато се стопли. Тогава човекът не може да произнесе вече нито една гневна дума.

Хризопразът е ярко-зелена разновидност на халцедона — б. ред.

ЯСПИС

Ясписът расте, когато слънцето след деветия час на деня започва да залязва. Той се стопля от огъня на слънцето, но всъщност носи в себе си повече от въздуха, отколкото от водата или от огъня. Среща се различно оцветен, защото цветът на слънцето се мени от облаците, когато то е на заник.

Когато жена ражда, нека държи в ръката си яспис, от часа на раждането през цялото време, през което е лехуса. През това време злите въздушни духове не могат да навредят на нея и детето й. Защото старата змия протяга език към потта на детето, което излиза от утробата на майката. А когато змия изкарва своя дъх някъде, на това място също трябва да се сложи яспис и дъхът й ще стане толкова слаб, че няма да е много вреден.