от ПорталУики
Версия от 15:26, 14 декември 2010 на Devashaktika (Беседа | приноси)

(разл) ← По-стара версия | Преглед на текущата версия (разл) | По-нова версия → (разл)
Направо към: навигация, търсене

Астрология - работна

предисловие

увод

ПРЕДИСЛОВИЕ

Когато хората убиват, те дълбоко се заблуждават, защото мислят, че с унищожаването на тялото унищожават и онова съзнание, което го е обитавало.

Така е и когато те убиват една идея, едно учение, една наука. Днес има много древни науки, които са погребани - астрологията е една от тях. Знайни им са и гробовете дори: в еди-коя "енциклопедия", еди-кой "речник", и ония, които посещават гробищата на човешките предубеждения и догми, ала нямат око за живото в живота, ще ви се присмеят, ако им заговорите за неща "отдавна умрели" според тях. Те дори могат да ви посочат и имената на ония "официални учени", свещенослужители в храма на науката от Ренесанса насам и достойни до наши дни, които са извършили погребението на тия "суеверици" и да ви цитират нещо от техните "надгробни речи". Наистина във времето на Ренесанса от астрологията бяха останали само дрипи - тази божествена девица се изплъзна от ръцете на окаяна сган от шарлатани-гадатели и те успяха да откъснат от нейните одежди само по някоя и друга дрипа. Та когато дойдоха по-късно учени, те всъщност погребаха не астрологията, а няколко "астрологически дрипи".

Тъй е: когато хората погребват, те погребват само дрипите - живото си заминава, за да влезе в нова форма и нова фаза на развой. Така беше и с астрологията. Доскоро мнозина мислеха, че тя е мъртва наука и това предубеждение така бе залегнало в техните умове, че и не смятаха за нужно сами да проверят онова, което им бяха натрапили. Една от чертите на съвременния човек, какъвто и да е той - учен или прост, е, че пази ревниво своите догми. Той дреме над своето наследено от дядо и баба имане, над своите наследени ценности и не си дава труд да провери дали повечето от тях не са фалшиви. И днес по разните пазарища в живота - религиозни пазарища, политически пазарища хората си служат с тия фалшиви монети на атавизма и наричат това "почтена търговия". А има и много хора, особено интелигентни, които знаят фалшивостта на тия монети - знаят лъжата на всички ония религиозни и обществени догми, които спъват развитието на човечеството, ала от страх мълчат.

Все пак има и доблестни хора, които пристъпват непредубедено към нещата и които не се боят да изкажат истината въпреки подигравките и хулите на страхливите и ревниви пазители на догмите.

Днес мнозина учени на Запад и в Америка са се запретнали да проверят астрологичните данни, като поставят тази наука на чисто опитна база - наред с другите експериментални науки. Не голословията и отрицанията на разни скудоумци - каквито и да бъдат те: "официални" или "неофициални" учени, - а опитът дава научно оправдание на едно твърдение.

И ето, опитите и наблюденията на редица учени идат да оправдаят древната астрологична истина за влиянието на звездното небе - частно за влиянието на слънцето, луната и планетите върху живота на човека и земята.

Данните за научна обосновка (в съвременен смисъл на думата) на астрологията се събират по два пътя: по пътя на астрофизиката и по пътя на статистичните изследвания.

За да се види в общи черти в каква фаза се намират астрофизичните изследвания, които ни водят до древната астрологична идея за звездните влияния, ще приведем част от статията на Е. Caslan "Опити върху научна Астрология", печатана във френското списание "Le voile d'Jsis", което е посветило два свои броя специално на астрологията.

"Като разглаждаме планетното пространство като едно магнитно поле, в което слънцето е индуктор, а планетите - приемници на индукцията, можем да кажем, че всяка точка от повърхността на една планета е подложена на електрични пълнежи, които се менят всеки миг вследствие движението на небесните светила и закона на Ленц. Тия пълнежи изменят съответно не само потенциала на елементите на почвата, но и самия човек, който може да се уподоби на редица батерии, свързани с една-едничка батерия, която представя психомоторния център на мускулната система. Следователно проучването на земния магнетизъм може да позволи да се докаже влиянието на небесните светила върху човека и да се изследват неговите свойства.

Така Брук (земният магнетизъм), като изследва токовете, що браздят земята, отбелязва, че към земния магнетизъм трябва да се прибави комбинираното действие на слънцето и луната. От него произлизат известни напрежения и контракции, известни изпразвания, които се менят под влияние на земното движение, като упражняват реципрочни въздействия, та по такъв начин непрекъснато менят собствената си интезивност. Брук отбелязва дневни, седмични, месечни, годишни, четиригодишни, шестнадесетгодишни и петвековни колебания. Дневните осцилации зависят от земния магнетизъм; седмичните флуктуации са свързани главно със сизигиите на луната; месечните колебания менят своите скорости, а годишните промени видоизменят пълнежите. Четиригодишният период се дължи на възвръщането на слънцето към същото положение в един и същи час; шестнадесетгодишният произтича от съчетанието на предходния с деветнадесетгодишия лунен цикъл (цикъл на поврата на новолунията в същите дати). Петвековният период обхваща точно 516 години и се мести непрекъснато на 11 градуса всеки 19 години. Всички тия цикли се придружават със съответни промени както в метеорологията, тъй и в историята на народите. Брук, като ги сравнява с хода на историческите събития, установява, че те отговарят на големите периоди на културен подем, и извежда следните няколко общи закони: "Апогеят в периода на познатите цивилизации е бил достигнат все в същата периодична вековна епоха, именно епохата на преминаването на вековния полюс през столицата или по-скоро през центъра на влиянията на ръководения народ; тия апогеи са траяли колкото времето на това преминаване."

"Един ръководещ народ управлява и напътва човечеството само в течение на един петвековен период."

Без да познава съчиненията на Брук, Сулейр подзема аналогична идея. (Сулейр: Дейността на слънчевата корона). Той смята, че слънцето и земята, които са наелектризирани, трябва да се влияят взаимно. Нещо което ста- N очевидно, като се забележи връзката, която съществува I) между отклоненията на магнитната стрелка и слънче¬вите бури; 2) между тези отклонения и северните сияния,

които представляват електрични изпразвания с бавни трептения, предизвикани в горните слоеве на атмосфера¬та. Това взаимодействие между слънцето и луната не мо¬же да се отнася само за земята, то трябва да съществува и между другите планети и слънцето. И наистина Сулейр доказва, че главните периоди на слънчевите нетна отгова¬рят на времето, което изтича между съединенията и опо¬зициите на следните планети: Юпитер, Сатурн, Уран, Неп¬тун. От друга страна, знае се, че съществува едно съотношение между слънчевите нетна и периодичността на валежите; между тях и известни епидемии. Сулейр ус¬тановява връзка между планетите, които са причина за слънчевите петна, и човешкото здраве, което бива засег¬нато при епидемиите.

В "Електродинамичното влияние на светилата" от Caslan се разглежда същият проблем, но се развива още повече. Там се изчислява действието на планетите и ана¬лизът на формулата ни показва начини на действие от страна на планетите, аналогични на тия, които им припис¬ва астрологичната традиция.

Напоследък този въпрос е бил засегнат още но-отбли- зо. Като се излиза от факта, че честотите на трептенията са обратно пропорционални на масите (Ш. Анрн: Опити за обобщаване теорията на излъчванията и т. н.), изчис¬лили са трептенията на планетите и са могли да ги свър¬жат с нервните трептения. Този метод показва ясно начи¬на, по който може да се определи по един строго научен път психологичната и физична роля на планетните влия¬ния. Но това са още само скици. Този метод налага зна¬чителни изчисления и прилагане на последните данни на модерната физика. Изследванията, до които той е довел, са в състояние на развой и могат днес да се разглеждат само като начални елементи на една физична астрология.

Вместо да се изчисляват действията на планетните трептения, може да се постигне тяхното експериментално определяне с приспособени за целта инструменти от рода на биометрите, т. е. уреди чувствителни за нервното въз¬действие във връзка със звездните влияния. И тук проуч¬ванията са още в своето начало. Това се дължи на обсто¬ятелството. че наблюденията, които е необходимо да се направят в течение на много планетни цикли, за да се син¬тезират и проверят, изискват значителен период от време поради голямата продължителност на някои от тия цик-

ЛМ. Все пак може да се каже, ме първите резултати са ин¬тересни и представят едно отлично обещание за в бъдеще. ,. Ония, които пишат биографиите на Птоломей, Кеп¬лер, Тихо де Брахе - все бележити астрономи, които са Оставили дълбоки следи в развитието на астрономията, - Изпадат често в неловко положение. Защото тези учени , мъже са се занимавали и с астрология, практикували са я И са оставили съчинения върху нея! Как да_си обясни чо- МК това противоречие - трезви умове като Йохан Кеплер, Способни на търпелива и систематична научна работа, да занимават с пустоверици и да не разберат това. Кеплер, Който години наред нрави по възможност най-точни и цай-ирецизни за времето си наблюдения над Марс, за да Определи неговата орбита, и следователно знае що е трез- •0 научна работа, да не може да схване своята заблуда по Отношение на астрологията! Чудно наистина. Да беше са- МО гой - как да е, но до него се нареждат плеяда видни учени, които са изучавали и практикували астрологията: Тихо де Брахе, Йохан Мюлер, наречен Региомонтаиус, КОЙТО издигна първата обсерватория в Нюрнберг и ко- ifOTO немците тачат като баща на немската астрономия; прочутият математик Кардано; докторът по медицина и Професор по математика Морен дьо Вилфранш, живял но времето на Ришельо и Мазарини, който ни е оставил един ОТ най-бележитите трудове по астрология - Asstrologia Gallica; Нютон, Лютер, Св. Тома Аквински и редица още Други... Интересна психологическа загадка. Но кой ще се спи¬ра да ти разрешава загадки - нали официалната наука в лицето на някои свои представители е произнесла своята Смъртна присъда над астрологията, въпросът е изчерпан, 110-нататъшнн занимания с този въпрос стават излишни. Отворете която искате енциклопедия или речник и ще про¬четете категоричното решение на официалните учени - Процедура и бърза, и лесна, освобождава човека от гла¬воболия, спестява и време, и труд.

И тия, които пишат биографиите на споменатите уче¬ни или мълком отминават факта, че те са били астроло¬зи, или цък с няколко евтини фрази, повечето пъти нас¬мешливи, си умиват ръцете. Спомням си тук думите на един френски учен, който е дал впрочем най-систематич- ното изложение на прочутия Птоломеев Алмагест - кни¬га, която представлява истински синтез на тогавашните

знания по астрономия. Той разглежда надълго и широко оня дял от книгата, който носи названието Syntaxis mathematica, а само пътем, в няколко сиромашки страни¬ци, резюмира астрологичната част на Алмагест - прочу¬тия в средновековието астрологичен трактат Тетрабиб- лон. В тия си бегли бележки той казва: "Но вие вече се досещате, че аз нямам намерение да третирам сериозно този въпрос". Тези думи изразяват напълно отношението на официалната наука към астрологията - и вие виждате доколко то е научно!

Споменавам тия неща не за друго, а защото за мисле¬щия човек, който се интересува от психология - те пред¬ставляват голям психологичен интерес. Ние се намираме пред едно колективно внушение, което трябва да се изко¬рени из човешките мозъци, но ще са нужни големи уси¬лия и много светлина. Случаят с астрологията не е един¬ствен - спомнете си забраната върху богомилството. Трябваше да минат столетия, за да се откърти онази де¬бела кора от клевети и обвинения, с която го бяха покри¬ли тогавашните духовници, мятайки своите собствени престъпления на негов гръб, за да блесне отново, чиста и лъчезарна, истината за него.

Това време е настанало и за астрологията. И днес въп¬реки присъдата, което тегне кад нея, просветени умове в Англия, Америка, Франция, Германия, а къде по-малко, къде повече и в другите страни, изучават астрологията, проучват - строго и опитно - законите на този звезден език на природата и се учат да разчитат нейната веща мисъл.

Разбира се, това, че в миналото, ньк и в наши дни мно¬го просветени умове са се занимавали с астрология, не е още никакво научно доказателство. Това само може да ни вдъхне вяра в нейната достоверност и да ни подтикне към самостойни проучвания.

Въпросът за истинността на астрологията обаче е раз¬решен чисто научно. И следователно, щом тя може да се постави на една чисто експериментална база, такава как¬то и останалите природни науки, и да се изследва по ония общи методи, които са достъпни на съвременната наука, по-нататък за някакви субективни вярвания в астрология¬та и дума не може да става - ние ще бъдем изправени пред нейната научна достоверност, която сама ще определи своята стойност с правдивия език на числата.

Югичното изследване изхожда от следните дан- ,,Ц място на раждането на даден индивид или на ГО на някое събитие, което значи: изчисляване jMTO на слънцето, луната и планетите по еклип- длдено място и време на земното кълбо. ГИ Думи, ние снемаме небесна карта за даден ас- момент, в която фигурира кръгът на зодиака ГЗНакове, по които са разпределени слънцето, лу- Мжетите според своите дължини (еклиптични ко- W) и ориентираме този зодиак според местните [*ГвОграфска дължина и ширина и час на раждане- ТОва нас ни интересува геоцентричното положе- СТрономичните елементи. Ще изясним горното: оптиката или видимият път на слънцето се разде- знаем, на 12 знака, като се изхожда от пролет- Иноденствена точка, всеки от по 30 градуса. Тези | са под ред: Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв, Де- 1И, Скорпион, Стрелец, Козирог, Водолей и Риби. ||ата фигура кръгьт представя еклиптиката. Плане- |) които, както е знайно, се движат в плоскости, твър- 1ИЗКИ до плоскостта на еклиптиката, се поставят на ГМТНОТО място в еклиптиката според своите геоцент- 1И дължини. (Плоскостите на планетните орбити со- гната сфера в кръгове, които лежат в пояса на зо- 1НИте съзвездия с горните имена, които всъщност гавят зодиака), (мената на планетите са следните: Слънце, Луна, Мер- 1Й| Венера, Марс, Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. 'Техните астрономични знаци и геоцентричен ред са те- Луна, Меркурий, Венера, Слънце, Марс, Юпитер, Са- (, Уран, Нептун. Но вследствие денонощното движение на земята, не- ВНЯта сфера видимо се завърта около оста си за 24 ча- I Следователно и зодиакът, по който се движат слънце- Луната и планетите от запад към изток, прави една ПИК Обиколка за едно денонощие от изток към запад. В |Н0 място на земното кълбо, в дадено време Изгряват 1ИЧНИ съзвездия от зодиака или, по точно казано, в да- ДИ да пристъпим към научното поставяне на ас- ШТе проблеми, ще хвърлим един бегъл поглед ЮНОмичните елементи, с които астрологията се

дено място и време в източната точка на хоризонта и през меридиана на мястото минават точно онределено число градуси, минути и секунди от еклиптиката. Това именно представя локалната ориенти ровка на зодиака. Какъв е астрологичният смисъл на това, ще се види в книгата, чий¬то превод даваме.

Онази точка от^клиптиката, сиреч градусите, минути¬те и секундите, която минава през източната точка на хо¬ризонта, се нарича асцендент (възход). Ще го бележим тук с As.

А градусите, минутите и секундите от еклиптиката, ко¬ито минават през меридиана на дадено място, ни дават онази точка, която се нарича medium coeli (среда на небе¬то). Бележим ясМ.С.

Ясно е следователно, че за 24 часа през източната точ¬ка на хоризонта ще минат 12-те знака на зодиака: ще из¬греят така, както слънцето изгрява, ще се издигнат, ще ми¬нат през меридиана и ще залязат подобно на слънцето. И понеже планетите са разположени в тия знакове, във все¬ки момент тяхното положение се мени: едни от тях изгря¬ват, други греят на меридиана или близо до него, трети клонят към заник, четвърти са под хоризонта и т. н. В друг някой момент на денонощието тяхното разположение от¬носно хоризонта и меридиана е вече друго. Та ясна е она¬зи сложна картина на планетни положения, която създа¬ва денонощното движение, вън от онова многообразие - по-бавно променящо се, - което се поражда от собствени¬те движения на планетите по зодиака. И както не е все ед¬но дали слънцето е на изгрев или на меридиана, дали за¬лязва или е дълбоко под хоризонта, дали е в този или оня знак на зодиака (защото е равносилно на това, че имаме пролет, лято, есен или зима), така не е все едно и дали ед¬на планета е при изгрев, дали е на меридиана, дали захож¬да или е под хоризонта. При денонощното движение пла¬нетите, носени от зодиака, един вид опасват земята със своите магнетични токове и индуцират по такъв начин сво¬ите влияния, обособени от знака, в който те се намират. И тъй As. и М. С. ни дават ориентировката на зодиа¬ка. Но за да се определи с по-голяма точност положени¬ето на планетите относно хоризонта и меридиана на да¬дено място, астролозите са разделили небесната сфера на 12 резена или сегмента, като се тръгне от хоризонта и се вземе пладнената линия (линията север-юг) за ос. Тия 12

НВМД пресичат еклиптиката в 12 точки, които са две но ЦК* противоположни, но на различни разстояния една от

  • ' Те представляват 12-те върха на така наречените домо- М ИЛИ къщи, които следват от I до ХМ ред на зодиакал¬ните знакове. Това разпределяне става но различни МСТОДИ с помощта на доста сложни сферично-тригоно- МФТрични изчисления, но таблиците, съставени за намира- |М HB домовете, сиреч за ориентиране на зодиака в даде- НО МЯСТО и време на земното кълбо, ни освобождават от ТОЗИ труд.

Изобщо съставянето на небесна карта за един опреде- ЦвН момент и място на земята става лесно и бързо с по- мошта на таблици (ефемеиди или годишници). Най-удоб- МИ за астрологични изчисления, защото са специално Пригодени за тях, са ефемеидите на Raphael (Raphael's •Itionomical Ephemeris, London: W. Foulspham & Co Ltd. 10-11 Red Lion Court, Fleet Stret Е. C. 4). Фигурата, която даваме тук, предлага ясен графичен поглед На всичко казано досега. Тя представлява небесна ЙАрта на 12 юли 1924 год. 12 ч. обед м. соф. вр. София (й* 19' 47" източна дължина и 42" 4Г 57" северна ши- рИНВ). Астрономичните данни могат да се вземат от един КОЙ да е годишник, например от Connaissance des Temps, i географската ширина и дължина се взема приблизител¬но точно от една географска карта. As. 16" 19' от Везни - показва, че на софийския хори- JOHT на обяд на 12 юли е изгрявал 16-тия градус от знака безни, т. е. на изток е изгрявал 196" 19' от еклиптиката. Дължините се броят - както е известно - от пролетната рвВноденствена точка 0" на Овена, и като се помни, че все¬ки знак има 30 градуса, лесно е да се види, че 196 "19' от еклиптиката попадат точно в знака Везни. По същия на- ЧИН се разполагат и другите елементи. М. С. се намира на 19" от Рака, т. е. през меридиана Минава 109-тият градус от еклиптиката (3 знака: Овен, Те- Л«Ц и Близнаци по 30" = 90" + 19" от знака Рак дават точ- £0 109" . Точно противоположните точки на As. и М. С. са съ¬ответно 16° 19' от Овен и 19" от Козирог, както се вижда lit чертежа. Ясно е как са разпределени и планетите. Например бЛЪНЦето е на 19" 46' 27" от Рака, намира се следовател-

но на меридиана, в X. дом. Луната е на 23° 27' 5" от Скорпиона във II дом и т. н. Фигурата ни дава, от една страна, небесното положение на планетите, положението има по еклиптиката, а, от друга страна, тяхното положе¬ние относно хоризонта и меридиана на даденото място (в случая София). При това домовете се броят от връх до връх. Тъй X дом се смята от 19° Рак до 22° Лъв и т. н. Ще споменем най-сетне още едно важно астрологично понятие - така наречените аспекти. Под аспект между 2 планети или 2 кои да било точки от еклиптиката се раз¬бира изобщо ъгловото разстояние помежду им или дъга¬та от еклиптиката (изразена в градуси, минути и секунди), която ги дели.

Най - употребявани аспекти са следните:

I. Съединение (съвпад) - планетите се намират в една и съща точка на еклиптиката, ъгловото им разстояние е 0 градуса, напр. такова е положението на слънцето и лу¬ната при новолуние.

II. Опозиция (противостояне) - планетите се намират на 180° една от друга.


> 111. Квадратура - дели ги дъга, равна на 90° (както слън- О и луната при първа и последна четвърт). sIV. Тригон - ъглодото им разстояние е 120° . ■> V. Секстил - ъгловото разстояние е 60 ' . , VI. Паралел - когато планетите имат еднаква северно "И южна деклинация (склонение от екватора). Има и други аспекти, които се употребяват в астроло- гията, но засега, за простота, ще се ограничим с тези. v При това трябва да се отбележи, че тези аспекти се .Остират в известни граници, т. е. аспектът съществува и ава, когато се отклонява от точния с известно число дуси (най-много 10°). Например в нашата фигура слън- TO и луната са в тригон, макар главното им разстояние не е точно 120°, а 123" 20' 38" Съображенията за това се изтъкнат впоследствие. 4|„':Като се вземе следователно под внимание, че всеки чо- Жфитежава своя карта на раждане, или както се казва й хороскоп, ясно е, че могат да се правят сравнителни ледвания на два или повече хороскопа, нещо което е '"■голяма важност за научната астрология.

  • ,<<;След тези предварителни бележки ние можем вече да

Ш истъпим към поставената от нас в началото задача. Ас- рлогията, както вече се изтъкна, почива на системи СТатистични издирвания.Нейните закони, статистични по •ВТество, са толкова убедителни, колкото и законите на |сички останали експериментални науки, и да се отричат, цде рече да се отрекат основите на цялото съвременно поз- нание. -1 Ще изложим накратко и в едър план начина, по който 80 третират астрологичните проблеми, без да се впускаме • разните математични подробности, с които е свързано прилагането на теорията на вероятностите в астрология- та. При това изложение ще се придържаме към трудове- те на Пол Фламбар, един от най-видните работници в об- ластта на научната астрология, който и най-систематично t разработил тези въпроси. Видяхме, че всеки индивид притежава свое "небе на фбждане", свой хороскоп. Ясно е следователно, че ние мо- да сравняваме хороскопите - да извършваме извест- Сравнителни проучвания над тях. Едно просто разглеж- Ж на два хороскопа може тутакси да ни разкрие едни И други прилики и разлики. Възможно е например ед- планета и в двата хороскопа да заема едно и също но-

ложение в зодиака. Може да се случи луната в единия хо¬роскоп да е на 15° от знака Лъв (135" ио еклиптиката). Ако и във втория хороскоп тя е на I5"jOT Лъва или в граници¬те на планетния кръг на влияние , който се простира по на 10" отсам и оттатьк точката, която заема луната в пър¬вия хороскоп, т. е., ако се намира между 5" и 25° от Лъва, счита се, че тия планети имат еднакво зодиакално поло¬жение. Може да се случи някои планети да се намират в един и същ дом, например в XI дом. Най-сетне могат да се срещнат в разглежданите хороскопи един или ред ед¬накви аспекти. Могат да се случат, да речем, следните ас¬пекти, общи и за двата хороскопа: слънцето в секстил (60° с Марс, луната в паралел с Венера, Меркурий в квадрату¬ра (90" )с Юпитер и пр.

С една дума при разглеждане на два или повече хорос¬копа винаги е възможно да попаднем на известни анало¬гии, но възможно е и обратно - да не попаднем на никак¬ви прилики. Именно тук се явяват на помощ статистичните изследвания и вероятностите, за да ни осветлят кога изоб¬що можем да се надяваме да срещйем това или онова съв¬падение на два или повече астрологични фактора, с дру¬ги думи, да ни дадат вероятността, с която можем да очакваме в общия случай да попаднем на това или оно¬ва аналогично съчетание. Но нека още веднъж прецизираме основите, върху ко¬ито оперира астрологичното сравнение. Ние сравняваме 1) положението в зодиака на 11-те елементи: As., М. С. и 9-те планети; 2) положението на 9-те подвижни светила: слънце, луна и планети; 3) аспектите, които образуват 11- те горепо^енати елементи помежду си в единия и другия хороскоп.

1 Орбиситс или кръговете, в които се простира влиянието па аспекти¬те между планетите, са установени от дълговековен опит. Те търпят обаче известни вариации, които -зависят както от вида на аспектите, тъй и от мно¬го оше други причини, фламбар, за да опрости теоретичните изследвания, приема орбиса на планетите кръгло 10°.

2 В изследванията си Фламбар включва само така наречените главни или големи аспекти: сьвнад, секстил, квадратура, тригон, опозиция и паралел.

Едно просто изчисление ще ни даде броя на ония аст- рологични фактори, които играят роля като елементи на сравнение. 11 положения в зодиака на 11-е елемента дава 11 фак- тора. 9 положения в 12-те дома на 9-те подвижни елементи дава още 9 фактора. 11-те елементи: As., М. С. и 9-те планети в своите все- ' възможни съчетания в границите на 6-те аспекта, след ка- то се изключат ония случаи, които нямат астрономичен смисъл , дават още около 313 фактора. Та всичко на брой около 333 фактора, върху които е ограничил своите изс- ледвания споменатият френски астролог. Ще кажем само, че привличането и на други елементи, които играят роля в астрологията, ще предизвика едно силно покачване в броя на астрологичните фактори, които в такъв случай може да надхвърлят няколко хиляди. Следователно бихме могли да се запитаме каква е ве- роятността даден астрологичен фактор да се среща еднов- ременно в два хороскопа (като се съобразяваме с всички изисквания за периодите на планетните обиколки, с една реч, като спазим всички астрономични условия). При то- ва ще се разграничат три вида вероятности, които Флам- бар е нарекъл астрономична, общаи специ- ална или частна. Няколко примера за всички тия категории вероятности ще ни избавят от дълги обяснения, освен това тутакси ще ни доведат до самата ядка на въп- роса. Астрономичната вероятност произтича от собствено- то движение на 11-те елемента. Да се запитаме например каква е вероятността да се намира слънцето в хороскопа на лицето В. в същото зодиакално положение както в хо- роскопа на лицето А. Това зодиакално положение е рав- носилно на съвпад. Понеже на 360° има изцяло 20° (10 от- сам и 10 оттатък точката на съвпада), които могат да ни дадат този съвпадеж, то явно е, че има всичко на всичко 20 благоприятни случаи и че вероятността е 20/360 или 1/18. Следователно астрономичната вероятност в този 3 Астрология 1 Например между Меркурий и Слънцето, от една страна, и Венера и Слънцето, от друга, никога не могат да се образуват други аспекти освен съвпад и паралел поради малката им елонгация от Слънцето. 17

случай е 1/18 или приблизително 55%, което значи, че на 100 хороскопа има поне 5,5, в които се среща споменато¬то положение на слънцето на разстояние приблизително 10°. Такава е астронфмичнтав вероятност например и на As. Така всеки фактор си шда своя присъща нему астро¬номична вероятност. Общата вероятност пък произтича от статистични из-следвания върху произволен брой произволно взети хо¬роскопи. Не е необходимо тя да съвпада винаги с астро¬номичната. Нейното установяване е лесно: достатъчно е да имаме голям брой хороскопи, напр. няколкостотин, за да намерим търсения процент за кой да е фактор. Трябва да поменем обаче, че почти във всички случаи общата ве¬роятност съвпада напълно с астрономичната. Така изс¬ледванията показват, че за As. например общата вероят¬ност възлиза пак на 5,5%. Нека допуснем обаче, че ни интересува как стои въп¬росът с луната например не в общия случай, когато има¬ме произволно подбрани лица - и по място на раждане, и по възраст, - а в специалния случай, когато тия лица са свързани помежду си с роднински връзки (родителски, братски, сестрински), т. е да си зададем въпроса, каква е вероятността при разглеждане хороскопите на хора, свър¬зани помежду си с тесни роднински връзки, да намерим луната в едно и. също зодиакално положение (приблизи¬телно на около 10°). Изследванията в този специален слу¬чай ще ни доведат до така наречената специална или частна вероятност. В много случаи частната вероят¬ност рязко се отклонява от общата - и тъкмо тук, в т о- ва отклонение на частната от общата вероятност лежи опитният доказ за съществуването на една естествена връзка между светилата и човека. Специалната вероятност на луната, за която по- горе загатнахме, т. е. случая, когато имаме хороскопи на срод¬ници, възлиза според многобройните изследвания на Фламбар на около 18 % (по точно 18,6%), когато пък об¬щата вероятност, както видяхме, не надхвърля 5,5%. Съ¬щото се получава и за As. Изследвания от този род са позволили на поменатия френски астролог да формулира ясно и категорично з а- кона за астралната наследственост- именно, че индивидите не се раждат ко г а да е, а тяхното небе на раждане е в и з-

вестна закономерна връзка с "to е б е т о" на техните родители. Не само това,ами ако взе¬мем хороскопи на близки роднини, ние често попадаме на такива поразителни аналогии, които никога не можем да очакваме в общия случай - когато имаме хороскопи на какви да е лица. Само този факт вече е достатъчен да пот¬върди истинността на астрологията - древна наука, в ко¬ято не напразно са вярвали и не само вярвали, а и прак¬тикували такива светли умове в миналото. И наистина, ако планетните влияния не съществуваха, ако те бяха не¬що фиктивно, тогава не би трябвало да получим такова рязко отклонение между общата вероятност и частната - трябваше да се получат цифри, които едва-едва да се раз-личават, които почти да се покриват. Няколко примера още за частни вероятности, чийто брой впрочем е твърде голям и може произволно да рас¬те с всеки нов частен случай: Аспектите между Меркурий и Луната са характерни за философския ум. Общата вероятност да попаднем на един от 6-те аспекти между Меркурий и Луната е 50%. Но ка¬то разгледаме случая, когато тия лица попадат в специал¬ната категория на "философите" (Фламбар е разгледал 167 случая на знаменити световноизвестни философи, добива¬ме като специална вероятнЩт 77,2%. Изследванията показват, че творческите, продуктивни умове (в наука, изкуство, литература) се раждат повече под така наречения тригон на въздуха, който обхваща зна¬ковете Близнаци, Везни и Водолей, а също и под знакове¬те Дева и Скорпион, т. е. техният As., или точката от ек- липтиката, която изгрява на източния хоризонт в мига на раждането им, лежи в някой от тези знаци. Процентът е около 75, когато пък общият случай ни дава едва 42%. Общо казано - без да се впущаме в повече подробнос¬ти и да цитираме повече примери, - по този път ние се до¬бираме до ценни факти. Може да се изследват ред въпро¬си, като напр. наследствеността, дълготрайността на живота, смъртността (също да се прецизират ясно астро¬логичните данни, които са характерни за творческите на¬тури, за хората на науката, за математици, философи, му¬зиканти, поети и пр. Аз само нахвърлям тук някои по-външни въпроси, без дори и да зачеквам ония по-дълбоки астрологически проблеми, които са твърде сложни в своята психологич¬

на постановка - тъй като целта ми е да дам само една идея за научното третиране на астрологичните проблеми. Ще изтъкна още някои и други цифри, за, да изпъкне още по-ясно и по-нагледно фактът, че индивидите не се раждат под произволно "небе", а под такива съчетания, които са най-хармонични с тяхното вътрешно и външно естество и с тяхната материална съдба. Споменах, че хороскопите на родни лица ни дават по някой път поразителни аналогии (планети в едно и също зодиакално положение, сума еднакви аспекти, еднакво по¬ложение на планетите по разните домове и пр.) Нека до¬пуснем, че освен другите аналогични съчетания в хорос¬копите на двама души (баща и син например) съществуват и следните: 1) тригон (120° ) между Луната и Сатурн (об¬ща вероятност: 1/9); 2) еднакво положение на Юпитер в зодиака (обща вероятност 1/18), 3) Юпитер се намира в двата хороскопа в един и същи дом (обща вероятност 1/12) и 4) общо зодиакално положение на Слънцето (обща ве¬роятност 1/18). За да попаднем на едновременното стичане на тия 4 фактора, нещо, което е възможно, защото те са напълно независими един от друг и могат да се случат едновремен¬но в два каквито и да било хороскопа, т. е. в общия случай, трябва да вземем 9X18X12X18 = 34992 хорос¬копа. (Тъй като вероятността, както лесно се изчислява, е 1/34992). Тук ние разглеждаме случая за 4 еднакви съчетания, а често хороскопите на сродници показват толкова много и такива поразителни, че ние без мъка можем да разгадаем смисъла на природата, която пише със своите живи звез- дниписмена. Изобщо изследванията 'в областта на астралната нас-ледственост изобилстват с факти, които ясно и убедител¬но говорят за реалността на звездните влияния. Накрая ще изтъкна още веднъж, че стига да проучва¬ме търпеливо и добросъвестно, голямата книга на приро¬дата ще ни се отвори и природата ще ни повери ключо¬вете ha един от най-великите езици, които е дадено на човека да разбира - езика на звездното небе.

ПРЕДГОВОР КЪМ ПРЕГЛЕДАНОТО И РАЗШИРЕНО ИЗДАНИЕ Откакто беше издадено това малко ръководство по Практична астрология, две издания бяха изчерпани. Инте- ресът, с който то се посрещна, стигна до там, че стана не- обходимо да се издаде едно сбито съчинение, предназна- чено да служи като начално пособие за изучаващите астрология, и при това на достъпна за всички цена. Ние Ьярваме, че прегледът и разширението, което претърпя то- ва издание, ще го направи още по-популярно от преди. Практичната полза от астрологията от ден на ден все Повече и повече се съзнава и оценява, макар че някои от Най-висшите проблеми останаха по необходимост неза- сегнати в тия страници, все пак се надяваме, че онова, ко- ето бе възможно да се изнесе от тая трудна наука, ще да- де възможност на читателя да следи предмета с вяра и задоволство. В такъв случай той безсъмнено скоро сам ще Открие, и то без специални указания от моя страна, че ас- трологията е от край до край една практична и полезна наука. , Има, разбира се, известни страни от тая завладяваща С магична сила наука, които не се изнасят в тоя малък труд, разглеждащ само така наречената Рождена астрология, или учение за Ражданията. Но ако е вяр- HO - както поне аз к*исля, - че "присъщият на човечество- то предмет за проучване е човекът", то ние без съмнение сме прави, като избираме тая тъкмо област от астрологи- ята като такава, на чието проучване начинаещият трябва най-напред.да се посвети. След като достигнем до едно пълно разбиране на мно- госложната природа на човешкия характер, както и йа първопричините за голямото разнообразие в проявите му, след като видим как многоцветният храм на Светлината крепи под сводовете си подлунния мир със своята калей- докопична игра от сили, ние ще бъдем донякъде по-доб-ре подготвени не само да боравим с човешките характе¬ри, а и да насочваме силите на човешкия ум по известни канали, които водят до съхраняване на социалната ико¬номия, и то не чрез каквито и да било стеснителни мерки, не чрез вредното във всяко отношение потискане на страс¬тите и силите, а чрез превръщането им във форми, които са съзидателни и ползотворни. Да знае човек върху кои способности по-специално да насочи своето внимание, да намери линиите на най-мал- ката съпротива, да открие мястото на собствената си ду¬ша във вселената и границите, до които амбицията му мо¬же по един нормален начин да се стреми, това са неща, които е необходимо да се знаят. На вън от научните истини, науката за планетните вли¬яния ни разкрива и други не по-малко важни и обаятелни истини от чисто философско естество, до които тя неиз¬бежно води ума ни и които не могат да не упражнят мощ¬но влияние при оформяне на ония наши възгледи, които имат непосредствено отношение към целите на практич¬ния живот. Тя изработва у мислещия човек едно съвсем ново становище по ред най-дълбоки проблеми на живота и факт е, че за'ония, които се захващат за нейното проуч-ване, астрологията става истинско откровение. Тя става за тях едно убеждение, от което е невъзможно и нежела¬но да се освободят. Сефариал


Увод

—От най-ранните още времена на световната история ас- югичният проблем е възбуждал интерес в умовете на 103ина мислещи хора и е упражнявал голямо влияние iy тях. Тази наука никога не е била общодостъпна, ма- | и да може да се каже, че при наличността на нейните 5ройни привърженици на Изток и на постоянно нарас- f 1—1 nil II брой на следовниците й на Запад няма ни едно ве- \рро по-универсално от вярата във влиянието на небесни- | У» светила върху съдбините на човека. Невъзможно е в рамките на такава малка книга като |ПШ да се разгледа както е редно философският парадокс, рЮЙто прави от свободната воля на човека една "necessity |1в play"- Все пак очевидно е, че това понятие не е съвсем Шнаучно, като се има предвид, че е прието да се говори \ "свободния път на трептенията" в химичните атоми, ко- гато същевременно се знае, че тия атоми си имат своите j втрого определени свойства, начин на движение и т. н. и Оа подчинени на общите закони^ които регулират телата, От които те съставят част. Ако можем следователно да ус- Тановим една зависимост между конфигурацията на не- jбесните светила в мига на раждането и познатия живот и ктер на индивида, а също така и едно съотвестствие хода на събитията в неговия живот и промените, IfKMrro произлизат в движенията на светилата след момен- та на раждането, ние ще сторим добре да приемем тоя °,фа>т - нещо за което той е достоен, и да извадим съобраз- ' ~ 9. с него своите философски заключения. В дълбока древност, още в 2154 год. преди Рождество / Христово срещаме вести за голямото значение, което са |вТПавали китайските държавници на небесните явления. В горическите летописи на древен Китай се съобщава, че онова време астролозите Хи и Хо пренебрегнали ня-

дълга си, така че когато на 10 октомври имало голя-

> слънчево затъмнение в Пекин между 7 и 9 часа сутрин- народьт бил съвсем неподготвен за него и "се щурал «-натам, обзет от страшно смущение". Хи и Хо били УВОД

лишени от длъжностите си, имотите им били конфиску¬вани, а самите те прокудени от родината си. У индусите срещаме класическите писатели Гарга, Парашара и Ма- хира наред с легион техни коментатори. Асирийските ис¬торически паметници са пълни с астрологични загатвания относно влиянието на планетните съвпади и положения¬та на светилата. Гръцката митология не е нищо друго ос¬вен една широка система на космографска астрология и историята, която тя съдържа, не е друга освен онази, ко¬ято можете да прочетете в небесните констелации и съот- ветствуващато там развитие на човешката раса. Аристо¬тел я направи част от своята философия. Хипарх, Хипократ, Талес, Галениус и други са изповядвали отк¬рито своята вяра в нейните принципи, почиващи на дъл¬боко разбиране. Ала на Клавдий Птоломей дължим пър¬вото сбито и научно изложение на нейните начала и на •нейната практика, поне за Европа. Той написа своя Тет- рабиблос или Четирикнижие, дето положи основите на една истинска астрологична наука. Юлиус Фирмикус зат- върди учението на Птоломей и го разшири. Откриването в по-нови времена на планетите Уран и Нептун от Хер- шел и Адамс разшири полето на изследване и даде на съв¬ременните астролози ключ за разбиране на много рабо¬ти, които дотогава не бяха добре разбирани. Не че тия открития обърнаха наопаки цялата система на астрологи¬ята, както мнозина си въобразиха и започнаха нелепо да твърдят, или че отрекоха заключенията, изведени от кон¬статираните действия на седемте познати в древността не¬бесни тела от слънчевата система, а само дадоха възмож¬ност след известен период от време да се попълнят някои празноти и да се обяснят известни събития, които не мо¬жеха да се отдадат на никоя от познатите дотогава пла¬нети. Откриването на аргона не обори нашите заключе¬ния относно естеството и свойствата на водорода, кислорода или азота, нито придаде съвсем ново значение на думата "атмосфера". И още 7 нови планети да се отк¬риеха, пак нямаше да има нужда да се преработи нито един- едничък параграф от тая книга. Онова, което се знае за планетните влияния върху живота на човека, се знае с голяма сигурност и действията на една планета не могат никога да бъдат смесени с тия на друга някоя. Колкото и несъвършена да е, но астрологията е една истинска наука както по отношение на своите принципи, тъй и по отно¬шение на своята практика. Тя от само себе си изисква сво¬ето място всред другите науки по простата причина, че се

Подава на математично доказателство и борави само с Наблюдавани положения и движения на небесните тела. И Оня, който поддържа основните закони на Нютон, соли- дарността на слънчевата система, взаимодействието на Планетите и следващите от него елекростатични въздейс- твия върху земята, не може да отрече основните начала на астрологията. Прилагането на тия начала към фактите на Всекидневния живот е само въпрос на дълги изследвания И отчитания по една изработена вече стълбица, която се е |родължавала с хиляди години по всички части на земя-

  • Та, така че читателят трябва сам да направи собствения си

Хороскоп, за да подложи веднага на проверка астрологи- ята. Пишещият тия редове е в положение да знае, че изуча- ването на астрологията в наши дни не е по-малко искре- но и широко разпространено, отколкото когато да е, но Малко грижа се полага за-това да бъде тя популяризира- на, защото както казваше проф. Макс Мюлер: "Голямо е невежеството, което смесва една наука, изискваща високо образование, с изкуството на обикновените гадатели". Онова, което великият Кеплер беше принуден да изповяд- ва "благодарение на безпогрешното опитно констатиране На хармонията, която съществува между събитията на зе- мята и промените в небесното пространство" като" невол- на вяра", науката, която прилагаше и поддържаше Тихо Брехе въпреки многобройните удари на съдбата и враж- дебното отнасяне към астрологията, изкуството, което спря вниманието на младия Нютон и го накара да мисли върху проблемите на силата и материята, което плени умовете на люде като Френсиз Бейкън, архиепископ Usher'a, Халей, Сър Джорж Уитчел, Фламстед и много други, е и до днес любимо занятие на мйозина и обеща- ва да стане предмет на популярно изследване. Ние вярваме, че настоящото съчинение ще помогне Значително на оня, които сериозно се заемат с основното проучване на астрологията, и макар че то далеч не изчер- пва онова, което се знае по предмета, но все пак ще се стреми да бъде ясно и точно в рамките, които си е поста- вило, и ще даде възможност на всеки малко интелиген- тен читател да провери претенциите на астрологията. Ли- . вратурата по предмета е зачителна и авторът на тая книга Изисква доверието на читателя дотолкова, доколкото соб- еният му широк опит и практика му дават възможност изложи тоя предмет в една проста и сбита форма.