от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: ==Всяко растение== Христос казва: „Всяко растение, което не е насадил Отец мой небесни, ще се и...)
 
(Всяко растение)
Ред 1: Ред 1:
 
==Всяко растение==
 
==Всяко растение==
 +
  
 
Христос казва: „Всяко растение, което не е насадил Отец мой небесни, ще се изкорени".
 
Христос казва: „Всяко растение, което не е насадил Отец мой небесни, ще се изкорени".
  
 
Днес във всички хора се корени нещо. Когато види, че нещо се корени в него човек надава вик и пита защо коренят това. Много естествено. Христос казва, че всяко растение, което Бог не е насадил в човека ще се изкорени, защото, остане ли в него, никакъв плод няма да принесе. Който искрено желае да учи, това го очаква.
 
Днес във всички хора се корени нещо. Когато види, че нещо се корени в него човек надава вик и пита защо коренят това. Много естествено. Христос казва, че всяко растение, което Бог не е насадил в човека ще се изкорени, защото, остане ли в него, никакъв плод няма да принесе. Който искрено желае да учи, това го очаква.
 +
Съвременните хора страдат от еднообразие. Дето е еднообразието, там съществува голяма тъмнина. Дето има тъмнина, там са най-големите противоречия. Наистина, нощта носи големите противоречия в живота. Който не разбира някои работи, той е в тъмнина. Който е неразноложен по дух, той е пак в тъмнина. Обаче, не смесвайте тъмнината със злото. Светлината и тъмнината са две неизбежни явления в Битието, както злото и доброто. Да ходи човек в тъмнината, това не значи, че е грешен. И праведният ходи в тъмнина. Разликата се заключава само в това, че праведният ходи в тъмнината със светлина, а грешният – без светлина. Запример, като се говори за чистота, праведният, чистият разбира въпроса добре, а обикновеният изпада в противоречие. – Защо? – Защото той мисли за себе си, че е чист и се чуди, каква чистота се иска от него.
  
Съвременните хора страдат от еднообразие. Дето е еднообразието, там съществува голяма тъмнина. Дето има тъмнина, там са най-голтлшг противоречия. Наистина, нощта носи голямите противоречия в живота. Който не разбира нъжои работи, той е в тъмнина. Който е неразноложен по дух гой е пак в тъмнина. Обаче, не смътвайте тъмнината с злото. Светлината и тъмнината са две неизбежни явления в Битието, както шото и доброто. Да ходи човек в тъмнината това не значи, че е гръшен. И праведният ходи в тъмнина. Разликата се заключава само в това, че праведният ходи в
+
Има няколко вида чистота: физическа, духовна и Божествена. И една свещ свети, но ако имате две, три, четири и повече свещи, светлината е по-силна. Да мисли човек, че като има една свещ, повече не му са нужни, той е на крив път. Че сте познали Бога отчасти, че четете Библията и Евангелието, това не е още всичкото знание. Да четеш Библията, това не значи, че си спасен. В Библията са изнесени опитностите на хиляди хора. Минали ли сте през техните опитности? Придобили ли сте тяхното знание? И това, което е писано в Свещената книга, не представя всичкото знание в света. Много още има човек да учи, докато завърши своето развитие на земята. Като се обезсърчават, някои казват, че няма да излезе човек от тях. Ако не излезе човек, какво друго може да излезе? Как могат да твърдят това, когато не знаят, какво всъщност е човекът? Като говори така, човек трябва да знае, какво може и какво не може да излезе от него. Казвам тогава, че ако не излезе пате, ще излезе пиленце; ако не излезе агне, ще излезе козле. Каква е разликата между овцата и козата?
 
+
Матся 15; 12–39.
+
 
+
+
312
+
 
+
тъмнината с светлина, а гръшният – без светлина. Запример, като се говори за чистота, праведният, чистият разбира въпроса добре, а обикновеният изпада в противоречие. – Защо? – Защото той мисли за себе си, че е чист и се чуди. каква чистота се иска от него.
+
 
+
Има няколко вида чистота: физическа, духовна и Божествена. И една свещ свети, но ако имате две, три, четири и повече свъщи, светлината е по-силна. Да мисли човек че, като има една свъщ, повече не му са нужни, той е на крив път. Че сте познали Бога отчасти, че четете Библията и Евангелието, това не е още всичкото знание. Да четеш Библията, това не значи, че си спасен. В Библията са изнесени опитностите на хиляди хора. Минали ли сте през техните опитности? Придобили ли сте тяхното знание? И това, кос то е писано в Свещената книга, не предстанч всичкото знание в света. Много още има човек да учи докато завърши своето развитш на земята. Като се обезсърчават, някои казват, че н*Бма да изл-взе човек от тт>х1. Ако не изл-взе човек, какво друго може /м излъзе? Как могат да твърдят това, копне не знаят, какво в същност е човекът? Кн то говори така, човек тр-вбва да знае. какио може и какво не може да излъзе от ькч о, Казвам тогава, че ако не излезе пате. ще и *л \и зе пиленце; ако не излъзе агне, ще излъзе м> зле. Каква е разликата между овцата и коза-ми1
+
 
+
+
;и.1
+
 
+
Понеже пасе само трева, овцата не причипяи.1 пакости на горитъч Козата, обаче, гризе корит Н и листата на младите дръвчета, вследствие на което причинява пакости на горитъч Козата е много самостоятелна, а овцата не е. Когато срещнат някой самостоятелен, упорит човек, наричат го коза. Значи, като коза този човек прави нтвкакви пакости. – На кого? ■– На себе си.
+
  
Сегашният човек без да иска, без да съзнава, сам си пакости. Запример, днес си каже, че от него човек няма да стане и се верзва с едно въже; на другия ден пак си каже същого – верзва се с второ вж.же; на третия ден пак каже същото – верзва се с трето въже. Ден след ден той се верзва с въжета, докато един ден цял се види обверзан – от главата до краката. При това положение, какъв човек очаквате да излезе? Иска да отиде на училище, но не може, защото е верзан. Иска да яде хлтзб, пак не може – верзан е. И очит-, и ушите на този човек са верзани. Какво може да излезе от човек който не вижда и не чува? Той ще каже, че всичко чува. Какво чува? Лошит думи. които някой ка-зал за него, вследствие на което губи разположението си. Той чул, че някой казал една лоша дума за него. а не е чул десетте добри думи. Който чува само ло-шите думи, които се говорят за него или за ближните му, той не е музикален човек,
+
Понеже пасе само трева, овцата не причинява пакости на горите. Козата, обаче, гризе корите и листата на младите дръвчета, вследствие на което причинява пакости на горите. Козата е много самостоятелна, а овцата не е. Когато срещнат някой самостоятелен, упорит човек, наричат го коза. Значи, като коза, този човек прави някакви пакости. – На кого? – На себе си.
  
+
Сегашният човек без да иска, без да съзнава, сам си пакости. Запример, днес си каже, че от него човек няма да стане и се вързва с едно въже; на другия ден пак си каже същото – вързва се с второ въже; на третия ден пак каже същото – вързва се с трето въже. Ден след ден той се вързва с въжета, докато един ден цял се види обвързан – от главата до краката. При това положение, какъв човек очаквате да излезе? Иска да отиде на училище, но не може, защото е вързан. Иска да яде хляб, пак не може – вързан е. И очите, и ушите на този човек са вързани. Какво може да излезе от човек, който не вижда и не чува? Той ще каже, че всичко чува. Какво чува? Лошите думи, които някой казал за него, вследствие на което губи разположението си. Той чул, че някой казал една лоша дума за него, а не е чул десетте добри думи. Който чува само лошите думи, които се говорят за него или за ближните му, той не е музикален човек, няма добър слух. Който възприема само лошите слухове, лошите картини, лошите миризми, лошите храни, той има слабо развити сетива. В този смисъл, истински красноречив човек е онзи, който говори само хубави, добри работи. Който само обещава, без да изпълнява, и той не е красноречив човек. Какво красноречие има в това, че някой обещава следната година да ви донесе плодове, дрехи, обуща? От тия обещания едва ли едно на стот ще се сбъдне. Сладко, красноречиво говорене е това, каквото кажеш и обещаеш, веднага да го изпълниш. Малко давай, но навреме, отколкото много, но без определено време. Сегашните хора дават много, но не навреме. Докато дойде обещаното, човек може да умре от глад.
;ш
+
==  втора секция ==
  
нтема добър слух. Който възприема само ло-шит% сл)'хове, лошит картини. лошитт> миризми. лошите храни, той има слабо развити сътива. В този смисъл, истински красно-речив човек е онзи, който говори само хубави, добри работи. Който само обещава, без да изпълнява, и той не е красноречив човтж. Какво красноречие има в това че някой обещава следната година да ви донесе плодове, дрехи, обуща? От тия обещания едва ли едно на стот ще се сбъдне. Сладко красноречиво говорене е това, каквото кажеш и обещаеш. веднага да го изпълниш. Малко давай, но на време, отколкото много, но без определено време. Сегашнит хора дават много, но не на време. Докато дойде обещаното, човек може да умре от глад.
 
  
 
Съвременнит хора търсят щастие, но без да искат си приготвят нещастието. – Защо? – Защото постоянно говорят или за своето минало, или за бъдещето си. какво ги очаква. Ако говорят за никакво светло бж-деще, добре правят, но т^ рисуват бъдеще-то си в тъмни, мрачни краски. Значи, хората говорят за миналото, духовег – за бъде-щето, а Бог – за настоящето. Тъй щото, докато очаква на бъдещето само. човек се движи в света на духовег. Докато живее с миналото, той е в човтлпкия свят. Обаче, жив"Ье ли в настоящето, той е в Божествения свят, дето нъщата стават моментално. Човек е господар на миналото, духовете
 
Съвременнит хора търсят щастие, но без да искат си приготвят нещастието. – Защо? – Защото постоянно говорят или за своето минало, или за бъдещето си. какво ги очаква. Ако говорят за никакво светло бж-деще, добре правят, но т^ рисуват бъдеще-то си в тъмни, мрачни краски. Значи, хората говорят за миналото, духовег – за бъде-щето, а Бог – за настоящето. Тъй щото, докато очаква на бъдещето само. човек се движи в света на духовег. Докато живее с миналото, той е в човтлпкия свят. Обаче, жив"Ье ли в настоящето, той е в Божествения свят, дето нъщата стават моментално. Човек е господар на миналото, духовете

Версия от 12:36, 23 април 2009

Всяко растение

Христос казва: „Всяко растение, което не е насадил Отец мой небесни, ще се изкорени".

Днес във всички хора се корени нещо. Когато види, че нещо се корени в него човек надава вик и пита защо коренят това. Много естествено. Христос казва, че всяко растение, което Бог не е насадил в човека ще се изкорени, защото, остане ли в него, никакъв плод няма да принесе. Който искрено желае да учи, това го очаква. Съвременните хора страдат от еднообразие. Дето е еднообразието, там съществува голяма тъмнина. Дето има тъмнина, там са най-големите противоречия. Наистина, нощта носи големите противоречия в живота. Който не разбира някои работи, той е в тъмнина. Който е неразноложен по дух, той е пак в тъмнина. Обаче, не смесвайте тъмнината със злото. Светлината и тъмнината са две неизбежни явления в Битието, както злото и доброто. Да ходи човек в тъмнината, това не значи, че е грешен. И праведният ходи в тъмнина. Разликата се заключава само в това, че праведният ходи в тъмнината със светлина, а грешният – без светлина. Запример, като се говори за чистота, праведният, чистият разбира въпроса добре, а обикновеният изпада в противоречие. – Защо? – Защото той мисли за себе си, че е чист и се чуди, каква чистота се иска от него.

Има няколко вида чистота: физическа, духовна и Божествена. И една свещ свети, но ако имате две, три, четири и повече свещи, светлината е по-силна. Да мисли човек, че като има една свещ, повече не му са нужни, той е на крив път. Че сте познали Бога отчасти, че четете Библията и Евангелието, това не е още всичкото знание. Да четеш Библията, това не значи, че си спасен. В Библията са изнесени опитностите на хиляди хора. Минали ли сте през техните опитности? Придобили ли сте тяхното знание? И това, което е писано в Свещената книга, не представя всичкото знание в света. Много още има човек да учи, докато завърши своето развитие на земята. Като се обезсърчават, някои казват, че няма да излезе човек от тях. Ако не излезе човек, какво друго може да излезе? Как могат да твърдят това, когато не знаят, какво всъщност е човекът? Като говори така, човек трябва да знае, какво може и какво не може да излезе от него. Казвам тогава, че ако не излезе пате, ще излезе пиленце; ако не излезе агне, ще излезе козле. Каква е разликата между овцата и козата?

Понеже пасе само трева, овцата не причинява пакости на горите. Козата, обаче, гризе корите и листата на младите дръвчета, вследствие на което причинява пакости на горите. Козата е много самостоятелна, а овцата не е. Когато срещнат някой самостоятелен, упорит човек, наричат го коза. Значи, като коза, този човек прави някакви пакости. – На кого? – На себе си.

Сегашният човек без да иска, без да съзнава, сам си пакости. Запример, днес си каже, че от него човек няма да стане и се вързва с едно въже; на другия ден пак си каже същото – вързва се с второ въже; на третия ден пак каже същото – вързва се с трето въже. Ден след ден той се вързва с въжета, докато един ден цял се види обвързан – от главата до краката. При това положение, какъв човек очаквате да излезе? Иска да отиде на училище, но не може, защото е вързан. Иска да яде хляб, пак не може – вързан е. И очите, и ушите на този човек са вързани. Какво може да излезе от човек, който не вижда и не чува? Той ще каже, че всичко чува. Какво чува? Лошите думи, които някой казал за него, вследствие на което губи разположението си. Той чул, че някой казал една лоша дума за него, а не е чул десетте добри думи. Който чува само лошите думи, които се говорят за него или за ближните му, той не е музикален човек, няма добър слух. Който възприема само лошите слухове, лошите картини, лошите миризми, лошите храни, той има слабо развити сетива. В този смисъл, истински красноречив човек е онзи, който говори само хубави, добри работи. Който само обещава, без да изпълнява, и той не е красноречив човек. Какво красноречие има в това, че някой обещава следната година да ви донесе плодове, дрехи, обуща? От тия обещания едва ли едно на стот ще се сбъдне. Сладко, красноречиво говорене е това, каквото кажеш и обещаеш, веднага да го изпълниш. Малко давай, но навреме, отколкото много, но без определено време. Сегашните хора дават много, но не навреме. Докато дойде обещаното, човек може да умре от глад.

втора секция

Съвременнит хора търсят щастие, но без да искат си приготвят нещастието. – Защо? – Защото постоянно говорят или за своето минало, или за бъдещето си. какво ги очаква. Ако говорят за никакво светло бж-деще, добре правят, но т^ рисуват бъдеще-то си в тъмни, мрачни краски. Значи, хората говорят за миналото, духовег – за бъде-щето, а Бог – за настоящето. Тъй щото, докато очаква на бъдещето само. човек се движи в света на духовег. Докато живее с миналото, той е в човтлпкия свят. Обаче, жив"Ье ли в настоящето, той е в Божествения свят, дето нъщата стават моментално. Човек е господар на миналото, духовете


.11!»

са господари на бхдещето, а Бог – па настоящето. Наистина, човек знае само онова, което е минал. добро или лошо. Що се отнася до бъдещето, той нищо не знае. Има хора, които предсказват някои нъчда, но това знание не е гЪхно. Т' декламират това. което им се казва, както децата декламират стихотворенията на жЬкой велик поет. Детската глава не е създала тия стихотворения. И грамофонните плочи могат да п*бят, да свирят, да държат речи. но само такива, които са написани вече върху т1зх. Накарайте едва грамофонна плоча да ви изптее или изсвири н/Ьщо ново, тя се отказва да изпълни желанието ви. Следователно, каже ли човек за себе си. че от него нищо н^вма да стане, той е грамофонна плоча, която пЬе една и ежтда пътен. Каже ли, че от него човек ще стане, той е пак грамофонна плоча. И в първия, и в втория случай той предполага нещата, не ги знае положително. Когато кажеш. че от тебе човек няма да стане ти си прав едно на хиляда. Кажеш ли, че от и ебе човтж ще стане, ти си по-близо до истината. В първия случай ти поставяш нещата вън от себе си и мислиш, че хората тр-вбва да работят за тебе. В втория случай ти поставяш нъчцата влчтре в себе си и мислиш че сам трябва да работиш. В този случай ти си по-близо до истината, защото, каквито условия да ти се дават отвън, ти трябва да бъдеш готов да ги използуваш. Учительт може да ви даде


316

книги, учебници, но вие трябва да ги отворите, да четете и да размишлявате върху прочетеното.

Мнозина очакват да получат блага на готово, без да работят. Те изживяват различни състояния и се страхуват, да не ги изкорени Господ. – Не Бог корени само заблужденията и кривитв разбирания на хората. Вие мислите за Бога, за себе си. за окръжа-ващите това, което не е. Вие нямате ясна представа за нещата, вследствие на което си създавате цФзла каша от умувания и чувствува-ния. Кажете ли на нтжого, че е много добър]., той ви гледа изпитателно, не в'Брва, истинаи ли му говорите, или го подигравате. Той мисли за себе си, че е добър, но че е много добър, това не знае. На друг нтжой казват, че не е добър. И той се чуди. верно ли е това. За да разбере истината, последният се нуждае само от една запетая. Като му ниже нтжой „не си добъръ", той трябва да тури след частицата „не" запетая, и тогава ще п I лтззе „не, ти си добъръ". Ако между думим I. „не си добъръ" не поставиш запетая и I и свержеш в едно. от тях се ражда ме що неестествено. Такова нещо е катър™ I. Катърът се ражда от кобила и магаре. Гни е нещо сръущо между двет. Катърът е чи въшко произведение, вследствие на кост < безплоден. Той не е създаден от приро/м та. Всъжо неестествено проявление в чопи.1 е катър, който не може нищо да роди.


.11/

Едно дете намерило една кошница с' ябълки и извадило от нея една, две, три, десет ябълки. То не може да изяде една ябълка, а взима десет. Защо му са толкова много ябълки? Това показва, че желанията му са много. И възрастните хора като децата, имат много желания, които не могат да ре-ализират, вследствие на което страдат. Те раждат много желания, но нямат храна да ги отгледат. Щом не можете да отхранвате желанията си ще се намерят хора. които ще ги вземат за себе си. После ще страдате от това че някой взел едно ваше желание без позволение. Какво ще кажете за себе си, когато късате плодове от чуждите градини без позволение? Кой ви даде това право? Не-кой си насадил една череша, грижил се за пея и когато роди, той не може да се радва на своя труд. Преди него други са опитали плодовете на черешата му. Искате ли една череша, вземете позволение от господаря на черешата. Не искате ли позволение, и ние I решите, и околните грешат. Като късате плодовете ог н^коя череша без по-шоление, вие внасяте заблуждение и в самата череша. Тя мисли, че господарьт й я бере. Не съм ли свободен да постъпвам, както искам? ■– Не си свободен. – Не съм ли чадо Божие? – Ако си истинско чадо Божие, ти ще признаваш Баща си и за всъжо 11'бщо ще искаш позволение от Него, като ( ьздател на цъушта вселена. Благодарение


318

на своит криви разбирания и криворазбрана свобода, хората мислят, че са свободни там, дето в същност не са свободни. Т'Б са свободни да отидат при юсподаря на дървото и да го помолят да им откжене няколко плода, но без позволение не са свободни да късат плодове.

Като не могат да реализират желанията си, хората се смущават и обезсърдчават. Смущенията произтичат от сърцето, а радостите – от ума. Животът на сърцето е живот на тъмнина. Значи, сърцето носи скърбите и страданията в живо 1а, а умът – радостит. Казано е в Писанието: „Сине мой, дай ми сърцето си". Като вземе сърцето на човека, Бог внася в него нужната светлина. Само Той е в състояние да освободи човека от всички скърби и страдания, които идат на всбко време. Сърцето страда и с време и без време. Запали ли се Божественият огьн в човешкото сърце, страданията изчезват.

„ВсЬко растение, което Отец мой небесни не е насадил, ще се изкорени". Щом лошото се изкорени, доброто трябва да го за-мъсти. Радвайте се, когато Бог корени, защото на местото на изкорененото Той посажда своит мисли и чувства. Следователно, щом скърблте, вие трябва да изпращате сърцето си при Господа, Той да го възпитава. Като го възпитава, Той внася светлина в него. Когато радости идат в живота ви,


319

пак се радвайте, защото живеете в светлина. Благодарете на Б01 а и за тъмнината, и за светлината, в които живеете. Уповавайте на ума си, който Бог ви е дал, защото чрез него пътт ви се осветява и можете да вървите напред.

17. август, 5 ч. с.