от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Възпитание и самовъзпитание)
 
Ред 5: Ред 5:
 
[http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdania/MO/MOK-06-2_Svetoto_myasto.pdf Светото място - София 1939 г. ]
 
[http://uchitelia.com/IB/Parvi_izdania/MO/MOK-06-2_Svetoto_myasto.pdf Светото място - София 1939 г. ]
  
== Възпитание и самовъзпитание ==
 
  
— Само свЯтлиятъ пхть на мж- дростьта води къмъ истината.
+
== ВЪЗПИТАНИЕ И САМОВЪЗПИТАНИЕ ==
 +
 
 +
 
 +
 
 +
 
 +
— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
 +
 
 
Размишление.
 
Размишление.
Чете се темата: „Първата играчка въ моето детинство".
+
 
Тема за следния пжть: „Първата ми учи¬телка, или първиятъ ми учитель". Спомени около нея, или него: името, характера имъ и т. н.
+
 
Какъ ще обясните движението на ко- метитЯ? Добре е да прочетете нЯщо върх} движението на планетитЯ и на кометитЯ. Това е отъ областьта на астрономията. Като учени¬ци, добре е да изучавате астрономия, както и други нЯкой науки. ВсЯка наука указва из¬вестно влияние върху мозъчнитЯ центрове и по този начинъ предизвиква нахлуване на кръвь въ главата. ЧовЯкъ започва да мисли повече, вследствие на което мозъчнитЯ центрове въ него се развиватъ.
+
 
Като казвамъ, че човЯкъ трЯбва да ми¬сли, нЯмамъ предъ видъ обикновената мисъль. ЧовЯкъ трЯбва да се занимава съ възвишени мисли. ОбикновенитЯ мисли заравятъ ценнитЯ работи. Какво става съ една книга, която съ
+
Чете се темата: „Първата играчка в моето детинство".
+
 
+
Тема за следния път: „Първата ми учителка или първият ми учител”. Спомени около нея или него: името, характера им и т.н.
41
+
 
години не се отваря? Щомъ не се чете, кни¬гата се покрива съ прахъ и се разрушава. Същото може да се каже и за човешкия умъ. Ако човекъ не мисли, умътъ му прашасва; ако не чувствува, сърдцето му прашасва. Обикно¬вените мисли и чувства съ прахъ, който вна¬ся известно наслояване въ човешкия умъ и въ човешкото сърдце. Така съ прашасвали цели култури, докато най-после съ изчезнали. Дой¬де ли до прашасване на ума и на сърдцето. човекъ требва вече да търси спасение. Само Божествената мисъль и Божествените чув¬ства могатъ да го спасятъ. Въ ръцете на малкото момченце и момиченце дървеното кон¬че и восъчната кукла съ на место. За техъ те струватъ повече и отъ най-ценната научна книга. Обаче, дойдатъ ли до известна въз- расть, когато ги интересуватъ по-високи неща, кончето и куклата губятъ своето значение.
+
Как ще обясните движението на кометите? Добре е да прочетете нещо върху движението на планетите и на кометите. Това е от областта на астрономията. Като ученици добре е да изучавате астрономия, както и други някои науки. Всяка наука оказва известно влияние върху мозъчните центрове и по този начин предизвиква нахлуване на кръв в главата. Човек започва да мисли повече, вследствие на което мозъчните центрове в него се развиват.
Необятна е вселената! Тя требва да инте¬ресува човека, да я изучава, да проникне въ нейната дълбочина. Човешкиятъ мозъкъ е мал¬ка вселена, която също заслужва изучаване. Днесъ хората изучаватъ своя мозъкъ, но само анатомически и физиологически. Те не проник- ватъ въ подробности, да видятъ, защо некой човекъ е астрономъ, другъ — химикъ, трети — математикъ или философъ и т. н. За да раз- решатъ тия въпроси, учените казватъ, че не¬кой човекъ е астрономъ, защото е работилъ повече върху астрономията. Но какви съ мо¬зъчните клетки на астронома, какви на хи¬
+
 
+
Като казвам, че човек трябва да мисли, нямам предвид обикновената мисъл. Човек трябва да се занимава с възвишени мисли. Обикновените мисли заравят ценните работи. Какво става с една книга, която с години не се отваря? Щом не се чете, книгата се покрива с прах и се разрушава. Същото може да се каже и за човешкия ум. Ако човек не мисли, умът му прашасва; ако не чувства, сърцето му прашасва. Обикновените мисли и чувства са прах, Който внася известно наслояване в човешкия ум и в човешкото сърце. Така са прашасвали цели култури, докато най-после са изчезнали. Дойде ли до прашасване на ума и на сърцето, човек трябва вече да търси спасение. Само Божествената мисъл и Божествените чувства могат да го спасят. В ръцете на малкото момченце и момиченце дървеното конче и восъчната кукла са на място. За тях те струват повече и от най-ценната научна книга. Обаче дойдат ли до известна възраст, когато ги интересуват по-високи неща, кончето и куклата губят своето значение.
+
 
42
+
Необятна е Вселената! Тя трябва да интересува човека да я изучава, да проникне в нейната дълбочина. Човешкият мозък е малка вселена, която също заслужава изучаване. Днес хората изучават своя мозък, но само анатомически и физиологически. Те не проникват в подробности, да видят защо някой човек е астроном, друг – химик, трети – математик или философ и т.н. За да разрешат тия въпроси, учените казват, че някой човек е астроном, защото е работил повече върху астрономията. Но какви са мозъчните клетки на астронома, какви на химика, на философа, те не знаят. Ако в специален мозъчен център разгледате мозъчните клетки на астронома и химика, на химика и философа, ще видите, че те се различават. После, ако сравните мозъчните клетки на два химика, ще видите, че и между тях има разлика. Изобщо, човешкият мозък не е още изучен. Той крие в себе си големи тайни, които един ден ще се проучат.
мика, на философа, гЬ не знаятъ. Ако разгле¬дате мозъчнитЯ клетки въ специаленъ мозъ- ченъ центъръ на астронома и химика, на хи¬мика и философа, ще видите, че те се разли- чаватъ. После, ако сравните мозъчните клетки на два химика, ще видите, че и между техъ има разлика. Изобщо, човешкиятъ мозъкъ не е още изученъ. Той крие въ себе си големи тайни, които единъ день ще се проучатъ.
+
 
Днесъ всички хора говорятъ за възпита¬ние и самовъзпитание и търсятъ методи вънъ отъ себе си. Те не подозиратъ, че методите за възпитанието и самовъзпитанието сж. въ са¬мите техъ. Всека наука е методъ за самовъз-питание. Запримеръ, като изучава астрономия, човекъ се натъква на сжщата наука и въ себе си. Той разбира, че между външните явления въ природата и явленията, които ста¬ватъ въ неговия организъмъ, има известно съ¬ответствие. Затова е казано, че човекъ е ми- крокозмосъ. Запримеръ, както се явяватъ пет¬на на слънцето, така се явяватъ петна въ слънчевия му вжзелъ, въ черния дробъ и т. н. Като изучава състоянията си при явяването на тия петна, човекъ може да сжди за промените, които ставатъ въ външната природа. Съответ¬ствието между явленията въ природата и въ човешкия организъмъ се забелязва особено яс¬но при влиянието на планетите върху даденъ човекъ. Запримеръ, явленията, които ставатъ на слънцето, се отразяватъ силно върху ония хора, които се намиратъ подъ негово влияние.
+
Днес всички хора говорят за възпитание и самовъзпитание и търсят методи вън от себе си. Те не подозират, че методите за възпитанието и самовъзпитанието са в самите тях. Всяка наука е метод за самовъзпитание. Запример, като изучава астрономия, човек се натъква на същата наука и в себе си. Той разбира, че между външните явления в природата и явленията, които стават в неговия организъм, има известно съответствие. Затова е каза¬но, че човек е микрокосмос. Запример, както се явяват петна на слънцето, така се явяват петна в слънчевия му възел, в черния дроб и т.н. Като изучава състоянията си при явяването на тия петна, човек може да съди за промените, които стават във външната природа. Съответствието между явленията в природата и в човешкия организъм се забелязва особено ясно при влиянието на планетите върху даден човек, Запример явленията, които стават на слънцето, се отразяват силно върху ония хора, които се намират под негово влияние. Влиянието на луната се отразява върху лунните типове. Изобщо, пълне¬нето и празненето на луната се отразява върху съграждането на човешкия ум.
+
 
+
Планетите оказват влияние не само върху човека, но и върху земята. Забелязано е, че когато има повече петна на слънцето, влагата на земята се увеличава. Когато петната се намаляват, сушата се увеличава и на земята настават неплодородни години. Много хора боледуват поради отсъствие на влага в организма. Водата е добър проводник на електричеството и магнетизма в природата. Следо-вателно организъм, лишен от влага, е лишен съще¬временно от електричество и магнетизъм. Като зна¬ете това, вие трябва да поддържате здравословното състояние на своя организъм. Разумни сили управляват човешкия организъм. Те се подчиняват на великите закони на природата.
43
+
 
Влиянието на луната се отразява върху лун¬ните типове. Изобщо, пълненето и празненето на луната се отразява върху съграждането на човешкия умъ.
+
Иска ли човек да поддържа здравословното състояние на организма си, той трябва да бъде във връзка с разумните закони на природата и да им се подчинява. Запример, срещате едно малко дете, на което бащата е милиардер. Ако е своенравно, детето ще се налага на слугите, на учителите си. Учителите му са учени хора, но се подчиняват на детето, защото е малко още, защото баща му е богат, силен човек. Обаче те ще му се подчиняват, докато бащата е жив. Щом бащата умре, и слугите, и учителите му ще се почувстват свободни и ще наложат своя авторитет върху него.
Планетите указватъ влияние не само вър¬ху човека, но и върху земята. Забелязано е, че когато има повече петна на слънцето, вла¬гата на земята се увеличава. Когато петната се намаляватъ, сушата се увеличава, и на земя¬та наставатъ неплодородни години. Много хо¬ра боледуватъ. поради отсжтствие на влага въ организъма имъ. Водата е добъръ проводникъ на електричеството и магнетизъма въ приро¬дата. Следователно, организъмъ, лишенъ отъ влага, е лишенъ същевременно отъ електриче¬ство и магнетизъмъ. Като знаете това, вие требва да подържате здравословното състоя- ние на своя организъмъ. Разумни сили упра- вляватъ човешкия организъмъ. Те се подчиня- ватъ на великите закони на природата.
+
 
Иска ли човекъ да подържа здравослов¬ното състояние иа организъма си, той требва да бжде въ връзка съ разумните закони на природата и да имъ се подчинява. Запримеръ, срещате едно малко дете, на което бащата е ми- лиардеръ. Ако е своенравно, детето ще се налага на слугите, на учителите си. Учители¬те му сж. учени хора, но се подчиняватъ на детето, защото е малко още, защото баща му е богатъ, силенъ човекъ. Обаче, те ще му се подчиняватъ, докато бащата е живъ. Щомъ ба¬щата умре, и слугите, и учителите му ще се
+
Следователно, докато човек е още дете, немощно и неотговорно, разумните сили са снизходителни към него. Щом стъпи на краката си, на свой ред те го заставят да им се подчинява. С други думи казано: докато човек е свързан със своя Велик Баща, разумните сили го толерират, понеже Бащата плаща за погрешките му и ги изправя. Щом се прекъсне връзката, разумните сили в природата започват да го учат, както те разбират. На същото основание човек трябва да знае как да се отнася със своите дарби и способности, които му служат. Те са негови слуги, но са по-учени от него. Не знае ли как да се отнася с тях, той ще изгуби влиянието си върху тях и ще осиромашее. Човешкият организъм може да осиромашее и да забогатее – от човека зависи. За да не става това, човек не трябва да се тревожи, не трябва да създава мъчнотии на разумните сили, които работят за негово добро. Запример, за да не страда много, препоръчва се на човека да яде малко. Защо? Ако много яде и преяжда, голяма част от мозъчните енергии отива в стомаха, а с това се намалява деятелността на мозъка. Мозъкът е акумулатор на електричество и магнетизъм. Едва успее да събере тази енергия, храната отива в стомаха, дето се поглъща. В края на краищата излиза, че мозъкът работи само за стомаха.
+
 
+
Съвременната наука не е определила какво трябва да бъде разстоянието между едно ядене и друго. Сегашните хора закусват сутрин, обядват в 12 ч., към 4-5 часа пак закусват и към 8-9 часа вечерят. Обаче всеки стомах има свое специфично време, когато трябва да приема храна. Всеки човек трябва да знае времето, когато ще се храни, а същевременно и количеството на храната, която ще употреби. Общо правило е човек да остава малко гладен, да усеща, че може още да яде, но да не си дояжда. По този начин той не изразходва всичката мозъчна енергия. В мозъка всякога трябва да има известно количество запасна енергия.
44
+
 
почувствуватъ свободни и ще наложатъ своя авторитетъ върху него.
+
Като ученици вие трябва да правите упражнения, да прилагате правилата за хранене, за дишане, за пиене на вода, за спане. Като прилагате тия правила, вие съзнателно си въздействате и се самовъзпитавате. Много има да работи човек върху себе си, докато се справи със старите си навици. Колкото работа да ви предстои, не се обезсърчавайте. Започнете още отсега. Колкото по-рано започнете, толкова по-добре за вас. Човек е свободен да работи или да не работи, но ако се откаже от днешната работа, той ще изгуби условията на деня. Той губи условията на онази вълна, която днес го е подела. После и да има желание да учи и да работи, условията ги няма. Той може да има запас от енергия, може да има добри идеи, но условия няма. Христос казва: „Работете, докле е ден, защото иде нощ, когато никой не може да работи”. Като види, че е пропуснал условията, човек казва: Като отида на онзи свят, там ще бъда при други условия. Едно трябва да знаете: този и онзи свят са неразривно свързани. Условията на онзи свят се определят от тия, които сте имали на земята. Ако на земята не сте работили съзнателно, не мислете, че на онзи свят ще можете да работите по-добре. Там само ще преглеждате сметките си. Ако на земята сте работили добре, и в духовния свят ще работите добре. Там ще имате добри резултати и ще се радвате на плодовете си. Това наричат рслигиозните „живот на блаженство”. Енергиите от физическия свят се преливат в духовния.
Следователно, докато човекъ е още дете, немощно и неотговорно, разумните сили сж. снизходителни къмъ него. Щомъ стжпи на кра¬ката си, на свой редъ те го заставятъ да имъ се подчинява. Съ други думи казано: докато човекъ е свърза нъ съ своя Великъ Баща> ра¬зумните сили го толериратъ, понеже Бащата плаща за погрЪшките му и ги изправя. Щомъ се прекжсне връзката, разумните сили въ при¬родата започватъ да го учатъ, както тЬ раз- биратъ. На сжщото основание чов-Ькъ требва да знае, какъ да се отнася съ своите дарби и способности, които му служатъ. Те сж не-гови слуги, но сж по-учени отъ него. Не знае ли, какъ да се отнася съ техъ, той ще изгуби влиянието си върху техъ и ще осиромашее. Чо- вешкиятъ организъмъ може да осиромашее и да забогатее—отъ човека зависи. За да не става това, човекъ не требва да се тревожи, не требва да създава мжчнотии на разумните сили, кои¬то работятъ за негово добро. Запримеръ, за да не страда много, препоржчва се на човека да яде малко. Защо? Ако много яде и прея¬жда, голема часть отъ мозъчните енергии оти¬ва въ стомаха, а съ това се намалява деятел- ностьта на мозъка. Мозъкътъ е акумулаторъ на електричество и магнетизъмъ. Едва успее да събере тази енергия, храната отива въ сто¬маха, дето се поглъща. Въ края на краищата излиза, че мозъкътъ работи само за стомаха.
+
 
+
Като ученици вие трябва да се научите да трансформирате нещата. Всяко желание трябва да се превърне в духовна сила. Не постигнете ли това, животът ви се обезсмисля и става еднообразен. Наистина, какво по-голямо еднообразие може да съществува от живота на обикновения човек? Стане сутрин, облече се, закуси и отива на работа. После обядва и пак отива на работа. Вечерта се връща уморен – вечеря и ляга да спи. На другия ден пак същото еднообразие. От човека зависи да осмисли живота си и да внесе в него нещо ново. Духовният елемент в човека разнообразява и осмисля неговия живот. Без този елемент човек минава през животинско състояние. Следователно, като живеете, вие ще се проявявате като човек или като животно, запример като вълк. Ако вълкът има надмощие в човека, овцата в него ще изчезне – вълкът ще я изяде. Ако човекът се проявява, овцата свободно ще се размножава. Човек ще се ползва само от вълната и млякото на овцата, но кожата й ще бъде здрава. Когато духовното естество в човека се проявява, той развива своята интелигентност, своята умствена деятелност. Прояви ли се животното в човека, на първо място виждаме неговите низши желания и чувства.
+
 
45
+
Задачата на човека е да работи върху себе си, да се самовъзпитава. Както възпитава другите, така трябва и себе си да възпитава. Правили ли сте опити да се откажете от някое свое желание, да не го задоволите? Представете си, че у вас се яви силно жела¬ние да си купите парче баница. Понякога в човека се явява толкова силно желание за баница, че и да няма пари, той ще задоволи желанието си. Той ще вземе пари на заем и пак ще си хапне баница. Изкуство е сега, като е купил баницата, да я даде на друг някой да я изяде, а той да гледа как другият яде баница вместо него и да е доволен. Това значи самовъзпитание. Има известни чувства и желания в човека, които трябва да се ограничават. Такива чувства и желания трябва да се възпитават. Обаче има чувства и желания в човека, които трябва да се задоволяват. Всяко естествено желание трябва да се задоволи. То дава подтик на човека.
Съвременната наука не е определила, ка¬кво требва да бжде разстоянието между едно ядене и друго. Сегашните хора закуспатъ сут¬ринь, обедватъ на 12 ч., къмъ 4 5 часа пакъ закусватъ и къмъ 8-9 часа иечерятъ. Обаче, всеки стомахъ има свое специфично време, когато требва да приема храна. Всеки човекъ требва да знае времето, когато ще се храни, а сжщевременно и количеството на хра¬ната, която ще употреби. Общо правило е чо¬векъ да остава малко гладенъ, да усеща, че може още да яде, но да не си дояжда. По то¬зи начинъ той не изразходва всичката мозъчна енергия. Въ мозъка всекога требва да има известно количество запасна енергия.
+
 
Като ученици, вие требва да правите упражнения, да прилагате правилата за хране¬не, за дишане, за пиене на вода, за спане. Ка¬то прилагате тия правила, вие съзнателно си въздействувате и се самовъзпитавате. Много има да работи човекъ върху себе си, докато се справи съ старите си навици. Колкото работа да ви предстои, не се обезсърдчавайте. Започ¬нете още отсега. Колкото по-рано започнете, толкова по-добре за васъ. Човекъ е свободенъ да работи, или да не работи, но ако се отка¬же отъ днешната работа, той ще изгуби усло¬вията на деня. Той губи условията на онази вълна, която днесъ го е подела. После и да има желание да учи и да работи, условията ги нема. Той може да има запасъ отъ енер-гия, може да има добри идеи, но условия не-
+
Естествените желания са разумни. Гениалните хора са разумни. Значи те знаят кои желания трябва да се ограничават и възпитават и кои трябва да се задоволяват. Гениалните хора знаят кога и колко да спят, да ядат, да работят. Обикновено те решават задачите си сутрин, в ранните часове, когато всички хора спят. Тогава работата на човека е най-плодотворна. Има часове през деня, които са най-благотворни за работа. Ако хората знаеха тия часове, те щяха да ги използват. В малко часове те щяха да имат големи резултати. Това е от значение главно за учителите. Днес учителите работят по пет-шест часа на ден, но резултатите им са слаби. Учителят може да работи с учениците интензивно, благотворно най-много два-три часа на ден. Работи ли повече, той не може да има резултати. Това се отнася главно до ония учители, чиито ученици само приемат, без да дават. Друг е случаят, ако между учителя и учениците става правилна обмяна. Тогава и учителят, и учениците дават. При правилна обмяна от двете страни, учителят може да работи плодотворно четири-пет часа.
+
 
+
Правилна обмяна трябва да съществува не само между учители и ученици, но между всички хора. Днес хората не са доволни едни от други, защото се затварят. Едни за други те са затворени шишета. Красиво е понякога да гледаш затворено шише, но то нищо не дава. За предпочитане е отвореното, хвърленото жито на нивата, отколкото затвореното. За предпочитане е отворената круша, която е готова да дава на всички, отколкото затворената. За предпочитане е да срещнеш човек с отворен ум, отколкото човек със затворен ум. Болният човек трябва да бъде затворен за себе си, защото няма какво да даде, но отворен към другите, за да приема от тях. Здравият човек обаче трябва да бъде отворен, да дава и да приема. Като четете някоя хубава книга, вие се отваряте, за да приемете нещо от съдържанието ù. Като приемете нещо, което може да ви ползва, вие благодарите на онзи, който я писал. Човек трябва да приема красивите и велики неща отвън, но да е готов да дава нещо от себе си. Ако приемате и не благодарите и ако давате и не благодарите, вие няма да се ползвате от благата на живота.
46
+
 
ма. Христосъ казва: „Работете, докле е день, защото иде нощь, когато никой не може да работи". Като види, че е пропусналъ условия¬та, чов-Ькъ казва: Като отида на онзи св-Ьтъ, тамъ ще бжда при други условия. Едно тр-Ьб- ва да знаете: този и онзи св-Ьтъ сж. нераз¬ривно свързани. Условията на онзи св-Ьтъ се опред-Ьлятъ отъ тия, които сте имали на зе¬мята. Ако на земята не сте работили съзна¬телно, не мислете, че на онзи св-Ьтъ ще може¬те да работите по-добре. Тамъ само ще пре¬глеждате см-Ьткит-Ь си. Ако на земята сте ра¬ботили добре, и въ духовния св-Ьтъ ще рабо-тите добре. Тамъ ще имате добри резултати и ще се радвате на плодовет-Ь си. Това нари- чатъ религиознит-Ь „животъ на блаженство". Енергиит-Ь отъ физическия св-Ьтъ се преливатъ въ духовния.
+
Мнозина четат, слушат какво им се говори, но казват, че това са отвлечени работи. Те казват: Хляб, облекло, къща е нужна за нас – нищо друго. Важно е да осигурим старините си. Те не подозират, че осигуряването им зависи от добрия и правилен жи-вот. Ако живеят разумно, и младините, и старините им ще бъдат осигурени. Като живеят добре, те са вътрешно спокойни и каквато работа започнат, добре я свършват. Външно човек може да се вълнува, но вътрешно трябва да пази своя мир. Когато сте разтревожени, мислете за слънцето, за енергията, която иде от него. Слънцето постоянно дава и взима. Правете опити да излагате гърба си на слънце и да мислите през това време за него, да се свържете с неговата енергия, да видите какво влияние ще окаже върху вас. Излагайте гърба си на слънце и когато сте разположени, и когато сте неразположени и наб¬людавайте какви резултати ще имате в единия и в другия случай. При това човек трябва да знае през кои часове на деня да се излага на слънце, за да възприема само неговите благотворни лъчи. Има лъчи, които уморяват, убиват човека. Той трябва да избягва влиянието на такива лъчи. Когато земеделецът работи на нивата по цели дни и е принуден да се излага по всяко време на слънце, за да се предпазва от вредните лъчи на слънцето той трябва да носи шапка във форма на многоъгълник, да пречупва вредните слънчеви лъчи.
Като ученици, вие тр-Ьбва да се научите да трансформирате н-Ьщата. ВсЬко желание тр-Ьбва да се превърне въ духовна сила. Не постигнете ли това, животътъ ви се обезсми¬сля и става еднообразенъ. Наистина, какво по- гол-Ьмо еднообразие може да сжществува отъ живота на обикновения чов-Ькъ? Стане сутринь, обл-Ьче се, закуси и отива на работа. После об-Ьдва и пакъ отива на работа. Вечерьта се връща уморенъ — вечеря и ляга да спи. На другия день пакъ сжщото еднообразие. Отъ чов-Ька зависи да осмисли живота си и да внесе въ него н-Ьщо ново. Духовниятъ еле- ментъ въ чов-Ька разнообразява и осиисля не¬
+
 
+
Като ученици на Велика Школа вие трябва да бъдете здрави. Каквото се случи в живота ви, трябва съзнателно да търпите, а не по неволя. Какво ще направите, ако някой ви боде с игла? Ако сте търпеливи, ще гледате как забожда иглата в ръката ви един сантиметър дълбоко и ще стоите спокойно, без да трепне един мускул на лицето ви. Това е търпение. Някои минават за търпеливи, но по необходимост търпят. Подлагат ги на различни изтезания, като завързват ръцете и краката им да не ритат и да не се бранят, запушват устата им с кърпа да не викат. Това не е търпение. Този човек и да иска да вика, да се брани, не може. Понякога човек има сила да се справя с големите мъчнотии. Обаче дойде ли до малките мъчнотии, той се спъва. Търпеливият човек се справя еднакво и с малките, и с големите мъчнотии. Следователно вие трябва да работите първо с малките величини и постепенно Да отивате към големите.
+
 
47
+
 
говия животъ. Безъ този елементъ човЬкь ми¬нава презъ животинско състояние. Следова¬телно, като жив-Ьете, вие ще се проявявате като чов-Ькъ, или като животно, занрим-Ьръ, ка¬то вълкъ. Ако вълкътъ има надмощие въ чо¬в-Ька, овцата въ него ще изчезне — вълкътъ ще я изяде. Ако чов'Ькътъ се проявява, овцата свободно ще се размножава. Чов-Ькъ ще се ползува само отъ вълната и мл-Ькото на овца¬та, но кожата й ще бжде здрава. Когато ду¬ховното естество въ чов-Ька се проявява, той развива своята интелигентность, своята умстве¬на деятелность. Прояви ли се животното въ чов-Ька, на първо м-Ьсто виждаме неговит-Ь низши желания и чувства.
+
 
Задачата на човека е да работи върху себе си, да се самовъзпитава. Както възпитава другит Ь, така тр-Ьбва и себе си да възпитава. Правили ли сте опити, да се откажете отъ н-Ькое свое желание, да не го задоволите? Представете си, че у васъ се яви силно жела¬ние да си купите парче баница. Пон-Ькога въ чов-Ька се явява толкова силно желание за ба-ница, че и да н-Ьма пари, той ще задоволи желанието си. Той ще вземе пари на заемъ и пакъ ще си хапне баница. Изкуство е сега, като е купилъ баницата, да я даде на другъ н-Ькой да я изяде, а той да гледа, какъ други- ятъ яде баница, вм-Ьсто него, и да е доволенъ. Това значи самовъзпитание. Има известни чув¬ства и желания въ чов-Ька, които тр-Ьбва да се ограничаватъ. Такива чувства и желания
+
— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
+
 
+
 
48
+
 
требва да се възпитаватъ. Обаче, има чувства и желания въ чов-Ька, които тр-Ьбва да се задоволяватъ. Вс-Ько естествено желание тр-Ьб¬ва да се задоволи. То дава потикъ на чов-Ька.
+
23 лекция от Учителя,  
Естественит-Ь желания сж разумни. Ге¬ниалните хора сж разумни. Значи, те знаятъ, кои желания требва да се ограничаватъ и възпитаватъ и кои требва да се задоволяватъ. Гениалните хора знаятъ, кога и колко да спятъ, да ядатъ, да работятъ. Обикновено те реша- ватъ задачите си сутринь, въ ранните часове, когато всички хора спятъ. Тогава работата на човека е най-плодотворна. Има часове презъ деня, които сж най-благотворни за работа. Ако хората знаяха тия часове, те щеха да ги из- ползуватъ. Въ малко часове те щеха да иматъ големи резултати. Това е отъ значение главно за учителите. Днесъ учителите работятъ по петь-шесть часа на день, но резултатите имъ сж слаби. Учительтъ може да работи съ уче¬ниците интенсивно, благотворно, най-много два- три часа на день. Работи ли повече, той не може да има резултати. Това се отнася главно до ония учители, чиито ученици само при- ематъ, безъ да даватъ. Другъ е случаятъ, ако между учителя и учениците става правилна обмена. Тогава и учительтъ, и учениците да¬ватъ. При правилна обмена отъ двете страни, учительтъ може да работи плодотворно чети- ри-петь часа.
+
 
Правилна обмена требва да сжществува не само между учители и ученици, но между
+
държана на 5 март 1927 г., София
+
+
49
+
всички хора. Днесъ хората не сж доволни едни отъ други, защото се затварятъ. Едни ш други т-Ь сж затворени шишета. Краси¬во е аон-Ькога да гледашъ затворено шише, но то нищо не дава. За предпочитане е отво¬реното, хвърленото жито на нивата, отколкото .«твореното. За предпочитане е отворената круша, която е готова да дава на всички, от¬колкото затворената. За предпочитане е да срещнешъ чов-Ькъ съ отворенъ умъ, отколкото чов'Ькь съ затворенъ умъ. Болниятъ чов-Ькъ фНбва да бжде затворенъ за себе си, защото пЬма какво да даде, но отворенъ къмъ дру- I нт-Ь, за да приема отъ гЬхъ. Здравиятъ чо- нЬкъ, обаче, тр-Ьбва да бжде отворенъ, да дава и да приема. Като четете н-Ькоя хубава книга, ние се отваряте, за да приемете н-Ьщо отъ съ-държанието й. Като приемете н-Ьщо, което може да ви ползува, вие благодарите на онзи, който я писалъ. Човъкъ тр-Ьбва да приема красивите и велики н-Ьща отвънъ, но да е ттонъ да дава н-Ьщо отъ себе си. Ако прие¬мате и не благодарите, и ако давате и не бла- I одарите, вие н-Ьма да се ползувате отъ бла- 1ата на живота.
+
Мнозина четатъ, слушатъ, какво имъ се I опори, но казаатъ, че това сж отвлечени ра¬боти. Т-Ь казватъ: Хлебъ, облекло, кжща е нужна за насъ — нищо друго. Важно е да осигуримъ старините си. Те не подозиратъ, че осигуряването имъ зависи отъ добрия и правиленъ животъ. Ако живеятъ разумно, и
+
+
+
50
+
младинит-Ь, и старинит-Ь имъ ще бждатъ оси¬гурени. Като жив-Ьятъ добре, т-Ь сж вжтрешно спокойни и, каквато работа започнатъ, добре я свършватъ. Външно чов-Ькъ може да се вълнува, но вжтрешно тр-Ьбва да пази своя миръ. Когато сте разтревожени, мислете за слънцето, за енергията, която иде отъ него. Слънцето постоянно дава и взима. Правете опити да излагате гърба си на слънце и да мислите презъ това време за него, да се свър¬жете съ неговата енергия, да видите, какво влияние ще укаже върху васъ. Излагайте гър¬ба си на слънце, и когато сте разположени, и когато сте неразположени, и наблюдавайте, какви резултати ще имате въ единия и въ другия случай. При това, чов-Ькъ тр-Ьбва да знае, презъ кои часове на деня да се излага на слънце, за да възприема само неговитЪ благотворни лжчи. Има лжчи, които умо- ряватъ, убиватъ чов-Ька. Той тр-Ьбва да из¬бягва влиянието на такива лжчи. Когато земе- д-Ьлецътъ работи на нивата по ц-Ьли дни и е принуденъ да се излага на всЬко време на слънце, за да се предпазва отъ вреднигЪ лжчи на слънцето, той тр-Ьбва да носи шапка, въ форма на многожгълникъ, да пречупва вред- нит-Ь слънчеви лжчи.
+
Като ученици на Велика Школа, вие тр-Ьб¬ва да бждете здрави. Каквото се случи въ живота ви, тр-Ьбва съзнателно да търпите, а не по неволя. Какво ще направите, ако н-Ькой ви боде съ игла? Ако сте търпеливи, ще гле-
+
+
+
51
+
'1 аге, какъ забожда иглата въ ръката ви, единъ сантнметъръ дълбоко, и ще стоите спокойно, безъ да трепне единъ мускулъ на лицето ви. Това е търпение. НЯкой минаватъ за търпе¬ливи, но по необходимость търпятъ. Подлагатъ ги на различни изтезания, като завързватъ ръ- цетЯ и краката имъ, да не ритатъ и да не се бранятъ, запушватъ устата имъ съ кърпа, да не викатъ. Това не е търпение. Този човЯкъ и да иска да вика, да се брани, не може. По¬някога човЯкъ има сила да се справя съ го¬лЯмитЯ мъчнотии. Обаче, дойде ли до малки¬тЯ мъчнотии, той се спъва. Търпеливиятъ чо¬вЯкъ се справя еднакво и съ малкитЯ, и съ голЯмитЯ мъчнотии. Следователно, вие трЯбва да работите първо съ малкитЯ величини и по¬степенно да" отивате къмъ голЯмитЯ.
+
— Само свЯтлиятъ пъть на мъ- дростьта води къмъ истината.
+
23. Лекция отъ Учителя, държана на
+
5. мартъ, 1927 г. София.
+

Текуща версия към 22:10, 11 април 2011

Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927)

КНИГА: Светото място

Светото място - София 1939 г.


ВЪЗПИТАНИЕ И САМОВЪЗПИТАНИЕ

— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.

Размишление.


Чете се темата: „Първата играчка в моето детинство".

Тема за следния път: „Първата ми учителка или първият ми учител”. Спомени около нея или него: името, характера им и т.н.

Как ще обясните движението на кометите? Добре е да прочетете нещо върху движението на планетите и на кометите. Това е от областта на астрономията. Като ученици добре е да изучавате астрономия, както и други някои науки. Всяка наука оказва известно влияние върху мозъчните центрове и по този начин предизвиква нахлуване на кръв в главата. Човек започва да мисли повече, вследствие на което мозъчните центрове в него се развиват.

Като казвам, че човек трябва да мисли, нямам предвид обикновената мисъл. Човек трябва да се занимава с възвишени мисли. Обикновените мисли заравят ценните работи. Какво става с една книга, която с години не се отваря? Щом не се чете, книгата се покрива с прах и се разрушава. Същото може да се каже и за човешкия ум. Ако човек не мисли, умът му прашасва; ако не чувства, сърцето му прашасва. Обикновените мисли и чувства са прах, Който внася известно наслояване в човешкия ум и в човешкото сърце. Така са прашасвали цели култури, докато най-после са изчезнали. Дойде ли до прашасване на ума и на сърцето, човек трябва вече да търси спасение. Само Божествената мисъл и Божествените чувства могат да го спасят. В ръцете на малкото момченце и момиченце дървеното конче и восъчната кукла са на място. За тях те струват повече и от най-ценната научна книга. Обаче дойдат ли до известна възраст, когато ги интересуват по-високи неща, кончето и куклата губят своето значение.

Необятна е Вселената! Тя трябва да интересува човека – да я изучава, да проникне в нейната дълбочина. Човешкият мозък е малка вселена, която също заслужава изучаване. Днес хората изучават своя мозък, но само анатомически и физиологически. Те не проникват в подробности, да видят защо някой човек е астроном, друг – химик, трети – математик или философ и т.н. За да разрешат тия въпроси, учените казват, че някой човек е астроном, защото е работил повече върху астрономията. Но какви са мозъчните клетки на астронома, какви на химика, на философа, те не знаят. Ако в специален мозъчен център разгледате мозъчните клетки на астронома и химика, на химика и философа, ще видите, че те се различават. После, ако сравните мозъчните клетки на два химика, ще видите, че и между тях има разлика. Изобщо, човешкият мозък не е още изучен. Той крие в себе си големи тайни, които един ден ще се проучат.

Днес всички хора говорят за възпитание и самовъзпитание и търсят методи вън от себе си. Те не подозират, че методите за възпитанието и самовъзпитанието са в самите тях. Всяка наука е метод за самовъзпитание. Запример, като изучава астрономия, човек се натъква на същата наука и в себе си. Той разбира, че между външните явления в природата и явленията, които стават в неговия организъм, има известно съответствие. Затова е каза¬но, че човек е микрокосмос. Запример, както се явяват петна на слънцето, така се явяват петна в слънчевия му възел, в черния дроб и т.н. Като изучава състоянията си при явяването на тия петна, човек може да съди за промените, които стават във външната природа. Съответствието между явленията в природата и в човешкия организъм се забелязва особено ясно при влиянието на планетите върху даден човек, Запример явленията, които стават на слънцето, се отразяват силно върху ония хора, които се намират под негово влияние. Влиянието на луната се отразява върху лунните типове. Изобщо, пълне¬нето и празненето на луната се отразява върху съграждането на човешкия ум.

Планетите оказват влияние не само върху човека, но и върху земята. Забелязано е, че когато има повече петна на слънцето, влагата на земята се увеличава. Когато петната се намаляват, сушата се увеличава и на земята настават неплодородни години. Много хора боледуват поради отсъствие на влага в организма. Водата е добър проводник на електричеството и магнетизма в природата. Следо-вателно организъм, лишен от влага, е лишен съще¬временно от електричество и магнетизъм. Като зна¬ете това, вие трябва да поддържате здравословното състояние на своя организъм. Разумни сили управляват човешкия организъм. Те се подчиняват на великите закони на природата.

Иска ли човек да поддържа здравословното състояние на организма си, той трябва да бъде във връзка с разумните закони на природата и да им се подчинява. Запример, срещате едно малко дете, на което бащата е милиардер. Ако е своенравно, детето ще се налага на слугите, на учителите си. Учителите му са учени хора, но се подчиняват на детето, защото е малко още, защото баща му е богат, силен човек. Обаче те ще му се подчиняват, докато бащата е жив. Щом бащата умре, и слугите, и учителите му ще се почувстват свободни и ще наложат своя авторитет върху него.

Следователно, докато човек е още дете, немощно и неотговорно, разумните сили са снизходителни към него. Щом стъпи на краката си, на свой ред те го заставят да им се подчинява. С други думи казано: докато човек е свързан със своя Велик Баща, разумните сили го толерират, понеже Бащата плаща за погрешките му и ги изправя. Щом се прекъсне връзката, разумните сили в природата започват да го учат, както те разбират. На същото основание човек трябва да знае как да се отнася със своите дарби и способности, които му служат. Те са негови слуги, но са по-учени от него. Не знае ли как да се отнася с тях, той ще изгуби влиянието си върху тях и ще осиромашее. Човешкият организъм може да осиромашее и да забогатее – от човека зависи. За да не става това, човек не трябва да се тревожи, не трябва да създава мъчнотии на разумните сили, които работят за негово добро. Запример, за да не страда много, препоръчва се на човека да яде малко. Защо? Ако много яде и преяжда, голяма част от мозъчните енергии отива в стомаха, а с това се намалява деятелността на мозъка. Мозъкът е акумулатор на електричество и магнетизъм. Едва успее да събере тази енергия, храната отива в стомаха, дето се поглъща. В края на краищата излиза, че мозъкът работи само за стомаха.

Съвременната наука не е определила какво трябва да бъде разстоянието между едно ядене и друго. Сегашните хора закусват сутрин, обядват в 12 ч., към 4-5 часа пак закусват и към 8-9 часа вечерят. Обаче всеки стомах има свое специфично време, когато трябва да приема храна. Всеки човек трябва да знае времето, когато ще се храни, а същевременно и количеството на храната, която ще употреби. Общо правило е човек да остава малко гладен, да усеща, че може още да яде, но да не си дояжда. По този начин той не изразходва всичката мозъчна енергия. В мозъка всякога трябва да има известно количество запасна енергия.

Като ученици вие трябва да правите упражнения, да прилагате правилата за хранене, за дишане, за пиене на вода, за спане. Като прилагате тия правила, вие съзнателно си въздействате и се самовъзпитавате. Много има да работи човек върху себе си, докато се справи със старите си навици. Колкото работа да ви предстои, не се обезсърчавайте. Започнете още отсега. Колкото по-рано започнете, толкова по-добре за вас. Човек е свободен да работи или да не работи, но ако се откаже от днешната работа, той ще изгуби условията на деня. Той губи условията на онази вълна, която днес го е подела. После и да има желание да учи и да работи, условията ги няма. Той може да има запас от енергия, може да има добри идеи, но условия няма. Христос казва: „Работете, докле е ден, защото иде нощ, когато никой не може да работи”. Като види, че е пропуснал условията, човек казва: Като отида на онзи свят, там ще бъда при други условия. Едно трябва да знаете: този и онзи свят са неразривно свързани. Условията на онзи свят се определят от тия, които сте имали на земята. Ако на земята не сте работили съзнателно, не мислете, че на онзи свят ще можете да работите по-добре. Там само ще преглеждате сметките си. Ако на земята сте работили добре, и в духовния свят ще работите добре. Там ще имате добри резултати и ще се радвате на плодовете си. Това наричат рслигиозните „живот на блаженство”. Енергиите от физическия свят се преливат в духовния.

Като ученици вие трябва да се научите да трансформирате нещата. Всяко желание трябва да се превърне в духовна сила. Не постигнете ли това, животът ви се обезсмисля и става еднообразен. Наистина, какво по-голямо еднообразие може да съществува от живота на обикновения човек? Стане сутрин, облече се, закуси и отива на работа. После обядва и пак отива на работа. Вечерта се връща уморен – вечеря и ляга да спи. На другия ден пак същото еднообразие. От човека зависи да осмисли живота си и да внесе в него нещо ново. Духовният елемент в човека разнообразява и осмисля неговия живот. Без този елемент човек минава през животинско състояние. Следователно, като живеете, вие ще се проявявате като човек или като животно, запример като вълк. Ако вълкът има надмощие в човека, овцата в него ще изчезне – вълкът ще я изяде. Ако човекът се проявява, овцата свободно ще се размножава. Човек ще се ползва само от вълната и млякото на овцата, но кожата й ще бъде здрава. Когато духовното естество в човека се проявява, той развива своята интелигентност, своята умствена деятелност. Прояви ли се животното в човека, на първо място виждаме неговите низши желания и чувства.

Задачата на човека е да работи върху себе си, да се самовъзпитава. Както възпитава другите, така трябва и себе си да възпитава. Правили ли сте опити да се откажете от някое свое желание, да не го задоволите? Представете си, че у вас се яви силно жела¬ние да си купите парче баница. Понякога в човека се явява толкова силно желание за баница, че и да няма пари, той ще задоволи желанието си. Той ще вземе пари на заем и пак ще си хапне баница. Изкуство е сега, като е купил баницата, да я даде на друг някой да я изяде, а той да гледа как другият яде баница вместо него и да е доволен. Това значи самовъзпитание. Има известни чувства и желания в човека, които трябва да се ограничават. Такива чувства и желания трябва да се възпитават. Обаче има чувства и желания в човека, които трябва да се задоволяват. Всяко естествено желание трябва да се задоволи. То дава подтик на човека.

Естествените желания са разумни. Гениалните хора са разумни. Значи те знаят кои желания трябва да се ограничават и възпитават и кои трябва да се задоволяват. Гениалните хора знаят кога и колко да спят, да ядат, да работят. Обикновено те решават задачите си сутрин, в ранните часове, когато всички хора спят. Тогава работата на човека е най-плодотворна. Има часове през деня, които са най-благотворни за работа. Ако хората знаеха тия часове, те щяха да ги използват. В малко часове те щяха да имат големи резултати. Това е от значение главно за учителите. Днес учителите работят по пет-шест часа на ден, но резултатите им са слаби. Учителят може да работи с учениците интензивно, благотворно най-много два-три часа на ден. Работи ли повече, той не може да има резултати. Това се отнася главно до ония учители, чиито ученици само приемат, без да дават. Друг е случаят, ако между учителя и учениците става правилна обмяна. Тогава и учителят, и учениците дават. При правилна обмяна от двете страни, учителят може да работи плодотворно четири-пет часа.

Правилна обмяна трябва да съществува не само между учители и ученици, но между всички хора. Днес хората не са доволни едни от други, защото се затварят. Едни за други те са затворени шишета. Красиво е понякога да гледаш затворено шише, но то нищо не дава. За предпочитане е отвореното, хвърленото жито на нивата, отколкото затвореното. За предпочитане е отворената круша, която е готова да дава на всички, отколкото затворената. За предпочитане е да срещнеш човек с отворен ум, отколкото човек със затворен ум. Болният човек трябва да бъде затворен за себе си, защото няма какво да даде, но отворен към другите, за да приема от тях. Здравият човек обаче трябва да бъде отворен, да дава и да приема. Като четете някоя хубава книга, вие се отваряте, за да приемете нещо от съдържанието ù. Като приемете нещо, което може да ви ползва, вие благодарите на онзи, който я писал. Човек трябва да приема красивите и велики неща отвън, но да е готов да дава нещо от себе си. Ако приемате и не благодарите и ако давате и не благодарите, вие няма да се ползвате от благата на живота.

Мнозина четат, слушат какво им се говори, но казват, че това са отвлечени работи. Те казват: Хляб, облекло, къща е нужна за нас – нищо друго. Важно е да осигурим старините си. Те не подозират, че осигуряването им зависи от добрия и правилен жи-вот. Ако живеят разумно, и младините, и старините им ще бъдат осигурени. Като живеят добре, те са вътрешно спокойни и каквато работа започнат, добре я свършват. Външно човек може да се вълнува, но вътрешно трябва да пази своя мир. Когато сте разтревожени, мислете за слънцето, за енергията, която иде от него. Слънцето постоянно дава и взима. Правете опити да излагате гърба си на слънце и да мислите през това време за него, да се свържете с неговата енергия, да видите какво влияние ще окаже върху вас. Излагайте гърба си на слънце и когато сте разположени, и когато сте неразположени и наб¬людавайте какви резултати ще имате в единия и в другия случай. При това човек трябва да знае през кои часове на деня да се излага на слънце, за да възприема само неговите благотворни лъчи. Има лъчи, които уморяват, убиват човека. Той трябва да избягва влиянието на такива лъчи. Когато земеделецът работи на нивата по цели дни и е принуден да се излага по всяко време на слънце, за да се предпазва от вредните лъчи на слънцето той трябва да носи шапка във форма на многоъгълник, да пречупва вредните слънчеви лъчи.

Като ученици на Велика Школа вие трябва да бъдете здрави. Каквото се случи в живота ви, трябва съзнателно да търпите, а не по неволя. Какво ще направите, ако някой ви боде с игла? Ако сте търпеливи, ще гледате как забожда иглата в ръката ви един сантиметър дълбоко и ще стоите спокойно, без да трепне един мускул на лицето ви. Това е търпение. Някои минават за търпеливи, но по необходимост търпят. Подлагат ги на различни изтезания, като завързват ръцете и краката им да не ритат и да не се бранят, запушват устата им с кърпа да не викат. Това не е търпение. Този човек и да иска да вика, да се брани, не може. Понякога човек има сила да се справя с големите мъчнотии. Обаче дойде ли до малките мъчнотии, той се спъва. Търпеливият човек се справя еднакво и с малките, и с големите мъчнотии. Следователно вие трябва да работите първо с малките величини и постепенно Да отивате към големите.


— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.


23 лекция от Учителя,

държана на 5 март 1927 г., София