от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
 
Ред 4: Ред 4:
  
 
[[IV Младежки събор]]
 
[[IV Младежки събор]]
 +
 +
== За свободата на учителите ==
 +
 +
П. К. Пенков
 +
 +
Говори се за свободата на учителя. Свободата е нЬщо, което трЬбва да се спечели отъ учителя, тя не може да се дава. Не можете да дадете свобода на дЬте между взривове, защото е опасно, то не знае тЬхното естество. Не може да е свободенъ учитель, който рабо¬ти по теркове. Не сж законитЬ и правилницитЬ главната прЬчка на учителевата свобода, а - неговото невЬжество.
 +
Болшинството отъ насъ не познаваме човЬшката душа и въ частность дЬтската такава, не притежаваме качествата, които ще будимъ въ дЬтската душа. А общоизвЬстна истина е, че не можемъ да дадемъ това, което нЬмаме.
 +
ДЬтето отъ малко да насочваме да се опира въ живота на три опорни точки - храна, почивка и трудъ. ВсЬки намира мЬстото си на софрата, намира и това на почивката, трЬбва да намЬри и това на труда. Както физическото тЬло, за да стои устойчиво, трЬбва на три точки най-малко да се опре, така е и човЬшкия животъ съ тия три опорни точки - храна, почивка и трудъ. Който пропусне една отъ тия три опорни точки, пада.
 +
Днесъ дЬцата сме натоварили съ голЬмъ книженъ баластъ - денЬ и нощЬ четене, учене на паметь. По този начинъ се откжеватъ отъ живота и приучаватъ да живЬятъ на бащинъ и майчинъ гръбъ, а "дървото се прЬвива, докато е младо". ПотрЬбно е да се намали книж-ното учение, за да се дава възможность дЬцата да участвуватъ въ живота и съ труда си въ дома, училището и обществото.
 +
Учительтъ всЬкога да е въ връзка съ главата на живота - жи-вата природа, за да изтича прЬснота отъ ума му, душата му, сърдцето му, цЬлостния му животъ. По този начинъ той ще способствува на дЬтето да се разцъвти човЬкътъ въ него.

Версия от 12:12, 9 април 2011

Съборно слово

1926

IV Младежки събор

За свободата на учителите

П. К. Пенков

Говори се за свободата на учителя. Свободата е нЬщо, което трЬбва да се спечели отъ учителя, тя не може да се дава. Не можете да дадете свобода на дЬте между взривове, защото е опасно, то не знае тЬхното естество. Не може да е свободенъ учитель, който рабо¬ти по теркове. Не сж законитЬ и правилницитЬ главната прЬчка на учителевата свобода, а - неговото невЬжество. Болшинството отъ насъ не познаваме човЬшката душа и въ частность дЬтската такава, не притежаваме качествата, които ще будимъ въ дЬтската душа. А общоизвЬстна истина е, че не можемъ да дадемъ това, което нЬмаме. ДЬтето отъ малко да насочваме да се опира въ живота на три опорни точки - храна, почивка и трудъ. ВсЬки намира мЬстото си на софрата, намира и това на почивката, трЬбва да намЬри и това на труда. Както физическото тЬло, за да стои устойчиво, трЬбва на три точки най-малко да се опре, така е и човЬшкия животъ съ тия три опорни точки - храна, почивка и трудъ. Който пропусне една отъ тия три опорни точки, пада. Днесъ дЬцата сме натоварили съ голЬмъ книженъ баластъ - денЬ и нощЬ четене, учене на паметь. По този начинъ се откжеватъ отъ живота и приучаватъ да живЬятъ на бащинъ и майчинъ гръбъ, а "дървото се прЬвива, докато е младо". ПотрЬбно е да се намали книж-ното учение, за да се дава възможность дЬцата да участвуватъ въ живота и съ труда си въ дома, училището и обществото. Учительтъ всЬкога да е въ връзка съ главата на живота - жи-вата природа, за да изтича прЬснота отъ ума му, душата му, сърдцето му, цЬлостния му животъ. По този начинъ той ще способствува на дЬтето да се разцъвти човЬкътъ въ него.