от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

КОМПОЗИТОРИТЕ И БОЖЕСТВЕНАТА ЛЮБОВ

20.09.1941 година — Изгрева — София.

Дълго време не можах да се откъсна от работата си в операта. Често имах радиоконцерти. Много се преуморих. Ваканцията бързо дойде и аз отидох в провинцията на почивка. Днес на 20 септември, ние с брат Христо сме пак на Изгрева. Учителят веднага ни прие. Дълго време говорихме за трудни-те ми задачи в операта — Ти гледай с по-малко разноски да работиш там. Ние те изпращаме временно там. Не раздавай от капитала си! Дръж го за Бога! Работи само с лихвите! Те там загрубяват гласове- те, но ние няма да им позволим! — Учителю — казах аз. — Съжалявам, че не дойдох с вас на екскурзия. — Той каза, усмихвайки се: — Аз носех шапката, там на планината, само при слън- чево време. С брат Христо казахме:

41

— Много се радваме, Учителю! Продължи да ни говори за музиката: — Колоритните тонове са израз на мисълта. Идейното е връзка между материалиста и реалното. За да изпееш и раз- виеш по Божествените правила един тон, ти трябва да бъдеш уверена, че само по този начин може да се изпее този тон. Да нямаш никакво колебание или раздвояване, че може да се изпее и другояче! — Да, Учителю, особено пределните височини могат да се изпеят само по този начин. — Ако пееш правилно тонът ФА, ти ще можеш да по- могнеш на човека на физическия свят. Например, красиво ще го прегърнеш, ще го излекуваш. Ако не пееш правилно тонът МИ, ти не можеш да целунеш искрено някого. — Учителю, как могат да се лекуват люлеещите се и тре- молиращите гласове? — Никой не може да даде повече от това, което носи от миналото си. За тремолото и люлеенето на гласа, са причина нервите, дисхармонията в чувствата, неправилен живот в мина- лото и сега. Има още и някакво нарушение между нервните въ- зелчета в мозъка, в центъра на музиката и нервичките в ларин- кса. Ние имаме тук — посочи челото си, там дето е центърът на музиката — 25000 клавишчета. Мускулите на лицето, на челюс- тите, на гласовия орган и нервите на тези мускули, играят съ- ществена роля при пеенето. Ти трябва да ги изучаваш! Долна- та челюст е една масивна кост, която се отваря и затваря. Тя служи за основа на тоновете. Ти трябва да изучиш ролята на мускулите на лицето, конто вземат участие при пеенето и при изговарянето на гласните, на съгласните и на сричките на думи- те. За да се изпее чисто един тон, той трябва да съвпадне с вът- решните и външните вълни на своя фокус. Когато се задмине или недостигне този фокус, се получава нечист, неточен тон. То- гава липсва нещо и в тембъра на такъв тон. Той не е вече дос- татъчно ясен. — Учителю, дойдоха при мен едни родители и ме помо- лиха да предавам уроци на дъщеря им по пеене. Тя била по-мал- ка от 15 години. Аз не им отговорих ще се съглася ли, защото поисках да се посъветвам с Вас. Знайно е, че гласът претърпява мутация през пубертета. Какво ще ми кажете, Учителю, да им откажа ли? Той помисли малко време и каза: — Още през средните векове в манастирите са се обуча- вали малки послушници на изкуството пеене. Тогава според ита- лианската школа, техните гласове звучали като инструменти. Според мен, ако децата вземат уроци по пеене още от ранното си детство, ще се развият като много добри певци и музиканти.

42

— Учителю, ами ако през пубертета гласът се измени? Учителят не ми отговори с думи, но аз прочетох мисъл- та му. — Учителю, вие цитирате в една беседа, думи от Еван- гелието: „Сине мой, дай ми сърцето си, казва Бог". — Учителят ни каза: — Човек не трябва да се привързва към никое смъртно същество, а да служи на Бога. Ти нямаш право да откъснеш ед- но цвете само за себе си! — Учителю, композиторите от миналото изхождали ли са от същите принципи, за конто говорите Вие? Учителят отговори утвърдително и продължи: — Нито един от композиторите не е познавал Божест- вената Любов. Някои от тях са станали жертва на човешката Любов. Моцарт е весело, палаво дете. Музиката му благоухае и в нея преобладава синия цвят. Той не е разбрал Божествена- та Любов. Името му значи: „мо" — значи черен, смърт, „царт" — значи цар. Обратното взето, в детинството си е живял като цар. Свирел е в дворците на императори и князе, а края на жи¬ вота си е живял в черна мизерия. Бах е с широко благоутробие. Спокоен е. Неговата му-зика излъчва това спокойствие и широта. Той е много плодо¬вит. Представата за неговата музика е една богата градина със свежи зеленчуци и плодове, добре напоена. Буквата Б в начало-то на името му показва покълване, растене. Бетховен е неспо¬коен, силно честолюбив, амбициозен и горд. Невидимия свят е оставил Бетховен в нищета и страдания, за да търси Истината с музиката си. Ако съдбата го беше оставила в благоприятни ус¬ловия, той нямаше да остави това творчество на човечеството. Бетховен през целия си живот не е познал Божествената Любов.' На края на живота си, когато е композирал деветата си симфо¬ния, когато е работел над думите на „Ода на раДостта" от Ши-лер, за братство и любов между хората, Невидимия свят му от-крехнал за миг само едно малко прозорче, през което той зърнал Любовта, преди да си замине от Земята. — Учителю, кои планети са влияели на Бетховен? — Той е имал влиянието на Венера, Юпитер, а после се явява и Сатурн. Шопен, също не е познал Любовта. В неговите ноктюрни и валсове има нещо болезнено, сантиментално. Него¬ вите композиции трябва да се свирят пред'богати и охранени хора, със затъпени чувства. Под влиянието на неговата музика, те ще отворят сърцата си и ще развържат кесиите си. Лист — името му започва с буквата Л. Той е имал Любов към музика¬ та и към приятелите си. — Учителю, кажете ми нещо за лекуване и обновление, когато съм неразположена гласово?

43

— Ще пееш тонът ЛА, като ще прекарваш ръката си от рамото надолу, до китката на ръката си, с буквите А, Е, И, О, У. Първо с дясната ръка, после с лявата. Ще дойдат от Горе си¬ ни и бели ангели, и ще те излекуват. — Учителю, ами ангелите имат ли бои, Цветове? — Ангелите са розови, сини, аметистови, жълти и блес¬ тяще бели, по блестящи и от Слънцето. — Учителю, благодарим Ви!