от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Меки и твърди вещества)
 
Ред 6: Ред 6:
  
  
== Меки и твърди вещества ==
 
  
— Само свЪтлиятъ пжть на мж- дростьта води къмъ истината.
+
== МЕКИ И ТВЪРДИ ВЕЩЕСТВА ==
Психическо упражнение. Нареде¬ни въ кржгъ, единъ до другъ. Допиране на лъ-ва съ д-Ьсна ржка съ дланите само, всЬки съ своя съседъ. Дясната или л-Ьва ржка се издига наго¬ре. д-Ьсниятъ кракъ се изнася напредъ. Следъ то¬ва бавно, съсредоточено клякане на земята и сжщо така бавно издигане. Десниятъ кракъ се поставя на место. Двете ржце се подаватъ на съседите. Сжщото упражнение се започва съ левата ржка и съ левия кракъ напредъ: лЪвата ржка се дига нагоре, а левиятъ кракъ—напредъ. Упражнението се прави неколко пжти, докато се постигне известна хармония и единство въ дви¬женията. Следъ това двете ржце се изнасятъ напредъ, а после се спущатъ надолу. Когато левите ржце а после десните се докосватъ съ дланите само, и то левата на единия съ десната на другия, ржката се поставя подъ правъ жгълъ, като че подпира пешо.
+
Съвременните хора се оплакватъ отъ про-тиводействията на живота, но те требва да знаятъ, че противодействието е неизбеженъ процесъ, както въ природата, така и въ цело¬купния животъ. Светътъ е започналъ съ про¬
+
  
  
+
 
218>
+
 
тиводействие и ще свърши съ противодействие. Когато посадите едно семе въ земята, за да покълне, то тр-Ьбва да преодолЬе твърдата, корава почва. Семето не постига това съ своя нЬженъ връхъ. но съ електричеството, съ онзи импулсъ за животъ, който съществува въ него. Влагата, която се ср-Ьща въ почвата, служи само като проводникъ на електричеството, на жизнената сила въ растението. Следователно, семето пробива почвата и подава своето н-Ьжно връхче надъ земята чрезъ електрическата енер¬гия въ себе си, чрезъ потика за животъ. Дой¬дете ли до влагата, до водата въ живота, ще знаете, че тя е носитель на магнетизъмъ, на мекит-Ь сили въ природата. ПонЬкога чов-Ькъ е крайно нервенъ, възбуденъ. Това се дължи на голЬмата сухота въ организъма му. За да се освободи отъ тази нервность, той трЬбва да внесе въ организъма си малко влага. Отде ще дойде тази влага? Отъ океана. По какъвъ начинъ? Чрезъ въздушнитЬ течения.
+
– Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
ВъздушнитЬ течения въ чов-Ька не сж нищо друго, освенъ течения на неговата ми¬съль. ТЬзи течения, въ видъ на буря, или на в-Ьтъръ, раздвижватъ мисъльта на чов-Ька. За да се освободи човЬкъ отъ своята нервность, мисъльта му тр-Ьбва да работи. Бурята и вЬ- търътъ носятъ влага отъ океана. Влагата е мекиятъ елементъ, който прониква въ твърдата почва. Следъ това дохожда електричеството. Като се събератъ заедно, електричеството и магнетизъмътъ започватъ да работятъ върху
+
 
+
 
+
 
220>
+
Психическо упражнение. Наредени в кръг, един до друг. Допиране на лява и дясна ръка с дланите само, всеки със своя съсед. Дясната или лява ръка се издига нагоре, десният крак се изнася напред. След това бавно, съсредоточено клякане на земята и също така бавно издигане. Десният крак се поставя на място. Двете ръце се подават на съседите. Същото упражнение се започва с лявата ръка и с левия крак напред: лявата ръка се дига нагоре, а левият крак – напред. Упражнението се прави няколко пъти, докато се постигне известна хармония и единство в движенията. След това двете ръце се изнасят напред, а после се спущат надолу. Когато левите ръце, а после десните се докосват с дланите само, и то лявата на единия с дясната на другия, ръката се поставя под прав ъгъл, като че подпира нещо.
твърдата почва на чов-Ька, докато неговитЬ меки, н-Ьжни стъбълца се покажатъ надъ земя¬та, т. е. надъ гъстата материя. Това е идеал¬ното положение за чов-Ька, при което той може вече да расте и да се развива. Докато глава¬та на чов-Ька е заровена въ земята, той не мо¬же да мисли право. Когато се нам-Ьри въ зе¬мята, коренътъ на растението се стреми къмъ нейния дентъръ, тамъ да постигне н-Ьщо. Като види, че не може да стигне този дентъръ, растението започва да се стреми нагоре, тамъ поне да създаде н-Ьщо. И наистина, следъ из¬вестно усилие, коренътъ усп'Ьва да даде стъ- бълце, което излиза надъ земята и започва да се развива.
+
 
И тъй, стремете се къмъ придобиване на мекота, но не къмъ мекотата на кашата, на ти¬нята, въ която чов-Ькъ може да загази и да се удави. Въ тази мекота н-Ьщата гниятъ, но не растатъ. Въ водата и растенията, и рибит-Ь жи¬в-Ьятъ, но въ тинята всичко гние. Мекотата е едно отъ великит-Ь качества на душата. Само душата може да бжде мека и пластична. Кога¬то говоримъ за мекота на характера, имаме предъ видъ проява на душата въ физическия св-Ьтъ. Когато говоримъ за н-Ьжни чувства, има¬ме предъ видъ проява на душата въ астрал¬ния св-Ьтъ. Мекота и н'Ьжность представятъ едно и сжщо качество, проявено въ два раз¬лични св-Ьта. Мекотата носи въ себе си влага и скрита топлина. Скритата топлина носи усло¬вия за животъ. Когато чов-Ькъ изгуби мекота¬
+
Съвременните хора се оплакват от противодействията на живота, но те трябва да знаят, че противодействието е неизбежен процес както в природата, така и в целокупния живот. Светът е започнал с противодействие и ще свърши с противодействие. Когато посадите едно семе в земята, за да покълне, то трябва да преодолее твърдата, корава почва. Семето не постига това със своя нежен връх, но с електричеството, с онзи импулс за живот, който съществува в него. Влагата, която се среща в почвата, служи само като проводник на електричеството, на жизнената сила в растението. Следователно семето пробива почвата и подава своето нежно връхче над земята чрез електрическата енергия в себе си, чрез подтика за живот. Дойдете ли до влагата, до водата на живота, ще знаете, че тя е носител на магнетизъм, на меките сили в природата. Понякога човек е крайно нервен, възбуден. Това се дължи на голямата сухота в организма му. За да се освободи от тази нервност, той трябва да внесе в организма си малко влага. Отде ще дойде тази влага? От океана. По какъв начин? Чрез въздушните течения.
+
 
+
Въздушните течения в човека не са нищо друго, освен течения на неговата мисъл. Тези течения, във вид на буря или на вятър, раздвижват мисълта на човека. За да се освободи човек от своята нервност, мисълта му трябва да работи. Бурята и вятърът носят влага от океана. Влагата е мекият елемент, който прониква в твърдата почва. След това дохожда електричеството. Като се съберат заедно, електричеството и магнетизмът започват да работят върху твърдата почва на човека, докато неговите меки, нежни стъбълца се покажат над земята, т.е. над гъстата материя. Това е идеалното положение за човека, при което той може вече да расте и да се развива. Докато главата на човека е заровена в земята, той не може да мисли право. Когато се намери в земята, коренът на растението се стреми към нейния център, там да постигне нещо. Като види, че не може да стигне този център, растението започва да се стреми нагоре, там поне да създаде нещо. И наистина, след известно усилие, коренът успява да даде стъбълце, което излиза над земята и започва да се развива.
221>
+
 
та си, въ Психическия му животъ се явяватъ редъ набраздявания: недоволство, вкисване, ожесточаване и т. н. Кои вещества вкисватъ? Обикновено органическите вещества се подла- гатъ на вкисване, т. е. на ферментиране. ТЯ сж повечето твърди. Следователно, когато въ орга-низъма на човЯка се събератъ твърди, орга¬нически вещества повече, отколкото сж. нуж¬ни, човЯкъ трЯбва по нЯкакъвъ начинъ да ги изхвърли навънъ. Излишъкътъ ще изхвърли, а ще остави само толкова, колкото му сж нуж¬ни. ТвърдитЯ вещества въ човЯшкия органи¬зъмъ се уподобяватъ на коститЯ, мекитЯ — на мускулитЯ, течнитЯ — на кръвьта, а динамич- нитЯ сили въ природата представятъ нервната система на човЯка.
+
И тъй, стремете се към придобиване на мекота, но не към мекотата на кашата, на тинята, в която човек може да загази и да се удави. В тази мекота нещата гният, но не растат. Във водата и растенията, и рибите живеят, но в тинята всичко гние. Мекотата е едно от великите качества на душата. Само душата може да бъде мека и пластична. Когато говорим за мекота на характера, имаме пред вид проява на душата във физическия свят. Когато говорим за нежни чувства, имаме предвид проява на душата в астралния свят. Мекота и нежност представят едно и също качество, проявено в два различни свята. Мекотата носи в себе си влага и скрита топлина. Скритата топлина носи условия за живот. Когато човек изгуби мекотата си, в психическия му живот се явяват ред набраздявания: недоволство, вкисване, ожесточаване и т.н. Кои вещества вкисват? Обикновено органическите вещества се подлагат на вкисване, т.е. на ферментиране. Те са повечето твърди. Следователно, когато в организма на човека се съберат твърди, органически вещества повече, отколкото са нужни, човек трябва по някакъв начин да ги изхвърли навън. Излишъкът ще изхвърли, а ще остави само толкова, колкото му са нужни. Твърдите вещества в човешкия организъм се уподобяват на костите, меките – на мускулите, течните – на кръвта, а динамичните сили в природата представят нервната система на човека.
Каго ученици, вие трЯбва да изучавате силитЯ на своя организъмъ, да можете разумно да си въздействувате. Същевременно трЯб¬ва да познавате езика на клеткитЯ, отъ които сж съставени вашитЯ удове, и да се разгова¬ряте съ тЯхъ. Колкото е по-интелигентенъ и високо развитъ човЯкъ, толкова и клеткитЯ на неговото тЯло сж по-интелигентни. Знайте, че човЯкъ не може произволно да мисли, да чув¬ствува и да постжпва. ВсЯка дисхармония въ мислитЯ, чувствата и постжпкитЯ му се отразява и върху клеткитЯ, а оттамъ и върху състоя¬нието на цЯлия организъмъ. Чов Ькъ трЯбва да се съобразява съ доброто на своя организъмъ. Не мисли ли добро на тЯлото си, и тЯлото не мисли неговото добро. ЧовЯкъ не трЯбва
+
 
+
Като ученици вие трябва да изучавате силите на своя организъм, да можете разумно да си въздействувате. Същевременно трябва да познавате езика на клетките, от които са съставени вашите удове и да се разговаряте с тях. Колкото е по-интелигентен и високо развит човек, толкова и клетките на неговото тяло са по-интелигентни. Знайте, че човек не може произволно да мисли, да чувства и да постъпва. Всяка дисхармония в мислите, чувствата и постъпките му се отразява и върху клетките, а оттам и върху състоянието на целия организъм. Човек трябва да се съобразява с доброто на своя организъм. Не мисли ли добро на тялото си, и тялото не мисли неговото добро. Човек не трябва да преуморява организма си, нито да го оставя в пълно бездействие. Той трябва да работи умерено, да почива умерено и да яде умерено. Като се вглежда в работата на своите клетки, човек вижда, че между тях има химици, учени, професори, които правят свои опити, извършват ред сложни реакции, каквито човек в своите лаборатории не може да направи. След всичко това човек мисли, че познава своя организъм или организма на по-нискостоящите от него.
+
 
222>
+
Съвременните учени говорят за живота, за устройството на растенията, на животните, на човека, но не познават ония тънки процеси, които се извършват в клетките на живите същества. Те не познават състоянието нито на клетките, нито на цялото същество. Те изучават растението, но не знаят какъв е неговият интимен живот. Дали растението се радва или скърби, това не им е известно. И растението има два различни живота, както и човек: животът на корените е адът на растението, а този в стеблото и клоните – неговият рай. Във всички живи същества адът и раят вървят паралелно. В човешкия мозък адът е в задната част на главата, а раят – в предната и горна част. Ако даде надмощие на задната част на мозъка си, човек влиза в ада на своя живот, вследствие на което започва да става разсеян и губи паметта си. Тази разсеяност влияе върху умствените му способности. Този човек не може да учи, вследствие на което умствените му способности постепенно отслабват.
да преуморява организъма си, нито да го оста¬вя въ пълно бездействие. Той требва да работи умерено, да почива умерено и да яде умерено. Като се вглежда въ работата на свои¬те клетки, човекъ вижда, че между техъ има химици, учени, професори, които правятъ свои опити, извършватъ редъ сложни реакции, ка-квито човекъ въ своите лаборатории не може да направи. Следъ всичко това човекъ мисли, че познава своя организъмъ, или организъма иа по-низкостоещите отъ него.
+
 
Съвременните учени говорятъ за живота, за устройството на растенията, на животните, на човека, но не познаватъ ония тънки проце¬си, които се извършватъ въ клетките на жи- витЬ сжщества. Те не познаватъ състоянието нито на клеткитЬ, нито на целото сжщество. Те изучаватъ растението, но не знаятъ, какъвъ е неговиятъ интименъ животъ. Дали растението се радва или скърби, това не имъ е известно. И растението има два различни живота, както и човекъ: животътъ на корените е адътъ на растението, а този въ стъблото и клонете — неговиятъ рай. Въ всички живи сжщества адътъ и раятъ вървятъ паралелно. Въ човеш¬кия мозъкъ адътъ е въ задната часгь на гла¬вата, а раятъ — въ предната и горна часть. Ако даде надмощие на задната часть на мозъ¬ка си, човекъ влиза въ ада на своя животъ, вследствие на което започва да става разсе- янъ и губи паметьта си. Тази разсеяность влияе върху умствените му способности. Този чо-
+
Когато мозъкът поглъща всички енергии, човек става груб в чувствата си. За да не отнеме възможността си да развива и мозъка, и сърцето си, човек трябва правилно да разпределя енергиите на своя организъм. Добрият господар разпределя благата си еднакво на всички слуги. Следователно разумният човек разпределя еднакво енергиите си между всички удове. На всяка клетка той изпраща толкова енергия, колкото й е нужна. Някои разбират криво предназначението на стомаха и казват, че търбухът трябва да се унищожи. Не, стомахът има свое велико предназначение. Без стомах физическият живот е невъзможен. Стомахът и търбухът са две различни неща. Търбухът подразбира ненаситните човешки желания. Щом дойде до такива желания, човек трябва да се самовъзпитава, но по никой начин да не изнасилва своя стомах.
+
 
+
Като е дошъл на земята, човек носи със себе си всички условия и възможности да бъде щастлив. Въпреки това той казва, че е нещастен. Защо е нещастен? Защото не живее правилно. Той е нарушил хармонията на своя организъм, нарушил е законите, които го управляват, и търси причините за своето щастие и нещастие вън от себе си. Срещате млад момък, студент, който се оплаква, че не могъл да издържи изпитите си. Защо не могъл да ги издържи? Защото бил разсеян, не могъл лесно да запомня. За да се справи със своята разсеяност, човек трябва да прави усилия, да концентрира мисълта си. Окултната наука дава ред методи за концентриране на човешката мисъл, за усилване на паметта. В природата съществуват известни течения, които събуждат съответни сили и способности в човека. Свърже ли се с някое от тия течения, човек ще развие в себе си съответни мозъчни енергии. Обаче знание се иска за това. Не знае ли с кои сили да се свърже, човек може да си причини големи пакости и нещастия. За тази цел той трябва да се свърже с разумния свят, отдето могат да дойдат разумни същества да му помагат. За да направи тази съзнателна връзка, човек трябва да бъде искрен в себе си, да има непреодолим стремеж към знанието.
223>
+
 
вЯкъ не може да учи, вследствие на което умственитЯ му способности постепенно от- слабватъ.
+
Мнозина не успяват в живота си, защото чакат всичко да им се даде наготово. Те разчитат на благоволението на Бога, да погледне към тях благосклонно. Бог е показал своето благоволение, своята благосклонност към човека още със създаването му. Той е създал човека, направил го е малък космос с милиарди живи, интелигентни души, които работят за неговото подигане. Човек трябва да гледа на тия живи, разумни същества, дошли да работят в неговата държава, със свещен трепет. Като не разбира това, човек казва: От мене нищо няма да излезе, нищо не ме очаква, освен черната земя. Това е неразбиране на живота, неразбиране на самия човек, на силите и способностите, които се крият в него. Дарбите и способностите се крият в клетките на човека; те не са вън от него. Отнасяте ли се добре с клетките си, със своя организъм, дарбите ви ще се проявят, но за това се изисква време. Всички науки, всички добродетели се крият в клетките на човека, защото са свързани с разумни сили, с разумни същества. Когато искат да говорят за любовта, разумните същества отправят своите енергии към сърцето на човека, под лъжичката или към горната част на мозъка му. Това са три вида чувства. В сърцето се явяват един род чувства, под лъжичката – друг род, а в горната част на мозъка трети вид чувства. В горната част се намира центърът „любов към Бога” – най-високото чувство в човека. За да се уверите в истинността на тия думи, вие можете да направите опит, но с условие да гледате на клетките като на разумни същества. Мисли ли човек, че никаква разумност не съществува вътре и вън от него, той ще изгуби пластичността си, топлината на своето сърце, светлината на своя ум и ще се втвърди, ще се превърне в суха кост.
Когато мозъкътъ поглъща всички енергии, човЯкъ става грубъ въ чувствата си. За да не отнеме възможностьта си да развива и мозъ¬ка, и сърдцето си, човЯкъ трЯбва правилно да разпредЯля енергиитЯ на своя организъмъ. Добриятъ господарь разпредЯля благата си еднакво на всички слуги. Следователно, разум- ниятъ човЯкъ разпредЯля еднакво енергиитъ си между всички удове. На всЯка клетка той из¬праща толкова енергия, колкото й е нужна. НЯ¬кои разбиратъ криво предназначението на сто¬маха и казватъ, че търбухътъ трЯбва да се унищожи. Не, стомахътъ има свое велико пред-назначение. Безъ стомахъ физическиягь животъ е невъзможенъ. Стомахьтъ и търбухътъ сж две различни нЯща. Търбухътъ подразбира не- наситнитЯ човЯшки желания. Щомъ дойде до такива желания, човЯкъ трЯбва да се са- мовъзпитава, но по никой начинъ да не изна¬силва своя стомахъ.
+
 
Като е дошълъ на земята, човЯкь носи съ себе си всички условия и възможности да бжде щастливъ. ВъпрЯки това, той казва, че е нещастенъ. Защо е нещастенъ? Защото не жи- вЯе правилно. Той е нарушилъ хармонията на своя организъмъ, нарушилъ е законитЯ, които го управляватъ, и търси причинитЯ за своето щастие и нещастие вънъ отъ себе си. СрЯща- те младъ момъкъ, студентъ, който се оплаква,
+
Днес всички хора се нуждаят от положителна философия, която да приложат в живота си и от която да се ползват. Тази философия почива на опити. Тя не е отвлечена, но реална. Запример, кой не знае, че успехът му се дължи на усилията, които е направил, за да постигне известен идеал? Или кой не знае, че успехът му е толкова по-голям, колкото е по-голяма любовта, с която преследва своя идеал? Кой не е опитал, че, когато работи изключително за себе си, има по-малки резултати от тия, когато работи за цялото? Като работи за себе си, за своята слава, човек не може да разчита на помощта на разумните същества. Обаче, когато работи за Великото, за Цялото, той се ползва от помощта на разумните същества. Славата на човека седи в самия него, а не вън някъде. Човек не може да разчита на славата на хората, ако няма в себе си сили и способности, с които да заслужи тази слава.
+
 
+
Като знаете това, работете, учете, пишете, свирете не за себе си, не за човешка слава, но за славата на Онзи, Който ви е дал условия да се проявите. Не работите ли с това съзнание, вие всичко ще изгубите. Достатъчно е Бог да ви хване с един пръст само, за да се разклатят основите на вашия живот. Казано е в Писанието: „Не противи се на злото!Сега можем да кажем: Не противи се на Онзи, Който те е създал! Не е въпрос човек да се бори със злото, със своето низше, животинско естество, да го обуздава. Ако се бори с него, той ще изгуби силите си. Човек не трябва да предизвиква злото в себе си. Оставете злото да расте свободно. Като израсте, то само по себе си ще изчезне. Злото е трън в живота. Какво правите с тръните? Корените ли ги? Вие оставяте и тръна да расте, както и другите цветя и растения в природата. Като израсте, трънът ще се развие и след време ще увехне. Понякога и тръните са потребни.
че не могьлъ да издържи изпитит-Ь си. Защо
+
 
не могълъ да ги издържи? Защото билъ раз- сЬянъ, не могълъ лесно да запомня. За да се справи съ своята разсЬяность, човЬкъ трЪбва да прави усилия, да концентрира мисъльта си. Окултната наука дава редъ методи за концен¬триране на човешката мисъль, за усилване на паметьта. Въ природата съществуватъ извест¬ни течения, които събуждатъ съответни сили и способности въ човека. Свърже ли се съ н'Ькое отъ тия течения, чов-Ькъ ще развие въ себе си съответни мозъчни енергии. Обаче, знание се иска за това. Не знае ли съ кои сили да се свърже, чов-Ькъ може да си при¬чини гол-Ьми пакости и нещастия. За тази цель той тр-Ьбва да се свърже съ разумния св-Ьтъ, отдето могатъ да дойдатъ разумни съ¬щества да му помагатъ. За да направи тази съзнателна връзка, чов-Ькъ тр-Ьбва да бъде ис- кренъ въ себе си, да има непреодолимъ стре¬межъ къмъ знанието.
+
Какво ще кажете за противоречията и мъчнотиите в живота? Те не са ли подобни на тръните? И стари, и млади негодуват против мъчнотиите и противоречията, но въпреки това без тях не може. Всяко противоречие съдържа някаква възможност. Следователно, колкото повече противоречия има човек, толкова по-големи са и неговите възможности. Колкото по-малко противоречия има, толкова и възможностите му са по-малки. Великите хора са минали и минават през големи противоречия. Като разбират закона на противоречията, те черпят сила от тях. Христос е минал през най-големите противоречия. Това не значи, че великите хора са живели изключително в страдания. Великите хора са имали такива големи радости, каквито обикновените хора не познават. Обаче великите хора разбират смисъла и значението на противоречията. В тях те намират нов път, нов метод, нови възможности за постижения. Ако не гледате на противоречията така, вие ще се намерите в едно противоположно течение на живота, което ще ви завлече.
Мнозина не усп-Ьватъ въ живота си, за¬щото чакатъ всичко да имъ се даде наготово. Т-Ь разчитатъ на благоволението на Бога, да погледне къмъ т-Ьхъ благосклонно. Богъ е по- казалъ своето благоволение, своята благосклон- ность къмъ чов-Ька още съ създаването му. Той е създалъ чов-Ька, направилъ го е малъкъ козмосъ, съ милиарди живи, интелигентни ду¬ши, които работятъ за неговото подигане. Чо¬в-Ькъ тр-Ьбва да гледа на тия живи, разумни сжщества, дошли да работятъ въ неговата
+
 
+
Представете си, че сте ученик в гимназията. Един от предметите– математика, запример, не ви върви добре. Като дойде часът по този предмет, вие се чудите какво да направите, да прекарате по-лесно. Дохожда ви на ума да напишете формулите на ръката си, че като ви дигне учителят на урок, да погледнете написаните формули и да си послужите с тях. Обаче учителят забелязва това и ви праща на мястото, като ви пише слаба бележка. Трябва ли да се сърдите на учителя си? Трябва ли да се сърдите на съдбата си, че сте несретник? Добрият ученик ще съзнае погрешката си и ще отиде при своя учител да се извини. Той няма нито да се оправдава, нито да се осъжда, но ще признае погрешката си. Ще изнесе факта както е и ще обещае, че ще учи повече, ще изправи погрешката си. Учителят ще остане доволен от своя ученик, ще му покаже, че цени неговата доблест. Погрешката на ученика ще стане причина да се създадат близки, приятелски отношения между него и учителя му. За предпочитане е ученикът да признае погрешката си, отколкото да излъже и себе си, и учителя си.
+
 
225
+
Провидението се отличава със следната черта: То надниква там, дето има слабости и погрешки. То надниква в скрити места и, като види някаква погрешка, веднага си заминава. Така постъпва и разумният учител. Той надниква в ръката на ученика, вижда написаните формули и ги преписва. Той иска да знае защо един ученик е написал едни формули на ръката си, а друг – други формули. По този начин той открива защо един ученик се спъва от едни задачи, а друг – от други задачи. Разумният учител не наказва, не съди учениците си за погрешките им, но той ги разглежда като задачи, от които сам се учи.
държава съ свещенъ трепетъ. Като не разбира това, човЯкъ казва: Отъ мене нищо нЯма да излЯзе, нищо не ме очаква, освенъ черната зе¬мя. Това е неразбиране на живота, неразбира¬не на самия човЯкъ, на силитЯ и способности- тЯ, които се крият ь въ него. ДарбитЯ и спо- собноститЯ се криятъ въ клеткитЯ на човЯка; тЯ не сж. вънъ отъ него. Отнасяте ли се до¬бре съ клеткитЯ си, съ своя организъмъ, дарбитЯ ви ще се проявятъ, но за това се из¬исква време. Всички науки, всички добродете¬ли се криятъ въ клеткитЯ на човЯка, защото сж свързани съ разумни сили, съ разумни сж¬щества. Когато искатъ да говорятъ за лю¬бовьта, разумнитЯ сжщества отправятъ свои¬тЯ енергии къмъ сърдцето на човЯка, подъ лъжичката или къмъ горната часть на мо¬зъка му. Това сж три вида чувства. Въ сърд¬цето се явяватъ единъ родъ чувства, подъ лъ¬жичката — другъ родъ, а въ горната часть на мозъка трети видъ чувства. Въ горната часть се намира центъра „любовь къмъ Бога" — най-високото чувство въ човЯка. За да се увЯрите въ истинностьта на тия думи, вие мо¬жете да направите опитъ, но съ условие да гледате на клеткитЯ като на разумни сжще¬ства. Мисли ли човЯкъ, че никаква разум- ность не сжществува вжтре и вънъ отъ него, той ще изгуби пластичностьта си, топлината на своето сърдце, свЯтлината на своя умъ и ще се втвърди, ще се превърне въ суха кость.
+
 
Днесъ всички хора се нуждаятъ отъ по¬
+
Като ученици на окултна школа, на школата на великия живот вие трябва да решавате задачите си добре, както решавате в училището задачи с едно, две, три и повече неизвестни. Представете си, че ви дадат следната задача: от една ябълка да познаете какво е било дървото на височина, на възраст, на вид и т.н. След това, от една круша да познаете какво е било дървото. И най-после, от един човешки череп да узнаете какъв е бил човекът: неговото лице, неговите очи, уши, нос, уста, ръст. Това е една сложна задача с три неизвестни. От задната част на черепа можете да познаете дали очите на човека са били сини или черни. Ако са били черни, задната част на черепа в известна област е тънка; ако са били сини, същата част на черепа е по-дебела. Ако очите на човека са черни, косата и брадата му също са черни. Ако костта на предната част на черепа, специално на челото, е тънка, това показва, че този човек е бил умен, работил е умствено. Ако костта на челото е дебела, този човек не е работил умствено. Не само това, но чрез тънки наблюдения може да се определи в каква област на науката или изкуството е работил този човек, като физик, химик, астроном, математик, философ, музикант и т.н. Ако би посветил десетина години за изучаване на човешкия череп, човек би се домогнал до изкуството да чете по черепа като по книга.
10
+
 
+
Като изучавате черепа на човека, ще забележите, че всяка планета е турила свой отпечатък върху известна област. Запример, влиянието на Марса се отпечатало в областта зад ушите. В марсиянците тази област на черепа е силно развита. Марс се отразил и върху формата на лицето, направил го е квадратно, а също и върху цвета на кожата. Червеният цвят е марсов. Ако този цвят вземе голямо надмощие в човека, чувствата му огрубяват. Той е готов за нищо и никакво да убие човек. За да се развива човек правилно, всички цветове на спектъра, като материи, трябва да бъдат еднакво застъпени в него. Ако цветът на червената материя преобладава, човек е силно войнствен и лесно се възбужда. Този човек се намира под влиянието на Марса не само като планета, която виждаме, но и като марсови сили и енергии, които не виждаме. Значи, има един видим и един невидим Марс. Понякога невидимите неща са по-опасни от видимите, но същевременно са и по-добри.
+
 
226>
+
Сега, да се върнем към съществената мисъл. Вие трябва да съзнавате, че всеки човек представлява общество, съставено от разумни души, които имат нещо общо с него. Следователно, като ставате от сън, първата ви работа е да накарате тия разумни, малки същества да мислят, да влязат в хармония с вас. Дали те ще влязат в хармония с вас или вие с тях, не е важно. От вас се изисква да възстановите хармонията на целия си организъм. Това се постига чрез молитва, чрез концентрация, чрез работа. Молитвата е велико състояние на душата, чрез което човек влиза в съзнателна, разумна връзка със същества, които са завършили своето развитие. Да се моли човек, това значи да влезе във връзка с Великия, Който ще му разказва за живота на другите светове, за великите души в невидимия свят, за любовта между тях. Какво по-голямо благо от това може да очаква човек?
ложителна философия, която да приложатъ въ живота си и отъ която да се ползуватъ. Тази философия почива на опити. Тя не е отвлече¬на, но реална. Запримеръ, кой не знае, че успЪхътъ му се дължи на усилията, които е направилъ, за да постигне известенъ идеалъ? Или кой не знае, че успЪхътъ му е толкова по-голЪмъ, колкото е по-гол-Ъма и любовьта, съ която преследва своя идеалъ? Кой не е опиталъ, че, когато работи изключително за себе си, има по-малки резултати отъ тия, ко-гато работи за цялото? Като работи за себе си, за своята слава, човекъ не може да разчи¬та на помощьта на разумните същества. Обаче, когато работи за Великото, за Целото, той се ползува отъ помощьта на разумните същества. Славата на човека седи въ самия него, а не вънъ некжде. Човекъ не може да разчита на славата на хората, ако нема въ себе си сили и способности, съ които да за¬служи тази слава.
+
 
Като знаете това, работете, учете, пише¬те, свирете не за себе си, не за човешка сла¬ва, но за славата на Онзи, Който ви е далъ условия да се проявите. Не работите ли съ това съзнание, вие всичко ще изгубите. Доста¬тъчно е Богъ да ви хване съ единъ пръстъ само, за да се разклатятъ основите на вашия животъ. Казано е въ Писанието: „Не противи се на злото!" Сега можемъ да кажемъ: Не противи се на Онзи, Който те е създалъ! Не е въпросъ човекъ да се бори съ злото, съ
+
Днес и религиозни, и светски хора се оплакват от живота си, от своите неуспехи. Защо не могат да успяват? Защото всеки живее само за себе си и мисли, че сам може да отиде при Господа, при светлите същества. Казано е, обаче, в Писанието, че никой не живее за себе си. Човек е колективно същество и колективно ще се яви при Господа. Христос казва на самарянката: „Иди да извикаш мъжа си!” – Нямам мъж, отговаря жената. Право казваш. Пет мъже си водила, но и този, когото сега имаш, и той не ти е мъж. Какво представлява мъжът? Мъжът е разумното начало в света. Значи, тази жена няма онази разумност в себе си, с която може да следва правия път на живота. Когато казвам, че човек ще се яви пред Бога колективно, имам предвид всичко онова, което още отначало е вложено в него, и което не гние, не се разлага.
+
 
+
Човек е цар на себе си. Каквото пожелае, може да го има. По какъвто въпрос се интересува, може да получи сведения. Той има в своя организъм различни клетки – химици, физици, астрономи, философи, музиканти и др. Щом се запита по известен въпрос, те веднага ще му отговорят. Като изслуша тяхното научно мнение, и той ще даде своето. Ако мненията им се съгласяват, човек изпитва голяма радост и хармония в себе си. Никой не е в състояние да отнеме радостта на човека. Да се опита някой да отнеме радостта му, това е толкова възможно, колкото е възможно на човека да размъти водата на океана. Всеки може да размъти водата на блатото, но до днес не се е намерил човек, който може да размъти водата на океана. Който мисли право, с широчина, дълбочина и простор, каквато е водата на океана, никой не е в състояние да размъти неговата мисъл. Правата мисъл води към положителна основа на живота. Нямате ли права мисъл, ще се блъскате с години, докато един ден изработите тази мисъл в себе си. Ще се блъскате, ще се мъчите, ще се трудите, но ако не сте разумни, нищо няма да постигнете. Разумност, дълбоко разбиране на живота е нужно за човека.
227>
+
 
своето низшо, животинско естество да го об¬уздава. Ако се бори съ него, той ще изгуби силитЯ си. ЧовЯкъ не трЯбва да предизвиква злото въ себе си. Оставете злото да расте сво¬бодно. Като израсте, то само по себе си ще из¬чезне. Злото е трънъ въ живота. Какво пра¬вите съ трънетЯ? Корените ли ги? Вие оста¬вяте и тръна да расте, както и другитЯ цвЯ- тя и растения въ природата. Като израсте, трънътъ ще се развие и следъ време ще увЯх- не. ПонЯкога и трънетЯ сж потрЯбни.
+
Сега, като задача, 20 деня правете следното упражнение. Като ставате сутрин, мислете върху това, че сте душа, съставена от милиарди интелигентни, разумни същества, които работят за вашето повдигане. Извиквайте тия същества и съзнателно се свързвайте с тях. Като мислите за тях, вие ще можете да работите успешно. Мислете за тях без никакво съмнение, без никакво колебание. Човек е създаден от две вещества: твърдо – пръст и меко – дух, дихание. Бог казва: „Да направим човека по образ и подобие свое”. Той взе пръст, размекна я, направи тесто, от което извая човека – неговата форма. След това вдъхна живо дихание, което одухотвори всички клетки, направи ги живи, разумни същества. Към тези разумни същества отправете мисълта си, да се свържете с тях. Като мислите върху разумните клетки в себе си, вие ще дойдете до въпроса за вашето създаване. Докато Бог не беше вдъхнал дихание в човека, той беше мъртъв. Щом вдъхна в него, той стана жива душа. Божието дихание представлява Божественото начало в човека, което внася мир и радост. Няма ли този мир и тази радост в себе си, човек е мъртъв. Наистина, срещате хора, които учат, работят, движат се, но нямат никаква радост в себе си. Ние наричаме тия хора мъртви. Пробуди ли се Божественото в тях, внесе ли радост в душите им, те оживяват и възкръсват. Божественото начало представлява мекия тих глас на Бога, Който съживява и възкръсва, Който стопля замръзналия и го прави годен за работа и за живот. Който веднъж само е чул този глас, той никога не може да го забрави.
Какво ще кажете за противоречията и мжчнотиитЯ въ живота? ТЯ не сж ли подобни на трънетЯ? И стари, и млади негодуватъ про¬тивъ мжчнотиитЯ и противоречията, но въпрЯ- ки това безъ тЯхъ не може. ВсЯко противо¬речие съдържа нЯкаква възможность. Следо¬вателно, колкото повече противоречия има чо¬вЯкъ, толкова по-голЯми сж и неговитЯ въз¬можности. Колкото по-малко противоречия има, толкова и възможноститЯ му сж по-малки. ВеликитЯ хора сж минали и минаватъ презъ голЯми противоречия. Като разбиратъ за¬кона на противоречията, тЯ черпятъ сила отъ тЯхъ. Христосъ е миналъ презъ най-голЯмитЯ противоречия. Това не значи, че великитЯ хо¬ра сж живЯли изключително въ страдания. ВеликитЯ хора сж имали такива- голЯми радо¬сти, каквито обикновенитЯ хора не познаватъ. Обаче, великитЯ хора разбиратъ смисъла и значението на противоречията. Въ тЯхъ тЯ на¬миратъ новъ пжть, новъ методъ, нови възмож¬
+
 
+
Като знаете това, стремете се към онази мекота, която съживява и стопля. Добродетелта е плод на Божествената мекота. Добродетелта може да се реализира в живота. Всеки може да прояви доброто в себе си, да види неговите плодове. Първо човек трябва да приложи доброто към себе си, към разумното общество от същества, дошли с неговата душа заедно, да й помагат, да работят за нея. Като бъде добър към себе си, човек ще бъде добър и към ближните си. Колкото по-добре и с обич се отнася човек към тия малки същества в себе си – клетките на своя организъм, толкова по-голяма хармония ще съществува между него и тях. Хармоничният живот пък създава условия на човека за правилно растене и развитие. Само при хармонично състояние на силите в своя организъм, човек може да прояви дарбите и способностите си. Без вътрешна хармония, каквито усилия да прави човек, всичко остава без резултат. Ако имате някакви резултати, те ще бъдат микроскопически.
+
 
228>
+
Следователно, искате ли да се развивате правилно, да трансформирате отрицателните сили в положителни, мислете по 5-10 минути на ден за вашите клетки, за службата, която те извършват. По този начин вие ще разсейвате тъгата си, ще превръщате неблагоприятните условия на живота си в благоприятни.
ности за постижения. Ако не гледате на про-тиворечията така, вие ще се нам-Ьрите въ едно противоположно течение на живота, което ще ви завлече.
+
 
Представете си, че сте ученикъ въ гимна¬зията. Единъ отъ предметите—математика, за¬примеръ, не ви върви добре. Като дойде часътъ по този предметъ, вие се чудите, какво да на¬правите, да прекарате по-лесно. Дохожда ви на ума да напишете формулите на ръката си, че като ви дигне учительтъ на урокъ, да поглед¬нете написаните формули и да си послужите съ техъ. Обаче, учительтъ забелязва това и ви праща на местото, каго ви пише слаба бележ¬ка. Требва ли да се сърдите на учителя си? Требва ли да се сърдите на сждбата си, че сте несретникъ? Добриятъ ученикъ ще съзнае погрешката си и ще огиде при своя учитель да се ИЗЕИНИ. Той нема нито да се оправдава, нито да се осжжда, но ще признае погрешка¬та си. Ще изнесе факта, както е, и ще обе-щае, че ще учи повече, ще изправи погрешка¬та си. Учительтъ ще остане доволенъ отъ своя ученикъ, ще му покаже, че цени неговата доблесть. Погрешката на ученика ще стане причина да се създадатъ близки, приятелски отношения между него и учителя му. За пред¬почитане е ученикътъ да признае погрешката си, отколкото да излъже и себе си, и учителя си.
+
 
Провидението се отличава съ следната чърта: То надниква тамъ, дето има слабости и погрешки. То надниква въ скрити места
+
 
+
– Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
+
 
229>
+
 
и, като види никаква погрешка, веднага си заминава. Така постъпва и разумниятъ учи- тель. Той надниква въ ржката на ученика, вижда написанитЯ формули и ги преписва. Той иска да знае, защо единъ ученикъ е написалъ едни формули на ржката си а другъ — други формули. По този начинъ той открива, защо единъ ученикъ се спъва отъ едни задачи, а другъ — отъ други задачи. Разумниятъ учи- тель не наказва, не сжди ученнцитЬ си за по- грЪшкитЯ имъ, но той ги разглежда като за¬дачи, отъ които самъ се учи.
+
 
Като ученици на окултна школа, на шко¬лата на великия животъ, вие трЯбва да реша¬вате задачитЯ си добре, както решавате въ училището задачи, съ едно, две, три и пове¬че неизвестни. Представете си, че ви дадатъ следната задача- отъ една ябълка да познаете, какво е било дървото на височина, на въз¬расть, на видъ и т. н. Следъ това, отъ една круша да познаете, какво е било дървото. И най-после, отъ единъ човешки черепъ да уз¬наете, какъвъ е билъ човЬкътъ: неговото лице, неговите очи, уши, носъ, уста, ръстъ. Това е една сложна задача съ три неизвестни. Отъ задната часть на черепа можете да по¬знаете, дали очитЯ на човека сж били сини или черни. Ако сж били черни,задната часть на черепа въ известна область е тънка; ако сж били сини, сжщага часть на черепа е по- дебела. Ако очите на човека сж черни, косата и брадата му сжщо сж черни. Ако костьта на
+
19. лекция от Учителя, държана на 6 февруари 1927 г., София
+
+
230>
+
предната часть на черепа, специално на челото, е тънка, това показва, че този чов-Ькъ е билъ уменъ, работилъ е умствено. Ако костьта на челото е дебела, този човЬкъ не е работилъ умствено. Не само това, но чрезъ тънки на¬блюдения може да се опред-Ьли, въ каква об- ласть на науката или изкуството е работилъ този чов-Ькъ, като физикъ, химикъ, астрономъ, математикъ, философъ, музикантъ и т. н. Ако би посветилъ десетина години за изучаване на чов-Ьшкия черепъ, чов-Ькъ би се домогналъ до изкуството да чете по черепа като по книга.
+
Като изучавате черепа на чов-Ька, ще за-бележите, че всЪка планета е турила свой от- печатъкъ върху известна область. Заприм-Ьръ, влиянието на Марса се отпечатало въ областьта задъ ушит-Ь. Въ марсиянцит-Ь тази область на черепа е силно развита. Марсъ се отразилъ и върху формата на лицето, направилъ го е ква¬дратно, а сжщо и върху цв-Ьта на кожата. Чер- вениятъ цв-Ьтъ е марсовъ. Ако този цв-Ьтъ взе¬ме гол-Ьмо надмощие въ чов-Ька, чувствата му огрубяватъ. Той е готовъ за нищо и никакво да убие чов-Ькъ. За да се развива човЬкъ пра вилно, всички цвЬтове на спектъра, като ма¬терии, тр-Ьбва да бждатъ еднакво застжпени въ него. Ако цв-Ьтътъ на червената материя преобладава, човЬкъ е силно воинственъ и лесно се възбужда. Този човЬкъ се намира подъ влиянието на Марса, не само като пла¬нета, която виждаме, но и като марсови сили и енергии, които не виждаме. Значи, има
+
+
+
231>
+
единъ видимъ и единъ невидимъ Марсъ. По¬някога невидимитЯ нЯща сж по-опасни отъ видимитЯ, но същевременно сж и по-добри.
+
Сега, да се върнемъ къмъ сжществената мисъль. Вие трЯбва да съзнавате, че всЯки човЯкъ представя общество, съставено отъ разумни души, които иматъ нЯщо общо съ него. Следователно, като ставате отъ сънь, първата ви работа е да накарате тия разумни, малки сжщества да мислятъ, да влЯзатъ въ хармо¬ния съ васъ. Дали тЯ ще влЯзатъ въ хармо-ния съ васъ, или вие съ тЯхъ, не е важно. Отъ васъ се изисква да възстановите хармонията на цЯлия си организъмъ. Това се постига чрезъ молитва, чрезъ концентрация, чрезъ работа. Молитвата е велико състояние на душата, чрезъ което човЯкъ влиза въ съзнателна, ра¬зумна връзка съ сжщества. които сж завър¬шили своето развитие. Да се моли човЯкъ, това значи, да влЯзе въ връзка съ Великия, Който ще му разказва за живота на другитЯ сзЯтове, за великитЯ души въ невидимия свЯтъ, за любовьта между тЯхъ. Какво по-голЯмо благо отъ това може да очаква човЯкъ?
+
Днесъ и религиозни, и свЯтски хора се оплакватъ отъ живота си, отъ своитЯ неус- пЯхи. Защо не могатъ да успЯватъ? Защото всЯки живЯе само за себе си и мисли, че самъ може да отиде при Господа, при свЯтлитЯ сжщества. Казано е, обаче, въ Писанието, че никой не живЯе за себе си. ЧовЯкъ е колек¬тивно сжщество и колективно ще се яви при
+
+
+
232>
+
Господа. Христосъ казва на самарянката: „Иди да извикашъ мжжа си!"— НЬмамъ мжжъ, от¬говаря жената. Право казвашъ. Петь мж- же си водила, но и този, когото сега имашъ. и той не ти е мжжъ. Какво представя мж- жътъ? Мжжътъ е разумното начало въ св'Ьта. Значи, тази жена нЬма онази раз\ мность въ себе си, съ която може да следва правия пжть на живота. Когато казвамъ, че чов-Ькь ще се яви предъ Бога колективо, имамъ предъ видъ всичко онова, което още отначало е вло¬жено въ него, и което не гние, не се разлага.
+
Чов-Ькъ е царь на себе си. Каквото поже¬лае, може да го има. По какъвто въпросъ се интересува, може да получи сведения. Той има въ своя организъмъ различни клетки — хими¬ци, физици, астрономи, философи, музиканти и др. Щомъ се запита по известенъ въпросъ, тЬ веднаг а ще му отговорятъ. Като изслуша гЪхното научно мнение, и той ще даде своето. Ако мненията имъ се съгласяватъ, чов-Ькъ из¬питва голЬма радость и хармония въ себе си. Никой не е въ състояние да отнеме радость- та на човЬка. Да се опита н-Ькой да отне¬ме радостьта му, това е толкова възможно, колкото е възможно на чов-Ька да размжти водата на океана. Вс-Ьки може да размжти во¬дата на блатото, но до днесъ не се е нам-Ьрилъ чов-Ькъ, който може да размжти водата на океана. Който мисли право, съ широчина, дъл¬бочина и просторъ, каквато е водата на оке¬ана, никой не е въ състояние да размжти не¬
+
+
+
233>
+
говата мисъль. Правата мисъль води къмъ по-ложителна основа на живота. НЯмате ли пра¬ва мисъль, ще се блъскате съ години, докато единъ день изработите тази мисъль въ себе си. Ще се блъскате, ще се мжчите, ще се тру¬дите, но ако не сте разумни, нищо нЯма да постигнете. Разумность, дълбоко разбиране на живота е нужно за чов-Ька.
+
Сега. като задача, 20 деня правете след¬ното упражнение. Като ставате сутринь, мисле¬те върху това, че сте душа. съставена отъ милиарди интелигентни, разумни сжщества, които работятъ за вашето подигане. Извик¬вайте тия сжщества и съзнателно се свърз¬вайте съ тЬхъ. Като мислите за тЬхъ, вие ще можете да работите усп-Ьшно. Мислете за тЯхъ безъ никакво съмнение, безъ никакво колеба-ние. ЧовЬкъ е създаденъ отъ две вещества: твърдо — пръсть и меко - - духъ, дихание. Богъ казва: „Да направимъ човЯка по образъ и подобие свое". Той взе пръсть, размекна я, направи тЯсто, отъ което извая човЯка—него¬вата форма. Следъ това вдъхна живо дихаш е, което одухотвори всички клетки, направи ги живи, разумни сжщества. Къмъ тЯзи разумни сжщества отправете мисъльта си, да се свър¬жете съ тЯхъ. Като мислите върху разумнитЯ клетки въ себе си, вие ще дойдете до въпроса за вашето създаване. Докато Богъ не бЯше вдъх- налъ дихание въ човЯка, той бЯше мъртавъ. Щомъ вдъхна въ него, той стана жива душа. Божието дихание представя Божественото на¬
+
+
+
234>
+
чало въ човека, което внася миръ и радость. Н-Ьма ли този миръ и тази радость въ себе си, чов-Ькъ е мъртавъ. Наистина, ср-Ьщате хо¬ра, които учатъ, работятъ, движатъ се, но н-Ъ- матъ никаква радость въ себе си. Ние нари¬чаме тия хора мъртви. Пробуди ли се Боже¬ственото въ т-Ьхъ, внесе ли радость въ души- т'Ь имъ, т-Ь оживяватъ и възкръсватъ. Боже-ственото начало представя мекия, тихъ гласъ на Бога, Който съживява и възкръсва, Който стопля замръзналия и го прави юденъ за ра¬бота и за животъ. Който веднъжъ само е чулъ този гласъ, той никога не може да го забрави.
+
Като знаете това, стремете се къмъ она¬зи мекота, която съживява и стопля. Добро- детельта е плодъ на Божествената мекота» Добродетельта може да се реализира въ жи¬вота. Вс-Ьки може да прояви доброто въ себе си, да види неговит-Ь плодове. Първо чов-Ькъ тр-Ьбва да приложи доброто къмъ себе си, къмъ разумното общество отъ сжщества, до¬шли съ неговата душа заедно-, да й помагатъ, ла работятъ за нея. Като бжде добъръ къмъ себе си, чов-Ькъ, п!,е бжде добъръ и къмъ ближнит-Ь си. Колкото по-добре и съ обичь се отнася чов-Ькъ къмъ тия малки сжщества, въ себе си — клеткит-Ь на своя организъмъ, тол¬кова по-гол-Ьма хармония ще сжществува ме¬жду него и т-Ьхъ. Хармоиичниятъ животъ пъкъ създава условия на чов-Ька за правилно расте¬не и развитие. Само при хармонично състоя¬ние на силигЬ въ своя организъмъ, човЯкъ мо¬
+
+
+
235>
+
же да прояви дарбитЯ и способноститЯ си. Безъ вътрешна хармония, каквито усилия да прави човЯкъ, всичко остава безъ резултатъ. Ако имате нЯкакви резултати, тЯ ще бждатъ микроскопически.
+
Следователно, искате ли да се развивате правилно, да трансформирате отрицателнитЯ сили въ положителни, мислете по 5—10 минути на день за вашитЯ клетки, за службата, коя го тЯ извършватъ. По този начинъ вие ще разсЯй- вате тъгата си, ще превръщате неблагоприят- нитЯ условия на живота си въ благоприятни.
+
— СамосвЯтлиятъ пъть на м ъ - дростьта води къмъ истината.
+
19. Лекция отъ Учителя, държана на
+
6 февруарий, 1927 г. София.
+

Текуща версия към 21:58, 11 април 2011

Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927)

КНИГА: Посока на растене

Посока на растене - София 1938 г. - оригинал за сравняване


МЕКИ И ТВЪРДИ ВЕЩЕСТВА

– Само светлият път на Мъдростта води към Истината.


Психическо упражнение. Наредени в кръг, един до друг. Допиране на лява и дясна ръка с дланите само, всеки със своя съсед. Дясната или лява ръка се издига нагоре, десният крак се изнася напред. След това бавно, съсредоточено клякане на земята и също така бавно издигане. Десният крак се поставя на място. Двете ръце се подават на съседите. Същото упражнение се започва с лявата ръка и с левия крак напред: лявата ръка се дига нагоре, а левият крак – напред. Упражнението се прави няколко пъти, докато се постигне известна хармония и единство в движенията. След това двете ръце се изнасят напред, а после се спущат надолу. Когато левите ръце, а после десните се докосват с дланите само, и то лявата на единия с дясната на другия, ръката се поставя под прав ъгъл, като че подпира нещо.

Съвременните хора се оплакват от противодействията на живота, но те трябва да знаят, че противодействието е неизбежен процес както в природата, така и в целокупния живот. Светът е започнал с противодействие и ще свърши с противодействие. Когато посадите едно семе в земята, за да покълне, то трябва да преодолее твърдата, корава почва. Семето не постига това със своя нежен връх, но с електричеството, с онзи импулс за живот, който съществува в него. Влагата, която се среща в почвата, служи само като проводник на електричеството, на жизнената сила в растението. Следователно семето пробива почвата и подава своето нежно връхче над земята чрез електрическата енергия в себе си, чрез подтика за живот. Дойдете ли до влагата, до водата на живота, ще знаете, че тя е носител на магнетизъм, на меките сили в природата. Понякога човек е крайно нервен, възбуден. Това се дължи на голямата сухота в организма му. За да се освободи от тази нервност, той трябва да внесе в организма си малко влага. Отде ще дойде тази влага? От океана. По какъв начин? Чрез въздушните течения.

Въздушните течения в човека не са нищо друго, освен течения на неговата мисъл. Тези течения, във вид на буря или на вятър, раздвижват мисълта на човека. За да се освободи човек от своята нервност, мисълта му трябва да работи. Бурята и вятърът носят влага от океана. Влагата е мекият елемент, който прониква в твърдата почва. След това дохожда електричеството. Като се съберат заедно, електричеството и магнетизмът започват да работят върху твърдата почва на човека, докато неговите меки, нежни стъбълца се покажат над земята, т.е. над гъстата материя. Това е идеалното положение за човека, при което той може вече да расте и да се развива. Докато главата на човека е заровена в земята, той не може да мисли право. Когато се намери в земята, коренът на растението се стреми към нейния център, там да постигне нещо. Като види, че не може да стигне този център, растението започва да се стреми нагоре, там поне да създаде нещо. И наистина, след известно усилие, коренът успява да даде стъбълце, което излиза над земята и започва да се развива.

И тъй, стремете се към придобиване на мекота, но не към мекотата на кашата, на тинята, в която човек може да загази и да се удави. В тази мекота нещата гният, но не растат. Във водата и растенията, и рибите живеят, но в тинята всичко гние. Мекотата е едно от великите качества на душата. Само душата може да бъде мека и пластична. Когато говорим за мекота на характера, имаме пред вид проява на душата във физическия свят. Когато говорим за нежни чувства, имаме предвид проява на душата в астралния свят. Мекота и нежност представят едно и също качество, проявено в два различни свята. Мекотата носи в себе си влага и скрита топлина. Скритата топлина носи условия за живот. Когато човек изгуби мекотата си, в психическия му живот се явяват ред набраздявания: недоволство, вкисване, ожесточаване и т.н. Кои вещества вкисват? Обикновено органическите вещества се подлагат на вкисване, т.е. на ферментиране. Те са повечето твърди. Следователно, когато в организма на човека се съберат твърди, органически вещества повече, отколкото са нужни, човек трябва по някакъв начин да ги изхвърли навън. Излишъкът ще изхвърли, а ще остави само толкова, колкото му са нужни. Твърдите вещества в човешкия организъм се уподобяват на костите, меките – на мускулите, течните – на кръвта, а динамичните сили в природата представят нервната система на човека.

Като ученици вие трябва да изучавате силите на своя организъм, да можете разумно да си въздействувате. Същевременно трябва да познавате езика на клетките, от които са съставени вашите удове и да се разговаряте с тях. Колкото е по-интелигентен и високо развит човек, толкова и клетките на неговото тяло са по-интелигентни. Знайте, че човек не може произволно да мисли, да чувства и да постъпва. Всяка дисхармония в мислите, чувствата и постъпките му се отразява и върху клетките, а оттам и върху състоянието на целия организъм. Човек трябва да се съобразява с доброто на своя организъм. Не мисли ли добро на тялото си, и тялото не мисли неговото добро. Човек не трябва да преуморява организма си, нито да го оставя в пълно бездействие. Той трябва да работи умерено, да почива умерено и да яде умерено. Като се вглежда в работата на своите клетки, човек вижда, че между тях има химици, учени, професори, които правят свои опити, извършват ред сложни реакции, каквито човек в своите лаборатории не може да направи. След всичко това човек мисли, че познава своя организъм или организма на по-нискостоящите от него.

Съвременните учени говорят за живота, за устройството на растенията, на животните, на човека, но не познават ония тънки процеси, които се извършват в клетките на живите същества. Те не познават състоянието нито на клетките, нито на цялото същество. Те изучават растението, но не знаят какъв е неговият интимен живот. Дали растението се радва или скърби, това не им е известно. И растението има два различни живота, както и човек: животът на корените е адът на растението, а този в стеблото и клоните – неговият рай. Във всички живи същества адът и раят вървят паралелно. В човешкия мозък адът е в задната част на главата, а раят – в предната и горна част. Ако даде надмощие на задната част на мозъка си, човек влиза в ада на своя живот, вследствие на което започва да става разсеян и губи паметта си. Тази разсеяност влияе върху умствените му способности. Този човек не може да учи, вследствие на което умствените му способности постепенно отслабват.

Когато мозъкът поглъща всички енергии, човек става груб в чувствата си. За да не отнеме възможността си да развива и мозъка, и сърцето си, човек трябва правилно да разпределя енергиите на своя организъм. Добрият господар разпределя благата си еднакво на всички слуги. Следователно разумният човек разпределя еднакво енергиите си между всички удове. На всяка клетка той изпраща толкова енергия, колкото й е нужна. Някои разбират криво предназначението на стомаха и казват, че търбухът трябва да се унищожи. Не, стомахът има свое велико предназначение. Без стомах физическият живот е невъзможен. Стомахът и търбухът са две различни неща. Търбухът подразбира ненаситните човешки желания. Щом дойде до такива желания, човек трябва да се самовъзпитава, но по никой начин да не изнасилва своя стомах.

Като е дошъл на земята, човек носи със себе си всички условия и възможности да бъде щастлив. Въпреки това той казва, че е нещастен. Защо е нещастен? Защото не живее правилно. Той е нарушил хармонията на своя организъм, нарушил е законите, които го управляват, и търси причините за своето щастие и нещастие вън от себе си. Срещате млад момък, студент, който се оплаква, че не могъл да издържи изпитите си. Защо не могъл да ги издържи? Защото бил разсеян, не могъл лесно да запомня. За да се справи със своята разсеяност, човек трябва да прави усилия, да концентрира мисълта си. Окултната наука дава ред методи за концентриране на човешката мисъл, за усилване на паметта. В природата съществуват известни течения, които събуждат съответни сили и способности в човека. Свърже ли се с някое от тия течения, човек ще развие в себе си съответни мозъчни енергии. Обаче знание се иска за това. Не знае ли с кои сили да се свърже, човек може да си причини големи пакости и нещастия. За тази цел той трябва да се свърже с разумния свят, отдето могат да дойдат разумни същества да му помагат. За да направи тази съзнателна връзка, човек трябва да бъде искрен в себе си, да има непреодолим стремеж към знанието.

Мнозина не успяват в живота си, защото чакат всичко да им се даде наготово. Те разчитат на благоволението на Бога, да погледне към тях благосклонно. Бог е показал своето благоволение, своята благосклонност към човека още със създаването му. Той е създал човека, направил го е малък космос с милиарди живи, интелигентни души, които работят за неговото подигане. Човек трябва да гледа на тия живи, разумни същества, дошли да работят в неговата държава, със свещен трепет. Като не разбира това, човек казва: От мене нищо няма да излезе, нищо не ме очаква, освен черната земя. Това е неразбиране на живота, неразбиране на самия човек, на силите и способностите, които се крият в него. Дарбите и способностите се крият в клетките на човека; те не са вън от него. Отнасяте ли се добре с клетките си, със своя организъм, дарбите ви ще се проявят, но за това се изисква време. Всички науки, всички добродетели се крият в клетките на човека, защото са свързани с разумни сили, с разумни същества. Когато искат да говорят за любовта, разумните същества отправят своите енергии към сърцето на човека, под лъжичката или към горната част на мозъка му. Това са три вида чувства. В сърцето се явяват един род чувства, под лъжичката – друг род, а в горната част на мозъка – трети вид чувства. В горната част се намира центърът „любов към Бога” – най-високото чувство в човека. За да се уверите в истинността на тия думи, вие можете да направите опит, но с условие да гледате на клетките като на разумни същества. Мисли ли човек, че никаква разумност не съществува вътре и вън от него, той ще изгуби пластичността си, топлината на своето сърце, светлината на своя ум и ще се втвърди, ще се превърне в суха кост.

Днес всички хора се нуждаят от положителна философия, която да приложат в живота си и от която да се ползват. Тази философия почива на опити. Тя не е отвлечена, но реална. Запример, кой не знае, че успехът му се дължи на усилията, които е направил, за да постигне известен идеал? Или кой не знае, че успехът му е толкова по-голям, колкото е по-голяма любовта, с която преследва своя идеал? Кой не е опитал, че, когато работи изключително за себе си, има по-малки резултати от тия, когато работи за цялото? Като работи за себе си, за своята слава, човек не може да разчита на помощта на разумните същества. Обаче, когато работи за Великото, за Цялото, той се ползва от помощта на разумните същества. Славата на човека седи в самия него, а не вън някъде. Човек не може да разчита на славата на хората, ако няма в себе си сили и способности, с които да заслужи тази слава.

Като знаете това, работете, учете, пишете, свирете не за себе си, не за човешка слава, но за славата на Онзи, Който ви е дал условия да се проявите. Не работите ли с това съзнание, вие всичко ще изгубите. Достатъчно е Бог да ви хване с един пръст само, за да се разклатят основите на вашия живот. Казано е в Писанието: „Не противи се на злото!” Сега можем да кажем: Не противи се на Онзи, Който те е създал! Не е въпрос човек да се бори със злото, със своето низше, животинско естество, да го обуздава. Ако се бори с него, той ще изгуби силите си. Човек не трябва да предизвиква злото в себе си. Оставете злото да расте свободно. Като израсте, то само по себе си ще изчезне. Злото е трън в живота. Какво правите с тръните? Корените ли ги? Вие оставяте и тръна да расте, както и другите цветя и растения в природата. Като израсте, трънът ще се развие и след време ще увехне. Понякога и тръните са потребни.

Какво ще кажете за противоречията и мъчнотиите в живота? Те не са ли подобни на тръните? И стари, и млади негодуват против мъчнотиите и противоречията, но въпреки това без тях не може. Всяко противоречие съдържа някаква възможност. Следователно, колкото повече противоречия има човек, толкова по-големи са и неговите възможности. Колкото по-малко противоречия има, толкова и възможностите му са по-малки. Великите хора са минали и минават през големи противоречия. Като разбират закона на противоречията, те черпят сила от тях. Христос е минал през най-големите противоречия. Това не значи, че великите хора са живели изключително в страдания. Великите хора са имали такива големи радости, каквито обикновените хора не познават. Обаче великите хора разбират смисъла и значението на противоречията. В тях те намират нов път, нов метод, нови възможности за постижения. Ако не гледате на противоречията така, вие ще се намерите в едно противоположно течение на живота, което ще ви завлече.

Представете си, че сте ученик в гимназията. Един от предметите– математика, запример, не ви върви добре. Като дойде часът по този предмет, вие се чудите какво да направите, да прекарате по-лесно. Дохожда ви на ума да напишете формулите на ръката си, че като ви дигне учителят на урок, да погледнете написаните формули и да си послужите с тях. Обаче учителят забелязва това и ви праща на мястото, като ви пише слаба бележка. Трябва ли да се сърдите на учителя си? Трябва ли да се сърдите на съдбата си, че сте несретник? Добрият ученик ще съзнае погрешката си и ще отиде при своя учител да се извини. Той няма нито да се оправдава, нито да се осъжда, но ще признае погрешката си. Ще изнесе факта както е и ще обещае, че ще учи повече, ще изправи погрешката си. Учителят ще остане доволен от своя ученик, ще му покаже, че цени неговата доблест. Погрешката на ученика ще стане причина да се създадат близки, приятелски отношения между него и учителя му. За предпочитане е ученикът да признае погрешката си, отколкото да излъже и себе си, и учителя си.

Провидението се отличава със следната черта: То надниква там, дето има слабости и погрешки. То надниква в скрити места и, като види някаква погрешка, веднага си заминава. Така постъпва и разумният учител. Той надниква в ръката на ученика, вижда написаните формули и ги преписва. Той иска да знае защо един ученик е написал едни формули на ръката си, а друг – други формули. По този начин той открива защо един ученик се спъва от едни задачи, а друг – от други задачи. Разумният учител не наказва, не съди учениците си за погрешките им, но той ги разглежда като задачи, от които сам се учи.

Като ученици на окултна школа, на школата на великия живот вие трябва да решавате задачите си добре, както решавате в училището задачи с едно, две, три и повече неизвестни. Представете си, че ви дадат следната задача: от една ябълка да познаете какво е било дървото на височина, на възраст, на вид и т.н. След това, от една круша да познаете какво е било дървото. И най-после, от един човешки череп да узнаете какъв е бил човекът: неговото лице, неговите очи, уши, нос, уста, ръст. Това е една сложна задача с три неизвестни. От задната част на черепа можете да познаете дали очите на човека са били сини или черни. Ако са били черни, задната част на черепа в известна област е тънка; ако са били сини, същата част на черепа е по-дебела. Ако очите на човека са черни, косата и брадата му също са черни. Ако костта на предната част на черепа, специално на челото, е тънка, това показва, че този човек е бил умен, работил е умствено. Ако костта на челото е дебела, този човек не е работил умствено. Не само това, но чрез тънки наблюдения може да се определи в каква област на науката или изкуството е работил този човек, като физик, химик, астроном, математик, философ, музикант и т.н. Ако би посветил десетина години за изучаване на човешкия череп, човек би се домогнал до изкуството да чете по черепа като по книга.

Като изучавате черепа на човека, ще забележите, че всяка планета е турила свой отпечатък върху известна област. Запример, влиянието на Марса се отпечатало в областта зад ушите. В марсиянците тази област на черепа е силно развита. Марс се отразил и върху формата на лицето, направил го е квадратно, а също и върху цвета на кожата. Червеният цвят е марсов. Ако този цвят вземе голямо надмощие в човека, чувствата му огрубяват. Той е готов за нищо и никакво да убие човек. За да се развива човек правилно, всички цветове на спектъра, като материи, трябва да бъдат еднакво застъпени в него. Ако цветът на червената материя преобладава, човек е силно войнствен и лесно се възбужда. Този човек се намира под влиянието на Марса не само като планета, която виждаме, но и като марсови сили и енергии, които не виждаме. Значи, има един видим и един невидим Марс. Понякога невидимите неща са по-опасни от видимите, но същевременно са и по-добри.

Сега, да се върнем към съществената мисъл. Вие трябва да съзнавате, че всеки човек представлява общество, съставено от разумни души, които имат нещо общо с него. Следователно, като ставате от сън, първата ви работа е да накарате тия разумни, малки същества да мислят, да влязат в хармония с вас. Дали те ще влязат в хармония с вас или вие с тях, не е важно. От вас се изисква да възстановите хармонията на целия си организъм. Това се постига чрез молитва, чрез концентрация, чрез работа. Молитвата е велико състояние на душата, чрез което човек влиза в съзнателна, разумна връзка със същества, които са завършили своето развитие. Да се моли човек, това значи да влезе във връзка с Великия, Който ще му разказва за живота на другите светове, за великите души в невидимия свят, за любовта между тях. Какво по-голямо благо от това може да очаква човек?

Днес и религиозни, и светски хора се оплакват от живота си, от своите неуспехи. Защо не могат да успяват? Защото всеки живее само за себе си и мисли, че сам може да отиде при Господа, при светлите същества. Казано е, обаче, в Писанието, че никой не живее за себе си. Човек е колективно същество и колективно ще се яви при Господа. Христос казва на самарянката: „Иди да извикаш мъжа си!” – Нямам мъж, отговаря жената. – Право казваш. Пет мъже си водила, но и този, когото сега имаш, и той не ти е мъж. Какво представлява мъжът? Мъжът е разумното начало в света. Значи, тази жена няма онази разумност в себе си, с която може да следва правия път на живота. Когато казвам, че човек ще се яви пред Бога колективно, имам предвид всичко онова, което още отначало е вложено в него, и което не гние, не се разлага.

Човек е цар на себе си. Каквото пожелае, може да го има. По какъвто въпрос се интересува, може да получи сведения. Той има в своя организъм различни клетки – химици, физици, астрономи, философи, музиканти и др. Щом се запита по известен въпрос, те веднага ще му отговорят. Като изслуша тяхното научно мнение, и той ще даде своето. Ако мненията им се съгласяват, човек изпитва голяма радост и хармония в себе си. Никой не е в състояние да отнеме радостта на човека. Да се опита някой да отнеме радостта му, това е толкова възможно, колкото е възможно на човека да размъти водата на океана. Всеки може да размъти водата на блатото, но до днес не се е намерил човек, който може да размъти водата на океана. Който мисли право, с широчина, дълбочина и простор, каквато е водата на океана, никой не е в състояние да размъти неговата мисъл. Правата мисъл води към положителна основа на живота. Нямате ли права мисъл, ще се блъскате с години, докато един ден изработите тази мисъл в себе си. Ще се блъскате, ще се мъчите, ще се трудите, но ако не сте разумни, нищо няма да постигнете. Разумност, дълбоко разбиране на живота е нужно за човека.

Сега, като задача, 20 деня правете следното упражнение. Като ставате сутрин, мислете върху това, че сте душа, съставена от милиарди интелигентни, разумни същества, които работят за вашето повдигане. Извиквайте тия същества и съзнателно се свързвайте с тях. Като мислите за тях, вие ще можете да работите успешно. Мислете за тях без никакво съмнение, без никакво колебание. Човек е създаден от две вещества: твърдо – пръст и меко – дух, дихание. Бог казва: „Да направим човека по образ и подобие свое”. Той взе пръст, размекна я, направи тесто, от което извая човека – неговата форма. След това вдъхна живо дихание, което одухотвори всички клетки, направи ги живи, разумни същества. Към тези разумни същества отправете мисълта си, да се свържете с тях. Като мислите върху разумните клетки в себе си, вие ще дойдете до въпроса за вашето създаване. Докато Бог не беше вдъхнал дихание в човека, той беше мъртъв. Щом вдъхна в него, той стана жива душа. Божието дихание представлява Божественото начало в човека, което внася мир и радост. Няма ли този мир и тази радост в себе си, човек е мъртъв. Наистина, срещате хора, които учат, работят, движат се, но нямат никаква радост в себе си. Ние наричаме тия хора мъртви. Пробуди ли се Божественото в тях, внесе ли радост в душите им, те оживяват и възкръсват. Божественото начало представлява мекия тих глас на Бога, Който съживява и възкръсва, Който стопля замръзналия и го прави годен за работа и за живот. Който веднъж само е чул този глас, той никога не може да го забрави.

Като знаете това, стремете се към онази мекота, която съживява и стопля. Добродетелта е плод на Божествената мекота. Добродетелта може да се реализира в живота. Всеки може да прояви доброто в себе си, да види неговите плодове. Първо човек трябва да приложи доброто към себе си, към разумното общество от същества, дошли с неговата душа заедно, да й помагат, да работят за нея. Като бъде добър към себе си, човек ще бъде добър и към ближните си. Колкото по-добре и с обич се отнася човек към тия малки същества в себе си – клетките на своя организъм, толкова по-голяма хармония ще съществува между него и тях. Хармоничният живот пък създава условия на човека за правилно растене и развитие. Само при хармонично състояние на силите в своя организъм, човек може да прояви дарбите и способностите си. Без вътрешна хармония, каквито усилия да прави човек, всичко остава без резултат. Ако имате някакви резултати, те ще бъдат микроскопически.

Следователно, искате ли да се развивате правилно, да трансформирате отрицателните сили в положителни, мислете по 5-10 минути на ден за вашите клетки, за службата, която те извършват. По този начин вие ще разсейвате тъгата си, ще превръщате неблагоприятните условия на живота си в благоприятни.


– Само светлият път на Мъдростта води към Истината.


19. лекция от Учителя, държана на 6 февруари 1927 г., София