от ПорталУики
Версия от 05:29, 24 август 2009 на Хирон (Беседа | приноси) (Нова страница: ==Мога да постигна== Коя е най-малката работа, която всеки може да свърши? Коя е тая работа, от к...)

Направо към: навигация, търсене

Мога да постигна

Коя е най-малката работа, която всеки може да свърши? Коя е тая работа, от която никой не може да се откаже? – Яденето. И царят сам дъвче храната си и я преработва. Днес има нъща, които могат да заместят хората. Грамофонната плоча замества човека, цъл ден пее и ся кри, без да се умори. Това истинският пъвец не може да направи. Ако го поставят при условия, цъл ден да пее, той ще се умори. Трябва да благодарим на плочите, които ни заместват. Нвкога може да корегираме пеенето на плочит, ако не сме доволни от тях. Всвки плод, който зрее на плоча, която свири, е мъртав, няма слад-чика и мекота в него.

Сега може да се направи един опит. Какви резултати ще имате, ако една бременна жена слуша пеенето на грамофонни плочи, а друга сама си пее, или ѝ пеят? Все ще има разлика между детето, което се родило при първото условие и това, при второто условие. Най-добрата работа, която се върши в света, е тая на слънцето. Всвки ден то изгрява и залязва, без да се отказва от работата си.

45

Ако един ден слънцето се откаже от работата си и остави други да я вършат, животът на земята се свършва. Благодарение на това, че ние сами трябва да свършим работата си, никой не може да ни замести. Има н%ща, които само ти можеш да свършиш. Това е ценното. Тая работа носи знание за тебе. Ако се откажеш от нея, ти се отказ-ваш от всичко полезно за тебе.

„Мога да постигна, що желая" е казано в песеньта. Кое е онова, което ти е дадено да постигнеш? Ако се откажеш от него, всичко губиш. гТекой път човек се отказва от живота: Дотегна ми да живия! На кой певец досега е дотегна то да пее? – На оня, който не знае да пее. Обаче, на оня, който знае да пее, не му е дотегнало. Ако ви дотегне животът, това показва, че нещо куца във вас. Вие сте решавали все високи въпроси, но задавали ли сте си въпроса, кое мйсто да заемете в живота, че да бъдете доволни? Като сте идвали на земята, вие сте се готвели за царе или царици, но като слязохте на земята, видехте, че тоя пост е зает. Тогава търсите втория, третия след него, но и той е зает. Най-после сте взели последното място.

В един анекдот се разказва, как Бог раздавал хубавите работи на хората. Дошъл един турчин да иска една от най-хубавите работи. Господ му казал: Най-

44

хубавите работи раздадох вече. – Ами мурафг* тът? – Мурафетът е за тебе, казал Господ. След това дошъл българинът. И той искал най-хубавото нещо, но и на него се отговорило, че най-хубавите нъща са раздадени. – Ами работата? – Работата е за тебе, отговорил Бог. Най-после дошъл циганинът. Поискал мурафета, но той бил взет. Поискал работата, и тя била взета. Той казал: Маскарлъ-кът свободен ли е? – Нека бъде маскар-лъкът за тебе! – отговорил Господ.

Хората са смешни, когато сами опредъ-лятъсвоите работи. Това, което наричат карма, т сами си я определят. В анекдота, който ви разкззах, има нещо вярно само 25%, а 75% не е вярно. Н-ещата са верни, когато са опитани. Например, някой заболее от ревма-тизъм и вика лъкари, тоя-оня, да го лъкуват. Има едно просто средство против ревматизма – пъй на ревматизма. Какво по-лесно от това? Изпей му пъсеньта „Мога да постигна, що желая". Болестите се страхуват от пъсните. Т всъкога си иосят памук, че като им се п-ее, турят памука в ушите си, да не чуват. Докато имат памук в ушит- си, пъсеньта не работи. Ти трябва да ги изненадаш с пъ-сеньта си, докато още не са турили памук в ушите си. Има нещо, което хората са пропуснали в живота. Т се занимават с важни работи, с нъща, с които не трябва да се

45

занимават. Така т са пропуснали малкит, но важни неща в живота.

В един анекдот се говори за създаването на магарето. Когато Бог намислил да го създаде, предвидъл, че то ще бъде изложено на големи страдания. За да намали страданията му, Той го направил малко животно, като заека, да минава незабелязано. Като се видвло толкова малко, то заплакало и се обърнало към Господа с думиг: Защо ме създаде толкова малко животно, без никакво уважение и почитание от хората? Всъ-ки ще се смее с мене, ще ме гони и преследва. Направи ме по-голямо и гласовито, да ми се чудят хората. Като зарева, всички да се захласнат! – Да бъде според желанието ти! – отговорил Господ. Наистина, като приело голям ръст и заревало, магарето обърнало внимание на човека. Всички се заинтересували от магарето, вестниците започнали да пишат за него. Явили се кандидати, как да го впрегнат на работа. Пръв се явил един градинар, да тури магарето на работа, да пази градината му. Като чувало пъсните на птичките, магарето започнало да ги гони. Така то изпотъпкало всичко. Но гра-динарят му дал първия урок да не тъпче градините.

Казвам: Три нъща има, с които можете да обръщате внимание. Ако искате нещо,

46

искайте светъл ум, носител на светлина. Искайте сърце, пълно с топлина, на която всичко да расте. Искайте такова сърце, в което да растат всички Божествени блага. Искайте такава воля, с която да преодолявате всички мъчнотии. Да живеете в един свят, в който да царува светлина и топлина. Това значи, да постигнете всичко, което желаете. При това, всвко нещо си има свои последствия. В какъвто свет и да живееш, ще носиш последствията, добри или лоши.

Един човек дължал голяма сума, за което кредиторът му го дал под съд. Адвокагьт защищава своя клиент. Съдията казва на адвоката: Твоят клиент има да плаща голяма сума. Адвокатът отговаря: Ама че го каза! – Кога ще плати дълга си? – Ама че го каза! – Твоят клиент трябва да признае дълга си. – Ама че го каза, госпо-дин съдия! Съдията се отегчил от тия отговори, оттеглил се в стаята си и осъ дил длъжника. Като прочел присъдата, адво катът пак казал: Ама че го каза! Съди-ята оставил дълото неразрешено и казал на обвиняемия да си върви, но втори път не разглеждал въпроса. Така адвокатът спече-лил дълото. Сега той се обръща към клиента и му казва: Дълото е спечелено, ще ми

47

платиш. – Ама че го каза! – отговорил клиентът.

Какао виждаме от тоя пример? – Това, на което учим хората, т първо го при-лагат върху нас. Адвокатът научил клиента си, как да изклинчва от закона. Той спечелил дълото, но като дошло ред до не-ювата заплата, клиентът приложил същия метод. Той му отговорил: Ама че го каза!

Сега всички се нуждаем от новото. Вместо да започнете с новите неща, които подмладяват, вие започвате с схарото и преждевременно остарявате. Докато сте били млади, все сте се решавали да п^ете. Като станахте на 45 – 50 годишна възраст, срамувате се да пеете, мислите, че сте стари. Не смеете да се проявите, страх ви е да не ви упрек-нат, че не можете да пеете. Има ли живо същество в света, което да се срамува от яденето? И пчеличката, колкото и да е малка, ще вземе първо място в яденето. Като я по-викаш на ядене, тя не чака да я учиш, как да яде, но казва: Аз ще те науча на това изкуство.

Когато един автор пише роман, той предварително опредйля лицата, героите на романа, описва тяхните характери, знае, как да изрази чрез тях идеята си. Ако преработи романа си в драма, той изисква от актьорите да играят ролитв, както ги е

48

определил. Авторът е внесъл в характера на героите си голяма чувстеителност, която актьорът предава чрез припадане. Героят припада пред публиката. Като знаете това, не минавайте по път, по който хората припадат. По кой път трябва да минаваш? По пътя на постижението. Вие мислите, че по тоя път всичко е постигнато. Пътт на постижението е път на богатия; път, по който никога не се осиромашава. От какво не се осиромаша-ва? – От възможности. Не можеш да вле-зеш в тоя път и да кажеш, че това, или онова нямаш. Всичко, каквото потърсиш, ще го намъриш, но трябва да му дадеш цена. В живота^ всичко е постижимо, но на своето време. ^За всяко нещо е определено специално време, но трябва да се спази даденото време. Реалистът обръща внимание на всичко, което се отнася до материалния свет, а идеалистът обръща внимание на духовната страна на нещата. Ако накарате реалиста да чете един роман, или никаква поезия, той не се интересува от нея. Че ще му говориш поетично, не се интересува от това. Обаче, ако го накараш да направи една баница, ще я направи много хубаво: с чисто брашно и масло, с хубаво сирене – реалистично ще я направи. Идеалистът ще я направи идеалистично – едва ще има нещо в нея.

49

Н-якой казва, че се стреми към идеалния живот, т. е. към свободния живот, който почива на красотата. Искаш да нарисуваш една красива картина, каквато не си видял още в живота сн. Красивите нъща се допъл-ват едни-други. Живот, в който има допълване между частите на даден образ, наричаме реалистично-изеалистичен. Идеален образ е оня, на който лицето е гъвкаво, пластично. Това значи, да има повече светлина. Под „съвършенъ" образ разбираме оня, който има повече топлина, т. е. повече хранителни частици. Когато храната съдържа изобилно светлина, човек може да подържа организма си с ограничено количество храна. Вещества, които не съдържат достатъчно светлина, не са хранителни.

Като не познават качеството на храни-тв, хората се заблуждават и мислят, че много храна е нежно на организма. Майкитв се заблуждават, като мислят, че много трябва да говорят на децата си, да ги възпитават. Майката роди едно дете и започва да го възпитава. Докато го възпита, тя ще изопачи характера му. Не прави оиите да възгштаваш чо-въка. Остави го да се прояви такъв, какъвто Бог го е създал. Ако го направиш такъв, какъвто го искаш, само ти ще бъдеш до-волен от него. Хората са недоволни от себе си. Бъдете благодарни, че сге такива,

50

каквито сте, каквито Бог ви е създал. Ще кажете, че еди - кой си брат не постъпва, както трябва. Не, той постъпва точно, както трябва. Как може да постъпи?

Представете си, че един брат дава своите панталони на друг. Обаче, панталоните са големи за него. Има ли нещо лошо в това? Могат ли да се поправят? Ще ги дадете на един добър маистор, който лесно ще ги прекрои и ще остане малко плат от тях. Може ли да критикуваш брата си, че ти дал по-големи панталони, отколкото трябва? Мъчно щйше да бъде, ако панталоните бяха по-малки. Ако един брат ви остави наследството си, или дълга си, кое е по-добре: да се ползувате от неговите блага, или да изплащате дълговет му? В живота има различни случаи. Ако те поканят на трапезата на първо място, ти н^ма да ядеш пръв. Ако те оставят пръв, ще те претрепят. Особено, ако попаднеш между големи и силни хора, т няма да те оставят на първо место. За да бъдеш спокоен, трябва да вземеш последното място. Всеки трябва да знае местото си, да не нрави погръшки.

Коя е причината за погрешкитт» на хората? – Тяхната алчност. Има хора, които изяждат ядеаето на 10–20 души, без да усю-ят нвкаква тежест. Казва се за едного, ье могъл да изяде иаведнъж яденето иа

51

20 деца в един приют. Това са изключителни случаи, но съществуват. Такива слабости има във всеки човек. Някой иска да бъде велик човек, философ, поет, всички да говорят за него, да пишат във вестниците. В края на краищата, нищо не остава от това. Кой момък е доволен от красивите моми? Нито един момък не е доволен от тях. Момъкът се оплаква от страданията, които красивата мома му е причинила; момата се оплаква от страданията, които красивият момък ѝ причинил. В тоя свет, в който сега живеем, красотата още не е на местото си.

Представете си, че нвкой взел един лотариен билет и спечелил един милион лева. Това считат за щастие. Какво ще правите, ако вие спечелите милиона? Колко ще дадете за благотворителни цели? Първо ще си купите апартамент, автомобил и други нвща ; много проекти ще възникнат още в главата ви. От наблюденията върху човека, дохождам до заключението, че повечето човешки проекти остават незавършени. Хората не използуват благата, които Бог им е дал, както трябва. Т оставят настрана Великото, което може да ги задоволи, а се занимават с детински работи. В края на краищата,*тия работи ги поста-вят пред мъчнотии и противоречия. Защо са тия противоречия, и тв не могат да си обяснят.

50

каквито сте, каквито Бог ви е създал. Ще кажете, че еди - кой си брат не постъпвв, както трябва. Не, той постъпва точно, както трябва. Как може да постъпи?

Представете си, че един брат дава своите панталони на друг. Обаче, панталоните са голями за него. Има ли нещо лошо в това? Могат ли да се поправят? Ще ги дадете на един добър маистор, който лесно ще ги прекрои и ще остане малко плат от тях. Може ли да критикуваш брата си, че ти дал по-големи панталони, отколкото трябва? Мъчно цгеше да бъде, ако панталоните биха по-малки. Ако един брат ви остави наследството си, или дълга си, кое е по-добре: да се ползувате от неговите блага, или да изплащате дълговете му? В живота има различни случаи. Ако те поканят на трапезата на първо место, ти нема да ядеш пръв. Ако те оставят пръв, ще те претрепяг. Особено, ако попаднеш между големи и силни хора, те няма да те оставят на първо место. За да бъдеш спокоен, трябва да вземеш последното место. Всеки трябва да знае местото си, да ие нрави погрешки.

Коя е причината за погрешките на хората? – Техната елчност. Има хора, които изяждат яденето на 10–20 души, без да усетят некаква тежест. Казва се за едного, ье могъл да изяде наведнъж яденето на

51

20 деца в един приют. Това са изключителни случаи, но съществуват. Такива слабости има във всеки човек. ВДкой иска да бъде велик човек, философ, поет, всички да говорят за него, да пишат във вестниците. В края на краищата, нищо не остава от това. Кой момък е доволен от красивите моми? Нито един момък не е доволен от тях. Момъкът се оплаква от страданията, които красивата мома му е причинила; момата се оплаква от страданията, които красивият момък ѝ причинил. В тоя свят, в който сега живеем, красотата още не е на местото си.

Представете си, че никой взел един лотариен билет и спечелил един милиои лева. Това считат за щастие. Какво ще правите, ако вие спечелите милиона? Колко ще дадете за благотворителни цели? Първо ще си купите апартамент, автомобил и други неща ; много проекти ще възникнат още в главата ви. От наблюденията върху човека, дохождам до заключението, че повечето човешки проекти остават незавършени. Хората не изнолзуват благата, които Бог им е дал, както трябва. Те оста вят настрана Великото, което може да ги задоволи, а се занимават с детински работи. В края на краищата,*тия работи ги поста-вят пред мъчнотии и противоречия. Защо са тия противоречия, и те не могат да си обяснят.

52

И младит, и старш- се натъкват на противоречия. Например, млад момък прави избор между две моми, не знае, коя да избере: грозната, или красивата. Според сегашния порядък на нищата, за коя от двет моми трябва да се ожени? Младата и красива мома представя новото в Ж1 вота, а грозната – старото. Тя казва: Чудно нещо, защо не ме уважават хората! Как така? Едно време са я уважавали, а сега не я уважават. Де е причината? По-рано тя била готова да услужва на всички, а сега се отказала от това, установила характера си. Аз съм против установените характери. Казват за никого, че е положителен човек. В какво се заключава положителният характер? Лошото е в това, именно, че не е положителен. Положителният човек има особена гъвкавост. Отдето мине, има специфичен начич на действие, не прави никакви погръш-ки. Някой казва, че няма уважението на хората. От техна страна може да е така, но как е от негова страна? Вие се заблуждавате. Ако'един Гхудожник те нарисува кари-катурно, трябва ли да приемеш тоя образ за свой? Казваш: Виж, как ме е нарисувал. Никога не приемай тоя образ в себе си.

Един американецъ-милионер, като пъту-вал през Италия, срещнел един виден художник и пожелал да го рисува. Художни-

53

кът го рисувал дълго време, но не могъл да предаде точно линиите на носа му. Амери-канецът имал изкуствен нос. Като оти-вал при художника, той побутвал малко носа си. Най-после художникът казал: За пръв път срйщам човек, на когото не мога да нарисувам носа. – Там е изкуството! – спокойно отговорил милионерът – носът ми е изкуствен.

Съвременните хора, като милионера, често си създават изкуствен, неустойчив ха-рактер, в който няма никаква разумност. Другояче казано: На физическия свет вие се намирате близо до предметите, не сте в фокуса, поради което не виждате нещата, както са в действителност. Вие сте извън фокуса, затова нещата още не са реални за вас. Един поет разправял съня си. Сънувал, че написал много хубави поетични работи. По едно време отнйкъде излезли н-яколко мишки и започнали да гризат неговите произведения. Той гледа, но не може да каже на мишките да не развалят това, което е писал. Гледа, сърцето му се къса, не може да дойде на себе си, но нищо не казва; мишките продължавали да гризат поезията му. И вие понякога виждате, как мишките рушат нищо, но дума не можете да им кажете. При това, чувствителността е силно развита във вас. Ср-ьщаш един човек, слушаш го, че си

54

дава мнението; някога не ти харесва това мнение, но мълчиш. Ако се противопоставиш, ще изпаднеш в дисонанс.

Срещат се двама души и се запитват един друг: В какво верваш? И мене са ме питали: Какво мислиш за Христа? – Нищо не мисля. Какво мисли някой за Христа, това е негова работа. Когато хората ме нахра-нят добре, какво ще мисля? Ще мисля, че съм нахранен добре. Ако не са ме нахранили добре, виждам, че не съм нахранен, както трвбва. Де е погръшката? Няма да търся погръш-ката вън нъкъде, но ще я търся в себе си.

Един градинар имал хубави череши. Едиа ден той решил да набере от най-хубавитв череши и да ги изпрати с слугата си на царя. Слугата взел кошничката и тръг-нал на път. Като верввл, отвреме - навреме хапвал по една череша. Докато стигне до царя, в кошничката останала само една череша. Занесъл я на царя; последният го запитал: Как се яде това? Слугата пока-зал, как се яде, но за царя не останало нищо. Тогава слугата му казал: Следната година ще ти донеса пак; ще се научиш, как се ядат.

Сега и вие, като слугата, искате да изправите миналото си, но то не се изправя лесно.

Прочетете 175 страница от книгата „Цар-ският път на душата", да видим, можете ли да изправите миналото си.

55

Казано е, че Бог е Единственият, Който може да ти помогне в постигане на всичко, което желаеш. Той ще ти покаже най-добрия път, по който можеш да постигнеш лю-бовьта. Всеки, който е пожелал голямата любов, не е могъл да я постигне. До лю-бовьта се дохожда по пътя на най-малките постижения. Аз наричам най-малката любов идейна, Божествена любов. Как се изявява тая любов? При тая любов ти си доволен, само ако зърнеш шапката на човека, когото обичаш. Само една линкя те задоволява. При духовната любов ти си доволен, ако видиш лицето му. При физическата любов искаш да чуеш гласа му, да хванеш ръката му. Щом дойде физическата любов, работата се разваля. Като хванеш ръката на своя възлю-бен, ти си вече недоволен, казваш, че ръката му е много студена, или много топла. И той е недоволен, че си стиснал ръката му повече, отколкото трябва. Друг е недоволен, че криво го погледнали.

Мнозина са недоволни от хората, каз-ват, че криво ги погледнали. Чудни са т! Как са измърили тоя поглед? Да поглед-неш криво, това значи, че няиаш достатъчно светлина. Друг е дал с погледа си повече, отколкото трябва. И едното, и другото не е на място. Малкото е недостатъчно, многото е излишно.

56

Характер се иска от човека. Като взима, или дава, да знае точно марката. Едпн дервиш срещнал един турски бей. Спр-ял го на пътя и му казал: Моля, можеш ли да ми услужиш с нещо? Беят изваднл кесията си и му предложил да вземе, колкото иска. Дервишът погледнал в кесията – там имало златни, сребърни и медни монети. Той проточил ръка и си взел едно десетаче. – Вземи повече, казал беят. – Благодаря, едно десетаче ми трябва.

Помнете: В Божествената кесия винаги има и мачки, и голями моиети. Обаче, оня лжл на светлината, който трябва да схванеш и възприемеш за себе си, той е мощ-ният. Онова топло чувство, което схванеш, то е мощното. Оная сила, която можеш в даден момент да вьзприемеш, тя е мощна. Колкото и да е малко Божественото, което възприемеш, в него се крие силата и мощьта.

Често идат при мене хора да ме зани-мават с обикновени работи. Някой е болеи, пита за болестта си. Когато чов-ек боледува, вижда, че нима сили; това не можеш да на-правиш, онова не можеш да направиш, нямаш разположение. Знаете ли, колко са мъчителни тия състояния? Тъкмо речеш да заспиш, гледаш, отнякъде изкочила една мечка; пак се унесеш, гледаш отнъкъде излязла една боа. Въображението ти работи,

57

струва ти се, че къщата се запалила. Н-якой път се преплитаг впечатленията. Гледаш, че слънцето изгрява цъло червено. То хвърля отражение в стаята, като че ли се е запалила. Буден тр-ябва да бъде човек, защото никой път може и в действителност да се запали нещо.

Казвам: Не разчитайте само на видими-г нъща. Има и невидими нъща, в които се крие нещо. В живота си все трябва да срещ-неш човек, който носи твоето щастие, без той сам да знае. Може да срещнеш мъж, жена или дете, и от тая среща да зависи твоето бъдеще. Когато Господ избра еврейския народ, Той изискваше много от него. Всички-т страдания на евреите се дължат, именно, на незачитане на избора, който Бог направи. Т не отговориха на тоя избор.Ако професорът по музика избере един от своитт» даровити ученици, да извърши никаква работа, ще съжалява ли ученикът за това? Ако не изпълни възложената задача, той ще съжалява. Като наблюдавам вашия живот, в първо време, от ваша страна, виждах поголямо усърдие в пеенето, което постепенно започна да се намалява. Н-якои казват, че външните хора пеят много хубаво. Не е така. Не мислете, че светските певци са много добри. Тия, които минават за голями пъвци, са изключителни. Т са изпратени на земята спе-

58

циално, да събуждат хората с своята музика. Т не са обикновени певци.

Има обикновени п-евцн и необикновени; обикновени говорители и необикновени. Ще каже н-якой, че иска да говори пред много хора. Публиката лесно се събира, зависи, как ще говориш. Говори с любов, а не както бомбите говоряг. Когато бомбите заговориха, не само че нямаше публика, но всички хора се разпръснаха из цеяа България. Питате, защо не ви се каза, че ще има бомбардировки. Има нъща, които не трябва да се казват на хората. Ако вя кажа погръшките и добри-нит, които правите, и в двата случая ще се спънете. Нъщата трябва да говорят сами за себе си. Като срещна музикаит, който свири хубаво, ще го пратя да свири на дърветата, т да се произнесат за него. Плодът на тия дървета ще зависи от неговата музика. Как е разкопана градината, какви плодове раждат дърветата, това зависи пак от музиката на тоя даровите музикант. Това се проверява практически.

Сега вие минавате през една от най-опасните зони и, каквото имате, ще го взе-мат. Колкото опасна да е тая зона, трябва да минете през нея. Тя е причина за остаряването яа хората, за изгубване на силите. им. Това положение е временно, докато минете през тая зона и се освободите. Това значи,

59

да минете от тоя в оня свят, да се подмладите.

Сега гледам, всички сте се присторили, играете никаква роля, като актьори; представяте се, че не можете да ходитр. Дойде някой, пита: Де е Учительт? Чудно нт»що, де е Учи-тельт? И аз търся ижт. Някои от учени-цитй на окултната школа приличат на двамата военни – полковникът и генералът, които се разговаряли във време на едно голямо сражение. Ненриятелските шрапнели падали около тях като дъжд. Генералът питал полковника: Как си, господин полковник? – Добре съм. – Иа1 съм добре. Добре са, но и на двамата зъбитт» тракали от страх. Срам ги е било да признаят, че се страху-ват. Страшно е било положението, но и двамата си давали кураж. Нито полковнакът казал, че зъбитт» му тракат, нито генералът. И двамата казвали, че са добре.

Като ставате сутрин от сън, определете си поне по 15–20 минути да благодарите на Бога за всичко, което ви е дадено, а след това да помислите за здравето си. Най-после ще дойдат другите работи. Често пеете песеньта „Мога да постигна, ихо жечая." Тя е хубава песен. Стремете се да постигнете, каквото желаете, но знайте, че на физическия св4т е добре да ви липсва нещо. Ако всичко

60

ви е на място, не е добре, Така се изпитва характера на човека.

Представете си, че ви поканят на об%д заедно с няколко души недоволници. Кое е най-важното при яденето? Да ядеш с бла-годарност и доволство. Ако между десет души недоволници можеш да запазиш доволството си и да повлияеш и на тях, ти си гениален човек. Доволният внася известна музикалност в яденето. Ти пръв ще проя-виш доволството си, после останалите. Ти пръв ще приложиш доброто, после другите. Н-якой очаква първо хората да станат добри, а после той. Доброто ще започне от иас, а после от другит^,.

Сега аз ви говоря за неща, които и вие не забезязвате. Казвате за никого: Той е не-разположен. Всички минавате през неразположения. Важно е да виждате и да разбирате нещата. Виждате, че един богата ш дава големи диаманти на неспособните деца, а на способните дава малки диаманти. Как ще си обясните това противоречие? Той знае, че големите диаманти нима да останат в рждет на неспособните, ще изчезнат от тех. Всички говорите за любовта, но кой от вас се ползува от нея? Любовта е сила, която може да оправи всички работи. Въпреки това, нито един от вас не се е занимавал с

61

това, което любовта може да му даде, и да я използува.

В пъсеньта „Мога да постигна, що желая* първо има слизане, а после качване. Изобщо, пъсеньта е възходеща. Като я пеете, мислете, че сте намерили възходещия път. Вие ще намериге тоя път, когато срещнете човек, който ви обича. Но първо грябва да слъзете долу, дето са изворите. Те не изви-рат на високи места. Любовта избира най-хубавите и скрити места, без да създава противоречия. Ако има противоречия, това се дължи на ролята, която ти изпълняваш като актьор в живота. В драматичното изкуство ти изучаваш много работи и вижда ш, че не вервят, както ти разбираш, но както авторъг е писал. Като актьор, ще играеш по всички правила на изкуството, а не както ти мислиш. Добрият музикант свири по правилата, които музиката изисква. Тук има думата оня, който е писал произведението. Затова всеки музикант трябва да се съобразява с тия правила.

Сега аз искам от вас да се вернете 25 години назад, да се проявите такива, каквито бвхте тогава. Гледам, някой брат, като остарвл, върви като човек, които изгубил същественото. Останали му само триците и мисли, как да ги продаде. Той ходи особено, както оня, който продава трици. Той не ходи

62

с тежест, но като човек, на когото липсва нещо. Евтини са тия трици.

Бих желал някоя сестра да изпее пе-сеньта „Мога да постигна" с движения, драматично. Да се приготви, тогава да пее, Да знае, че ще има малко критика. Като дойдат критиците, казват: Така не се свири и пее. Ако свиря анданте, ще кажат, че не се свири така; ако свиря алегро, пак ще кажат сж-щото. Как трябва да се свири? И аз не ха-ресвам, но не върви всякога. Река да свиря, нещо ми държи ръката, уморявам се. Човек трябва да знае, как да постъпва. Моментът диктува условията,

Какво ще правиш, ако срещнеш мечка? Тук не се изисква теория. Случаят определя постъпката. Няма да чакаш мечката да мине пред тебе, но още отдалеч ще се отбиеш от пътя си. Иначе, сам ще се натъкнеш на мъчнотията. Който не предвижда нещата, сам си създава мъчнотии, а после казва, че пострадал. Как и защо е пострадал? Защото не предвидил нещо.

Като даваха тревоги в София,**'наблю-давах, каква суматоха ставаше в града. Всички хора бягаха, викаха; коли, автомобили се напредваряха; хората се трупаха да се качат на нькой автомобил или камион, данапус-нат града. Като гледах това, казвах си: Който разчита на краката си, по-лесно ще се

63

спаси, отколкото да се качи на някой автомо-бил, какъвто беше нашият – на вейки 20 – 30 крачки спираше.

Казвам: Има нещо велико в света, на което човек трябва да разчита. Мъчнотията е, докато се открие на човека това Велико Начало. Щом се разкрие пред човека великия Божествен Промисъл, той разбира вече стиха ог Евангелието: „Нито един косъм не може да падне от главата на човека без Божията воля." Докато дойдеш до това съзнание, всичхите ти косми могат да окапят.

Мнозина се замислят, питат се, какво ще стане с България. "Тв нямат ясна представа за България. Плачат за „миличката България", без да разбират, какво е тя. Косъм няма да падне от главата на тая България, която аз познавам. България, това са условията, които са дадени за вас, да живеете при тия условия и да се развивате. Бог ви е дал условия да живеете, да се проявите, за да Го познаете. – Що е човещината? – Дадени условия. – Що е мъдростта? – Дадени условия. – Що е доброто? – Дадени условия. Докато не приложиш доброто, не можеш да го разбереш.

Казвам: Вие трябва да чувствувате условията, при които живеете. Това е голямата задача, голямото предприятие, с което сте се нагърбили. Бог е дал възможност на Бъл-

64

гария и на всички българи да живЕят. Кой ще им отнеме тия условия? Никой не може да ги отнеме.

Прочетете още н-яколко страници от книгата „Царският път на душата" – стр. 186, 187, 188. Да видим, какво ще ни се отговори в тия страници.


25. Беседа от Учителя, държана на 6 декемврий, сряда, 5 ч. с. 1944 г. София. – Изгрев.