от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Нова страница: Извънредни беседи Клас на Добродетелите == Най-малкото == ( Първи урок от Учителя:)* Седн...)
 
(Най-малкото)
Ред 11: Ред 11:
  
 
    
 
    
Всяка една работа си има своите спънки, които трябва всякога да се преодоляват. Човек трябва да се стреми да преодолее инертната материя у себе си. Запример, когато човек се разболее, става инертен; когато забогатее, пак става инертен. Въобще, всякога, когато се натрупа излишен багаж, инерт¬ната материя се явява на повърхността.
+
Всяка една работа си има своите спънки, които трябва всякога да се преодоляват. Човек трябва да се стреми да преодолее инертната материя себе си. За пример, когато човек се разболее, става инертен. Въобще всякога, когато се натрупа излишен багаж, инертната материя се явява на повърхността. После, когато човек се тури една каквато и да е благородна мисъл в ума, той ще срещне съпротивление. Щом мъчнотиите престанат отвънка, ще дойдат съпротивленията отвътре. Туй може да го вземете като един закон. При всяка една работа все ще се явят мъчнотии <196> или отвънка, или отвътре. Затуй е по-добре да дойдат най-напред мъчнотиите отвънка, да ви уякчат, а после да дойдат отвътре. Има случаи, когато отначало някое дете се учи добре в училище, но после нещо му каже отвътре: "Защо ти трябва учение, я си играй, докато си малък, пък като остарееш, тогава ще учиш." То послуша този глас, но като остарее, пак нещо отвътре му каже: "Що ти трябва учение, ти си стар, не е за теб."
После, щом човек си тури една каквато и да е благородна мисъл, той ще срещне едно съпротивление. Щом мъчнотиите престанат отвънка, ще дойдат съпротивления отвътре. Туй може да го вземете като един закон. При всяка една работа все ще се явят мъчнотии, или отвънка, или отвътре. Затуй е по- добре да дойдат мъчнотиите най-първо отвънка, за да ви уякчат, а после да дойдат отвътре. Вземете, сега, в училището най-първо децата учат, но после нещо им каже отвътре: „Защо ти трябва учение, я си поиграй, докато си млад. Пък като остарееш, тогава ще учиш." Но като остарееш, пак нещо отвътре ти каже: „Що ти трябва учение, ти си стар, не е за тебе." Та, две положения има, които са несъвместими в живота.
+
Две положения има, които са несъвместими в живота. Всеки човек трябва да се стреми да преодолее мъчнотиите, които ще срещне в пътя си. Каквато работа започнете, гледайте да я свършите. За пример, за уякчаване на волята кажете си тъй: "Десет сутрини наред аз ще си махам ръката напред-назад, после краката." Може да си кажете: "Защо съм тъй глупав туй да го правя?" Аз казвам: защо пък не! Туй за уякчаване на волята. После променете положението. Кажете си: "Десет сутрини аз ще се наведа напред и после назад." Та ще видите в какво смешно положение ще се поставите. Ще изпитате този вътрешен закон. Ще чувате да ви говори някой така: "Защо ги правиш тия работи?" Като ти каже някой отвътре: "Сега няма да учиш!", ти ще се отделиш от него, ще му кажеш: "Приятелю, ти може да почиваш, но аз ще работя, аз ще уча."
Всеки човек трябва да се стреми да преодолее мъчнотиите, които среща в пътя си. Каквато работа започнете, гледайте да я свършите. Запример, за уякчаване, кажете си тъй: „10 сутрини наред аз ще си махам ръката напред и назад; после - другата; и после - краката." Може да си кажете: „Защо съм тъй глупава туй да го правя?" Защо не? Туй е за уякчаване на волята. После проме¬нете положението, кажете си: „10 сутрини аз ще се наведа напред и после ще се изправя назад." Та ще видите в какво смешно противоречие ще се постави¬те. Ще изпитате този вътрешен закон. Ще чувате да ви говори някой така: „За¬що ги правиш тия работи?" Като ти каже някой отвътре: „Сега няма да учиш", ти ще се отделиш от него, ще му кажеш: „Приятелю, ти можеш да почиваш, но аз ще работя, аз ще уча."
+
Сега ще ви дам две упражнения. Те са следующите: (Учителят показва прав упражненията.)
Сега на вас ще ви дам две упражнения. Те са следующите: (Учителят прав показа упражненията.)
+
1. Дясната ръка прави кръгово движение назад и нагоре - 1,2,3. След това се спуска бавно напред и се опира о десният крак, който, хубаво изопнат, в същото време се повдига напред и нагоре <196> 1, 2, 3.
I. Дясната ръка отзад в кръг {напред инагоре. {1, 2, 3.} Десният крак хубаво изопнат напред {малко нагоре}. {1, 2, 3.} Дясната ръка бавно надолу, опира се на крака. Кракът и ръката заедно се снемат долу. {1, 2, 3.} Същото се прави с лявата ръка и левия крак.
+
Кракът и ръката се спускат заедно надолу <196> 1, 2, 3.
Движенията ще правите бавно и отмерено. Проектирайте ума в ръката си, то е присъствие на волята, после вдигнете крака си. То са известни поло-жения, които ще събудят във вас известни резултати добри. Същото упражне¬ние ще се прави и с лявата ръка и с левия крак.
+
Същото се прави с лявата ръка и левия крак.
Туй упражнение ще направите 7 пъти.
+
Движенията ще правите бавно, отмерено. Проектирайте ума в ръката си <196> то е присъствие на волята. После вдигнете крака си и т.н. Тези движения ще събудят у вас известни енергии, които ще дадат добри резултати. Туй упражненията ще правите седем пъти.
II. Десният крак се вдига настрани. {1, 2, 3.} Дясната ръка във вид на кръг отляво нагоре {1, 2, 3} и отгоре настрани, опира се в десния крак. {1, 2, 3.} Кракът и ръката заедно се снемат долу. {1, 2, 3.}
+
2. Десният крак се издига настрана <196> 1, 2, 3. Дясната ръка прави полукръг на ляво и нагоре <196> 1-2-3. Отгоре в полукръг се спуска пак настрани и се опира о десния крак <196> 1, 2, 3.
Същото се повтаря с левия крак и лявата ръка.
+
Кракът и ръката се снемат заедно долу <196> 1, 2, 3.
Пак 7 пъти.
+
Същото се повтаря с левия крак и лявата ръка, пак седем пъти.*
По възможност гледайте всичките ония глупави удоволствия и занима-ния, които идат по наследство от ред поколения, да ги реформирате, т.е. да ги извадите от себе си и да ги заместите с други. Вземете следующето положе¬ние: имате известен навик - искате да имате жълти обуща или лачени черни. Какво значи това? Ще вземете туй желание за жълтите обуща в духовно значе¬ние: краката, това са Добродетелта, значи, във вашия добродетелен живот ще искате жълти обуща. Това значи: в Добродетелта трябва да турите разумност. Ако искате черни лачени обуща, черният цвят показва, че не трябва да пресил¬вате работите. Значи, когато някой човек е пресилил положението или почне да боледува, дойде черният цвят, тогава той носи черни лачени обуща. На ум¬релите нали им тургат черни папуци?
+
По възможност гледайте всички онези глупави удоволствия и занимания, които идат по наследство от ред поколения, да ги реформирате, т.е. да ги извадите от себе си и да ги замените с други. Вземете следующото положение: имате известен навик да носите жълти обуща или пък черни лачени. Какво значи това? Ще вземете това желание за жълтите обуща в духовно значение: краката, това са добродетелите, значи във вашия добродетелен живот ще искате жълти обуща. Това значи в добродетелта да турите разумност. Ако искате черни лачени обуща, черният цвят показва, че не трябва да пресилвате работите. Значи, когато някой човек е пресилил положението или почне да боледува, идва черният цвят и тогава той носи черни лачени обуща. На умрелите нали им турят черни папуци?
Човек да се опълчи против модата, трябва да има идея! Сега, в Париж се явила някоя мода: на шапките от дясната страна да има по едно перце. Париж, франция, Германия, Америка, навсякъде, целият свят ще тури на шапката тако¬ва перце. Защо? - То е мода. После в Париж ще сменят перцето от лявата страна. Защо? Само от Париж ли да излиза модата? Защо ние да не си създа¬дем мода? Ще спазвате един вътрешен закон, има един такъв закон: Когато една мисъл е неестествена - не е съгласна с Божествения свят, ние усещаме едно стискане на слънчевия възел и трябва да я измениш. Когато носиш една дреха, която не ти е естествена, пак чувствуваш такова стискане; тогава на тази дреха ще направиш едно преобразование. Или, обуща носиш и ти са неес¬тествени - пак ще направиш едно преобразование на тях. Или, някоя книга четеш... Туй вътрешно стягане е едно вътрешно предупреждение, ще го слу¬шаш. Помислете малко и направете една промяна. То е усилване на волята.
+
Човек, за да се опълчи против природата, трябва да има идея. Сега в Париж се явила някаква мода на шапките от дясната страна да има по едно перце. Франция, Германия, цяла Америка <196> навсякъде ще турят на шапката такова перце. Защо? То е мода. После в Париж ще сменят перцето, ще го сложат от лявата страна и всички ще почнат да го слагат от лявата страна. Защо? Само от Париж ли идва модата? Защо и ние да не си създадем мода? Има един вътрешен закон, който трябва да спазвате: когато една мисъл е неестествена, не е в съгласие с Божествения свят, вие ще усетите едно стягане в слънчевия възел и трябва да я измените. Когато носите една дреха, която не е естествена, защото е много тясна, неудобна или е от изкуствена материя, пак чувствувате такова стискане; тогава на тази дреха ще направите едно преобразувание. Или носите обуща и те са ви неудобни <196> пак ще им направите едно преобразувание. Или някоя книга четете... Туй стягане е едно вътрешно предупреждение, ще го слушате. Помислете малко и направете една промяна. То е усилване на волята.
Ще ви дам упражнение за през тази година. Почнете най-първо общение правилно с физическия свят. Първо, като станете сутрин, помислете 5, 10, 15 минути за всички добри и разумни хора по лицето на Земята. Добри в пълната смисъл на думата. Те са ученици. На всички добри хора съзнанието им е всяко¬га будно на Земята. Те имат пълнота в себе си. И те мислят за добрите хора. Всички добри хора мислят един за друг. Мислете за добрите хора, където и да са, навсякъде: в Европа, в Америка, в Япония, в Китай - нека мине тази мисъл през вас. Мислете най-първо за тях. След като мине тази мисъл през ума ви, тогава вдигнете мисълта си нагоре - помислете за ангелите, същества още по- издигнати, които са завършили своята еволюция на Земята; те са извън земни¬те сфери, извън земния живот. Може да вземете ангелите и като всички чисти същества. Ще си представите тия същества, които са образец на интелигент¬ност, чистота и доброта. И най-после, помислете за Бога като израз на мисъл¬та, която обвзема всичко в себе си. Той е над всичко отгоре! 
+
Упражнение за през тази година. Почнете най-първо правилно общение с физическия свят. Като станете сутрин, помислете 5, 10, 15 минути за всички добри и разумни хора по лицето на земята. Добри в пълния смисъл на думата. Те са ученици. На всички добри хора съзнанието им е всякога будно на земята. Те имат пълнота в себе си. И те мислят за добрите хора. Всички добри хора мислят един за друг. Мислите за добрите хора, където и да са те <196> в Америка, в Япония, в Китай, навсякъде. Нека мине тази мисъл през вас. Мислете най-първо за тях, а след това вдигнете мисълта си нагоре <196> помислете за ангелите и за съществата още по-издигнати, които са завършили своята еволюция на земята. Те са извън земните сфери, извън земния живот. Можете да вземете ангелите и всички чисти същества. Ще си представите тези същества, които са образци на интелигентност, чистота и доброта. И най-после помислете и за Бога като израз на мисълта, която обхваща всичко в себе си. Той е над всичко отгоре.
Започнете тази година с Добродетелта. Имате 5 Добродетели. Турете си тази година мото: „В изпълнението Волята на Бога чрез Добродетелта е силата на човешката душа."
+
Започнете тази работа с Добродетелта. Имате пет добродетели. За тази година ще имате мотото: "В изпълнение волята на Бога чрез добродетелта е силата на моята душа." Или "В изпълнението волята на Бога чрез добродетелта е силата на човешката душа."
Пентаграмата показва пътя на душата, пътя на нейното развитие, пътя на малкия свят, малките мистерии. После идат великите мистерии - Соломоно- вият знак: два вплетени триъгълника
+
Пентаграмът показва пътя на човешката душа, пътя на нейното развитие. А Соломоновият знак <196> два вплетени триъгълника показва пътя на малкия свят, малките мистерии и пътя на великите мистерии.**
+
Ще употребявате формулите на добродетелите с движение на ръка. Тъй ще оживите пентаграма:
+
1. В изпълнението волята на Бога чрез Истината е силата на нашата душа.
+
2. В изпълнение волята на Бога чрез Правдата е силата на нашата душа.
+
3. В изпълнение волята на Бога чрез Любовта е силата на нашата душа.
Ще употребявате формулите на Добродетелите с движение на ръката - тъй ще оживите Пентаграмата.
+
4. В изпълнението волята на Бога чрез Мъдростта е силата на нашата душа.
1. В изпълнението Волята на Бога чрез Истината е силата на нашата душа!
+
5. В изпълнението волята на Бога чрез Добродетелта е силата на нашата душа.
2. В изпълнението Волята на Бога чрез Правдата е силата на нашата душа.
+
И която формула употребите, ще обърнете съответния връх нагоре. За пример, когато искаш да се бориш за доброто, искаш да победиш известни мъчнотии чрез Истината, ще насочиш пентаграма с върха на Истината нагоре. После искаш да победиш нещо в себе си с ума си <196> ще насочиш пентаграма с върха на Мъдростта нагоре. Значи, с ума си ще работиш. И с другите добродетели ще направите същото. Тъй пентаграмът ще се върти. Ще оживите движенията в себе си. Това разбирам аз "движение."
3. В изпълнението Волята на Бога чрез Любовта е силата на нашата душа.
+
Любовта <196> ще работиш със сърцето си.
4. В изпълнението Волята на Бога чрез Мъдростта е силата на нашата душа.
+
Мъдростта <196> ще работиш със силата си.
5. В изпълнението Волята на Бога чрез Добродетелта е силата на нашата душа.
+
Добродетелта <196> ще работиш със своите морални чувства.
И която формула употребите, ще обърнете съответния върх на Пентагра¬мата нагоре. Запример, когато искаш да се бориш за доброто, искаш да побе¬диш известни мъчнотии чрез Истината, ще насочиш върха на ъгъла с Истината в Пентаграмата нагоре; после, искаш да победиш нещо в себе си с ума си - тогава ще насочиш върха на ъгъла с Мъдростта нагоре, значи, с ума си ще  
+
<197> Може ли всяка от нас да си има картина на изгряващото слънце. Тъй, за концентриране и размишление. Въобще желаем нашият ум да представлява една уредена библиотека. Всяка една мисъл да е на мястото си. А Тези картини ще ни помогнат да изчистим ума си от ненужен товар.
работиш. И с другите ще направите същото. Тъй Пентаграмата ще се върти. Ще оживите движенията в себе си. Че това разбирам движение!
+
Да, може да я имате.
Любовта - ще работиш със сърцето си.
+
После, забелязвайте си известни ваши добри мисли, които ви идват. И каквито хубави работи срещнете, забележете си ги. Започнете с малкото, да не се претоварите. Туй, което имате сега, то е достатъчно.
Мъдростта - ще работиш със силата си.
+
Ще се срещате да си говорите, ще се осветлявате една друга. Направете тъй, че всеки месец една от вас да ръководи работата на всички. Всеки месец една от вас ще бъде ръководителка, ще урежда програмата за всички. Може в кратце да си съобщавате това писмено. Всякога пишете неща, които сте преживели, които са верни. Пишете едно писмо <196> то да бъде естествено. За пример, минали сте през някое място, искате да съобщите това на другите <196> гледайте да намерите най-важните моменти кои са. Тъй ще се научите правилно да мислите, да бъдете естествени. Естественият човек аз го наричам красивия, Божествения човек или Божественото да се прояви у човека. Да бъде човек естествен, то значи да се прояви красивият Божествен живот у него.
Добродетелите - ще работиш със своите морални чувства.
+
Допуснете, че вие имате една кесия. Тази кесия става интересна според онова, което тя съдържа в себе си. С всеки предмет е така. Имате една тетрадка. Най-първо няма нищо написано в нея, тя ви е безразлична. Но щом напишете едно изречение в нея, тя става интересна. И колкото повече пишете в тази тетрадка, толкова повече тя става по-интересна. И най-после вие не искате да се разделяте вече с нея. Така се образува и приятелството. Срещате един човек. Най-първо той не ви интересува, но вложите ли една добра мисъл в него, той започва да ви интересува. Само Божественото е, което свързва хората, понеже то е постоянно.
- Може ли всяка една от нас да си има картината „Изгряващето Слън-це"? Тъй, за концентриране и размишление. Въобще, желаем нашият ум да пред¬ставлява една добре уредена библиотека, всяка една мисъл да е на мястото си. Тези картини ще ни спомогнат да изчистим ума си от ненужен товар.
+
<197> Сега като стоим пред вас, Учителю, струва ни се като че няма нищо, за което да питаме, иска ни се само да ни говорите, а ние само да възприемаме. Преди да дойдете си мислехме, че това ще питаме, онова ще питаме, а сега всичко забравихме и се радваме, че сме при Вас и можем да Ви слушаме.
- Да, може да я имате.
+
Вие като отивате при Учителя си, казвайте: "Ще видя какво ще мога да кажа там", а не си уговаряйте предварително. Защото предварително много мислите какво да кажете, но после го забравяте. Туй сега е достатъчно.
После, забелязвайте си известни ваши добри мисли, които ви идат. И каквито хубави работи срещате, забележете си ги.
+
Една идея е силна, когато може да расте при най-неблагоприятните условия. Мислите, които сега ви занимават, те са Божествени, с тях може да работите. За пример, силна мисъл е следующата: представете си, че едно живо същество е гонено от друго по-голямо, което го измъчва. Но туй, малкото същество, си направи крилца и подхвръкне. Другото може да е мечка, вълк... Седи отдолу и го гледа, върти се, обикаля и му казва: "Слез долу." Затуй мисълта на човека трябва да бъде крилата <196> да може да се избави.
Започнете с малкото, да се не претоварвате. Туй, което имате сега, то е достатъчно.
+
Сега вие често правите следната погрешка. Почнете да пишете едно писмо, дойде един ваш приятел и ви каже: ми дай аз да довърша писмото. Вие му давате писмото. Мислите ли, че той ще довърши писмото тъй, както вие го искате? Сега туй, което искам да обясня, е следното: вие искате да изучавате божествената любов. Дойде някакво същество и ви каже: "Чакай да туря аз моята любов, ти спри, пък аз да довърша твоята работа." Не, вие сам ще довършите вашата работа. Човешкото по човешки ще се свърши, Божественото по Божественому. Щом разделите работата си, няма да има никакъв успех, нито в едното, нито в другото положение. Сега в съвременната култура има някои, на които остава излишък от храната, казват: да си купим едно прасенце, че туй разваленото от храната да му го даваме." Но вие като вземете туй прасе, то си има една особена миризма. После, то ще рови по двора и цялата ви градина ще бъде разровена. Защо ви трябва тогава да имате излишък от храна, да събирате помия? Това е едно зло. Ако имате помия, заровете тази помия в земята, то е най-хубавото. А сега някои ще хранят прасе с нечистотии, а после ще ядат това прасе и чакат да прокопсат много. Някои казват: "Божественото може да се проявило кой и да е начин." Не е тъй. Казвам: ако вие имате една делва вмирисана и искате да задържите в нея чиста вода, мислите ли, че тази вода може да си запази чистотата? Само в чистото сърце може да се запази любовта чиста, ако иска човек да разбере Божествената любов. Ние туряме правилото: не пийте вода от стара делва. В умствен смисъл: от един покварен човек, който е грешил, грешил, съвет не вземайте. Туй значи: от стара делва вода не пий. Ако някой ви каже, че е ходил тук-там в Европа, но колко пари е задигнал не ви казва, трябва ли това да ви въодушеви? Това е положението: вода от стара делва не пия. Природата постоянно подновява нещата. Сега някой може да възрази: "От стара круша круши да не ядем ли?" Или някой да каже: "Стара книга не чети"... Аз казвам тъй: от болен човек помощ не търси.
Ще се срещате, ще си говорите, ще се осведомявате една друга.
+
<197> От кого да искаме помощ?
Направете тъй, че всеки един месец една от вас да ръководи цялата ра¬бота на всички. Всеки месец една от вас ще бъде ръководителка - ще урежда програмата на всички. Може вкратце да си съобщавате писмено това. Всякога пишете неща, които сте преживели, които са верни. Пишете едно писмо, туй писмо да бъде много естествено. Запример, минали сте през някое място, ис¬кате да съобщите това на другите: гледайте да намерите най-важните моменти кои са. Тъй ще се научите правилно да мислите. Да бъдете естествени. Естест¬вения човек, аз го наричам красивия Божествен човек, или Божественото да се прояви в човека. Да бъде човек естествен, то значи да се прояви красивият Божествен живот у него.
+
Ще искате помощ от разумния човек. Само разумният човек може да ви помогне. И всеки човек, който може да ви помогне, е разумен.
Допуснете, че вие имате една кесия. Тази кесия става по-интересна спо-ред онова, което тя съдържа в себе си. С всеки предмет е така. Имате една тетрадка, най-първо нищо няма написано в нея - тя за вас е безразлична. Но, щом напишете едно предложение  в нея, тя става по-интересна. И колкото по¬вече пишете в тази тетрадка, тя става по интересна. И най-после, вие не искате да се разделите от нея. Така се образува и приятелството. Срещнете се с един човек, най-първо не се интересувате от него; но, вложите ли една добра мисъл в него, вие се интересувате вече от него. Само Божественото е, което свързва хората, понеже то е постоянното.
+
Сега станете прави и направете упражнението с Пентаграма едновременно с движение на ръката и произнасяне формулите на добродетелите: В изпълнение волята на Бога чрез Истината е силата на нашата душа, чрез Правдата, чрез Мъдростта и чрез Добродетелта.
- Сега, като седим пред вас, Учителю, струва ни се като че няма какво да Ви питаме, иска ни се само да възприемаме. Когато , преди много искахме да Ви питаме, а сега всичко забравихме и се радваме, че сме при Вас да Ви слуша¬ме.
+
Това, което ви казах, е достатъчно.
- Вие като идете при Учителя си, кажете: „Ще видя какво мога да кажа там", а не се уговаряйте предварително, защото, като кажете предварително, после го забравяте. То е защото сте го казали вече един път и няма защо втори път да го казвате.
+
Вие ще прилагате. Числото три образува триъгълника, а пет <196> пентаграма. Три е отвътре, пет <196> отвънка. Човек има пет чувства, с които работи във външния свят, три, с които работи вътре. Това са умът, сърцето и волята. Щом човек тури едно разграничение в себе си на каквато и да е Божествена мисъл, той се поставя на хлъзгав път. Каквото и да дойде, то е за добро, то е Божествено. Веднага отпусни душата си. Всичко в живота е добро. Добрите хора не че не виждат лошото, те го виждат, но са изпълнени така с доброто, че лошото за тях не е лошо. Добрите хора са богати, защото са изпълнени с добро.
Туй е достатъчно.
+
Ще живеете всякога с разумната любов. В любовта, вътре в разумното, има хармония. Някой път като се свири на едно пиано, то почва да се разкордира. Човек като работи не трябва да се преуморява, всичко да е с мярка.
Една идея е силна, когато може да расте при най-неблагоприятни усло-вия! Следователно вие ще работите при най-неблагоприятните условия. Мис-лите, които сега ви занимават, те са Божествени, с тях може да работите. За- пример, силна мисъл е следующата: представете си, че едно живо същество е гонено от друго, по-голямо, което го измъчва, но туй, малкото същество, си на¬прави крилца и подхвръкне. Другото може да е мечка, вълк, седи отдолу и го гледа, върти се, обикаля и му казва: „Слез долу!" Затуй на човека мисълта трябва да бъде крилата - да може да се избави.
+
Човек има да преодолява в себе си някои желания. За пример, у някого апетитът е много развит: каквото и да говорите на такъв човек, той си мисли само за ядене. Има хора, които много обичат риба и все за риба си мислят; други за хляб, трети за дрехи, за обуща, за шапки, чепички. Всички тези неща пречат за една духовна работа. В такъв случай, когато стомахът иска много да яде, няма да го задоволявате, ще му дадете само малко и ще му кажете: "Стига ти толкова." Удоволствията отвън не са естествени, те са изкуствени. Но естественото за някого не е естествено за другиго. Естественото за овцата е неестествено за вълка и обратното <196> естественото за вълка е неестествено за овцата.
Сега, вие често правите следующата погрешка: вие почвате да пишете едно писмо, дойде една ваша приятелка и тя ви каже: „Я ми дай аз да довърша писмото ти." Вие й дадете. Мислите ли, че тя ще свърши писмото тъй, както вие го искате? Сега, туй, което искам да обясня, то е следующето: запример, вие искате да изучавате Божествената Любов; дойде друго едно същество, каже ти: „Чакай да туря аз моята любов; ти спри, пък аз ще довърша твоята работа." Не! Ти сам ще довършиш своята работа. Човешкото по човешки ще се свърши, Божественото - по Божественому. Щом разделиш работата си, няма никакъв успех нито в едното, нито в другото положение.
+
Законът на свободата ще прилагате върху себе си.
Сега, в съвременната култура има, на някои им остава излишък от храна¬та, казват: „Я да си купим едно прасенце, че туй, разваленото от храната, да му го даваме." Но вие като вземете туй прасе, то си има една особена миризма, после, то ще ви рови по двора и целият ви двор ще бъде разровен. Питам: Защо ви трябва вас тогава да имате излишък от храна - помия? Туй е едно зло, а че имате прасе, то е второто зло. Вас не ви трябва да си купувате прасе. Ако имате помия, заровете тази помия в земята, то е най-хубавото. А сега, някои ще хранят прасе с нечистотии, а после те ще изядат туй прасе и ще прокопсат много.
+
<197> Но това е много трудно.
Сега, някои казват: „Божественото може да се прояви, по който и да е начин." Не е тъй. Казвам: Ако вие имате една делва вмирисана и искате да задържите в нея чиста вода, мислите ли, че тази вода може да си запази чисто¬то? Само в чисто сърце може да се запази Любовта чиста, ако иска човек да разбере Божествената Любов.
+
Да се прилага законът на свободата върху другите, това не е свобода. Кажеш на слугата си: "Свободен си", но не му плащаш. Туй не е свобода. Двама братя са свободни да разделят имането на баща си на половина <196> туй е свобода. Свободен е само разумният човек. В какво седи свободата, я кажете.
Ние тургаме правилото: Не пийте вода от стара делва!
+
<197> Не знаем.
В умствен смисъл: От един покварен човек, който е грешил, грешил, че той да ви даде съвет, не взимайте! Туй значи: от стара делва вода не пий! Запример, ако някой ви каже: „Ходих в Европа, тук-там", но колко пари е за-дигнал не ви каже, трябва ли туй да ви въодушеви? Туй е положението. Вода от стара делва - не пий от нея! Природата постоянно подновява нещата. Сега някой може да възрази: „От стара круша круши да не ям ли?" Или (*някой да каже): стара книга не чети! Аз казвам тъй: От болен човек помощ не търси!
+
Едно магаре е свободно само когато няма юлар, самар, товар; в това седи неговата свобода. За пример, искате да направите концерт, на които да свирят пет музиканти. Първо трябва да се хармонирате. Трима свирят хубаво, а двама <196> не. Вие ги викате. Оставете ги. Те като дойдат, ще ви помогнат ли? Божествената работа разбира: онези, който дойдат, сами да дойдат. Да са подготвени така, че каквито парчета да им дадете, да ги изсвирят.***
- От кого да искаме помощ?
+
Има хора, които специално развиват волята си, има много методи за това. Някой си има два джибура: единият пълен, другият <196> празен. Сутрин като стане, взима водата от единия и я сипва в другия. На следната сутрин водата от втория джибур я прехвърля в първия. Това е един добър начин, но аз казвам така: далеч някъде има един извор. Аз ще отида с каната си и от там ще взема вода, ще я занеса в къщи за пиене. Това за известно време, за да упражнявам волята си. След десет дни ще видя какви резултати ще имам.
- Ще искаш помощ от разумния човек. Само разумният човек може да ти помогне. И всеки човек, който може да ти помогне, той е разумен.
+
Сега пазете се от това: най-първо ти почнеш жежко, а след десетия ден кажеш: "Ей, не искам вече." Пък то, като започнеш, да бъде обратното. Да започнеш с най-малкото въодушевление и колкото отиваш по-нататък, да бъде с по-голямо въодушевление. Това естественото: да почнеш с малкото усърдие и да свършиш с голямото.
Сега станете и направете туй упражнение (*- Пентаграмата), с движение на ръцете и произнасяне формулките на Добродетелите.
+
 
Всяка на своето място, мислено поставихме Паша и Мика на техните места и бавно направихме упражнението - Живата Пентаграма, (*със съответ¬ните формулки:
+
Всички прави с Учителя тихо прочетохме "Отче наш".
В изпълнението Волята на Бога чрез Истината е силата на нашата душа.
+
 
В изпълнението Волята на Бога чрез Правдата е силата на нашата душа.
+
8 септември 1924 година, понеделник, 9.15 ч. сутринта
В изпълнението Волята на Бога чрез Любовта е силата на нашата душа.
+
 
В изпълнението Волята на Бога чрез Мъдростта е силата на нашата
+
БЕЛЕЖКИ
душа.
+
 
В изпълнението Волята на Бога чрез Добродетелта е силата на нашата
+
НАЙ МАЛКОТО
душа.)
+
 
Когато сте петте, ще се хващате за ръцете, но тъй, всяка на своето място, за да образувате Пентаграма. Сега както сте трите, ще образувате триъгълник, то е хубаво.
+
* В преписа, направен от тетрадката на Савка, упражненията са описани по следния начин:
Туй, което имате, то е достатъчно, ще приложите сега.
+
1. Дясната ръка отзад в кръг отгоре. 1-2-3.
( Ще работите трите. Трима души работят по-добре, отколкото пет. 3 е отвътре, 5 - отвънка. Човек има 5 чувства, с които работи във външния свят, а има 3, с които работи вътре - това са умът, сърцето и волята. Сега сте три, понеже работите отвътре, с ума сй7 Пък като дойдете да работите с външния свят, тогава и другите ще дойдат.)*
+
Десният крак хубаво изопнат напред. 1-2-3.
Щом човек тури едно ограничение на каквато и да е мисъл, на Божестве¬ното в себе си, той се поставя на един плъзгав път. Каквото и да дойде, то е за добро, то е Божествено, веднага отпусни си душата. Всичко в живота е добро. Добрите хора не че не виждат лошото, те го виждат, но Доброто ги запълня, те са богати, запълнена е душата у тях.
+
Дясната ръка бавно надолу, спира се о крака. 1-2-3.
Ще живеете всякога в Разумната Любов - в Любовта вътре! В разумното противоречие няма!
+
Кракът и ръката се свиват наедно. 1-2-3.
Някой път на едно пиано, като се свири, почне да се дезакордира. Човек като работи, не трябва да се преуморява.
+
 
Човек има да преодолее у себе си някои желания. Запример у някого вкусът е много развит. Каквото и да му говориш на такъв човек, той си мисли само за ядене. Има хора, които много обичат риба и все за риба си мислят; други - за хляб. Или някои имат специалност, само за хубави дрехи си мислят, трети - за шапки, чепичета... Когато вкусът е много развит, това пречи за ду¬ховна работа. На такъв човек каквото и да му говориш, той си мисли все за ядене. В такъв случай, когато стомахът ти иска много да яде, няма да.го задово¬ляваш, ще му дадеш само малко и ще му кажеш: „Стига ти толкова!" Тия удо¬волствия отвън, те не са естествени работи, те са изкуствени. Но естественото за някого е неестествено за другиго. Естественото за овцата е неестествено за вълка и обратното - естественото за вълка е неестествено за овцата.
+
** В ползвания оригинал изречението има следния вид:
- Как да прилагаме закона на свободата - върху себе си ли, или върху дру¬гите?
+
Пентаграмът показва пътя на човешката душа, пътя на нейното развитие, пътя на малкия свят, малките мистерии и великите мистерии <196> Соломоновият знак <196> два вплетени триъгълника.
- Върху себе си.
+
 
- (*Но то е много трудно,) върху другите по-лесно се прилага свободата.
+
*** При редактирането са изпуснати следните изречения:
- Но това не е свобода. Кажеш на слугата си: „Свободен си", но не му плащаш. Туй не е свобода. Двама братя са свободни да разделят имането на баща си наполовина - туй е свобода. Свободен е само разумният човек. В как¬во седи свободата, я кажете?
+
Тук ако ги викате за приготовление се изисква дълго време. И певицата дълго време пее едни и същи вариации <196> хи, и, и, и, и ... Докато после може да изпее цялото парче.
- Не знаем.
+
- Едно магаре е свободно само когато няма юлар, самар и товар. В това седи неговата свобода.
+
Запример, вие искате да образувате един концерт (*от 5 души). Трябва да си хармонирате. (*Трима свирят хубаво, а двама - не. Вие ги викате. Оставете ги. Те като дойдат, ще ви помогнат ли? Божествената работа разбира онези, които дойдат, сами да дойдат. Да са подготвени, че като дойдат, каквито парчета да им дадете, те да ги свирят. Пък ако ги викате, за приготовление се изисква дълго време. И певицата дълго време пее едни и същи вариации хммм..., докато най-после може хубаво да изпее един път цялото парче.
+
- И нашият оркестър е от 5, пък двама не идат.
+
- Нищо, сега е 3, то е отлично. Трио е, после има квартет - 4-ма души свирят. А 5 души образуват квинтет. Та, квинтетът хич не работи сега.)
+
Има хора, които специално развиват волята си. Има много методи за това. Има някой, има си два джобура: единият е пълен, другият е празен. Той, сутрин като стане, взима водата от единия джобур и я сипва в другия. На след¬ната сутрин водата от втория джобур прехвърля в първия. То е един добър начин, но аз казвам тъй: далеч някъде има някой извор, аз ще ида с каната си и оттам ще взема вода, ще я занеса вкъщи за пиене. Това за известно време, за да упражняваш волята си. И след 10 деня, ще видя какви резултати има.
+
Сега, пазете се от това: най-първо ти почнеш жежко, а към 10-тия ден кажеш: „Ей, не искам вече." Пък то, като започнеш, да бъде обратното: да за-почнеш с най-малкото въодушевление и колкото отива по-нататък, да бъде с по-голямо въодушевление. То е естественото: да започнеш с най-малкото усър¬дие и да свършиш с голямото.
+
(Трите прави с Учителя тихо прочетохме Отче Наш.)
+
9.15 часа сутринта
+
Показахме на Учителя мястото (на южната част на борчетата), дето по-сяхме семената.
+
Закуска на „Изгрев". (*Учителят - чай, а другите - голяма жълта диня с
+
хляб.)
+
След закуската (*всички прави изпяхме) 3 пъти „Благост" и „На Учителя покорен".
+
10 часа: Учителят си тръгна. Изпратихме Го с песните: „Напред, напред за Слава!", „Братство, единство!"
+
И тъй тържествено прекарахме този светъл слънчев ден, който го наре-кохме: Празникът на Истината.
+
Трите между борчетата си продължихме празнуването. Изпяхме си сти-ха на Истината:
+
„Когато Истината грее
+
Плодът цъфти и зрее!"
+
Всички бяхме озарени с една (*чиста) детска радост. Твърдо си казахме: „Ще изпълним всичко, което Учителя ни говори тази сутрин, като малките де¬ца, с радост, преданост и любов!" (*„Ще изпълним всичко, което Учителят ни говори тази сутрин, без разсъждение, предано, с радост и любов.") (*Нали) когато Учителят каже нещо, ученикът трябва да го направи, ако иска да му се каже нещо друго. (*Туй, което Учителят каже, ние ще го направим!)
+
Направихме си упражненията I и II, като си казахме: „Днес правим тези упражнения с най-малкото усърдие и въодушевление, като постепенно ще уве¬личим усърдието си." (*„Днес правим тези упражнения с най-малкото усърдие, с най-малкото въодушевление. А утре - с по-голямо въодушевление.)
+
11 часа сутринта
+

Версия от 20:39, 5 март 2011

Извънредни беседи

Клас на Добродетелите

Най-малкото

( Първи урок от Учителя:)*

Седнали между борчетата, трите около Учи теля си, с внимание поглъщахме Неговите думи. Учителят говореше кротко, тихо и много назидателно. [фиг.: от тетрадката на Елена Хаджи Григорова]


Всяка една работа си има своите спънки, които трябва всякога да се преодоляват. Човек трябва да се стреми да преодолее инертната материя себе си. За пример, когато човек се разболее, става инертен. Въобще всякога, когато се натрупа излишен багаж, инертната материя се явява на повърхността. После, когато човек се тури една каквато и да е благородна мисъл в ума, той ще срещне съпротивление. Щом мъчнотиите престанат отвънка, ще дойдат съпротивленията отвътре. Туй може да го вземете като един закон. При всяка една работа все ще се явят мъчнотии <196> или отвънка, или отвътре. Затуй е по-добре да дойдат най-напред мъчнотиите отвънка, да ви уякчат, а после да дойдат отвътре. Има случаи, когато отначало някое дете се учи добре в училище, но после нещо му каже отвътре: "Защо ти трябва учение, я си играй, докато си малък, пък като остарееш, тогава ще учиш." То послуша този глас, но като остарее, пак нещо отвътре му каже: "Що ти трябва учение, ти си стар, не е за теб." Две положения има, които са несъвместими в живота. Всеки човек трябва да се стреми да преодолее мъчнотиите, които ще срещне в пътя си. Каквато работа започнете, гледайте да я свършите. За пример, за уякчаване на волята кажете си тъй: "Десет сутрини наред аз ще си махам ръката напред-назад, после краката." Може да си кажете: "Защо съм тъй глупав туй да го правя?" Аз казвам: защо пък не! Туй за уякчаване на волята. После променете положението. Кажете си: "Десет сутрини аз ще се наведа напред и после назад." Та ще видите в какво смешно положение ще се поставите. Ще изпитате този вътрешен закон. Ще чувате да ви говори някой така: "Защо ги правиш тия работи?" Като ти каже някой отвътре: "Сега няма да учиш!", ти ще се отделиш от него, ще му кажеш: "Приятелю, ти може да почиваш, но аз ще работя, аз ще уча." Сега ще ви дам две упражнения. Те са следующите: (Учителят показва прав упражненията.) 1. Дясната ръка прави кръгово движение назад и нагоре - 1,2,3. След това се спуска бавно напред и се опира о десният крак, който, хубаво изопнат, в същото време се повдига напред и нагоре <196> 1, 2, 3. Кракът и ръката се спускат заедно надолу <196> 1, 2, 3. Същото се прави с лявата ръка и левия крак. Движенията ще правите бавно, отмерено. Проектирайте ума в ръката си <196> то е присъствие на волята. После вдигнете крака си и т.н. Тези движения ще събудят у вас известни енергии, които ще дадат добри резултати. Туй упражненията ще правите седем пъти. 2. Десният крак се издига настрана <196> 1, 2, 3. Дясната ръка прави полукръг на ляво и нагоре <196> 1-2-3. Отгоре в полукръг се спуска пак настрани и се опира о десния крак <196> 1, 2, 3. Кракът и ръката се снемат заедно долу <196> 1, 2, 3. Същото се повтаря с левия крак и лявата ръка, пак седем пъти.* По възможност гледайте всички онези глупави удоволствия и занимания, които идат по наследство от ред поколения, да ги реформирате, т.е. да ги извадите от себе си и да ги замените с други. Вземете следующото положение: имате известен навик да носите жълти обуща или пък черни лачени. Какво значи това? Ще вземете това желание за жълтите обуща в духовно значение: краката, това са добродетелите, значи във вашия добродетелен живот ще искате жълти обуща. Това значи в добродетелта да турите разумност. Ако искате черни лачени обуща, черният цвят показва, че не трябва да пресилвате работите. Значи, когато някой човек е пресилил положението или почне да боледува, идва черният цвят и тогава той носи черни лачени обуща. На умрелите нали им турят черни папуци? Човек, за да се опълчи против природата, трябва да има идея. Сега в Париж се явила някаква мода на шапките от дясната страна да има по едно перце. Франция, Германия, цяла Америка <196> навсякъде ще турят на шапката такова перце. Защо? То е мода. После в Париж ще сменят перцето, ще го сложат от лявата страна и всички ще почнат да го слагат от лявата страна. Защо? Само от Париж ли идва модата? Защо и ние да не си създадем мода? Има един вътрешен закон, който трябва да спазвате: когато една мисъл е неестествена, не е в съгласие с Божествения свят, вие ще усетите едно стягане в слънчевия възел и трябва да я измените. Когато носите една дреха, която не е естествена, защото е много тясна, неудобна или е от изкуствена материя, пак чувствувате такова стискане; тогава на тази дреха ще направите едно преобразувание. Или носите обуща и те са ви неудобни <196> пак ще им направите едно преобразувание. Или някоя книга четете... Туй стягане е едно вътрешно предупреждение, ще го слушате. Помислете малко и направете една промяна. То е усилване на волята. Упражнение за през тази година. Почнете най-първо правилно общение с физическия свят. Като станете сутрин, помислете 5, 10, 15 минути за всички добри и разумни хора по лицето на земята. Добри в пълния смисъл на думата. Те са ученици. На всички добри хора съзнанието им е всякога будно на земята. Те имат пълнота в себе си. И те мислят за добрите хора. Всички добри хора мислят един за друг. Мислите за добрите хора, където и да са те <196> в Америка, в Япония, в Китай, навсякъде. Нека мине тази мисъл през вас. Мислете най-първо за тях, а след това вдигнете мисълта си нагоре <196> помислете за ангелите и за съществата още по-издигнати, които са завършили своята еволюция на земята. Те са извън земните сфери, извън земния живот. Можете да вземете ангелите и всички чисти същества. Ще си представите тези същества, които са образци на интелигентност, чистота и доброта. И най-после помислете и за Бога като израз на мисълта, която обхваща всичко в себе си. Той е над всичко отгоре. Започнете тази работа с Добродетелта. Имате пет добродетели. За тази година ще имате мотото: "В изпълнение волята на Бога чрез добродетелта е силата на моята душа." Или "В изпълнението волята на Бога чрез добродетелта е силата на човешката душа." Пентаграмът показва пътя на човешката душа, пътя на нейното развитие. А Соломоновият знак <196> два вплетени триъгълника показва пътя на малкия свят, малките мистерии и пътя на великите мистерии.** Ще употребявате формулите на добродетелите с движение на ръка. Тъй ще оживите пентаграма: 1. В изпълнението волята на Бога чрез Истината е силата на нашата душа. 2. В изпълнение волята на Бога чрез Правдата е силата на нашата душа. 3. В изпълнение волята на Бога чрез Любовта е силата на нашата душа. 4. В изпълнението волята на Бога чрез Мъдростта е силата на нашата душа. 5. В изпълнението волята на Бога чрез Добродетелта е силата на нашата душа. И която формула употребите, ще обърнете съответния връх нагоре. За пример, когато искаш да се бориш за доброто, искаш да победиш известни мъчнотии чрез Истината, ще насочиш пентаграма с върха на Истината нагоре. После искаш да победиш нещо в себе си с ума си <196> ще насочиш пентаграма с върха на Мъдростта нагоре. Значи, с ума си ще работиш. И с другите добродетели ще направите същото. Тъй пентаграмът ще се върти. Ще оживите движенията в себе си. Това разбирам аз "движение." Любовта <196> ще работиш със сърцето си. Мъдростта <196> ще работиш със силата си. Добродетелта <196> ще работиш със своите морални чувства. <197> Може ли всяка от нас да си има картина на изгряващото слънце. Тъй, за концентриране и размишление. Въобще желаем нашият ум да представлява една уредена библиотека. Всяка една мисъл да е на мястото си. А Тези картини ще ни помогнат да изчистим ума си от ненужен товар. Да, може да я имате. После, забелязвайте си известни ваши добри мисли, които ви идват. И каквито хубави работи срещнете, забележете си ги. Започнете с малкото, да не се претоварите. Туй, което имате сега, то е достатъчно. Ще се срещате да си говорите, ще се осветлявате една друга. Направете тъй, че всеки месец една от вас да ръководи работата на всички. Всеки месец една от вас ще бъде ръководителка, ще урежда програмата за всички. Може в кратце да си съобщавате това писмено. Всякога пишете неща, които сте преживели, които са верни. Пишете едно писмо <196> то да бъде естествено. За пример, минали сте през някое място, искате да съобщите това на другите <196> гледайте да намерите най-важните моменти кои са. Тъй ще се научите правилно да мислите, да бъдете естествени. Естественият човек аз го наричам красивия, Божествения човек или Божественото да се прояви у човека. Да бъде човек естествен, то значи да се прояви красивият Божествен живот у него. Допуснете, че вие имате една кесия. Тази кесия става интересна според онова, което тя съдържа в себе си. С всеки предмет е така. Имате една тетрадка. Най-първо няма нищо написано в нея, тя ви е безразлична. Но щом напишете едно изречение в нея, тя става интересна. И колкото повече пишете в тази тетрадка, толкова повече тя става по-интересна. И най-после вие не искате да се разделяте вече с нея. Така се образува и приятелството. Срещате един човек. Най-първо той не ви интересува, но вложите ли една добра мисъл в него, той започва да ви интересува. Само Божественото е, което свързва хората, понеже то е постоянно. <197> Сега като стоим пред вас, Учителю, струва ни се като че няма нищо, за което да питаме, иска ни се само да ни говорите, а ние само да възприемаме. Преди да дойдете си мислехме, че това ще питаме, онова ще питаме, а сега всичко забравихме и се радваме, че сме при Вас и можем да Ви слушаме. Вие като отивате при Учителя си, казвайте: "Ще видя какво ще мога да кажа там", а не си уговаряйте предварително. Защото предварително много мислите какво да кажете, но после го забравяте. Туй сега е достатъчно. Една идея е силна, когато може да расте при най-неблагоприятните условия. Мислите, които сега ви занимават, те са Божествени, с тях може да работите. За пример, силна мисъл е следующата: представете си, че едно живо същество е гонено от друго по-голямо, което го измъчва. Но туй, малкото същество, си направи крилца и подхвръкне. Другото може да е мечка, вълк... Седи отдолу и го гледа, върти се, обикаля и му казва: "Слез долу." Затуй мисълта на човека трябва да бъде крилата <196> да може да се избави. Сега вие често правите следната погрешка. Почнете да пишете едно писмо, дойде един ваш приятел и ви каже: "Я ми дай аз да довърша писмото. Вие му давате писмото. Мислите ли, че той ще довърши писмото тъй, както вие го искате? Сега туй, което искам да обясня, е следното: вие искате да изучавате божествената любов. Дойде някакво същество и ви каже: "Чакай да туря аз моята любов, ти спри, пък аз да довърша твоята работа." Не, вие сам ще довършите вашата работа. Човешкото по човешки ще се свърши, Божественото по Божественому. Щом разделите работата си, няма да има никакъв успех, нито в едното, нито в другото положение. Сега в съвременната култура има някои, на които остава излишък от храната, казват: "Я да си купим едно прасенце, че туй разваленото от храната да му го даваме." Но вие като вземете туй прасе, то си има една особена миризма. После, то ще рови по двора и цялата ви градина ще бъде разровена. Защо ви трябва тогава да имате излишък от храна, да събирате помия? Това е едно зло. Ако имате помия, заровете тази помия в земята, то е най-хубавото. А сега някои ще хранят прасе с нечистотии, а после ще ядат това прасе и чакат да прокопсат много. Някои казват: "Божественото може да се проявило кой и да е начин." Не е тъй. Казвам: ако вие имате една делва вмирисана и искате да задържите в нея чиста вода, мислите ли, че тази вода може да си запази чистотата? Само в чистото сърце може да се запази любовта чиста, ако иска човек да разбере Божествената любов. Ние туряме правилото: не пийте вода от стара делва. В умствен смисъл: от един покварен човек, който е грешил, грешил, съвет не вземайте. Туй значи: от стара делва вода не пий. Ако някой ви каже, че е ходил тук-там в Европа, но колко пари е задигнал не ви казва, трябва ли това да ви въодушеви? Това е положението: вода от стара делва не пия. Природата постоянно подновява нещата. Сега някой може да възрази: "От стара круша круши да не ядем ли?" Или някой да каже: "Стара книга не чети"... Аз казвам тъй: от болен човек помощ не търси. <197> От кого да искаме помощ? Ще искате помощ от разумния човек. Само разумният човек може да ви помогне. И всеки човек, който може да ви помогне, е разумен. Сега станете прави и направете упражнението с Пентаграма едновременно с движение на ръката и произнасяне формулите на добродетелите: В изпълнение волята на Бога чрез Истината е силата на нашата душа, чрез Правдата, чрез Мъдростта и чрез Добродетелта. Това, което ви казах, е достатъчно. Вие ще прилагате. Числото три образува триъгълника, а пет <196> пентаграма. Три е отвътре, пет <196> отвънка. Човек има пет чувства, с които работи във външния свят, три, с които работи вътре. Това са умът, сърцето и волята. Щом човек тури едно разграничение в себе си на каквато и да е Божествена мисъл, той се поставя на хлъзгав път. Каквото и да дойде, то е за добро, то е Божествено. Веднага отпусни душата си. Всичко в живота е добро. Добрите хора не че не виждат лошото, те го виждат, но са изпълнени така с доброто, че лошото за тях не е лошо. Добрите хора са богати, защото са изпълнени с добро. Ще живеете всякога с разумната любов. В любовта, вътре в разумното, има хармония. Някой път като се свири на едно пиано, то почва да се разкордира. Човек като работи не трябва да се преуморява, всичко да е с мярка. Човек има да преодолява в себе си някои желания. За пример, у някого апетитът е много развит: каквото и да говорите на такъв човек, той си мисли само за ядене. Има хора, които много обичат риба и все за риба си мислят; други за хляб, трети за дрехи, за обуща, за шапки, чепички. Всички тези неща пречат за една духовна работа. В такъв случай, когато стомахът иска много да яде, няма да го задоволявате, ще му дадете само малко и ще му кажете: "Стига ти толкова." Удоволствията отвън не са естествени, те са изкуствени. Но естественото за някого не е естествено за другиго. Естественото за овцата е неестествено за вълка и обратното <196> естественото за вълка е неестествено за овцата. Законът на свободата ще прилагате върху себе си. <197> Но това е много трудно. Да се прилага законът на свободата върху другите, това не е свобода. Кажеш на слугата си: "Свободен си", но не му плащаш. Туй не е свобода. Двама братя са свободни да разделят имането на баща си на половина <196> туй е свобода. Свободен е само разумният човек. В какво седи свободата, я кажете. <197> Не знаем. Едно магаре е свободно само когато няма юлар, самар, товар; в това седи неговата свобода. За пример, искате да направите концерт, на които да свирят пет музиканти. Първо трябва да се хармонирате. Трима свирят хубаво, а двама <196> не. Вие ги викате. Оставете ги. Те като дойдат, ще ви помогнат ли? Божествената работа разбира: онези, който дойдат, сами да дойдат. Да са подготвени така, че каквито парчета да им дадете, да ги изсвирят.*** Има хора, които специално развиват волята си, има много методи за това. Някой си има два джибура: единият пълен, другият <196> празен. Сутрин като стане, взима водата от единия и я сипва в другия. На следната сутрин водата от втория джибур я прехвърля в първия. Това е един добър начин, но аз казвам така: далеч някъде има един извор. Аз ще отида с каната си и от там ще взема вода, ще я занеса в къщи за пиене. Това за известно време, за да упражнявам волята си. След десет дни ще видя какви резултати ще имам. Сега пазете се от това: най-първо ти почнеш жежко, а след десетия ден кажеш: "Ей, не искам вече." Пък то, като започнеш, да бъде обратното. Да започнеш с най-малкото въодушевление и колкото отиваш по-нататък, да бъде с по-голямо въодушевление. Това естественото: да почнеш с малкото усърдие и да свършиш с голямото.

Всички прави с Учителя тихо прочетохме "Отче наш".

8 септември 1924 година, понеделник, 9.15 ч. сутринта

БЕЛЕЖКИ

НАЙ МАЛКОТО

  • В преписа, направен от тетрадката на Савка, упражненията са описани по следния начин:

1. Дясната ръка отзад в кръг отгоре. 1-2-3. Десният крак хубаво изопнат напред. 1-2-3. Дясната ръка бавно надолу, спира се о крака. 1-2-3. Кракът и ръката се свиват наедно. 1-2-3.

    • В ползвания оригинал изречението има следния вид:

Пентаграмът показва пътя на човешката душа, пътя на нейното развитие, пътя на малкия свят, малките мистерии и великите мистерии <196> Соломоновият знак <196> два вплетени триъгълника.

      • При редактирането са изпуснати следните изречения:

Тук ако ги викате за приготовление се изисква дълго време. И певицата дълго време пее едни и същи вариации <196> хи, и, и, и, и ... Докато после може да изпее цялото парче.