от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене
(Образи на реалността)
 
Ред 6: Ред 6:
  
  
== Образи на реалността ==
 
  
— Само свЪтлиятъ пжть на мх- дростьта води къмъ истината.
+
== ОБРАЗИ НА РЕАЛНОСТТА ==
Напишете едно изречение на дъската.
+
 
Написа се изречението: „Богъ самичъкъ ме посЪ и полЯ ме да раста."
+
 
Какво разбирате отъ мисъльта „Богъ са¬мичъкъ ме посЪ и пол-Ь ме да раста" ? Това е процесъ, който се отнася до човешката душа.
+
 
Каква е разликата между посеване и са¬дене? (Семената се сеятъ, а растенията се садятъ.) Като процесъ, посеването предше- ствува насаждането.
+
 
Съвременните хора говорять за расте¬нията, безъ да ги разбиратъ. Те не знаятъ, да¬ли растенията иматъ съзнание. Ако имаха съ¬знание, ние бихме имъ причинявали големи страдания. Всеко стъпване върху тревите и цветята би ги измъчвало. Изобщо, всички съ¬знателни същества страдатъ, когато се стъпва или седа върху техъ. Щомъ те страдатъ, и ние страдаме. Обаче, ако стъпваме върху без¬съзнателни същества, ние ще изпитваме при- ятность, защото знаемъ, че не имъ причиня¬ваме никакво страдание. Изобщо, съзнателните същества не обичатъ да ги ограничаватъ. Това
+
— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
+
 
+
 
101
+
 
се забелязва особено въ сжгцества, които сж силно индивидуализирани. Колкото по-индиви- дуализирано е едно сжщество, толкова по-сил- но е проявена неговата личность, толкова по- силно сж изразени неговите желания.
+
Напишете едно изречение на дъската. (Написа се изречението: „Бог самичък ме пося и поля ме да раста.”)
При сегашните условия на живота, хора¬та сж заприличали на бомби, които очакватъ най-малкото докосване до техъ, за да се за¬паля гъ и избухнатъ. Това се дължи на гол^мъ приливъ на енергия въ организъма имъ. съ която не могатъ да се справятъ. Щомъ не мо¬гатъ да се справятъ съ тази енергия, те лесно избухватъ. Отъ научна гледна точка това из¬бухване наричатъ „разстроена нервна система". Когато не се е калилъ, човекъ лесно избухва, и по този начинъ разстройва своята нервна система. Когато разстрои нервната си система, човекъ изпада въ състояние на безразличие къмъ външния светъ. Той е недоволенъ отъ себе си и отъ нищо не се интересува. Защо е недоволенъ, и той не знае. Дали го хвалятъ или корятъ, за него е все едно — отъ всичко е недоволенъ.
+
 
Опишете сега признаците на недовол¬ството. Какъвъ е цветътъ му? Ще кажете, че недоволството нема цветъ. За онзи, който ви¬жда нещата, недоволството има специфиченъ цветъ, както съмнението, злобата, умразата иматъ свои специфични цветове. Като ученици, вие требва да изучавате специфичните цвето¬ве на отрицателните и на положителните чув¬ства въ човека и да ги различавате. Запри-
+
Какво разбирате от мисълта „Бог самичък ме пося и поля ме да раста”? Това е процес, който се отнася до човешката душа.
+
 
+
Каква е разликата между посяване и садене? (Семената се сеят, а растенията се садят.) Като процес, посяването предшества насаждането.
102
+
 
мЯръ, цвЯтътъ на умразата е черенъ, на гнЯва — червенъ, поради което човЯкъ ту почернява, ту почервенява, споредъ чувствата, които въ даденъ моментъ го вълнуватъ. Който не е си- ленъ, като изучава цвЯтоветЯ на отрицател- нитЯ сили въ човЯка, той се натъква на опас- ностьта, само отрицателното да вижда у хора¬та. Сжщото става и съ нЯкой лЯкари: дето ходятъ, все болести виждатъ. Това е особе¬на психология на лЯкаритЯ, която ги води въ анормаленъ пжть на живота. ЛЯкарьтъ трЯбва да знае, коя е нормата за здравия чо¬вЯкъ.
+
Съвременните хора говорят за растенията, без да ги разбират. Те не знаят дали растенията имат съзнание. Ако имаха съзнание, ние бихме им причинявали големи страдания. Всяко стъпване върху тревите и цветята би ги измъчвало. Изобщо всички съзнателни същества страдат, когато се стъпва или сяда върху тях. Щом те страдат, и ние страдаме. Обаче, ако стъпваме върху безсъзнателни съ¬щества, ние ще изпитваме приятност, защото знаем, че не им причиняваме никакво страдание. Изобщо съзнателните същества не обичат да ги ограничават. Това се забелязва особено в същества, които са силно индивидуализирани. Колкото по-индивидуализирано е едно същество, толкова по-силно е проявена неговата личност, толкова по-силно са изразени неговите желания.
НЯкой казва, че единъ отъ признацитЯ на здравия човЯкъ е неговиятъ апетитъ. До- бриятъ апетитъ още не е признакъ за здраве. И прасето яде съ голЯмъ апетитъ, безъ да считаме, че е здраво. НЯкой казватъ, че единъ отъ признацитЯ на здравето е индиферентно- стьта на човЯка. Това не е вЯрно. Въ сжщ- ность болниятъ човЯкъ е индиферентенъ, не се интересува отъ нищо друго, освенъ отъ мисъльта по-скоро да оздравЯе. Здравиятъ, обаче, не е индиферентенъ, той се интересува отъ всичко. Всички чувства, всички волеви дей¬ствия въ него сж нормално развити. Той треп¬ти отъ животъ, отъ енергия въ себе си. Срещ¬не ли нЯкакво препятствие въ живота си, здравиятъ човЯкъ изпитва приятность, че му се представя случай да провЯри силитЯ си. Здравиятъ човЯкъ е смЯлъ и решителенъ, като видниятъ математикъ, предъ когото се из-
+
 
+
При сегашните условия на живота хората са заприличали на бомби, които очакват най-малкото докосване до тях, за да се запалят и избухнат. Това се дължи на голям прилив на енергия в организма им, с която не могат да се справят. Щом не могат да се справят с тази енергия, те лесно избухват. От научна гледна точка това избухване наричат „разстроена нервна система”. Когато не се е калил, човек лесно избухва и по този начин разстройва своята нервна система. Когато разстрои нервната си система, човек изпада в състояние на безразличие към външния свят. Той е недоволен от себе си и от нищо не се интересува. Защо е недоволен и той не знае. Дали го хвалят или корят, за него е все едно – от всичко е недоволен.
+
 
103
+
Опишете сега признаците на недоволството. Какъв е цветът му? Ще кажете, че недоволството няма цвят. За онзи, който вижда нещата, недоволството има специфичен цвят, както съмнението, злобата, омразата имат свои специфични цветове. Като уче¬ници вие трябва да изучавате специфичните цветове на отрицателните и на положителните чувства в чо¬века и да ги различавате. Запример, цветът на омразата е черен, на гнева – червен, .поради което човек ту почернява, ту почервенява, според чувствата, които в даден момент го вълнуват. Който не е силен, като изучава цветовете на отрицателните сили в човека, той се натъква на опасността само отрицателното да вижда у хората. Същото става и с някои лекари: дето ходят, все болести виждат. Това е особена психология на лекарите, която ги води в анормален път на живота. Лекарят трябва да знае коя е нормата за здравия човек.
пр-Ьчватъ трудни задачи. Той погледне зада¬чата оттукъ-оттамъ и започне да я решава. Той изпитва голяма приятность отъ това, че му е дадена възможность да приложи своята сила и способность да се бори съ мъчнотиите. Бол- ниятъ, обратно, е страхливъ и се ужасява отъ мъчните задачи. Предъ каквато мъчнотия да се намери, здравиятъ човекъ изпитва прият¬ность. Споредъ моята диагноза, здравъ е онзи, който изпитна приятность предъ всЪка мъчно¬тия. Онзи, който не изпитва приятность предъ мъчнотиите на живота, той е боленъ човекъ.
+
 
Другъ признакъ на здравия човекъ е не- говиятъ чистъ, ясенъ, отворенъ погледъ. Той схваща нещата право. Каквото знае, той го знае положително, безъ никакви заблуждения. Ако слънцето се скрие задъ облаците, той не се заблуждава да мисли, че слънцето има не¬що противъ иею. Той знае положително, че следъ неколко часа слънцето отново ще се яви на хоризонта, съ всичката си светлина и красота. Ако отиде при некой човекъ, кой¬то не го приема любезно, той търси причина¬та първо въ себе си и не прави бързи за¬ключения.
+
Някой казва, че един от признаците на здравия човек е неговият апетит. Добрият апетит още не е признак за здраве. И прасето яде с голям апетит, без да считаме, че е здраво. Някои казват, че един от признаците на здравето е индиферентността на човека. Това не е вярно. В същност болният човек е индиферентен, не се интересува от нищо друго, освен от мисълта по-скоро да оздравее. Здравият обаче не е индиферентен, той се интересува от всичко. Всички чувства, всички волеви действия в него са нормално развити. Той трепти от живот, от енергия в себе си. Срещне ли някакво препятствие в живота си, здравият човек изпитва приятност, че му се представлява случай да провери силите си. Здравият човек е смел и решителен като видният математик, пред когото се изпречват трудни задачи. Той погледне задачата оттук-оттам и започне да я решава. Той изпитва голяма приятност от това, че му е дадена възможност да приложи своята сила и способност да се бори с мъчнотиите. Болният, обратно, е страхлив и се ужасява от мъчните задачи. Пред каквато мъчнотия да се намери, здравият човек изпитва приятност. Според моята диагноза здрав е онзи, който изпитва приятност пред всяка мъчнотия. Онзи, който не изпитва приятност пред мъчнотиите на живота, той е болен човек.
Погледътъ на здравия човекъ е уста- новенъ, както съ установени и възгледите му за живота. Като гледа, очите му се движатъ бавно, както се движи слънцето. Това не значи, че погледътъ на човека требва да бъ¬де неподвиженъ, прикованъ на едно место.
+
 
+
Друг признак на здравия човек е неговият чист, ясен, отворен поглед. Той схваща нещата право. Каквото знае, той го знае положително, без никакви заблуждения. Ако слънцето се скрие зад облаците, той не се заблуждава да мисли, че слънцето има нещо против него. Той знае положително, че след няколко часа слънцето отново ще се яви на хори¬зонта, с всичката си светлина и красота. Ако отиде при някой човек, който не го приема любезно, той търси причината първо в себе си и не прави бързи заключения.
+
 
104
+
Погледът на здравия човек е установен, както са установени и възгледите му за живота. Като гледа, очите му се движат бавно. както се движи слънцето. Това не значи, че погледът на човека трябва да бъде неподвижен, прикован на едно място. Ако срещнете един китаец, вие ще забележите, че погледът му е втренчен, неподвижен, като че нищо не вижда и от нищо не се интересува. Лицето му е спокойно, нито един мускул не се помръдва. В същност китаецът е много наблюдателен, понеже обективният ум в него е развит. Китаецът има будно съзнание. Дето съзнанието на европееца се прекъсва, там съзнанието на китаеца е будно. Докато вашето съзнание е будно китаецът е сериозен, съсредоточен като статуя. Щом съзнанието ви заспи, тогава китаецът се усмихва. Китаецът не обича да изразходва енергията си напразно. Той е практичен и се задоволява и с малко, и с много. Ако няма много ядене, той се задоволява с малко; ако има много ядене на разположение, той яде за четирима души. В това отношение бялата раса е излязла по-напред. Тя се е справила отчасти с въпроса за храненето.
Ако срещнете единъ китаецъ, вие ще забе¬лежите, че погледътъ му е втренченъ, не по- движенъ, като че нищо не вижда и отъ нищо не се интересува. Лицето му е спокойно, нито единъ мускулъ не се помръдва. Въ същность китаецътъ е много наблюдателенъ, понеже обективниятъ умъ въ него е развитъ. Китаецътъ има будно съзнание. Дето съзнанието на евро¬пееца се прекъсва, тамъ съзнанието на китае¬ца е будно. Докато вашето съзнание е будно, китаецътъ е сериозенъ, съсрЯдоточенъ като статуя. Щомъ съзнанието ви заспи, тогава китаецътъ се усмихва. Китаецътъ не обича да изразходва енергията си напразно. Той е практиченъ и се задоволява и съ малко, и съ много. Ако нЯма много ядене, той се за¬доволява съ малко; ако има много ядене на разположение, той яде за четирма души. Въ това отношение бЯлата раса е излЯзла по-на- предъ. Тя се е справила отчасти съ въпроса за храненето.
+
 
Като ученици, вие трЯбва да различавате мислитЯ и чувствата си, да знаете, отде идатъ и какво носятъ тЯ за васъ. Не ги ли различа¬вате, вие ще се подавате на всЯка чужда ми¬съль и на всЯко чувство, които идатъ отвънъ. вследствие на което настроението ви постоянно ще се мЯни. ВсЯко настроение е резултатъ на доброто или лошо влияние на същества отъ ви- сокъ или низъкъ уровенъ. Като възприема чужди състояния, човЯкъ лесно минава отъ едно на¬строение въ друго, безъ да придобива нЯщо.
+
Като ученици вие трябва да различавате мислите и чувствата си, да знаете отде идат и какво носят те за вас. Не ги ли различавате, вие ще се поддавате на всяка чужда мисъл и на всяко чувство, които идат отвън, вследствие на което настроението ви постоянно ще се мени. Всяко настроение е резултат на доброто или лошо влияние на същества от висок или нисък уровен. Като възприема чужди състояния, човек лесно минава от едно настроение в друго, без да придобива нещо. За тази цел той трябва да излезе от областта на настроенията и да мине в областта на положителните и прави мисли и чувства, които го вдъхновяват и повдигат.
+
 
+
За да се справя лесно с настроенията си, човек трябва да разсъждава. Да разсъждава, това значи Да отправя мисълта си към висшия свят, да се свързва с великите закони на космоса, а не със силите на земята. Вие ще познаете такъв човек по погледа, по начина, как той гледа. Този човек гледа спокойно и съзнателно. Той има предвид душата на човека, а не личността му. Той гледа човека, без да търси неговите недостатъци. Защо? Защото знае, че душата няма дефекти. Като погледне някого, той го отпечатва в съзнанието си и после го изучава. Той се интересува от човека като уд от Великия организъм на Битието. Обаче, двама души едновременно не могат да се гледат и изучават. Ако единият е образ за наблюдение, другият трябва да бъде платно, върху което този образ се отпечатва.
105
+
 
За тази цель той требва да излезе отъ обла- стьта на настроенията и да мине въ областьта на положителнит-Ь и прави мисли и чувства, които го вдъхновяватъ и подигатъ.
+
Следователно, докато е на земята, човек изучава всичко, което го заобикаля, прави различни изчисления и заключения. Понякога заключенията му са верни, а понякога се нуждаят от допълнения. Запример, и досега още учените не са определили квадратурата на кръга, но работят в това направление. Когато начертаете квадрат, вие имате една въображаема форма. Обаче, ако стените на квадрата представляват живи същества, и квадратът става жив. Върху този квадрат може да се построи нещо реално. Как? Като започне да се движи в четири посоки, по направление на четирите си страни. При това положение се образува тяло, достъпно за триизмерния свят, в който човек живее.
За да се справя лесно съ настроенията си, човекъ требва да разсъждава. Да разсъ¬ждава, това значи, да отправя мисъльта си къмъ висшия светъ, да се свързва съ велики¬те закони на козмоса, а не съ силите на земя¬та. Вие ще познаете такъвъ човекъ по погледа, по начина, какъ той гледа. Този човекъ гледа спокойно и съзнателно. Той има предъ видъ душата на човека, а не личностьта му. Той гледа човека, безъ да търси неговите недо¬статъци. Защо? Защото знае, че душата нема дефекти. Като погледне некого, той го отпе¬чатва въ съзнанието си и после го изучава. Той се интересува отъ човека като удъ отъ Великия организъмъ на Битието. Обаче, двама души едновременно не могатъ да се гледатъ и изучаватъ. Ако единиятъ е образъ за наблю¬дение, другиятъ требва да бъде платно, върху което този образъ се отпечатва.
+
 
Следователно, докато е на земята, човекъ изучава всичко, което го обикаля, прави раз¬лични изчисления и заключения. Понекога за¬ключенията му съ верни, а понекога се ну- ждаятъ отъ допълнения. Запримеръ, и досега още учените не съ определили квадратурата на кръга, но работятъ въ това направление. Когато начъртаете квадратъ, вие имате една
+
Съвременната геометрия има за цел да ограничи пространството чрез линии, чрез различни форми, за да представи нещата по-ясно. Докато пространството се ограничава от стени, докато му се да¬ват различни форми, човек се движи в относителната реалност на живота. В абсолютната реалност нещата са безгранични и безформени. Когато гледате човека в относителната реалност, той има определена и постоянна форма. Гледате ли го в абсолютната реалност, той няма форма и трайност. Вие го виждате за кратък момент, след което веднага изчезва. В абсолютната реалност нещата се създават и изчезват мигновено. Абсолютният свят има много измерения. Който не е готов за този свят, ще се обърка. Той ще се чуди сам на себе си как е възможно да няма форма. В съзнанието си носи някакъв образ за себе си, а в същност нищо няма. Докато живее на земята, човек има представа за своя образ, но като влезе в духовния свят, вижда, че образът му не е такъв, какъвто той знае. Ясновидецът вижда духовния образ и във физическия човек, но обикновеният човек нищо не вижда. Той мисли, че може да чете по лицето на човека.
+
 
+
За да четете по лицето на човека, вие трябва да намерите онази точка, отдето започва неговото духовно проявление, Запример, някои ясновидци познават човека по очите. За тях очите на човека представляват изходната точка, отдето започват да четат. Първият лъч, който излиза от очите на човека, представлява пункт за ориентиране. Някои ясновидци виждат умрелите и се разговарят с тях като с живи хора. За да вижда умрелите и да се разговаря с тях, човек трябва да бъде силен, да издържа на вибрациите, които те имат. Не може ли да издържа на вибрациите на умрелите, човек преживява голям страх. За да издържа, той трябва да гледа на умрелия като на жив. В същност умрелият е умрял за физическия свят, но е жив за астралния свят.
106
+
 
въображаема форма. Обаче, ако стенитЯ на квадрата представятъ живи сжщества, и ква- дратътъ става живъ. Върху този квадратъ мо¬же да се построи нЯщо реално. Какъ ? Като за¬почне да се движи въ четири посоки, по на¬правление на четиритЯ си страни. При това положение се образува тЯло, достжпно за три¬измерния свЯтъ, въ който чов-Ькъ жив-Ье.
+
Като ученици вие трябва да правите упражнения, да се калявате, да издържате на всичко, каквото се изпречи на пътя ви. За това се изисква голямо самообладание. Да издържаш на всичко, това не значи да притъпиш нервната си система, но да я калиш. При добре развита чувствителност, човек трябва да има здрава нервна система, да издържа на високи напрежения и вибрации. Не е ли развил своята чувствителност, човек дохожда до празнота в живота, до безразличие, което е по-опасно даже от болезнената чувствителност.
Съвременната геометрия има за цель да ограничи пространството чрезъ линии, чрезъ различни форми, за да представи н-Ьщата по- ясно. Докато пространството се ограничава отъ стени, докато му се даватъ различни фор¬ми, човЯкъ се движи въ относителната реал- ность на живота. Въ абсолютната реалность н-Ьщата сж безгранични и безформени. Когато гледате човЯка въ относителната реалность, той има опредЯлена и постоянна форма. Гледате ли го въ абсолютната реалность, той нЯма форма и трайность. Вие го виждате за кра- тъкъ моментъ, следъ което веднага изчезва. Въ абсолютната реалность нЯщата се създа- ватъ и изчезватъ мигновено. Абсолютниятъ свЯтъ има много измЯрения. Който не е го- товъ за този свЯтъ, ще се обърка. Той ще се чуди самъ на себе си, какъ е възможно да нЯма форма. Въ съзнанието си носи нЯкакъвъ образъ за себе си, а въ сжщность нищо нЯма. Докато живЯе на земята, човЯкъ има пред¬става за своя образъ, но като влЯзе въ ду-ховния свЯтъ, вижда, че образътъ му не е та¬къвъ, какъвто той го знае. Ясновидецътъ ви¬
+
 
+
 
+
 
107
+
— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.
жда духовния обрааъ и въ физическия човЪкъ, но обикновениятъ човекъ нищо не вижда. Той мисли, че може да чете по лицето на човека.
+
 
За да четете по лицето на човека, вие требва да намерите онааи точка, отдето за¬почва неговото духовно проявление. ЗапримЪръ, н-Ькои ясновидци познаватъ човека по очите. За т%хъ очитЪ на човека представятъ изход¬ната точка, отдето започватъ да четатъ. Пър- виятъ лжчъ, който излиза отъ очите на човека, представя пунктъ за ориентиране. Некои ясно-видци виждатъ умрелите и се разговарятъ съ техъ, като съ живи хора. За да вижда умре¬лите и да се разговаря съ техъ, човекъ требва да бжде силенъ, да изпържа на вибрациите, които те иматъ. Не може ли да издържа на вибрациите на умрелите, човекъ преживява големъ страхъ. За да издържа, той требва да гледа на умрелия като на живъ. Въ сжщ- ность умрелиятъ е умрелъ за физическия светъ, но живъ за астралния светъ.
+
 
Като ученици, вие требва да правите упражнения, да се калявате, да издържате на всичко, каквото се изпречи на пжтя ви. За това се изисква големо самообладание. Да из- държашъ на всичко, това не значи да претж- пишъ нервната си система, но да я калишъ. При добре развита чувствителность, човекъ требва да има здрава нервна система, да из¬държа на високи напрежения и вибрации. Не е ли развилъ своята чувствителность, човекъ дохожда до празнота въ живота, до без¬
+
 
+
28. лекция от Учителя,
+
 
108
+
държана на 10 април 1927 г., София
различие, което е по-опасно даже отъ болезне-
+
ната чувствителность.
+
— Само св-Ьтлиятъ пжть намж-
+
дростьта води къмъ истината.
+
ч
+
28. Лекция отъ Учителя, държана на
+
10 априлъ, 1927 г. София.
+
+
+

Текуща версия към 22:25, 11 април 2011

Младежки окултен клас - ШЕСТА ГОДИНА (1926-1927)

КНИГА: Светото място

Светото място - София 1939 г.


ОБРАЗИ НА РЕАЛНОСТТА

— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.


Напишете едно изречение на дъската. (Написа се изречението: „Бог самичък ме пося и поля ме да раста.”)

Какво разбирате от мисълта „Бог самичък ме пося и поля ме да раста”? – Това е процес, който се отнася до човешката душа.

Каква е разликата между посяване и садене? (– Семената се сеят, а растенията се садят.) Като процес, посяването предшества насаждането.

Съвременните хора говорят за растенията, без да ги разбират. Те не знаят дали растенията имат съзнание. Ако имаха съзнание, ние бихме им причинявали големи страдания. Всяко стъпване върху тревите и цветята би ги измъчвало. Изобщо всички съзнателни същества страдат, когато се стъпва или сяда върху тях. Щом те страдат, и ние страдаме. Обаче, ако стъпваме върху безсъзнателни съ¬щества, ние ще изпитваме приятност, защото знаем, че не им причиняваме никакво страдание. Изобщо съзнателните същества не обичат да ги ограничават. Това се забелязва особено в същества, които са силно индивидуализирани. Колкото по-индивидуализирано е едно същество, толкова по-силно е проявена неговата личност, толкова по-силно са изразени неговите желания.

При сегашните условия на живота хората са заприличали на бомби, които очакват най-малкото докосване до тях, за да се запалят и избухнат. Това се дължи на голям прилив на енергия в организма им, с която не могат да се справят. Щом не могат да се справят с тази енергия, те лесно избухват. От научна гледна точка това избухване наричат „разстроена нервна система”. Когато не се е калил, човек лесно избухва и по този начин разстройва своята нервна система. Когато разстрои нервната си система, човек изпада в състояние на безразличие към външния свят. Той е недоволен от себе си и от нищо не се интересува. Защо е недоволен и той не знае. Дали го хвалят или корят, за него е все едно – от всичко е недоволен.

Опишете сега признаците на недоволството. Какъв е цветът му? Ще кажете, че недоволството няма цвят. За онзи, който вижда нещата, недоволството има специфичен цвят, както съмнението, злобата, омразата имат свои специфични цветове. Като уче¬ници вие трябва да изучавате специфичните цветове на отрицателните и на положителните чувства в чо¬века и да ги различавате. Запример, цветът на омразата е черен, на гнева – червен, .поради което човек ту почернява, ту почервенява, според чувствата, които в даден момент го вълнуват. Който не е силен, като изучава цветовете на отрицателните сили в човека, той се натъква на опасността само отрицателното да вижда у хората. Същото става и с някои лекари: дето ходят, все болести виждат. Това е особена психология на лекарите, която ги води в анормален път на живота. Лекарят трябва да знае коя е нормата за здравия човек.

Някой казва, че един от признаците на здравия човек е неговият апетит. Добрият апетит още не е признак за здраве. И прасето яде с голям апетит, без да считаме, че е здраво. Някои казват, че един от признаците на здравето е индиферентността на човека. Това не е вярно. В същност болният човек е индиферентен, не се интересува от нищо друго, освен от мисълта по-скоро да оздравее. Здравият обаче не е индиферентен, той се интересува от всичко. Всички чувства, всички волеви действия в него са нормално развити. Той трепти от живот, от енергия в себе си. Срещне ли някакво препятствие в живота си, здравият човек изпитва приятност, че му се представлява случай да провери силите си. Здравият човек е смел и решителен като видният математик, пред когото се изпречват трудни задачи. Той погледне задачата оттук-оттам и започне да я решава. Той изпитва голяма приятност от това, че му е дадена възможност да приложи своята сила и способност да се бори с мъчнотиите. Болният, обратно, е страхлив и се ужасява от мъчните задачи. Пред каквато мъчнотия да се намери, здравият човек изпитва приятност. Според моята диагноза здрав е онзи, който изпитва приятност пред всяка мъчнотия. Онзи, който не изпитва приятност пред мъчнотиите на живота, той е болен човек.

Друг признак на здравия човек е неговият чист, ясен, отворен поглед. Той схваща нещата право. Каквото знае, той го знае положително, без никакви заблуждения. Ако слънцето се скрие зад облаците, той не се заблуждава да мисли, че слънцето има нещо против него. Той знае положително, че след няколко часа слънцето отново ще се яви на хори¬зонта, с всичката си светлина и красота. Ако отиде при някой човек, който не го приема любезно, той търси причината първо в себе си и не прави бързи заключения.

Погледът на здравия човек е установен, както са установени и възгледите му за живота. Като гледа, очите му се движат бавно. както се движи слънцето. Това не значи, че погледът на човека трябва да бъде неподвижен, прикован на едно място. Ако срещнете един китаец, вие ще забележите, че погледът му е втренчен, неподвижен, като че нищо не вижда и от нищо не се интересува. Лицето му е спокойно, нито един мускул не се помръдва. В същност китаецът е много наблюдателен, понеже обективният ум в него е развит. Китаецът има будно съзнание. Дето съзнанието на европееца се прекъсва, там съзнанието на китаеца е будно. Докато вашето съзнание е будно китаецът е сериозен, съсредоточен като статуя. Щом съзнанието ви заспи, тогава китаецът се усмихва. Китаецът не обича да изразходва енергията си напразно. Той е практичен и се задоволява и с малко, и с много. Ако няма много ядене, той се задоволява с малко; ако има много ядене на разположение, той яде за четирима души. В това отношение бялата раса е излязла по-напред. Тя се е справила отчасти с въпроса за храненето.

Като ученици вие трябва да различавате мислите и чувствата си, да знаете отде идат и какво носят те за вас. Не ги ли различавате, вие ще се поддавате на всяка чужда мисъл и на всяко чувство, които идат отвън, вследствие на което настроението ви постоянно ще се мени. Всяко настроение е резултат на доброто или лошо влияние на същества от висок или нисък уровен. Като възприема чужди състояния, човек лесно минава от едно настроение в друго, без да придобива нещо. За тази цел той трябва да излезе от областта на настроенията и да мине в областта на положителните и прави мисли и чувства, които го вдъхновяват и повдигат.

За да се справя лесно с настроенията си, човек трябва да разсъждава. Да разсъждава, това значи Да отправя мисълта си към висшия свят, да се свързва с великите закони на космоса, а не със силите на земята. Вие ще познаете такъв човек по погледа, по начина, как той гледа. Този човек гледа спокойно и съзнателно. Той има предвид душата на човека, а не личността му. Той гледа човека, без да търси неговите недостатъци. Защо? Защото знае, че душата няма дефекти. Като погледне някого, той го отпечатва в съзнанието си и после го изучава. Той се интересува от човека като уд от Великия организъм на Битието. Обаче, двама души едновременно не могат да се гледат и изучават. Ако единият е образ за наблюдение, другият трябва да бъде платно, върху което този образ се отпечатва.

Следователно, докато е на земята, човек изучава всичко, което го заобикаля, прави различни изчисления и заключения. Понякога заключенията му са верни, а понякога се нуждаят от допълнения. Запример, и досега още учените не са определили квадратурата на кръга, но работят в това направление. Когато начертаете квадрат, вие имате една въображаема форма. Обаче, ако стените на квадрата представляват живи същества, и квадратът става жив. Върху този квадрат може да се построи нещо реално. Как? Като започне да се движи в четири посоки, по направление на четирите си страни. При това положение се образува тяло, достъпно за триизмерния свят, в който човек живее.

Съвременната геометрия има за цел да ограничи пространството чрез линии, чрез различни форми, за да представи нещата по-ясно. Докато пространството се ограничава от стени, докато му се да¬ват различни форми, човек се движи в относителната реалност на живота. В абсолютната реалност нещата са безгранични и безформени. Когато гледате човека в относителната реалност, той има определена и постоянна форма. Гледате ли го в абсолютната реалност, той няма форма и трайност. Вие го виждате за кратък момент, след което веднага изчезва. В абсолютната реалност нещата се създават и изчезват мигновено. Абсолютният свят има много измерения. Който не е готов за този свят, ще се обърка. Той ще се чуди сам на себе си как е възможно да няма форма. В съзнанието си носи някакъв образ за себе си, а в същност нищо няма. Докато живее на земята, човек има представа за своя образ, но като влезе в духовния свят, вижда, че образът му не е такъв, какъвто той знае. Ясновидецът вижда духовния образ и във физическия човек, но обикновеният човек нищо не вижда. Той мисли, че може да чете по лицето на човека.

За да четете по лицето на човека, вие трябва да намерите онази точка, отдето започва неговото духовно проявление, Запример, някои ясновидци познават човека по очите. За тях очите на човека представляват изходната точка, отдето започват да четат. Първият лъч, който излиза от очите на човека, представлява пункт за ориентиране. Някои ясновидци виждат умрелите и се разговарят с тях като с живи хора. За да вижда умрелите и да се разговаря с тях, човек трябва да бъде силен, да издържа на вибрациите, които те имат. Не може ли да издържа на вибрациите на умрелите, човек преживява голям страх. За да издържа, той трябва да гледа на умрелия като на жив. В същност умрелият е умрял за физическия свят, но е жив за астралния свят.

Като ученици вие трябва да правите упражнения, да се калявате, да издържате на всичко, каквото се изпречи на пътя ви. За това се изисква голямо самообладание. Да издържаш на всичко, това не значи да притъпиш нервната си система, но да я калиш. При добре развита чувствителност, човек трябва да има здрава нервна система, да издържа на високи напрежения и вибрации. Не е ли развил своята чувствителност, човек дохожда до празнота в живота, до безразличие, което е по-опасно даже от болезнената чувствителност.


— Само светлият път на Мъдростта води към Истината.


28. лекция от Учителя,

държана на 10 април 1927 г., София