от ПорталУики
Направо към: навигация, търсене

Сянка и реалност

Как ще намерите сенките в живота? – Чрез наблюдение. – А реалността? – Чрез изучаване. Следователно, искате ли да разберете смисъла на живота, наблюдавайте сенките, изучавайте реалността. Не мислете, че сте придобили любовта. Това, което наричате любов, не е нищо друго, освен прояви на живота. Както запалената свещ, огънят и слънцето са проявления на светлината, така и чувствата на човека са проява на любовта. Значи, човешките чувства са проявления на любовта, но не са самата любов. Свещта гори вечер, когато човек е буден. Тя може да гори и когато той спи. И слънцето свети, когато човек е буден, но слънцето свети и когато човек спи. Какво придобива човек от горящата свещ и от слънцето? Той придобива от благата, които те носят със себе си. Когато е буден, човек чете, учи, работи при светлината на свещта и на слънцето. Обаче, какво придобива, когато спи? За предпочитане е човек да спи при светлина, отколкото при абсолютен мрак. Ние казваме, запример, че нощта е тъмна, но никога нощта не е абсолютно тъмна. Безброй звезди светят на небето и внасят успокоение в човешката душа. Страшно е, когато човек изпадне в абсолютен мрак!

втора секция

Кога спи човек? Няколко причини могат да заставят човека да спи. Най-естествен е сънят, когато се явява като резултат на умора. Щом се умори, човек иска да си почине. Като си почива, той заспива и сменя състоянието си от активност в покой. Когато пие вино, или други спиртни питиета повече, отколкото трябва, човек пак заспива. Ако пие вода, човек се събужда. Тъй щото, разликата в пиенето на вино и на вода е следната: като пие вино, човек заспива; като пие вода, той се пробужда. При какви случаи още човек заспива и при какви се пробужда? Когато живее съзнателно, с интерес към живота, човек се пробужда от някакъв дълбок сън. Когато престане да се интересува от живота, т. е. когато изгуби смисъла на живота, човек постепенно заспива.

Казано е в Евангелието, че когато Христос присъствал на сватба в Кана Галилейска, направил хубаво вино от водата. Защо трябваше да превръща водата във вино, от което хората да се опиват? До това време хората пиеха вино, направено от сладкия сок на гроздето, от което се опиваха и заспиваха. Обаче, Христос направи особен род вино. Той превърна водата във вино. Които пиха от това вино, се пробудиха, а не заспаха. И до днес още те са будни. Следователно, за да бъдете будни и да не заспивате, пийте от виното, което Христос направи. Оттук дохождаме до заключението: всяко учение, което приспива хората, е вино; всяко учение, което пробужда хората, е вода. В човека се извършват едновременно два процеса: процес на приспиване и процес на събуждане. Пиенето на вино води към заспиване; пиенето на вода събужда човека и развива в него желание за работа и за учене. Казано е в Писанието, че от сърцето на човека ще потекат живи реки от вода. Когато видите, че животът за някой човек се е обезсмислил, ще знаете, че той е пил вино. Ние взимаме думата „вино" в широк смисъл. Когато човек се събуди от дълбок сън и в него се яви желание да учи, да работи, той е пил от живата вода. Той започва да оценява живота и да се радва на всичко, което му е дадено. Мъглата, която ни обикаляше няколко дни, представя човешкото вино. Днес мъглата започва да се вдига. Значи, ние навлизаме в процеса на пробуждането, което се дължи на пиене на живата вода. Когато влезе в процеса на събуждането си, човек стъпва на своето място. Едно е мястото, на което човек се чувства като у дома си. Това място наричаме Божествено.

Как се познава, кога човек е намерил Божественото място? Видите ли, че някой човек проявява любовта си към всички хора, той е стъпил вече на Божественото място. На това място, като във фокус, се събират всички хора. Докато не е започнал да проявява любовта си, човек е далеч още от Божественото място. Обичайте, без да правите сравнения, кой обича повече и кой – по-малко. Ваша задача е да обичате, без да се вглеждате в любовта на другите. Стремете се да дойдете до мястото, дето всички хора се събират. – Защо? – Защото там е животът на безсмъртието. Излезете ли от това място, смъртта ви дебне. В мястото, дето Божията Любов царува, има ввчен живот. Вън от това място няма живот, няма радост, няма светлина.

Сега се явява въпрос, какво да прави човек, като влезе в безсмъртието. За това не мислете. Много работа има човек, но важно е да работи с любов. Щом има любов към Бога, животът му ще се осмисли. Той ще живее вечно, без да се отегчи. Той е влязъл вече в Божествения ден на живота, който няма начало, няма и край. Който влезе в Божествения ден на живота, той обича всички, и всички го обичат. Там любовта е еднаква към всички същества. Слънцето не огрява ли всички същества по един и същ начин? Слънцето огрява всички живи същества еднакво, но те нямат еднакви отношения към него. Тази е причината, поради която едни хора се ползват повече от слънчевата светлина, а други – по-малко. От сутрин до вечер слънцето изпраща щедро своите блага, от които всеки може да се ползва. Като залезе, то се отдалечава временно, за да изгрее сутринта отново и да започне пак да разнася благата си на целия свят.

И тъй, докато слънцето грее, всички хора са доволни и щастливи. Защо са доволни? – Подаръци получават от слънцето. Обаче, когато слънцето залезе, хората започват да скърбят. Те са недоволни, понеже са лишени временно от подаръците на слънцето. Между тях и слънцето са застанали други същества, които също така искат да се ползват от благата, т. е. от подаръците на слънцето. Тогава, между тях и тия същества започва борба. Всички се състезават, кой повече блага да получи. Не се състезавайте. За всички има преизобилно. Когато слънцето залезе, човек трябва да обработва енергията, която е приел от него. Ако само приема, без да обработва, той ще се натъкне на големи нещастия. Страшно е състоянието на човека, който само придобива, без да обработва придобитото.

Задачата на човека е да бъде доволен от това, което му се дава. – Кога може да бъде доволен човек? – Когато дойде до положение да различава сенките от реалността. Сенките гният ли? Гниенето е процес на раздаване. Дето е щедростта, там става гниене. В сенките няма щедрост. Следователно, в сенките не става никакво гниене. Плодът гние, защото дава нещо от себе си. Дето има състезание, там всякога става гниене. Плодът гние, понеже мнозина се състезават за него, кой да го притежава, кой да получи нещо повече. Тъй щото, дето има спор, състезание, там става гниене. По какво познавате, че някъде става гниене? По миризмата. За да не се тровите от газовете, които се отделят при гниенето, бъдете будни, да не предизвиквате този процес. Не се състезавайте за благата, които природата раздава щедро, за да не предизвиквате гниене. Не спорете за идеите си, кои са прави и кои – криви. Правата идея сама си пробива път. Тя не се нуждае от доказване на нейната правота. Докато не спорите за идеите си, те остават здрави и сами си пробиват път. Започнете ли да спорите около тях, те се развалят и започват да гният. Докато няма спор за плода, той остава здрав. Щом започнат да спорят за него, той се разваля. Съвременните хора се съмняват, подозират се едни други, вследствие на което сами развалят живота си. Запример, някой се съмнява в любовта на майка си и се пита, обича ли го майка му, или не. Как може да докаже майката, че обича детето си? Най-голямото доказателство за любовта на майката към детето е това, че тя го родила. Друго доказателство е смъртта. Трябва ли майката да умре, за да докаже на детето си, че го обича? Трябва ли детето да умре, за да разбере, че майката го обича? Днес майката и бащата умират, за да докажат на синовете и на дъщерите си, че ги обичат. И Христос умря, за да докаже на хората, че ги обича. Който обича, като умре, оставя богатството си в наследство на онези, които искат да знаят, обича ли ги, или не. Щом станат наследници на неговото богатство, те казват: Обичал ни е, затова ни е оставил наследство. Ако нищо не получат, те казват: Нашият близък не ни е обичал, затова нищо не е оставил за нас. Това са разсъждения, които представят само опаковка на нещата. Дълго време трябва да мисли човек върху тези въпроси, за да дойде до вътрешното им съдържание и вътрешния им смисъл.

трета секция

Като ученици, вие трябва да дойдете до онази мисъл, която произвежда светлина. – Коя мисъл произвежда светлина? – Правата мисъл. Кривата мисъл произвежда тъмнина. Правото чувство произвежда топлина, разширяване. То внася живот в човека. Кривото чувство произвежда студ. При него н/Ьщата загасват. Правата постлшка прави човека си-лен, бодър, смел, а кривата постлшка го обезсилва. Добрите и прави постъпки разви-ват сърцето, и човек става силен. Добрите постъпки имат отношение първо към


187

самия човек, а после към другиг. От благото на своите добри постъпки се ползува първо онзи, който ги прави, а после неговитъ-ближни и окръжаващи.

Като слушате беседата, ще видите, че има пропуснати зърна от нея, като оризени зрънца. – Защо са разсипани зрънцата? – Защото опаковката е била слаба. Днес ви давам задача, да съберете разсипаните зрънца, да ги изчистите от праха и да ги турите отново в книгата. Само така ще възстановите щвлость-та на това, което чухте. Ще кажете, че нямате време да събирате падналите зрънца и да се занимавате с гбх. Защо н-вмате време? Защото ви предстоят велики работи? Станете като децата, да се ползувате от всички блага – малки и големи. Ако сте големи, никакъв салон няма да ви събере. Какво ще правите, ако сте големи като слънцето? Кой салон ще ви събере? При това, вие трябва да слушате, каквото ви проповъ\д-ват. За да влезете в салона, да слушате проповъ\дьта на разумните хора, вие трябва да се смалите. Един ден, когато придобиете знанието на земята, вие ще влезете в голе-мит-б салони, дето се събират великите същества на козмоса. За малките същества малки салони, а за гол-бмите • – голямп салони. В вселената има грамадни салони, в които се събират съществата па цЬлата слънчева система. Тбзи салони имлп. такава акустика, че звукът се разнася по цЬлия


188

свет. Който има уши, може да се ползува от това, което се преподава там. Обаче, това не се отнася още до вас. Ако преждевременно влвзете в тия салони, съвсем ще се объркате.

Според някои учени, човешкият мо-зък е съставен от три билиона и 600 милиона клетки. Какво ще стане с главата, ако тия клетки се увеличат и станат голтлш каго вас? Главата не би могла да издържи на голямото напрежение, което тия големи клетки биха й причинили. Днес, благодарение на своята микроскопичност, т се събират в главата и правилно извершват своята функция. В какъв салон бихте желали да ви се говори: в голям, или в малък? Днес е по-добре да слушате в малък салон, отколкото в гол-бм. В гол-бмия салон гла-сът се разпръсва, а слухът ви още не е толкова развит, да възприемате добре. Тази е причината, поради която съвременнше хора си служат с високоговорители. Вевка права мисъл, всЬко право чувство, които човек възприема, не са нищо друго, освен речи, които достигат до ума и до сърцето на чо-в-Бка чрез високоговорители.

И тъй, наблюдавайте сЬнките на нещата, изучавайте реалността. Наблюдавайте човеш-кия живот и ще видите, защо хората не успя-ват. Виждате, някой изоре нивата си, по-с^е я и я оставя на произвола на еждбата, не се грижи повече за нея; втори отива на нивата,


189

оплЪви житото и се връща дома си, като го оставя; трети го ожъне и пак го оставя; четверти го прибере в хамбара си и не мисли повече за него. Най-после дохожда н^кой, изнася житото от хамбара и една част занася на воденицата, да се смели на брашно, а друга част отново посвва на нивата. Като зане-сат брашното, един се заеме да го омЪси: мъти го няколко минути и го оставя; дойде втори, омЪси го докрай, остави го да втаса и повече не се връща; третият го направи на хлябове и го занася на фурна, да се пече. Кхпато хлЬбът се опече, всички се измиват, облича г се в чисти дрехи и се нареждат около трапезата, с разположение да ядат.

Какво показва този примт>р? Оттук виждаме, че всеки иска да бъде щастлив, но не знае, как да придобие щастието. Щастието е краен резултат. Всеки трябва да верши съзнателно работата си. Един човек не може да сверши всичко сам, но той трябва да бъде буден, да предаде в ръцет' на опитен чо-век това, което сам не може да направи. Между всички процеси трябва да има съзнателна връзка. Всеки човек има право да яде, всеки има право да се стреми към щастлив живот, понеже е взел участие в работата на цътюто Битие. Обаче, колкото по-съзнателно е работил, толкова по-лесно ще придобие щастието.


190

Следователно, стремете се към щастието и бъдете доволни от живота си. Кога и да е, вие ще придобиете щастието. Какво бихте предпочели: да имате един хубав универси-тет, красиво здание, с разкошни аудитории и лаборатории, но професорите да не са добри, или зданието на университета да бъде скромно, а професорит* знаменити? Животът е тъкмо такъв университет – скромен, но обши-рен, с добри и прочути професори. Трябва ли да бъдете недоволни от този университет? Земята е велик университет, който всички трябва да следвате с любов. Природата, която ви обикаля, колкото да е разхверляна, представя велико училище, с богати предметни учения, които помагат за развитието на човека.

Заслужава човек да следва университета на земята, макар и да минава през страдания. Тук той ще придобие големи знания. Има смисъл чов"Ьк да прекара няколко страдания, и след това свободно да се грее на слънцето. Кой не е опитал благотворното влияние на слънцето? Често детето плаче, иска нещо от майка си и, в края на краищата, майката го набие и го оставя, не му обръща внимание. Детето излиза на двора, лъта на земята и започва още по-силно да плаче. Като се умори, то заспива. В това време слънцето гальовно му говори, милва го и му дава щедро от своите блага. Като се събуди, детето се оглежда наоколо, усмихва се на слънцето и


1<>1

весело отива при майка си. Детето е радостно, защото обстановката около него се е променила То вижда цвътя и плодове около себе си, радва се на изобилието на живота.

Какво показват страданията? Страданията не са нищо друго, освен картини, в които човек вижда своите незасЬти градини, ниви и лозя, своите празни къщи, без осветление и канализация, своите празни каси и т. н. Също така той няма и превозни средства. Какво трябва да правите, за да отидете от едно място на друго? Пеш ще вервите. Понъкога пътуването пеш е за предпочитане пред ня-кое превозно средство. Ще имате възможност да разглеждате местностиг% да се любувате на красивата природа, да се разговаряте с слънцето.

Сега, съберете ориза на едно място, изчистете го добре, да не остане никакво камъче или прашинка между зрънцата. След това сварете го добре с чиста, пръсна вода, която да ви събуди. Ако го сварите с вино, всички ще заспите.

Мислете върху оризените зрънца, върху начина на очистването и сварявянето им.


13. Беседа от Учителя, държана при седемт рилски езера, на 17 август, 1940 1.